Αποστολέας Θέμα: Πεντε ημερες στο Koh Chang.  (Αναγνώστηκε 8004 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Yiannis

  • ****
  • Μηνύματα: 625
  • Φύλο: Άντρας
  • Yiannis... Ταξιδευειν…:)
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Firefox 10.0 Firefox 10.0
Πεντε ημερες στο Koh Chang.
« στις: Απρίλιος 01, 2012, 16:17:22 μμ »
Μάρτιος  2012 μετά από 10 ημέρες στο Πουκέτ , χάραξα ρότα για το αγαπημένο νησί του Γιώργου , (και όχι μόνο), το Koh Chang.
Για τις 5 μέρες που απόμεναν για το τέλος των διακοπών μου , η σκέψη ήταν μια βόλτα στο Σαμουι ή στο Κο Τσανγκ, τελικά και μετά από συνεννόηση με φίλο που ήταν Παττάγια, αποφάσισα το δεύτερο για να είμαστε και λίγο ποιο κοντά στη Πρωτεύουσα, μιας και θα γυρίζαμε μαζί Ελλάδα.
Από Πουκέτ πήρα αεροπλάνο για UTAPAO, με Bangkok air που είναι και η μοναδική που κάνει αυτό το δρομολόγιο, με κόστος 3400 μπάχτ.
Ένα βράδυ στην Παττάγια και την άλλη μέρα το πρωί με μίνι μπας και κόστος 550 μπάχτ ξεκινήσαμε για το νησί.
Οι  5 ώρες, με 2 στάσεις, βγήκαν άνετα και λόγο τις άγνωστης για μένα διαδρομής και λόγο της προσμονής για την άφιξη στο νησί.

Άφιξη και επιβίβαση στο φέρι.




Πλησιάζοντας το νησί.





« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 01, 2012, 16:21:39 μμ από Yiannis »


Ποτέ δεν είναι αργά !!!!

Αποσυνδεδεμένος Yiannis

  • ****
  • Μηνύματα: 625
  • Φύλο: Άντρας
  • Yiannis... Ταξιδευειν…:)
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Firefox 10.0 Firefox 10.0
Απ: Πεντε ημερες στο Koh Chang.
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 01, 2012, 16:23:36 μμ »
Συμμεριζόμενος την άποψη του Γιώργου δεν είχα κλείσει κατάλυμα με σκοπό φτάνοντας στο νησί να πάρουμε ένα ταξί και να γυρίσουμε στη white sand beach όπου είχαμε αποφασίσει να μείνουμε, για να βρούμε αυτό που θα μας έκανε κλικ.
Έτσι υπολόγιζα αλλά το φιλαράκι όντως αγχωμένος και λίγο καλοβολεψάκιας είχε άλλα σχέδια. Έτσι  ενώ εγώ έτρεχα για τα εισιτήρια για το πλοίο, ( δεν ήταν στην τιμή του μίνι μπας),  υπέκυψε στην νεαρά κοπέλα που του διαφήμισε τα μπανγκαλόουζ του White Sand Beach Resort και έκλεισε ένα μπροστινό με 1700 μπάχτ την ημέρα και για μένα ένα στην πίσω σειρά με 1500 μπάχτ την ημέρα.
Μέγα λάθος ειδικά αν δεν έχεις πάει πάλι στο νησί άρα δεν ξέρεις και την θέση του συγκεκριμένου resort, αλλά και η τιμή ήταν βαπορίσια καθώς είχε μέσα και την προμήθεια του πράκτορα.

Μπροστινά Μπαγκαλόουζ



Δεύτερη σειρά Μπανγκαλόουζ.



« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 01, 2012, 16:32:18 μμ από Yiannis »
Ποτέ δεν είναι αργά !!!!

