Αποστολέας Θέμα: Γάμος στις Φιλιππίνες - 2018  (Αναγνώστηκε 4221 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Θεόδωρος Κολοβός

  • *
  • Μηνύματα: 1
  • OS:
  • Windows 10 Windows 10
  • Browser:
  • Chrome 39.0.2146.0 Chrome 39.0.2146.0
Γάμος στις Φιλιππίνες - 2018
« στις: Μάρτιος 20, 2018, 00:30:30 πμ »
Καλησπέρα σε όλους!
Το γνωρίζω ότι έχουν γίνει πολλές προσπάθειες να δωθεί βοήθεια σε επικείμενους γάμους με Φιλιππινέζα.
Η περιπτωση μου ειναι διαφορετική, διότι μένω στο εξωτερικό και χρειάζομαι κάποια χαρτιά από την Ελλάδα.

1ο σκέλος.
Αδεια γαμου την ζητάω στον δήμο μου? πρέπει να γίνει αίτηση πιο πριν? και πόσες μέρες κάνει να βγει?
Ληξιαρχική πράξη γεννήσεως, πρέπει να γίνει μετάφραση όπως κ δίποτε στο υπουργείο μας ή μπορώ σε έμπειρο δικηγόρο? Πόσες μέρες κάνει να βγει? (στο περίπου)
Και όταν θα πάω στην πρεσβεία τους στην Αθήνα, την ίδια μέρα θα πάρω πίσω το χαρτί μου?
Τέλος όσο αφορά αυτό το σκέλος, είναι προτιμότερο να επεκτείνω την άδεια παραμονής μου στην πρεσβεία  τους στην Αθήνα ή μπορώ και στην Μανίλα?
2ο σκέλος.
Η κοπέλα μου έβγαλε το διαβατήριο, αυτές της μέρες θα πάρει το cenomar της, πρέπει να πάρει κ δικό μου σενομαρ, ή πρεπει να είνμαι εκεί εγώ για να το εκδώσουν?
Επίσης πρέπει να πάρει και αυτή legal capacity από τον δήμο της?
3ο σκέλος.
Αφού γίνει ο γάμος, και αφού έχω εξασφαλίση παραμονή στην χώρα τους για 3 μήνες, έχοντας κάνει πληρεξούσιο ή εξουσιωδώτηση σε κάποιον δικό μου στην Ελλάδα, υπάρχει περίπτωση αν όλα γίνουν γρήγορα χωρίς λάθη να εκδοθεί η βίζα της μέσα σε ένα τρίμηνο?

Το ξέρω, έχει πολλές φορές τοποθετηθεί κάποιος όσο αφορά γάμο με Φιλιππινέζα, αλλά πουθενά δεν βρηκα αυτά που σας ρωτάω τώρα.

Θα ήθελα να σας πω, ότι η πρεσβεία μας, είναι τρομερά συνεπής και τεράστια βοήθεια προς εμένα. Μακάρι η πρεσβεία μας να ήταν έτσι και στην Ολλανδία που μένω, αλλά εδώ μας βγάζουν την πίστη. 6 μήνες για να περάσουν κ να με δεχτουν. ΕΛΕΟΣ.
και σε 5 μιση παντρεύομαι. οποτε θα πρέπει τα περισσότερα να τα κάνω ο ίδιος στην Ελλάδα.

Ευχαριστώ πολύ, ελπιζω σε βοήθεια σας :)

Maayong buntag αδέρφια μου!



Αποσυνδεδεμένος humsepyaar1

  • **
  • Μηνύματα: 119
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • Chrome 64.0.3282.186 Chrome 64.0.3282.186
Απ: Γάμος στις Φιλιππίνες - 2018
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 20, 2018, 01:33:31 πμ »
http://www.thai.gr/forum/index.php?topic=13305.15

μελετησε το θεμα καλα
και θα βρεις απαντηση σε ολα σχεδον τα ερωτηματα σου

με πληρεξουσιο σε συμβολαιογραφο στην Ελλαδα μπορουν να γινουν τα χαρτια
απο την στιγμη που θα παρει τα χαρτια στα χερια της την παιρνει αν πατε μαζι στην πρεσβεια σε λιγες μερες
βιζα παρε 3μηνη απο εδω για να μην τρεχεις εκει κατω
μεταφρασεις σε μεταφραστικο γραφειο και επικυρωση απο δικηγορο

το cenomar σου θα το βγαλει αυτη και το legal capacity τυης από τον δήμο της

αντε με το καλο !



« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 20, 2018, 01:45:28 πμ από humsepyaar1 »

Αποσυνδεδεμένος fronimitis

  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Linux (Ubuntu) Linux (Ubuntu)
  • Browser:
  • Firefox 60.0 Firefox 60.0
Απ: Γάμος στις Φιλιππίνες - 2018
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 14, 2018, 00:58:32 πμ »
Παντρέψου στο Hong Kong, ή κάπου αλλού... Γιατί αν τυχόν κάποτε θελήσεις να πάρεις διαζύγιο, δεν θα μπορείς αν έχεις παντρευτεί στις Φιλιππίνες! (Υπάρχει μόνο Ακύρωση γάμου, μια διαδικασία που χρειάζεται χρόνια και πολύ χρήμα)