Αποστολέας Θέμα: Ταξιδευω πρωτη φορα πουκετ και δεν ξερω τι μου γινετε!  (Αναγνώστηκε 40513 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος namtok

  • *****
  • Μηνύματα: 1412
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Chrome 19.0.1084.56 Chrome 19.0.1084.56
    • https://plus.google.com/102898417893836622453
Απ: Ταξιδευω πρωτη φορα πουκετ και δεν ξερω τι μου γινετε!
« Απάντηση #15 στις: Ιούνιος 16, 2012, 17:34:47 μμ »
Mια μικρή παρέμβαση ...

2. Απαγορεύεται η εισαγωγή ελαιολάδου (άμα στο έβρισκε κανένας υπάλληλος στο Σουβαρναμπούμ ,Νάμτοκ, ακόμη θα πλήρωνες) . Τώρα για μικρή ποσότητα (μπουκάλι εννοώ) πρέπει να είσαι πολύ γκαντέμης για να σου κάνουν μανούρα.Ρωτήστε και στην πρεσβεία , θα σας πουν το ίδιο


Μιλάω για 3 τενεκέδες των 17 κιλών. Σε κονταίηνερ ήρθαν.
https://plus.google.com/u/0/102898417893836622453
https://www.facebook.com/catsoulis?ref=tn_tnmn
http://500px.com/catsoulis
I wanted only to try to live in accord with the promptings which came from my true self. Why was that so very difficult?

Αποσυνδεδεμένος walailak

  • **
  • Μηνύματα: 56
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Chrome 19.0.1084.56 Chrome 19.0.1084.56
Απ: Ταξιδευω πρωτη φορα πουκετ και δεν ξερω τι μου γινετε!
« Απάντηση #16 στις: Ιούνιος 16, 2012, 17:41:12 μμ »
Εγω παντος εφερα 5 λιτρα απο το λαδι του πατερα μου τρεις φορες το 2006,2007,2011, no problem και τις 3 φορες ;-)  ακομα εχω; Δωδωνη ελληνική εχει στο Central food store market Chidlom 200 μπατ το πακετακι......παμε ρε Ελλαδαρα αποψε!!
Στρατης - μονιμος κατοικος Ταυλανδης απο το 2006
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 16, 2012, 17:44:00 μμ από walailak »

Αποσυνδεδεμένος diamantis

  • ***
  • Μηνύματα: 534
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Chrome 19.0.1084.56 Chrome 19.0.1084.56
Απ: Ταξιδευω πρωτη φορα πουκετ και δεν ξερω τι μου γινετε!
« Απάντηση #17 στις: Ιούνιος 16, 2012, 17:52:28 μμ »
Τη πρώτη φορά πήγα στο Πουκέτ με πακέτο 1400 ευρώ 2005 Δεκέμβριος για 10 διανυκτερεύσεις western ocian resort karon beach Που τόσο φθηνά με γραφείο τώρα πιά.Λάθος μου μεγάλο να πληρώνω ακριβό σχετικά ξενο/χείο επειδή έχει πισίνα? δίπλα μου η θάλασσα τόσο ωραία σχεδόν σαν την Ελλάδα τι να τη κάνω τη πισίνα έλεος.Θα το πω για τελευταία φορά γιατί θα με πουν και σωστά κοιλιόδουλο.Παίρνω παρθένο Κορωναίικη από το αεροδρόμιο και ποτέ δεν μου είπαν τίποτα βλέποντας την απόδειξη τι να πω αν απαγορεύεται την άλλη φορά αν μου πουν κάτι θα τους το χαρίσω..Τώρα να τρως το ψητό ψάρι σου και να βάζεις απάνω αυτά το γράσα που έχουν έλεος ...Τη φέτα Δωδώνη την είδα στο μάρκετ αλλά όταν είδα τη τιμή λέω στη γυναίκα μπα δεν είναι η καλή χαχαχα ο παλιόσπαγκος. εγώ.Πάντως εκεί τα τροπικά φρούτα και οι χυμοί είναι όλλα τα λεφτά, 15 μέρες δεν νομίζω να ήπια νερό.

