Αποστολέας Θέμα: QATAR-προσφορά  (Αναγνώστηκε 298756 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος phohm phuy

  • ***
  • Μηνύματα: 254
  • Happiness is the absence of fear and greed
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Chrome 15.0.874.106 Chrome 15.0.874.106
Απ: QATAR-προσφορά
« Απάντηση #225 στις: Νοέμβριος 15, 2011, 15:27:37 μμ »
Aπο ότι μου είπαν δεν έχει ακυρωτικα που σημαίνει αν κάτι αλλάξει χάνεις τα λεφτά

   150   δολλαρια  (110  ευρω  περιπου)  για   καθε  αλλαγη   ειτε   στην  αναχωρηση,  ειτε   στην  επιστροφη!   ειχα   παρει   την  προσφορα  με  502  ευρω   πριν  2  μηνες
still you may find a gem amongst them

Αποσυνδεδεμένος gioro27

  • **
  • Μηνύματα: 87
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Mac OS X Mac OS X
  • Browser:
  • Safari 5.1 Safari 5.1
Απ: QATAR-προσφορά
« Απάντηση #226 στις: Νοέμβριος 15, 2011, 16:10:59 μμ »
   150   δολλαρια  (110  ευρω  περιπου)  για   καθε  αλλαγη   ειτε   στην  αναχωρηση,  ειτε   στην  επιστροφη!   ειχα   παρει   την  προσφορα  με  502  ευρω   πριν  2  μηνες
Δεν μου το είπαν αυτο απο την άλλη μήπως συμφέρει να δώσεις 60 ευρω και να μην πάρεις την προσφορά αλλα να πάρεις κανονικό εισιτήριο ώστε με 20 ευρω κανεις τις αλλαγές που θες ?

Αποσυνδεδεμένος MAIKOA

  • ***
  • Μηνύματα: 347
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Firefox 3.6.13 Firefox 3.6.13
Απ: QATAR-προσφορά
« Απάντηση #227 στις: Νοέμβριος 15, 2011, 16:12:59 μμ »
Το θέμα έχει αναλυθεί από φίλο μέλος του φόρουμ. Ψάξτο λίγο και θα βρείς την σωστή απάντηση.

Πάντα παίρνεις πίσω τούς φόρους όσο φθηνό και να είναι το εισιτήριο και οι φόροι είναι αρκετά λεφτά, και τα παίρνεις πάντα πίσω ακόμη και εάν πάς στον πράκτορα και μετά που έφυγε η πτήση (και δέν ταξίδευσες).
Οι φόροι  ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑΥΛΟΣ,  είναι χρήματα πού τα παίρνει το κράτος εάν ταξιδεύσεις, εάν ΔΕΝ ΤΑΞΙΔΕΥΣΕΙΣ πάντα τα παίρνεις πίσω τα χρήματα. ( το εισιτήριο αποτελείται από τον ναύλο ,φόρους και service fee).
Στο φθηνό ναύλο ενδέχεται να χάσεις όλο τον ναύλο και σίγουρα χάνεις το service fee.

Διευκρινίζω πώς γίνετε η διαδικασία με τους φόρους ( Πότε εισπράτονται  από το κράτος)
Όταν αγοράσει κάποιος ένα εισιτήριο απο όπου νάνε, δεν πάνε οι φόροι αμέσως στο κράτος, πάνε μόνο εάν ταξιδεύσεις, και το αναλύω.
Όταν ταξιδεύει κάποιος πάει στο c/in και τσεκάρει το εισιτήριό του και μετά μπαίνει στο αεροπλάνο, αφού απογειωθεί το αεροπλάνο και φύγει αρκετά απο τον έλεγχο του αεροδρομίου που πέταξε, τότε η προϊσταμένη του c/in  βγάζει την λίστα με τα ονόματα  που πέταξαν μετο αεροπλάνο, ( και όχι με αυτούς  που αγόρασαν το εισιτήριο αλλά δεν εμφανίστηκαν στο c/in),  και στην λίστα λοιπόν  με αυτούς που πέταξαν βάζει τους φόρους και τους παίρνει  (δίνει)  στην Y.P.A
Τότε μόνο εισπράτονται οι φόροι, εάν δεν πετάξεις ή δεν σου δίδουν τα χρήματα από τους φόρους,  το κράτος πάντος δεν τους παίρνει.. Τα  καρπούται η εταιρεία ή ο πράκτορας που δεν επιτρέπετε διότι δεν είναι δικά του χρήμματα, ανήκουν στον πελάτη αφού δεν πέταξε!!
Να είμαστε πάντα όλοι   καλά  !!

