Αποστολέας Θέμα: ΛΕΩΦΟΡΕΙΟ ΥΠΕΡΑΣΤΙΚΟ ΓΙΑ ΚΑΜΠΟΤΖΗ ΒΙΕΤΝΑΜ  (Αναγνώστηκε 5738 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος akis51

  • ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ
  • ***
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοσμοπολίτης & αγαπησιάρης
ΛΕΩΦΟΡΕΙΟ ΥΠΕΡΑΣΤΙΚΟ ΓΙΑ ΚΑΜΠΟΤΖΗ ΒΙΕΤΝΑΜ
« στις: Οκτώβριος 08, 2008, 17:55:47 μμ »
Ψάχνω εναλλακτική από Μπανγκόκ μέσω Καμπότζης για Σαιγκόν με πούλμαν κλιματιζόμενο. <Saigon Passenger Transportation Company (Sapaco Tourist) has inaugurated a quality bus service from Ho Chi Minh City to Siem Reap in Cambodia>  Έχει κάποιος συναγωνιστής εμπειρία ;  Σύμφωνοι, η γρήγορη λύση το αεροπλάνο. Αν δεν
υπάρχει αγωνία χρόνου αξίζει τον κόπο ; (με stop over εννοείται στην Καμπότζη)



Αποσυνδεδεμένος karabε

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 799
    • www.thai.gr
Απ: ΛΕΩΦΟΡΕΙΟ ΥΠΕΡΑΣΤΙΚΟ ΓΙΑ ΚΑΜΠΟΤΖΗ ΒΙΕΤΝΑΜ
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 08, 2008, 23:14:00 μμ »
Υπαρχει μελος του site που εκανε ακριβως το ταξιδι που σκεφτεσαι να κανεις. ;)
Θα παρεις ολες τις πληροφοριες που χρειαζεσαι

Αποσυνδεδεμένος Louis de Funès

  • ***
  • Μηνύματα: 322
  • Φύλο: Άντρας
  • TIT - This is Thailand
Απ: ΛΕΩΦΟΡΕΙΟ ΥΠΕΡΑΣΤΙΚΟ ΓΙΑ ΚΑΜΠΟΤΖΗ ΒΙΕΤΝΑΜ
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 09, 2008, 05:33:22 πμ »
Φιλε μου δεν ξερω αν ο συναδελφος καραμπε εννοει εμενα αλλα ακριβως το ιδιο ταξιδι εκανα εγω πριν περιπου ενα χρονο. Ξεκινησα απο Μπανγκοκ, κατευθυνθηκα και μπηκα με λεωφορειο στα νοτια συνορα της Καμποτζης στο Κρονγκ Κο Κονγκ. Ειναι η πρωτη πολη που συναντας στην Καμποτζη αλλα θυμηζει φαρ ουεστ! Μετα απο διαμονη μιας νυχτας και βολτουλα το βραδακι και κουβεντουλα με τους Καμποτζιανους, ξανα λεωφορειο για Πνομ Πενχ. Διαμονη εκει δυο βραδια και μετα καραβι για κρουαζιερα στον μεκονγκ και παραλληλα περασμα στο Βιετναμ. Κατεληξα στο Τσαο Ντοκ μια πολη στο Βιετναμ κοντα στα συνορα. Διαμονη 2 μερες και ξανα λεωφορειο για Σαιγκον. Αν βαριεσαι το καραβι μπορεις να παρεις απευθειας λεωφορειο Πνομ Πενχ-Σαιγκον. Ρωτα με αν θελεις κατι συγκεκριμενο αν σε ενδιαφερει το ταξιδι. Παντως δεν υπαρχει ενα μονο λεωφορειο που να σε παιρνει απο Μπανγκοκ και να σε πηγαινει Σαιγκον. Πρεπει να αλλαξεις λεωφορεια.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 09, 2008, 09:28:28 πμ από Jello Biafra »