Αποσυνδεδεμένος Oytopikos

  • ************
  • Γενικός συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 11003
  • Φύλο: Άντρας
  • สมน้ำหน้า
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Firefox 12.0 Firefox 12.0
    • Thailand
Απ: Ταξιδευω πρωτη φορα πουκετ και δεν ξερω τι μου γινετε!
« Απάντηση #18 στις: Ιούνιος 16, 2012, 18:00:27 μμ »
Μιλάω για 3 τενεκέδες των 17 κιλών. Σε κονταίηνερ ήρθαν.

Hταν τυποποιημένο?

Είχες χαρτί απο χημικό έλεγχο ?

Όλα αυτά μαζί με τον φόρο εισαγωγής θα πρέπει να τα έχεις για να είσαι νόμιμος

Και εκτός από το ότι η πρεσβεία (κ.Μαρκιάνος) μπορεί να με επιβεβαιώσει , θα σας γράψω μια ιστορία.

Το 2010 ταξιδεύω με Κατάρ και παράλληλα με ίδια ώρα άφιξης ταξιδεύει πρωην υπάλληλος της πρεσβείας μας (ταϊλανδικό διαβατήριο) με 17αρι τενεκέ με Τάι προς ΒΚΚ.

Στην άφιξη κουτελωθήκαμε ... της τον πήρανε και γλίτωσε το πρόστιμο λόγω ιθαγένειας



200 μπατ το πακετακι......παμε ρε Ελλαδαρα αποψε!!


Που είναι 200-220 γρ. ... σωστά ?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 16, 2012, 18:02:29 μμ από Oytopikos »

Αποσυνδεδεμένος karabε

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 799
  • OS:
  • Windows Vista Windows Vista
  • Browser:
  • Firefox 13.0 Firefox 13.0
    • www.thai.gr
Απ: Ταξιδευω πρωτη φορα πουκετ και δεν ξερω τι μου γινετε!
« Απάντηση #19 στις: Ιούνιος 16, 2012, 18:08:12 μμ »
Εγω παντως στην αμαλιαδα παω με το καρπουζι μου , οπως και στο νευροκοπι με την πατατα μου :help:

Αποσυνδεδεμένος namtok

  • *****
  • Μηνύματα: 1412
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Chrome 19.0.1084.56 Chrome 19.0.1084.56
    • https://plus.google.com/102898417893836622453
Απ: Ταξιδευω πρωτη φορα πουκετ και δεν ξερω τι μου γινετε!
« Απάντηση #20 στις: Ιούνιος 16, 2012, 18:15:40 μμ »
Hταν τυποποιημένο?

Είχες χαρτί απο χημικό έλεγχο ?

Όλα αυτά μαζί με τον φόρο εισαγωγής θα πρέπει να τα έχεις για να είσαι νόμιμος

Δεν ήταν τυποποιημένο. Λάδι από το κτήμα μου ήταν. Ούτε το δήλωσα.Ετσι κι αλλοιώς πλήρωσα ένα σωρό λεφτά για φόρους εισαγωγής της οικοσκευής μου και αυτό γιατί δεν γνώριζα τους νόμους.
https://plus.google.com/u/0/102898417893836622453
https://www.facebook.com/catsoulis?ref=tn_tnmn
http://500px.com/catsoulis
I wanted only to try to live in accord with the promptings which came from my true self. Why was that so very difficult?

Αποσυνδεδεμένος bestathens1972

  • ***
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Chrome 19.0.1084.56 Chrome 19.0.1084.56
Απ: Ταξιδευω πρωτη φορα πουκετ και δεν ξερω τι μου γινετε!
« Απάντηση #21 στις: Ιούνιος 16, 2012, 20:05:07 μμ »
Και εκτός από το ότι η πρεσβεία (κ.Μαρκιάνος) μπορεί να με επιβεβαιώσει , θα σας γράψω μια ιστορία.
Μια που το ανέφερες μετά από περίπου 7 χρόνια ο κ.Μαρκιανός τερμάτισε τη θητεία του στην Πρεσβεία της Bangkok. Χθες επέστρεψε στην Αθήνα όπου θα συνεχίσει πλέον στο ΥΠΕΞ.


Mια μικρή παρέμβαση ...

