Αποστολέας Θέμα: Μεταναστευση στην Ταιλανδη  (Αναγνώστηκε 324131 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος stelkon

  • ***
  • Μηνύματα: 419
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 7.0 MS Internet Explorer 7.0
Απ: Μεταναστευση στην Ταιλανδη
« Απάντηση #210 στις: Ιανουάριος 08, 2011, 01:45:13 πμ »
.........προφανώς ερωτάται ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ..........;) :)
Η Στάση μας στα καθημερινά πεπραγμένα η ανοχή μας ή όχι σε αυτά η κουλτούρα μας γενικότερα η πολιτική συνείδηση (όχι η κομματική ) είναι αυτή που μας κατατάσσει ιδεολογικά και τελικά αυτή που ένας λαός επιλέγει τις κυβερνήσεις του  μην κλαιγόμαστε άξιοι των πεπραγμένων μας είμαστε.

Αποσυνδεδεμένος zografos

  • ***
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • LIFE IS A JOURNEY...BRING AN OPEN MIND!!
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Firefox 3.6.13 Firefox 3.6.13
Απ: Μεταναστευση στην Ταιλανδη
« Απάντηση #211 στις: Ιανουάριος 08, 2011, 08:35:00 πμ »
καποιος φιλος μου ειπε οτι μπορεις αν εισαι παντρεμενος με ταυλανδη να παρεις βιζα με την διαφορα οτι θα πρεπει να εχεις λογαριασμο εκει με 10.000 δολαρια.Κατα ποσο ισχυει αυτο; κ αν ισχυει πως μπορω να το κανω αφου οταν πηγα σε ενα υποκαταστημα της κασικορν να ανοιξω λογαριασμο στο ονομα μου,μου ειπαν οτι θα πρεπει να εχω αδεια εργασιας.

Σχετικα τωρα με τον παραπανω φιλο.Ειναι δυσκολη η ευρεση εργασιας στην Ταυλανδη αφου υπαρχει μια λιστα με ενα σωρο επαγγελματα που απαγορευεται να κανει ενας ξενος.Επισης εχω την εντυπωση πως αν παρεις αδεια εργασιας δεν ισχυει για ολα τα επαγγελματα αλλα μονο γι αυτο που θα δηλωσεις πως θελεις να κανεις.Μπορει ομως ενας ξενος να δουλευει σε μια επιχηρηση ως μανατζερ οπου εκει δεν χρειαζεται αδεια εργασιας για την συγκεκριμενη θεση,αν ομως τον τσακωσει η αρμοδια υπηρεσια να δουλευει μεσα τοτε εχει σοβαρες κυρωσεις.
Πχ αν ειναι μανατζερ σε ενα γυμναστηριο,αν τον βρουν να δουλευει μεσα κανοντας τον γυμναστη για παραδειγμα,τοτε θα εχει προβλημα .καπως ετσι.

Βγαζω συμπερασμα οτι το πραγμα θελει καλο δικηγορο γιατι υπαρχουν πολλοι νομοι οι οποιοι εχουν πολλα παραθυρακια κ ρευστοτητα αναλογα με την καθε κυβερνηση.
Τελος μου προκαλει μια σχετικη δυσφορια κ με κανει να νιωθω σαν να εχω αδεια αποτην φυλακη ενα πραγμα οταν θα πρεπει καθε 3μηνο να πηγαινω στο γραφειο μεταναστευσης να επικυρωνω την ετησια βιζα μου για οποιον λογο κ αν την εχω παρει.

Ακομα κ σε σχολειο που σου μαθαινει την γλωσσα να γραφτεις κ να παιρνεις καθε χρονο ετησια βιζα,θα πρεπει την 1η φορα να βγεις απο τα συνορα κ να πας σε καποια πρεσβεια της ταυλανδης να παρεις την 3μηνη σπουδαστικη βιζα κ μετα καθε 3 μηνες να την ανανεωνεις στο γραφειο μεταναστευσης στην ταυλανδη μεχρι να τελειωσει η σχολικη χρονια.Επισης με την σπουδαστικη βιζα δεν εχεις δικαιωμα εξοδου απο την χωρα κ αν θελησεις για καποιον λογο πχ να πας στην Ελλαδα για καποιες μερες(πεθανε καποιος δικο σου βρε αδερφε,η κατι εγινε)τοτε χανεις την βιζα αυτη κ πρεπει φτου κ απο την αρχη.Δηλ αντε πληρωνε παλι διδακτρα κ τρεχε...

