Αποστολέας Θέμα: Κοστος διαβιωσης στην Ταυλανδη  (Αναγνώστηκε 144441 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

chah

  • Επισκέπτης
Κοστος διαβιωσης στην Ταυλανδη
« στις: Νοέμβριος 28, 2009, 15:39:42 μμ »
Παιδια σας χερετω!Ψαχνοντας στο διαδηκτιο για πληροφορειες,ανακαληψα αυτο το φορουμ και σκεφτικα πως εδω θα βρω απαντισεις στα ερωτηματα που με αποσχολουν.Ειμαι πενηνταρης και σκεφτομαστε με την γυναικα μου να μεταναστευσουμε για καμια δεκαρια χρονια στην ταυλανδη.Εκεινο που με ενδιαφερει κατ΄αρχην ειναι το κοστος διαβοιωσης στην Ταυλανδη.Παρακαλω θερμα,ενημερωστε με οσοι γνωριζετε,με τι ποσο μηνιαιος θα μπορουσε ενα ζευγαρι να καληψει τις βασικες και στοιχειωδες ανανκες του.Δηλαδη-ενοικιο(60-70τμ),διτροφη,ενδηση και να μπορει να συντηρει ενα μικρο αυτοκηνιτο.Διαβασα στις συζητησεις σας οτι οι ανθρωποι εκει δουλευουν για 3-5 ευρο μεροκαματο.Και  ποσα μπατ αγοραζεις μ΄ ενα ευρο βρε παιδια. :) 



Αποσυνδεδεμένος erasmoshemin

  • @
  • *
  • Μηνύματα: 189
  • OS:
  • Linux (Ubuntu) Linux (Ubuntu)
  • Browser:
  • Firefox 3.5.5 Firefox 3.5.5
Απ: Κοστος διαβιωσης στην Ταυλανδη
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 28, 2009, 16:55:10 μμ »
δικιά μου εκτίμηση είναι περί τα 800-1200 ευρώ και οι δύο.  Σε μικρή ήσυχη πόλη , μακριά από το κέντρο, με σεκιούριτι, με μικρό αμάξι κλπ

mai_tai

  • Επισκέπτης
Απ: Κοστος διαβιωσης στην Ταυλανδη
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 28, 2009, 17:41:44 μμ »
δικιά μου εκτίμηση είναι περί τα 800-1200 ευρώ και οι δύο.  Σε μικρή ήσυχη πόλη , μακριά από το κέντρο, με σεκιούριτι, με μικρό αμάξι κλπ
πολλα μου φενονται...--με τοσα λεφτα συντηρει ενας απλος δημοσιος υπαλληλος και στην ελλαδα την οικογενεια του!! αλλωστε ο φιλος ειπε αν δεν κανω λαθος(ενα ζευγαρι να καληψει τις βασικες και στοιχειωδες ανανκες του...

Ταπηνη μου αποψη...
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 28, 2009, 17:44:20 μμ από mai_tai »

