Αποστολέας Θέμα: Μια φορα δε φτανει  (Αναγνώστηκε 18573 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος evris

  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 8.0 MS Internet Explorer 8.0
Απ: Μια φορα δε φτανει
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 25, 2009, 16:54:57 μμ »
Μην ενθουσιαζεσαι τοσο πολυ. Εαν θα πας αρκετες φορες, θα καταλαβεις οτι ειναι μια χωρα που ζει απο την διακινιση εκδιδομενων γυναικων- ανδρων (εργατες του sex, ανθρωποι αμορφοτοι, φτωχοι κυριως απο την βορεια χωρα η το Λαος). Σιγουρα εχει καποια καλα σημεια, αλλα αν δεν υπηρχαν οι εργατες του sex ρωτησε αυτους που πανε τοσες φορες αν θα ξαναπατουσαν

Αποσυνδεδεμένος ladybirdsstar

  • *****
  • Μηνύματα: 1158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • OS:
  • Mac OS X 10.5.8 Mac OS X 10.5.8
  • Browser:
  • Safari 4.0.3 Safari 4.0.3
Απ: Μια φορα δε φτανει
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 25, 2009, 17:51:44 μμ »
Μην ενθουσιαζεσαι τοσο πολυ. Εαν θα πας αρκετες φορες, θα καταλαβεις οτι ειναι μια χωρα που ζει απο την διακινιση εκδιδομενων γυναικων- ανδρων (εργατες του sex, ανθρωποι αμορφοτοι, φτωχοι κυριως απο την βορεια χωρα η το Λαος). Σιγουρα εχει καποια καλα σημεια, αλλα αν δεν υπηρχαν οι εργατες του sex ρωτησε αυτους που πανε τοσες φορες αν θα ξαναπατουσαν

νομιζω πως μιλας για κατι πολυ συγκεκριμενο το οποιο , για να ειμαι ειλικρινης με στεναχωρει.
σα γυναικα σου λεω οτι εχω παθει πλακα με τη χωρα και δεν εχω ασχοληθει καθολου με τον τομεα που αναφερεις.
ξερω πολλα ατομα απο αυτη την παρεα εδω μεσα που δεν πανε μονο για το λογο που αναφερεις και πιστευω πως αυτοι ειναι εκεινοι που εχουν και μια ολοκληρωμενη αποψη με τα θετικα και τα αρνητικα βεβαια.
Παντα βεβαια και παντου κανεις επιλογες για το τι θες να δεις και τι θες να κανεις..

Αποσυνδεδεμένος jimi

  • ต้องการให้ฉันช่วยอะไรไหมคะ
  • ΜΕΛΟΣ Δ.Σ
  • *****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows Vista Windows Vista
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 8.0 MS Internet Explorer 8.0
Απ: Μια φορα δε φτανει
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 25, 2009, 23:21:28 μμ »
Ποσες φορες εχεις παει και που φιλε evris? >:(
สวัสดีค่ะ ยินดีที่ได้พบคุณ

Αποσυνδεδεμένος zefwn

  • *
  • Μηνύματα: 40
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows Vista Windows Vista
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 7.0 MS Internet Explorer 7.0
Απ: Μια φορα δε φτανει
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 26, 2009, 02:23:08 πμ »
Φιλε evris, Εχω ενα φιλο("κολλητος" μου και μεντορας μου), που παει στην Ταϊλανδη, εδω και εικοσι περιπου χρονια (καθως και σε πολλες αλλες χωρες του κοσμου).

Τα πρωτα 2-3 χρονια, εχοντας παει 5-6 φορες (Μπανγκοκ/Πατταγια/Πουκετ), ηταν γοητευμενος απο ΟΛΑ (ανθρωπους, νοοτροπια, κουλτουρα, περιβαλλον, κλπ, κλπ, κλπ.).  Και μου διηγοταν, πως περασε, τις εντυπωσεις του, τον θαυμασμο του για ολα "τα μοναδικα που εχει αυτη η υπεροχη χωρα".
Τα επομενα 1-2 χρονια, οταν αρχισε "να το ψαχνει το θεμα", να συζητα με περισσοτερους ντοπιους (κυριως πτωχους-ες), εχοντας κατα καποιο τροπο ξεπερασει/χορτασει την πρωτη εντυπωση απο αυτην την χωρα,  και επισης εχοντας καποιες προσωπικες κακες εμπειριες  (επομενο ειναι, οταν πας σε μια χωρα 9-10 φορες, καποια στιγμη, θα σου τυχουν ή θα εισαι μερος δυσαρεστων περιστατικων),  οι διηγησεις του ειχαν και κατι απο το δικο σου το μοτιβο (....χωρα που ζει απο την διακινηση εκδιδομενων γυναικων/ανδρων....εργατες του σεξ....ανθρωποι αμορφωτοι....κλπ. κλπ.).