βρισκω πολυ δυσκολο το συστημα αλλα δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα σε αυτη την ζωη ;-)



Φιλε Ρ-ΥΑΙ η παραπανω βιζα (τυπος Ο ετησια,χωρις εξασφαλιση δικαιωματος προς εργασια)που βλεπεις ειναι αυτη που ανανεωνω τα 3 τελευταια χρονια οντας παντρεμενος με ταιλανδη .
πραγματι χρειαζεσαι να εχεις ενα εισοδημα της ταξης των 40.000 Μπαχτ μηνιαιως Η ΕΣΥ η Η ΣΥΖΥΓΟΣ ΣΟΥ (ΟΧΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟΣ ΕΣΥ!! μη ξεχνας εισαι παντρεμενος)
ή ετησιο εισοδημα ταξης 400.000 μπαχτ το οποιο εφ"οσον εισαι παντρεμενος με ταιλανδη μπορει να σε προσθεσει στην οικογενειακη της μεριδα στο κατα τοπου σχετικο γραφειο του δημου
που ειναι το σπιτι της κι"εσυ πλεον να μπορεις ν"ανοιξεις λογαριασμο προσωπικο σε οιαδηποτε τραπεζα στη ΤΑΙΛΑΝΔΗ.
Αν επιλεξεις αυτο το τροπο (που δεν ειναι ο μοναδικος) δε χρειαζεται απ"οπου κι"αν μενεις στη ΤΑΙΛΑΝΔΗ να επιβαρυνεσαι με ταξιδι στη πρεσβεια μας
στη πρωτευουσα για να επιβεβαιωσει το εισοδημα σου( αυτο τουλαχιστον κανω εγω & γλυτωνω ταξιδι.καθυστερησεις,εξοδα,μεταφρασεις.κτλ.
ΠΡΟΣΟΧΗ!! το ετησιο εισοδημα των 400.000 μπαχτ πρεπει να συνοδευεται απο χαρτι πιστοποιησης απο την εκαστοτε τραπεζα που θα διαβεβαιωνει :
οτι το συγκεκριμενο ποσο βρισκεται ανεπαφο στη τραπεζα τουλαχιστον 3 μηνες προ αιτησης (αυτο σημαινει οτι τους τελευταιους 3 μηνες το ποσο δεν επεσε ποτε κατω
απο τις 400.000 και ποτε δε συμπληρωθηκε για να τις φτασει!!στο συγκεκριμενο παντα διαστημα που προανεφερα) οπως αντιστοιχα αν διαλεξεις τη πιστοποιηση μεσω μηνιαιου εισοδηματος
δε πρεπει σε κανενα μηνα απο της μισθοδοσιες του τελευταιου ετους να φαινεται μισθοδοτικος λογαριασμος Π.Χ 39.000 μπαχτ εστω κι"αν τους υπολοιπους μηνες εμφανιζεις Π.Χ 100.000 μπαχτ.  
Για να ξεκινησεις λοιπον τη διαδικασια εκδοσης ετησιας ΒΙΖΑ πρεπει απαραιτητος εκ των προτερων να εισαι κατοχος της τριμηνης λογω γαμου βιζας
και αυτο μονο για τη πρωτη φορα που θα αιτηθεις την ετησια.ΑΔΕΙΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΔΟΣΗ ΕΦ'ΟΣΟΝ ΕΙΣΑΙ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΜΕΝΑ ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΟΣ
και δε μεινατε μονο στο παρτι του γαμου μεταξυ συγγενων για να κανω και λιγο χιουμορ...
Ακουσες επισης οτι υπαρχει μια λιστα μ'επαγγελματα που δε μπορει να δραστηριοποιηθει ενας ξενος.
Αν εννοεις να δουλεψει στο δημοσιο η να ειναι κατα 51% και ανω ιδιοκτητης επιχειρησης το γνωριζω αλλα κανεις δεν θα αποτρεψει την  ΝΟΜΙΜΗ ενασχοληση σου
σ"οποιοδηποτε επαγγελμα επιλεξεις να κανεις,και σαφως θα πρεπει να επιλεξεις/δηλωσεις χωρις να εισαι αοριστος (κατ'εμε λογικοτατο).
Προσεξε σε παρακαλω προσεκτικα τη φωτογραφια που επι σκοπο ποσταρισα.Οντως θα πρεπει καθε 3μηνο να παρουσιαζεσαι στο οικειο γραφειο μεταναστευσης με τη λογικη
οχι της επικυρωσης οπως λες αλλα της μη εξοδου σου απο το βασιλειο σ'αυτο το διαστημα χωρις την εκ των προτερων ενημερωση του προαναφερθεντος γραφειου...
κι'εκει θα μου επιτρεψεις να σε διορθοσω αυτη η επισκεψη ειναι ο λογος για να μη χασεις τη βιζα σου που οπως εγω λογω επαγγελματος μπαινοβγαινω πολλαπλες φορες
ετησιως στο βασιλειο χωρις βεβαια ποτε να εχω υποστει κυρωσεις η να εχω απωλεσει το δικαιωμα της ετησιας αδειας μου.Θα συμφωνησω απολυτα στο οτι υπαρχουν παραθυρακια
και οτι οι αστυνομικοι λαδωνονται ανεξαιρετως πληρωσης συνθηκων εκδοσης κι'οχι μονο...κι"εκει σ'αυτη τη δυσκολια του συστηματος που επιτυχως αναφερεις
ειναι που καραδοκουν οι αγγλομαθεις δικηγοροι προς αποκομιση ευκολου κερδους...
Βεβαια για να επανελθω στο θεμα εκδοση ετησιας συζυγικης βιζας δεν ειναι μονο τα συγκεκριμενα χαρτια που χρειαζονται αλλα καμποσα ακομα που δυστυχως δε τα θυμαμαι ολα απ'εξω
αλλα ελπιζω και παλι να βοηθησα αρκετα οποιους τυχον ενδιαφερομενους...απλα θυμαμαι χαρακτηριστικα πως τη πρωτη φορα που εβγαλα ετησια βιζα ειχε χρειαστει να ερωτηθει
απο τον αξιωματικο της υπηρεσιας για το ατομο μου και καποιος μη συγγενης της γυναικας μου αλλα απλα γνωστος μας (γειτονας) και αυτο μονο τη πρωτη φορα!!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 09, 2011, 12:14:35 μμ από thailandgr »
IT'S NOT WHERE YOU ARE FROM,IT'S WHERE YOU ARE AT...