Αποσυνδεδεμένος lostromos

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 4351
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 8.0 MS Internet Explorer 8.0
Απ: Κοστος διαβιωσης στην Ταυλανδη
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 28, 2009, 17:57:00 μμ »
καταρχας ας υποθεσουμε οτι εχετε λυσει το προβλημα visa αρα αρχιζουμε να μιλαμε για το τι χρειαζεσαι για να ζησεις.πολλοι απο εδω εχετε ως αφετηρια το κοστος ενος ταξιδιου ως τουριστες και οχι σαν μονιμοι κατοικοι οποτε για δυο ατομα πιστευω ενα 1500 ειναι καλο.ας υποθεσουμε οτι εχετε καλυψει και το εξοδο αυτο αν εχετε εσοδα απο εδω ελλαδα.γιατι αν θα πρεπει να πας κατω και να δουλεψεις εκει με δικο τους μισθο τοτε νομιζω πρεπει να το σκεφτεις ξανα.βεβαια υπαρχουν και οι αποψεις οπως και η δκια μου οτι αν θελεις να πας καπου και να μεινεις την βρισκεις την ακρη.εφοσον βεβαια δεν υπαρχουν πραγματα να σε καλυψουν.εξοδα δεν ειναι μονο η διαμονη,το φαγητο και η ενδυση η ακομα και το αυτοκινητο.εκει τι θα κανεις;πως θα περνας την ωρα σου;δεν θα χρειαστει να ξοδεψεις για αυτην την ωρα που εχεις και σιγουρα θα θελεις να κανεις κατι;βεβαια και ειναι πιο φθηνα αλλα αλλος ο τροπος ζωης και το πως ειμαστε μαθημενοι εμεις οι ελληνες και αλλο κατω.
δεν σημαινει οτι σε αποθαρυνω αλλα αν μπορεις να αλλαξεις τον ελληνικο τροπο ζωης,χωρις να ξερω βεβαια το πως ζεις τωρα,τοτε ισως και το 1200 ευρω το μηνα να ειναι καλα και να περνας ανετα.πιστευω οτι ειναι πολλοι οι παραγοντες και μεγαλη συζητηση για αυτο που θελεις να κανεις.

ας ξεκινησουμε οπως ειπα και πριν απο την visa.εχεις καποιο τροπο να μπορεις να μεινεις κατω για 10 χρονια;

Αποσυνδεδεμένος erasmoshemin

  • @
  • *
  • Μηνύματα: 189
  • OS:
  • Linux (Ubuntu) Linux (Ubuntu)
  • Browser:
  • Firefox 3.5.5 Firefox 3.5.5
Απ: Κοστος διαβιωσης στην Ταυλανδη
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 28, 2009, 18:45:04 μμ »
καταρχας ας υποθεσουμε οτι εχετε λυσει το προβλημα visa αρα αρχιζουμε να μιλαμε για το τι χρειαζεσαι για να ζησεις.πολλοι απο εδω εχετε ως αφετηρια το κοστος ενος ταξιδιου ως τουριστες και οχι σαν μονιμοι κατοικοι οποτε για δυο ατομα πιστευω ενα 1500 ειναι καλο.ας υποθεσουμε οτι εχετε καλυψει και το εξοδο αυτο αν εχετε εσοδα απο εδω ελλαδα.γιατι αν θα πρεπει να πας κατω και να δουλεψεις εκει με δικο τους μισθο τοτε νομιζω πρεπει να το σκεφτεις ξανα.βεβαια υπαρχουν και οι αποψεις οπως και η δκια μου οτι αν θελεις να πας καπου και να μεινεις την βρισκεις την ακρη.εφοσον βεβαια δεν υπαρχουν πραγματα να σε καλυψουν.εξοδα δεν ειναι μονο η διαμονη,το φαγητο και η ενδυση η ακομα και το αυτοκινητο.εκει τι θα κανεις;πως θα περνας την ωρα σου;δεν θα χρειαστει να ξοδεψεις για αυτην την ωρα που εχεις και σιγουρα θα θελεις να κανεις κατι;βεβαια και ειναι πιο φθηνα αλλα αλλος ο τροπος ζωης και το πως ειμαστε μαθημενοι εμεις οι ελληνες και αλλο κατω.
δεν σημαινει οτι σε αποθαρυνω αλλα αν μπορεις να αλλαξεις τον ελληνικο τροπο ζωης,χωρις να ξερω βεβαια το πως ζεις τωρα,τοτε ισως και το 1200 ευρω το μηνα να ειναι καλα και να περνας ανετα.πιστευω οτι ειναι πολλοι οι παραγοντες και μεγαλη συζητηση για αυτο που θελεις να κανεις.

ας ξεκινησουμε οπως ειπα και πριν απο την visa.εχεις καποιο τροπο να μπορεις να μεινεις κατω για 10 χρονια;
αν θέλει να ζήσει ο άνθρωπος σαν Ταυλανδός , ναι είναι πολλά. αν θέλει να ζήσει με βασικές ανέσεις και όχι με βασικές ανάγκες που ζούνε οι Ταυλανδοί, τότε 800-1200 ευρώ το μήνα για να είναι ήσυχος.
αλλά πρώτα πρέπει να λύσει το πρόβλημα με τη βίζα που πολύ σωστά είπε ο λοστρόμος, να βρει σε ποιο μέρος θα μείνει κλπ κλπ.

