Αποστολέας Θέμα: Μεταναστευση στην Ταιλανδη  (Αναγνώστηκε 324182 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος thailandgr

  • Γενικός συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 8499
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows Vista Windows Vista
  • Browser:
  • Firefox 3.0.14 Firefox 3.0.14
    • Ταυλανδη - χωρα παραδεισος
Απ: ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ ΣΤΗΝ ΤΑΪΛΑΝΔΗ...
« Απάντηση #135 στις: Σεπτέμβριος 24, 2009, 10:19:55 πμ »
Δεν πρεπει να ισχυουν αυτα τα ποσα ρε παιδια .

Πχ HSBC :
[ur=http://www.hsbc.co.th/1/2/personal-en/banking/interest-rates/deposit]Deposit Interest Rate[/url]
Foreign Currency Deposit Interest Rates

Bank of thailand
Average Deposit Interest Rate of Commercial Banks

"Δικό σου είναι αυτό που δεν μπορεί να υπάρξει χωρίς εσένα"
The Little Prince - Antoine de Saint-Exupéry

Αποσυνδεδεμένος akis51

  • ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ
  • ***
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοσμοπολίτης & αγαπησιάρης
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 7.0 MS Internet Explorer 7.0
Μόνιμη διαμονή σε Ταυλάνδη και Ν.Α.Ασία γενικά
« Απάντηση #136 στις: Ιανουάριος 11, 2010, 22:11:47 μμ »
Έλαβα ένα προσωπικό μήνυμα από επισκέπτη τού φόρουμ, μόνιμο στην Ταυλάνδη εδώ και 9 χρόνια. Έχει κουραστεί από έλλειψη ΠΑΡΕΩΝ και καλών ΦΙΛΩΝ. Με αφορμή αυτό, θα ήθελα να ξεκινάγαμε μιά ανταλλαγή απόψεων μιάς και αρκετοί το ψάχνουνε.  Καταθέτω πρώτος, την -εννοείται- υποκειμενικώτατη άποψη μου.
Τι μάς κρατάει λίγο πολύ "δεμένους" στην Ελλάδα ; (Εκτός απο την οικογένεια). α) Παρέες, β) Ποικιλία ενδιαφερόντων, (Ταβερνάκια, σινεμά, θάλασσα, εκδηλώσεις), γ) Κλίμα, δ) Εύκολη μετακίνηση (συγκριτικά με Ασία, πάντα). Γιατί τα άφησα όλα αυτά ; Προσωπικοί λόγοι ! ΟΚ, Πάμε παρακάτω..  Πως αντέχεται η διαβίωση στις Φιλιππίνες ; 'Ε, λοιπόν, πάλι υποκειμενικώτατα, εκτός από τον συναισθηματικό παράγοντα. 1. Με "σώζει" το ιντερνετ, 2. Διάβαζα πάντα και τώρα. Ναι, αλλά Ελληνικά βιβλία ; Κοστίζει διπλά αλλά τα παραγγέλνω από αποθήκη στην Αθήνα συν κούριερ. Περιοδικά, το ίδιο.

Πιστεύω ξεκάθαρα ότι, αν δεν υπάρχουν "διαφυγές", η ζωή εδώ για ΜΑΚΡΟΧΡΟΝΙΑ διαμονή δεν αντέχεται για συνέχεια..  Αναμένω απόψεις..

Αποσυνδεδεμένος asiattica

  • ***
  • Μηνύματα: 250
  • Φύλο: Άντρας
  • ฉันต้องมีชีวิตที่กรุงเทพ
  • OS:
  • Mac OS X 10.6.2 Mac OS X 10.6.2
  • Browser:
  • Safari 4.0.4 Safari 4.0.4
    • Asiattica
Απ: Μόνιμη διαμονή σε Ταυλάνδη και Ν.Α.Ασία γενικά
« Απάντηση #137 στις: Ιανουάριος 11, 2010, 23:23:33 μμ »
Φίλε Άκη , Πιστεύω πως πέρα πως το αν μπορεί να αντέξει κάποιος, παίζει ρόλο πέρα από από τη χώρα που θα πάει, και  η πόλη που θα μείνει και τι μπορεί να του προσφέρει, επαγγελματικά και γενικά στη ζωή της καθημερινότητας, σύμφωνα πάντα με τα προσωπικά του γούστα. Ξέρω Έλληνες που μένουν Μπαγκοκ  και δεν θα γύριζαν ξανά πίσω. Υπάρχουν όμως και κάποιοι που ούτε μία ώρα δεν θα άντεχαν το χαμό και τον αέρα της. Εύχομαι κάποια στιγμή να δοκιμάσω κι εγώ κι να μπορέσω να μιλήσω ποιο αντικειμενικά.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 12, 2010, 12:34:54 μμ από asiattica »
ฉันต้องมีชีวิตที่กรุงเทพ

