Αποστολέας Θέμα: VISA  (Αναγνώστηκε 252259 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Oytopikos

  • ************
  • Γενικός συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 11003
  • Φύλο: Άντρας
  • สมน้ำหน้า
  • OS:
  • Windows Vista Windows Vista
  • Browser:
  • Firefox 3.6.8 Firefox 3.6.8
    • Thailand
Απ: Visa
« Απάντηση #210 στις: Αύγουστος 09, 2010, 23:29:41 μμ »
απο το thaivisa το πηρε το ματι μου,μπορω να βρω και link οπου το αναφερει καποιος για την κοπελα του, εγω ρωταω εαν ξερει κανεις ποια ειναι η πιο μεγαλη βιζα που μπορουμε να παρουμε απο την ελλαδα και να μην retirement ή business. δηλαδη τουριστας να εισαι δεν μπορουν να σου δωσουν μεγαλυτερη του 2+1 απο ελλαδα,και απο τις γειτονικες χωρες 2+1 δηλαδη max 180 μερες και μετα πρεπει να κανουμε visa run για καθε 15 μερες με ποδια και 30 μερες με αεροπλανο?? δεν μπορουν να μας δωσουν tourist visa x2, x3 οπως παιρνουν και αλλες χωρες

Multi Entry Non Imm O Visas for the reason of visiting friends (για αυτη την βιζα , ξερει κανεις εαν παιζει ελλαδα, την παιρνουν οι αγγλοι και αυστραλοι κυριως.)

σημειωση γνωριζω για την ΕD visa, αλλα την εχω για τελευταια επιλογη

Aλλο η Non Imm  και άλλο η τουριστική.

Τουριστική λοιπόν διπλής εισόδου ναι, έχει δωθεί απο την πρεβεία στην Αθήνα.

Επίσης υπάρχουν πρεσβείες ανα τον κόσμο και ειδικά στα γειτονικά κράτη της Ταϊλάνδης που θεωρούνται δύσκολες και άλλες εύκολες.

Πάντως αυτά δεν μπαίνουν σε καλούπια.

Προσωπικά η Καμποτζιανή που λογίζεται ως δύσκολη , μια χαρα με έχει εξυπηρετήσει  ;)

Υστερα αυτό που λες για visa run δικαιούσαι 4 15νθημερα μετά ... απλά το ξεχνάς.

Πάρε ένα τηλέφωνο , όπως σου λένε τα παιδιά και ενημέρωσέ μας μετά  ;)


Αποσυνδεδεμένος doctorm

  • *
  • Μηνύματα: 10
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Firefox 3.6.8 Firefox 3.6.8
Απ: Visa
« Απάντηση #211 στις: Αύγουστος 10, 2010, 01:52:07 πμ »
ευχαριστω oytopikos, απο τηλεφωνο που ρωτησα δεν σε πολυ βοηθανε, πρεπει να παω απο εκει και μου ειπαν μετας τις 7 σεπτεμβριου! (βλεπω να εχουν αποκτησει πολλες ελληνικες συνηθειες δημοσιου) να παω να περασω για οτι χρειασθω, και τους λεω οτι εγω θελω να φυγω πιο νωρις ή κοντα σε αυτες τις μερες.δηλαδη καμια double entry tourist visa τι πρεπει να κανω για να παρω? καπου ακουσα οτι το λαος δινει πιο ευκολα διπλης εισοδου τουριστικης βιζα,ας επιβεβαιωσει καποιος. κατι τελευταιο τουριστικη βιζα ποσες φορες μπορεις να παρεις συνεχομενα?? μιλαω για 2+1??απο τη καταλαβα 2 φορες παιρνεις και  εαν εισαι τυχερος παιρνεις μια διπλης εισοδου και αλλη μια μονης δλδ 270 μερες max αλλιως 180 μερες με 2 μονες εισοδου. ευχαριστω
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 10, 2010, 01:53:43 πμ από doctorm »