Αποσυνδεδεμένος petroso

  • **
  • Μηνύματα: 96
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Firefox 3.6b3 Firefox 3.6b3
Απ: Κοστος διαβιωσης στην Ταυλανδη
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 28, 2009, 18:50:13 μμ »
Τα παρακάτω από την σελίδα http://www.retire-on-550-month.com/index.php


If you are not extremely picky then these are the costs
of living here on a monthly basis:


Fully furnished apartment as described above                     $200
3 meals daily including snacks of fresh fruits                      $168
travel by motorcycle with sidecar (touk touk)
       or red taxi usage approximated at 8 times a month      $25
dinner with entertainment outings with some alcohol
       usage approximated at 6 times a month                    $66
snooker or 8 ball weekly and swimming bi-weekly               $20
movie at the mall twice monthly plus movie 8 movie rentals  $20
laundry                                                                   $22
miscellaneous  - telephone, toiletries, internet, etc.           $29
                                                                   Total    $550


So there you have it.

A single person can live here comfortably on $550 US a month.

For two people the amount will increase by $128 for food,
                           $66 for dinner/entertainment outings,
                           $8 swimming, mall movie theatre add $8,
                            and laundry and miscellaneous add $60 for a
                                                                total of $820 monthly.


sotirios22

  • Επισκέπτης
Κοστος διαβιωσης στην Ταυλανδη
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 29, 2009, 15:19:37 μμ »
Ακούω με προσοχή ερώτησης και απάντησης σχετικά με το κόστος επιβίωσης στη Ταϊλανδή
Για τον φίλο που θα κάνη την επιλογή μόνιμη διαμονή του την Ταϊλανδή , επιλεγεί και τη ίδιος ζωή , Παταγιοτικη η οικογενειακή , καταλάβατε τη εννοώ .
Μένω μόνιμα στο φανταστικό παράδεισο Udon Thani με σπίτι ,αυτοκίνητο , μηχανάκι , και ( ποδήλατο ……  πλάκα  Κάνο )
Λιπών στο θέμα μας ΕΞΟΔΑ φως 400 έως 500 Β , Internet 24mb Τελ- φρι , εντος thai 730 B, νερό 60 Β ,ασφάλειες 2000 προσοχή τον χρόνο , και όταν έχεις κατάθεση προθεσμιακή Πάνο από (1000000 β ) είναι  φρι , TV ktv  280B απαραίτητη
Φαιτο  είμαι καλοφαγάς  , και κάλος μάγειρας και η γυναίκα μου το ίδιο . σουπερ μαρκ 3 φορές τον μηνά  900 έως 1100 Χ 3 =3300 .
Πλακαν για ασφάλεια όταν πεθάνει ο μπαμπάς  η μαμά κάθε παΐδι περνη ένα πόσον ….1000 β .
Βενζίνες 1000Β
Λοιπόν ανακεφαλαίωση για το άθροισμα και πάντα το Μάξιμο 500+730+60+180+280+3300+1000+1000=6870 η 7000 .
Τώρα για το υπόλοιπα ,τη ζωή θα επιλέξεις ( απ του γιου )

Αλά όνειρα είχα πριν ….. για …. Δουλειές …. Πιες …..δουλειές
πολλά φιλιά σε όλους
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 29, 2009, 15:31:53 μμ από sotirios22 »

Αποσυνδεδεμένος kiva

  • ***
  • Μηνύματα: 268
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Opera 9.80 Opera 9.80
Απ: Κοστος διαβιωσης στην Ταυλανδη
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 29, 2009, 15:34:38 μμ »
Για συνέχισε , σπίτι ενοίκιο , αυτ/το πόσο , καμιά επενδυσούλα καμιά δουλίτσα πως την βγάζεις εσύ εκεί ; 
Στο λάθος ...
... ο έξυπνος το παραδέχεται
... ο πονηρός δικαιολογείται
... ο ηλίθιος επιμένει!

