Αποστολέας Θέμα: Αξιόλογα προιόντα για εισαγωγή  (Αναγνώστηκε 12189 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος petroso

  • **
  • Μηνύματα: 96
Αξιόλογα προιόντα για εισαγωγή
« στις: Οκτώβριος 02, 2008, 11:51:59 πμ »
Αγαπητοί συνφορουμίτες, ανοίγω αυτό το θέμα μιας και πρόσφατα έκανα το πρώτο μου ταξίδι στην Ταυλάνδη και όπως είναι φυσικό έγινα και εγώ εραστής της, έτσι σκοπεύω να κάνω αρκετά ταξίδια με το επόμενο μάλλον τα Χριστούγεννα (25 ημέρες) και το δυνατό μου ταξίδι το καλοκαίρι για 2 μήνες. Σκέφτομαι λοιπόν μήπως θα μπορούσαμε κάποιοι να εκμεταλευτούμε την ευκαιρία και να συνδυάσουμε τις διακοπές με κάποιο πρόσθετο εισόδημα εάν αυτό είναι εφικτό, για παράδειγμα θα μπορούσαμε να βρούμε και να εμπορευτούμε κάποια προιόντα τα οποία στην χώρα μας θα είναι φθηνα και χρήσιμα και έτσι και εμείς να είμαστε πιο κοντά στην αγαπημένη μας χώρα. Εάν κάποιοι έχουν κάποιες καλές ιδέες για το πως θα μπορούσε να γίνει κάτι τέτοιο ή τους έχουν ενθουσιάσει κάποια προιόντα από την Ταυλάνδη τα οποία θα υπήρχε η δυνατότητα να τα εμπορευτούμε ας μας παρέχουν κάποιες πληροφορίες και ο καθένας ας προσπαθήσει να τις εκμεταλευτεί όπως αυτός νομίζει.



Αποσυνδεδεμένος Markos

  • ΜΕΛΟΣ Δ.Σ
  • *****
  • Μηνύματα: 1396
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αξιόλογα προιόντα για εισαγωγή
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 02, 2008, 12:16:48 μμ »
Δηλαδή με σύσταση εταιρείας, εισαγωγες, δασμούς, ΦΠΑ, διάθεση και εμπορία?
Η ζωή δε μετριέται από τις αναπνοές που παίρνουμε, αλλά από τα μέρη και τις στιγμές που μας κόβουν την ανάσα!!!!

Αποσυνδεδεμένος sdaoulas

  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αξιόλογα προιόντα για εισαγωγή
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 02, 2008, 12:26:06 μμ »
ναι αγορι μου καλη ιδεα. Εγω βρηκα τι θα εμπορευτω. Καφε φραπε. Ε καλη ιδεα δε μπορεις να πεις. Ξερεις τι ειναι να μην υπαρχει σε ολοκληρη Thai καφες φραπέ. Να εισαι στην παραλια και να μην εχεις τη δυνατοτητα να πιεις καφε φραπέ.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 02, 2008, 14:28:42 μμ από Jello Biafra »

Αποσυνδεδεμένος petroso

  • **
  • Μηνύματα: 96
Απ: Αξιόλογα προιόντα για εισαγωγή
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 02, 2008, 14:33:26 μμ »
Αυτό που λέω mgreek είναι σε πρώτη φάση να μπορέσουμε να προτείνουμε προιόντα τα οποία είναι ποιοτικά - εκμεταλεύομενοι αν θέλεις και κάποιες γνωριμίες που έχουμε με ταυλανδούς- δηλαδή, μου έλεγε ένας φίλος ο οποίος εμπορεύεται διάφορα προιόντα σε καφετερείες - μπαρ "μπορείς να μου βρεις ένα conteiner  καλαμάκια; τα θέλω, πως όμως ξέρω ότι δεν είναι τρύπια;". Τώρα εάν κάποιος θέλει να προχωρήσει πιο βαθιά σε δημιουργία εισαγωγικής εταιρείας και θέλει περισσότερες λεπτομέρειες νομίζω ότι θα ήθελε περισσότερες πληροφορίες όπως αυτές που αναφέρεις. Πιστεύω πως είμαστε τόσο πολλοί σε αυτό το forum και πως μπορούμε να πετύχουμε πράγματα αν δουλέυουμε σαν ομάδα, βλέπε για παράδειγμα την συμφωνία με την golf air.

