Αποστολέας Θέμα: Κακη εμπειρια με την egypt air  (Αναγνώστηκε 24117 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος elefteria

  • **
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Thai Massage
Κακη εμπειρια με την egypt air
« στις: Οκτώβριος 19, 2008, 17:23:03 μμ »
Δεν ξερω αν καποιος απο εδω εχει παει ποτε Ταιλανδη, με Egypt Air, αλλα εγω ειχα μια πολυ ασχημη εμπειρια. Βασικα με ειχαν αφησει εξω απο την πτηση (μαζι με αλλα 15 ατομα περιπου!) λογω, οπως ειπαν, overbooking (ειχα κλεισει εισιτηριο κανονικα). Κατα συμπτωση, εκεινο το καλοκαιρι, ενα φιλικο ζευγαρι ειχε παει Ινδια με την εν λογω εταιρεια και ειχε ακριβως την ιδια εμπειρια. Και ουτε λογος για αποζημιωση - α, μου ειπαν οτι μπορουσα να φυγω με την επομενη διαθεσιμη πτηση που ειχε κενη θεση, μετα απο εναν μηνα!!
Ηταν πραγματικα μια φρικη! Ευτυχως, ενα τουριστικο πρακτορειο που ηταν εξω απο το αεροδρομιο της Μπανγκοκ μου εκλεισε πτηση μετα απο 2 ημερες με τις Τουρκικες αερογραμμες, που ηταν ΟΚ. Το 14ωρο transit στην Κων/πολη δεν με χαλασε... Παντως, δεν θα συνιστουσα σε κανεναν να παει Ταιλανδη με Egypt Air...  ::)



Αποσυνδεδεμένος elefteria

  • **
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Thai Massage
Απ: Κακη εμπειρια με την egypt air
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 19, 2008, 17:25:18 μμ »
Για να μην αναφερθω καθολου στην εφιαλτικη εμπειρια του transit του Καιρου, που δεν ηθελαν να βαλουν τους επιβατες σε ξενοδοχειο για διανυκτερευση (προβλεποταν στο εισιτηριο) γιατι λεει ηταν η εθνικη τους εορτη...

Αποσυνδεδεμένος lostromos

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 4351
Απ: Κακη εμπειρια με την egypt air
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 19, 2008, 18:59:15 μμ »
transit με agypt δεν εχω παει παρα μονο μια μονοωρη πτηση για καιρο.δεν ειχα προβληματα.γνωστος που πηγε φετος μπαγκογκ με egypt δεν ειχε προβλημα σε τιποτα μαλιστα η πτηση του ηταν πολυ καλη

Αποσυνδεδεμένος Oytopikos

  • ************
  • Γενικός συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 11003
  • Φύλο: Άντρας
  • สมน้ำหน้า
    • Thailand
Απ: Κακη εμπειρια με την egypt air
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 19, 2008, 19:02:03 μμ »
Έχω και γω ταξιδεψει με την εταιρια χωρίς κανένα πρόβλημα

Αποσυνδεδεμένος elefteria

  • **
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Thai Massage
Απ: Κακη εμπειρια με την egypt air
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 19, 2008, 19:21:38 μμ »
...Ισως τελικα να εχουν αλλαξει τακτικη - ας το ελπισουμε!

Αποσυνδεδεμένος orbitech

  • **
  • Μηνύματα: 192
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κακη εμπειρια με την egypt air
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 30, 2008, 02:49:02 πμ »
Ενταξει δεν ειναι και η καλυτερη εμπειρια αλλα υπαρχουν και χειροτερα..

Με την Qatar Airways ομως εντυπωσιαστηκα..

Αποσυνδεδεμένος dstergio

  • ***
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Linux (Ubuntu) Linux (Ubuntu)
  • Browser:
  • Firefox 3.6.8 Firefox 3.6.8
Απ: Κακη εμπειρια με την egypt air
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 29, 2010, 14:52:19 μμ »
Πρώτο ταξίδι με Egypt φέτος.Δε μας έδιναν την εκδρομή ή το ξενοδοχείο που δικαιούμασταν στο Κάιρο παρα μόνο το κουπόνι για το εστιατόριο.
Επικαλούνταν ότι θα αργούσε η visa.Μουλαρώσαμε και μας δωσαν το ξενοδοχείο τελικά.(Visa δε χρειάστηκε).Μόνο ότι είναι μέλη της star alliance τονίζαν με κάθε ευκαιρία.
Γύρισα εκτάκτος με Royal Jordanian με το που φτασαμε στο Αμαν μας περίμενε λεωφορίο για ξενοδοχείο χωρις πολλά πολλά.
Και ας μην ανήκει στη Star Alliance.

