Αποστολέας Θέμα: Διαδικασιες για αδεια παραμονης για παντρεμενους  (Αναγνώστηκε 71625 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος snoopdog

  • *
  • Μηνύματα: 6
  • OS:
  • Linux Linux
  • Browser:
  • Safari 4.0 Safari 4.0
Απ: Διαδικασιες για αδεια παραμονης για παντρεμενους
« Απάντηση #75 στις: Απρίλιος 26, 2013, 23:39:40 μμ »
καλησπερα σε ολους αν γνωρηζει καποιος καλο δικηγορο για θεματα ιθαγενειας.πολιτογραφιση παρακαλω να μου δωσει το τηλεφωνο για να εποικινωνησω μαζι του.για τη αθηνα.ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος palai

  • *
  • Μηνύματα: 12
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • Chrome 30.0.1599.101 Chrome 30.0.1599.101
Απ: Διαδικασιες για αδεια παραμονης για παντρεμενους
« Απάντηση #76 στις: Οκτώβριος 30, 2013, 01:19:30 πμ »
καλημέρα στο φόρουμ.να ρωτήσω κατι και εάν ξέρει κάποιος παρακαλώ ας απαντήσει.πρίν λίγες ημέρες ανανέωσα το διαβατήριο μου και επειδή ζητάνε και αριθμό δημοτολογίου πήγα με το χαρτί της οικογενειακής μερίδας που έχει και την ταυλανδή γυναίκα μου.εκεί ο αστυνομικός το πέρασε το όνομα της στο σύστημα.μήπως αυτό σημαίνει οτι θα φαίνεται σε κάθε αεροδρόμιο που πηγαίνω?το ερωτώ αυτο γιατί χρειάζεται σύντομα να ταξιδέψουμε και δεν έχω κανει μετάφρασει την άδεια παραμονής της(διαβάζοντας το θέμα κατάλαβα οτι καλύτερα θα ήταν να το είχα κάνει αλλά το υπουργείο θέλει 7 μέρες για την γρήγορη μετάφραση). συγνώμη αλλά δεν μου έκοψε να ρωτήσω εκείνη την ώρα τον ίδιο!!!

Αποσυνδεδεμένος Oytopikos

  • ************
  • Γενικός συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 11003
  • Φύλο: Άντρας
  • สมน้ำหน้า
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • Firefox 24.0 Firefox 24.0
    • Thailand
Απ: Διαδικασιες για αδεια παραμονης για παντρεμενους
« Απάντηση #77 στις: Οκτώβριος 30, 2013, 06:26:45 πμ »
καλημέρα στο φόρουμ.να ρωτήσω κατι και εάν ξέρει κάποιος παρακαλώ ας απαντήσει.πρίν λίγες ημέρες ανανέωσα το διαβατήριο μου και επειδή ζητάνε και αριθμό δημοτολογίου πήγα με το χαρτί της οικογενειακής μερίδας που έχει και την ταυλανδή γυναίκα μου.εκεί ο αστυνομικός το πέρασε το όνομα της στο σύστημα.μήπως αυτό σημαίνει οτι θα φαίνεται σε κάθε αεροδρόμιο που πηγαίνω?το ερωτώ αυτο γιατί χρειάζεται σύντομα να ταξιδέψουμε και δεν έχω κανει μετάφρασει την άδεια παραμονής της(διαβάζοντας το θέμα κατάλαβα οτι καλύτερα θα ήταν να το είχα κάνει αλλά το υπουργείο θέλει 7 μέρες για την γρήγορη μετάφραση). συγνώμη αλλά δεν μου έκοψε να ρωτήσω εκείνη την ώρα τον ίδιο!!!

Προφανώς , έχετε την προσωρινή άδεια διαμονής ?

Για το ότι πέρασε το όνομα της γυναίκας σου , που έχεις δίκιο διότι όντως έτσι γίνεται ... δεν γνωρίζω να σου απαντήσω .