Αποσυνδεδεμένος diamantis

  • ***
  • Μηνύματα: 534
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Chrome 15.0.874.120 Chrome 15.0.874.120
Απ: QATAR-προσφορά
« Απάντηση #228 στις: Νοέμβριος 15, 2011, 16:28:38 μμ »
 Πάρα πολύ κατατοπιστικό . επομένως χάνουμε μόνο την διαφορά που υπάρχει μαθαίνοντας πόσο είναι οι φόροι. Αρα το ρίσκο μικραίνει αρκετά .Να είσαι καλά που μας διαφωτίζεις  αφού αν θυμάμαι καλά  είσαι ειδικός.

Αποσυνδεδεμένος Oytopikos

  • ************
  • Γενικός συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 11003
  • Φύλο: Άντρας
  • สมน้ำหน้า
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Firefox 8.0 Firefox 8.0
    • Thailand
Απ: QATAR-προσφορά
« Απάντηση #229 στις: Νοέμβριος 15, 2011, 17:08:26 μμ »
  150   δολλαρια  (110  ευρω  περιπου)  για   καθε  αλλαγη   ειτε   στην  αναχωρηση,  ειτε   στην  επιστροφη!   ειχα   παρει   την  προσφορα  με  502  ευρω   πριν  2  μηνες

Στους όρους του εισιτηριου αναγραφει ότι δεν γίνονται αλλαγές ημερομηνίας

Θέλει διευκρίνηση αυτό που λες για την τωρινή προσφορά

Και αν ισχύει ...είναι το 110 πέναλτυ μόνο  και μετά πληρώνεις την διαφορά ναύλου

Δεν μου το είπαν αυτο απο την άλλη μήπως συμφέρει να δώσεις 60 ευρω και να μην πάρεις την προσφορά αλλα να πάρεις κανονικό εισιτήριο ώστε με 20 ευρω κανεις τις αλλαγές που θες ?

Αυτό είναι ένα ρίσκο ... σε ορισμένες ημερομηνίες η διαφορά είναι μεγαλύτερη των 60 ευρώ (το πεναλτυ στα 25)



 
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 15, 2011, 18:37:51 μμ από Oytopikos »

Αποσυνδεδεμένος MAIKOA

  • ***
  • Μηνύματα: 347
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Firefox 3.6.13 Firefox 3.6.13
Απ: QATAR-προσφορά
« Απάντηση #230 στις: Νοέμβριος 15, 2011, 18:36:27 μμ »
Πάρα πολύ κατατοπιστικό . επομένως χάνουμε μόνο την διαφορά που υπάρχει μαθαίνοντας πόσο είναι οι φόροι. Αρα το ρίσκο μικραίνει αρκετά .Να είσαι καλά που μας διαφωτίζεις  αφού αν θυμάμαι καλά  είσαι ειδικός.
Πρίν απο τρία χρόνια, διότι έχω πάρει σύνταξη ήμουνα ο προϊστάμενος  σε αεροπορική εταιρεία και συγχρόνως εκπαίδευα υπαλλήλους στο αεροπορικό εισιτήριο διότι ήταν η μεγάλη μου αγάπη και το ήξερα πάρα πολύ καλά.
Πολλές φορές ήμουνα και προϊστάμενος σε όλο το αεροδρόμιο και έτσι ξέρω  απο όλα τα πόστα, αλλά η αγάπη για το εισιτήριο παραμένει.
Τώρα τα θυμάμαι ακόμη πολύ καλά  και βέβαια παίρνω τηλέφωνο τους πρώην υπαλλήλους μου εάν έχει αλλάξει κάτι.  ;) :D
Να είμαστε πάντα όλοι   καλά  !!