Αποσυνδεδεμένος anmar2004

  • **
  • Μηνύματα: 63
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 8.0 MS Internet Explorer 8.0
Απ: Κακη εμπειρια με την egypt air
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 24, 2012, 20:30:07 μμ »
Εχω και εγω μια ασχημη εμπειρια με την εταιρεια. Αρχικα ειχα κλεισει πριν απο 3 μηνες θεση για Γκουανκζου (Κινα) και επιστροφη απο Μπανγκοκ για σημερα 24 Ιανουαριου. Πριν απο ενα μηνα τυχαια ανακαλυψα οτι η πτηση απο Καιρο για Γκουανκζου ειχε μετατεθει για τις 25 Ιανουαριου (αυριο). Μπηκα σημερα για να δω αν μπορω να κανω τσεκ-ιν και ειδα οτι και παλι η πτηση μου απο Καιρο-Γκουανγκζου ειχε μετατεθει για μεθαυριο 26 Ιανουαριου.Σε τηλεφωνικη επικοινωνια που ειχα με την εταιρεια μου ειπαν οτι δεν μπορουν να κανουν τιποτα εκτος απο το να ακυρωσουν την κρατηση. Τελικα θα πεταξω αυριο για Καιρο και μεθαυριο το βραδυ για Κινα.
Μου ειπαν οτι αυριο που θα παω στο Καιρο να ζητησω να με φιλοξενησουν σε ξενοδοχειο. (Αρχικα μου ελεγαν να κατσω εδω στην Αθηνα και να φυγω κατευθειαν στις
26 απο Αθηνα αλλα εβαλα τις φωνες, τουλαχιστον να δω και τις πυραμιδες). Ηθελα να ρωτησω οποιος εχει παρομοια εμπειρια να μου πει ποιο εινα το ξενοδοχειο (νομιζω ο Λακηςσκορπιο εχει αναφερθει παλιοτερα σε αυτο) και αν χρειαζεται βιζα για να κανω καμμια βολτα στις πυραμιδες.

Αποσυνδεδεμένος lostromos

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 4351
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Chrome 16.0.912.75 Chrome 16.0.912.75
Απ: Κακη εμπειρια με την egypt air
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 24, 2012, 20:44:08 μμ »
νομιζω οτι η εταιρια σου δινει την δυνατοτητα να διαλεξεις μεταξυ ξενοδοχειου η τουρ στις πυραμιδες.αυτο για το διαστημα που θα εμενες εκει καποιες ωρες δηλαδη.
Σε μια τετοια περιπτωση η βιζα που σου βγαινει ειναι 24ωρη και δεν πληρωνεις κατι.
Τωρα αν ειναι για 2 μερες εκει και η εταιρια δεν αναλαβει την βιζα σου αν θυμαμε καλα πριν μερικα χρονια που ειχα παει η βιζα ηταν 25 ευρω.Κανονικα πρεπει η εταιρια να πληρωσει την βιζα σου και το ξενοδοχειο σου.το τουρ καντο μονος σου.απλα παιρνεις ενα ταξι του ζητας να βαλει οποσδηποτε ταξιμετρο και σε παει στην γκιζα.

Προσοχη γιατι η κινηση ειναι μεγαλη μην ξεχαστεις και χασεις κανενα αεροπλανο

Αποσυνδεδεμένος anmar2004

  • **
  • Μηνύματα: 63
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Firefox 9.0.1 Firefox 9.0.1
Απ: Κακη εμπειρια με την egypt air
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 24, 2012, 21:51:59 μμ »
οκ. ευχαριστω, το ξενοδοχειο ειναι το Ραντισον μπλου;

Αποσυνδεδεμένος lostromos

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 4351
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Chrome 16.0.912.75 Chrome 16.0.912.75
Απ: Κακη εμπειρια με την egypt air
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 24, 2012, 22:18:36 μμ »
δεν ξερω να σου απαντησω μαλλον ο λακης ειναι αρμοδιος,προφανως ομως εχει να κανει με ποια ξενοδοχεια συνεργαζεται η εταιρια καθως και την διαθεσημοτητα τους σε δωματια.