Αποσυνδεδεμένος Markos

  • ΜΕΛΟΣ Δ.Σ
  • *****
  • Μηνύματα: 1396
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Firefox 3.5.7 Firefox 3.5.7
Απ: Μόνιμη διαμονή σε Ταυλάνδη και Ν.Α.Ασία γενικά
« Απάντηση #138 στις: Ιανουάριος 12, 2010, 09:20:27 πμ »
Άκη δυστυχώς ελάχιστοι από εμάς μπορούμε να σου απαντήσουμε, καθώς το 95% του forum, όσες φορές κι αν έχουμε πάει δεν είμαστε μόνιμοι κάτοικοι.

Να προσθέσω ότι σίγουρα βοηθά η παρέα και ειδικά όταν η διαμονή είναι στην επαρχεία. Αυτό επιβεβαιώνεται και από το γεγονός ότι, βλέπουμε τους "ξένους" που ζουν εκεί να συναναστρέφονται σε καθημερινή βάση με άλλους "ξένους" σε μικρά μπαρ/ εστιατόρια που ανήκουν σε falang...
 
Η ζωή δε μετριέται από τις αναπνοές που παίρνουμε, αλλά από τα μέρη και τις στιγμές που μας κόβουν την ανάσα!!!!

Αποσυνδεδεμένος Louis de Funès

  • ***
  • Μηνύματα: 322
  • Φύλο: Άντρας
  • TIT - This is Thailand
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Firefox 3.0.17 Firefox 3.0.17
Απ: Μόνιμη διαμονή σε Ταυλάνδη και Ν.Α.Ασία γενικά
« Απάντηση #139 στις: Ιανουάριος 12, 2010, 12:20:29 μμ »
Μεγαλη σημασια εχουν επισης οι προηγουμενες εμπειριες που ειχε ο καθενας πριν μετακομισει Ταυλανδη. Γνωμη μου ειναι οτι ανθρωποι που ζουσαν το μεγαλυτερο διαστημα της ζωης τους στην Ελλαδα πριν μετακομισουν Ταυλάνδη ειναι πολυ πιθανον να βαρεθουν η να πληξουν και να νιωσουν οτι η μακροχρονια διαμονη δεν αντεχεται οπως λεει ο Ακης. Απο την αλλη ανθρωποι που ζουσαν στο εξωτερικο για μεγαλο διαστημα της ζωης τους αμφιβαλλω αν θα εχουν καποιο προβλημα προσαρμογης η μακροχρονιας διαμονης στην Ταυλανδη η αλλου. Ας πουμε αρκετα απο αυτα που αναφερει ο Ακης, παρεες, σινεμα, κλιμα κτλ προσωπικα δε θα με εκαναν μετα απο τοσα χρονια παραμονης στο εξωτερικο να σκεφτω οτι "η μακροχρονια διαμονη εξω δεν αντεχεται".

Αποσυνδεδεμένος sakis_larisa

  • **
  • Μηνύματα: 156
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Firefox 3.5.7 Firefox 3.5.7
Απ: Μόνιμη διαμονή σε Ταυλάνδη και Ν.Α.Ασία γενικά
« Απάντηση #140 στις: Ιανουάριος 12, 2010, 18:38:15 μμ »
... Εμένα "δεμένο" με κρατάνε τα χρήματα ρε παιδιά... Αν είχα τα χρήματα, σίγουρα θα έμενα η για να μην είμαι τόσο απόλυτος, θα το προσπαθούσα... Τώρα όμως που δεν υπάρχουν, πρέπει να δουλεύω στην Ελλάδα, για να μπορώ να ταξιδεύω, όποτε μαζεύονται αρκετά για το ταξίδι !!!... Σίγουρα, αν κάποια στιγμή στο μέλλον μαζευτούν αρκετά, θα τολμήσω να το κάνω μέχρι να μου τελειώσουν, εκτός και αν είμαι τόσο τυχερός και βρώ δουλειά εκεί !!! Ξέρω οτι δεν πρόκειται να γίνω πλούσιος δουλεύοντας εκεί, αν όμως βγαίνουν τόσα, όσα χρειάζονται για μια άνετη ζωή και ένα ταξίδι στην πατρίδα κάθε 2 η 3 χρόνια, εγώ "πλούσιος" θα ένιωθα !!!... Σε περίπτωση που έχουμε στο φόρουμ κάποιον επιχειρηματία, που ζει στις ομορφιές της Ν.Α. Ασίας και χρειάζεται βοήθεια, είμαι έτοιμος για "μεγάλο" ταξίδι από τον Οκτώβρη !!!