Αποσυνδεδεμένος Oytopikos

  • ************
  • Γενικός συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 11003
  • Φύλο: Άντρας
  • สมน้ำหน้า
  • OS:
  • Windows Vista Windows Vista
  • Browser:
  • Firefox 3.6.8 Firefox 3.6.8
    • Thailand
Απ: Visa
« Απάντηση #212 στις: Αύγουστος 10, 2010, 11:00:32 πμ »
ευχαριστω oytopikos, απο τηλεφωνο που ρωτησα δεν σε πολυ βοηθανε, πρεπει να παω απο εκει και μου ειπαν μετας τις 7 σεπτεμβριου! (βλεπω να εχουν αποκτησει πολλες ελληνικες συνηθειες δημοσιου) να παω να περασω για οτι χρειασθω, και τους λεω οτι εγω θελω να φυγω πιο νωρις ή κοντα σε αυτες τις μερες.δηλαδη καμια double entry tourist visa τι πρεπει να κανω για να παρω? καπου ακουσα οτι το λαος δινει πιο ευκολα διπλης εισοδου τουριστικης βιζα,ας επιβεβαιωσει καποιος. κατι τελευταιο τουριστικη βιζα ποσες φορες μπορεις να παρεις συνεχομενα?? μιλαω για 2+1??απο τη καταλαβα 2 φορες παιρνεις και  εαν εισαι τυχερος παιρνεις μια διπλης εισοδου και αλλη μια μονης δλδ 270 μερες max αλλιως 180 μερες με 2 μονες εισοδου. ευχαριστω

Όπως τα λες είναι.

Είναι κάπου θέμα τύχης, και οι κανόνες αλλάζουν συνεχώς.

Κανονικά μπορείς να πάρεις 2 τουριστικές στη σειρά,αλλά και 3 έχει συμβεί.

Για το τι μπορείς να κάνεις, είναι να αιτηθείς βίζα διπλης εισόδου στην πρεσβεία.

Αποσυνδεδεμένος doctorm

  • *
  • Μηνύματα: 10
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Firefox 3.6.8 Firefox 3.6.8
Απ: Visa
« Απάντηση #213 στις: Αύγουστος 20, 2010, 16:57:48 μμ »
ερωτηση για αρχικη τουριστικη βιζα 2+1, μπορω να κοψω one way ticket απο αθηνα- μπανγκοκ και επιστροφη (δλδ ληξης της τυπικης 2+1 τουριστικης βιζας) να κοψω μπανγκοκ- λαος, κτλ μεσω airasia. Ετσι ωστε οταν παω στο immigration στο αεροδρομιο να εχω στα χερια μου ενα εισητηριο επστροφης" φυγης" απο ταυλανδη ωστε να ειμαι καλυμενος. θα ανανεωσω την τουριστικη μου βιζα σε κοντινα τους χωρα, αλλα δεν ξερω ποσο καιρο τελικα θα μεινω ωστε να μην εχω ποινες και προστιμα με τις αεροπορικες εταιριες μπανγκοκ -αθηνα. ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος Oytopikos

  • ************
  • Γενικός συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 11003
  • Φύλο: Άντρας
  • สมน้ำหน้า
  • OS:
  • Windows Vista Windows Vista
  • Browser:
  • Firefox 3.6.8 Firefox 3.6.8
    • Thailand
Απ: Visa
« Απάντηση #214 στις: Αύγουστος 21, 2010, 00:55:15 πμ »
ερωτηση για αρχικη τουριστικη βιζα 2+1, μπορω να κοψω one way ticket απο αθηνα- μπανγκοκ και επιστροφη (δλδ ληξης της τυπικης 2+1 τουριστικης βιζας) να κοψω μπανγκοκ- λαος, κτλ μεσω airasia. Ετσι ωστε οταν παω στο immigration στο αεροδρομιο να εχω στα χερια μου ενα εισητηριο επστροφης" φυγης" απο ταυλανδη ωστε να ειμαι καλυμενος. θα ανανεωσω την τουριστικη μου βιζα σε κοντινα τους χωρα, αλλα δεν ξερω ποσο καιρο τελικα θα μεινω ωστε να μην εχω ποινες και προστιμα με τις αεροπορικες εταιριες μπανγκοκ -αθηνα. ευχαριστω

βρε παιδιά , μην σκέφτεστε έτσι.

