Αποστολέας Θέμα: Royal Jordanian  (Αναγνώστηκε 50000 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nonick

  • *
  • Μηνύματα: 3
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Opera 9.80 Opera 9.80
Royal Jordanian
« στις: Ιούλιος 03, 2012, 12:06:44 μμ »


Παιδια μια ερώτηση?
Καθώς έψαχνα βρήκα κ αυτην την εταιρία
Για πτήσεις προς ΒΚΚ
κ απο τι έριξα μια ματια ειναι φθηνές!
Ξέρει κανείς τι ακριβώς παίζει?



rtfm Σε παρακαλώ να γράφεις με μικρούς ελληνικούς χαρακτήρες σύμφωνα με τους Κανόνες Συμμετοχής του forum
Αυτό το μήνυμα διορθώθηκε τυχόν επόμενα θα διαγράφονται

thai.gr team
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 04, 2012, 19:45:47 μμ από Oytopikos »



Αποσυνδεδεμένος Ivan

  • ***
  • Μηνύματα: 329
  • Φύλο: Άντρας
  • Τοῦ Ἄλμπορ τὸ φανάρι πότε θὰ φανεῖ;
  • OS:
  • Mac OS X 10.6.8 Mac OS X 10.6.8
  • Browser:
  • Safari 5.1.7 Safari 5.1.7
Απ: Royal Jordanian
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 03, 2012, 12:45:08 μμ »
εγώ πέταξα το 2008 με την Royal Jordanian για Τάι, με ενδιάμεση στάση Αμμάν για 3 ώρες, δεν ήταν και πολλές.
η τιμή ήταν πολύ καλή, η εξυπηρέτηση από τις καλύτερες που είχα σε αεροπορική και το αεροδρόμιο στο Αμμάν μια χαρά.
Το αεροπλάνο μάλιστα δεν ήταν πολύ γεμάτο. Την συνηστώ ανπεπιφύλακτα είχα πληρώσει κάτι παραπάνω από 500 ευρώ, αλλά δεν θυμάμαι ακριβώς πόσα, μου κάνανε και δώρο ένα τσαντάκι.
Μπροστά σου τρεῖς ἐλέφαντες ντυμένοι στὰ χρυσά,
ὄξω ἀπ᾿ τοῦ Βούδα τὴ σπηλιά, ψηλὰ στὴν Κουρνεβάλα.
Τώρα σκοντάφτεις, Γέροντα, στοῦ δρόμου τὰ μισὰ
καὶ πᾶς γιὰ νὰ λειτουργηθεῖς σὲ γάϊδαρο καβάλα.

Αποσυνδεδεμένος MAIKOA

  • ***
  • Μηνύματα: 347
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Firefox 13.0.1 Firefox 13.0.1
Απ: Royal Jordanian
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 03, 2012, 12:52:36 μμ »
ΠΑΙΔΙΑ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ?
ΚΑΘΩΣ ΕΨΑΧΝΑ ΒΡΗΚΑ Κ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΕΤΑΙΡΙΑ... (Royal Jordanian)
ΓΙΑ ΠΤΗΣΕΙΣ ΠΡΟΣ ΜΠΑΝΓΚΟΚ
Κ ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΡΙΞΑ ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΕΙΝΑΙ ΦΘΗΝΕΣ!
ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΕΖΕΙ???
εγώ πέταξα το 2008 με την Royal Jordanian για Τάι, με ενδιάμεση στάση Αμμάν για 3 ώρες, δεν ήταν και πολλές.
η τιμή ήταν πολύ καλή, η εξυπηρέτηση από τις καλύτερες που είχα σε αεροπορική και το αεροδρόμιο στο Αμμάν μια χαρά.
Το αεροπλάνο μάλιστα δεν ήταν πολύ γεμάτο. Την συνηστώ ανπεπιφύλακτα είχα πληρώσει κάτι παραπάνω από 500 ευρώ, αλλά δεν θυμάμαι ακριβώς πόσα, μου κάνανε και δώρο ένα τσαντάκι.
Μόλις μίλησα με τον μηχανικό  της αεροπορικής εταιρείας που δούλευα παλιά και μου είπε ότι είναι η κρατική εταιρεία της Ιορδανίας και έχει τις καλύτερες εντυπώσεις διότι έκανε service σε αρκετά δικά της αεροπλάνα.
Την συνιστά ανεπιφύλακτα.
Να είμαστε πάντα όλοι   καλά  !!