Αποσυνδεδεμένος teosep

  • ****
  • Μηνύματα: 606
  • OS:
  • Windows Vista Windows Vista
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 7.0 MS Internet Explorer 7.0
Απ: Μόνιμη διαμονή σε Ταυλάνδη και Ν.Α.Ασία γενικά
« Απάντηση #141 στις: Ιανουάριος 14, 2010, 16:03:23 μμ »
Noμιζω ,οτι η Μπανγκοκ ειναι μια πολη που ποτε δεν βαριεσαι . Εχει απειρες επιλογες , ειναι σε ενα μεγαλο βαθμο ζητημα χαρακτηρα η προσαρμογη σε μια ξενη πραγματικοτητα.

Εγω προσωπικα δεν θα ειχα καμμια επιφυλαξη να μεινω Ταιλανδη ,απλα εδω εχω καλα εισοδηματα και δεν το ρισκαρω.
 

Αποσυνδεδεμένος brainlaugh

  • ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ
  • ***
  • Μηνύματα: 104
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Firefox 3.5.7 Firefox 3.5.7
    • LiquidNet
Απ: Μόνιμη διαμονή σε Ταυλάνδη και Ν.Α.Ασία γενικά
« Απάντηση #142 στις: Ιανουάριος 14, 2010, 19:23:28 μμ »
Εγώ πάντως άνετα θα έμενα Σινγκαπούρη όπου πέρασα σχεδόν και τα 2 τελευταία χρόνια. Είναι φοβερή πόλη χωρίς τα αρνητικά της Μπανγκόκ και σου δίνει την ευκαιρία να πετάγεσαι με πολύ φτηνά αεροπορικά εισητήρια Phuket (που το λατρεύω και εγώ και η γυναίκα). Αλλά δυστυχώς τώρα κόλησα Αθήνα, λόγω κρίσης κοπήκαν τα επαγγελματικά ταξίδια.
Πάντως πιστεύω οτι τα πάντα είναι θέμα συνήθειας. Και Αγγλία που σπούδασα στην αρχή δεν την πάλευα, αλλά μετά απο 6 μήνες δεν ήθελα να ξαναφύγω. Καλή η Ταυλάνδη, αλλα δε ξέρω αν θα μπορούσα να μείνω μόνιμα. Μου φαίνετε πολύ risky....

Αποσυνδεδεμένος pomrakoun

  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Φύλο: Άντρας
  • I love Thailand
  • OS:
  • Windows Vista Windows Vista
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 6.0 MS Internet Explorer 6.0
Απ: ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ ΣΤΗΝ ΤΑΪΛΑΝΔΗ...
« Απάντηση #143 στις: Ιανουάριος 20, 2010, 20:26:18 μμ »
αχ παιδια , τι ωραια που τα λετε .Ολοι νιωθουμε το ιδιο.Μολις επιστρεφουμε απο την ταιλανδη μας παινει καταθλιψη.

Αποσυνδεδεμένος erasmoshemin

  • @
  • *
  • Μηνύματα: 189
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Firefox 3.5.7 Firefox 3.5.7
Απ: ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ ΣΤΗΝ ΤΑΪΛΑΝΔΗ...
« Απάντηση #144 στις: Ιανουάριος 21, 2010, 15:18:32 μμ »
Ένας φίλος μου , συνταξιούχος θέλει να βγάλει βίζα απεριορίστου διαμονής στην Ταυλάνδη. έχει σύνταξη πάνω από 1500 ευρώ.
θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:
- Τι χαρτιά χρειάζεται να πάρει μαζί του για να βγάλει βίζα , να μένει για πάντα εκεί;

Δηλαδή εκκαθαριστικό ; μεταφρασμένο; χαρτί σύνταξης; βιβλιάριο τραπέζης;
Και τι πρέπει να κάνει να του έρχεται η σύνταξη εκεί; πάγια εντολή στην εδώ τράπεζα;