Αποσυνδεδεμένος Markos

  • ΜΕΛΟΣ Δ.Σ
  • *****
  • Μηνύματα: 1396
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αξιόλογα προιόντα για εισαγωγή
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 02, 2008, 14:36:32 μμ »
αυτό αναφέρω λοιπόν και εγώ, πχ για τα καλαμάκια που λες, δεν μπορείς να φέρεις container αν δεν έχεις τα ως άνω που αναφέρω...


Θέλω να πω δεν είναι όλα έτσι απλά... το θέλει κάποιος και το φέρνεις...
Η ζωή δε μετριέται από τις αναπνοές που παίρνουμε, αλλά από τα μέρη και τις στιγμές που μας κόβουν την ανάσα!!!!

Αποσυνδεδεμένος petroso

  • **
  • Μηνύματα: 96
Απ: Αξιόλογα προιόντα για εισαγωγή
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 02, 2008, 14:46:13 μμ »
Για να σου πω την αλήθεια δεν γνωρίζω και πολλά πράγματα, απλά πρόσφατα άκουσα για ανθρώπους-Έλληνες που κάνουν τέτοιου είδους δουλειές για παράδειγμα στην Ινδία και κάνουν ταξίδια έξι μηνών συνδυάζοντας την δουλειά με την διασκέδαση, νομίζω πολλοί από εμάς θα ήθελαν κάτι τέτοιο. Τώρα όσον αφορά τον δικό μας τον ρόλο νομίζω ότι μπορεί να είναι ρόλος μεσολαβητή, μεσάζοντα οπότε δεν απαιτείται και κεφάλαιο απλά και μόνο γνωριμίες σε Ελλάδα και Ταυλάνδη. Εάν δηλαδή μπορέσουμε να βρούμε φθηνά προιόντα το οποίο νομίζω είναι το πιο εύκολο μέρος της δουλειάς και μπορούμε να διασφαλίσουμε την ποιότητα τότε κάτι μπορούμε να πετύχουμε. Θα μπορούσαμε να ξεκινήσουμε σε αυτό το forum με το να μας πουν κάποιοι πιο έμπειροι για ποια προιόντα φημίζονται οι Ταυλανδοί, για παράδειγμα για τα ασημικά τους; και από που μπορούμε να τα προμηθευτούμε;

Αποσυνδεδεμένος jimi

  • ต้องการให้ฉันช่วยอะไรไหมคะ
  • ΜΕΛΟΣ Δ.Σ
  • *****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αξιόλογα προιόντα για εισαγωγή
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 03, 2008, 18:43:57 μμ »
δεν ειναι και τοσο απλο,δηλαδη εννοω οτι δεν εισαι απλα ο μεσαζωντας χωρις να βαζεις το χερι στην τσεπη,χρειαζεσαι κεφαλαια και θα σου πω   κατι απλο για να καταλαβεις γιατι το λεω.ο ταυλανδος που θα σου πουλησει καποιο προιον οσο μεγαλος η μικρος εργοστασιαρχης η εμπορος ειναι θελει ολο το ποσο μετρητα με την παραδοση του προιοντος ενω εσυ αποκλειεται να εισπραξεις αμεσως,ουτε απο τον κολλητο σου που λεει ο λογος.αρα αν δεν δωσεις πρωτα πως θα παρεις,αν ηταν τοσο απλο ολοι θα εισαγαμε και κατι.ασε που αν μια στις εκατο το σκεφτεσαι σοβαρα θα σου πω οτι η διαθεση ενος προιοντος δεν ειναι και τοσο απλο,χρειζεται και αυτο χρονο και χρημα.σαφως και γινεται απλα λεω οτι ειναι νταλγκας και οχι τσακ μπαμ.
สวัสดีค่ะ ยินดีที่ได้พบคุณ

