Αποστολέας Θέμα: γιατί συμετέχω στο φόρουμ  (Αναγνώστηκε 6838 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kosa

  • ****
  • Μηνύματα: 871
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Chrome 17.0.963.83 Chrome 17.0.963.83
    • Ταϋλάνδη ένα ταξίδι που κρατάει χρόνια
γιατί συμετέχω στο φόρουμ
« στις: Μάρτιος 29, 2012, 03:37:39 πμ »
Να σήμερα κάθισα και είχα λίγο παραπάνω χρόνο χρόνο να σκεφτώ, να αφιερώσω στον εαυτό μου,
 να κάτσω για λίγο  και να  ψυχαναλυθώ χωρίς την βοήθεια κάποιου ειδικού.

 Έφαγα πολλές ώρες σήμερα μπροστά στον υπολογιστή, όχι  για να δω όπως κάθε μέρα
 τα κακώς κείμενα που συμβαίνουν γύρω μας ,αλλά να ασχοληθώ με αυτά που μου αρέσουν που με ξεκουράζουν,
αυτά  που με κάνουν να ονειρεύομαι ,να   ξεφεύγω έστω και νοερά από μια ζοφερή πραγματικότητα.

 Ένα από αυτά είναι και το  ξεφύλλισμα των σελίδων αυτού του φόρουμ. Ίσως είμαι από τους τυχερούς που έχουν
 το προνόμιο να βρίσκονται αρκετά τακτικά στην δεύτερη αυτήν πατρίδα.
 Μα κάθε  φορά που βρίσκομαι στην Ελλάδα, πολλοί από εσάς με ταξιδεύετε, με οδηγείται  σε άλλα μονοπάτια
 της δεύτερης πατρίδας, σε τόπους που αγαπώ, που γνωρίζω , μα και σε άλλα μέρη όχι μακρινά μα άγνωστα σε μένα
 που και αυτά με  μαγεύουν . Ο καθένας με την προσωπική του ματιά  μου  δείχνεται  γωνίες ,χρώματα και αποχρώσεις,
 γεύσεις και μυρουδιές και με κάνετε να διαβαίνω μαζί σας τους δρόμους τα ποτάμια , να τσαλαβουτώ σαν παιδί νοερά
 πότε  στα νερά του Koh chang του   koh samoui και αλλού.
Μου αρέσει να συναναστρέφομαι έστω και μέσα από εδώ ανθρώπους  που το κοινό μας γνώρισμα είναι η αγάπη
 για ένα τόπο που μας έκανε σιγά σιγά να τον αγαπήσουμε και  να τον νοσταλγούμε.
Σίγουρα δεν είναι ο παράδεισος. Σίγουρα ΚΑΙ ΕΚΕΙ  ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΚΑ.
 Άλλωστε στην ζωή αυτή τα πράγματα τα βλέπουμε όλοι από διαφορετικό οπτικό πρίσμα
 ο καθένας και διαφορετικά τα αξιολογούμαι.

 Με  κουράζουν όμως φοβερά  άτομα που για τους δικούς τους λόγους συνεχώς μεμψιμοιρούν,
 προβάλουν γνώσεις που δεν τις διαθέτουν που  αοριστολογούν.
 Μόνο και μόνο για να καλύψουν τις σελίδες αυτού του φόρουμ, όπως ίσως με τον ίδιο τρόπο καλύπτουν
 και τις λεύκες σελίδες του βιβλίου της άδειας τους ζωής.
 Με κουράζει να διαβάζω εδώ μέσα βαθυστόχαστες αναλύσεις ( και καμία φορά πέφτω και εγώ στην παγίδα)
 της ελληνικής  πραγματικότητας,  μου φτάνουν τόσα κανάλια, τόσες εφημερίδες, τόσα ραδιόφωνα, για να μην
 πω και  για τον ηλεκτρονικό τύπο νισάφι.
Ας περιοριστούμε (γνώμη  μου  βέβαια είναι) στο θέμα αυτού του φόρουμ.
 Ας το κάνουμε μια όαση μέσα σε αυτήν την τρελή κατάσταση που ζούμε .
 Ας ταξιδεύσουμε όλοι μαζί τους φίλους που  ψάχνουν να βρουν εδώ πληροφορίες, γνώσεις, εμπειρίες,
προσφέροντας ο καθένας αυτό που εκείνος ξέρει και μπορεί.

