Αποστολέας Θέμα: Περιγραφή koh Samui  (Αναγνώστηκε 28826 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος laantonios

  • *
  • Μηνύματα: 12
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Firefox 5.0.1 Firefox 5.0.1
Απ: Περιγραφή koh Samui
« Απάντηση #30 στις: Ιούλιος 25, 2011, 08:18:34 πμ »
Προσωπικα στεναχωριεμαι για οσους ειναι δεσμιοι καταστασεων(κοινωνικων,πολιτικων,οικονομικων,κ.α) για οσους εθελοτυφλουν,για οσους ζουν υποκρινομενοι,για οσους ζουν με ψευδαισθησεις,για οσους ειναι εξαρτημενοι,για οσους στερουνται επιλογων για οσους ακομα ονειρευονται την "ανοιξη" που δε προκειται να ελθει...Ποσο κριμα...ειναι κι'αυτοι μοναδικοι...

αν και εκτός θέματος πλέον έχεις δίκιο για αυτούς που ζουν σε ψευδαισθήσεις και είναι απόλυτοι ... προσωπικά είμαι ανεξάρτητος επί κοινωνικοπολιτικων θεμάτων και όσο μπορώ οικονομικά για αυτό και ανεξάρτητη η άποψή μου.


Αποσυνδεδεμένος jimi

  • ต้องการให้ฉันช่วยอะไรไหมคะ
  • ΜΕΛΟΣ Δ.Σ
  • *****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows Vista Windows Vista
  • Browser:
  • Chrome 12.0.742.122 Chrome 12.0.742.122
Απ: Περιγραφή koh Samui
« Απάντηση #31 στις: Ιούλιος 25, 2011, 08:23:45 πμ »



 
Προσωπικά στεναχωριέμαι για τους έλληνες μετανάστες που έφυγαν απο την χώρα είτε απο επιλογή είτε απο ανάγκη. Κάθε ένας είναι μοναδικός.
Αυτο ομολογω οτι δεν το καταλαβα,στεναχωριεσαι για τους ελληνες μεταναστες που ζουν Ταυλανδη μονο η γενικα για τους ελληνες μεταναστες που ζουν κατα εκατομυρια σε ολο τον κοσμο?
สวัสดีค่ะ ยินดีที่ได้พบคุณ

Αποσυνδεδεμένος giannis

  • ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ
  • ***
  • Μηνύματα: 1107
  • Φύλο: Άντρας
  • «Το ψέμα ποτέ δεν ζει για να γεράσει.»
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Firefox 5.0 Firefox 5.0
Απ: Περιγραφή koh Samui
« Απάντηση #32 στις: Ιούλιος 25, 2011, 10:38:59 πμ »
ο φιλος laantonios απο οτι γραφει ειναι η 1 φορα (και μαλλον η τελευταια ) που πηγε στην thai. Ας μην τον παρεξηγουμε λοιπον για την αγνοια του και για την αρνητικη αποψη του ,εχει τυχει να ακουσω και χειροτερα. 
Αγαπητε φιλε για να σχηματισεις μια αποψη για οτιδηποτε χρειαζεσαι χρονο, ποσο μαλλον για ενα νησι και ακομα περισσοτερο για μια χωρα που ειναι στο μεγεθος ολων των βαλκανιων! Εαν δεν ανακατευτεις με τους ντοπιους ,δεν ζησεις μαζι τους ,δεν αντιληφθεις την κουλτουρα τους ,τον τροπο σκεψεις τους   δεν γινεις ενα με αυτους  και δεν πας  σε μερη που δεν ειναι τουριστικα  τοτε δεν προκειται να εχεις μια ολοκληρομενη αποψη οχι για την ταυλανδη αλλα και για οποιαδηποτε χωρα του κοσμου

Αποσυνδεδεμένος zografos

  • ***
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • LIFE IS A JOURNEY...BRING AN OPEN MIND!!
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Firefox 5.0 Firefox 5.0
Απ: Περιγραφή koh Samui
« Απάντηση #33 στις: Ιούλιος 25, 2011, 10:46:19 πμ »
 προσωπικά είμαι ανεξάρτητος επί κοινωνικοπολιτικων θεμάτων και όσο μπορώ οικονομικά για αυτό και ανεξάρτητη η άποψή μου.


