Αποστολέας Θέμα: Royal Jordanian  (Αναγνώστηκε 50324 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ntinos20

  • **
  • Μηνύματα: 162
  • Φύλο: Άντρας
  • Take chances, give everything, forget the past
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 9.0 MS Internet Explorer 9.0
Απ: ερωτησεις για πρωτη φορα
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 30, 2012, 19:36:57 μμ »
Καλησπέρα παιδιά καθως κοιτούσα για τιμές εισητηρίων για δρομολόγια εντός της εβδομάδας έπεσα πάνω σε μια τιμη 628 με royal jordian που την λές κάπως φθηνη σε σχεση με τις τιμές που πετούσαμε πριν 2-3 χρονια.
Μπορείτε να μου πειτε την γνωμη σας για την royal jordian? αξιοπιστη? να κλείσω? αν και οι ωρες που έχει ως ανταποκριση δεν ειναι και οι ιδανικότερες για μένα.!

Επίσης θα ήθελα να ρωτησω 2-3 πραγματάκια

Σαπούνακια στερεά μπορώ να βάλω στο σακίδιο η παίζει να μου τα πετάξουν ? προπερσι είχα βάλει κάποια υγρα τα οποια ηταν πάνω από 100ml και μου τα πέταξαν δεν ηξερα να μου πείς δεν ρώταγα ο χαζουλης! τωρα μιλάω για στερέα μπορώ να τα πάρω αφοβα? 2-3 θα ειναι.
Επισης θα ήθελα να πάρω 1 πιστολάκι για τα μαλλια ειναι το μικρό μεγεθος οχι το μεγάλο, το παιρνω αφοβα η παιζει να μου πούνε τίποτα?
Επίσης στις ανταποκρίσεις είδα οτι περιμένω στον γυρισμο προς αθήνα στο αεροδρόμιο από τις 4:15 το βράδυ μέχρι και της 12:30 το πρωί που φεύγει το αεροπλάνο για αθήνα, υπάρχει περίπτωση να υπάρχει καμια διαμονη σε ξενοδοχειο ή ουτε κατα διανοια? εννοω να στο προσφέρει  η εταιρεια όχι να βρεις κάποιο να μείνεις το βράδυ από επιλογή σου.!!

Αυτα θα εκτιμούσα κάθε απαντηση. : )
Nobody is perfect until you fall in love with them

Αποσυνδεδεμένος MAIKOA

  • ***
  • Μηνύματα: 347
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Firefox 15.0.1 Firefox 15.0.1
Απ: ερωτησεις για πρωτη φορα
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 30, 2012, 20:17:02 μμ »
Καλησπέρα παιδιά καθως κοιτούσα για τιμές εισητηρίων για δρομολόγια εντός της εβδομάδας έπεσα πάνω σε μια τιμη 628 με royal jordian που την λές κάπως φθηνη σε σχεση με τις τιμές που πετούσαμε πριν 2-3 χρονια.
Μπορείτε να μου πειτε την γνωμη σας για την royal jordian? αξιοπιστη? να κλείσω? αν και οι ωρες που έχει ως ανταποκριση δεν ειναι και οι ιδανικότερες για μένα.!

Επίσης θα ήθελα να ρωτησω 2-3 πραγματάκια

Σαπούνακια στερεά μπορώ να βάλω στο σακίδιο η παίζει να μου τα πετάξουν ? προπερσι είχα βάλει κάποια υγρα τα οποια ηταν πάνω από 100ml και μου τα πέταξαν δεν ηξερα να μου πείς δεν ρώταγα ο χαζουλης! τωρα μιλάω για στερέα μπορώ να τα πάρω αφοβα? 2-3 θα ειναι.
Επισης θα ήθελα να πάρω 1 πιστολάκι για τα μαλλια ειναι το μικρό μεγεθος οχι το μεγάλο, το παιρνω αφοβα η παιζει να μου πούνε τίποτα?
Επίσης στις ανταποκρίσεις είδα οτι περιμένω στον γυρισμο προς αθήνα στο αεροδρόμιο από τις 4:15 το βράδυ μέχρι και της 12:30 το πρωί που φεύγει το αεροπλάνο για αθήνα, υπάρχει περίπτωση να υπάρχει καμια διαμονη σε ξενοδοχειο ή ουτε κατα διανοια? εννοω να στο προσφέρει  η εταιρεια όχι να βρεις κάποιο να μείνεις το βράδυ από επιλογή σου.!!