Εάν φυσικά ξέρει και αν μπορεί.


Ο ταξιδιώτης βλέπει ότι βλέπει. Ο τουρίστας βλέπει ότι έχει έρθει να δει.
G.K. Ghesterton

http://thailandmymemories.wordpress.com/

Αποσυνδεδεμένος thanaposto

  • ***
  • Μηνύματα: 369
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Firefox 7.0.1 Firefox 7.0.1
Απ: γιατί συμετέχω στο φόρουμ
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 29, 2012, 14:48:23 μμ »
Να σήμερα κάθισα και είχα λίγο παραπάνω χρόνο χρόνο να σκεφτώ, να αφιερώσω στον εαυτό μου,
 να κάτσω για λίγο  και να  ψυχαναλυθώ χωρίς την βοήθεια κάποιου ειδικού.

 Έφαγα πολλές ώρες σήμερα μπροστά στον υπολογιστή, όχι  για να δω όπως κάθε μέρα
 τα κακώς κείμενα που συμβαίνουν γύρω μας ,αλλά να ασχοληθώ με αυτά που μου αρέσουν που με ξεκουράζουν,
αυτά  που με κάνουν να ονειρεύομαι ,να   ξεφεύγω έστω και νοερά από μια ζοφερή πραγματικότητα.

 Ένα από αυτά είναι και το  ξεφύλλισμα των σελίδων αυτού του φόρουμ. Ίσως είμαι από τους τυχερούς που έχουν
 το προνόμιο να βρίσκονται αρκετά τακτικά στην δεύτερη αυτήν πατρίδα.
 Μα κάθε  φορά που βρίσκομαι στην Ελλάδα, πολλοί από εσάς με ταξιδεύετε, με οδηγείται  σε άλλα μονοπάτια
 της δεύτερης πατρίδας, σε τόπους που αγαπώ, που γνωρίζω , μα και σε άλλα μέρη όχι μακρινά μα άγνωστα σε μένα
 που και αυτά με  μαγεύουν . Ο καθένας με την προσωπική του ματιά  μου  δείχνεται  γωνίες ,χρώματα και αποχρώσεις,
 γεύσεις και μυρουδιές και με κάνετε να διαβαίνω μαζί σας τους δρόμους τα ποτάμια , να τσαλαβουτώ σαν παιδί νοερά
 πότε  στα νερά του Koh chang του   koh samoui και αλλού.
Μου αρέσει να συναναστρέφομαι έστω και μέσα από εδώ ανθρώπους  που το κοινό μας γνώρισμα είναι η αγάπη
 για ένα τόπο που μας έκανε σιγά σιγά να τον αγαπήσουμε και  να τον νοσταλγούμε.
Σίγουρα δεν είναι ο παράδεισος. Σίγουρα ΚΑΙ ΕΚΕΙ  ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΚΑ.
 Άλλωστε στην ζωή αυτή τα πράγματα τα βλέπουμε όλοι από διαφορετικό οπτικό πρίσμα
 ο καθένας και διαφορετικά τα αξιολογούμαι.