Βεβαια, συνεχισε να πηγαινει, γιατι οπως πολυ ευστοχα επισημαινει ο Pattaya66, "Η Ταϊλανδη ειναι μια πορτα που αμα την ανοιξεις, δεν εχει γυρισμο το μυαλο σου". 
Πηγε πολλες φορες απο τοτε,  και σε περισσοτερες πολεις. Γνωρισε πολυ περισσοτερα, διαβασε και εμαθε πολυ περισσοτερα για αυτη την χωρα.
Απο το ζενιθ του απολυτου θαυμασμου των πρωτων 2-3 ετων και το ναδιρ της ασχημης πλευρας των επομενων 1-2 ετων,  τα επομενα χρονια(και μεχρι σημερα) νομιζω οτι εχει σχηματισει μια σωστη ολοκληρωμενη αποψη για την χωρα αυτη.
Θα μπορουσα να γραψω 2-3 σελιδες για αυτην του την αποψη, την οποια συμμεριζομαι και εγω (με τις λιγοτερες εμπειριες που εχω).

Πολυ περιληπτικα, την αποδιδουν αριστα τα λογια του alitakos-demis:
""".....η ομορφη αυτη χωρα που επικρατει ΗΡΕΜΙΑ, ΧΑΜΟΓΕΛΟ και ΣΕΒΑΣΜΟΣ....."""
Αυτη ειναι η τελικη συνισταμμενη, για οσουν εχουν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ανακαλυψει την Ταϊλανδη.  Και αυτοι καταλαβαινουν γιατι χρησιμοποιω αυτη τη φραση, για να τηνπεριγραψω με λιγες λεξεις.

Φιλε evris, ολοι οσοι εχουμε γνωρισει καπως καλυτερα αυτη τη χωρα,  "ξαναπαταμε" για τα ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ που εχει να μας προσφερει,  ("βασικα Ηρεμια/Χαμογελο/Σεβασμο"),  και οχι για τους "εργατες του σεξ" (τους οποιους εξ'αλλου τους βρισκεις στις περισσοτερες χωρες του κοσμου).
Αν σε ενδιαφερει,  γνωρισε καλυτερα την Ταϊλανδη  και δεν θα το μετανοιωσεις.

Αποσυνδεδεμένος alitakos_demis

  • **
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 7.0 MS Internet Explorer 7.0
Απ: Μια φορα δε φτανει
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 26, 2009, 10:02:01 πμ »
αυτο με τους εργατες του sex εχει γινει πια σλογκαν...οκ υπαρχει αυτο αλλα δεν ειναι ο λογος που παει πιστευω το μεγαλυτερο ποσοστο απο τα μελη,,εχει παρεξηγηθει πολυ αυτο και πολυ περισσοτερο απο ατομα που δεν εχουν παει ποτε!!!  πανς απο ολα η καλοσυνη,η ευγενια η προθυμια να σε βοηθησουν σε οποιο προβλημα εχεις -και οχι μονο στα τουριστικα μερη -ειναι αξιο αναφορας γιατι μην μου πειτε οτι και εδω σας συμπεριφερονται ετσι γιατι θα τρελαθω! η αγνοτητα αυτων των ανθρωπων κανει αυτη τη χωρα να ξεχωριζει απο τις αλλες.....οσο για τον ενθουσιασμο φιλε evris πιστευω οτι εχω παει αρκετες φορες  για να μην καταλαβω τι γινεται γυρω μου.... ξερω τι γινεται αλλα παρολα αυτα συνεχιζω να πηγαινω γιατι οπως ειπα δεν ειναι μονο αυτο (σεξ)....  καλημερα...
that's the way it has to be...
then that's the way it is....

