Αποστολέας Θέμα: Μια φορα δε φτανει  (Αναγνώστηκε 18572 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Βαγγελης

  • *
  • Μηνύματα: 18
Μια φορα δε φτανει
« στις: Σεπτέμβριος 30, 2008, 10:43:45 πμ »
  Μια παρεα φιλων, το Γεναρη του 2001, πηγε Πουκε για καταδυσεις.Ενας απ΄αυτους ακυρωσε τελευταια στιγμη και μου προτειναν να παρω τη θεση του.Παρασκευη τομαθα, Δευτερα μεσημερι πεταγαμε για μια χωρα, περι την οποια δεν ειχα ιδεα.Μεσα στ΄αεροπλανο χαζεψα λιγο τις πληροφοριες του lonely planet, στη Βκκ ημασταν τρανζιτ και κατα το μεσημερακι φτασαμε Πουκε.Αυτο ηταν.
   Καποιος στο αεροπλανο ελεγε πως αν ανοιξεις αυτην την "πορτα", δυσκολα την ξανακλεινεις.Ειχε δικιο, τουλαχιστον σε οτι με αφορα.Απο το χιονοβροχο της μονιμως αγχωμενης Αθηνας, στο ζεστο χαμογελο του αρχιπελαγους Ανταμαν, η αποσταση μοιαζει μεγαλυτερη απ' αυτην που λενε οι χαρτες.Δεν ξαναπηγα ποτε στο Πουκε, ουτε το συστηνω οταν με ρωτανε, αλλα αυτο εχει να κανει με το οτι καθε φορα ανακαλυπτεις και κατι πιο ομορφο απο την προηγουμενη.
   Για τους λατρεις των νησιων, υπαρχουν μικρα κρυμμενα διαμαντακια νοτιως του Κραμπι, βορεια απο το Πουκε, αλλα και μεσα στον κολπο της Ταυλανδης.
   Για κεινους που προτιμανε τις πολεις, περα απο τη Βκκ, υπαρχουν ενα σωρο καλες λυσεις στην κεντρικη και τη βορεια χωρα, και φυσικα το Τσιανγκ Μαι.Η ιδια η Βκκ ειναι ανεξαντλητη.Καθε μου ταξιδι ξεκιναει ή τελειωνει σ΄αυτη τη χαοτικη μητροπολη, που εχει ενα τροπο να σε αιχμαλωτιζει, μεσα στη βρωμα της, την οχλοβοη, τις αντιθεσεις της και τον απεριγραπτο κυκλοφοριακο συνωστισμο της.Σε συνθηκες που θα διελυαν τα νευρα του πιο αναισθητου Ελληνα οδηγου -σκεψου Ελβετου- αυτοι οι ανθρωποι παραμενουν ηρεμοι και χαμογελαστοι.
   Οπου και να παει καποιος, οτι και να δει, το ταξιδι του θαναι επιτυχημενο, αν καταλαβει πως αυτος ο τοπος αξιζει οχι μονο την αγαπη μας, αλλα και το σεβασμο μας.Και φυσικα, κανενας σεβασμος δεν μπορει να ξεκιναει απο το πορτοφολι και το πανισχυρο νομισμα μας, ουτε να καταληγει στο δικο τους.
   Εμεις οι Ελληνες ξερουμε τι σημαινει πλουσιος τουριστας στον τοπο μας, που νομιζει οτι μπορει να αγορασει τα παντα.Λιγο αν τοχουμε κατα νου αυτο, οταν ταξιδευουμε, δε θα κερδισουν μονο εκεινοι το σεβασμο μας, αλλα κι εμεις το δικο τους.
   

 



Αποσυνδεδεμένος Markos

  • ΜΕΛΟΣ Δ.Σ
  • *****
  • Μηνύματα: 1396
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μια φορα δε φτανει
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 30, 2008, 11:50:59 πμ »
     Εμεις οι Ελληνες ξερουμε τι σημαινει πλουσιος τουριστας στον τοπο μας, που νομιζει οτι μπορει να αγορασει τα παντα.Λιγο αν τοχουμε κατα νου αυτο, οταν ταξιδευουμε, δε θα κερδισουν μονο εκεινοι το σεβασμο μας, αλλα κι εμεις το δικο τους.
  