Αποσυνδεδεμένος nonick

  • *
  • Μηνύματα: 3
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Opera 9.80 Opera 9.80
Απ: Royal Jordanian
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 03, 2012, 13:19:58 μμ »


Ευχαριστώ παιδιά,εγώ ψάχνω από Ηράκλειο για ΒΚΚ τον Ιανουάριο του 13 και ειδα οτι εχει αρκετά φθηνά,από Ηράκλειο, στην τιμή 688,34 με αυτην την εταιρία, κ μάλλον πως θα τα κλείσω απλά δεν είχα ξαναακούσει γιαυτό κι ρώτισα!Ευχαριστώ



rtfm Σε παρακαλώ να γράφεις με μικρούς ελληνικούς χαρακτήρες σύμφωνα με τους Κανόνες Συμμετοχής του forum
Αυτό το μήνυμα διορθώθηκε τυχόν επόμενα θα διαγράφονται

thai.gr team
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 04, 2012, 19:47:49 μμ από Oytopikos »

Αποσυνδεδεμένος phohm phuy

  • ***
  • Μηνύματα: 254
  • Happiness is the absence of fear and greed
  • OS:
  • Windows Vista Windows Vista
  • Browser:
  • Chrome 20.0.1132.47 Chrome 20.0.1132.47
Απ: Royal Jordanian
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 03, 2012, 19:47:01 μμ »
εχει 8 ωρες αναμονη στο πηγαινε 8 στο ελα! (απ οτι βλεπω)  7.50 συγκεκριμενα οποτε ξεχαστε το ξενοδοχειο (που ετσι κι αλλιως ολες το χουν κοψει και πανω απ το 8κταωρο) αν δε μασατε απο τοση αναμονη σε ενα μικρο αεροδρομιο και χωρις να μπορειτε να βγειτε και εξω στο αμαν για να ξεσκασετε, και δεν προλαβενετε και βιζες και εξοδα! τα αεροπλανα τους μια χαρα καινουργια ειναι
still you may find a gem amongst them

Αποσυνδεδεμένος mimikos2000

  • *
  • Μηνύματα: 23
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Chrome 20.0.1132.47 Chrome 20.0.1132.47
Απ: Royal Jordanian
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 03, 2012, 23:16:46 μμ »
εχει 8 ωρες αναμονη στο πηγαινε 8 στο ελα! (απ οτι βλεπω)  7.50 συγκεκριμενα οποτε ξεχαστε το ξενοδοχειο (που ετσι κι αλλιως ολες το χουν κοψει και πανω απ το 8κταωρο)

Νονικ, παρε παιδι μου την εταιρεια τηλεφωνο , εχει γραφεια στην Συγγρου, οπου θα σου επιβεβαιωσουν οτι για αναμονη πανω απο 6 ωρες δινουν ξενοδοχειο, με δειπνο μπουφε, το Golden Tulip που ειναι διπλα αεροδρομιο και σε παει βανακι του ξενοδοχειου. Να τσεκαρεις μονος σου, διότι ο καθενας ασχετος γραφει οτι του κατεβει.

Παράθεση
αν δε μασατε απο τοση αναμονη σε ενα μικρο αεροδρομιο και χωρις να μπορειτε να βγειτε και εξω στο αμαν για να ξεσκασετε, και δεν προλαβενετε και βιζες και εξοδα!

Για αναμονη εως 24 ωρες (τρανζιτ) δεν χρειαζεσαι βιζα. Ειλικρινα δεν καταλαβαινω οταν καποιος ειναι εντελως ασχετος γιατι ηθελλημενα παραπληροφορει... Το λεωφορειο να σε κατεβασει κατω πολη ειναι φθηνο αλλα δεν λεει ομως πολλα η πολη. Αεροδρομιο μια χαρα, με δωρεαν ιντερνετ. και το ξενοδοχειο τουλιπ εχει δωρεαν ιντερνετ, ενω ειναι προσφατα εξ ολοκληρου ανακαινισμενο.

Παράθεση
τα αεροπλανα τους μια χαρα καινουργια ειναι

Η πτηση ειναι code share με Τhai, γεματο ομορφες ταυλανδεζες αεροσυνοδους επι τω πλειστον. Ατομικες οθονες σε καθε καθισμα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 04, 2012, 19:49:54 μμ από Oytopikos »