Αυτα θα εκτιμούσα κάθε απαντηση. : )
Καλησπέρα Ντίνο.
Σου παραθέτω μιά παλαιότερη απάντησή μου για την Royal Jordian.
Παράθεση από: Ivan στις Ιούλιος 03, 2012, 12:45:08 μμ
εγώ πέταξα το 2008 με την Royal Jordanian για Τάι, με ενδιάμεση στάση Αμμάν για 3 ώρες, δεν ήταν και πολλές.
η τιμή ήταν πολύ καλή, η εξυπηρέτηση από τις καλύτερες που είχα σε αεροπορική και το αεροδρόμιο στο Αμμάν μια χαρά.
Το αεροπλάνο μάλιστα δεν ήταν πολύ γεμάτο. Την συνηστώ ανπεπιφύλακτα είχα πληρώσει κάτι παραπάνω από 500 ευρώ, αλλά δεν θυμάμαι ακριβώς πόσα, μου κάνανε και δώρο ένα τσαντάκι.

Και  η παρακάτω ήταν η απάντηση απο εμένα.
Μόλις μίλησα με τον μηχανικό  της αεροπορικής εταιρείας που δούλευα παλιά και μου είπε ότι είναι η κρατική εταιρεία της Ιορδανίας και έχει τις καλύτερες εντυπώσεις διότι έκανε service σε αρκετά δικά της αεροπλάνα.
Την συνιστά ανεπιφύλακτα.

Σου απαντώ και για τα υπόλοιπα.

Σαπουνάκια να βάλεις, υγρά να μην βάλεις, να πάρης και το πιστολάκι για τα μαλιά.
Πρέπει να πάρεις τηλέφωνο την αεροπορική εταιρεία και να ρωτήσεις για το ξενοδοχείο, εάν σου πούν-ναι-  τότε ρώτα τους, το βάουτσερ απο που το παίρνω; κατά την γνώμη μου το παίρνεις απο το τσεκίν την Αθήνας προτού φύγεις για κάτω και όχι απο κάτω.
Εάν σου δώσουν αρνητική απάντηση απο τις κρατήσεις (ότι δεν δίνουν ξενοδοχείο) ζήτα τον sales man, αυτός είναι ο υπεύθυνος των πωλήσεων και ξέρει τα πάντα.
Να είμαστε πάντα όλοι   καλά  !!

Αποσυνδεδεμένος ntinos20

  • **
  • Μηνύματα: 162
  • Φύλο: Άντρας
  • Take chances, give everything, forget the past
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 9.0 MS Internet Explorer 9.0
Απ: ερωτησεις για πρωτη φορα
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 30, 2012, 20:21:36 μμ »
Σε ευχαριστω πολύ ΜΑΙΚΟΑ με καλυψες στο επακτρο αδερφε, τελικα θα παρω αυριο τηλεφωνο για να κλεισω το εισητηριο αλλά και να ρωτήσω τα περι ξενοδοχείου κλπ.

Επίσης εγω θα ήθελα να πάρω τον σάκο μου και ο σακίδιο πλατης σας καμπινα package μπορω να το κάνω έτσι? θυμαμαι οταν ειχα πετάξει με gulf δεν υπήρχε προβλημα αν και ο σάκος ζυγιζε κατω απο 20 κιλα, οπότε ελπίζω να μην αντιμετωπίσω κάποιο προβλημα.