Εξαιρετική έκφραση!!!!!
Η ζωή δε μετριέται από τις αναπνοές που παίρνουμε, αλλά από τα μέρη και τις στιγμές που μας κόβουν την ανάσα!!!!

Αποσυνδεδεμένος jimi

  • ต้องการให้ฉันช่วยอะไรไหมคะ
  • ΜΕΛΟΣ Δ.Σ
  • *****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μια φορα δε φτανει
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 30, 2008, 20:40:05 μμ »
μπραβο ρε βαγγελη αν και τωρα πια η χωρα μας ειναι ακριβος προορισμος και δεν μπορουν να μας πουλησουν μουρη τα μπατιρακια που μας επισκεπτονται,αυτο που εγραψες ειναι εξαιρετικο ας σταματησουμε να το παιζουμε μπρουκληδες οταν παμε σαν τουριστες στην ταυλανδη γιατι μονο τοτε κερδιζουμε πραγματικα τον σεβασμο αυτον τον ανθρωπων που ξερουν καλυτερα απο εμας να σεβονται.
สวัสดีค่ะ ยินดีที่ได้พบคุณ

Αποσυνδεδεμένος labiko

  • ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ
  • ***
  • Μηνύματα: 651
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μια φορα δε φτανει
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 30, 2008, 21:07:36 μμ »
εισαι ωραιος βαγγελη... τα σεβη μου..

Αποσυνδεδεμένος misamuikos

  • ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ
  • ***
  • Μηνύματα: 58
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μια φορα δε φτανει
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 28, 2008, 14:09:56 μμ »
μια χαρα τα ειπες.......ειναι σαν το τσιγαρο...δεν κοβεται .και απο διαμαντακια....

Αποσυνδεδεμένος orbitech

  • **
  • Μηνύματα: 192
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μια φορα δε φτανει
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 30, 2008, 01:23:00 πμ »
Καλημερα (τετοια ωρα που γραφω) και καλως σας βρηκα..

Παρα τις συνεχεις παραινεσεις απο φιλους και γνωστους τοσα χρονια, η απαντηση μου ηταν η ιδια .. Σιγα μην παω στην Ταιλανδη μωρε τοσα ωραια μερη υπαρχουν..

Φετος λοιπον και ενω ειχαμε κανονισει για Μπαλι, τελευταια στιγμη με επεισε ενας γνωστος για να κανουμε αυτο το ταξιδι.. Μετα λοιπον απο αυτο το ταξιδι εχω να πω οτι οχι μονο εμεινα ενθουσιασμενος, αλλα θεωρω οτι "ταρακουνηθηκα" ψυχολογικα. Συνειδητοποιησα οτι θελω μια μεγαλη αλλαγη και ειναι ισως η πρωτη φορα που σκεφτηκα μετα απο ταξιδι οτι θα εμενα ανετα σε αυτη την χωρα.
Χωρις καν να εχω πολλες παραστασεις απο αυτη την χωρα εχωντας παει μονο Σαμουι Μπανγκοκ και Πουκετ. Που να παω και στην ενδοχωρα δλδ ..

Τελοσπαντων για να μην μακρηγορω εντυπωσιαστηκα οχι μονο απο τα μερη και τον πολιτισμο αυτης της χωρας, αλλα και απο τους ανθρωπους της. Πραγματικα ηταν ενα ταξιδι ζωης και εχω ηδη αρχισει να ψαχνω τροπους να μετακομισω τουλαχιστον για ενα διαστημα μονιμα και να εργαστω εκει.

Απιστευτη χωρα με σκλαβωσε πραγματικα..
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 30, 2008, 01:25:21 πμ από orbitech »

Αποσυνδεδεμένος teosep

  • ****
  • Μηνύματα: 606
Απ: Μια φορα δε φτανει
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 30, 2008, 16:40:31 μμ »
Aκριβως αυτο που σε κερδιζει στη Ταιλανδη ειναι οι ανθρωποι της, που σου αποδιδουν την αγαπη και τον σεβασμο τους απλοχερα.

