Αποστολέας Θέμα: Κάτι που πρέπει να προσέχουν οι καπνιστές  (Αναγνώστηκε 27206 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος trelamenos

  • **
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
  • Οταν ο Θεος ειχε κεφια δημιούργησε την Ταυλανδη
Κάτι που πρέπει να προσέχουν οι καπνιστές
« στις: Ιούνιος 07, 2008, 12:01:28 μμ »
Όταν πηγαίνουμε στην Ταϋλάνδη πρέπει να προσέξουμε την ποσότητα των τσιγάρων που θα έχουμε μαζί μας. Έχουμε το ελεύθερο ΜΟΝΟ μία κούτα ο καθένας μας να έχει μαζί του, σε αντίθετη περίπτωση επιβάλλετε πρόστιμο από τον έλεγχο του αεροδρομίου και το πρόστιμο που επιβάλλετε πλησιάζει τα 200 ευρώ ανά κούτα. Γι αυτό μεγάλη προσοχή στο πόσες κούτες τσιγάρων μεταφέρουμε μαζί μας. Άλλο θέμα που απασχολεί εμάς τους καπνιστές είναι το πέταγμα της γόπας όταν τελειώσει. ΞΕΧΑΣΤΕ την συνήθεια που έχουμε εδώ στην Ελλάδα, προχωράμε και πετάμε την γόπα. Αν εντοπιστείς από υπάλληλο της αστυνομίας ξανά πρόστιμο και αυτό είναι αρκετά μεγάλο (βλέπεις αυτοί προσέχουν την καθαριότητα της χώρας τους) και εκεί οι νόμοι εφαρμόζονται. Γι αυτό μεγάλη προσοχή στην ποσότητα που παίρνουμε από την Ελλάδα, αλλά και το που σβήνουμε τα τσιγάρα μας.



Αποσυνδεδεμένος Louis de Funès

  • ***
  • Μηνύματα: 322
  • Φύλο: Άντρας
  • TIT - This is Thailand
Απ: Κάτι που πρέπει να προσέχουν οι καπνιστές
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 07, 2008, 12:10:50 μμ »
Άλλο θέμα που απασχολεί εμάς τους καπνιστές είναι το πέταγμα της γόπας όταν τελειώσει. ΞΕΧΑΣΤΕ την συνήθεια που έχουμε εδώ στην Ελλάδα, προχωράμε και πετάμε την γόπα. Αν εντοπιστείς από υπάλληλο της αστυνομίας ξανά πρόστιμο και αυτό είναι αρκετά μεγάλο (βλέπεις αυτοί προσέχουν την καθαριότητα της χώρας τους) και εκεί οι νόμοι εφαρμόζονται.
Το προστιμο ειναι 2000Β και οντως αν σε δει αστυνομικος μαλλον δε θα σου τη χαρισει. Να πω ομως οτι σα νομος ειναι γελοιος οπως και πολλοι αλλοι απαρχειωμενοι νομοι, μου φαινεται αστειο να μιλαμε για επιβολη προστιμου για μια απλη γοπα οταν ολοκληροι δρομοι στην Ταυλανδη εχουν καταντησει χωματερες απο την αδιαφορια των κατοικων και των αρμοδιων. Να μιλουσαμε για Σιγκαπουρη οπου ολα ειναι στην εντελεια θα το καταλαβαινα αλλα στην Ταυλανδη η δημοσια καθαριοτητα σιγουρα δεν ειναι ψηλα στην πρωτεραιοτητα των ανθρωπων. Ενα ακομη παραδειγμα κραυγαλεων αντιφασεων στην Ταυλανδη.  :o

Αποσυνδεδεμένος iron_lion

  • **
  • Μηνύματα: 82
Απ: Κάτι που πρέπει να προσέχουν οι καπνιστές
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 19, 2008, 15:52:04 μμ »
2 οψεις ενος νομισματος!

Αποσυνδεδεμένος iron_lion

  • **
  • Μηνύματα: 82
Απ: Κάτι που πρέπει να προσέχουν οι καπνιστές
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 09, 2008, 18:19:43 μμ »
τελικα δεν ειχα ιδιαιτερο προβλημα.καπνιζα στον δρομο (δεν συνισταται με τοση ζεστη και υγρασια) και πετουσα διακριτικα την γοπα.