Αποσυνδεδεμένος efi26

  • *
  • Μηνύματα: 1
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 6.0 MS Internet Explorer 6.0
ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ ΣΕ PHI PHI
« Απάντηση #212 στις: Μάρτιος 11, 2011, 13:46:31 μμ »
Καλησπέρα παιδιά και συγχαρητηρια για την πολύ καλή δουλειά που κάνετε...
Το θέμα μου είναι σχετικά απλό και κοινό: θέλουμε με το αγόρι μου να φύγουμε να πάμε να ζήσουμε στο phi-phi!!!
Πρώτα θα πάμε σαν τουρίστες εννοείτε!
αλλά θα θέλαμε να μάθουμε ότι πληροφορία χρειαστεί να ξέρουμε σχετικά με τη δουλειά εκεί (σκεφτόμαστε για κάτι δικό μας στο μέλλον), τιμές σπιτιών για ενοικιο, επιχειρηματικότητα κτλ
Κάθε πληροφορία ευπρόσδεκτη ;D
Σας ευχαριστώ εκ τον προτέρων
Έφη

Αποσυνδεδεμένος vasilis k

  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows Vista Windows Vista
  • Browser:
  • Firefox 3.5.6 Firefox 3.5.6
Απ: ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ ΣΕ PHI PHI
« Απάντηση #213 στις: Μάρτιος 22, 2011, 16:17:44 μμ »
Καλησπέρα παιδιά και συγχαρητηρια για την πολύ καλή δουλειά που κάνετε...
Το θέμα μου είναι σχετικά απλό και κοινό: θέλουμε με το αγόρι μου να φύγουμε να πάμε να ζήσουμε στο phi-phi!!!
Πρώτα θα πάμε σαν τουρίστες εννοείτε!
αλλά θα θέλαμε να μάθουμε ότι πληροφορία χρειαστεί να ξέρουμε σχετικά με τη δουλειά εκεί (σκεφτόμαστε για κάτι δικό μας στο μέλλον), τιμές σπιτιών για ενοικιο, επιχειρηματικότητα κτλ
Κάθε πληροφορία ευπρόσδεκτη ;D
Σας ευχαριστώ εκ τον προτέρων
Έφη
γυναικα, πηραμε τις απαντησεις που χρειαζομασταν για τη μεταναστευση στη ταυλανδη. τωρα εμεινε μονο να παμε και να δουμε το περιβαλον. :-*
ο νους μου "ξυνει" την κορυφη του συμπαντος ;)

Αποσυνδεδεμένος lostromos

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 4351
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Firefox 3.6.15 Firefox 3.6.15
Απ: ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ ΣΕ PHI PHI
« Απάντηση #214 στις: Μάρτιος 22, 2011, 18:42:37 μμ »
ποσταρονται γρηγορα θεματακια οποτε πολλες φορες τα παιδια δεν τα βλεπουν για να απαντησουν.