1. Τα λάδια που υπάρχουν στα σούπερ μάρκετ , είναι πράγματι GTP

2. Απαγορεύεται η εισαγωγή ελαιολάδου (άμα στο έβρισκε κανένας υπάλληλος στο Σουβαρναμπούμ ,Νάμτοκ, ακόμη θα πλήρωνες) . Τώρα για μικρή ποσότητα (μπουκάλι εννοώ) πρέπει να είσαι πολύ γκαντέμης για να σου κάνουν μανούρα.Ρωτήστε και στην πρεσβεία , θα σας πουν το ίδιο
Τα ελαιόλαδα που παίζουν στα σούπερ μάρκετ αν τα τσεκάρετε είναι ελαιόλαδα πολυεθνικών και βρίσκονται εκεί μόνο και μόνο επειδή οι συγκεκριμένες εταιρείες πληρώνουν αδρά για να δεσμεύσουν τα ράφια ποσά που οποιοσδήποτε άλλος έμπορος δεν μπορεί ή δεν θέλει να δώσει. Όσο για την ποσότητα που μπορεί κάποιος να φέρει, το 5λιτρο τυποποιημένο και κλειστό σε σακούλα υγρών από τα duty free μια χαρά άνετα περνάει αν μπορείς να το κουβαλάς...

παντως εγω μιλαω για σουπερ μαρκετ big c στο latphrao. στο emporium ειναι ακριβα. εκει κανει αγορες η βασιλικη οικογενεια.
κάποιος πρέπει να σας μιλήσει για το Villa market μάλλον...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 16, 2012, 20:47:42 μμ από Oytopikos »
ΟΞΩ ΟΙ ΚΑΦΡΟΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΑΪΛΑΝΔΗ!!!... Τα κάνουμε πουτ@ν@ και μόνοι μας οι expats!!!

Αποσυνδεδεμένος PaterDemon

  • ***
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • เหมือนกันแต่แตกต่าง
  • OS:
  • Linux Linux
  • Browser:
  • Chrome 7.0.517.41 Chrome 7.0.517.41
Απ: Ταξιδευω πρωτη φορα πουκετ και δεν ξερω τι μου γινετε!
« Απάντηση #22 στις: Ιούνιος 17, 2012, 11:42:40 πμ »
Προτεινω να αλλαξει ο τιτλος σε <<Εδωδιμα-Αποικιακα>>
 ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος diamantis

  • ***
  • Μηνύματα: 534
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Chrome 19.0.1084.56 Chrome 19.0.1084.56
Απ: Ταξιδευω πρωτη φορα πουκετ και δεν ξερω τι μου γινετε!
« Απάντηση #23 στις: Ιούνιος 17, 2012, 12:16:03 μμ »
Προτεινω να αλλαξει ο τιτλος σε <<Εδωδιμα-Αποικιακα>>
 ;D ;D
  Συμφωνώ ο άνθρωπος ζήτησε για 15 ημέρες για Πουκέτ πληροφορίες και εμείς πρέπει να του κάνουμε χημική ανάλυση του ελαιόλαδου μάλον δεν του χρειάζετει και τόσο πολύ....

Αποσυνδεδεμένος eleni^^

  • *
  • Μηνύματα: 5
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • Chrome 26.0.1410.64 Chrome 26.0.1410.64
Απ: Ταξιδευω πρωτη φορα πουκετ και δεν ξερω τι μου γινετε!
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 23, 2013, 22:26:30 μμ »
Απίστευτο!!!!  :D Βλέπω τον μόνο τον τίτλο και σκέφτομαι..."ωπα! δικός μας είναι αυτός!κατσε να διαβάσω" Και αντί να διαβάσω ποιές ειναι οι φανταστικές παραλίες που βλέπω στις φωτογραφίες του Phuket, για πόσες μέρες αξίζει να μείνει κανείς,που να πάει μετά ,που να μείνει,τι να δεί και τι έχει να κάνει εκει εκτός απο μπάνιο διαβασα δυο σελίδες για το λάδι :P Ελληνικό ξένο δεν έχει σημασία..δεν ειχα σκεφτει ποτέ να πάρω μαζί μου!!!  ;D ;D ;D ;D ;D ;D :D :D :D :D