Αποσυνδεδεμένος Oytopikos

  • ************
  • Γενικός συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 11003
  • Φύλο: Άντρας
  • สมน้ำหน้า
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Firefox 8.0 Firefox 8.0
    • Thailand
Απ: QATAR-προσφορά
« Απάντηση #231 στις: Νοέμβριος 15, 2011, 18:42:58 μμ »

Αποσυνδεδεμένος phohm phuy

  • ***
  • Μηνύματα: 254
  • Happiness is the absence of fear and greed
  • OS:
  • Windows Vista Windows Vista
  • Browser:
  • Chrome 15.0.874.120 Chrome 15.0.874.120
Απ: QATAR-προσφορά
« Απάντηση #232 στις: Νοέμβριος 15, 2011, 19:17:31 μμ »
Στους όρους του εισιτηριου αναγραφει ότι δεν γίνονται αλλαγές ημερομηνίας

Θέλει διευκρίνηση αυτό που λες για την τωρινή προσφορά

Και αν ισχύει ...είναι το 110 πέναλτυ μόνο  και μετά πληρώνεις την διαφορά ναύλου

Αυτό είναι ένα ρίσκο ... σε ορισμένες ημερομηνίες η διαφορά είναι μεγαλύτερη των 60 ευρώ (το πεναλτυ στα 25)



 
   αλλαξα   την   επιστροφη   μου!   πηρα   τηλεφωνο   στα  γραφεια   της  καταρ   στην ασοκ     και    μου  ειπαν  οτι   σε  βαζουμε  σε  οποια  πτηση  θες   με   150$     4800  μπατ      τους  ειπα   πια   πτηση  θελω     και   απλα   στο τσεκ  ιν  στο   σουβαρναμπουμι   μου  κοψαν  ενα  χαρτι   και   πηγα   διπλα   στο  γκισε    και   πληρωσα!   ρωτησα   τη  κοπελα   για   αυτο   που   λες   οτι   πηρα  ναυλο   απο   προσφορα    που  ελεγε   οτι   δε   γινονται   αλλαγες   στις   ημερομηνιες,  χαμογελαστα   μου  ειπε    οτι   πληρωνεις  τα   150$  καθε   φορα   και   κανεις   οσες   αλλαγες    θες,  (αρκει  να  υπαρχει   θεση  βεβαια)
still you may find a gem amongst them

Αποσυνδεδεμένος MAIKOA

  • ***
  • Μηνύματα: 347
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Firefox 3.6.13 Firefox 3.6.13
Απ: QATAR-προσφορά
« Απάντηση #233 στις: Νοέμβριος 15, 2011, 19:31:13 μμ »
   αλλαξα   την   επιστροφη   μου!   πηρα   τηλεφωνο   στα  γραφεια   της  καταρ   στην ασοκ     και    μου  ειπαν  οτι   σε  βαζουμε  σε  οποια  πτηση  θες   με   150$     4800  μπατ      τους  ειπα   πια   πτηση  θελω     και   απλα   στο τσεκ  ιν  στο   σουβαρναμπουμι   μου  κοψαν  ενα  χαρτι   και   πηγα   διπλα   στο  γκισε    και   πληρωσα!   ρωτησα   τη  κοπελα   για   αυτο   που   λες   οτι   πηρα  ναυλο   απο   προσφορα    που  ελεγε   οτι   δε   γινονται   αλλαγες   στις   ημερομηνιες,  χαμογελαστα   μου  ειπε    οτι   πληρωνεις  τα   150$  καθε   φορα   και   κανεις   οσες   αλλαγες    θες,  (αρκει  να  υπαρχει   θεση  βεβαια)

Υπάρχει  ένας  άγραφος νόμος που λέει  -εισπράξτε φράγκα- δηλαδή, εάν ένα εισιτήριο -δεν αλλάζει-  με εντολή προϊσταμένου  που το έχει πεί στούς υπαλλήλους του, να παίρνουν ένα ποσό που έχουν αυτοί καθορίσει και αλλάζουν το εισιτήριο, έτσι και η εταιρεία είναι ευχαριστημένη και ο πελάτης που αλλάζει το εισιτήριο.
Να είμαστε πάντα όλοι   καλά  !!