Τετοιο σεβασμο και αναγνωριση που ουτε και απο τους δικους σου ανθρωπους δεν εχεις λαβει. Πραγματικα θλιβομαι που ο μεσος Ελληνας δεν εχει ιδεα περι αυτου του υπεροχου και αγαπησιαρικου λαου, αλλα αντιθετως ειναι περιχαρακωμενος και εγκλωβισμενος στις ανοητες αντιληψεις του. Αλλα αυτο συμβαινει οταν θεωρεις το χωριο σου το κεντρο του κοσμου....με αλλα λογια......................... ΕΠΑΡΧΙΩΤΙΣΜΟΣ

Αποσυνδεδεμένος Barracuda Beach Bar

  • **
  • Μηνύματα: 111
  • Φύλο: Γυναίκα
  • λιγο κρασί, λίγο θάλασσα & το αγόρι μου......
    • Barracuda Beach Bar
Απ: Μια φορα δε φτανει
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 30, 2008, 23:26:53 μμ »
νομίζω οτι ακόμα ενα στοιχείο, η ταπεινοφροσύνη και η απλότητα σε τόσο μικρά καθημερινά πράγματα όπως ενα ΕΙΛΙΚΡΙΝΕΣ χαμόγελο ή μια ορχιδέα στα χείλη του ποτηριου με κόκα κόλα (ποιητές μας κάνει τελικά αυτό το φόρουμ & αυτή η χώρα!!!) λείπουν τόσο πολύ απο την γεμάτη αγχος πλέον ζωή του "λεβέντη" Ελληνα, που κανανε πως κάνανε, και τον βάλανε τελικά σε καλούπια για να γίνει Ευρωπαίος  >:(..!!!

Αποσυνδεδεμένος alitakos_demis

  • **
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 7.0 MS Internet Explorer 7.0
Απ: Μια φορα δε φτανει
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 24, 2009, 17:56:47 μμ »
Τελη νοεμβρη 2006.....   μια παρεα φιλων μιλαει στο τηλ. με ταξιδιωτικο γραφειο για να κλεισουν διακοπες για 2 μηνες ταιλανδη.....    ξαφνικα ρωταω ποσο??  και μου λεει ο φιλος μου 580 απο ροδο με gulf .... λεω κλεισε μου κι εμενα 21 μερες. αυτο ηταν, τετοια αποφαση δεν ειχα ξαναπαρει για διακοπες και θα ηταν η πρωτη μου φορα... με ρωτησανε γιατι εκλεισες 21 μερες και οχι 60 οπως εμεις? απλα πρωτη φορα δεν ηθελα να ρισκαρω αν μου αρεσε κτλ...  5 δεκεμβριου ημουν ταιλανδη και με το που πατησα το ποδι μου σας πληροφορω πως κατι επαθα,δεν ξερω να πω τι ηταν ακριβως αλλα ηταν σαν να με διαπερασε ηλεκτρικο ρευμα και με ταρακουνησε...  29 δεκεμβριου επιστροφη μονος μου και ηταν η χειροτερη μερα της ζωης μου γιατι πραγματικα δεν ηθελα να γυρισω πισω....η πιο μεγαλη βλακεια που εχω κανει ποτε το οτι μετανιωσα που δεν εμεινα παραπανω.... πλεον εχω παει αλλες 3 φορες και εχω κλεισει ηδη για την 4η...και ευχομαι να μη σταματησω να πηγαινω ποτε...ολοι με ρωτανε που θα παω διακοπες και οταν απανταω ταιλανδη μου λενε,μα παλι εκει δεν βαρεθηκεσςκαι ολα τα σχετικα... βεβαια εχω παψει να απανταω σε τετοιου ειδους ερωτησεις γιατι οποιος δεν εχει παει δεν μπορει να εχει αποψη...αυτα 82 και σημερα λοιπον για μια ακομα επιδρομη στην ομορφη αυτη χωρα που επικρατει ηρεμια,χαμογελο και σεβασμος.....
that's the way it has to be...
then that's the way it is....

Αποσυνδεδεμένος PATTAYA66

  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Άντρας
  • ประเทศไทย
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Firefox 3.0.14 Firefox 3.0.14
Απ: Μια φορα δε φτανει
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 24, 2009, 19:12:36 μμ »
σε καταλαβαίνω απόλυτα γιατί το ίδιο έχω πάθει και εγώ!!!η ταϊλάνδη είναι μια πόρτα που άμα την ανοίξεις δεν έχει γυρισμό το "μιαλο σου" είναι πως θα ξεκλέψεις
 χρόνο και χρήμα για να βρεθείς εκεί!!!
h thai einai mia porta ama den eisai etimos na tin anixeis diploklidosetin kai vale kai pola louketa asfalias an eisai etimos kai tin anixeis den exei epistrofi.......!!!!!

