Αποστολέας Θέμα: Άμεση βοήθεια παρακαλώ....  (Αναγνώστηκε 9741 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Viet Thai

  • *
  • Μηνύματα: 9
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 9.0 MS Internet Explorer 9.0
Άμεση βοήθεια παρακαλώ....
« στις: Ιανουάριος 20, 2013, 18:03:15 μμ »
Καλησπέρα στους φίλους του forum,

Ζω στο Βιετναμ εδώ και λίγο καιρό και χριεάζομαι επειγόντως μια τονωτική ένεση. Για καλή μου τύχη αυτή φαίνεται να υπάρχει χρονικά ως προϋπόθεση τις ημέρες του ΤΕΤ (9 Φεβ έως 15 Φεβ). Εκείνες τις μέρες όλα κλείνουν εδώ και θα έχω την ευκαιρία για μερικές μέρες άδειας από τη δουλεια.

Δεν έχω ιδέα από Ταυλάνδη και από Phuket, Ko Samui, Δεν ξέρω που είναι καλά και που όχι. Όμως, λέω να κάνω μια δοκιμή. Στο κάτω κάτω είμαι Νοτιοανατολική Ασία, ας εκμεταλευτώ την ευκαιρία. Όντας τελείως άσχετος χρειάζομαι τη βοήθεια τόσο των εμπειρότερων όσο και των νεότερων μελών του φορουμ.

Εχω τα παρακάτω ερωτήματα και όποιος μπορεί ας βοηθήσει:

1. Αναζητώντας αεροπορικά εισητήρια σήμερα 20/2 είδα με έκπληξη ότι δεν υπάρχουν! (Απο Σαιγκον προς Πουκετ, Κο Σαμουι) τις ημέρες που θέλω. Κάνω κάποιο λάθος? Είναι δυνατόν να είναι όλα κλεισμένα? Μήπως λόγω του ΤΕΤ (lunar year) όλοι έχουν ως προορισμό αυτά τα νησιά οπότε έπρεπε να βγάλω Tickets νωρίτερα?

2. Αφού έφαγα την παραπάνω έκπληξη, αναζήτησα εισητήρια και για Φιλιπίνες, Boracay. Τα ίδια και εκεί. Εισητήριο ούτε για δείγμα! Τόσο γκαντέμης είμαι τελικά?

3. Πριν λίγο είδα ενα εισιτήριο για Πουκέτ με σχεδον 1000usd, αλλά ελαφρώς διαφορετικές ημερομηνίες από αυτές που θέλω! Ειναι δυνατόν να κοστίζουν τοσο? Μήπως λόγω των ημερών του ΤΕΤ?

4. Εχετε να μου προτείνεται καποιο site για αναζητηση εισητηριων στην περιοχή?

5. Αναζητώντας και hotel είδα ότι και εκεί υπάρχει πρόβλημα στις ημερομηνίες που θέλω! 'Ολα κλεισμένα!

6. Σημερα, είναι 20 μέρες πρίν το ΤΕΤ, είναι δυνατόν να είναι όλα κλεισμενα?

Βοήθεια αδέρφια γιατί θα μου σαλέψει εδώ πέρα!
4. Και εντάξει αντε και



Αποσυνδεδεμένος Viet Thai

  • *
  • Μηνύματα: 9
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 9.0 MS Internet Explorer 9.0
Απ: Άμεση βοήθεια παρακαλώ....
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 20, 2013, 18:07:39 μμ »
Αγαπητοί φίλοι το ξέρω ότι αυτό που ζητάω είναι μασημένη τροφή και ότι κάποιοι από εσάς θα μου λέγατε δικαιολογημένα "κάτσε και ψάξε στο forum και θα βρεις τις πληροφορίες που ζητάς". Όμως φαίνεται ότι πρέπει να δράσω εξαιρετικά γρήγορα, ισως απόψε κιόλας να πρέπει να κλείσω tickets, αλλιώς....... πέταξε το πουλάκι.

Πραγματικά θέλω τη συμπαράστασή σας....