Αποσυνδεδεμένος erasmoshemin

  • @
  • *
  • Μηνύματα: 189
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Firefox 3.0.9 Firefox 3.0.9
Απ: Μια φορα δε φτανει
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 26, 2009, 12:51:06 μμ »
συμφωνώ ότι πολύς κόσμος δεν πάει μόνο την "ψυχαγωγικούς" σκοπούς. οι περισσότεροι όμως για αυτό, νομίζω!!αλλά υπάρχει και σεβαστή μειψηφία που πάει με το ταίρι του και περνάν καλά.

Αποσυνδεδεμένος ladybirdsstar

  • *****
  • Μηνύματα: 1158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • OS:
  • Mac OS X 10.5.8 Mac OS X 10.5.8
  • Browser:
  • Safari 4.0.3 Safari 4.0.3
Απ: Μια φορα δε φτανει
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 26, 2009, 17:51:30 μμ »
εγω θελω παλι να ρωτησω κατι που ειχα ρωτησει σε παλιοτερο ποσταρισμα ...
Αν θελει καποιος να παει μονο για να δει αυτο τον τομεα γιατι δεν παει σε γειτονικες χωρες?? Πρεπει να κανουν 9 τουλαχιστον ωρες ταξιδι στην καλυτερη περιπτωση?
Μερικες ανθουν σε αυτο το θεμα...
Αλλα το θεμα ειναι πως ολα ειναι αυτα που μας τραβανε σε αυτη τη χωρα. Ειναι ολο το "πακετο" με τους ανθρωπους και το περιβαλλον.

Αποσυνδεδεμένος alitakos_demis

  • **
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 7.0 MS Internet Explorer 7.0
Απ: Μια φορα δε φτανει
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 26, 2009, 19:03:02 μμ »
αυτο ακριβως αν θες να....... το κανεις κι εδω δεν χρειαζεται να πας τοσο μακρια!!!!!   80...ειναι πολλες lady????
that's the way it has to be...
then that's the way it is....

Αποσυνδεδεμένος ladybirdsstar

  • *****
  • Μηνύματα: 1158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 8.0 MS Internet Explorer 8.0
Απ: Μια φορα δε φτανει
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 27, 2009, 08:39:28 πμ »
αυτο ακριβως αν θες να....... το κανεις κι εδω δεν χρειαζεται να πας τοσο μακρια!!!!!   80...ειναι πολλες lady????


ακριβως..
80?? πολλες ειναι αλλα κανε υπομονη !

Αποσυνδεδεμένος alitakos_demis

  • **
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 7.0 MS Internet Explorer 7.0
Απ: Μια φορα δε φτανει
« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 27, 2009, 09:22:18 πμ »
μου φαινεται η αναμονη κανει την επιθυμια μεγαλυτερη...;)
that's the way it has to be...
then that's the way it is....

Αποσυνδεδεμένος PATTAYA66

  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Άντρας
  • ประเทศไทย
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Firefox 3.6 Firefox 3.6
Απ: Μια φορα δε φτανει
« Απάντηση #25 στις: Μάρτιος 12, 2010, 13:21:30 μμ »
η κακή φήμη τις ταϊλάνδης έχει βγει από όλους αυτούς που δεν έχουν πάει!!δεν λέμε ότι δεν υπάρχει και η sex σκηνη στην ταϊλάνδη υπάρχει και υπάρχουν και σεξοτουρίστες αλλα η μαγια σε αυτήν την χωρα είναι οι άνθρωποι και οι  μυρωδιες που μυρίζεις και τα απίστευτα τοπια που βλέπουν τα ματιά σου η αίσθηση που νιωθεις όταν προσγειώνεσαι δεν περιγράφεται!!!η καρδια σου χτυπάει πιο έντονα!! με την να συγκριθεί μια βόλτα με τουκ τουκ με τον τρελαμένο τουκτουκτζι να πηγαίνει σαν τρελός μέσα στην κίνηση...η μια βόλτα στην chaina town να χωθείς στα στενά μαζί με ένα τσούρμο ανθρώπους και να δεις μια απίστευτη αγορά με κάθε λογής πράγματα μυρωδιές και εμπειρίες!!είναι τόσα μέρη που αν τα είχαμε στην ελλάδα θα τα είχαμε μεγαλοποιήσει τόσο που δεν θα φεύγαμε από εδώ!!και κλείνω λέγοντας απλά μην είστε προκατελημένοι με αυτήν την χωρα!!απλά τολμιστε να πάτε και να αφεθειτε  ελεύθεροι να απολαύσετε αυτήν την υπεροχη χωρα
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 12, 2010, 19:15:52 μμ από lostromos »
h thai einai mia porta ama den eisai etimos na tin anixeis diploklidosetin kai vale kai pola louketa asfalias an eisai etimos kai tin anixeis den exei epistrofi.......!!!!!