πολυ σωστα λοιπον ειπατε οτι πρωτα θα πατε σαν τουριστες.αλλα να ξερετε οτι καμια σχεση δεν εχει ο τουρισμος με την μονιμη κατοικηση.

κοιταξτε λιγο εδω ν αδειτε σχετικα με την μεταναστευση και την επιχειρηματικοτητα.

http://www.thai.gr/forum/index.php?topic=378.0
http://www.thai.gr/forum/index.php?topic=482.0
http://www.thai.gr/forum/index.php?topic=4872.0
http://www.thai.gr/forum/index.php?topic=8457.0

οπως θα δειτε πολλα ατομα ενδοιαφερονται οπως εσεις για μονιμη κατοικηση κατω.γενικα τα εξοδα δεν ειναι πολλα αλλα αυτο ειναι κατι που απο οτι φαινεται σιγα σιγα αλλαζει.πολλα παιδια θα σας πουν οτι ισως ειναι καλυτερα για διπλανες χωρες αλλα και παλλι η ταιλανδη ειναι ταιλανδη και δυσκολα μπορεις να αλλαξεις γνωμη.

η δικια μου συμβουλη ειναι:αν εχετε καποιο σταθερο εισοδημα εδω και καποια χρηματα ωστε αν στραβωσει κατω κατι να μπορειτε να επανελθετε.απο εκει και περα καλο θα ηταν να πατε μερικες φορες κατω να δειτε τον τροπο ζωης που καμμια σχεση δεν εχει με τον δικο μας,να μαθετε λιγο τους νομους για τους ξενους και μετα αν το αποφασισετε τοτε δεν εχουμε να πουμε κατι παρα καλη τυχη και να σας πανε ολα με το καλο.θα σας ελεγα να συμβουλευτειτε και τον χρηστο στο σαμουι μιας και ειναι αρκετο καιρο κατω και σιγουρα θα λυσει πολλες αποριες σας.

Αποσυνδεδεμένος SOKIN7

  • *
  • Μηνύματα: 1
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 9.0 MS Internet Explorer 9.0
Απ: Μεταναστευση στην Ταιλανδη
« Απάντηση #215 στις: Ιούλιος 10, 2011, 14:51:57 μμ »
Καλησπερα θα ηθελα να μαθω αν ξερετε βεβαια αν δεχονται ευρωπαιους νοσηλευτες στα νοσοκομεια της Ταϊλανδης και ποσο ειναι περιπου ο μισθος


Σε παρακαλω να γραφεις με μικρους χαρακτηρες συμφωνα με τους κανονες του φορουμ,ευχαριστω.
thai.gr team
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 10, 2011, 16:12:41 μμ από lostromos »

Αποσυνδεδεμένος ilianto

  • *
  • Μηνύματα: 1
  • OS:
  • Mac OS X 10.7.1 Mac OS X 10.7.1
  • Browser:
  • Safari 5.1 Safari 5.1
Απ: Μετανάστευση στην Ταϊλάνδη
« Απάντηση #216 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 19:09:54 μμ »
Γεια σε όλους και καλώς σας βρήκα!!!

Εδώ και λίγο καιρό έχω πάρει κάποιες σημαντικές αποφάσεις στη ζωή μου και θα ήθελα να τις μοιραστώ μαζί σας με την ελπίδα να μου πείτε κάποιες απόψεις σας όσον αφορά στην Ταϊλάνδη.