Αν θέλετε να κάτσετε παραπάνω , βγάλτε 12μηνο εισιτήριο.

Ψάξτε λίγο να δείτε τιμές one way , μία η άλλη είναι

Αποσυνδεδεμένος stelkon

  • ***
  • Μηνύματα: 419
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows Vista Windows Vista
  • Browser:
  • Firefox 3.6.8 Firefox 3.6.8
Απ: Visa
« Απάντηση #215 στις: Σεπτέμβριος 23, 2010, 23:57:38 μμ »
Iσχύει το ότι εάν είσαι 50 + 1 ημερα ετών και τραπεζικό λογαριασμό X-1000 ευρώ μπορείς να αιτηθείς βίζα 1oς έτους ???
Η Στάση μας στα καθημερινά πεπραγμένα η ανοχή μας ή όχι σε αυτά η κουλτούρα μας γενικότερα η πολιτική συνείδηση (όχι η κομματική ) είναι αυτή που μας κατατάσσει ιδεολογικά και τελικά αυτή που ένας λαός επιλέγει τις κυβερνήσεις του  μην κλαιγόμαστε άξιοι των πεπραγμένων μας είμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Oytopikos

  • ************
  • Γενικός συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 11003
  • Φύλο: Άντρας
  • สมน้ำหน้า
  • OS:
  • Windows Vista Windows Vista
  • Browser:
  • Firefox 3.6.10 Firefox 3.6.10
    • Thailand
Απ: Visa
« Απάντηση #216 στις: Σεπτέμβριος 24, 2010, 00:02:05 πμ »
Iσχύει το ότι εάν είσαι 50 + 1 ημερα ετών και τραπεζικό λογαριασμό X-1000 ευρώ μπορείς να αιτηθείς βίζα 1oς έτους ???

Μετά το 50στό έτος με φορολογική δήλωση 17 και κάτι χιλιάρικα παίρνεις ετήσια. Κάτω από 17, π.χ. 12.000, πρέπει να φέρεις χαρτί από τράπεζα ότι έχεις κατάθεση γύρω στις 50.000.
Γιά την ετήσια χρειάζεται επίσης ποινικό μητρώο και χαρτί από γιατρό ότι δεν υπάρχει σοβαρή ασθένεια, όλα στην αγγλική γλώσσα.

Αποσυνδεδεμένος thailandgr

  • Γενικός συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 8501
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Firefox 3.6.10 Firefox 3.6.10
    • Ταυλανδη - χωρα παραδεισος
Απ: Visa
« Απάντηση #217 στις: Σεπτέμβριος 24, 2010, 00:05:19 πμ »
Iσχύει το ότι εάν είσαι 50 + 1 ημερα ετών και τραπεζικό λογαριασμό X-1000 ευρώ μπορείς να αιτηθείς βίζα 1oς έτους ???
STEP 1 : OBTAINING A NON-IMMIGRANT " O" VISA
 

To start your Thailand retirement plans, you need a non-immigrant visa. Ideally, it should be acquired prior to your arrival in Thailand. Siam Legal can assist you in obtaining the 90 day non-immmigrant visa in your home country or in a nearby country. Once you are in Thailand we will extend to one year. Additionally, we can help you convert a tourist visa inside Thailand but it can take up to 1 or 2 months for this conversion process.