Αποσυνδεδεμένος deapblue

  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Firefox 3.6.7 Firefox 3.6.7
Ενδιαφερον για εισαγωγες απο Ταιλανδη
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 22, 2010, 23:55:13 μμ »
Εαν καποιο απο τα μελη μπορει να με βοηθησει σχετικα με παραγωγους απο ταιλανδη στα εξεις ειδη...
μοντερνα ρουχα και αξεσουαρ,τσαντες,ταγαρια,σανδαλια και παπουτσια
τουριστικα ειδη γενικα και γυλογλυπτα
ενταξει η Κινα...αλλα να στηριξουμε και την χωρα μας !!!
ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος namtok

  • *****
  • Μηνύματα: 1412
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Firefox 3.6.7 Firefox 3.6.7
    • https://plus.google.com/102898417893836622453
Απ: Ενδιαφερον για εισαγωγες απο Ταιλανδη
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 23, 2010, 00:24:31 πμ »
Εαν καποιο απο τα μελη μπορει να με βοηθησει σχετικα με παραγωγους απο ταιλανδη στα εξεις ειδη...
μοντερνα ρουχα και αξεσουαρ,τσαντες,ταγαρια,σανδαλια και παπουτσια
τουριστικα ειδη γενικα και γυλογλυπτα
Σούστειλα email
https://plus.google.com/u/0/102898417893836622453
https://www.facebook.com/catsoulis?ref=tn_tnmn
http://500px.com/catsoulis
I wanted only to try to live in accord with the promptings which came from my true self. Why was that so very difficult?

Αποσυνδεδεμένος stelkon

  • ***
  • Μηνύματα: 419
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 7.0 MS Internet Explorer 7.0
Απ: Ενδιαφερον για εισαγωγες απο Ταιλανδη
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 23, 2010, 02:18:02 πμ »
Εαν καποιο απο τα μελη μπορει να με βοηθησει σχετικα με παραγωγους απο ταιλανδη στα εξεις ειδη...
μοντερνα ρουχα και αξεσουαρ,τσαντες,ταγαρια,σανδαλια και παπουτσια
τουριστικα ειδη γενικα και γυλογλυπτα
Σούστειλα email

 :-X εμείς να μην μάθουμε δηλαδή ???  :'(  :-[ >:(  >:( ;D   :D
Η Στάση μας στα καθημερινά πεπραγμένα η ανοχή μας ή όχι σε αυτά η κουλτούρα μας γενικότερα η πολιτική συνείδηση (όχι η κομματική ) είναι αυτή που μας κατατάσσει ιδεολογικά και τελικά αυτή που ένας λαός επιλέγει τις κυβερνήσεις του  μην κλαιγόμαστε άξιοι των πεπραγμένων μας είμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Oytopikos

  • ************
  • Γενικός συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 11003
  • Φύλο: Άντρας
  • สมน้ำหน้า
  • OS:
  • Windows Vista Windows Vista
  • Browser:
  • Firefox 3.6.7 Firefox 3.6.7
    • Thailand
Απ: Ενδιαφερον για εισαγωγες απο Ταιλανδη
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 23, 2010, 02:27:17 πμ »

 :-X εμείς να μην μάθουμε δηλαδή ???  :'(  :-[ >:(  >:( ;D   :D

Σωστό , οι πληροφορίες καλό είναι να ανταλλάσονται στο ανοικτό φόρουμ  ;)

Αποσυνδεδεμένος namtok

  • *****
  • Μηνύματα: 1412
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Firefox 3.6.7 Firefox 3.6.7
    • https://plus.google.com/102898417893836622453
Απ: Ενδιαφερον για εισαγωγες απο Ταιλανδη
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 23, 2010, 03:55:27 πμ »

