Αποστολέας Θέμα: Chiang Mai για 5-6 Μήνες ?και λοιπες ερωτησεις  (Αναγνώστηκε 63141 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος billko

  • **
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Chrome 19.0.1084.56 Chrome 19.0.1084.56
Απ: Chiang Mai για 5-6 Μήνες ?
« Απάντηση #15 στις: Ιούνιος 12, 2012, 17:30:41 μμ »
Δεν είναι απίθανο , όπως επίσης και να δοκιμασεις double entry (2+1  + 2+1) από Λάος
Χμμ, ενδιαφερον.

Αλλα το'χει κανει καποιος, δλδ, να κανει 2+1 visa-run απο 2 διαφορετικες χωρες, ή απο ιδια χωρα, και υπαρχουν επιπλοκες, απλα ρωταω ρε παιδια ??  :D

Αποσυνδεδεμένος lostromos

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 4351
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Chrome 19.0.1084.52 Chrome 19.0.1084.52
Απ: Chiang Mai για 5-6 Μήνες ?
« Απάντηση #16 στις: Ιούνιος 12, 2012, 18:10:48 μμ »
θεωρητικα γινεται απλα το προβλημα ειναι οτι τελευταια εχουμε ακουσει για πιο σκληρη αντιμετοπιση τετοιων καταστασεων με συνεχομενες ανανεωσεις οποτε δεν ξερουμε αν ο εκαστωτε υπαλληλος αρνηθει να στην δωσει.

παντως εχεις δικαιωμα να παρεις και οπως σου ειπαν στην πρεσβεια ο υπαλληλος θα πρεπει να κρινει οτι συντηρεισαι και δεν δουλευεις κατω.

Αποσυνδεδεμένος billko

  • **
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Chrome 19.0.1084.56 Chrome 19.0.1084.56
Απ: Chiang Mai για 5-6 Μήνες ?
« Απάντηση #17 στις: Ιούνιος 12, 2012, 18:55:37 μμ »
παντως εχεις δικαιωμα να παρεις και οπως σου ειπαν στην πρεσβεια ο υπαλληλος θα πρεπει να κρινει οτι συντηρεισαι και δεν δουλευεις κατω.
Πως κρινει ο εκαστοτε υπαλληλος, δλδ, για να τον πεισω του δειχνω τα μετρητα, τι κανω ??  Μπορω να συντηρηθω για διαμονη, φαγητο κλπ, το θεμα ειναι πως του το αποδικνυεις ??  Μπορεις να ανοιξεις κανα λογαριασμο σε τραπεζα εκει και του δειχνεις το ποσο στο βιβλιαρακι, ξερει κανεις τροπους, ή εξαρταται απο τα κεφια του υπαλληλου ??   :D

Αποσυνδεδεμένος XxSMIL3xX

  • **
  • Μηνύματα: 195
  • OS:
  • Windows Vista Windows Vista
  • Browser:
  • Opera 9.80 Opera 9.80
Απ: Chiang Mai για 5-6 Μήνες ?
« Απάντηση #18 στις: Ιούνιος 12, 2012, 19:28:19 μμ »
αντι να βγαλει επιστροφης δεν μπορει να βγαλει ενα για λαος?

Αποσυνδεδεμένος Oytopikos

  • ************
  • Γενικός συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 11003
  • Φύλο: Άντρας
  • สมน้ำหน้า
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Firefox 12.0 Firefox 12.0
    • Thailand
Απ: Chiang Mai για 5-6 Μήνες ?
« Απάντηση #19 στις: Ιούνιος 12, 2012, 19:45:36 μμ »
αντι να βγαλει επιστροφης δεν μπορει να βγαλει ενα για λαος?