Είμαι 33 χρονών και μένω σε ένα χωριό δίπλα στη Βέροια εδώ και λίγους μήνες επιστρέφοντας μια και καλή από την Αθήνα και έχοντας μεγαλώσει κυρίως στη Θεσσαλονίκη. Πολλή σκέψη και αυτοκριτική μαζί με διάφορα γεγονότα (επαγγελματικά, προσωπικά κτλ) με έκαναν να αναθεωρήσω πολλές από τις απόψεις μου για τη ζωή σε πολλούς τομείς. Μετά από 33 χρόνια λοιπόν ως "φυσιολογικός" έλληνας πολίτης αποφάσισα ότι για να ζήσω την υπόλοιπη ζωή μου με κάποιες προοπτικές προσωπικής γαλήνης και ευτυχίας, θα έπρεπε να γυρίσω πίσω στις βασικές ανάγκες της ζωής προσπαθώντας να τις ικανοποιήσω με τον ποιοτικότερο δυνατόν τρόπο. Από κει και πέρα όλα τα υπόλοιπα είναι εντελώς υποκειμενικά και απόδειξη είναι ότι εδώ και εκατοντάδες χιλιάδες χρόνια το ανθρώπινο είδος επιβίωνε και ζούσε βάσει των παρακάτω αναγκών του. Ο σύγχρονος τρόπος ζωής είναι πολύ πρόσφατος για να βγάλει κανείς συμπεράσματα ως προς την καταλληλότητα του για το είδος ή για την μακροβιώτητα του, αν και τα αποτελέσματα διαφαίνονται εδώ και πολλά χρόνια. Η ψυχαγωγία για να προλάβω κάποιους είναι και πάλι υποκειμενική και μπορεί κάλλιστα να καλυφθεί από την ανθρώπινη επαφή.
Αέρας, νερό, τροφή και ανθρώπινη επαφή λοιπόν και φυσικά κάποιος είδος στέγης-καταφυγίου. Για τον αέρα και το νερό η διαβίωση σε κάποια λιγότερο μολυσμένη περιοχή του πλανήτη μάλλον θα είναι αρκετή... Άλλωστε δεν μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα γι' αυτό... Για την ανθρώπινη επαφή πιστεύω πως ότι είναι να έρθει θα έρθει όσο είσαι ειλικρινής και σέβεσαι τους ανθρώπους δίπλα σου. Για τη στέγη-καταφύγιο υπάρχουν πολλές επιλογές, κάποιες από αυτές εντελώς ανέξοδες και φυσικά εξαρτώνται όλα από το κλίμα της περιοχής που θα επιλέξει ο καθένας. Κοντά στο βόρειο πόλο χρειάζεσαι igloo ενώ κοντά στους τροπικούς μια αιώρα και μια απλή ξύλινη κατασκευή είναι αρκετή. Η τροφή τώρα είναι λίγο πιο πολύπλοκο θέμα και δεν θα επεκταθώ παραπάνω, απλά θα πω, και όποιος θέλει ας το ψάξει καλύτερα, ότι η προσωπική μου επιλογή πλέον είναι να τρώω μόνο ωμά φρέσκα φρούτα και λαχανικά και μόνο σε περίπτωση ύστατης ανάγκης θαλασσινά ή κρέας.
Για να ικανοποιήσω λοιπόν αυτές τις βασικές ανάγκες η επιλογή κάποιας περιοχής με τροπικό κλίμα για μετοίκιση είναι μονόδρομος λόγω της αφθονίας και ποικιλίας σε φρούτα όλο το χρόνο. Στην Ελλάδα δυστυχώς όσο και να το θέλω δεν μπορεί να γίνει αυτό λόγω μεγάλης μόλυνσης και κλίματος. Αρκεί να σας πω ότι γύρω γύρω στο χωραφάκι μου στο χωριό τα τσουβάλια με τα φάρμακα και τα λιπάσματα είναι πεταμένα όπως τα μπουκαλάκια νερού κατά μήκος της εθνικής και φυσικά τόνοι πλαστικού επίσης.
Το όνειρο μου λοιπόν είναι να βρω κάποιο κομμάτι γης ανά την υφήλιο, νόμιμα ή όχι, και να ζήσω εκεί από τη γη και τον ιδρώτα μου. Έχω ψάξει λοιπόν και βρήκα ανθρώπους, μέσα από sites για εθελοντική εργασία, που το έχουν ήδη καταφέρει και έχω λάβει κιόλας απάντηση από ένα ζευγάρι στο Ko Lanta στο Krabi (μια Ολανδή και ένας Ταϊλανδός) που μπορούν να με φιλοξενήσουν για κάποιους μήνες αν φυσικά τα πάμε καλά στην πορεία.
Στις ερωτήσεις τώρα και ελπίζω να μη γίνομαι κουραστικός με τόση λεπτομέρεια αλλά πρέπει να προλάβω κάποιες αντιδράσεις.
Με βάσει τα παραπάνω  και λαμβάνοντας υπόψιν ότι για τροφή θα αγοράζω μόνο φρούτα ή θα τα μαζεύω από το τροπικό δάσος αν γίνεται, δεν ενδιαφέρομαι καθόλου για διασκέδαση και οι μετακινήσεις μου όλες θα γίνονται με ποδήλατο (ακόμα και οι μεγάλες):
1) τι τιμές έχουν τα φρούτα και τα λαχανικά στην Ταϊλάνδη (Ko Lanta ή κάτι παρόμοιο στην επαρχία);
2) τι άλλα έξοδα θα πρέπει να υπολογίζω για διαμονή περίπου 6 μηνών ή και παραπάνω όσον αφορά ανανεώσεις visa ή μια αναγκαστική επίσκεψη σε γιατρό για κανά σπασμένο πόδι πχ;
3) θα πρέπει να έχω βγάλει και εισητήριο επιστροφής για να μου δώσουν visa;
4) ποιό είναι το συνολικό κόστος για το πήγαινε-έλα ή μόνο το πήγαινε μαζί με τη visa;
5) σε περίπτωση που την παλέψω και μου αρέσει και θέλω να μείνω μπορώ να το κάνω με συνεχείς ανανεώσεις της visa μέχρι να με ερωτευτεί κανά θηλυκό και να θέλει να με παντρευτεί (αν και αμφίβολο με το πρωτόγονο στυλ ζωής που θέλω να ακολουθήσω);;;
6) καμία άλλη ερώτηση που θα έπρεπε να κάνω και μου διαφεύγει;;;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον μπει στον κόπο να μου απαντήσει... :)