Αποσυνδεδεμένος karabε

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 799
  • OS:
  • Windows Vista Windows Vista
  • Browser:
  • Firefox 3.5.5 Firefox 3.5.5
    • www.thai.gr
Απ: Κοστος διαβιωσης στην Ταυλανδη
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 29, 2009, 15:36:28 μμ »
Μπουκαλι johnnie red στο καλυτερο μπαρ του udon , το Mr Tong , 1200 baht


p.s. Σωτηρη πηγαινεις εκει?

Αποσυνδεδεμένος flynow

  • **
  • Μηνύματα: 70
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows Vista Windows Vista
  • Browser:
  • Firefox 3.5.5 Firefox 3.5.5
Απ: Κοστος διαβιωσης στην Ταυλανδη
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 29, 2009, 15:58:10 μμ »
Προσεκτική ανάλυση από κάποιον που "κατέχει" πολλά για Udon και Ταιλάνδη γενικότερα.

chah

  • Επισκέπτης
Απ: Κοστος διαβιωσης στην Ταυλανδη
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 29, 2009, 16:25:59 μμ »
Sotirios22 ειμαι πενηνταρης και θελω να κανω μια απλη και ησιχη οικογενειακη ζωη, με την γυναικα μου.7000 μπατ=152ευρο αν δεν κανω λαθος,με 46 το ευρο+το νοικι.Μελιγα λογια με 400-500ευρο την βγαζω?

Συγχώνευση : Νοέμβριος 29, 2009, 16:29:22 μμ
kiva,karabe,flynow δεν συμφωνειτε με αυτα που λεει ο Σωτηρης?
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 29, 2009, 16:29:22 μμ από chah »

Αποσυνδεδεμένος kosa

  • ****
  • Μηνύματα: 871
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows Vista Windows Vista
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 8.0 MS Internet Explorer 8.0
    • Ταϋλάνδη ένα ταξίδι που κρατάει χρόνια
Απ: Κοστος διαβιωσης στην Ταυλανδη
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 29, 2009, 16:34:47 μμ »
Ακούω με προσοχή ερώτησης και απάντησης σχετικά με το κόστος επιβίωσης στη Ταϊλανδή
Για τον φίλο που θα κάνη την επιλογή μόνιμη διαμονή του την Ταϊλανδή , επιλεγεί και τη ίδιος ζωή , Παταγιοτικη η οικογενειακή , καταλάβατε τη εννοώ .
Μένω μόνιμα στο φανταστικό παράδεισο Udon Thani με σπίτι ,αυτοκίνητο , μηχανάκι , και ( ποδήλατο ……  πλάκα  Κάνο )
Λιπών στο θέμα μας ΕΞΟΔΑ φως 400 έως 500 Β , Internet 24mb Τελ- φρι , εντος thai 730 B, νερό 60 Β ,ασφάλειες 2000 προσοχή τον χρόνο , και όταν έχεις κατάθεση προθεσμιακή Πάνο από (1000000 β ) είναι  φρι , TV ktv  280B απαραίτητη
Φαιτο  είμαι καλοφαγάς  , και κάλος μάγειρας και η γυναίκα μου το ίδιο . σουπερ μαρκ 3 φορές τον μηνά  900 έως 1100 Χ 3 =3300 .
Πλακαν για ασφάλεια όταν πεθάνει ο μπαμπάς  η μαμά κάθε παΐδι περνη ένα πόσον ….1000 β .
Βενζίνες 1000Β
Λοιπόν ανακεφαλαίωση για το άθροισμα και πάντα το Μάξιμο 500+730+60+180+280+3300+1000+1000=6870 η 7000 .
Τώρα για το υπόλοιπα ,τη ζωή θα επιλέξεις ( απ του γιου )

Αλά όνειρα είχα πριν ….. για …. Δουλειές …. Πιες …..δουλειές
πολλά φιλιά σε όλους