ναι


Πως κρινει ο εκαστοτε υπαλληλος, δλδ, για να τον πεισω του δειχνω τα μετρητα, τι κανω ??  Μπορω να συντηρηθω για διαμονη, φαγητο κλπ, το θεμα ειναι πως του το αποδικνυεις ??  Μπορεις να ανοιξεις κανα λογαριασμο σε τραπεζα εκει και του δειχνεις το ποσο στο βιβλιαρακι, ξερει κανεις τροπους, ή εξαρταται απο τα κεφια του υπαλληλου ??   :D

Εξαρτάται από την πολιτική του προξενείου , δεν μπορείς να κάνεις τιποτε παραπάνω από το να συμπληρώσεις σωστα τα χαρτιά σου
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 12, 2012, 19:47:29 μμ από Oytopikos »

Αποσυνδεδεμένος billko

  • **
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 2000 Windows 2000
  • Browser:
  • Firefox 10.0.1 Firefox 10.0.1
Απ: Chiang Mai για 5-6 Μήνες ?
« Απάντηση #20 στις: Ιούνιος 12, 2012, 19:52:54 μμ »
Τωρα εβγαλα ηδη, δεν καταλαβαινω ομως ακριβως αυτο για το Λαος. Μπορει καποιος να το κανει πενηνταρακια

παντως εχεις δικαιωμα να παρεις και οπως σου ειπαν στην πρεσβεια, ο υπαλληλος θα πρεπει να κρινει οτι συντηρεισαι και δεν δουλευεις κατω.
Ξεχασα να ρωτησω, αλλα τι εννοεις με το:"... δεν δουλευεις κατω" . Οχι δεν θα δουλευω εκει, αν ειναι αυτο που εννοεις, ή θα εννοει ο υπαλληλος. Παω σαν τουριστας, με τις οποιες οικονομιες που με βγαζουν για τοσο καιρο, ειτε για 6, ειτε για 9 μηνες. Γιατι απαγορευται να πας εκει και να δουλεψεις ?

Αποσυνδεδεμένος XxSMIL3xX

  • **
  • Μηνύματα: 195
  • OS:
  • Windows Vista Windows Vista
  • Browser:
  • Opera 9.80 Opera 9.80
Απ: Chiang Mai για 5-6 Μήνες ?
« Απάντηση #21 στις: Ιούνιος 12, 2012, 20:27:52 μμ »
χωρις να ειμαι ειδικος καθως ακομα δεν εχω βρεθει ταυλανδη εχω διαβασει ομως σε φορουμ οτι δεν τους ενδιαφερει αν το εισητηριο σου ειναι επιστροφης αλλα απλα εξοδου απο ταυλανδη.
αρα μπορει καποιος να παρει 2+1 και να εχει ενα εισητηριο απο αθηνα ταυλανδη και ενα αλλο σε 3 μηνες απο ταυλανδη λαος.
μετα που θα ξαναμπει απο λαος με 2+1 θα πρεπει να εχει ενα εισητηριο εξοδου απο ταυλανδη ειτε προς αθηνα ειτε παλι προς λαος.
οποτε κινησε ετσι και οποτε αποφασεις πως θελεις να φυγεις βγαζεις προς αθηνα.

Αποσυνδεδεμένος dimitrisdtc

  • ***
  • Μηνύματα: 409
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 8.0 MS Internet Explorer 8.0
Απ: Chiang Mai για 5-6 Μήνες ?
« Απάντηση #22 στις: Ιούνιος 13, 2012, 09:39:41 πμ »
visa απο Αθηνα 2+1
Double entry απο Λαος 2+1 2+1
σύνολο 9 μήνες ,
θα σου δώσουν οπωσδήποτε αυτές τις βίζες οπότε μην ανυσηχείς άλλο για αυτό το ζήτημα.

Αποσυνδεδεμένος billko

  • **
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Chrome 19.0.1084.56 Chrome 19.0.1084.56
Απ: Chiang Mai για 5-6 Μήνες ?
« Απάντηση #23 στις: Ιούνιος 13, 2012, 18:48:00 μμ »
Ευχαριστω για την απαντηση φιλε, και μακρι να γινει ετσι, αν και δεν ειναι σιγουρο οτι θα μεινω για 9μηνες, απλα ρωτουσα για να ξερω, σε περιπτωση που. Αλλα, πως ξερεις τοσο σιγουρα οτι θα μου δωσουν ?