ηλίας

Αποσυνδεδεμένος Oytopikos

  • ************
  • Γενικός συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 11003
  • Φύλο: Άντρας
  • สมน้ำหน้า
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Firefox 6.0.2 Firefox 6.0.2
    • Thailand
Απ: Μετανάστευση στην Ταϊλάνδη
« Απάντηση #217 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 19:55:59 μμ »
Γεια σε όλους και καλώς σας βρήκα!!!

Εδώ και λίγο καιρό έχω πάρει κάποιες σημαντικές αποφάσεις στη ζωή μου και θα ήθελα να τις μοιραστώ μαζί σας με την ελπίδα να μου πείτε κάποιες απόψεις σας όσον αφορά στην Ταϊλάνδη.

1) τι τιμές έχουν τα φρούτα και τα λαχανικά στην Ταϊλάνδη (Ko Lanta ή κάτι παρόμοιο στην επαρχία);
2) τι άλλα έξοδα θα πρέπει να υπολογίζω για διαμονή περίπου 6 μηνών ή και παραπάνω όσον αφορά ανανεώσεις visa ή μια αναγκαστική επίσκεψη σε γιατρό για κανά σπασμένο πόδι πχ;
3) θα πρέπει να έχω βγάλει και εισητήριο επιστροφής για να μου δώσουν visa;
4) ποιό είναι το συνολικό κόστος για το πήγαινε-έλα ή μόνο το πήγαινε μαζί με τη visa;
5) σε περίπτωση που την παλέψω και μου αρέσει και θέλω να μείνω μπορώ να το κάνω με συνεχείς ανανεώσεις της visa μέχρι να με ερωτευτεί κανά θηλυκό και να θέλει να με παντρευτεί (αν και αμφίβολο με το πρωτόγονο στυλ ζωής που θέλω να ακολουθήσω);;;
6) καμία άλλη ερώτηση που θα έπρεπε να κάνω και μου διαφεύγει;;;


1)Oι τιμές είναι φθηνότερες σε σχέση με την Ελλάδα σε όλα τα λαχανικά-φρούτα (εκτός τα εισαγωγής).
   π.χ. ανανάς 1 ευρώ,1 κιλό μπανάνες μισό ευρώ κ.τ.λ
2)Σου προτείνω οπωσδήποτε ταξιδιωτική ασφάλιση από Ελλάδα
3)Ναι, έτσι και αλλιώς δεν υπάρχουν πλέον ανοικτα εισιτήρια.Το βγάζεις 6μηνο ή δωδεκάμηνο και αλλάζεις ημερομηνία με ένα μικρό πέναλτυ
4)Εισιτήρια από 520 ευρώ και βίζα 30 ευρώ+1900 μπατ άλλος ένας μήνας(Σύνολο 3 μήνες αντίστοιχα έξοδα για άλλους 3 μήνες)
5)Για κανά 9μηνο μπορείς να την βγάλεις με τουριστικές ημιπαράνομα...μετά θα πρέπει να ψάξεις άλλους τρόπους(Αμφίβολο είναι το να μην βρεις κάποια να θέλει να σε παντρευτεί)
6)Άρχισε να διαβάζεις το φόρουμ και θα βρεις μόνος σου και άλλες ερωτήσεις.

Ένα σχόλιο... τα φυτοφάρμακα στην Ταϊλάνδη ... δυστυχώς σε αφθονία ... μόλυνση σε μεγάλες πόλεις ... δυστυχώς σε αφθονία.... κατασκευές με αμίαντο .... δυστυχώς σε αφθονία

Αποσυνδεδεμένος john.

  • *
  • Μηνύματα: 1
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Firefox 6.0 Firefox 6.0
Απ: Μεταναστευση στην Ταιλανδη
« Απάντηση #218 στις: Οκτώβριος 14, 2011, 15:48:29 μμ »
για να minis μόνιμα ται πρέπει να παντρευτείς oποσδιποτε" ταϊλανδέζα ????