Sωτηρη καλη διαμονη φιλε  οταν ξαναρθω Oυντον θα περασω να σε δω πριν παω στο ban sang sawang
Ο ταξιδιώτης βλέπει ότι βλέπει. Ο τουρίστας βλέπει ότι έχει έρθει να δει.
G.K. Ghesterton

http://thailandmymemories.wordpress.com/

sotirios22

  • Επισκέπτης
Απ: Κοστος διαβιωσης στην Ταυλανδη
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 29, 2009, 17:09:47 μμ »
Για συνέχισε , σπίτι ενοίκιο , αυτ/το πόσο , καμιά επενδυσούλα καμιά δουλίτσα πως την βγάζεις εσύ εκεί ; 

Για συνέχισε , σπίτι ενοίκιο , αυτ/το πόσο , καμιά επενδυσούλα καμιά δουλίτσα πως την βγάζεις εσύ εκεί ; 
μιλάμε για σπίτι δικό σου , αυτοκίνητο  μηχανάκι ,……και ποδήλατο ……το πρόβλημα είναι τη ζητάς , εσύ και ο σύντροφος σου , το να κονομήσεις στη Ταϊλανδή ξεχαστώ ……να επένδυσης για να ζεις άνετα και να μην υπόφερες με δουλείες πχ πακιστανός στην Ελλάδα ….. δουλειά για ένα πιάτο φαί άντε δυο ………αυτά..

Συγχώνευση : Νοέμβριος 29, 2009, 17:20:00 μμ
Sotirios22 ειμαι πενηνταρης και θελω να κανω μια απλη και ησιχη οικογενειακη ζωη, με την γυναικα μου.7000 μπατ=152ευρο αν δεν κανω λαθος,με 46 το ευρο+το νοικι.Μελιγα λογια με 400-500ευρο την βγαζω?

Συγχώνευση : [time]Νοέμβριος 29, 2009, 16:29:22 μμ[/time]
kiva,karabe,flynow δεν συμφωνειτε με αυτα που λεει ο Σωτηρης?
μάλλον δεν πρέπει να ερμηνεύουμε σωστά καλή νύκτα στα φιλαράκια μου
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 29, 2009, 17:20:00 μμ από sotirios22 »

chah

  • Επισκέπτης
Απ: Κοστος διαβιωσης στην Ταυλανδη
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 29, 2009, 17:36:35 μμ »
Παιδια,κατ΄αρχην σας ευχαρηστω για την ανταποκρηση και την προσπαθεια να με ενημερωσετε.Και για να γινω πιο σαφης,ενοω μια απλη και ησιχη οικογαινιακη ζωη.Οσον αφορα τις ανεσεις ενοω τις ανεσεις του μεσου ελληνα.Θεορω σωστη την παρατηρηση του mai tai .Lostromos αυτο που επιδιωκω διακαως ειναι ααααααφθονος ελευθερος χρονος για λογαργιασμο μου.Και αυτο μπορει να γινει εαν απαλαγει κανεις απο το κυνηγι του επιουσιου.Εγω ξερω πως θα γεμισω τον χρονο μου.Με λιγα λογια διαθετω μεχρι 500 κατοσταρικα τον μηνα.Δεν φτανουν ρε παιδια?

Αποσυνδεδεμένος kiva

  • ***
  • Μηνύματα: 268
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Opera 9.80 Opera 9.80
Απ: Κοστος διαβιωσης στην Ταυλανδη
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 29, 2009, 17:42:14 μμ »
 

Συγχώνευση : [time]Νοέμβριος 29, 2009, 16:29:22 μμ[/time]
kiva,karabe,flynow δεν συμφωνειτε με αυτα που λεει ο Σωτηρης?
[/quote]Δεν έχουμε λόγους , αυτός ξέρει καλύτερα άλλωστε μια και ζει εκεί .
Στο λάθος ...
... ο έξυπνος το παραδέχεται
... ο πονηρός δικαιολογείται
... ο ηλίθιος επιμένει!