Αποσυνδεδεμένος CERASTES

  • ***
  • Μηνύματα: 201
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κάτι που πρέπει να προσέχουν οι καπνιστές
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 06, 2008, 14:41:43 μμ »
Όταν πηγαίνουμε στην Ταϋλάνδη πρέπει να προσέξουμε την ποσότητα των τσιγάρων που θα έχουμε μαζί μας. Έχουμε το ελεύθερο ΜΟΝΟ μία κούτα ο καθένας μας να έχει μαζί του, σε αντίθετη περίπτωση επιβάλλετε πρόστιμο από τον έλεγχο του αεροδρομίου και το πρόστιμο που επιβάλλετε πλησιάζει τα 200 ευρώ ανά κούτα. Γι αυτό μεγάλη προσοχή στο πόσες κούτες τσιγάρων μεταφέρουμε μαζί μας. Άλλο θέμα που απασχολεί εμάς τους καπνιστές είναι το πέταγμα της γόπας όταν τελειώσει. ΞΕΧΑΣΤΕ την συνήθεια που έχουμε εδώ στην Ελλάδα, προχωράμε και πετάμε την γόπα. Αν εντοπιστείς από υπάλληλο της αστυνομίας ξανά πρόστιμο και αυτό είναι αρκετά μεγάλο (βλέπεις αυτοί προσέχουν την καθαριότητα της χώρας τους) και εκεί οι νόμοι εφαρμόζονται. Γι αυτό μεγάλη προσοχή στην ποσότητα που παίρνουμε από την Ελλάδα, αλλά και το που σβήνουμε τα τσιγάρα μας.


ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΝ ΙΣΧΥΕΙ ΕΓΩ ΠΟΥ ΚΑΠΝΙΖΩ ΚΑΠΝΟ? ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 20 ΠΑΚΕΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 06, 2008, 16:41:39 μμ από kerastes »
THE WEST IS DEAD LET'S JUST MOVE TO THE EAST!!

Αποσυνδεδεμένος ios

  • **
  • Μηνύματα: 132
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Κάτι που πρέπει να προσέχουν οι καπνιστές
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 06, 2008, 16:18:08 μμ »
Επιτρέπεται να πάρεις μεχρι 250 γραμμαρια καπνό. Κάποιες μάρκες θα τις βρεις και ταιλάνδη ελαφρώς φθηνότερα,μερικές δεν θα τις βρεις.

Αποσυνδεδεμένος CERASTES

  • ***
  • Μηνύματα: 201
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κάτι που πρέπει να προσέχουν οι καπνιστές
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 06, 2008, 16:46:06 μμ »
Επιτρέπεται να πάρεις μεχρι 250 γραμμαρια καπνό. Κάποιες μάρκες θα τις βρεις και ταιλάνδη ελαφρώς φθηνότερα,μερικές δεν θα τις βρεις.

Μηπως ξερει κανεις αν υπαρχει ο  καπνος OLD HOLDBORN εκει???

καλα ειναι δυνατον να ειναι 200 ευρω το προστιμο! γιατι αν ολα αυτα ειναι ετσι και δεν εχει και τον καπνο μου θα παρω μαζι μου 500γραμμαρια!!! τι σημαινει αυτο? να τα παρω η θα φαω καμπάνα?

ευχαριστω
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 06, 2008, 16:56:26 μμ από kerastes »
THE WEST IS DEAD LET'S JUST MOVE TO THE EAST!!

Αποσυνδεδεμένος ios

  • **
  • Μηνύματα: 132
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Κάτι που πρέπει να προσέχουν οι καπνιστές
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 06, 2008, 16:56:04 μμ »
Δεν τον βρήκα πουθενά στην Ταιλάνδη. :( Θα αλλάξεις μάρκα για λίγο.

Αποσυνδεδεμένος CERASTES

  • ***
  • Μηνύματα: 201
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κάτι που πρέπει να προσέχουν οι καπνιστές
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 06, 2008, 17:00:00 μμ »
Δεν τον βρήκα πουθενά στην Ταιλάνδη. :( Θα αλλάξεις μάρκα για λίγο.

αυτο ειναι προβλημα...εχω εθισμο στο δικο μου καπνο...εγω θα παρω 500 γραμμαρια και ο θεος βοηθος...

ευχαριστω ιος!
THE WEST IS DEAD LET'S JUST MOVE TO THE EAST!!