[/quote]
Δε χρειαζεται να μου απολογεισαι δια το "ανεξαρτητο της οποιας καταστασης-αποψης σου",εκτος κι'αν στα γραφομενα μου προσωποποιεισαι...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 25, 2011, 10:49:41 πμ από zografos »
IT'S NOT WHERE YOU ARE FROM,IT'S WHERE YOU ARE AT...

Αποσυνδεδεμένος laantonios

  • *
  • Μηνύματα: 12
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Firefox 5.0 Firefox 5.0
Απ: Περιγραφή koh Samui
« Απάντηση #34 στις: Ιούλιος 25, 2011, 11:53:46 πμ »
Δε χρειαζεται να μου απολογεισαι δια το "ανεξαρτητο της οποιας καταστασης-αποψης σου",εκτος κι'αν στα γραφομενα μου προσωποποιεισαι...

δεν απολογούμαι φίλε και δεν επιθυμώ προσωπική αντιπαράθεση μαζί σου διότι δεν έγραψα την άποψή μου με αυτό το σκοπό.


Αυτο ομολογω οτι δεν το καταλαβα,στεναχωριεσαι για τους ελληνες μεταναστες που ζουν Ταυλανδη μονο η γενικα για τους ελληνες μεταναστες που ζουν κατα εκατομυρια σε ολο τον κοσμο?

εννοείται για όλους τους Έλληνες. Έχω συγγενείς πρώτου βαθμού διάσπαρτους σε όλο τον κόσμο.

ο φιλος laantonios απο οτι γραφει ειναι η 1 φορα (και μαλλον η τελευταια ) που πηγε στην thai. Ας μην τον παρεξηγουμε λοιπον για την αγνοια του και για την αρνητικη αποψη του ,εχει τυχει να ακουσω και χειροτερα. 
Αγαπητε φιλε για να σχηματισεις μια αποψη για οτιδηποτε χρειαζεσαι χρονο, ποσο μαλλον για ενα νησι και ακομα περισσοτερο για μια χωρα που ειναι στο μεγεθος ολων των βαλκανιων! Εαν δεν ανακατευτεις με τους ντοπιους ,δεν ζησεις μαζι τους ,δεν αντιληφθεις την κουλτουρα τους ,τον τροπο σκεψεις τους   δεν γινεις ενα με αυτους  και δεν πας  σε μερη που δεν ειναι τουριστικα  τοτε δεν προκειται να εχεις μια ολοκληρομενη αποψη οχι για την ταυλανδη αλλα και για οποιαδηποτε χωρα του κοσμου


πραγματικά σε ευχαριστώ διοτι είχα αρχίσει να νιώθω άσχημα. Έχεις δίκιο δεν έζησα πολύ το νησί και απο την άλλη μου φούσκωσαν πολύ τα μυαλά φίλοι που ήταν πρωτεύουσα και ακόυγαν για το νησί απο άλλους.
Θεωρώ οτι έπεσε και αυτό θύμα της προσπάθειας για γρήγορη ανάπτυξη και εμπορευματοποίηση και έχασε την ομορφιά του.
Σήμερα το πρωί γύρισα περισσότερο το νότιο μέρος και μπορώ να πω οτι με εντυπωσίασε. Ανεβαίνοντας βόρεια φάνηκε η διαφορά.

Πάντως οι περισσότεροι φαίνονται καλοί άνθρωποι. Στους 12 μήνες του χρόνου που έχει τουρισμό το νησί η καθημερινότητά τους είναι πολύ διαφορετική απο τη δική μας.