Αλλά προσωπικά δεν νομίζω ότι βοηθάει κάπου αυτό , ίσως είναι για εσωτερική κατανάλωση

Αποσυνδεδεμένος jimi

  • ต้องการให้ฉันช่วยอะไรไหมคะ
  • ΜΕΛΟΣ Δ.Σ
  • *****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 8/Server 2012 Windows 8/Server 2012
  • Browser:
  • Firefox 24.0 Firefox 24.0
Απ: Διαδικασιες για αδεια παραμονης για παντρεμενους
« Απάντηση #78 στις: Οκτώβριος 30, 2013, 16:00:02 μμ »
Προσφατα εκανα ανανεωση διαβατηριου σε πρεσβεια μας στην ευρωπη.Εκει λοιπον επειδη δεν ημουνα απολυτα σιγουρος πως εχουν γραψει στα ελληνικα το ονομα της γυναικας μου,η κυρια που εκανε την διαδικασια και η οποια βεβαια πεταξε σε εμενα το μπαλλακι παρα το οτι επεμενα να της δωσω τα κανονικα στοιχεια και να το βρει αυτη,μου ειπε οτι σε περναω σαν αγαμο γιατι ετσι και αλλιως δεν εχει καμια σημασια στο διαβατηριο!!!
Αρα δεν παιζει καποιο ρολο με την εννοια που το λες.Το λεω βεβαια με την επιφυλαξη της ελαχιστης εμπιστοσυνης(με κατι τετοια) που εχω στις αρχες.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 30, 2013, 16:01:41 μμ από jimi »
สวัสดีค่ะ ยินดีที่ได้พบคุณ

Αποσυνδεδεμένος snoopdog

  • *
  • Μηνύματα: 6
  • OS:
  • Windows 8/Server 2012 Windows 8/Server 2012
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 10.0 MS Internet Explorer 10.0
Απ: Διαδικασιες για αδεια παραμονης για παντρεμενους
« Απάντηση #79 στις: Ιανουάριος 28, 2014, 19:11:46 μμ »
καλησπερα σε ολους,υπαρχει καποιος που εκανε ανανεωση στη αδεια διαμονη του προσφατα χωρις βιβλιαρο υγειας αν μπωρει να μου πει για την ιδιοτηκη ασφαλεια με ποσο βρηκε τη ιδιοτικη ασφαλεια και ποιες ειναι οι καλυψεις που ζηταν αν ειναι σχετικα οικονομικα.ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος Lakisscorpio(The Butcher)

  • ****
  • Μηνύματα: 737
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • Chrome 39.0.2171.71 Chrome 39.0.2171.71
Απ: εγγραφα για γαμο
« Απάντηση #80 στις: Δεκέμβριος 09, 2014, 10:02:32 πμ »
μετα απο καιρο παλι γραφω εδω.....μεχρι να οργανωθουμε με την συζυγο μου και να μπουμε σε μια ταξη....
Ηρθαμε με το καλο Θεσσαλονικη...το πρωτο πραγμα που θελω να τελειωσω ειναι η αδεια παραμονης.....Οπως ειπανε και τα αλλα παιδια για την αδεια παραμονης χρειαζεται
1)Φωτοτυπια Διαβατηριου(της Συζυγου) ΟΛΟΥ(και των αδειων σελιδων του!!!)
2)4 φωτογραφιες
3)Ληξ.Πραξη Γαμου
4)Πιστ.οικογ.καταστασης
5)Φωτοτυπια Ταυτ.Ελληνα Υπηκοου
6)Βεβαιωση απ'τον ασφ.φορεα που ανηκεις οτι εκανες αιτηση για την ασφαλιση της συζυγου σου(ιατροφαρμακευτικη και νοσηλεια)
7)μια Αιτηση(που κανεις επιτοπου στο γραφειο που θα πας)

και κατι που δεν το ειπαν τα παιδια εδω(και ειναι σημαντικο και μαλλον πρεπει να ειναι καινουργιο)
8)1 cd με την φωτογραφια της συζυγου σου....(σε στυλ διαβατηριου η φωτο......δεν χρειαζεται να βγαλεις καινουργια...αν εχεις καποια πας σε ενα φωτογραφειο η στο σπιτι σου,αν εχεις scanner....την "σκαναρεις" και την "γραφεις σε cd).Θελουν οπως λενε μια φωτο και σε "ψηφιακη μορφη"




το πιο "δυσκολο" απο αυτα που ζητανε ειναι η Ασφαλιση και ετσι αρχισα με την ασφαλιση......Πηρα τηλ.σε μια ιδιωτ.εταιρεια για να ρωτησω για μια ασφαλεια υγειας(ιατροφαρματευτικη και νοσηλεια)....αν θυμαμαι καλα μου ειπανε γυρω στα 400 ευρω τον χρονο....
Ηθελα να εχω μια εικονα.......φυσικα δεν το προχωρησα