Εγω τωρα ειμαι ανεργος, οπως και τα 3/4 των Ελλήνων, αλλα οπως ειπα τα βγαζω οικονομικα στη Ταυλανδη, για οσο καιρο αποφασισω οτι θα μεινω(6 ή 9), αλλα στη Πρεσβεια στην Αθηνα, θα ζητανε να εχω εισοδημα, ή να δουλευω και κατι τετοιο, γιατι αλλιως ... ??

Αποσυνδεδεμένος namtok

  • *****
  • Μηνύματα: 1412
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Firefox 13.0 Firefox 13.0
    • https://plus.google.com/102898417893836622453
Απ: Chiang Mai για 5-6 Μήνες ?
« Απάντηση #24 στις: Ιούνιος 13, 2012, 18:51:38 μμ »
Ευχαριστω για την απαντηση φιλε, και μακρι να γινει ετσι, αν και δεν ειναι σιγουρο οτι θα μεινω για 9μηνες, απλα ρωτουσα για να ξερω, σε περιπτωση που. Αλλα, πως ξερεις τοσο σιγουρα οτι θα μου δωσουν ?

Εγω τωρα ειμαι ανεργος, οπως και τα 3/4 των Ελλήνων, αλλα οπως ειπα τα βγαζω οικονομικα στη Ταυλανδη, για οσο καιρο αποφασισω οτι θα μεινω(6 ή 9), αλλα στη Πρεσβεια στην Αθηνα, θα ζητανε να εχω εισοδημα, ή να δουλευω και κατι τετοιο, γιατι αλλιως ... ??
Είσαι πολύ υπερβολικός. Στην Ταϋλάνδη για τουρισμό θες να πας. Δεν πας στις ΗΠΑ.Πολύ δύσκολο το κάνεις.
https://plus.google.com/u/0/102898417893836622453
https://www.facebook.com/catsoulis?ref=tn_tnmn
http://500px.com/catsoulis
I wanted only to try to live in accord with the promptings which came from my true self. Why was that so very difficult?

Αποσυνδεδεμένος billko

  • **
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Chrome 19.0.1084.56 Chrome 19.0.1084.56
Απ: Chiang Mai για 5-6 Μήνες ?
« Απάντηση #25 στις: Ιούνιος 13, 2012, 19:03:08 μμ »
Απλως ηθελα να αποκλεισω καθε τετοια πιθανοτητα   ;D

Μη μου πουν καμια μλκ, και μεινω μλκς   :D

τι αλλα   χαχαχαχα

Αποσυνδεδεμένος namtok

  • *****
  • Μηνύματα: 1412
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Firefox 13.0 Firefox 13.0
    • https://plus.google.com/102898417893836622453
Απ: Chiang Mai για 5-6 Μήνες ?
« Απάντηση #26 στις: Ιούνιος 13, 2012, 19:06:11 μμ »
Μην ανησυχείς για τίποτα. Η Ταϋλάνδη είναι πολύ φιλική για τους τουρίστες. Φρόντισε για ότι σου έγραψε ο dimitrisdtc και τα υπόλοιπα στην Ταϋλάνδη.
https://plus.google.com/u/0/102898417893836622453
https://www.facebook.com/catsoulis?ref=tn_tnmn
http://500px.com/catsoulis
I wanted only to try to live in accord with the promptings which came from my true self. Why was that so very difficult?

Αποσυνδεδεμένος billko

  • **
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 2000 Windows 2000
  • Browser:
  • Firefox 10.0.1 Firefox 10.0.1
Απ: Chiang Mai για 5-6 Μήνες ?
« Απάντηση #27 στις: Ιούνιος 14, 2012, 19:42:04 μμ »
1) OK, μεχρι τωρα ολα βαινουν καλως. Απο διαμονη, μονο αυτο βρηκα προς το παρον: Ξενοδοχεία Chiang Mai , αν και ξερει και ο ξαδερφος, αλλα για πολυμηνη διαμονη εχει κανεις εμπειρια στη Chiang Mai, για επιλογες ?

