Αποστολέας Θέμα: BANKING IN THAILAND  (Αναγνώστηκε 77540 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Markos

  • ΜΕΛΟΣ Δ.Σ
  • *****
  • Μηνύματα: 1396
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Firefox 3.5.6 Firefox 3.5.6
Απ: BANKING IN THAILAND
« Απάντηση #75 στις: Δεκέμβριος 24, 2009, 09:41:46 πμ »
Έστω ότι κάποιος θέλει να μεταφέρει ένα ποσό πχ 200000 ευρώ από την Ελλάδα στην Ταυλάνδη για να ανοίξει μια επιχείρηση πως το κάνει;
Αν κάποιος γνωρίζει ας μας δώσει τα φώτα του ρε παιδιά.
νομιζω οτι καταρχας πρεπει να ξεκαθαρισεις οτι τα λεφτα πανω απο 10000 δηλωνωνται στο τελωνειο.δεν ξερω για τετοιο ποσο αν χρειαστει να φερεις εγγραφα απο το που προερχονται για να τα επιδειξειςστη οποια τραπεζα ανοιξεις λογαριασμο.λογικα οι ταιλανδεζικες αρχες θα πρεπει να ρωτανε το απο που και πως.νομιζω ο μαρκος θα ξερει να σου απαντησει για την ολη διαδικασια

Στα τελωνεία και στην Ελλάδα, αλλά και στην Ταϊλάνδη δεν θα σου ζητήσουν από που τα βρήκες, όταν θα τα δηλώσεις. Ενδέχεται να σου ζητήσουν αιτιολογία για το τι θα τα κάνεις (πχ. επιχειρημαική δραστηριότητα, αγορά ακινήτου κλπ.)

Εάν κάνεις την μεταφορά μέσω τραπέζης, χρειάζεται οπωσδήποτε αιτιολογία για ποσά άνω των 10,000 ευρώ.

Το θέμα είναι ότι πχ μεταφέρεις τα χρήματα μέσω τραπέζης και δηλώνεις αγορά ακινήτου. Εάν δεν τα χρησιμοποιήσεις για αγορά ακινήτου (γιατί αυτή την αιτιολογία θα έχει και η τράπεζα στην Ταϊλάνδη) και τα χρησιμοποιήσεις για επιχείρηση, ενδέχεται να έχεις πρόβλημα.

Εάν στην μεταφορά βάλεις αιτιολογία επιχειρηματική δραστηριότητα, το πιθανότερο και οι δύο τράπεζες να σου ζητήσουν περισσότερες αποδείξεις για να αιτιολογήσεις την εκάστοτε επιχειρηματική δραστηριότητα.

Εάν τα πάρεις μετρητά μαζί σου, το ρίσκο θα είναι δικό σου έαν στα κλέψουν ή τα χάσεις, αλλά και με τραπεζική επιταγή εχει κάποιες δυσκολίες. Γιατί οι Ελληνικές τράπεζες είναι λίγο δυσκολες στο να εκδόσουν τραπεζικές επιταγές στα Αγγλικά και έπειτα εάν τα χρειάζεσαι άμεσα όταν θα φτάσεις Ταϊλάνδη και οι δύο τράπεζες θα σου κρατήσουν τα χρήματα πολλές ημέρες valeur (δηλαδή δεν θα είναι διαθέσιμα τα χρήματα για περίπου 10 ημέρες).

Καλύτερα να ρωτήσεις την τράπεζα που συνεργάζεσαι. Θα ρωτήσω και εγώ και θα επανέλθω...
Η ζωή δε μετριέται από τις αναπνοές που παίρνουμε, αλλά από τα μέρη και τις στιγμές που μας κόβουν την ανάσα!!!!

Αποσυνδεδεμένος lostromos

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 4351
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 8.0 MS Internet Explorer 8.0
Απ: BANKING IN THAILAND
« Απάντηση #76 στις: Ιανουάριος 03, 2010, 11:16:05 πμ »
μην ξεχνατε κατι οτι κυριως στην μπαγκογκ γιατι εκει το ειδα αν πας με 500ευρα,υπαρχουν ανταλλακτηρια που χρεωνουν διαφορετικη τιμη ανταλλαγης για 50ευρω,100ευρα κλπ.αν πας εσυ με 500ευρα θα εχεις χαμηλοτερη τιμη και αυτο γιατι δυσκολα μπορουν να κινησουν 500ευρα αντι 50ευρου.