Μετα παω στον ασφαλιστικο μου φορεα...επειδη ειμαι απο Θεσσαλονικη,πηγα στο γραφειο στην Θεσσαλονικη....Μου δηλωσε οτι ειμαι "ειδικη περιπτωση" και δηλωσανε "αναρμοδια" να με εξυπηρετησει και με παραπεμψανε στην Αθηνα!!!και η απορια μου ειναι¨"Τοτε γιατι σας εχουνε εδω??γιατι πληρωνεστε??αν δεν μπορειτε να εξυπηρετησετε τους ανθρωπους που ερχονται εδω???"...Τελος παντων....μου δωσανε 1 τηλ. και προσπαθησα να επικοινωνησω με Αθηνα!!

Ρε παιδια....δεν υπερβαλλω.....3 μερες τους επαιρνα τηλ.(ανα 1 ωρα!!!) και δεν τους εβρισκα!!!!μια δεν απαντουσαν,μια μιλουσε,μια αυτη πουτο σηκωσε δηλωνε αναρμοδια!!!!Με "σπασανε" τα νευρα!!!
Τελικα την 4η μερα το πρωι,πετυχαινω μια κυρια που μπορουσε να με εξυπηρετησει.....της λεω οτι θελω να ασφαλισω την Ταυλανδη συζυγο μου στο φορεα μου και να γραφτει στο Βιβλιαριο Υγειας μου.....
Το 1ο που μου λεει¨"Γιατι η Θεσσαλονικη δεν στο κανει??"....Γιατι ειμαι "ειδικη περιπτωση¨" της απανταω και με παραπεμψανε σε εσας!!!

μου φανηκε λιγο εκπληκτη αλλα θελησε να με εξυπηρετησει(και να ειναι καλα)...
Αυτα που μου ζητησε ειναι εξης:
1)2 φωτογραφιες της συζυγου
2)φωτοτυπια του διαβατηριου ολου
3)Ληξ.Πραξη γαμου
4)Φωτοτυπια του Βιβλ.Υγειας(οπου αναφερεται το ΑΜΚΑ)
5)Αδεια παραμονης της συζυγου

ολα καλα αλλα το τελευταιο που ζητησε δεν ητο δυνατον να της δωσω!!!Της Εξηγησα οτι ΓΙ'ΑΥΤΟ ΘΕΛΩ να ασφαλισω την γυναικα μου για να ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΑΔΕΙΑ ΠΑΡΑΜΟΝΗΣ!!μου λεει στην αρχη οτι δεν γινεται να ασφαλισει την συζυγο μου αν δεν Υπαρχει Αδεια Παραμονης!!!

Α,ρε ΑΘΑΝΑΤΗ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!ΑΝΤΕ ΒΓΑΛΕ ΑΚΡΗ!!!!Ο ενας ζηταει ασφαλιση για αδεια παραμονης(Γρφ.Αλλοδαπων)και ο αλλος(Ασφ.Φορεας)ζηταει αδ.παραμονης για να βγαλει ασφαλιση!!!!!!!!!!!

μετα απο αρκετη ωρα συνομιλιας και εξηγησεων της λεω οτι ενδιαφερομαι για την ΒΕΒΑΙΩΣΗ οτι εκανα ΑΙΤΗΣΗ για ασφαλεια της συζυγου μου και ας μην βγει το Βιβλιαριο....Μολις παρω την αδεια παραμονης θα της την στειλω για να το βγαλει!!!και τελικα το δεχτηκε....

την ιδια μερα στελνω με courier τα εγγραφα στην Αθηνα.....την επομενη μερα το πρωι με παιρνει τηλ. και μου ζηταει ΑΜΚΑ συζυγου!!!Της λεω οτι η συζυγος μου δεν εχει τιποτα απ'αυτα!!!1η φορα ερχεται Ελλαδα(και γενικως βγαινει εξω απ'την χωρα.....Μου λεει για να το προχωρησει πρεπει να εχει ΑΜΚΑ!!
Αντε ξανα στα ΚΕΠ(για να βγαλουμε ΑΜΚΑ)...Ευτυχως στα ΚΕΠ,το βγαλανε σε 15 λεπτα!!!!!