 Με  κουράζουν όμως φοβερά  άτομα που για τους δικούς τους λόγους συνεχώς μεμψιμοιρούν,
 προβάλουν γνώσεις που δεν τις διαθέτουν που  αοριστολογούν.
 Μόνο και μόνο για να καλύψουν τις σελίδες αυτού του φόρουμ, όπως ίσως με τον ίδιο τρόπο καλύπτουν
 και τις λεύκες σελίδες του βιβλίου της άδειας τους ζωής.
 Με κουράζει να διαβάζω εδώ μέσα βαθυστόχαστες αναλύσεις ( και καμία φορά πέφτω και εγώ στην παγίδα)
 της ελληνικής  πραγματικότητας,  μου φτάνουν τόσα κανάλια, τόσες εφημερίδες, τόσα ραδιόφωνα, για να μην
 πω και  για τον ηλεκτρονικό τύπο νισάφι.
Ας περιοριστούμε (γνώμη  μου  βέβαια είναι) στο θέμα αυτού του φόρουμ.
 Ας το κάνουμε μια όαση μέσα σε αυτήν την τρελή κατάσταση που ζούμε .
 Ας ταξιδεύσουμε όλοι μαζί τους φίλους που  ψάχνουν να βρουν εδώ πληροφορίες, γνώσεις, εμπειρίες,
προσφέροντας ο καθένας αυτό που εκείνος ξέρει και μπορεί.

Εάν φυσικά ξέρει και αν μπορεί.

Συμφωνω απολυτα μαζι σου φιλε kosa..... τι φταιμε εμεις που θελουμε να ξεφυγουμε λιγο απο την μιζερη καθημερινοτητα μας να διαβαζουμε και να βλεπουμε του καθενος το ψωνιο να γινει "δημοσιογραφος","συγγραφεας","γνωστικος","στοχαστης" κτλ.
οχι αλλο καρβουνο στις σελιδες του φορουμ,μπουχτισαμε οι περισσοτεροι,εκει που παμε να ησυχασουμε απο καποιους googlatous φιλοσοφους,ξαναγεννιουνται καποιοι αλλοι...ελεος!!!

Αποσυνδεδεμένος lostromos

  • ΜΕΛΟΣ Δ.Σ
  • *****
  • Μηνύματα: 4351
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Chrome 17.0.963.83 Chrome 17.0.963.83
Απ: γιατί συμετέχω στο φόρουμ
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 29, 2012, 18:16:24 μμ »
μπραβο ρε kosa πραγματικα αισθανομαι οτι μιλησες εκ μερους πολλων εδω μεσα,και εμενα,που ποτε δεν κατσαμε να βαλουμε ενα οριο σε αυτην την ατελειωτη συζητηση για τα προβληματα που μας περιβαλλουν.οκ ολοι εχουμε προβληματα μικρα μεγαλα ,ακουμε καθημερινα τριγυρω μας να μας βομβαρδιζουν με αυτο που καθημερινα ολοι βιωνουμε.μια ερωτηση ομως.

Γιατι πρεπει να τα βλεπω και μεσα σε αυτο το φορουμ που το ανοιγω για να ξεφευγω;που θελω να κατσω και να διαβασω το πως περασε ενα μελος και ας μην τον γνωριζω και να ταξιδευω μαζι του;

πολλα μελη πιστευω εχουν την ιδια αποψη και δεν την εχουν εκφρασει.

Αποσυνδεδεμένος dkmaster

  • ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ
  • ***
  • Μηνύματα: 161
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Chrome 16.0.912.63 Chrome 16.0.912.63
Απ: γιατί συμετέχω στο φόρουμ
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 29, 2012, 18:26:41 μμ »
Yeap. Συμφωνώ και εγώ παιδιά. Δεν παλεύεται όλη μέρα και εδώ μέσα να ακούμε/βλέπουμε τα ίδια και τα ίδια.

Αποσυνδεδεμένος Markos

  • ΜΕΛΟΣ Δ.Σ
  • *****
  • Μηνύματα: 1396
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Firefox 10.0.2 Firefox 10.0.2
Απ: γιατί συμετέχω στο φόρουμ
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 29, 2012, 20:25:25 μμ »
Μαζί σας και εγώ...
Η ζωή δε μετριέται από τις αναπνοές που παίρνουμε, αλλά από τα μέρη και τις στιγμές που μας κόβουν την ανάσα!!!!