Αποσυνδεδεμένος spyros007

  • ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ
  • ***
  • Μηνύματα: 594
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • Firefox 18.0 Firefox 18.0
Απ: Άμεση βοήθεια παρακαλώ....
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 20, 2013, 18:10:58 μμ »
Προσωπικά δεν κατάλαβα σε τι ακριβώς ζητάς βοήθεια. Γίνε λίγο ποιο σαφής.

Αποσυνδεδεμένος Viet Thai

  • *
  • Μηνύματα: 9
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 9.0 MS Internet Explorer 9.0
Απ: Άμεση βοήθεια παρακαλώ....
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 20, 2013, 18:17:50 μμ »
Προσωπικά δεν κατάλαβα σε τι ακριβώς ζητάς βοήθεια. Γίνε λίγο ποιο σαφής.

Ρε Σπύρο, τόσα ερωτηματικά έχει το Post μου.... Ένα σχόλιο στο καθένα μπας και κάνω κάποιο σοβαρό λάθος στο τρόπο που αντιμετωπίζω την αναζήτηση

Αποσυνδεδεμένος kokkodin

  • ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ
  • ***
  • Μηνύματα: 217
  • OS:
  • Windows Vista Windows Vista
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 7.0 MS Internet Explorer 7.0
Απ: Άμεση βοήθεια παρακαλώ....
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 20, 2013, 19:23:12 μμ »
φιλε viet thai μπεσ στο σαιτ τησ αιρ ασια για εισητηρια πεταει για παρα πολα μερη στην ταιλανδησ,αν δεν βρησ απευθειασ δεσ μεσω βκκ με ανταποκρηση.ωσο για ξενοδοχειο μην το συζητασ καν θα βρεισ ευκολα σε παρα πολεσ πανσιον,αν ζορηστησ πηγενε ναναη στο σαουθ μανσιον του μπαμπη και παρτεμε τηλ.(αν δεν εχει).εχει το τηλ.μου.εγω μενω 600μετρα απο την ακρη του κεντρου(green hill villas)SOI κουαν γιαν εχει δωματια, Στην δε χειροτερη των χειροτερων εχω καπια ανηκιαστη μεζονετα,(βλεπουμε).ΤΑ 1000 $ ειναι παρανοηκο ποσο.Αν ολα πανε στραβα κοιτα καμποτζη πασ με λεωφορειο σιχανουκ βιλ φανταστικα και φτηνα,(εχω παει 3φορεσ).εχω ακουση ομωσ για βιετναμ κου ποκ αν δεν κανω λαθοσ νηση νοτιοδητηκα τησ σαιγγον παρα πολυ καλα λογια.Αν ερθησ πατονγκ να βρεθουμε.

Αποσυνδεδεμένος Viet Thai

  • *
  • Μηνύματα: 9
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 9.0 MS Internet Explorer 9.0
Απ: Άμεση βοήθεια παρακαλώ....
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 20, 2013, 19:58:19 μμ »
φιλε viet thai μπεσ στο σαιτ τησ αιρ ασια για εισητηρια πεταει για παρα πολα μερη στην ταιλανδησ,αν δεν βρησ απευθειασ δεσ μεσω βκκ με ανταποκρηση................................Αν ολα πανε στραβα κοιτα καμποτζη πασ με λεωφορειο σιχανουκ βιλ φανταστικα και φτηνα,(εχω παει 3φορεσ).εχω ακουση ομωσ για βιετναμ κου ποκ αν δεν κανω λαθοσ νηση νοτιοδητηκα τησ σαιγγον παρα πολυ καλα λογια.Αν ερθησ πατονγκ να βρεθουμε.

Καλε μου φιλε kokkodin, βρήκα εισητηρια για Μπανκονγκ με επιστροφη τις ημερομηνιες μεσω air asia οπως μου ειπες. Μετα ομως η air asia δεν πεταει απο Μπακονγκ για τα νησια της Ταυλάνδης. Ποιες εταιρείες πετανε στα νησιά?