Της το στελνω και το ΑΜΚΑ.....Ευτυχως μετα απο 2 μερες,λαμβανω ειδοποιηση απο courier οτι εχω καποιο φακελλο απο ΑΘΗΝΑ.....Γεματος χαρα παω και τον παραλαμβανω....και ηταν μεσα το ΒΙΒΛΙΑΡΙΟ ΥΓΕΙΑΣ της συζυγου μου!!!!!Εννοειται οτι Εγω πληρωσα και τις 2 φορες το courier......Αλλα χαλαλι γιατι οταν πηρα το Βιβλιαριο ενοιωσα πολυ ανακουφισμενος.....

Συνεχιζεται με την αδεια παραμονης.......

Αποσυνδεδεμένος Lakisscorpio(The Butcher)

  • ****
  • Μηνύματα: 737
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • Chrome 39.0.2171.71 Chrome 39.0.2171.71
Απ: Διαδικασιες για αδεια παραμονης για παντρεμενους
« Απάντηση #81 στις: Δεκέμβριος 09, 2014, 13:30:15 μμ »
Συνεχιζω με την διαδικασια της αδειας παραμονης,,,,,
Αφου πηραμε το βιβλ.υγειας και συγκεντρωσαμε ολα τα εγγραφα,πηγαμε μαζι με την συζυγο μου στο Γραφειο Αλλοδαοων της Νομαρχιας.Να σημειωσω οτι το γραφειο αυτο παλια ηταν στην οδο Οδυσσεως(κοντα στο Βαρδαρι.....πολυ κοντα απο εκει που μενω)και τωρα εχει φυγει και πηγε στην Καλαμαρια στην οδο Τακη Οικονομιδη 1(κοντα στην Νομαρχια).....Στην αλλη ακρη απο εκει που μενω...
Το Γραφειο λειτουργει απ'τις 9.00 ως 13.00(Τεταρτη κλειστα)....Φτασαμε εκει γυρω στις 8.20 και ηδη περιμενανε 80 ατομα!!!Εγραψα το ονομα μου σε μια λιστα που υπηρχε εκει....γυρω στις 8.50,αρχισαν να φωναζουν τα ονοματα που ηταν γραμμενα σ'αυτην και δινανε το νουμερα για το αναλογο γραφειο
Ευτυχως για μενα το Γραφειο για συζυγους Ελληνων δεν ειχε πολυ κοσμο(ημουν ο 2ος στην σειρα για εκει)...τον πιο πολυ κοσμο τον ειχε το γραφειο που εδινε τις αδειες παραμονης....
Στις 9.10 ανοιξαν την πορτα του κτιριου και μπηκαμε μεσα.....Περιμεναμε κανα 20λεπτο και μετα ηρθε η σειρα μας......Ενα μικρο γραφειο με μια υπαλληλο μεσα.....Της εξηγησα γιατι ηρθαμε και τις παραδωσαμε τα εγγραφα που ειχαμε μαζι μας....Καθως τα ελεγχε και εγραφε καποια στοιχεια στο pc της αρχισε να μας ρωταει πως γνωριστηκαμε,γιατι η συζυγος μου παντρευτηκε καποιον ξενο και ηρθε να μεινει εδω,τι δουλεια εκανε και αλλα διαφορα....σαν μια μινι ανακριση...η καλυτερα μινι συνεντευξη
Της ειπα οτι απ'οσο γνωριζω(και το οποιο διαβασα και εδω...στο φορουμ)η συνεντευξη εχει καταργηθει!!Αλλα μου απαντησε οτι αυτο ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ και μπορει ανα πασα στιγμη να μας καλεσουν και επισημα για συνεντευξη!!!
Αυτο μου ειπε,αυτο σας λεω.......