Αποσυνδεδεμένος MAIKOA

  • ***
  • Μηνύματα: 347
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Firefox 3.6.13 Firefox 3.6.13
Απ: Κακη εμπειρια με την egypt air
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 25, 2012, 15:14:52 μμ »
δεν ξερω να σου απαντησω μαλλον ο λακης ειναι αρμοδιος,προφανως ομως εχει να κανει με ποια ξενοδοχεια συνεργαζεται η εταιρια καθως και την διαθεσημοτητα τους σε δωματια.
Nαί έτσι είναι...
Βάζει ανακοίνωση στον τύπο η αεροπορική εταιρεία ότι θέλει τόσο αστέρων ξενοδοχεία και δέχεται προσφορές,  διαλέγει δύο-τρία-τέσσερα ανάλογα με τις ανάγκες της και στέλνει τους πελάτες της.
Να είμαστε πάντα όλοι   καλά  !!

Αποσυνδεδεμένος anmar2004

  • **
  • Μηνύματα: 63
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 8.0 MS Internet Explorer 8.0
Απ: Κακη εμπειρια με την egypt air
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 26, 2012, 16:37:24 μμ »
Τελικα με βαλανε στο ξενοδοχειο Le PASSAGE ακριβως διπλα απο το αεροδρομιο 5αστερο καλο, με πολυ καλο μπουφε, θελει βεβαια λιγο ανακαινηση στα δωματια.Οφειλω να πω οτι η συμπεριφορα των υπαλληλων της εταιρειας στο αεοροδρομιο Ελ.Βελ. ηταν αψογη.

Αποσυνδεδεμένος Lakisscorpio(The Butcher)

  • ****
  • Μηνύματα: 737
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Chrome 23.0.1271.64 Chrome 23.0.1271.64
Απ: Κακη εμπειρια με την egypt air
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 17, 2012, 10:15:54 πμ »
Τελικα με βαλανε στο ξενοδοχειο Le PASSAGE ακριβως διπλα απο το αεροδρομιο 5αστερο καλο, με πολυ καλο μπουφε, θελει βεβαια λιγο ανακαινηση στα δωματια.Οφειλω να πω οτι η συμπεριφορα των υπαλληλων της εταιρειας στο αεοροδρομιο Ελ.Βελ. ηταν αψογη.

Φιλε ammar 2004....οταν πηγα εγω(οπως ειπε και ο Lostromos)ειχες 2 επιλογες.....η τουρ στις πυραμιδες η ξενοδοχειο.....εγω διαλεξα το ξενοδοχειο που ηταν οντως το Radison Blue(παρα πολυ καλο ξενοδοχειο στο οποιο διακουμασταν και φαι!!!)Βεβαια,μας "βγαλανε" την ψυχη μεχρι να μας "βγαλουνε" την βιζα(μας λεγανε οτι εχει καποια διαδικασια και θα αργησει και καλυτερα να δεχτουμε μονο τα κουπονια για φαγητο στο αεροδρομιο και αλλα τετοια....αλλα δεν "μασησαμε"...ετσι και αλλοιως θα ειμασταν ωρες στο Καιρο!!!)....ηρθε το λεωφορειακι και μας πηγε στο Radison Blue....μειναμε εκει και μετα ηρθε μας πηρε και πηγαμε σεροδρομιο.....ωραια και καλα.........αλλα αυτο ηταν πριν 3-4 χρονιια!!!Τωρα πλεον(απ'οτι ξερω)δεν υπαρχει αυτη η "πολυτελει" του Ξενοδοχειου η των Πυραμιδων.....αν κανω λαθος καποιος να με διορθωσει...

Αλλα ας σας πω και εγω μια "εμπειρια μου με την Εgypt air που ειχα πριν 45 μερες περιπου...