2) Εγω θα εχω μετρητα λογικα, οποτε στο Ελ. Βενιζ. αεροδρομιο, ή σε αλλα αεροδρομια, σε ελεγχουν, να τα βαλω στη χειραποσκευη ή στη βαλιτσα, ή να τα'χω πανω μου ?

3) Ταυλανδη παιδια, αυτη την εποχη, ποια χρηση προτινετε, μετατροπη ευρω σε μπατ, ή σε δολ. Πως κανετε τις καθημερινες συναλλαγες εκει, με μπατ, ή και με δολ/ευρω ??


Αποσυνδεδεμένος Oytopikos

  • ************
  • Γενικός συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 11003
  • Φύλο: Άντρας
  • สมน้ำหน้า
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Firefox 12.0 Firefox 12.0
    • Thailand
Απ: Chiang Mai για 5-6 Μήνες ?
« Απάντηση #28 στις: Ιούνιος 14, 2012, 19:53:39 μμ »
1) OK, μεχρι τωρα ολα βαινουν καλως. Απο διαμονη, μονο αυτο βρηκα προς το παρον: Ξενοδοχεία Chiang Mai , αν και ξερει και ο ξαδερφος, αλλα για πολυμηνη διαμονη εχει κανεις εμπειρια στη Chiang Mai, για επιλογες ?

2) Εγω θα εχω μετρητα λογικα, οποτε στο Ελ. Βενιζ. αεροδρομιο, ή σε αλλα αεροδρομια, σε ελεγχουν, να τα βαλω στη χειραποσκευη ή στη βαλιτσα, ή να τα'χω πανω μου ?

3) Ταυλανδη παιδια, αυτη την εποχη, ποια χρηση προτινετε, μετατροπη ευρω σε μπατ, ή σε δολ. Πως κανετε τις καθημερινες συναλλαγες εκει, με μπατ, ή και με δολ/ευρω ??



Ψάξε λίγο καλύτερα το φόρουμ

Αποσυνδεδεμένος MAIKOA

  • ***
  • Μηνύματα: 347
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Firefox 13.0.1 Firefox 13.0.1
Απ: Chiang Mai για 5-6 Μήνες ?
« Απάντηση #29 στις: Ιούνιος 17, 2012, 20:05:57 μμ »
12μηνο απο Etihad μου ειπε 1350+, καπου εκει. Τεσπα, πηρα 6μηνο απο Egypt, και ο θεος βοηθος.




Εάν ταξιδεύσεις την ημερομηνία που λέει το εισιτήριό σου είσαι εντάξει, εάν θέλεις να ταξιδεύσεις ενωρίτερα κάνεις την αλλαγή τηλεφωνικά και πάς όταν ταξιδεύεις δύο ώρες πρίν στο αεροδρόμιο και πληρώνεις την διαφορα.
Τώρα το πρόβλημα είναι εάν θέλεις να ταξιδεύσεις μετά το εξάμηνο που έχει λήξει  θα σου πούνε..δέν γίνεται και σου λένε χάνεις το εισιτήριο και παίρνεις άλλο, προσοχή δεν το χάνεις αλλά παίρνεις πίσω τους φόρους της επιστροφής, αυτή είναι η χειρότερη περίπτωση εάν βρείς έναν υπάλληλο που δεν ξέρει "καλά" την δουλειά.
Εάν επιμείνεις και ζήτα του να επικοινωνείσει με κάποιον προϊστάμενο, γίνεται η αλλαγή όχι με τον αμέσως επόμενο ναύλο αλλά με τον πιό ακριβό ναύλο που υπάρχει.

Περίπου είκοσι μέρες έλειπα και δεν είχα υπολογιστή για να απαντήσω.
Να είμαστε πάντα όλοι   καλά  !!