Αποσυνδεδεμένος Yiannis

  • ****
  • Μηνύματα: 625
  • Φύλο: Άντρας
  • Yiannis... Ταξιδευειν…:)
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Firefox 10.0 Firefox 10.0
Απ: Πεντε ημερες στο Koh Chang.
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 01, 2012, 16:34:48 μμ »
Τραγική πρώτη νύχτα.
Άφιξη στο τόπο διαμονής μέσα από μια ατελείωτη και επικίνδυνη κατηφοριά που απέκλεισε αμέσως την δυνατότητα ενοικίασης μότο για τον απλό λόγο ότι αν και  τυχόν  σου έσπαγαν τα φρένα  θα σταματούσες  στην Καμπότζη !!!!   Στη ρεσεψιόν  λοιπόν για να πάρουμε τα κλειδιά και εκεί  συναντώ  ίσως το μοναδικό αγέλαστο προσωπικό που έχω συναλλαγεί  έως τώρα στην Ταϊλάνδη.
Δίνοντας τα κλειδιά μας κράτησαν  από 500 μπάχτ για εγγύηση που θα τα παίρναμε κατά την αναχώρηση μας, και έτσι έγινε.
Το μπροστινό μπανγκαλόουζ ήταν μια χαρά σε αντίθεση με το δικό μου πίσω που μύριζε μούχλα, στη διαμαρτυρία μου για την μυρωδιά μου είπαν ότι θα το καθαρίσουν σε λίγο και όλα θα είναι καλά. Εγκαταστάθηκα με μισή καρδιά ελπίζοντας ότι έτσι θα είναι όταν γυρίσω  και βγήκα για βόλτα – μπάνιο – φαγητό.

Μπροστινό Μπανγκαλόουζ.



Το ένα έφερε το άλλο και η επιστροφή ήταν αργά το βράδυ μετά από την επίσκεψη στο Sabay Bar, κουρασμένος αλλά ευχαριστημένος από την παραλία και την ηρεμία του τόπου αφού ο κόσμος ήταν λιγοστός, γύρισα με λαχτάρα να απολαύσω χαλάρωση και ένα ωραίο υπνάκο για να ξεκινήσω την επόμενη μέρα με κέφι, αμ δε…..
Το άνοιγμα της πόρτας έφερε στα ρουθούνια μου ακόμα πιο έντονη την μυρουδιά της μούχλας τόσο ώστε να αναγκαστώ να προσπαθήσω να κοιμηθώ με ανοιχτή πόρτα, ανοιχτό αιρ κοντισιον και το μηχάνημα για τα κουνούπια δίπλα στο κεφάλι μου, κάτι πήγε να γίνει από θέμα μυρουδιάς αλλά εκείνη την ώρα βρήκε ο Βούδας να ποτίσει το ξεραμένο νησί !!!
Η γερή μπόρα που άρχισε απότομα δεν σταμάτησε όλη νύχτα και η πόρτα αναγκαστικά έκλεισε κρατώντας την μούχλα μέσα και όχι μόνο αυτό, η οροφή άρχισε να τρέχει στη μέση του κρεβατιού !!!!!  Τα νεύρα μου τσατάλια και τα καντήλια έπεφταν στον ίδιο ρυθμό με την βροχή.
Πήρα αδιάβροχο και έτρεξα στη ρεσεψιόν αλλά με τον υπάλληλο που βρήκα δεν μπόρεσα να μιλήσω….

Ο νυχτερινός υπάλληλος.



Και το προς αποφυγήν κατάλυμα.





« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 01, 2012, 16:48:54 μμ από Yiannis »
Ποτέ δεν είναι αργά !!!!

Αποσυνδεδεμένος Yiannis

  • ****
  • Μηνύματα: 625
  • Φύλο: Άντρας
  • Yiannis... Ταξιδευειν…:)
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Firefox 10.0 Firefox 10.0
Απ: Πεντε ημερες στο Koh Chang.
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 01, 2012, 16:49:49 μμ »
Λογικό ήταν να μην κοιμηθώ όλη νύχτα και μετά από ατελείωτα τσιγάρα επιτέλους χάραξε. Όπως ήμουν έτρεξα στη ρεσεψιόν και ζήτησα να μου αλλάξουν δωμάτιο αμέσως.
Ο λεβέντης που ήταν υπηρεσία με κοίταξε στραβά κα μου απάντησε ότι ήταν όλα κλεισμένα και δεν είχε κάτι άλλο, στις διαμαρτυρίες μου για το δωμάτιο δεν συγκινείτε ώσπου ζήτησα τα χρήματα πίσω για να βρω αλλού κατάλυμα.
Εκείνη την ώρα ήρθε μια κυρία από μέσα και μου είπε ότι θα κοιτάξουν για κάτι άλλο και θα με ενημερώσουν. Πράγματι μετά από λίγο και αφού μου ζήτησαν συγγνώμη για την ταλαιπωρία με έβαλαν σε άλλο δωμάτιο το όποιο ήταν πολύ καλό!!!  Επιτέλους μπορούσα να απολαύσω την διαμονή μου στο νησί !!!!

Εδώ ένα βίντεο από το δωμάτιο που έμεινα τελικά.




« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 01, 2012, 17:03:58 μμ από Yiannis »
Ποτέ δεν είναι αργά !!!!