Αποσυνδεδεμένος antaios

  • ****
  • Μηνύματα: 683
  • Φύλο: Άντρας
  • Είχα αρκετό μυαλό για να ζήσω τη ζωή μου ανόητα.
  • OS:
  • Windows Vista Windows Vista
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 8.0 MS Internet Explorer 8.0
Απ: BANKING IN THAILAND
« Απάντηση #77 στις: Ιανουάριος 03, 2010, 11:28:37 πμ »
υπαρχουν τραπεζες που χρεωνουν τα 500 σε πιο καλη ισοτιμια
http://bankexchangerates.daytodaydata.net/default.aspx
Όποιος ξέρει τους άλλους έχει γνώση. Όποιος ξέρει τον εαυτό του έχει σοφία.

Αποσυνδεδεμένος κω.

  • *
  • Μηνύματα: 42
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Firefox 3.5.3 Firefox 3.5.3
Απ: Μηχανές συναλλάγματος-Baht
« Απάντηση #78 στις: Μάρτιος 02, 2010, 12:24:03 μμ »
Καπου εδω διαβασα οτι ειναι καλυτερα να εχεις 50€ κ 100€ εκει.
Ειναι ετσι;
Εγω τωρα που παω ΒΚΚ κ μετα απο λιγες ωρες (4) samui, που να αλλαξω τα €;;;
Τι λετε που συμφερει;;;
Να εχω 100€;;;

Αποσυνδεδεμένος thailandgr

  • Γενικός συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 8501
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Firefox 3.6 Firefox 3.6
    • Ταυλανδη - χωρα παραδεισος
Απ: Μηχανές συναλλάγματος-Baht
« Απάντηση #79 στις: Μάρτιος 02, 2010, 12:43:29 μμ »
Καπου εδω διαβασα οτι ειναι καλυτερα να εχεις 50€ κ 100€ εκει.
Ειναι ετσι;
Εγω τωρα που παω ΒΚΚ κ μετα απο λιγες ωρες (4) samui, που να αλλαξω τα €;;;
Τι λετε που συμφερει;;;
Να εχω 100€;;;

Απο οτι καταλαβα δεν θα βγεις απο το αεροδρομια και να κατεβεις  ΒΚΚ
μην αλλαξεις στο αεροδρομιο εχει χαλια rate "κλεβει" .
Αν θες να εχεις απλα μερικα λεφτα για το ταξι στο σαμουι αλλαξε 20-30 ε  στο αεροδρομιο .
Εαν εχεις καποια καρτα maestro της εθνικης κανε καλυτερα αναληψη με αυτη , εχει στανταρ πιο καλο rate ,απο καποιο atm στο αεροδρομιο .
Αφου πας σαμουι ΔΕΝ εχει σημασια εαν εχεις 50 -100 ή 500 αρικα μαζι σου .
Αυτο ισχυει για bkk και για συγκεκριμενα exchange
"Δικό σου είναι αυτό που δεν μπορεί να υπάρξει χωρίς εσένα"
The Little Prince - Antoine de Saint-Exupéry

Αποσυνδεδεμένος phohm phuy

  • ***
  • Μηνύματα: 254
  • Happiness is the absence of fear and greed
  • OS:
  • Windows Vista Windows Vista
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 7.0 MS Internet Explorer 7.0
Απ: BANKING IN THAILAND
« Απάντηση #80 στις: Απρίλιος 19, 2010, 16:35:25 μμ »
υπαρχουν τραπεζες που χρεωνουν τα 500 σε πιο καλη ισοτιμια
http://bankexchangerates.daytodaydata.net/default.aspx
το super rich ειναι το καλυτερο, κατα τα λεγομενα φιλου μπανγκοκεζου, εγω πηγενα στη pratunam , απο το central world  περνας την αερογεφυρα απεναντι πισω απο το ξενοδοχειο bangkok city inn, εχει 3-4 εκει  και εχουν 