Αποσυνδεδεμένος lostromos

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 4351
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • Chrome 24.0.1312.52 Chrome 24.0.1312.52

Αποσυνδεδεμένος MAIKOA

  • ***
  • Μηνύματα: 347
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • Firefox 18.0 Firefox 18.0
Απ: Άμεση βοήθεια παρακαλώ....
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 20, 2013, 20:12:26 μμ »
φιλε viet thai μπεσ στο σαιτ τησ αιρ ασια για εισητηρια πεταει για παρα πολα μερη στην ταιλανδησ,αν δεν βρησ απευθειασ δεσ μεσω βκκ με ανταποκρηση.ωσο για ξενοδοχειο μην το συζητασ καν θα βρεισ ευκολα σε παρα πολεσ πανσιον,αν ζορηστησ πηγενε ναναη στο σαουθ μανσιον του μπαμπη και παρτεμε τηλ.(αν δεν εχει).εχει το τηλ.μου.εγω μενω 600μετρα απο την ακρη του κεντρου(green hill villas)SOI κουαν γιαν εχει δωματια, Στην δε χειροτερη των χειροτερων εχω καπια ανηκιαστη μεζονετα,(βλεπουμε).ΤΑ 1000 $ ειναι παρανοηκο ποσο.Αν ολα πανε στραβα κοιτα καμποτζη πασ με λεωφορειο σιχανουκ βιλ φανταστικα και φτηνα,(εχω παει 3φορεσ).εχω ακουση ομωσ για βιετναμ κου ποκ αν δεν κανω λαθοσ νηση νοτιοδητηκα τησ σαιγγον παρα πολυ καλα λογια.Αν ερθησ πατονγκ να βρεθουμε.
Πολύ σωστή η απάντηση του Κου  kokkodin, να συμπληρώσω ότι εάν το αεροπλάνο έχεις λίγους μέσα είναι φθηνό το εισιτήριο όσο γεμίζει τόσο ακριβαίνει...δηλαδή προσφορά και ζήτηση, μπορεί ένας που κάνει την ίδια διαδρομή με σένα (ίδιες ημερομηνίες πήγαινε έλα) αλλά αυτός το έχει πάρει το εισιτήριο πολύ νωρίς τότε το αγόρασε  φθηνα το εισιτήριο και εσύ να το πήρες λίγες μέρες προτού φύγει το αεροπλάνο τότε αφού θα έχει λίγες κενές τότε θα το πάρεις πολύ ακριβά.
Είσαι στην περίπτωση τώρα που είναι γεμάτα ή άλλα σχεδόν γεμάτα γιαυτό είναι ακριβά.
Κάνε ότι σου είπε ο Κος kokkodin!!!
Να είμαστε πάντα όλοι   καλά  !!

Αποσυνδεδεμένος Viet Thai

  • *
  • Μηνύματα: 9
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 9.0 MS Internet Explorer 9.0
Απ: Άμεση βοήθεια παρακαλώ....
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 20, 2013, 20:13:02 μμ »
Οπως εχετε καταλάβει ..... δεν ανήκω στην συνομοταξία των ταξιδευτών. Οχι πως δεν θα ήθελα να ανήκω, αλλά από τη μια η δουλειά απο την άλλη οι υποχρεώσεις......οι ελεύθεροι χρόνοι είναι πολύ περιορισμένοι για να είμαι και ταξιδευτής.

Αν καταλαβα καλά λοιπόν μπαίνω
εδώ https://booking2.airasia.com/Search.aspx και βρίσκω ticket από Σαιγκον για Μπανγκοκ
και εδω http://www.bangkokair.com/eng και βρισκω ticket από Μπανγκοκ προς νησιά Ταυλάνδης.

ισως να υπαρχουν κι αλλες επιλογες αλλά αυτες τουλάχιστον μου βρίσκουν εισητήρια... (δεν εχω προλάβει να κοιταχω αν ταιράζουν οι ανταποκρίσεις, θα το κανω τώρα). Καμια καλή συμβουλή..... ποση ώρα διαφορά πρέπει να έχουν οι πτήσεις (άφιξη στην Μπανγκόκ και αναχώρηση από Μπανκόγκ για τα νησιά)?