Αποσυνδεδεμένος NIKOLIA

  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 8.0 MS Internet Explorer 8.0
Απ: Περιγραφή koh Samui
« Απάντηση #35 στις: Ιούλιος 31, 2011, 11:51:27 πμ »
KO ΣΑΜΟΥΙ ΕΙΝΑΙ ΣΟΥΠΕΡ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος billias13

  • *
  • Μηνύματα: 8
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Firefox 12.0 Firefox 12.0
Απ: Περιγραφή koh Samui
« Απάντηση #36 στις: Μάιος 28, 2012, 15:45:46 μμ »
Το Samui είναι κάτι το μαγικό. Κρίμα που δε μπόρεσα να το γυρίσω πολύ, λόγω του ότι πέσαμε με τη σύζυγό μου σε περίοδο βροχών και καταιγίδων έντονων, και χάσαμε το υποβρύχιο κολύμπι..... Οι υπόνομοι είναι ένα αρνητικό αλλά μπροστά στα τόσα θετικά που έχει, αυτό παραγράφεται..... Μακάρι να είχα την δυνατότητα (οικονομική & χρόνου) να ξαναέρθω....

Αποσυνδεδεμένος XxSMIL3xX

  • **
  • Μηνύματα: 195
  • OS:
  • Windows Vista Windows Vista
  • Browser:
  • Opera 9.80 Opera 9.80
Απ: Περιγραφή koh Samui
« Απάντηση #37 στις: Νοέμβριος 19, 2012, 07:42:41 πμ »
πεσατε να τον φατε τον ανθρωπο.
γενικα εχω παρατηρησει οτι οταν καποιος γραφει κατι αρνητικο πεφτετε ολοι πανω του...
η ταυλανδη ειναι σιγουρα ωραια(προσωπικη αποψη) αλλα δεν ειναι και το τελειο μερος.εχει πολλα αρνητικα αλλα ας μιλησω μονο για το κο σαμουι.


εγραψε ο ανθρωπος για τα καλωδια...
ψεμματα λεει?σας αρεσει εσας αυτο το θεαμα?και δεν εγραψε και για τον θορυβο που κανουν...

μιλησε για τους υπονομους...
ψεμματα λεει?αν και πρεπει να παραδεχτω οτι σε σχεση με κραμπι και μπανγκοκ ειναι παραδεισος σε αυτο το κομματι.ισως ανα χιλιομετρο να σκαει η μποχα και οχι ανα 20 μετρα που ειναι μπανγκοκ και κραμπι.αλλα δεν παυει να υπαρχει αυτο το θεμα.

μιλησε για παραλιες...
ψεμματα ειναι οτι η θαλασσα στην ελλαδα ειναι πιο καθαρη?εδω ειναι θολη.δεν εχει σχεση με το αιγαιο και το ιονιο.επισης υπαρχουν τα χαντακια στον κεντρικο δρομο που μεταφερουν το νερο απο τους δρομους για να μην πλυμμηρισουμε.αυτα που καταληγουν ξερετε?αμα θελετε σας ανεβαζω φωτογραφιες...

αυτα ειναι τα αρνητικα μαζι με το οτι οι ντοπιοι οπους τους ειδα εγω δεν εχουν καμια σχεση με το κραμπι ποσο μαλλον με βορεια που φανταζομαι θα ειναι πιο αληθινοι.5 μερες εδω και καταφερα και τσακωθηκα με απατεωνα ταυλανδο.πηγα καπου παρκαρα και δεν μου ειπε κανεις τιποτα και μετα μου ζηταγε λεφτα για να παρω την μηχανη μου...
στο κραμπι για να τσακωθεις πρεπει να εισαι τρελος...αλλιως δεν γινετε.σε κανουν αλοιφη με την συμπεριφορα τους.