 :-X εμείς να μην μάθουμε δηλαδή ???  :'(  :-[ >:(  >:( ;D   :D

Σωστό , οι πληροφορίες καλό είναι να ανταλλάσονται στο ανοικτό φόρουμ  ;)
Δεν είναι μυστικό, είναι μάλλον προσωπικό. Γι αυτό και έστειλα email.Αφού επιμένετε όμως!Αντιγράφω το περιεχόμενο του mail.
Ένα μέρος για να βρείς αυτά που ζητάς είναι το http://www.alibaba.com/. Για παπούτσια δεν σου συνιστώ , ρίξε όμως μια ματιά εδώ http://www.findig.com . Στο www.thaihouse.gr ίσως βρείς κάτι που σε ενδειαφέρει. Τα περισσότερα πράγματα υπάρχουν εδώ στην Αθήνα και πωλούνται σε τιμή ευκαιρίας. Τα έχω κάνει εισαγωγή, όμως έχω κλείσει την επιχείρηση και βιάζομαι να τα δώσω γιατί μετακομίζω στην Ταϋλάνδη οικογενειακώς. Αν σε ενδειαφέρει στείλε μου email η πάρε με τηλέφωνο στο 2130234555.
https://plus.google.com/u/0/102898417893836622453
https://www.facebook.com/catsoulis?ref=tn_tnmn
http://500px.com/catsoulis
I wanted only to try to live in accord with the promptings which came from my true self. Why was that so very difficult?

Αποσυνδεδεμένος phohm phuy

  • ***
  • Μηνύματα: 254
  • Happiness is the absence of fear and greed
  • OS:
  • Windows Vista Windows Vista
  • Browser:
  • Chrome 5.0.375.99 Chrome 5.0.375.99
Απ: Ενδιαφερον για εισαγωγες απο Ταιλανδη
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 23, 2010, 06:23:48 πμ »
τι να εισαγεις πλεον απ την ταυλανδη (αλλα και οποια αλλη χωρα) στην ελλαδα?  εδω τις καλες εποχες και πολλοι  εμποροι πληρωναν με μεταχρονολογημενες επιταγες ενος χρονου!!   φαντασου το 2011-12-13   τεσπα  μην σε απογοητευω παντως
still you may find a gem amongst them

Αποσυνδεδεμένος deapblue

  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Firefox 3.6.7 Firefox 3.6.7
Απ: Ενδιαφερον για εισαγωγες απο Ταιλανδη
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 23, 2010, 08:40:51 πμ »
Καλημερα
συμφονω με τον Oytopikos ως προς να γραφουμε ανοιχτα...ισως ο φιλος ηθελε απλα να ειναι διακριτικος
τα εχει αυτα το εμποριο
Ειμαι απο ροδο και οι παραγγελιες εκ μερους πελατων μου ειναι αρκετα μεγαλες
υπεθεσα οτι θα μπορουσα να βρω και στην Ταιλανδη ειδη σε καλες τιμες που θα τους καλυπταν
Ειμαι και παντρεμενος με ταιλανδεζουλα, ενας λογος παραπανω να στηριξω την ομορφη χωρα μας
Παραθεση οι Ασιατες πληρωνονται παντα μετρητεις στης εξαγωγες
Ψαχνω για ταιλανδους παραγωγους κ μονο(οχι τριτα χερια)
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Αποσυνδεδεμένος Markos

  • ΜΕΛΟΣ Δ.Σ
  • *****
  • Μηνύματα: 1396
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 7.0 MS Internet Explorer 7.0
Απ: Ενδιαφερον για εισαγωγες απο Ταιλανδη
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 23, 2010, 09:49:01 πμ »
Δύσκολες πια οι εισαγωγές, γιατί είναι πραγματικά δύσκολη η Ελληνική αγορά. Δεν μπορείς να διαθέσεις το εμπόρευμά σου και ακόμη πιο δύσκολα να το πληρωθείς... Δεν μπορεί να προπληρώνεις το εμπόρευμα (όπως λέει και ο συνάδελφος πιο πάνω μετρητοίς) και μετά να προσπαθείς αφού το πουλήσεις να πάρεις επιταγές, που στην σημερινή εποχή δεν ξέρεις εάν θα εισπραχθούν ποτέ...
Η ζωή δε μετριέται από τις αναπνοές που παίρνουμε, αλλά από τα μέρη και τις στιγμές που μας κόβουν την ανάσα!!!!