   1. Requirements for Obtaining a Non-Immigrant "O-A" Retirement Visa:

    * 50 years old of age or older
    * Passport (at least 1 year remaining until expiration)
    * Holding the nationality or permanent residence of country of application
    * Proof of meeting financial requirement *
    * Bank letter showing funds or pension statement
       

STEP 2 : ONE-YEAR RETIREMENT VISA IN THAILAND REQUIRED DOCUMENTS:
 

   1. Passport - copies of every page. Each copy must be signed by applicant.

    * Non-Immigrant Visa
    * Departure Card TM.6
    * Proof of meeting financial requirement *
    * Thailand Bank book (original)
    * Letter from your Thai Bank
    * Medical Certificate (health exam administered by doctor at first class hospital)

Photos, three (3) in quantity which are 4 x 5 centimeters in size (not passport photos) with full face and taken wearing business attire (no hat and some jurisdictions require suit and tie). Must have been taken within six (6) months.
 

* FINANCIAL REQUIREMENT:

   1. BANK ACCOUNT SHOWING THB 800,000
   2. MONTHLY INCOME OF AT LEAST THB 65,000
   3. COMBINATION (BANK ACCOUNT + INCOME x 12 = THB 800,000)


Signing for your new Retirement Visa

Your Thailand retirement starts with your first and only appearance for the retirement visa at the Immigration office upon its approval. You must appear in person with your passport and sign the visa paperwork in the presence of the Immigration staff. The Immigrant staff puts a stamp in the passport at the time of approval.


Restrictions on Your Retirement Visa

The retirement once approved allows you to stay in Thailand for one year. You are not allowed to have employment while on this type of visa. Also you must report to Immigration every 90 days to verify your current address. Please ensure that you obtain a Re Entry Permit at Thai Immigration prior to leaving Thailand for any period of time.


STEP 3 : BRINGING YOUR HOUSEHOLD ITEMS TO THAILAND
 

You have six months from your entry to Thailand to bring in from your home country your household items.
 
After you have been granted a permit to stay for a year in Thailand, your belongings will not be taxed. However, if your permit to stay is for less than one year, these items will be taxed 20% import duty plus 7% value-added tax.
 
The period of six months starts the date that you initially entered Thailand on the retirement visa O-A visa, regardless whether you leave or re-enter Thailand after that date. However, the deadline is somewhat flexible. If your personal items are due to arrive in Thailand more than six months after the entry date, you should inform Thai Customs about this at least two months before the six-month deadline.


STEP 4 : OBTAINING THE RE-ENTRY PERMIT
 

Definitions:

"Re-entry Permit" is for persons holding an extension of stay. They must apply for a re-entry permit which is an approval by Thai Immigration to exit and re enter the Kingdom whereby you are allowed to maintain the same period of time previously granted for your extension of stay. The re-entry permit is no longer issued at airports and must be obtained at your local Thai Immigration office.

"Visa” is issued outside of Thailand by a Royal Thai Embassy or the smaller Thai Consulate. The visa allows you to enter the Kingdom of Thailand for a specific period of time. The Immigration Officer at the checkpoint will stamp a date in your passport noting the authorized period of time that you are allowed to remain in the Kingdom.. 

“Extension of Stay” is the time period you are allowed to remain after your initial entry into the Kingdom of Thailand. This is typically the date stamp in your passport by the Immigration Officer when you make an application for "Extension of Stay" at the Thai Immigration office. For example, if you arrive in Thailand on a 90 day non-immigrant "O" visa and you wish to extend it to one year, the Thai Immigration office will extend it an additional nine months as category "O-A" to complete a one year period for retirement in Thailand..
 
Many people misunderstand the difference between an extension of stay and re-entry permit much to their own disadvantage. Here is the key point: your “extension of stay” stamp is the controlling date. Everything is dependent on this date. Your re-entry permit is only valid until the date stamped in your passport to leave the country. Any re-entry permit you obtain will expire when your “extension of stay” expires. If you depart the country without a re-entry permit, your “extension of stay” is invalidated. This is the key distinction so after going through the process of getting a longer period of time for your “extension of stay” please ensure your have a re-entry before departing Thailand. Siam Legal International can assist you to obtain a single re-entry entry permit (one time use) or multiple re-entry permit (unlimited use).