απο την αλλη ξερουν αγγλικα και μπορεις να συνενοηθεις.
ειναι πεντακαθαρα σε σχεση με μπανγκοκ και κραμπι.ανα 20 μετρα εχει σκουπιδοντενεκε.
οντως οι παραλιες ειναι πολυ ωραιες με πολυ ωραια αμμο και ωραια ηλιοβασιλεματα διπλα και κατω απο φοινικες.
ειναι σαφως πιο φθηνα απο ελλαδα αν εξαιρεσεις τυρια,γαλα και κρασι.
οι ανθρωποι αν και επηρεασμενοι απο τους δυτικους δεν παυει ακομα και τωρα να ειναι πιο ευγενικοι και ηρεμοι απο τους ελληνες.βασικα καμια σχεση.
εχει τα παντα.οτι θελησεις να κανεις και οτι θελησεις να φας θα το βρεις και σε σχεση με ελλαδα μερικες φορες και 1/10 της τιμης.
εστιατοριο πανω στην θαλασσα με ξυλινα κυριλε επιπλα ,κερια και χαλαρη μουσικη 5-10 ευρω το ατομο οταν στην ελλαδα για το ιδιο θα ηθελες 100.
τα ενοικια παλι σαφως πιο οικονομικα οπως και τα ξενοδοχεια.εδω με 30 ευρω μενεις σε ξενοδοχειο που στην ελλαδα 100 δεν θα σου εφταναν.το ιδιο και στα ενοικια.με 400-500 βρησκεις σπιτι που στην ελλαδα θα ηθελες κανα 2χιλιαρο και αμα.




Αποσυνδεδεμένος Oytopikos

  • ************
  • Γενικός συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 11003
  • Φύλο: Άντρας
  • สมน้ำหน้า
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • Firefox 16.0 Firefox 16.0
    • Thailand
Απ: Περιγραφή koh Samui
« Απάντηση #38 στις: Νοέμβριος 19, 2012, 08:56:41 πμ »
Mια παρατήρηση μόνο , είσαι 20 μέρες στο πρώτο σου ταξίδι στην Ταϊλάνδη.Μην βιάζεσαι να κρίνεις,έχεις πάρει μια μυρωδιά,δεν έχεις δει τίποτα ακόμη.Να είσαι πιο εγκρατής στην κριτική σου.

Ένα παραδειγματάκι απλό,μερικές παραλίες του Σαμούι δεν είναι το ίδιο τον Αύγουστο με τον Νοέμβρη.

Επίσης από μια κακή εμπειρία , δεν μπορείς να τσουβαλιάζεις όλους τους ανθρώπους μιας περιοχής.

Υπομονή θέλει

Αποσυνδεδεμένος go2dbeach

  • **
  • Μηνύματα: 169
  • Φύλο: Γυναίκα
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 7.0 MS Internet Explorer 7.0
Απ: Περιγραφή koh Samui
« Απάντηση #39 στις: Νοέμβριος 19, 2012, 11:33:49 πμ »
Η δική μου παρατήρηση είναι οτι οταν επιλέγεις ένα απο τα πιο τουριστικά νησιά της χώρας , δε γίνεται να παραπονιέσαι μετά οτι παραήταν τουριστικό. Μπορεί να έχεις δίκιο σε κάποιες παρατηρήσεις σου , όντως η τουριστική ανάπτυξη φέρνει πολλές ασχήμιες μαζί - το ξέρουμε και από τη χώρα μας καλά αυτο - αλλά ψάχνουμε και λίγο πριν πάμε σε ενα ξένο μέρος και μαθαίνουμε οτι π.χ. έτσι οδηγούν οι άνθρωποι εκει (πατημένη κόρνα , παλαβοι τουκτουκατζήδες κλπ..). 'Η οτι εχει παλίρροιες και κάποιες εποχές τα νερά δεν είναι σούπερ διαυγή. Επίσης δε συγκρίνουμε με τη χώρα μας ή τυχόν άλλες χώρες που έχουμε πάει , απλά βιώνουμε και αν μπορούμε απολαμβάνουμε κάθε φορά το καινούριο που μας προσφέρεται.
Η χώρα έχει πάρα πολλά νησια και μέρη ανεγγιχτα ακόμα απο τον τουρισμό , με υπέροχες παραλίες και υποβρύχια τοπία. Το μόνο που πρέπει να κάνουμε είναι να επιλέξουμε το σωστό για εμάς..