Σε ευχαριστω για αλλη μια φορά
Nobody is perfect until you fall in love with them

Αποσυνδεδεμένος Oytopikos

  • ************
  • Γενικός συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 11003
  • Φύλο: Άντρας
  • สมน้ำหน้า
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Firefox 15.0.1 Firefox 15.0.1
    • Thailand
Απ: Royal Jordanian
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 30, 2012, 20:22:20 μμ »
Aν υπάρχει στο μεσοδιάστημα αναχώρηση από Αμμάν για ΒΚΚ δεν δικαιούσαι ξενοδοχείο

Αποσυνδεδεμένος ntinos20

  • **
  • Μηνύματα: 162
  • Φύλο: Άντρας
  • Take chances, give everything, forget the past
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 9.0 MS Internet Explorer 9.0
Απ: Royal Jordanian
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 30, 2012, 20:23:39 μμ »
@ουτοπικος εγώ μιλάω για τον γυρισμο από bkk για αθηνα.

Σε ευχαριστω πολύ ΜΑΙΚΟΑ με καλυψες στο επακτρο αδερφε, τελικα θα παρω αυριο τηλεφωνο για να κλεισω το εισητηριο αλλά και να ρωτήσω τα περι ξενοδοχείου κλπ.

Επίσης εγω θα ήθελα να πάρω τον σάκο μου και ο σακίδιο πλατης σας καμπινα package μπορω να το κάνω έτσι? θυμαμαι οταν ειχα πετάξει με gulf δεν υπήρχε προβλημα αν και ο σάκος ζυγιζε κατω απο 20 κιλα, οπότε ελπίζω να μην αντιμετωπίσω κάποιο προβλημα.

Σε ευχαριστω για αλλη μια φορά
Nobody is perfect until you fall in love with them

Αποσυνδεδεμένος MAIKOA

  • ***
  • Μηνύματα: 347
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Firefox 15.0.1 Firefox 15.0.1
Απ: Royal Jordanian
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 30, 2012, 20:35:27 μμ »
@ουτοπικος εγώ μιλάω για τον γυρισμο από bkk για αθηνα.

Σε ευχαριστω πολύ ΜΑΙΚΟΑ με καλυψες στο επακτρο αδερφε, τελικα θα παρω αυριο τηλεφωνο για να κλεισω το εισητηριο αλλά και να ρωτήσω τα περι ξενοδοχείου κλπ.

Επίσης εγω θα ήθελα να πάρω τον σάκο μου και ο σακίδιο πλατης σας καμπινα package μπορω να το κάνω έτσι? θυμαμαι οταν ειχα πετάξει με gulf δεν υπήρχε προβλημα αν και ο σάκος ζυγιζε κατω απο 20 κιλα, οπότε ελπίζω να μην αντιμετωπίσω κάποιο προβλημα.

Σε ευχαριστω για αλλη μια φορά

Tο σακίδιο πλάτης μπορείς να το πάρεις στην καμπίνα εάν είναι κάτω απο επτά κιλά και να χωράει  στα ντουλαπάκια του αεροπλάνου διότι έχουν τον λόγο τους ότι πρέπει να χωράει  και όχι να το βάλης π.χ. δίπλα σου.
Όταν π.χ. κάνει μιά αναγκαστική προσγείωση το αεροπλάνο να μην κυλίσουν οι χειραποσκευές στην διάδρομο και σκοντάψει κάποιος πάνω διότι πρέπει να γίνει γρήγορα εκκένωση του αεροπλάνου.

Άντε ...καλό σου ταξίδι

Να είμαστε πάντα όλοι   καλά  !!

Αποσυνδεδεμένος ntinos20

  • **
  • Μηνύματα: 162
  • Φύλο: Άντρας
  • Take chances, give everything, forget the past
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 9.0 MS Internet Explorer 9.0
Απ: Royal Jordanian
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 30, 2012, 20:36:51 μμ »
Μαλιστα, το μεγαλό δεν παιζει έτσι ? απλά είμαι λίγο επιφυλακτικος μην γινει τιποτα και το χασω..!!