Αποσυνδεδεμένος phohm phuy

  • ***
  • Μηνύματα: 254
  • Happiness is the absence of fear and greed
  • OS:
  • Windows Vista Windows Vista
  • Browser:
  • Chrome 20.0.1132.47 Chrome 20.0.1132.47
Απ: Royal Jordanian
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 04, 2012, 01:07:02 πμ »
οτι να νε! κατω απο 8 ωρες βαση νομου κανεις δεν υποχρεουτε να σου δωσει ξενοδοχειο! πλεον και πανω απο 8 αν δε το απαιτησεις κανουν τη παπια ολες οι μεγαλες του κολπου. (τωρα αν με μια μικρη επιβαρυνση αυτοι σου δινουν ειναι αλλο θεμα) ακου δε χρειαζεσε βιζα! ποιος ειναι ο ασχετος εδω μεσα? ανηκει στη σεγκεν η ιορδανια και δε το ξερουμε? δεν το χω τσεκαρει ισως και να περνεις ον αραιβαλ με μικρη επισης επιβαρυνση, αλλα οχι οτι θα βγεις απ το αεροπλανο ετσι χαλαρα και θα παρεις το λεωφορειο για αμαν, επειδη εισαι τρανζιτ 24 ωρες!  ημαρτον ρε ΣΧΕΤΙΚΕ φιλε!  και τελος η jordanian ειναι one world δεν εχει codeshare με thai (star alliance) με ΤΙΠΟΤΑ! αυτο το εχει ταυλανδεζες αεροσυνοδους τι ειναι παλι? τοσο φοβερη καινοτομια? ολες οι εταιριες της μεσης ανατολης ως επι το πλειστον ταυλανδεζες χρησιμοποιουν! σιγα το νεο!   για τα πανηγυρια ειναι μερικοι εδω μεσα μου φαινετε
still you may find a gem amongst them

Αποσυνδεδεμένος spyros007

  • ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ
  • ***
  • Μηνύματα: 594
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Chrome 20.0.1132.47 Chrome 20.0.1132.47
Απ: Royal Jordanian
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 04, 2012, 01:35:24 πμ »
Πολλές χώρες δεν είναι στη συνθήκη Σέγκεν αλλά παρ΄όλα αυτά δεν χρειάζεται VISA. Για την Ιορδανία,  τώρα, βγαίνει στο αεροδρόμιο πολύ εύκολα και κοστίζει αν δεν κάνω λάθος 30 ευρώ χρειάζεται απλώς μια φωτογραφία.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 04, 2012, 01:39:14 πμ από spyros007 »

Αποσυνδεδεμένος MAIKOA

  • ***
  • Μηνύματα: 347
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Firefox 13.0.1 Firefox 13.0.1
Απ: Royal Jordanian
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 04, 2012, 10:43:11 πμ »
Μπορεί να πάρεις Transit Visa απο την εδώ πρεσβεία για να βγείς έξω, ο υπάλληλος εδώ της πρεσβείας θα σε ρωτήσει τι ώρα φθάνεις εκεί και τι ώρα φεύγεις απο εκεί για να σου δώσει το οκτάωρο , μπορεί να σου δώσει μέχρι τρείς μέρες αλλά αυτός θα δεί το εισιτήριό σου και βάσει αυτού σου δίνει,  μπορείς όπως λέει και ό Spyros να την πάρεις απο εκει, ένα είναι σίγουρο όμως,  όποιος είναι transit δεν βγαίνει έξω απο το αεροδρόμιο χωρίς visa ή Transit Visa.

Ξενοδοχείο δίνανε παλιά πάνω απο έξι ώρες, τώρα δίνουνε πάνω απο οκτώ ώρες αλλά στην προκειμένη περίπτωση που είναι επτάμιση ώρες η αναμονή το δίνουνε...
Στο c/in στην Αθήνα ζητάει το voucher (το κουπόνι,  δηλαδή το χαρτί για το ξενοδοχείο.
Ξέχασα να πώ ότι δίνουνε ξενοδοχείο μόνο μια φορά (δηλαδή ή μόνο όταν πηγαίνεις ή μόνο στην επιστροφή), δεν δίνουνε και στις δύο φορές.



« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 04, 2012, 12:42:11 μμ από MAIKOA »
Να είμαστε πάντα όλοι   καλά  !!

Αποσυνδεδεμένος spyros007

  • ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ
  • ***
  • Μηνύματα: 594
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Chrome 20.0.1132.47 Chrome 20.0.1132.47
Απ: Royal Jordanian
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 04, 2012, 10:47:19 πμ »

Αποσυνδεδεμένος MAIKOA

  • ***
  • Μηνύματα: 347
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Firefox 13.0.1 Firefox 13.0.1
Απ: Royal Jordanian
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 04, 2012, 11:24:23 πμ »
Να είμαστε πάντα όλοι   καλά  !!