Καλως ηρθες
Ολες οι απαντησεις ειναι μεσα στο forum ψαξε λιγο
 

ΚΑΙ


rtfm Σε παρακαλώ να γράφεις με μικρούς ελληνικούς χαρακτήρες σύμφωνα με τους Κανόνες Συμμετοχής του forum
Αυτό το μήνυμα διορθώθηκε τυχόν επόμενα θα διαγράφονται

thai.gr team
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 14, 2011, 16:05:07 μμ από thailandgr »

Αποσυνδεδεμένος DrGiannis

  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 9.0 MS Internet Explorer 9.0
Απ: Μεταναστευση στην Ταιλανδη
« Απάντηση #219 στις: Οκτώβριος 14, 2011, 18:06:58 μμ »
Παιδιά, καλή η μετανάστευση στην Ταϊλάνδη, αλλά εγώ προσωπικά θα προτιμούσα να ζω 6 μήνες στην Ταϊλάνδη (Νοέμβριο μέχρι Απρίλιο) και 6 μήνες στην Ελλάδα (Μάιο μέχρι Οκρώβριο). Για να γλιτώνω και τις βροχές!!!
Επειδή προς το παρόν δεν μπορώ να το κάνω, προσπαθώ να πηγαίνω Ταϊλάνδη δύο φορές το χρόνο, μία το Φθινόπωρο και μία την Άνοιξη. Άμα βάλεις το ελληνικό καλοκαίρι και τα Χριστούγεννα (που προσωπικά εμένα μου αρέσουν σαν ατμόσφαιρα), έχεις χωρίσει το χρόνο σου σε τέσσερα μεγάλα ευχάριστα γεγονότα, για τα οποία μπορείς να κάνεις υπομονή δύο μήνες μέχρι να έρθει η ώρα να συμβούν!!!
We only live once, so we must live good!

Αποσυνδεδεμένος namtok

  • *****
  • Μηνύματα: 1412
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Firefox 7.0 Firefox 7.0
    • https://plus.google.com/102898417893836622453
Απ: Μεταναστευση στην Ταιλανδη
« Απάντηση #220 στις: Οκτώβριος 14, 2011, 18:57:38 μμ »
για να minis μόνιμα ται πρέπει να παντρευτείς oποσδιποτε" ταϊλανδέζα ????
thai.gr team
Καμμία σχέση ο γάμος με Ταϋλανδέζα με την άδεια παραμονής και μάλιστα μόνιμης. Εγώ που είμαι 8 χρόνια παντρεμένος με παιδί, που σπουδάζει σε Ταϋλανδικό σχολείο, έχω σπουδαστική βίζα. Στο σχολείο μου είμαι ίσως ο μόνος παντρεμένος, δεν έχω συναντήσει άλλον. Κάποιος φίλος, που ζει στην Ταϋλάνδη εδώ και 25 χρόνια, έχει τα ίδια προβλήματα, που έχουν όλοι, όσον αφορά τις άδειες παραμονής. Η τάξη, που κυβερνάει την χώρα, λόγω ανασφάλειας, δίνει περιορισμένα δικαιώματα στους αλλοδαπούς. Έτσι παρότι στην Bangkok κυκλοφορούν 2 τουλάχιστον αγγλόφωνες καθημερινές εφημερίδες(ίσως να υπάρχουν και άλλες που δεν γνωρίζω) , οι ξένοι δεν έχουν δικαίωμα αγοράς γής, καθώς και άλλους περιορισμούς, οι οποίοι ως επί το πλείστον έχουν παράθυρα για να κάνει κάποιος αυτό που θέλει. Ποτέ όμως κάτω από καθεστώς μονιμότητας. Από όσο γνωρίζω δε, ελάχιστοι ξένοι έχουν αποκτήσει την Ταϋλανδική υπηκοότητα. Με απλά λόγια στην Ταϋλάνδη μπορείς να ζήσεις μόνιμα, αλλά αυτή η μονιμότητα θα έχει πάντα έναν ορίζοντα ενός έτους.
https://plus.google.com/u/0/102898417893836622453
https://www.facebook.com/catsoulis?ref=tn_tnmn
http://500px.com/catsoulis
I wanted only to try to live in accord with the promptings which came from my true self. Why was that so very difficult?

Αποσυνδεδεμένος asiattica

  • ***
  • Μηνύματα: 250
  • Φύλο: Άντρας
  • ฉันต้องมีชีวิตที่กรุงเทพ
  • OS:
  • Mac OS X 10.7.2 Mac OS X 10.7.2
  • Browser:
  • Safari 5.1.1 Safari 5.1.1
    • Asiattica
Απ: Μεταναστευση στην Ταιλανδη
« Απάντηση #221 στις: Νοέμβριος 25, 2011, 12:33:18 μμ »
Καλησπέρα από Μπανγκόκ.