Αποσυνδεδεμένος Yiannis

  • ****
  • Μηνύματα: 625
  • Φύλο: Άντρας
  • Yiannis... Ταξιδευειν…:)
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Firefox 10.0 Firefox 10.0
Απ: Πεντε ημερες στο Koh Chang.
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 01, 2012, 17:03:40 μμ »
Αφού έληξε το θέμα διαμονής καιρός να γνωρίσουμε το νησί με τις ομορφιές του!!! Καθημερινή ασχολία το μπάνιο και η ξεκούραση κάτω από τον ελαφρά συννεφιασμένο  ουρανό του Κο Τσανγκ.
Ο καιρός πολύ καλός  χωρίς τρελή ζέστη και εκείνο που μου έκανε εντύπωση ήταν ότι η υγρασία ήταν σε πολύ χαμηλά επίπεδα σχεδόν απουσίαζε!!!

Ξημέρωμα !!!










Ποτέ δεν είναι αργά !!!!

Αποσυνδεδεμένος Yiannis

  • ****
  • Μηνύματα: 625
  • Φύλο: Άντρας
  • Yiannis... Ταξιδευειν…:)
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Firefox 10.0 Firefox 10.0
Απ: Πεντε ημερες στο Koh Chang.
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 01, 2012, 17:09:35 μμ »
Γνωστά μέρη και ξανά οι ίδιες φωτογραφίες έχουν μπει στο φόρουμ, αλλά επιτρέψτε μου να μοιραστώ μαζί σας τις όμορφες στιγμές που πέρασα στο νησί !!!







Από το εστιατόριο στο White Sand Resort.

















Στην είσοδο για το cookies hotel !!


« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 01, 2012, 17:27:49 μμ από Yiannis »
Ποτέ δεν είναι αργά !!!!

Αποσυνδεδεμένος Yiannis

  • ****
  • Μηνύματα: 625
  • Φύλο: Άντρας
  • Yiannis... Ταξιδευειν…:)
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Firefox 10.0 Firefox 10.0
Απ: Πεντε ημερες στο Koh Chang.
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 01, 2012, 17:22:51 μμ »
Και το βράδυ …..

Φαγητό στη παραλία




Και ποτό στο Sabay Bar ….



… και όχι μόνο …..









…. Παρακολουθώντας  fire show κάθε βράδυ μπροστά από το Sabay Bar….

Ποτέ δεν είναι αργά !!!!

Αποσυνδεδεμένος kosa

  • ****
  • Μηνύματα: 871
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Chrome 18.0.1025.142 Chrome 18.0.1025.142
    • Ταϋλάνδη ένα ταξίδι που κρατάει χρόνια
Απ: Πεντε ημερες στο Koh Chang.
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 01, 2012, 18:19:17 μμ »
πολύ ωραία Γιάννη
Ο ταξιδιώτης βλέπει ότι βλέπει. Ο τουρίστας βλέπει ότι έχει έρθει να δει.
G.K. Ghesterton

http://thailandmymemories.wordpress.com/

Αποσυνδεδεμένος Yiannis

  • ****
  • Μηνύματα: 625
  • Φύλο: Άντρας
  • Yiannis... Ταξιδευειν…:)
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Firefox 10.0 Firefox 10.0
Απ: Πεντε ημερες στο Koh Chang.
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 01, 2012, 18:32:44 μμ »
Μια βόλτα στη Lonely beach …







Λίγος κόσμος όπως βλέπετε…










Από την καρότσα του αγροταξί  ένα βίντεο με την επιστροφή από Lonely , γνωστά μέρη έτσι για θύμισες καλές  !!!

« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 01, 2012, 18:56:12 μμ από Yiannis »
Ποτέ δεν είναι αργά !!!!