STEP 5: RENEWING YOUR RETIREMENT VISA
 

Your Thailand Retirement Visa expires when your Extension of Stay does. You will need to renew your stay in Thailand before your extension of stay expires. This can be done in Thailand. If you cannot obtain your extension inside Thailand, you will have to get a new non-immigrant visa from a Thai Embassy or Consulate abroad as explained above. Siam Legal International with its global presence can assist you in any country with renewing your visa.
 
Reporting your Stay every 90 days
 
Persons residing in Thailand on a retirement visa are required to report to the Immigration Police every 90 days. Persons holding a one year multiple entry visa obtained outside of Thailand will simply depart the Kingdom and renew their stay after each 90 day entry. Reporting can be done by mail to many Thai Immigration offices. Our firm offers professional service with a yearly package to perform the task of the reporting to Immigration each 90 days.
"Δικό σου είναι αυτό που δεν μπορεί να υπάρξει χωρίς εσένα"
The Little Prince - Antoine de Saint-Exupéry

Αποσυνδεδεμένος Oytopikos

  • ************
  • Γενικός συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 11003
  • Φύλο: Άντρας
  • สมน้ำหน้า
  • OS:
  • Windows Vista Windows Vista
  • Browser:
  • Firefox 3.6.10 Firefox 3.6.10
    • Thailand
Απ: Visa
« Απάντηση #218 στις: Οκτώβριος 01, 2010, 22:53:09 μμ »
Μεγάλη προσοχή πλέον στο Overstay στην Ταϊλάνδη πάνω από 42 ημέρες.

Τέθηκε πλέον σε εφαρμογή ο <<ανενεργός>> νόμος και οι παραβάτες τιμωρούνται με φυλάκιση.

Immigration Act 2522

«Εάν μένετε στην Ταϊλάνδη για περισσότερο από το χρόνο που εγκρίνεται στην άφιξή σας, και δεν έχετε μια επέκταση της παραμονής ή μια έγκυρη θεώρηση,  αυτό είναι μια παράβαση βάσει του ταϊλανδικού νόμου μετανάστευσης. Θα χρεωθείτε με 500 μπατ ανά ημέρα για τα καθημερινά σας overstay, αποκλείοντας την πρώτη ημέρα, μέχρι ένα μέγιστο των 20.000 μπατ.

Οποιοσδήποτε αλλοδαπός που βρεθεί από τις αρχές χωρίς θεώρησή εισόδου έχει επίσης κίνδυνο φυλάκισης.Οι απελάσεις θα επιβαρύνουν τους παραβάτες. Οι ταϊλανδικές αρχές έχουν δηλώσει ότι θα επιβάλουν πάντα τη κράτηση των overstays για περισσότερο από 42 ημέρες.

Μπορεί επίσης ν'απαγορευτεί η εκ νέου είσοδος τους στην Ταϊλάνδη.»

Αποσυνδεδεμένος CERASTES

  • ***
  • Μηνύματα: 201
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows Vista Windows Vista
  • Browser:
  • Firefox 3.6.10 Firefox 3.6.10
Απ: Visa
« Απάντηση #219 στις: Οκτώβριος 15, 2010, 12:35:30 μμ »

Μολις μιλαγα στο τηλεφωνο με την Πρεσβεια της Ταιλανδης εδω και μου ειπανε οτι μεχρι 31 Μαρτιου για εκδοση τουριστικης βιζας (μεχρι 2 μηνες) θα ειναι ΔΩΡΕΑΝ.
THE WEST IS DEAD LET'S JUST MOVE TO THE EAST!!