Αφου καταθεσαμε τα χαρτια και η υπαλληλος συμπληρωσε κατι στο pc της μας ζητησε το cd με την φωτογραφια που σας ειπα στο προηγουμενο ποστ....Επειδη δεν το ειχα,πηγαμε σε κοντινο φωτογραφειο και το καναμε.....το παραδωσαμε και αυτο και μας εδωσε 1 χαρτι με την φωτο της συζυγου πανω χρωματος Μπλε ανοιχτο και μας ειπε οτι αυτη ειναι η ΠΡΟΣΩΡΙΝΗ ΑΔΕΙΑ ΠΑΡΑΜΟΝΗΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ.....Μ'αυτη δεν μπορει να ταξιδεψει εκτος Ελλαδος η Ταυλανδη αλλα μπορει να βγαλει ΑΦΜ και Βιβλ.Υγειας.....Οταν βγει η ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΑΔΕΙΑ ΠΑΡΑΜΟΝΗΣ(ΠΟΥ ΙΣΧΥΕΙ ΓΙΑ 5 ΧΡΟΝΙΑ) και θα μπορει να ταξιδεψει παντου και να δουλεψει....οταν την ρωτησα ποσο πρεπει να περιμενουμε για αυτο και ποσες φορες πρεπει να "παρατεινουμε" την αδεια παραμονης μου ειπε οτι αν η αστυνομια δωσει το ΟΚ(φανταζομαι οτι εστειλα τα στοιχεια της στην αστυνομια για καποιον ελεγχο) θα μας στειλει μηνυμα στο κινητο για να παμε να την παρουμε και οτι αδεια ειναι  για 5 χρονια...μετα παει για 10...και μετα αοριστου

Και τωρα περιμενουμε τι θα γινει......

Αποσυνδεδεμένος snoopdog

  • *
  • Μηνύματα: 6
  • OS:
  • iOS 8.1.2 iOS 8.1.2
  • Browser:
  • Safari 8.0 Safari 8.0
Απ: Διαδικασιες για αδεια παραμονης για παντρεμενους
« Απάντηση #82 στις: Δεκέμβριος 20, 2014, 19:07:44 μμ »
Εγω περημενα 10 μηνες για τη αδεια διαμονη μου αλλα ευτυχως δεν υπηρξε μεγαλη ταλαιπωρια γιατι 7χρονια ειμαι με τη γυναικα μου και 5 χρονια ζουμε μαζι και παντρευτηκαμε πριν δυο χρονια....γενικα ο νομος λεει σε 5 μηνες πρεπει να βγει η αδεια αλλα γενικα εχουνε μεγαλο φορτο εργασιας!!!

Αποσυνδεδεμένος Oytopikos

  • ************
  • Γενικός συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 11003
  • Φύλο: Άντρας
  • สมน้ำหน้า
  • OS:
  • Windows 10 Windows 10
  • Browser:
  • Firefox 46.0 Firefox 46.0
    • Thailand
Απ: Διαδικασιες για αδεια παραμονης για παντρεμενους
« Απάντηση #83 στις: Ιούνιος 07, 2016, 14:40:35 μμ »
Σε οποιαδήποτε περίπτωση αλλαγής στοιχείων της αλλοδαπής συζύγου , χρειάζεται η άμεση ενημέρωση της περιφέρειας .

π.χ. αλλαγή διαβατηρίου,γέννηση παιδιού , αλλαγή διεύθυνσης κτλ

Αποσυνδεδεμένος Lakisscorpio(The Butcher)

  • ****
  • Μηνύματα: 737
  • OS:
  • Windows 10 Windows 10
  • Browser:
  • Chrome 77.0.3865.90 Chrome 77.0.3865.90
Απ: Διαδικασιες για αδεια παραμονης για παντρεμενους
« Απάντηση #84 στις: Οκτώβριος 18, 2019, 14:04:45 μμ »
καλησπερα φιλες και φιλοι του φορουμ....εχω αρκετο καιρο να γραψω στο φορουμ ομως σημερα θελω να γραψω και να κανω update για την διαδικασια ανανεωσης αδειας διαμονης Ταυλανδης υπηκου(συζυγος Ελληνα πολιτη)....εγω μενω Θεσσαλονικη αρα θα μιλησω γιατην απογκεντρωμενη διοικηση Μακεδονιας Θρακης...ας τα παρω απ την αρχη
Αρχες Δεκεμβριου ληγει η 1η αδεια διαμονης της συζυγου(Υπηκοος Ταυλανδης)....η 1η αδεια εχει ισχυ 5 χρονια....και χτες αποφασισαμε να παμε να κανουμε τα "χαρτια" μας για την ανανεωση(2 μηνες πριν ληξει μπορεις να κανεις τις διαδικασιες)....δεν θα μιλησω για το χαος και την ανοργανωσια που εζησα(και θα ζησω γιατι ακομα δεν τελειωσα) στην αποκεντρωμενη διοικηση Μ-Θ(αυτο ειναι αλλο κεφαλαιο)...θα μεινω καθαρα στο εκτελεστικο κομματι

τι χρειαζεται για την ανανεωση αδειας διαμονης..........