Αποσυνδεδεμένος Yiannis

  • ****
  • Μηνύματα: 625
  • Φύλο: Άντρας
  • Yiannis... Ταξιδευειν…:)
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Firefox 10.0 Firefox 10.0
Απ: Πεντε ημερες στο Koh Chang.
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 01, 2012, 18:37:39 μμ »
Συμπέρασμα: Ένα όμορφο καταπράσινο νησί σε περιμένει να χαλαρώσεις , να ηρεμήσεις , να αδειάσεις το μυαλό σου, να ξεχαστείς , να φορτώσεις μπαταρίες.
Ακολουθούμε πάντα την συμβουλή του Γιώργου, το νησί έχει καταλύματα για όλα τα γούστα και τα βαλάντια, μην κλείνετε από πριν ειδικά αν δεν έχετε πάει πάλι εκεί.
Για το White Sand Resort , θα το συνιστούσα σε όσους θέλουν σχετική απομόνωση, ησυχία και χαλάρωση, το resort είναι στο δεξιό τέλος της παραλίας αρκετά μακριά από το κέντρο διασκέδασης της παραλίας. 
Χρειάζεσαι μεταφορικό μέσο για να κινείσαι ελευθέρα αλλά η τεράστια κατηφόρα που πρέπει να διανύσεις για να φτάσεις στο ξενοδοχείο είναι άκρως επικίνδυνη . Την επόμενη φορά που θα βρεθώ στο νησί δεν θα μείνω στο συγκεκριμένο κατάλυμα.
Δυστυχώς την εποχή που πήγαμε δεν υπήρχε νερό στους καταρράκτες αλλά απολαύσαμε πολύ καλό καιρό με ελάχιστη υγρασία και μερικά βράδια το σήκωνε το μπουφανάκι!!!
Δεν γυρίσαμε πολύ στο νησί για το λόγο ότι δεν είχαμε μεταφορικό μέσο και για να αφήσουμε κάτι για την επόμενη φορά. Οι τιμές στα αγροταξί που αναγκαστικά παίρναμε αργά το βράδυ να γυρίσουμε πίσω ήταν σφάχτης, 100 μπάχτ το άτομο στην καλύτερη.

Τελειώνοντας θέλω να προσθέσω ότι ίσως ήταν από τα καλύτερα μέρη που έχω πάει στην Ταϊλάνδη και το προτείνω για πραγματικές ήσυχες διακοπές . Το νησί έχει εξαιρετικά καταλύματα όπως είναι το
 
cookies hotel  με 2800 το βράδυ μπροστά



Και 1700 πίσω





Και (δεν θυμάμαι το όνομα)



15 Palms



Καθώς επίσης και άλλα φτηνότερα







Καληνύχτα Koh Chang,  ευχαριστώ για την φιλοξενία !!!!!!!!!!!


Ποτέ δεν είναι αργά !!!!

Αποσυνδεδεμένος Oytopikos

  • ************
  • Γενικός συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 11003
  • Φύλο: Άντρας
  • สมน้ำหน้า
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Firefox 11.0 Firefox 11.0
    • Thailand
Απ: Πεντε ημερες στο Koh Chang.
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 01, 2012, 18:46:26 μμ »


Και (δεν θυμάμαι το όνομα)






KC λέγεται ...

Σε προηγούμενο μήνυμα που βλέπετε τα μπαγκαλόου Rock Sand , είναι ακριβώς το σημείο που έγιναν οι κατολισθήσεις πριν 2 χρόνια και είχαμε τους νεκρούς μετανάστες.

Τώρα στο ξενοδοχείο που έμενες θυμάμαι πριν 5 χρόνια ότι χρέωναν την ώρα 10 μπατ για στάθμευση στο μηχανάκι (μη πελάτες) ....

Αλλά αυτή κατηφόρα .... έλεος !!! ... όσο για την ανηφόρα ένα άτομο στο μηχανάκι ... ο δευτερος-η με τα πόδια!

Αποσυνδεδεμένος Yiannis

  • ****
  • Μηνύματα: 625
  • Φύλο: Άντρας
  • Yiannis... Ταξιδευειν…:)
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Firefox 10.0 Firefox 10.0
Απ: Πεντε ημερες στο Koh Chang.
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 01, 2012, 18:59:35 μμ »
Σωστά, Oytopikos το θυμήθηκα τώρα !!! Το θεμα ειναι οτι ολα τα ξενοδοχεια αυτη την εποχη ειχαν λιγο κοσμο και μπορεις αν επιμεινεις να πετυχεις καλη τιμη.

Ολα τα λεφτα η κατηφορα !!!!  :D :D

Ποτέ δεν είναι αργά !!!!

Αποσυνδεδεμένος thailandgr

  • Γενικός συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 8499
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Firefox 11.0 Firefox 11.0
    • Ταυλανδη - χωρα παραδεισος
Απ: Πεντε ημερες στο Koh Chang.
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 01, 2012, 20:50:05 μμ »
Axxxxxxxxxxxxxxxxxxx
Και αυτη η κατηφορα πικρααααααααα , βραδυ με αχρηστα φωτα και 2 ατομα πανω στο παπι ( ναι παπακι γιατι χωρις ταχυτητες και με τα κιλα μου ΔΕΝ την παλευει την ανηφορα ) και βλεπεις το βουδα να σε χαιρεταει
"Δικό σου είναι αυτό που δεν μπορεί να υπάρξει χωρίς εσένα"
The Little Prince - Antoine de Saint-Exupéry