Ειχα κλεισει για Αθηνα-Καιρο-Μπανγκοκ για 19-09-2012 και επιστροφη 14-10-2012...ολα καλα στο πηγαινε.κανενα προβλημα................εν τω μεταξυ πηγα και Κουαλα Λουμπουρ(Μαλαισια)με την Air Asia(εχω να γραψω και για την Αir Asia αλλα σε αλλο ποστ!!!)και γυρναω Μπανγκοκ με την Lufthansa....Για να καταλαβετε..............13-10-12 το βραδακι απο Κουαλα Λουμπουρ για Μπαγκοκ με Lufthansa  και την ιδια μερα (συγκεριμενα μετα απο 3 ωρες αλλα επειδη ηταν μετα τα μεσανυχτα η πτηση για Αθηνα πηγαινε 14-10-12)θα πετουσα με την Egypt για Καιρο-Αθηνα....

Στο check in της Lufthansa(στην Κουαλά Λουμπουρ),ζητησα οι αποσκευες μου να μπουν κατευθειαν στην Egypt ωστε να μην εχω το αγχος να εχω και τις αποσκευες στο Suvarna bhumi και να τις παραλαβω κατευθειαν στην Αθηνα...και ο υπαλληλος μου ειπε οτι μπορει να γινει γιατι ειναι και οι 2 εταιρειες Star Alliance(μπορει να γινοταν και χωρις να ειναι Star Alliance,δεν ειναι εκει το θεμα)....Βαζω λοιπον τις αποσκευες μου κλειδωμενες{οχι με λουκετακι αλλα με την κλειδαρια που ειχε η βαλιτσα μου πανω.....(βασικως 1 μεγαλη βαλιτσα ηταν)}στην Κουαλα Λουμπουρ και φευγω....και παραλαμβανω την βαλιτσα μου μετα στην Αθηνα στο "Ελ.Βενιζελος"...και ηταν η ΚΑΚΗ ΕΚΠΛΗΞΗ....Η Κλειδαρια της Βαλιτσας ΣΠΑΣΜΕΝΗ και οταν την ανοιξα τα πραγματα που ειχα μεσα ΑΝΑΚΑΤΩΜΕΝΑ Και Επισης ΛΕΙΠΑΝΕ ΚΑΠΟΙΑ!!!!Τρελλαθηκα!!!Πηγα αμεσως στο stand  των "Απολεσθεντων" στο "Ελ.Βενιζελος"(δεν ηταν κανενας εκει και υπηρχε 1 τηλεφωνο μονο το οποιο το πηρα και μετα απο λιγο ηρθε μια υπαλληλος).....τους ειπα την ιστορια και εκανα Δηλωση τι πραγματα μου λειπανε και ποσο περιπου ηταν η αξια τους(αυτο που με "πονεσε" περισσοτερο ηταν μου πηρανε ολοκαινουργιο 1 εξωτ.σκληρο δισκο 1 Τερα που το πηρα απ'την Μαλαισια!!!!και το παραξενο ειναι οτι μου αφησανε το κουτι το οποιο το εχω!!!αν ειναι βρε....αντε μην βρισω  παρε το ολο!!!μην μου αφηνεις το κουτι μεσα σκισμενο!!!και επισης ειχα μεσα 1 πακετο που μου εδωσε μια κοπελλα απο Ταυλανδη για να δωσω εδω στην Ελλαδα σε μια φιλη της που ειναι παντρεμενη με Ελληνα!!!Ευτυχως εκεινο μονο το σκισανε και μαλλον δεν πηρανε τιποτα(δεν το ξερω γιατι η κοπελλα μου το εδωσε σφραγισμενο να το δωσω στην Ελλαδα και δεν εχω ιδεα τι ειχε μεσα!!!!)

Μετα απο 2 μερες(16-10-2012),παιρνω τηλεφωνο στην Egypt και τους αναφερω το περιστατικο....μου ειπανε οτι πηραν την Αιτηση μου και οτι θα την Προωθησουν στα Κεντρικα Γραφεια στο Καιρο και οτι σε 15 μερες θα εχουμε απαντηση......Μετα απο 15 μερες(1-11-12),τους ξαναπαιρνω τηλεφωνο και μου ειπανε οτι πρεπει να περασει 1 μηνας απ'την αιτηση και να παρω στις 15-11-2012!!!
Τους Παιρνω στις 16-11-2012 και μου λενε οτι μου βγηκε αποζημιωση 150 Δολλαριων και οτι μεσα στην επομενη εβδομαδα θα μου στειλουν καποια εντυπα να τα υπογραψω(μαζι με τα στοιχεια μου)για να κατατεθει το ποσο αυτο στον λογαριασμο μου!!!