Θα ήθελα να πληροφορήσω όσους ενδιαφερονται να μετακομήσουν στην Ταυλάνδη, και να στείλουν τα υπαρχοντα τους εδώ , με μεταφορική, εφ΄όσον έιναι παντρεμένοι με Ταυλανδή κοπέλα να κάνουν όλη τη διαδικασία στο όνομα της γυναίκας τους. Ετσί ωστε όταν τα υπαρχοντα τους φτάσουν στην  Ταυλανδη να είναι Duty-Free. Διότι η Ταυλάνδη είναι από τις χωρες που επιβάλει δασμους σε κάποια μεταχειρισμένα προσωπικα είδη. Αν τώρα κάποιος έλληνας τα στέιλει στο όνομα του και έχει στη διαθεσή του Non-immigrand Visa και έχει ηλεκτρικές συσκευες. Τότε μόνο μία θα έιναι  duty-free.

Για περισσότερες πληροφορίες

http://www.customs.go.th/wps/wcm/connect/custen/individuals/importing+used+or+secondhand+household+effects/importingusedsecondhandhouseholdeffects
ฉันต้องมีชีวิตที่กรุงเทพ

Αποσυνδεδεμένος Oytopikos

  • ************
  • Γενικός συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 11003
  • Φύλο: Άντρας
  • สมน้ำหน้า
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Firefox 8.0 Firefox 8.0
    • Thailand
Απ: Μεταναστευση στην Ταιλανδη
« Απάντηση #222 στις: Νοέμβριος 25, 2011, 12:57:23 μμ »
Καλησπέρα από Μπανγκόκ.

Θα ήθελα να πληροφορήσω όσους ενδιαφερονται να μετακομήσουν στην Ταυλάνδη, και να στείλουν τα υπαρχοντα τους εδώ , με μεταφορική, εφ΄όσον έιναι παντρεμένοι με Ταυλανδή κοπέλα να κάνουν όλη τη διαδικασία στο όνομα της γυναίκας τους. Ετσί ωστε όταν τα υπαρχοντα τους φτάσουν στην  Ταυλανδη να είναι Duty-Free. Διότι η Ταυλάνδη είναι από τις χωρες που επιβάλει δασμους σε κάποια μεταχειρισμένα προσωπικα είδη. Αν τώρα κάποιος έλληνας τα στέιλει στο όνομα του και έχει στη διαθεσή του Non-immigrand Visa και έχει ηλεκτρικές συσκευες. Τότε μόνο μία θα έιναι  duty-free.



Η μετάφραση σου δεν είναι ακριβής

Καλύτερα οι ενδιαφερόμενοι να διαβάσουν το αγγλικό ή το ταϊλανδικό κείμενο

Αποσυνδεδεμένος zografos

  • ***
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • LIFE IS A JOURNEY...BRING AN OPEN MIND!!
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Firefox 8.0 Firefox 8.0
Απ: Μεταναστευση στην Ταιλανδη
« Απάντηση #223 στις: Νοέμβριος 25, 2011, 13:05:59 μμ »
Μ'αλλα λογια αμα πας στη Ταιλανδη(αλλα και στα περισσοτερα μερη του κοσμου...) 8 κομματια αιρ κοντισιον που ντε και καλα ειχες στο σπιτι σου σαφως και θα φορολογηθεις... :D
IT'S NOT WHERE YOU ARE FROM,IT'S WHERE YOU ARE AT...

Αποσυνδεδεμένος asiattica

  • ***
  • Μηνύματα: 250
  • Φύλο: Άντρας
  • ฉันต้องมีชีวิตที่กรุงเทพ
  • OS:
  • Mac OS X 10.7.2 Mac OS X 10.7.2
  • Browser:
  • Safari 5.1.1 Safari 5.1.1
    • Asiattica
Απ: Μεταναστευση στην Ταιλανδη
« Απάντηση #224 στις: Νοέμβριος 25, 2011, 13:31:00 μμ »
Οχι παντού , όπως με ενημέρωσε η ματαφορική η Σινγκαπούρη δεν χρεώνει για personal used effects.

Η μετάφραση σου δεν είναι ακριβής

Δεν έκανα καμία μετάφραση φίλε Μανούσο , προσωπική εμπειρία γνωστοποιησα για να βοηθηθουν τα μέλη του φόρουμ.

και δημοσιευσα link για επιπλέον πληροφορίες.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 25, 2011, 17:28:10 μμ από Oytopikos »
ฉันต้องมีชีวิตที่กรุงเทพ