1)Διαβατηριο Συζυγου(Ταυλανδη)
2)Φωτοτυπια ΟΛΩΝ των σελιδων του διαβατηριου της συζυγου(Ταυλανδη)
3)2 φωτοτυπιες της Ταυτοτητας Ελληνα συζυγου
4) 4 φωτογραφιες(τυπου διαβατηριου) και CD ΜΕ ΤΙς ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕς(οι φωτογραφοι ξερουν)
5)Υπευθυνη δηλωση(η παλια του Νο 105) οπου αναγραφονται τα στοιχεια του Ελληνα συζυγου και δηλωνει οτι δεν αλλαξε η οικογενειακη του κατασταση και ο γαμος του ειναι ακομη σε ισχυ
6)Βεβαιωση Οικογενειακης καταστασης
7)Αντιγραφο Ληξ.Πραξης γαμου απο το Ειδ.Ληξιαρχειο Αθηνων
8)Ηλεκτρονικο παραβολο αξιας 16 ευρω....ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΟ ΠΑΡΑΒΟΛΟ...πληρωσα παραβαλο 16 ευρω για αδεια διαμονης με κωδικο 1832 και φορεα την Ελληνικη Αστυνομια και δεν το δεχτηκαν!!!!πρεπει να ειναι απο την Μεταναστευτικη πολιτικη και με κωδικο 2119!!!!!
9)Βιβλιαριο υγειας της Συζυγου(Ταυλανδη)....το γνησιο και 1 φωτοαντιγραφο(βασικως θελουν να δουν σε ποιο ασφαλιστικο φορεα ειναι ασφαλισμενη)
10)Εκκαθαριστικο εφοριας(αν κανατε χωρια δηλωση και των 2)
11)Μισθωτηριο συμβολαιο σπιτιου η τιτλοι ιδιοκτησιας σπιτιου(εκει που μενετε)
12)η καρτα διαμονης φυσικα(γνησια και 1 φωτοαντιγραφο)

αν δεν κανω λαθος η αν δεν ξεχασα τιποτα αυτα ειναι τα εγγραφα.....ολα αυτα τα πατε στο γραφειο αδειων διαμονης...και αφου εξοπλιστιτε με υπονομη τα καταθετε......οπως εκανα εγω...τωρα υπαρχει κατι καινουργιο που δεν το ηξερα!!!αφου καταθεσαμε ολα αυτα τα χαρτια,μας εδωσαν 1 μπλε εγγραφο με μια φωτογραφια της συζυγου("Βεβαιωση Καταθεσης Αιτησης για Αδεια Διαμονης")και μας κλεινουν ΡΑΝΤΕΒΟΥ για οποια μερα μας βολευει(εγω εκλεισα για την επομενη)για Ληψη Βιομετρικων Δεδομενων!!!δηλαδη σε απλα ελληνικα ηλεκτρονικα δακτυλικα αποτυπωματα!!!!Αυτο ειναι κατι καινουργιο!!!

αρα ξανα μανα απο δευτερα στο ιδιο κτιριο αλλα σε αλλο γραφειο αυτην την φορα!!!με το μπλε αυτο χαρτι(και αλλα 2 αλλα),το διαβατηριο της συζυγου και την καρτα διαμονης την δευτερα θα παρουν αποτυπωματα και περιπου σε 2 μηνες(μπορει και πιο νωρις) θα μας στειλουν sms ωστε να παμε να παραλαβουμε την αδεια διαμονης(αυτην την φορα ισχυει για 10 χρονια).....