Αποσυνδεδεμένος akis51

  • ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ
  • ***
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοσμοπολίτης & αγαπησιάρης
Απ: ΛΕΩΦΟΡΕΙΟ ΥΠΕΡΑΣΤΙΚΟ ΓΙΑ ΚΑΜΠΟΤΖΗ ΒΙΕΤΝΑΜ
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 09, 2008, 11:06:41 πμ »
Louis, ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Εννοείται ότι ένα πέρασμα στον Mekong αξίζει. Απλώς ζήτησα βοήθεια διότι ξεκίνησε τον Μάη καθημερινό δρομολόγιο Siem Reap/Angkor προς Σαιγκόν και μπορεί να έπαιζε κάτι καινούργιο. Phnom Penh stopover επιβάλλεται, συμφωνείς νομίζω !  Με την ευκαιρία, μιά τελευταία ερώτηση..
Λόγω μακράς εμπειρίας, με τρώει το κωλαράκι μου να το κάνω με μηχανή αλλά πρέπει να δω τι παίζει στα σύνορα.
Αν επιτρέπουν το πέρασμα της μηχανής εννοώ.  (Πάντα εκτός περιόδου βροχών, μπρρρ). Σκεφτόμουνα ένα "κύκλο", ΒΚΚ, Phnom, Saigon, Hue, Hanoi, Laos, Luang Phrabang, Vientiane, Udon Thani. ;D

Να 'σαι καλά, να κεράσω καφέ ΒΚΚ πριν το 2009, insallah..


Αποσυνδεδεμένος ELGEO2

  • ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ
  • ***
  • Μηνύματα: 150
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΛΕΩΦΟΡΕΙΟ ΥΠΕΡΑΣΤΙΚΟ ΓΙΑ ΚΑΜΠΟΤΖΗ ΒΙΕΤΝΑΜ
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 09, 2008, 22:04:19 μμ »
προς ακis  51.......καλησπερα  αγαπητε φιλε  στο προγραμμα μου  ειναι μια εκδρομη  απο saigon  με ποταμοπλοιο μεσω μεκονκ για πνομ πενχ..το sinh cafe <  τουριστικο γραφειο > στην σαιγκον κανει το δρομολογιο σε τρεις μερες με δυο διανυκτερευσεις σε περιοχες του βιετναμ....οσο αφορα την ερωτηση σου για  μηχανη  εχω να σου πω οτι οι αποστασεις μεταξυ τους ειναι πολυ μεγαλες και ειδικα στο βιετναμ  θελει  μεγαλη προσοχη ...στην υπαιθρο ειδικα οπου τα φορτηγακια και μηχανακια σου ερχονται απο παντου......και  εγω μαζευω πληροφοριες για μια κυκλικη διαδρομη μεταξυ βιετναμ-καμποτζης-λαος -ταυλανδης.....καλο βραδυ....

Αποσυνδεδεμένος akis51

  • ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ
  • ***
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοσμοπολίτης & αγαπησιάρης
Απ: ΛΕΩΦΟΡΕΙΟ ΥΠΕΡΑΣΤΙΚΟ ΓΙΑ ΚΑΜΠΟΤΖΗ ΒΙΕΤΝΑΜ
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 13, 2008, 13:48:50 μμ »
Μπράβο φίλε ELGEO. Πολύ καλή πληροφόρηση. Για την ώρα ρίξε ματιά σε περιγραφές από 
www.hardwayhome.blogspot.com και www.theworldoffroad.com

Κλείνω με το ..γνωστό : "Δεν παύεις να ΚΑΒΑΛΑΣ επειδή γερνάς, γερνάς επειδή παύεις να ΚΑΒΑΛΑΣ" !!







Αποσυνδεδεμένος tas67

  • *****
  • Μηνύματα: 1354
  • Φύλο: Άντρας
  • life is either a daring adventure or nothing
Απ: ΛΕΩΦΟΡΕΙΟ ΥΠΕΡΑΣΤΙΚΟ ΓΙΑ ΚΑΜΠΟΤΖΗ ΒΙΕΤΝΑΜ
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 13, 2008, 21:26:15 μμ »
Μπράβο σας παίδες.......



1 φωτογραφια = 1000 λέξεις

Αρκει βέβαια να υπάρχει και ψυχή............

Υπάρχουν ενδιαφερόμενοι, που να το λέει η καρδιά τους, για κάτι τέτοιο ??????????

οποιος ειναι μέσα , ας μου κάνει pm......
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 13, 2008, 21:36:39 μμ από tas67 »