πολυ ανταγωνισμο,  πηρα 46  το φλεβαρη με κατοσταρικα,  οταν στη σιλομ ενα εδινε 44,65  το δε αεροδρομιο  44,10 (αν θυμαμαι καλα)
still you may find a gem amongst them

Αποσυνδεδεμένος phohm phuy

  • ***
  • Μηνύματα: 254
  • Happiness is the absence of fear and greed
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 6.0 MS Internet Explorer 6.0
Απ: BANKING IN THAILAND
« Απάντηση #81 στις: Απρίλιος 28, 2010, 16:27:03 μμ »
καθε φορα μεχρι 12500 ευρω.
Εγω μεταφερω μεσω internet banking της τραπεζας Πειραιως και ποτε δεν ειχα προβλημα
Αλλα και σε καταστημα της τραπεζας το ιδιο ισχυει
ο χρονος για την μεταφορα ειναι 2 μερες
την τελευταια φορα πριν 10 μερες εδωσα εντολη μεσω internet Σαββατο βραδυ και την Δευτερα τα χρηματα ειχαν ηδη μεταφερθει στην KASIKORN
  να ρωτησω και εγω αν ξερει κανεις? εχω λογαριασμο και web banking στη πειραιως,  αν κατεβω ταυλανδη και ανοιξω λογαριασμο στη kasikorn μπορω να τον συνδεσω με την πειραιως μεσω internet και να μεταφερω ετσι λεφτα στη  kasikorn και αν ναι μεχρι πιο ποσο?
still you may find a gem amongst them

Αποσυνδεδεμένος thailandgr

  • Γενικός συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 8501
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Firefox 3.6.3 Firefox 3.6.3
    • Ταυλανδη - χωρα παραδεισος
Απ: BANKING IN THAILAND
« Απάντηση #82 στις: Απρίλιος 28, 2010, 17:28:05 μμ »
καθε φορα μεχρι 12500 ευρω.
Εγω μεταφερω μεσω internet banking της τραπεζας Πειραιως και ποτε δεν ειχα προβλημα
Αλλα και σε καταστημα της τραπεζας το ιδιο ισχυει
ο χρονος για την μεταφορα ειναι 2 μερες
την τελευταια φορα πριν 10 μερες εδωσα εντολη μεσω internet Σαββατο βραδυ και την Δευτερα τα χρηματα ειχαν ηδη μεταφερθει στην KASIKORN
  να ρωτησω και εγω αν ξερει κανεις? εχω λογαριασμο και web banking στη πειραιως,  αν κατεβω ταυλανδη και ανοιξω λογαριασμο στη kasikorn μπορω να τον συνδεσω με την πειραιως μεσω internet και να μεταφερω ετσι λεφτα στη  kasikorn και αν ναι μεχρι πιο ποσο?
      

[Τιμολογιακή Πολιτική Εμβασμάτων   

Μέσω της winbank μπορούν να πραγματοποιηθούν εμβάσματα που δεν ξεπερνούν τα παρακάτω όρια ποσών σε Ευρώ ή ισότιμο σε άλλο νόμισμα:

   

 

                                               
     

Έμβασμα στην Ελλάδα

     
     

Έμβασμα στο εξωτερικό

     
     

Έως € 150.000,00

     
     

Έως € 50.000,00

     
   

 

"Δικό σου είναι αυτό που δεν μπορεί να υπάρξει χωρίς εσένα"
The Little Prince - Antoine de Saint-Exupéry

Αποσυνδεδεμένος rider6182

  • **
  • Μηνύματα: 62
  • OS:
  • Windows Vista Windows Vista
  • Browser:
  • Firefox 3.6.6 Firefox 3.6.6
Απ: BANKING IN THAILAND
« Απάντηση #83 στις: Ιούλιος 03, 2010, 23:59:11 μμ »
Εαν καποιος θελει να στελνει σε μονιμη βαση χρηματα στην Ταιλανδη , ο πιο οικονομικος τροπος ειναι ο εξης

Ανοιγουμε ενα λογαριασμο ταμιευτηριου σε οποιαδηποτε Ελληνικη τραπεζα , η οποια με την σειρα της μας δινει μια cash-card (maestro η electron visa) . Tην καρτα αυτη με την σειρα μας την στελνουμε στην Ταιλανδη στο προσωπο που θελουμε σε μονιμη βαση να στελνουμε λεφτα. Απο κει και περα τα πραγματα ειναι απλα ο/η Ταιλανδεζα πηγαινει σε οποιοδηποτε μηχανημα αναληψης μετρητων που εχει το σημα visa η maestro και σηκωνει το ποσο που θελει (το οριο ειναι 20000 μπατ, περιπου 400€) με κοστος αναληψης 4 €. Αυτο τουλαχιστον κανω εγω και η συζηγος μου.

