Αποστολέας Θέμα: Ξενάγηση στο Μπανγκλαμ-πού  (Αναγνώστηκε 4572 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dimitrisdtc

  • ***
  • Μηνύματα: 409
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 8.0 MS Internet Explorer 8.0
Ξενάγηση στο Μπανγκλαμ-πού
« στις: Μάιος 22, 2012, 15:10:39 μμ »
Αποφάσισα να κάνω για όποιον ενδιαφέρεται , μια σειρά απο ξεναγήσεις σε διάφορα σημεία της Μπανγκόκ. Ολες θα αφορούν σε περιοχές -συνοικίες που μπορείς να τις περπατήσεις ,και θα κρατάνε περίπου τρείς ώρες.(για όποιον αντέχει βέβαια τόσο περπάτημα)
Θα αρχίζω με την περιοχή που ονομάζεται  Μπανγκλάμ-πού , δηλαδή μ εκείνη τη γειτονιά που εμπεριέχει γνωστούς δρόμους όπως την Καοσάν ή την Ραμπουτρί , αλλά και μια σειρά ιστορικότατων λιγότερο γνωστών δρόμων (Τανόν Τανί, Κραισί, Σιπ Σαμ Χάνγκ, Πρα Ατίτ κλπ)
Η ξενάγηση που θα κάνω ,σε όποιον θέλει , θα είναι κάπως ειδικού ενδιαφέροντος μιας και θα είναι ουσιαστικά ενα είδος ιστορικής αναδρόμής , δηλαδή μέσα απο ίχνη και ενδειξεις που υπάρχουνε στο παρόν θα προσπαθώ να αναδεικνύω το πλούσιο παρελθόν της περιοχής καθώς και τον τρόπο που εξελίχθηκε τον τελευταίο αιώνα.
Επίσης η ξενάγηση θα εμπεριέχει μέσω καποιων ναών που υπάρχουν εκεί μια παρουσίαση των βασικών χαρακτηριστικών της βουδιστικής τέχνης, ανάλυση σε βασικό επίπεδο τεχνοτροπιών, αρχιτεκτονικής κλπ
Ακόμα μέσα σε στενά δρομάκια θα σας δείξω κάποιες -αν και αφομοιωμένες-παροικίες ανθρώπων,  αθέατες με την πρώτη ματιά, κυρίως μουσουλμάνων που εχουν μαζευτεί γύρω απο τα δύο τζαμιά της περιοχής αλλά και Μον.
Δεν θα παραλείψω φυσικά να παρουσιάσω το τι είναι σήμερα η περιοχή , και να δώσω μια εικόνα της ημερήσιας και της νυχτερινής της ζωής  που είναι πολύ εντονη.
Η όλη ξενάγηση θα διανθιστεί με πολλές και διάφορες αντεργκραουντ ιστορίες που τυχαίνει να γνωρίζω καθώς και με γαστριμαργικές απολαύσεις στα καλύτερα  κατα τη γνώμη μου και πιο αντιπροσωπευτικά εστιατόρια της περιοχής.
Να πω πως δεν είμαι ειδικός, ούτε εχω σπουδάσει ανάλογα αντικείμενα, οπότε οι γνώσεις μου είναι σχετικές, προέρχονται απλά απο προσωπικό ενδιαφέρον και έρευνα, και συγνώμη προκαταβολικά για όσα λάθη και παραλείψεις.
ΟΠΟΙΟΣ ΕΝΔΙΑΦΈΡΕΤΑΙ ΑΣ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΕΙ ΠΜ , για τα περαιτερω. Αν υπάρξει ενδιαφέρον για αυτη την ξενάγηση θα παρουσιάσω καμμιά ακόμα δεκαριά εναλλακτικές ξεναγήσεις σε διάφορα άλλα μέρη της πόλης.



Αποσυνδεδεμένος Yiannis

  • ****
  • Μηνύματα: 625
  • Φύλο: Άντρας
  • Yiannis... Ταξιδευειν…:)
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Firefox 10.0 Firefox 10.0
Απ: Ξενάγηση στο Μπανγκλαμ-πού
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 22, 2012, 15:44:18 μμ »
Πολυ καλο δειχνει, μια αιτηση μονο, αν μπορεις βαζε και χαρτη για την περιοχη που περιγραφεις.
Ποτέ δεν είναι αργά !!!!

Αποσυνδεδεμένος Travel69

  • **
  • Μηνύματα: 52
  • OS:
  • Mac OS X Mac OS X
  • Browser:
  • Safari 5.1 Safari 5.1
Απ: Ξενάγηση στο Μπανγκλαμ-πού
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 22, 2012, 17:49:15 μμ »
Μπράβο σου αν κάποια στιγμή έρθουμε θα ήθελα μια ξενάγηση, χίλιες φορές σε έλληνα παρά σε ξένο.

Αποσυνδεδεμένος dimitrisdtc

  • ***
  • Μηνύματα: 409
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 8.0 MS Internet Explorer 8.0
Απ: Ξενάγηση στο Μπανγκλαμ-πού
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 22, 2012, 19:16:30 μμ »
Μπράβο σου αν κάποια στιγμή έρθουμε θα ήθελα μια ξενάγηση, χίλιες φορές σε έλληνα παρά σε ξένο.
ευχαριστώ φιλε μου αν και φυσικά δεν είναι θέμα εθνικότητας, είναι θέμα γνώσης και αγάπης για το αντικειμενό του απο πλευράς του 'ξεναγού'.

Αποσυνδεδεμένος lostromos

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 4351
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Chrome 19.0.1084.46 Chrome 19.0.1084.46
Απ: Ξενάγηση στο Μπανγκλαμ-πού
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 22, 2012, 20:00:32 μμ »
Ο dimitrisdtc ειναι γνωστης της πρωτευουσας οσο κανεις αλλος και βεβαια παντα εχει να σου πει μια ιστορια για το καθε μερος που βρισκεσαι

οποιος λοιπον παει σας συνηστω ανεπιφυλαχτα να συναντησετε τον Δημητρη εστω και για μια μικρη ξεναγηση,σιγουρα θα μαθετε πραγματα που μονοι σας δεν θα τα βλεπατε.

Να σε καλα Δημητρακη συνεχισε

Αποσυνδεδεμένος teo

  • **
  • Μηνύματα: 111
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Chrome 19.0.1084.46 Chrome 19.0.1084.46
Απ: Ξενάγηση στο Μπανγκλαμ-πού
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 22, 2012, 23:34:50 μμ »
να σαι καλα φιλε δημητρη .. πιστευω να μπορεσω να κατεβω τον οκτωμβριο κ να τα πουμε απο κοντα

καλη επιτυχια σε οτι κ αν κανεις !!!!

Αποσυνδεδεμένος dimitrisdtc

  • ***
  • Μηνύματα: 409
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 8.0 MS Internet Explorer 8.0
Απ: Ξενάγηση στο Μπανγκλαμ-πού
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 22, 2012, 23:45:23 μμ »
Λοστρομε και Τεο ευχαριστω, Ελπίζω να τα πούμε συντομα.