Αποσυνδεδεμένος spyros007

  • ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ
  • ***
  • Μηνύματα: 594
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Chrome 20.0.1132.47 Chrome 20.0.1132.47
Απ: Royal Jordanian
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 04, 2012, 11:45:19 πμ »
Για Transit Visa, από ότι ξέρω δεν χρειάζεται ούτε φωτογραφία ούτε έντυπη αίτηση εφόσον αυτή βγαίνει στο αεροδρόμιο. Νομίζω ότι για Ευρωπαίους πολίτες είναι μια απλή θεώρηση στο Διαβατήριο. Σε κάθε περίπτωση όμως γιατί δεν κάνει μια ερώτηση στη διεύθυνση που αναφέρω παραπάνω;

Αποσυνδεδεμένος MAIKOA

  • ***
  • Μηνύματα: 347
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Firefox 13.0.1 Firefox 13.0.1
Απ: Royal Jordanian
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 04, 2012, 12:20:39 μμ »
Για Transit Visa, από ότι ξέρω δεν χρειάζεται ούτε φωτογραφία ούτε έντυπη αίτηση εφόσον αυτή βγαίνει στο αεροδρόμιο. Νομίζω ότι για Ευρωπαίους πολίτες είναι μια απλή θεώρηση στο Διαβατήριο. Σε κάθε περίπτωση όμως γιατί δεν κάνει μια ερώτηση στη διεύθυνση που αναφέρω παραπάνω;
Σωστά να πάρει τηλέφωνο να μάθει..
Να είμαστε πάντα όλοι   καλά  !!

Αποσυνδεδεμένος mimikos2000

  • *
  • Μηνύματα: 23
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Chrome 20.0.1132.47 Chrome 20.0.1132.47
Απ: Royal Jordanian
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 04, 2012, 14:43:55 μμ »
οτι να νε! κατω απο 8 ωρες βαση νομου κανεις δεν υποχρεουτε να σου δωσει ξενοδοχειο!



ακου δε χρειαζεσε βιζα! ποιος ειναι ο ασχετος εδω μεσα? ανηκει στη σεγκεν η ιορδανια και δε το ξερουμε?



ημαρτον ρε ΣΧΕΤΙΚΕ φιλε!  



και τελος η jordanian ειναι one world δεν εχει codeshare με thai (star alliance) με ΤΙΠΟΤΑ!



αυτο το εχει ταυλανδεζες αεροσυνοδους τι ειναι παλι? τοσο φοβερη καινοτομια? ολες οι εταιριες της μεσης ανατολης ως επι το πλειστον ταυλανδεζες χρησιμοποιουν! σιγα το νεο!   για τα πανηγυρια ειναι μερικοι εδω μεσα μου φαινετε




Στα ελληνικα, οταν λες "δεν υποχρεουται να δωσει", και "δεν δινει" είναι εντελως διαφορετικά πραγματα. Αρα εαν δεν ξερεις εαν δινει, δεν λες τιποτε.

Δεν χρειαζεται βιζα, θελω να πω ότι με βαουτσερ ξενοδοχειου και καρτελακι με ενδειξη τρανζιτ που σου δινουν στον γκισε της εταιρειας πριν ελεγχο διαβατηρίων, σου βαζουν ενα σφραγιδακι στο διαβατηριο. Ετσι απλα. Ουτε αιτηση, ουτε πληρωνεις οτιδηποτε.

Εγω πηγα τοσα ταξιδια με την συγκεκριμενη εταιρεια και γι αυτο ποσταρω στο σχετικό θρεντ, εσυ ποσα πηγες και δινεις συμβουλες;

Πάλι τα ίδια.... πάλι επιμενεις για κατι που δεν ξερεις

Οντως εγω ειμαι για τα πανηγυρια, όλοι οι γνωστοι μου ετσι λενε, και πολλοι απο εδω μεσα που με ξερουν, αλλά δεν μπορω να βλεπω καποιον να απαντα σε συγκεκριμενες ερωτησεις, χωρις να εχει ταξιδευσει, υποθετω, με την εταιρεια για την οποια καποιος ζητα, εδω μεσα, πληροφορίες, προφανως απο καποιους που την εχουν χρησιμοποιησει πριν.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 04, 2012, 19:58:02 μμ από Oytopikos »

Αποσυνδεδεμένος nonick

  • *
  • Μηνύματα: 3
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Opera 9.80 Opera 9.80
Απ: Royal Jordanian
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 05, 2012, 01:03:53 πμ »
οοοοοοοο η συζητηση πηρε φωτια... παιδια παντως ευχαριστω για τις πληροφοριες σας
ειναι πολυ σημαντικες!αληθεια.... θα παρω τηλ. εν το μεταξυ αν ακουσετε κατι ακομα,καμια καλη προσφωρα
για ιανουριο περιμενω....
κ παλι ευχαριστω!