Αποσυνδεδεμένος ladybirdsstar

  • *****
  • Μηνύματα: 1158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • OS:
  • Mac OS X 10.5.8 Mac OS X 10.5.8
  • Browser:
  • Safari 4.0.3 Safari 4.0.3
Απ: Μια φορα δε φτανει
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 24, 2009, 19:25:45 μμ »
Το 2006 μου εκανε ζημια , μεγαλη ζημια.
Ηταν η πρωτη φορα στον παραδεισο , η πρωτη φορα που καταλαβα οτι η Ελλαδα δεν ειναι ουτε η πιο ευγενικη ουτε η πιο ομορφη χωρα του κοσμου..
μακαρι να ειμαστε καλα, να εχουμε λεφτα και να πηγαινουμε πιο συχνα
εγω τουλαχιστον αυτο ευχομαι..και πλεον εχω φιλους που ακολουθουν σε αυτα τα ταξιδια  :)

Αποσυνδεδεμένος lostromos

  • ΜΕΛΟΣ Δ.Σ
  • *****
  • Μηνύματα: 4351
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 8.0 MS Internet Explorer 8.0
Απ: Μια φορα δε φτανει
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 24, 2009, 19:28:23 μμ »
νομιζω δεν εισαι η μονη ολοι εδω μεσα εχουμε παθει το ιδιο.και κανεις δεν πιστευω οτι ξεχασε την πρωτη του φορα.αυτη η πρωτη φορα που σου μενει στο μυαλο απο το ανεβασμα στο αεροπλανο στο ελευθεριος βενιζελος μεχρι οταν δεις ξανα το ελληνικο αεροδρομιο απο ψηλα.

Αποσυνδεδεμένος ladybirdsstar

  • *****
  • Μηνύματα: 1158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • OS:
  • Mac OS X 10.5.8 Mac OS X 10.5.8
  • Browser:
  • Safari 4.0.3 Safari 4.0.3
Απ: Μια φορα δε φτανει
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 24, 2009, 19:33:55 μμ »
βασικα με το που μπηκα στο αεροπλανο της thai ηδη ενιωθα πως δεν ημουν Ελλαδα.
Αυτα τα χαμογελα, οι ορχιδεες, οι στολες στα πληρωματα και το σερβις...ηταν ολα εντελως αγνωστα σε μενα.
αχ..εδω βρεχει και αρχιζει να κανει κρυο...ειναι το σημαδι οτι πλησιαζει ο καιρος να παμε κατω...  ;D

Αποσυνδεδεμένος PATTAYA66

  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Άντρας
  • ประเทศไทย
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Firefox 3.0.14 Firefox 3.0.14
Απ: Μια φορα δε φτανει
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 24, 2009, 20:01:12 μμ »
εγώ παιδιά 8 και σήμερα για τον παράδεισο η πρώτη φορα όντως είναι ένα μεγάλο πολιτισμικό σοκ που ανακαλύπτεις ότι υπάρχουν τόσο όμορφα μέρη και ότι είσαι τυχερός που τα ανακάλυψες!!!!
h thai einai mia porta ama den eisai etimos na tin anixeis diploklidosetin kai vale kai pola louketa asfalias an eisai etimos kai tin anixeis den exei epistrofi.......!!!!!

Αποσυνδεδεμένος alitakos_demis

  • **
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 7.0 MS Internet Explorer 7.0
Απ: Μια φορα δε φτανει
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 25, 2009, 11:29:46 πμ »
εγω παντως ειμαι τυχερος που αποφασισα και πηγα,αν δεν δεις με τα ματια σου αυτα που σου περιγραφουν...... γι'αυτο κι εγω δεν θελω να πηγαινω πουθενα αλλου πια...(εκτος απο αυστραλια λογω brother που κι εκει ειναι τελεια).ο παραδεισοσ ειναι εκει...μακρια κι αγαπημενοι απο την ελλαδα και την μιζερια του κοσμου.....ειμαι ερωτευμενος με αυτη τη χωρα και μακαρι να βρω τροπο να μεινω εκει για παντα!!!!!  αααααααααααχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχ  :)
that's the way it has to be...
then that's the way it is....