Αποσυνδεδεμένος diamantis

  • ***
  • Μηνύματα: 534
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • Chrome 23.0.1271.64 Chrome 23.0.1271.64
Απ: Περιγραφή koh Samui
« Απάντηση #40 στις: Νοέμβριος 19, 2012, 11:44:12 πμ »
 Πολύ σωστά. Αν για παράδειγμα πας τον Αύγουστο μετά θα λες ότι καλύτερα στη Ελλάδα καλοκαίρι ( το έχω ακούσει από φίλους ) που περίπου με έβριζαν που άφηααν την Ελλάδα να πάνε καλοκαίρι. Εγώ πάω Χριστούγεννα και περνάω ονειρεμένα μαγικά ''δεν υπάρχει'' που λέει και η νεολαία μας  Και κάτι ακόμα.Οταν πάμε σε ένα μέρος τροπικό ας διαβάσουμε στο ίντερνετ τις συνθήκες  να μην διαμαρτυρόμαστε μετά και μας φταίνε όλα.Δεν μπορεί να αλλάξει η χώρα για εμάς

Αποσυνδεδεμένος XxSMIL3xX

  • **
  • Μηνύματα: 195
  • OS:
  • Windows Vista Windows Vista
  • Browser:
  • Opera 9.80 Opera 9.80
Απ: Περιγραφή koh Samui
« Απάντηση #41 στις: Νοέμβριος 19, 2012, 15:44:21 μμ »
δεν παραπονεθηκα για κατι...
απλα ειδα πολλα πραγματα αλλα ωραια και αλλα οχι.
εχει δικιο ο ουτοπικος οτι ειμαι εδω μονο 40 μερες αλλα τα καλωδια για να τα δεις αρκει και μια μερα η τις αποχετευσεις.
και οπως ισως ξερουν καποιοι απο εδω ενω αλλοι οχι δεν κοιταζουμε με την γυναικα μου την ταυλανδη μονο ως τουριστες αλλα και για ενα μερος που θα μπορουσαμε να μεινουμε μονιμα.και μαλλον το σαμουι μας κανει.γιατι ενω ειχα διαβασει καθε ποστ του σαιτ αυτου και αλλων 10 προτιμησαμε κραμπι αλλα μας εκατσε πολυ βαρυ ,μικρο , βρωμικο και βαρετο(για μονιμη εγκατασταση οχι για τουρισμο)...ετσι ειπαμε πως θελουμε κατι πιο μεγαλο και πολυβουο αλλα ταυτοχρονα να εχει και την ερημια του για να κρυφτεις οπως συνηθιζουμε.

και να μαστε εδω σε ενα παρα πολυ ομορφοο νησι που ομως εχει και τα αρνητικα του...
πηγαμε και στα εγκαινια του χρηστου και επιτελους φαγαμε τζατζικι και κεμπαμ ελληνικο...
ωραιο το ταυλανδικο φαγητο αλλα μερικες φορες θελεις και τις γνωρημες γευσεις.

επισης βρηκαμε ΤΡΟΜΕΡΟ προφιτερολ και τιραμισου....δεν το πιστευα οτι παιζει τετοιο γλυκο εδω...

αυτο που μου εχει κανει ομως μεγαλυτερη εντυπωση ειναι οι ανθρωποι που γνωριζεις σε τετοια ταξιδια.μου το ειχε και καποιος που εμπιστευομαι την αποψη του οτι αυτο θα ειναι το πιο ωραιο και οντως ειχε δικιο.
αυτα προς το παρον.να περιμενετε αναλυτικη περιγραφη για αο νανγκ και γυρω περιοχες.στο ξενοδοχειο που ειμαι δυστηχως ολο με πεταει και δεν μπορω να κανω δουλεια.ισως απο αθηνα.