Να σαι καλα :)
Nobody is perfect until you fall in love with them

Αποσυνδεδεμένος martz

  • ***
  • Μηνύματα: 215
  • Φύλο: Γυναίκα
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 8.0 MS Internet Explorer 8.0
Απ: ερωτησεις για πρωτη φορα
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 30, 2012, 20:38:58 μμ »
αν λες για το σάκο που μπορείς να έχεις μαζί σου ( στη θέση σου ) συνήθως δεν πρέπει να ξεπερνάει τα 7 κιλά. μπες στο site της εταιρίας που πετάς να δεις λεπτομέρειες δεν ισχύουν για όλες τα ίδια κιλά

Αποσυνδεδεμένος Oytopikos

  • ************
  • Γενικός συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 11003
  • Φύλο: Άντρας
  • สมน้ำหน้า
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Firefox 15.0.1 Firefox 15.0.1
    • Thailand
Απ: Royal Jordanian
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 30, 2012, 20:40:59 μμ »
@ουτοπικος εγώ μιλάω για τον γυρισμο από bkk για αθηνα.



Ε άρα καταλαβαίνεις , οτι αν δεν υπάρχει πτήση για Βενιζέλο ενδιάμεσα , πρέπει να σου δώσουν

Αποσυνδεδεμένος MAIKOA

  • ***
  • Μηνύματα: 347
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Firefox 15.0.1 Firefox 15.0.1
Απ: Royal Jordanian
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 30, 2012, 21:27:56 μμ »
Μαλιστα, το μεγαλό δεν παιζει έτσι ? απλά είμαι λίγο επιφυλακτικος μην γινει τιποτα και το χασω..!!

Να σαι καλα :)
Για λιγότερες πιθανότητες να χαθεί η αποσκευή κάνουμε τα εξής:
1) Πάντα γράφουμε σε δύο καρτελάκια που μας δίνει η αεροπορική εταιρεία (διότι μπορεί να ξεσκιστεί το ένα) το ονοματεπώνιμό μας το ξενοδοχείο που πάμε το τηλέφωνό μας και τον τελικό προορισμό και όχι την μόνιμη διεύθυνσή μας και πάντα  το ονοματεπώνιμο όπως το γράφει το διαβατήριο και τα υπόλοιπα στα Αγγλικά,διότι στην περίπτωση που πάει αλλού η βαλίτσα να διαβάσει τα στοιχεία η υπάλληλος του lost και να την στείλει με το πρώτο αεροπλάνο και να στείλει αμέσως σήμα στον προρισμό.
2)Να δούμε όταν μας τσεκάρει η κοπέλα ότι είναι ο σωστός προορισμός διότι εάν η υπάλληλος σε τσεκάρει μόνο με το διαβατήριο μπορεί να τσεκάρει συνωνυμία (δηλαδή να βγάλει το σύστημα και να τσεκάρει το εισιτήριο του άλλου), βέβαια πολύ σπάνια η περίπτωση αλλά γίνεται.
3)Το πιό συχνό λάθος το κάνει ο διαχωρισμός απο κάτω δηλαδή στην στέλνει αλλού κατα λάθος γιαυτό λέμε πρέπει να γράφουμε τα στοιχεία του προορισμού.
4) Όταν φθάσουμε με το καλό στον προορισμό και δεν την βλέπουμε τότε πάμε στο lost anf found (χαμένες και ευρεθέντες βαλίτσες) και λέμε στην υπάλληλο ότι δεν παραλάβαμε την βαλίτσα μας , έάν δεν έχει σήμα που αλλού πήγε τότε τις λέμε να στείλει ένα εργάτη και να  κοιτάξει  κάτω απο τις κορδέλες μεταφοράς των αποσκευών (αυτές που φέρνουν τις βαλίτσες εκεί που τις περιμένουμε) μήπως έχει πέση η βαλίτσα μας απο κάτω (και αυτό είναι συχνό φαινόμενο).
Εάν ούτε και αυτό τότε τις λέμε: Θέλω τα έξοδα πρώτης ανάγκης, σου δίνει κάποια χρήματα έως έρθει η βαλίτσα, και όταν έρθει να στην στείλει στο ξενοδοχείο σου και εννοείται χωρίς να πληρώσεις τίποτα.