Δεν ειναι το ποσο!!ειναι το "γαμωτο"!!!μπορει μεσα να ειχα την φωτογραφικη μου μηχανη με ολες τις φωτογραφιες μου απ'το ταξιδι μου(που ηταν και πολλες!!!!)...αυτες δεν πληρωνονται(εννοω οι αναμνησεις)ουτε με ολα τα ΛΕΦΤΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ!!!

ΓΙ'ΑΥΤΟ,ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ.....ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΤΙ ΒΑΖΕΤΕ ΜΕΣΑ ΣΤΙΣ ΒΑΛΙΤΣΕΣ!!!ΟΧΙ ΠΟΛΥΤΙΜΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ(ΜΟΝΟ ΡΟΥΧΑ Η ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΑΝ ΧΑΘΟΥΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΞΑΝΑΒΡΕΙΤΕ)
ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ,ΜΗΝ ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΟΙΤ ΕΠΕΙΔΗ ΒΑΛΑΤΕ ΛΟΥΚΕΤΟ,ΕΙΣΤΕ ΑΣΦΑΛΗΣ!!!
ΕΓΩ ΑΠ'ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΦΟΡΑ.ΠΛΑΣΤΙΚΟ ΓΥΡΩ-ΓΥΡΩ ΚΑΙ ΔΕΣΙΜΟ!!!(ΑΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ 100% ΑΣΦΑΛΕΣ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠ'ΤΟ ΤΙΠΟΤΑ!!!)



Αποσυνδεδεμένος Oytopikos

  • ************
  • Γενικός συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 11003
  • Φύλο: Άντρας
  • สมน้ำหน้า
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • Firefox 31.0 Firefox 31.0
    • Thailand
Απ: Κακη εμπειρια με την egypt air
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 29, 2014, 20:02:06 μμ »
*Η Στεφανία Γουλιώτη είναι ηθοποιός.
Ευρέως γνωστή στο τηλεοπτικό κοινό έγινε μέσα από τη σειρά "Χαρά αγνοε'ιται" του Mega στην οποία υποδυόταν την ξαδέρφη της Χαράς.