Αποσυνδεδεμένος Oytopikos

  • ************
  • Γενικός συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 11003
  • Φύλο: Άντρας
  • สมน้ำหน้า
  • OS:
  • Windows Vista Windows Vista
  • Browser:
  • Firefox 3.6.10 Firefox 3.6.10
    • Thailand
Απ: Visa
« Απάντηση #220 στις: Οκτώβριος 15, 2010, 12:49:15 μμ »
Μολις μιλαγα στο τηλεφωνο με την Πρεσβεια της Ταιλανδης εδω και μου ειπανε οτι μεχρι 31 Μαρτιου για εκδοση τουριστικης βιζας (μεχρι 2 μηνες) θα ειναι ΔΩΡΕΑΝ.

http://www.thai.gr/forum/index.php?topic=3037.msg32198#msg32198

Αποσυνδεδεμένος alitakos_demis

  • **
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Firefox 3.6.10 Firefox 3.6.10
Απ: Visa
« Απάντηση #221 στις: Οκτώβριος 15, 2010, 20:49:02 μμ »
κι εγώ πριν λίγες μέρες πήρα τουριστική 60 ημερών  μόνο το courrier πλήρωσα...
that's the way it has to be...
then that's the way it is....

Αποσυνδεδεμένος Oytopikos

  • ************
  • Γενικός συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 11003
  • Φύλο: Άντρας
  • สมน้ำหน้า
  • OS:
  • Windows Vista Windows Vista
  • Browser:
  • Firefox 3.6.12 Firefox 3.6.12
    • Thailand
Απ: Visa
« Απάντηση #222 στις: Νοέμβριος 09, 2010, 17:56:00 μμ »
Mια αλλαγή που έχουμε στην αίτηση έκδοσης τουριστικής βίζα από την πρεσβεία στην Αθήνα.

Πλέον εκτός από φωτογραφία,συμπληρωμένη αίτηση και διαβατήριο χρειάζεται και φωτοτυπία του εισιτηρίου.

Δεν αναφέρω χρήματα διότι μέχρι 31/3/2011 θα είναι δωρεάν.





Twitter Widgets Facebook Widgets

Αποσυνδεδεμένος Oytopikos

  • ************
  • Γενικός συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 11003
  • Φύλο: Άντρας
  • สมน้ำหน้า
  • OS:
  • Windows Vista Windows Vista
  • Browser:
  • Firefox 3.6.12 Firefox 3.6.12
    • Thailand
Απ: Visa
« Απάντηση #223 στις: Νοέμβριος 10, 2010, 21:02:46 μμ »
Στο παρακάτω λινκ μπορείτε να κατεβάσετε την NEA αίτηση για εκδοση βίζας απο την πρεσβεία στην Αθήνα

 http://www.box.net/shared/byibj763k2





Twitter Widgets Facebook Widgets

Jomtien

  • Επισκέπτης
Απ: Visa
« Απάντηση #224 στις: Νοέμβριος 14, 2010, 07:52:51 πμ »
Μια ερώτηση αν ξέρει κάποιος: Για να εισέλθεις σε κάποια χώρα εκτός Ευρώπης –και στην Ταϊλάνδη-  πρέπει  έχεις διαβατήριο με ισχύ 6 μηνών τουλάχιστον. Αυτό το εξάμηνο μετράει από την ημερομηνία που μπαίνεις ή από την ημερομηνία που βγαίνεις απ’ τη χώρα; Αν φτάσω 6 μήνες και 1 μέρα πριν την ημερομηνία λήξης του διαβατηρίου και έχω εισιτήριο αναχώρησης π.χ. 1 μήνα μετά, είμαι εντάξει ή θα με στείλουν από κει που ήρθα; Για το θέμα αυτό έστειλα mail στην πρεσβεία, αλλά αντί να μου απαντήσουν περί διαβατηρίου μου απάντησαν περί βίζας. Ξαναέστειλα mail ζητώντας ξεκάθαρη επιβεβαίωση ότι είμαι ΟΚ, αλλά με έγραψαν στην πατάγια τους.