Αποσυνδεδεμένος Viet Thai

  • *
  • Μηνύματα: 9
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 9.0 MS Internet Explorer 9.0
Απ: Άμεση βοήθεια παρακαλώ....
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 20, 2013, 20:16:06 μμ »
Χιλια ευχαριστώ σε όσους απαντάνε!

Αποσυνδεδεμένος MAIKOA

  • ***
  • Μηνύματα: 347
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • Firefox 18.0 Firefox 18.0
Απ: Άμεση βοήθεια παρακαλώ....
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 20, 2013, 20:30:29 μμ »
Χιλια ευχαριστώ σε όσους απαντάνε!
Εάν τώρα σου βγάλει το σύστημα απο εκεί που φεύγεις μέχρι εκεί που φθάνεις δηλαδή στον τελικό προορισμό σε μιά κράτηση (ακόμα και εάν αλλάζεις αεροπλάνα δηλαδή φθάνεις κάπου και μετά πέρνεις άλλη πτήση για να πάς στον τελικό προορισμό( τότε σου δίνει αυτόματα όλες τις πτήσεις και έτσι είσαι καλυμένος με την ώρα απο το ένα στο άλλο,  τώρα εάν μόνος σου κάνεις  διαφορετικές κρατήσεις (ξεχωριστές) τότε πρέπει να είναι η μία με την άλλη τουλάχιστον ένα δύωρο. Εάν είναι ξεχωριστά εισιτήρια παρακάλε σέ τους να σε τσεκάρουν μέχρι τελικό προορισμό..ίσως το κάνουν ίσως όχι.

Να είμαστε πάντα όλοι   καλά  !!

Αποσυνδεδεμένος AsprosGatos

  • **
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 9.0 MS Internet Explorer 9.0
Απ: Άμεση βοήθεια παρακαλώ....
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 20, 2013, 22:12:44 μμ »
Καμια καλή συμβουλή..... ποση ώρα διαφορά πρέπει να έχουν οι πτήσεις (άφιξη στην Μπανγκόκ και αναχώρηση από Μπανκόγκ για τα νησιά)?
Επειδή  την βίζα θα την πάρεις στο αεροδρόμιο στης Μπανγκόκ και καμιά φορά έχει μεγάλη ουρά στα γραφεία για visa, βάλε 3 ώρες για να μην αγχωθείς
Η άποψη σου για την πραγματικότητα δεν αλλάζει την πραγματικότητα.

Αποσυνδεδεμένος kokkodin

  • ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ
  • ***
  • Μηνύματα: 217
  • OS:
  • Windows Vista Windows Vista
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 7.0 MS Internet Explorer 7.0
Απ: Άμεση βοήθεια παρακαλώ....
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 21, 2013, 01:00:25 πμ »
προσεξε πολυ τησ ωρεσ γιατι νομηζω οτι η αιρ ασια απο σαιγκον βκκ πιανη σουβαρναχουμι (αεροδρομιο)και βκκ πηουκετ φευγη απο ντον μουανγκ(αεροδρομιο).απεχουν μεταξητουσ περηπου 1 ωρα εξαρτατε και η κηνηση στο δρομο γιαυτο υπολογησε αφηξη αναχωρηση μυνημουμ 4 ωρεσ περνασ και ελενχο δηαβατηριων βκκ(μεγαλη καθηστερηση συνηθωσ).βιζα δεν χρειαζεσε σου δηνουν 1 μηνα στα διαβατηρια δωρεαν.οι φτηνοτερεσ μακραν για το εσωτερηκο ειναι η αιρ ασια με πολεσ πτησεισ την ημερα και η οριεντ-τηαι(one-two-go)το ληγοτερο 50% .S.O.S Προσεξε τα αεροδρομεια για το εσωτερηκο μην φασ καμια ητα χωρησ λογο.η ται αιρ.και η βκκ αιρ ειναι ακρηβεσ δηπλη τιμη και.Τσεκαρε και την ΝΟΚ ΑΙΡ(θυγατρικη τησ ται).καλα να περασησ.