Την περιπέτεια που έζησε μέσα στο αεροπλάνο κατά την επιστροφή της από την Ταϊλάνδη περιέγραψε η Στεφανία Γουλιώτη. «Στο τέλος των ονειρεμένων διακοπών μου στην Ταϊλάνδη , στο ταξίδι της επιστροφής , είχα μια απαίσια εμπειρία με την Egyptair...ναι θα κάνω δυσφήμιση και ας τολμήσει κανείς να μου πει τίποτα... Όσοι βαριέστε να διαβάσετε την ιστορία απλά σκεφτείτε καλά πριν ταξιδέψετε με Egyptair ...δώστε 200€ παραπάνω και ταξιδέψετε με μια εταιρεία σοβαρή που να εμπνέει εμπιστοσύνη...Η πτήση είναι από Μπανγκόγκ για Κάιρο στις 00:55 και όλα φαίνονται να βαίνουν κανονικώς..επιβιβαζόμαστε στο αεροπλάνο και καθόμαστε στις θέσεις μας...μας κάνει σε όλους εντύπωση πόσο παλιό είναι το αεροσκάφος και πόσο πρόχειρη η παροχή των συνηθισμένων μαξιλαριών και κουβερτών που συνήθως είναι συσκευασμένα αλλά αυτή τη φορά έμοιαζαν ήδη χρησιμοποιημένα καθώς και αρκετά χερούλια σπασμένα και φυσικά χωρίς τη γνωστή οθονίτσα που έχουν τα αεροσκάφη μεγάλων αποστάσεων ( αλλά οκ θα μπορούσα να ζήσω και χωρίς αυτό) . Κυρίως όμως κανένα οπτικοακουστικό μέσο του αεροπλάνου δε δούλευε σωστά...δεν ακούγαμε τίποτα από τις ανακοινώσεις τις λιγοστές που γίνανε , και οι οδηγίες ασφαλείας που προβλήθηκαν σε μια κεντρική οθόνη κολλάγανε και δεν προβλήθηκαν μέχρι τέλους, έτσι που αν κάποιος έπαιρνε πρώτη φορά το αεροπλάνο, δε θα ήξερε τι να κάνει σε περίπτωση έκτακτης ανάγκης... Αναμένουμε να απογειωθούμε, αλλά η ώρα περνάει ...το αεροπλάνο είναι γεμάτο τουρίστες , Ευρωπαίοι επι τω πλήστω και πολύ ήρεμοι γενικά ...μετά από μια ώρα αναμονής κάνα δυο από μας σκεφτόμαστε να ρωτήσουμε τι συμβαίνει αλλά οι αεροσυνοδοί δεν ξέρουν τίποτα λένε...θα μάθουμε και θα σας πούμε λένε...περνάει άλλη μια ώρα και η απάντηση για την αναμονή είναι "τεχνικό πρόβλημα" ... Μετά από μισή ώρα μας λένε ..."σε καμιά ώρα θα αποφασίσουμε ΑΝ θα σας βγάλουμε έξω για να επισκευάσουμε το σκάφος...όντως μετά από 45 λεπτά μας βγάζουν από το αεροπλάνο και μας βάζουν πίσω στη gate ... συμπληρώνουμε σχεδόν 3 ώρες αναμονής χωρίς να γνωρίζουμε το γιατί και χωρίς να μπορούμε να φάμε ή να πιούμε κάτι... Περιμένουμε πως απο στιγμή σε στιγμή θα εμφανιστεί κάποιος υπεύθυνος να μας πει τί συμβαίνει ...η ώρα είναι 4:00 το πρωί πια και μέχρι τις 07:00 δεν εμφανίζεται κανείς...οι Ταϊλανδοί στα desk το μόνο που κάνουν είναι να χαμογελούν και να σου λένε wait... εκείνη την ώρα , ανάμεσα σε Γάλλους, Αιγυπτίους, Ολλανδούς ,Γερμανούς, Ταϊλανδούς , Ρουμάνους, Αλγερινούς, Νορβηγούς ίσως (αν κατάλαβα καλά τη γλώσσα) και πολλούς άλλους που κάθονταν υπομονετικοί και περίμεναν, αποφασίζουν ΕΝΑΣ ΕΛΛΗΝΑΣ και ΜΙΑ ΙΤΑΛΙΔΑ (διόλου τυχαίο κατά τη γνώμη μου) , να αναλάβουν την υπόθεση και να ζητήσουν τον υπεύθυνο....Επιτέλους φωνάζουν σαν τρελοί... Οι Ταϊλανδοί λένε πως του χουν πει να έρθει εδώ και ώρα και δεν έρχεται... Περιμένουμε άλλη μια ώρα κατά την οποία πια τα πράγματα είναι έκρυθμα γιατί πολύς κόσμος εχει χάσει ήδη τις ανταποκρίσεις του...ο υπεύθυνος ΔΕΝ ΕΡΧΕΤΑΙ, και πια είμαστε στο χάος... Έχουν κυκλοφορήσει φήμες σε πηγαδάκια ότι δεν έκλεινε η πόρτα του χώρου αποσκευών και προσπαθούν να τη φτιάξουν ( υπενθυμίζω , το αεροσκάφος προπολεμικό, κάποιοι είδαν να βγαίνει και μαύρος καπνός απ' το aircondition) ...αλλά είναι μόνο φήμες ... Έχουν περάσει 6 ώρες αναμονής μες τη νύχτα και κανείς δεν έχει εμφανιστεί...