την Δευτερα θα σας επιβεβαιωσω και για τα δακτυλικα αποτυπωματα(την διαδικασια)





Αποσυνδεδεμένος Lakisscorpio(The Butcher)

  • ****
  • Μηνύματα: 737
  • OS:
  • Windows 10 Windows 10
  • Browser:
  • Chrome 77.0.3865.120 Chrome 77.0.3865.120
Απ: Διαδικασιες για αδεια παραμονης για παντρεμενους
« Απάντηση #85 στις: Οκτώβριος 25, 2019, 20:35:41 μμ »
Γεια σας...εμεινα απο το προηγουμενο ποστ για το ραντεβου για τα βιομετρικα...πουοπως σας ειπα ειναι για την δευτερα....πηγαμε δευτερα λοιπον αλλα το γραφειο ηταν κλειστο λογω πενθους!!!!!!και ετσι μετατεθηκε το ραντεβου μας για Τεταρτη...
και οντως Τεταρτη πηγαμε,της πηρανε τα βιομετρικα(ηλεκτρ.δακτυλικα αποτυπωματα) και φυγαμε.....μας ειπαν οτι σε 45 μερες θα μας στειλουν μυνημα για να ερθουμε να παραλαβουμε την αδεια διαμονης....
μας εδωσαν την προσορινη(μπλε χρωματος)για οσο καιρο περιμενουμε


Αποσυνδεδεμένος Lakisscorpio(The Butcher)

  • ****
  • Μηνύματα: 737
  • OS:
  • Windows 10 Windows 10
  • Browser:
  • Chrome 79.0.3945.130 Chrome 79.0.3945.130
Απ: Διαδικασιες για αδεια παραμονης για παντρεμενους
« Απάντηση #86 στις: Φεβρουάριος 01, 2020, 11:09:49 πμ »
Γεια σας ξανα φιλοι....επιτελους τελειωσα με την αδεια παραμονης της συζυγου ομως ειχα παλι καποια θεματακια....θα σας τα αναλυσω παρακατω....
Ειχαμε μεινει στα βιομετρικα...οπως σας ειπα στο προηγουμενο ποστ οτι πηγαμε και καναμε τα βιομετρικα και περιμεναμε μυνημα για να παραλαβουμε την αδεια...ξαφνικα μας ερχεται μια επιστολη οτι θελουν καποια ΕΞΤΡΑ ΕΓΓΡΑΦΑ γιατι η συζυγος μου ελειπε μεσα σ'αυτα τα 5 χρονια ΠΑΡΑΠΑΝΩ απο 6 μηνες στην Ταυλανδη!!Να πω την αληθεια οντως ειχε λειψει η συζυγος μου απο την Ελλαδα(ηταν στην Ταυλανδη) αλλα ειχα την εντυπωση οτι ηταν λιγοτερο απο 6 μηνες!!
Να πω ομως και του στραβου το δικιο,οταν πρωτοπηγα τα εγγραφα στην απογκεντρωμενη διευθυνση μακεδονιας-θρακης(για την ανανεωση της αδειας παραμονης)με ρωτησανε αν ελειψε η συζυγος μου πανω απο 6 μηνες κατα την διαρκεια του γαμου μας(και απο τοτε που αρχιζε η αδεια παραμονης της)και εγω τους ειπα οχι...αρα το λαθος ηταν δικο μου...ειχε λειψει 6 μηνες και 5 μερες!!!
αρα ΠΡΟΣΟΧΗ.....ΑΝ Η ΣΥΖΥΓΟΣ ΣΑς ΛΕΙΨΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 6 ΜΗΝΕς ΣΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΟΥ ΓΑΜΟΥ ΣΑς ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ,ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΚΟΜΙΣΕΤΕ ΕΞΤΡΑ ΕΓΓΡΑΦΑ

Ποια ειναι αυτα?????

1)Βεβαιωση του ασφαλιστικου φορεα της συζυγου σας για τα χρονια(την τελευταια 5ετια) που ειναι ασφαλισμενη και καλυμμενη για ιατροφαρμακευτικη περιθαλψη
2)Μια αιτηση που συμπληρωνεται επιτοπου εκει στην διευθυνση αλλοδαπων


Δεν θα σας πω τι τραβηξα για να παρω αυτην την Βεβαιωση(αυτο ειναι θεμα Κλαδου Ασφαλειας και Υγειας οπου υπαγομαι και εγω και η συζυγος μου....στην συγκεκριμενη περιπτωση ο ΕΦΚΑ).....