Αποσυνδεδεμένος thailandgr

  • Γενικός συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 8499
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Firefox 11.0 Firefox 11.0
    • Ταυλανδη - χωρα παραδεισος
Απ: γιατί συμετέχω στο φόρουμ
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 29, 2012, 22:50:35 μμ »
Μετα απο σκέψη και αφου δεν υπάρχουν διαθέσιμοι αρκετοι Moderators για να "κυνηγανε" τον καθενα εκανα μια αλλαγη .
Ο πινακας "Σκέψεις - Προβληματισμοί -Επικαιρότητα" πλεον ειναι παρελθον !
Επισης στους υπόλοιπους πινακες θα "σφιξει" το Moderation και ασχετα θεματα θα πηγαινουν σε τοπο χλοερό .
Ειπαμε ο κυριος λογος υπαρξης του φορουμ ειναι η αγαπη μας για αυτη την χωρα .
"Δικό σου είναι αυτό που δεν μπορεί να υπάρξει χωρίς εσένα"
The Little Prince - Antoine de Saint-Exupéry

Αποσυνδεδεμένος Yannis

  • **
  • Μηνύματα: 118
  • Φύλο: Άντρας
  • Good things happen when you pay attention.
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 6.0 MS Internet Explorer 6.0
Απ: γιατί συμετέχω στο φόρουμ
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 30, 2012, 13:45:55 μμ »

Ειπαμε ο κυριος λογος υπαρξης του φορουμ ειναι η αγαπη μας για αυτη την χωρα .

Τώρα μιλάς σωστά!
Good things happen when you pay attention.

Αποσυνδεδεμένος kosa

  • ****
  • Μηνύματα: 871
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Chrome 18.0.1025.162 Chrome 18.0.1025.162
    • Ταϋλάνδη ένα ταξίδι που κρατάει χρόνια
Απ: γιατί συμετέχω στο φόρουμ
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 01, 2012, 11:45:15 πμ »
2- 3 μέρες   τώρα πάλευα   με τον εαυτό μου να γράψω  η  να μην   ξαναγράψω.
 Να ασχοληθώ, και εάν ναι για ποιους,  για  αυτούς που  χρησιμοποιούν το  φόρουμ  σαν  μια πηγή  γνώσης στο  επερχόμενο
 ταξίδι σε αυτήν την χώρα , για αυτούς που  βρίσκονται  εδώ  για  να ανταλλάξουν απόψεις,  να συζητήσουν,  να πληροφορήσουν
 και  να πληροφορηθούν.
 Η  για εκείνους που εξασκούν  με  τόση μαεστρία το ευγενές άθλημα της κοπτοραπτικής, ( copy paste) όμως τι   κρίμα πολλοί 
 από αυτούς και γνώσεις έχουν και  χρόνο, από ότι αντιλαμβάνομαι παρακολουθώντας τις αναρτήσεις  τους  αυτό το φόρουμ. 
 Κατά την δικιά μου ταπεινή άποψη αυτή η ιντερνετική  παρέα δημιουργήθηκε από την αγάπη  μερικών  φίλων για την συγκεκριμένη
 χώρα, δημιουργήθηκε   για να δώσει κάτι το διαφορετικό κάτι που δεν  μπορεί εύκολα  να  βρει ο μελλοντικός ταξιδιώτης  σε μια  αναζήτηση
 του   στον ιστό.
Να μεταδώσει  τις γνώσεις, τις γνώμες, και τις εμπειρίες των μελών του  και πολλές φόρες καταντά ένα  κολάζ ανούσιων
   αναδημοσιεύσεων που ο καθένας μπορεί να  βρει  με το πάτημα ενός  πλήκτρου.

 Κάπου είχα διαβάσει  ότι  οι απόψεις είναι σαν τους κώλους ο καθένας έχει από  μια.
Μόνο που μερικοί είναι δυσκοίλιοι
Ο ταξιδιώτης βλέπει ότι βλέπει. Ο τουρίστας βλέπει ότι έχει έρθει να δει.
G.K. Ghesterton

http://thailandmymemories.wordpress.com/