Να είμαστε πάντα όλοι   καλά  !!

Αποσυνδεδεμένος thailandgr

  • Γενικός συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 8499
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Firefox 15.0.1 Firefox 15.0.1
    • Ταυλανδη - χωρα παραδεισος
Απ: Royal Jordanian
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 30, 2012, 22:35:25 μμ »
Μαλιστα, το μεγαλό δεν παιζει έτσι ? απλά είμαι λίγο επιφυλακτικος μην γινει τιποτα και το χασω..!!

Να σαι καλα :)

http://www.rj.com/en/carry-on_pieces.html
"Δικό σου είναι αυτό που δεν μπορεί να υπάρξει χωρίς εσένα"
The Little Prince - Antoine de Saint-Exupéry

Αποσυνδεδεμένος phohm phuy

  • ***
  • Μηνύματα: 254
  • Happiness is the absence of fear and greed
  • OS:
  • Windows Vista Windows Vista
  • Browser:
  • Chrome 22.0.1229.79 Chrome 22.0.1229.79
Απ: Royal Jordanian
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 30, 2012, 23:48:41 μμ »
τους ειχα παρει τηλεφωνο πριν μηνες η μια αναμονη ειναι 7.50 η αλλη 7.45  και σου λενε θα σου δωσουμε ξενοδοχειο μια φορα η στο πηγαινε η στο ελα, (εσυ διαλεγεις) 
still you may find a gem amongst them

Αποσυνδεδεμένος ntinos20

  • **
  • Μηνύματα: 162
  • Φύλο: Άντρας
  • Take chances, give everything, forget the past
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 9.0 MS Internet Explorer 9.0
Απ: Royal Jordanian
« Απάντηση #27 στις: Οκτώβριος 02, 2012, 23:04:09 μμ »
Σας ευχαριστω για τα comments παιδιά το εκτιμώ!

Λοιπον κυριακή πετάω με την παραπανω εταιρεια στα 628! μακάρι να τα είχα κλείσει κανα μηνα νωριτερα με egypt -100 ευρω κάτω θα ήμουν.
Οπως και να έχεις μετα την επιστροφη μου θα παραθέσω και εγώ την γνώμη μου για την εταιρεια.! Όσοι ταξιδευουν καλο ταξιδι παιδια και προσοχη ! :)

Φιλικα Κωσταντινος ;D
Nobody is perfect until you fall in love with them

Αποσυνδεδεμένος martz

  • ***
  • Μηνύματα: 215
  • Φύλο: Γυναίκα
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 8.0 MS Internet Explorer 8.0
Απ: Royal Jordanian
« Απάντηση #28 στις: Οκτώβριος 03, 2012, 21:03:17 μμ »
παιδιά βάζω στο site της royal jordanian αναχώρηση αθήνα και προορισμός bangkok πουθενά δεν τη βγάζει. τι κάνω λάθος? το είχα παθει και με την etihad αυτό.

Αποσυνδεδεμένος Oytopikos

  • ************
  • Γενικός συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 11003
  • Φύλο: Άντρας
  • สมน้ำหน้า
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Firefox 15.0.1 Firefox 15.0.1
    • Thailand
Απ: Royal Jordanian
« Απάντηση #29 στις: Οκτώβριος 03, 2012, 22:32:41 μμ »
παιδιά βάζω στο site της royal jordanian αναχώρηση αθήνα και προορισμός bangkok πουθενά δεν τη βγάζει. τι κάνω λάθος? το είχα παθει και με την etihad αυτό.

Βάλε ενδιαμεση σταση Αμμαν