Αποσυνδεδεμένος Oytopikos

  • ************
  • Γενικός συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 11003
  • Φύλο: Άντρας
  • สมน้ำหน้า
    • Thailand
Απ: Κάτι που πρέπει να προσέχουν οι καπνιστές
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 06, 2008, 17:03:39 μμ »
Αμα σε ψάξουν κατα την άφιξη την πάτησες.Αμα έχεις παραπάνω απο τα επιτρεπόμενα,θα πληρώσεις για όλη την ποσοτητα.Την έχουν πατήσει αρκετοί!!!Α και δεν μπορεις να πεις οκ τα αφήνω σε εσάς.Δεν παίζει αυτό...

Αποσυνδεδεμένος jimi

  • ต้องการให้ฉันช่วยอะไรไหมคะ
  • ΜΕΛΟΣ Δ.Σ
  • *****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κάτι που πρέπει να προσέχουν οι καπνιστές
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 06, 2008, 17:14:16 μμ »
δεν νομιζω οτι για το συγκεκριμενο θεμα αξιζει να ρισκαρεις,μην το κανεις οι ταυλανδοι λεφτα θελουν και εσυ θα κλαψεις τα λεφτουδακια σου με μαυρο δακρυ :'(
สวัสดีค่ะ ยินดีที่ได้พบคุณ

Αποσυνδεδεμένος karabε

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 799
    • www.thai.gr
Απ: Κάτι που πρέπει να προσέχουν οι καπνιστές
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 06, 2008, 17:20:01 μμ »
Βρες καποιον η καποιους που δεν καπνιζουν και μοιρασε τον. Απλα πραγματα.
Βεβαια το θεωρω δυσκολο να σε ψαξουν. Οχι οτι δεν συμβαινει αλλα..........

Αποσυνδεδεμένος antonyh

  • ***
  • Μηνύματα: 385
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο παράδεισος έχει διεύθυνση…
Απ: Κάτι που πρέπει να προσέχουν οι καπνιστές
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 06, 2008, 20:07:18 μμ »
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΤΕ ΕΧΩ ΠΑΕΙ ΤΑΙΛΑΝΔΗ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 20 ΦΟΡΕΣ ΛΟΓΟ ΔΟΥΛΕΙΑΣ ΚΑΙ ΛΟΓΟ ΔΙΑΚΟΠΩΝ ΠΟΤΕ ΔΕ ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΨΑΞΕΙ ΓΙΑ ΤΣΙΓΑΡΑ ΟΣΟ ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΓΟΠΕΣ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΑΥΤΟ  ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΚΔΟΤΟ
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 06, 2008, 21:15:51 μμ από Jello Biafra »
Στους γονείς μου οφείλω το "ζην", στον δάσκαλό μου το "ευ ζην", στη
Eurobank 30.000 ευρώ... στην Πειραιως 22.000 ευρώ, στην εφορία 12.000
ευρώ...

Αποσυνδεδεμένος Oytopikos

  • ************
  • Γενικός συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 11003
  • Φύλο: Άντρας
  • สมน้ำหน้า
    • Thailand
Απ: Κάτι που πρέπει να προσέχουν οι καπνιστές
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 06, 2008, 20:23:16 μμ »
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΤΕ ΕΧΩ ΠΑΕΙ ΤΑΙΛΑΝΔΗ ΠΑΝς ΑΠΟ 20 ΦΟΡΕΣ ΛΟΓΟ ΔΟΥΛΙΑΣ ΚΑΙ ΛΟΓΟ ΔΙΑΚΟΠΩΝ ΠΟΤΕ ΔΕ ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΨΑΞΕΙ ΓΙΑ ΤΣΙΓΑΡΑ ΟΣΟ ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΓΟΠΕΣ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΑΥΤΟ  ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΚΔΟΤΟ

Για τις γόπες δεν ισχύει σίγουρα,αλλά για τα τσιγάρα ισχύει 1000%,απλώς είναι να μην σου κάτσει!

Αποσυνδεδεμένος Jello Biafra

  • Ειδικός
  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 371
  • Φύλο: Άντρας
  • Pattaya is the end of the road
    • Thailand
Απ: Κάτι που πρέπει να προσέχουν οι καπνιστές
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 06, 2008, 21:18:30 μμ »
Το προστιμο ειναι πολυ μεγαλο,και ασε την ταλαιπωρια που σε τραβανε στο πλησιεστερο αστυν.τμημα και μενεις εκει μεχρι να πληρωσειςκαι αν δεν εχεις πας μεχρι και φυλακη... >:(
After 10 years in Thailand, I don't have the spirit anymore to go back.
        Frans Vilenick