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις εκ των προτέρων

Αποσυνδεδεμένος Oytopikos

  • ************
  • Γενικός συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 11003
  • Φύλο: Άντρας
  • สมน้ำหน้า
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Firefox 3.5.7 Firefox 3.5.7
    • Thailand
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 21, 2010, 15:46:09 μμ από Oytopikos »

Αποσυνδεδεμένος erasmoshemin

  • @
  • *
  • Μηνύματα: 189
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Firefox 3.5.7 Firefox 3.5.7
Απ: ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ ΣΤΗΝ ΤΑΪΛΑΝΔΗ...
« Απάντηση #146 στις: Ιανουάριος 21, 2010, 15:48:20 μμ »
ουτοπικέ, ευχαριστώ πολύ

Αποσυνδεδεμένος renosteo

  • *
  • Μηνύματα: 34
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 8.0 MS Internet Explorer 8.0
Απ: Μεταναστευση στην Ταιλανδη
« Απάντηση #147 στις: Μάιος 19, 2010, 14:58:41 μμ »
Σιγουρα δεν έχω την εμπειρία αρκετών φίλων απο εδώ, καθώς έχω επισκεφτεί την χώρα μόνο μία φορά. Παρ όλο που η φορά αυτη ήταν για διακοπές και η διαμονή μου ήταν στο Σαμούι σε ένα όμορφο resort, έτσι όπως εξελίσεται η κατάσταση στην χώρα μας και λαμβάνοντας υπ όψη ότι ακόμη δεν έχουμε δει τίποτα, εαν βρω μια δουλειά σε τουριστικό θέρετρο η οποία να μου αποφέρει μισθούς Ελληνικούς, έφυγα από χτες !!!
   Σίγουρα η οικογένεια και οι παρέες παίζουν τον σημαντικότερο ρόλο, κατά την άποψή μου, στο να ξενυτευτούμε έτσι ξαφνικά. Εξ ίσου μεγάλο και ίσως μεγαλύτερο ρόλο ομως παίζει η ποιότητα ζωής που μπορούμε να εξασφαλίσουμε κάπου, όπως την εννοεί ο καθένας μας εδω.
Έχω ακούσει πολλά από Έλληνες μετανάστες, γνωστούς και μη, οι οποίοι μένουν σε χώρες όπου οι ισοτιμίες είναι ευνοϊκές γιά εμάς και πάντα τα λόγια αυτά είναι καλά.
  Σκοπεύω τέλος του χρόνου λοιπόν, πρώτα ο Θέος, να κάνω ενα ταξιδάκι με την γυναίκα μου στην όμορφη αυτή χώρα, ώστε να εξετάσουμε από κοντά ένα τέτοιο ενδεχόμενο.

Αποσυνδεδεμένος Markos

  • ΜΕΛΟΣ Δ.Σ
  • *****
  • Μηνύματα: 1396
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Firefox 3.6.3 Firefox 3.6.3
Απ: Μεταναστευση στην Ταιλανδη
« Απάντηση #148 στις: Μάιος 19, 2010, 16:07:45 μμ »
εαν βρω μια δουλειά σε τουριστικό θέρετρο η οποία να μου αποφέρει μισθούς Ελληνικούς, έφυγα από χτες !!!

Δυστυχώς δεν νομίζω ότι μπορείς να βρεις κάτι τέτοιο στην Ταϋλάνδη...
Η ζωή δε μετριέται από τις αναπνοές που παίρνουμε, αλλά από τα μέρη και τις στιγμές που μας κόβουν την ανάσα!!!!

Αποσυνδεδεμένος jimi

  • ต้องการให้ฉันช่วยอะไรไหมคะ
  • ΜΕΛΟΣ Δ.Σ
  • *****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows Vista Windows Vista
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 8.0 MS Internet Explorer 8.0
Απ: Μεταναστευση στην Ταιλανδη
« Απάντηση #149 στις: Μάιος 19, 2010, 22:05:53 μμ »
Κατσε ρε φιλε γιατι θα μας τρελλανεις!Θα ηθελες δηλαδη να βρεις μια δουλεια στη Ταυλανδη με μισθο Ελληνικο αλλα ολα τα προιοντα και τις υπηρεσιες να τα πληρωνεις με νουμερα Ταυλανδης.Αν ενας φιλος απο εδω μεσα γνωριζει εστω μια χωρα σε ολοκληρο τον κοσμο που να σου δινει αυτην την αντιστοιχεια τον παρακαλω και τον προκαλω να μου την υποδειξη. ???
สวัสดีค่ะ ยินดีที่ได้พบคุณ