Αποσυνδεδεμένος Mersey7

  • *
  • Μηνύματα: 3
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • Chrome 51.0.2704.103 Chrome 51.0.2704.103
Απ: Ταξιδευω πρωτη φορα πουκετ και δεν ξερω τι μου γινετε!
« Απάντηση #25 στις: Ιούλιος 15, 2016, 10:38:18 πμ »
Καλημέρα σε όλη την παρέα.
Πρώτη φορά Πουκετ και για εμένα και αν και έχω περάσει ατελείωτες ώρες στο φόρουμ για να βγάλω άκρη, έχω κάποιες απορίες που θα ήθελα να μου λύσετε οι παλιοί και οι έμπειροι της μαγικής αυτής χώρας.
Πρώτα από όλα να σας πω οτι θα πάμε 2 ζευγαράκια. Το πρόγραμμά μας ξεκινάει από την πρωτεύουσα, περνάμε από τα Κο Σαμούι και για το τέλος λέμε να πάμε Πουκετ και συγκεκριμένα Πατόνγκ.
Ξενοδοχείο ακόμη δεν έχουμε κλείσει, θα ταξιδέψουμε από τις 15 Ιανουαρίου και για 15 μέρες

Ερώτηση 1η: Πιστεύετε οτι είναι νωρίς για να κλείσουμε ξενοδοχείο;;; Οι τιμές αλλάζουν προς τα κάτω όσο περνάει ο καιρός ή το αντίθετο;;
Ερώτηση 2η: Εκδρομές και μηχανάκια να τα κλείνουμε από το ξενοδοχείο ή να κατεβαίνουμε και να παζαρεύουμε τις τιμές στους πάγκους;;
Ερώτηση 3η: Τι τιμές παίζουν σε εκδρομές και μηχανάκια και πόσο μπορούμε να κερδίσουμε από το παζάρι;;;;

Για τα υπόλοιπα, τι να κάνουμε, τι να πάρουμε, τι να φάμε ή οτιδήποτε άλλο, νομίζω οτι μετά από ψάξιμο και στο φόρουμ έχουμε προσανατολιστεί.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας.

Αποσυνδεδεμένος Oytopikos

  • ************
  • Γενικός συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 11003
  • Φύλο: Άντρας
  • สมน้ำหน้า
  • OS:
  • Windows 10 Windows 10
  • Browser:
  • Firefox 47.0 Firefox 47.0
    • Thailand
Απ: Ταξιδευω πρωτη φορα πουκετ και δεν ξερω τι μου γινετε!
« Απάντηση #26 στις: Ιούλιος 15, 2016, 14:52:37 μμ »
Καλημέρα σε όλη την παρέα.
Πρώτη φορά Πουκετ και για εμένα και αν και έχω περάσει ατελείωτες ώρες στο φόρουμ για να βγάλω άκρη, έχω κάποιες απορίες που θα ήθελα να μου λύσετε οι παλιοί και οι έμπειροι της μαγικής αυτής χώρας.
Πρώτα από όλα να σας πω οτι θα πάμε 2 ζευγαράκια. Το πρόγραμμά μας ξεκινάει από την πρωτεύουσα, περνάμε από τα Κο Σαμούι και για το τέλος λέμε να πάμε Πουκετ και συγκεκριμένα Πατόνγκ.
Ξενοδοχείο ακόμη δεν έχουμε κλείσει, θα ταξιδέψουμε από τις 15 Ιανουαρίου και για 15 μέρες

Ερώτηση 1η: Πιστεύετε οτι είναι νωρίς για να κλείσουμε ξενοδοχείο;;; Οι τιμές αλλάζουν προς τα κάτω όσο περνάει ο καιρός ή το αντίθετο;;
Ερώτηση 2η: Εκδρομές και μηχανάκια να τα κλείνουμε από το ξενοδοχείο ή να κατεβαίνουμε και να παζαρεύουμε τις τιμές στους πάγκους;;
Ερώτηση 3η: Τι τιμές παίζουν σε εκδρομές και μηχανάκια και πόσο μπορούμε να κερδίσουμε από το παζάρι;;;;

Για τα υπόλοιπα, τι να κάνουμε, τι να πάρουμε, τι να φάμε ή οτιδήποτε άλλο, νομίζω οτι μετά από ψάξιμο και στο φόρουμ έχουμε προσανατολιστεί.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας.