Τελικα την πηρα αυτη την βεβαιωση και ξαναπηγαμε στην απογκεντρωμενη διοικηση Μακ-θρακης στο τμημα αδειων παραμονης αλλοδαπων και την καταθεσαμε(μαζι με την αιτηση που σας λεω παραπανω)...Περιττο να σας πω οτι και παλι η ταλιαπωρια ηταν αρκετη(πολυ μεγαλη μαζα ανθρωπων να περιμενουν για πολλες ωρες να εξυπηρετηθουν)....τελικα αφου την καταθεσαμε μας ειπανε οτι θα μας ερθει μυνημα στο κινητο που εχουμε δηλωσει για να ερθουμε να παραλαβουμε την αδεια παραμονης

Και μετα απο 1εβδομαδα μας ηρθε μυνημα και πηγαμε και την παραλαβαμε........ηταν η μονη φορα που τελειωσαμε σχετικα γρηγορα(εννοω το γραφειο παραλαβης)...

Αποσυνδεδεμένος Lakisscorpio(The Butcher)

  • ****
  • Μηνύματα: 737
  • OS:
  • Windows 10 Windows 10
  • Browser:
  • Chrome 79.0.3945.130 Chrome 79.0.3945.130
Απ: Διαδικασιες για αδεια παραμονης για παντρεμενους
« Απάντηση #87 στις: Φεβρουάριος 01, 2020, 11:11:48 πμ »
Ξεχασα να πω οτι η αδεια παραμονης(η δευτερη που βγαζουμε)θα ηταν κανονικα για 10 χρονια αλλα επειδη ελειψε η συζυγος μου πανω απο 6 μηνες ειναι μονο για 4 χρονια!!!!ισχυει μεχρι το 2024.....αν δεν ελειπε πανω απο 6 μηνες θα εληγε το 2030!!!

Αποσυνδεδεμένος Yiannis

  • ****
  • Μηνύματα: 625
  • Φύλο: Άντρας
  • Yiannis... Ταξιδευειν…:)
  • OS:
  • Android 9 Android 9
  • Browser:
  • Opera 55.2.2719.50740 Opera 55.2.2719.50740
Απ: Διαδικασιες για αδεια παραμονης για παντρεμενους
« Απάντηση #88 στις: Φεβρουάριος 01, 2020, 11:23:57 πμ »
Αρα Λακη, αν θες να χωρίσεις την στέλνεις 6 μήνες και μια μέρα και δεν ανανεώνει την άδεια παραμονής. Ωραίο κόλπο, στα υπόψιν !!!!! ☺☺☺
Ποτέ δεν είναι αργά !!!!

Αποσυνδεδεμένος humsepyaar1

  • **
  • Μηνύματα: 119
  • OS:
  • Windows 10 Windows 10
  • Browser:
  • Chrome 80.0.3987.132 Chrome 80.0.3987.132
Απ: Διαδικασιες για αδεια παραμονης για παντρεμενους
« Απάντηση #89 στις: Μάρτιος 04, 2020, 14:19:33 μμ »
Lakisscorpio(The Butcher)
μπραβο σου για το αναλυτικοτατο ποστ ,αυτο χρειαζομαστε εμεις που εχουμε παντρευτει με αλλοδαπες,
για να μην μας βγαινει η ψυχη με ολη αυτην την ατερμονη χαρτοδουλεια καθε φορα,
οσοι ειναι στο φορουμ ειναι καλο να ενημερωνουν για την διαδικασια της οποιας  συναλλαγης εχουν με οποια υπηρεσια εμπλεκεται στο θεμα γαμος με αλλοδαπη ,ειδικα απο Ν.Α.Ασια ,

γι'αυτο και εγω επειδη με βοηθησαν προηγουμενα σχετικα ποστ ,εκατσα ωρες ατελειωτες να γραφω και να απαντω σε π.μ.
η βοηθεια ειναι πολυτιμη
το καθε γραπτο ειναι πυξιδα για την διαδικασια που αφορα τον γραφοντα , πολλα αλλαζουν με τον χρονο
η ακομα  και απο το ποσο σαδιστης ειναι ο εκαστοτε δημοσιουπαλληλος......
2 διορθωσεις εκανα στο ειδικο ληξιαρχειο και ακομη τα στοιχεια απο τα πεθερικα δεν τα εχουν περασει  !!!
γι'αυτο θελει πολυ προσοχη,εδικα με τις καταχωρησεις των ονοματων προσωπων  με Ασιατικη προελευση.....