Αποσυνδεδεμένος kosa

  • ****
  • Μηνύματα: 871
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Chrome 4.0.249.89 Chrome 4.0.249.89
    • Ταϋλάνδη ένα ταξίδι που κρατάει χρόνια
Απ: Μια φορα δε φτανει
« Απάντηση #26 στις: Μάρτιος 12, 2010, 21:06:51 μμ »
οπως καθε χωρα κρυφα η φανερα προσφερει τα παντα . αυτο που  εσυ ζητας και ο λογος που ο καθενας παει εκει κανει την διαφορα. και μην μηλαμε στην ελλαδα για σεξ σκηνη   και τραφικ και τραινινγ οταν για μεγαλα διαστηματα ειχαμε γινει η πυλη για την δυση οταν κομματιαζονταν  κοπελλες απο  βοριες χωρες στα εκει συνορα μας.
Ο ταξιδιώτης βλέπει ότι βλέπει. Ο τουρίστας βλέπει ότι έχει έρθει να δει.
G.K. Ghesterton

http://thailandmymemories.wordpress.com/

Αποσυνδεδεμένος al

  • *
  • Μηνύματα: 1
  • OS:
  • Windows Vista Windows Vista
  • Browser:
  • Firefox 3.5.8 Firefox 3.5.8
Απ: Μια φορα δε φτανει
« Απάντηση #27 στις: Μάρτιος 18, 2010, 16:22:53 μμ »
Λαθος οποιος νομιζει οτι εμεις που παμε Ταιλανδη παμε μονο για το sex.  Μια δυο φορες ασχολησε αλλα μετα  εχεις τοσα αλλα να κανεις και να γευθεις που δεν σου φτανουν οι μερες .Εχω παει Αγιο Δομινικο ,Κουβα,σαν την Ταιλανδη δεν περνας.

Αποσυνδεδεμένος mkgp

  • *
  • Μηνύματα: 2
  • OS:
  • Windows Vista Windows Vista
  • Browser:
  • Chrome 8.0.552.224 Chrome 8.0.552.224
Απ: Μια φορα δε φτανει
« Απάντηση #28 στις: Δεκέμβριος 16, 2010, 22:05:45 μμ »
εγώ πιστεύω πως ειναι το καλυτερο ταξιδι που εχω παει.....και συμφωνώ πως οσοι πανε ταυλανδη δεν παωε μονο για το σεξ...εγω πηγα με το αγορι μου και περασαμε καταπλητικα ειναι απιστευτο μερος με τρομερες παραλιες,χαμογελαστους ανθρωπους, μακρια από τη μιζερια της ελλάδας..αυτοι ειναι ευτυχισμενοι αν και φτωχοι και εμεις ειμαστε δυστυχισμενοι μεσα στην υποτιθεμενη ανεπτυγμένη χώρα που ζούμε!!!!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος vsakis

  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Linux Linux
  • Browser:
  • Firefox 3.6.10 Firefox 3.6.10
Απ: Μια φορα δε φτανει
« Απάντηση #29 στις: Δεκέμβριος 16, 2010, 22:47:08 μμ »
Λαθος οποιος νομιζει οτι εμεις που παμε Ταιλανδη παμε μονο για το sex.  Μια δυο φορες ασχολησε αλλα μετα  εχεις τοσα αλλα να κανεις και να γευθεις που δεν σου φτανουν οι μερες .Εχω παει Αγιο Δομινικο ,Κουβα,σαν την Ταιλανδη δεν περνας.

Σωστός , σε άλλο μέρος δεν περνάς καλλύτερα