Kαλωσόρισες , εύχομαι να περάσετε τέλεια στο ταξίδι σας

1.Νομίζω ότι αφού κάνεις την έρευνα σου μπορείς να κλείσεις , χωρίς να στείλεις κάποια προκαταβολή.Τσεκάρεις στην συνέχεια και αν κάτσει κάτι καλύτερο αλλάζεις την κράτηση.Η εμπειρία λέει ότι δεν έχουν διακυμάνσεις οι τιμές , παρα μόνο λόγω αλλαγή σεζόν.Εσεις πάτε σε υψηλή περίοδο

2.Η αγορά είναι ελεύθερη και στις εκδρομές και στα μηχανάκια.Πάρτε τιμές από 3-4 σημεία και επιλέξτε την καλύτερη σχέση ποιότητας τιμής.Όλοι βγάζουν το ποσοστό τους , οπότε θέλει ψάξιμο.

3. Οι εκδρομές έχουν να κάνουν με τις παροχές , την διάρκεια , το φαγητό , τα μέρη.Μπορεί π.χ. να θες να πας στα Πι-Πι με μεγάλο καράβι και να βρεις κάτω απο 1000ρικο , ή να θες να πας με ταχύπλοο και να βρεις πάνω απο 3 χιλιάρικα.
Στα μηχανάκια είναι ψιλοστάνταρ , αν νοικιάσεις για μήνα πετυχαίνεις καλύτερη τιμή.
Παζάρι κάνεις πάντα με ωραίο τρόπο,χρησιμοποιείς το χιούμορ σου και ότι κερδίσεις καλό είναι

Αποσυνδεδεμένος Mersey7

  • *
  • Μηνύματα: 3
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • Chrome 51.0.2704.103 Chrome 51.0.2704.103
Απ: Ταξιδευω πρωτη φορα πουκετ και δεν ξερω τι μου γινετε!
« Απάντηση #27 στις: Ιούλιος 15, 2016, 20:13:41 μμ »
Καλώς σας βρήκα!!!!

Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση και κατατοπιστικότατη απάντησή σου. Είμαι σίγουρος οτι και με τις πολύτιμες πληροφορίες που υπάρχουν στο φόρουμ θα περάσουμε ακόμη καλύτερα!!!!

Αποσυνδεδεμένος elite76gr

  • *
  • Μηνύματα: 45
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 8.1/Server 2012 Windows 8.1/Server 2012
  • Browser:
  • Firefox 47.0 Firefox 47.0
Απ: Ταξιδευω πρωτη φορα πουκετ και δεν ξερω τι μου γινετε!
« Απάντηση #28 στις: Ιούλιος 15, 2016, 22:34:34 μμ »
1. kata beach k καθημερινες εξορμησεις με μηχανακι....εγω τη πρωτη φορα πηρα ενα χαρτη κ καθε μερα κ σε αλλη παραλια.
2. 2000
3. mini bus - taxi... οχι τουκ-τουκ
4. εχω παει τρεις φορες απο ενα μηνα καθε φορα....ποτε δεν ενοιωσα ανασφαλεια
5. οι γυναικες θα σε βρουν αυτες...ειναι το τελευταιο που πρεπει να σε απασχολει

περυσι τον αυγουστο πηγα...ηταν αδειο το phuket....στα phi phi να πας με γκομενακι κ να βρεις το ραστα που εχει τα κανο στη παραλια....
καλα να περασεις...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 16, 2016, 16:21:18 μμ από Oytopikos »

Αποσυνδεδεμένος KillBill

  • *
  • Μηνύματα: 6
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • Chrome 58.0.3029.110 Chrome 58.0.3029.110
Απ: Ταξιδευω πρωτη φορα πουκετ και δεν ξερω τι μου γινετε!
« Απάντηση #29 στις: Μάιος 20, 2017, 21:46:32 μμ »
Παλικαρια καλησπερα.
Εχω κλεισει να παω Μπανκογκ 3μερες και 10 μερες Πουκετ για γαμηλιο ταξιδι αρχες Δεκεμβρη
1.Τι λεει ο καιρος εκεινη την εποχη?
2.Για φαγητο ψηλοπροχειρο μηχανακι κι εκδρομες ποσα χρηματα θελω περιπου για τις 10 μερες πουκετ?(κλεισμενο ξενοδοχειο)
3.Τι ειναι μαστ να επισκευτουμε?
4.Που μπορω να δω πργματικο αγωνα Muai Tai?

Αυτα για αρχη,θα ερθουν κι αλλες ερωτησεις στη πορεια
ευχαριστω