Αυτό είχα κάνει κι εγώ πριν χρόνια φίλε Teosep αλλά ξαφνικά μετά από μήνες άρχισαν να χρεώνονται ποσά εκτός της προμήθειας της ελληνικής και ταιλανδικής τράπεζας. Αν θυμάμαι καλά ένα μήνα χρεώθηκαν 55 ευρώ και τον αμέσως επόμενο 70 ευρώ. Αν δεν κάνω λάθος η ταιλανδική τράπεζα ήταν η Μπανγκκόκ μπανκ. Ρώτησα την εδώ τράπεζα ταχυδρ. ταμιευτήριο και μου είπαν ότι είναι ταϊλανδική χρέωση και έστειλαν φαξ στο οποίο δεν πήραν ποτέ απάντηση. Φυσικά σταμάτησα. Εσύ με ποιές τράπεζες συνεργάζεσαι εδώ κι εκεί;

Ακόμα ψάχνω τρόπο να στέλνω μικροποσά στην σύζυγο χωρίς μεγάλη χρέωση αλλά δεν έχω βρει τον τρόπο και βρίσκομαι στην λύση της western union...

Μία σκέψη θα ήταν να φτιάξω λογαριασμό στην kasikorn και με web banking να μεταφέρω όταν είμαι Ελλάδα λεφτά από Ταϊλανδικό σε Ταιλανδικό λογαριασμό. Λέτε να γίνεται αυτό;


doctortilac

  • Επισκέπτης
Απ: BANKING IN THAILAND
« Απάντηση #84 στις: Ιούλιος 04, 2010, 00:30:52 πμ »
Αν και υπάρχουν εδώ μέσα αρκετοί χορηγοί το κάνουν γαργαρα και δεν μιλάνε. Ο καλύτερος τρόπος για να μην χάνεις λεφτα είναι να μην στελνεις λεφτα. Αλλά ΑΝ λέω ΑΝ είσαι από τους λίγους χορηγούς (γιατί εδώ μέσα κανείς δεν στέλνει λεφτα και κάνουν boun-boun δορεαν) και ΠΡΈΠΕΙ να στείλεις  Επαναλαμβάνω ΠΡΈΠΕΙ να στείλεις ξεχνάς την western union γιατί όταν στελνεις εσύ από εδώ πληρώνεις και δεν είναι λίγα και δεν στο χαλάνε όσο έχει στην τράπεζα χάνεις περίπου 4 μπατ στο ευρό. Ο καλύτερος τρόπος είναι να βγάλεις μια cash card.   της την δίνης και λίγη το πρόβλημα σου.  Όσο είσαι αιμοδότης βάζεις εσύ τραβά εκείνη. Όταν σταματήσεις να αιμορραγείς σταμάτα να τραβά και εκείνη. Πως δουλεύει η cash card πας σε μια τράπεζα που έχει εγώ επήγα στη Attika και όταν θέλεις πας και βάζεις το ποσό που   αντιστηχει εσένα. Αυτή η συγκεκριμένη τράπεζα είναι μέχρι 3000 ευρό. Στη κατάθεση πληρώνεις μεχρη 4 ευρό και στην Ταϊλάνδη τραβά η μάνα της κάθε φορά μέχρι 20000 μπατ και χρεώνετε 150 μπατ και η συγκεκριμένη τράπεζα σε χρεώνει 1,25 ευρό για κάθε συναλλαγή. Αυτά τα ολίγα από έναν καθαρόαιμων αιμοδότη....