μας μεταφέρουν σε άλλο gate το οποίο δεν έχει αρκετές θέσεις να κάτσουμε όλοι μετά απο αυτή την ολονυχτία...στην απελπισία μας , ζητάμε βοηθεια απο την Αστυνομία του αεροδρομίου, αλλά ούτε και αυτοί δεν μπορούν να βοηθήσουν μιας και δε μιλάνε γρι αγγλικά, η Ιταλίδα πιάνει τον ασύρματο της Ταϊλανδής υπαλλήλου, και φωνάζει στον υπεύθυνο να τσακιστεί να έρθει... Όλοι οι επιβάτες φωνάζουμε συγχρονισμένα "E-gy-ptair E-gy-ptair" μπας και μας ακούσει κανας άνθρωπος και εμφανιστεί ή μάλλον ζητούσαμε συμπαράσταση απο τους άλλους επιβάτες του αεροδρομίου...Εμφανίζεται ο υπεύθυνος κατα τις 8:45 (σχεδόν 8 ώρες αναμονής) συνοδεία δύο αστυνομικών γιατί φοβόταν ότι θα φάει ξύλο...και το μόνο που μας λέει είναι "δώστε μου άλλη μια ώρα"... ούτε τι έγινε ούτε τί θα γίνει... Ε λοιπόν μπορεί ο Έλληνας και η Ιταλίδα να ξεσήκωσαν τον κόσμο αλλά όταν άκουσα τη φωνή του Γερμανού να ωρύεται , εκεί τρόμαξα ...αλίμονο μας... Στη συνέχεια τη σκυτάλη πήραν οι Αιγύπτιοι που τον βρίζουν στη γλώσσα τους και έτσι συνεννοήθηκαν καλύτερα μεταξύ τους... Όλοι είναι πια όρθιοι μετά απο 8 ώρες αναμονής και ξενυχτι...καινουρια πηγαδάκια λένε πως περιμένουμε ανταλλακτικό απο το Κάιρο, και θα φύγουμε το βράδυ , αλλά κανείς πια δεν εμπιστεύεται και δε θέλει να μπει σε αυτό το αεροπλάνο...Εμφανίζονται οι πιλότοι οι οποίοι μας λένε "μην παραπονιέστε σε μας ,δεν είναι δικό μας θέμα , είναι των μηχανικών" , πράγμα που βρήκα απαράδεκτο μιας και έχω μπαμπά ναυτικό και ξέρω πως ο καπετάνιος φέρει την ευθύνη για όλα και είναι περήφανος γί´αυτό! Στις 9 ώρες αναμονής αποφασίζουν να μας πάνε στο ξενοδοχείο ... Οι Αιγύπτιοι μας λένε να μην πάμε γιατί "τους ξέρουν πώς κάνουν" , μας πανε εκεί και μας στέλνουν πίσω μετά από δυο μέρες, όποτε τους βολέψει δηλαδή και πως πρέπει να μείνουμε να διεκδικήσουμε να πάμε πίσω με άλλο σκάφος...οι Ιταλοί φωνάζουν ότι θα τους μηνύσουν, και παίρνουν τηλέφωνα στο προξενείο τους , με απαίτηση ένα άλλο αεροσκάφος . Εντωμεταξύ άλλες φήμες λένε πως φτιάχτηκε το σκάφος , και πως θα περιμένουμε να ξεκουραστεί το πλήρωμα για να φύγουμε ...τί να πιστέψει κανείς...Από την εταιρεία ΚΑΜΊΑ ΕΠΙΣΗΜΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ , ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΕΥΘΥΝΗ!! Αυτή τη στιγμή που γράφω κλείνουμε 12 ώρες καθυστέρησης χωρίς να ξέρουμε πότε θα φύγουμε ούτε καν κατά προσέγγιση και είμαστε ακόμα στην Μπανγκοκ..Έχει ξημερώσει πια, οι φωνές και οι "επαναστάσεις" πάψαν, οι καβγάδες σώπασαν και τη θέση τους πήρε η κούραση που μας είχε όλους καταβάλει ...καθένας ξέχασε ό,τι διεκδικούσε, σώπασε και με το κεφάλι σκυμμένο αποδέχτηκε ό,τι θα αποφάσιζαν οι άλλοι για κείνον..απλά επειδή ...ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΕ ΟΠΩΣ ΗΤΑΝ ΦΥΣΙΚΟ...Δέχτηκαν όλοι το ξενοδοχείο και όλοι μαζί θα πετάξουμε με το προπολεμικό σκάφος που έχουν προβλέψει για μας έχοντας καταφέρει μια τρύπα στο νερό...ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: Εκτός από τις εντυπωσιακές διαφορές με τις οποίες το κάθε έθνος αντιμετώπισε την κατάσταση , μία είναι η αλήθεια ....όπως λέει και ο Προμηθέας, "κανείς ισχυρότερος από την Ανάγκη"!!! Κάπως έτσι μάλλον πνίγονται οι επαναστάσεις... (Το έγραψα στην Μπανγκοκ και το ποστάρω τώρα από Κάιρο ...αναμένεται και συνέχεια γιατί η περιπέτεια συνεχίστηκε στο Κάιρο)!!!!» έγραψε στον προσωπικό της λογαριασμό στο facebook.