Αποσυνδεδεμένος Oytopikos

  • ************
  • Γενικός συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 11003
  • Φύλο: Άντρας
  • สมน้ำหน้า
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Firefox 8.0 Firefox 8.0
    • Thailand
Απ: QATAR-προσφορά
« Απάντηση #234 στις: Νοέμβριος 15, 2011, 19:53:33 μμ »
   αλλαξα   την   επιστροφη   μου!   πηρα   τηλεφωνο   στα  γραφεια   της  καταρ   στην ασοκ     και    μου  ειπαν  οτι   σε  βαζουμε  σε  οποια  πτηση  θες   με   150$     4800  μπατ      τους  ειπα   πια   πτηση  θελω     και   απλα   στο τσεκ  ιν  στο   σουβαρναμπουμι   μου  κοψαν  ενα  χαρτι   και   πηγα   διπλα   στο  γκισε    και   πληρωσα!   ρωτησα   τη  κοπελα   για   αυτο   που   λες   οτι   πηρα  ναυλο   απο   προσφορα    που  ελεγε   οτι   δε   γινονται   αλλαγες   στις   ημερομηνιες,  χαμογελαστα   μου  ειπε    οτι   πληρωνεις  τα   150$  καθε   φορα   και   κανεις   οσες   αλλαγες    θες,  (αρκει  να  υπαρχει   θεση  βεβαια)

Δεκτό αυτό που λες , αλλά υπάρχουν αρκετές κατηγορίες ναύλων ακόμη και στην οικονομική θέση.


Αποσυνδεδεμένος phohm phuy

  • ***
  • Μηνύματα: 254
  • Happiness is the absence of fear and greed
  • OS:
  • Windows Vista Windows Vista
  • Browser:
  • Chrome 15.0.874.120 Chrome 15.0.874.120
Απ: QATAR-προσφορά
« Απάντηση #235 στις: Νοέμβριος 15, 2011, 20:06:32 μμ »
Δεκτό αυτό που λες , αλλά υπάρχουν αρκετές κατηγορίες ναύλων ακόμη και στην οικονομική θέση.


    αυτο   το  525   που   ρωταει  ο   φιλος   παραπανω  ειναι   το  ιδιο   με  το  δικο   μου   το  502   ακριβως  η  ιδια  προσφορα   -25%      αρα   συμπαιρενω  τα  ιδια  θα  ισχυουν  και  γι   αυτον        ας   ρωτησει   τη    καταρ   ελλαδος   τελος  παντων   μιας  και  εγω   αλλαξα   μονο  την  επιστροφη   απο  μπανγκοκ    μπορει   σε  καθε   χωρα   να   εχει   αλλη   πολιτικη   η  ιδια   εταιρεια,  και  η  κοπελα   στο  γκισε    που   μου  ειπε   οτι  αλλαζει   με  150$   και  η   αναχωρηση     αυτο    να  ισχυει    για   αναχωρηση    απο   ταυλανδη
still you may find a gem amongst them

Αποσυνδεδεμένος Oytopikos

  • ************
  • Γενικός συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 11003
  • Φύλο: Άντρας
  • สมน้ำหน้า
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Firefox 8.0 Firefox 8.0
    • Thailand
Απ: QATAR-προσφορά
« Απάντηση #236 στις: Νοέμβριος 18, 2011, 17:34:12 μμ »


Αποσυνδεδεμένος thailandgr

  • Γενικός συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 8501
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Firefox 8.0 Firefox 8.0
    • Ταυλανδη - χωρα παραδεισος
Απ: QATAR-προσφορά
« Απάντηση #237 στις: Δεκέμβριος 07, 2011, 14:25:06 μμ »




=======================



« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 07, 2011, 14:30:30 μμ από thailandgr »
"Δικό σου είναι αυτό που δεν μπορεί να υπάρξει χωρίς εσένα"
The Little Prince - Antoine de Saint-Exupéry

Αποσυνδεδεμένος thailandgr

  • Γενικός συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 8501
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Firefox 9.0.1 Firefox 9.0.1
    • Ταυλανδη - χωρα παραδεισος
Απ: QATAR-προσφορά
« Απάντηση #238 στις: Ιανουάριος 23, 2012, 14:32:08 μμ »




"Δικό σου είναι αυτό που δεν μπορεί να υπάρξει χωρίς εσένα"
The Little Prince - Antoine de Saint-Exupéry

Αποσυνδεδεμένος samouxos

  • **
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Firefox 8.0.1 Firefox 8.0.1
Απ: QATAR-προσφορά
« Απάντηση #239 στις: Ιανουάριος 23, 2012, 17:52:50 μμ »
ειχα βγαλει εισητηριο για 26 1  - 20 2  απο γραφειο 595ευρω.και το αλαξα σημερα για1-3 εως16-3,και μου ειπε165 ευρω ειναι διαφορα μαζι με το πεναλτι.ειναι ετσι;;