Αποσυνδεδεμένος kosa

  • ****
  • Μηνύματα: 871
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Chrome 5.0.375.99 Chrome 5.0.375.99
    • Ταϋλάνδη ένα ταξίδι που κρατάει χρόνια
Απ: BANKING IN THAILAND
« Απάντηση #85 στις: Ιούλιος 04, 2010, 09:22:56 πμ »
μην ξεχνατε κατι οτι κυριως στην μπαγκογκ γιατι εκει το ειδα αν πας με 500ευρα,υπαρχουν ανταλλακτηρια που χρεωνουν διαφορετικη τιμη ανταλλαγης για 50ευρω,100ευρα κλπ.αν πας εσυ με 500ευρα θα εχεις χαμηλοτερη τιμη και αυτο γιατι δυσκολα μπορουν να κινησουν 500ευρα αντι 50ευρου.

Πετρο το αντιθετο γινεται τα 500 και τα 100 εχουν καλυτερο rate
Ο ταξιδιώτης βλέπει ότι βλέπει. Ο τουρίστας βλέπει ότι έχει έρθει να δει.
G.K. Ghesterton

http://thailandmymemories.wordpress.com/

Αποσυνδεδεμένος lostromos

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 4351
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Firefox 3.6.6 Firefox 3.6.6
Απ: BANKING IN THAILAND
« Απάντηση #86 στις: Ιούλιος 04, 2010, 09:36:44 πμ »
κι ομως ετυχε στην μπαγκογκ να δω ανταλακτηριο με 500 ευρω να δινει χαμηλοτερη τιμη αν θυμαμε καλα ηταν πανω στην sukhumvit κοντα στην onnut

Αποσυνδεδεμένος rider6182

  • **
  • Μηνύματα: 62
  • OS:
  • Windows Vista Windows Vista
  • Browser:
  • Firefox 3.6.6 Firefox 3.6.6
Απ: BANKING IN THAILAND
« Απάντηση #87 στις: Ιούλιος 04, 2010, 18:40:53 μμ »
Αν και υπάρχουν εδώ μέσα αρκετοί χορηγοί το κάνουν γαργαρα και δεν μιλάνε. Ο καλύτερος τρόπος για να μην χάνεις λεφτα είναι να μην στελνεις λεφτα. Αλλά ΑΝ λέω ΑΝ είσαι από τους λίγους χορηγούς (γιατί εδώ μέσα κανείς δεν στέλνει λεφτα και κάνουν boun-boun δορεαν) και ΠΡΈΠΕΙ να στείλεις  Επαναλαμβάνω ΠΡΈΠΕΙ να στείλεις ξεχνάς την western union γιατί όταν στελνεις εσύ από εδώ πληρώνεις και δεν είναι λίγα και δεν στο χαλάνε όσο έχει στην τράπεζα χάνεις περίπου 4 μπατ στο ευρό. Ο καλύτερος τρόπος είναι να βγάλεις μια cash card.   της την δίνης και λίγη το πρόβλημα σου.  Όσο είσαι αιμοδότης βάζεις εσύ τραβά εκείνη. Όταν σταματήσεις να αιμορραγείς σταμάτα να τραβά και εκείνη. Πως δουλεύει η cash card πας σε μια τράπεζα που έχει εγώ επήγα στη Attika και όταν θέλεις πας και βάζεις το ποσό που   αντιστηχει εσένα. Αυτή η συγκεκριμένη τράπεζα είναι μέχρι 3000 ευρό. Στη κατάθεση πληρώνεις μεχρη 4 ευρό και στην Ταϊλάνδη τραβά η μάνα της κάθε φορά μέχρι 20000 μπατ και χρεώνετε 150 μπατ και η συγκεκριμένη τράπεζα σε χρεώνει 1,25 ευρό για κάθε συναλλαγή. Αυτά τα ολίγα από έναν καθαρόαιμων αιμοδότη....

Φίλε δόκτωρα δεν καταλαβαίνω γιατί μου τη λες έτσι. Μάλλον κάποιο πρόβλημα έχεις αλλά το κακό είναι ότι με χρησιμοποιείς για να αποδείξεις ότι δεν είσαι μόνο εσύ που πληρώνεις για να μαμήσεις. Με συγχωρείς αλλά μόνο αυτό μπορώ να σκεφτώ από τον τρόπο που μου απαντάς. Δεν έκρυψα ποτέ ότι  βοηθάω κάποιαν. Όλοι οι φίλοι μου το ξέρουν αυτό που κάνω. Αλλά δεν έχω πρόβλημα να το πω και δημόσια...Δεν ξέρω αν το πρόσεξες μιλάω για σύζυγο. Και για να είμαι πιο ακριβής, θα διευκρινήσω ότι είναι πρώην σύζυγος χωρίς διαζύγιο ακόμα και δεν έχω καμία όρεξη για boun-boun μαζί της. Είναι μια χαρά κοπέλα, αλλά δεν είναι για μένα ούτε εγώ γι αυτήν, δεν την βοηθάω για τον λόγο που κατάλαβες. Υπάρχει ένα παιδί  που δεν πρέπει να πεινάσει όμως. Αν θυμάσαι μου είχες απαντήσει πριν από μέρες σε άλλη ερώτησή μου πως μπορώ να πάρω οικόπεδο σε παιδί χωρίς να μπορεί να το πουλήσει η μαμά...Με βοήθησε πολύ η απάντησή σου.

Φίλε δόκτωρα απ' ότι έχω καταλάβει είσαι ένα πολύ καλό παιδί αλλά έχεις ένα μοναδικό τρόπο να νευριάζεις τους άλλους και να τους στρέφεις εναντίον σου. Με εμένα δεν τα κατάφερες. Πρέπει να καταλάβεις όμως ότι ο καθένας από μας εδώ μέσα είναι μία ιδιαίτερη περίπτωση και να σταματήσεις να ισοπεδώνεις όλους και όλα. Αυτό είναι το πιο σημαντικό που ήθελα να σου πω.

Όσο για την απάντησή σου αυτά που μου λες τα ξέρω, η ερώτησή μου προς τον Teosep ήταν με ποιά ελληνική τράπεζα και ποια Ταϊλανδική συνεργάζεται για να μην ξαναπάθω το ίδιο που είχα πάθει πριν χρόνια με τις έξτρα χρεώσεις. Αν ξαναδιαβάσεις παραπάνω πιο προσεκτικά θα δεις πιο είναι το πρόβλημα. Και αν μου απαντήσεις εσύ με ποιά ταϊλανδική τράπεζα συνεργάζεσαι και δεν σε χρεώνει έξτρα ποσά θα έχω πάρει την απάντησή μου.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 04, 2010, 18:43:29 μμ από lostromos »

Αποσυνδεδεμένος teosep

  • ****
  • Μηνύματα: 606
  • OS:
  • Windows Vista Windows Vista
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 8.0 MS Internet Explorer 8.0
Απ: BANKING IN THAILAND
« Απάντηση #88 στις: Ιούλιος 04, 2010, 19:34:43 μμ »
@ rider

Η γυναικα μου στελνει χρηματα στην Ταιλανδη μεσο της ΑLFA BANK & TOY WEB BANKING της ιδιας τραπεζας . Η cash card της Εθνικης Τραπεζας χρεωνει 1,5  € ανα αναληψη .

Αποσυνδεδεμένος Oytopikos

  • ************
  • Γενικός συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 11003
  • Φύλο: Άντρας
  • สมน้ำหน้า
  • OS:
  • Windows Vista Windows Vista
  • Browser:
  • Firefox 3.6.6 Firefox 3.6.6
    • Thailand
Απ: BANKING IN THAILAND
« Απάντηση #89 στις: Ιούλιος 04, 2010, 22:58:59 μμ »
@ rider

Η cash card της Εθνικης Τραπεζας χρεωνει 1,5  € ανα αναληψη .

1,18 ευρώ για την ακρίβεια σε ποσό ανάληψης 20,000 μπατ. (μην ξεχνάμε και τα 150 μπατ προμηθεια της ταϊλανδικής τράπεζας).


@rider6182  Μπορείς να μας αναλύσεις λιγάκι αυτό με τις εξτρα χρεώσεις?
Η κινηση στον λογαριασμό σου τι δείχνει?
Δηλαδή ας πούμε σηκωσες 20000 μπατ π.χ. και μετά από 2 μηνες ήρθε μια χρεωση 70 ευρώ από το πουθενά?