Αποστολέας Θέμα: Phuket πρωτη φορα! Help  (Αναγνώστηκε 20803 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Tassos_Thess

  • *
  • Μηνύματα: 6
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Chrome 26.0.1410.64 Chrome 26.0.1410.64
Phuket πρωτη φορα! Help
« στις: Μάιος 07, 2013, 14:19:15 μμ »
Καλησπερα σε ολους και ελπιζω να εισαι καλα!
 
Θα θελα να ρωτησω καποια πραγματα γιατι ειναι η πρωτη φορα που θα παω σε αυτο το μαγικο μερος και νιωθω
λιγο εως πολυ χαμενος...διαβαζω το φορουμ αλλα θα ηθελα αν μπορουσατε να βοηθουσατε λιγο περισσοτερο ωσαν πιο
εμπειροι εδω μεσα.

Θα ταξιδευψω Phuket ολο τον Αυγουστο περιπου, ξερω οτι η περιοδος δεν ειναι οτι καλυτερο, ειναι μαλλον οτι χειροτερο, αλλα μονο τοτε μπορω με τις δουλειες και τις υποχρεωσεις.

θα ηθελα λοιπον να ρωτησω τα εξης:

1. για 22 νυχτες ποσα χρηματα περιπου χρειαζομαι (να κανω συνάλλαγμα απο εδω η να παρω μαζι μου ευρό και να τα χαλασω εκει)
2. δεν θελω κοσμοπολιτικα μερη, θελω ησυχια και ενα παραδοσιακο σπιτακι μπροστα στην θαλασσα, μακρυα απο φασαρια.
    (που θα βρω κατι τετοιο, πως θα παω και αν εκει)
3. που μπορω να βρω κοπελες για "μασαζ" και να διαλεξω 2 και να τις παρω μαζι μου για ολες τις μερες ( αυτο ποσο περιπου θα κοστισει?)
4. ειναι κακο που παω μονος θα εχω προβλημα ασφαλειας?
5. απο φαγητο επειδει εχω προβλημα με το στομαχι τι προτεινετε να τρωω εκει?


Να στε καλα καλο καλοκαιρι!!!!!!!



Αποσυνδεδεμένος lostromos

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 4351
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • Chrome 26.0.1410.64 Chrome 26.0.1410.64
Απ: Phuket πρωτη φορα! Help
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 07, 2013, 15:45:24 μμ »
καλησπερα και καλως ηρθες

αν διαβασες το φορουμ λογικα θα σου εχουν ληθει πολλες ερωτησεις επιγραμματικα ομως

1.χρηματα θα αλλαξεις κατω οταν φτασεις στο νησι κανε μια ερευνα στα ανταλλακτηρια αν και δεν θα βρεις μεγαλες διαφορες αλλα οπου βρεις καλυτερα αλλαζεις.προσοχη συνηθως εμεις παιρνουμε καποια χρηματα για τις πρωτες αναγκες μας και συνηθως τα εχουμε σε μια καρτα οποτε και κανουμε αναληψεις απο ενα atm(μεγιστη αναληψη 20000 μπατ)γινεται αυτοματα η αλλαγη σε μπατ.

τωρα στο ποσο χρειαζεσαι ενας γρηγορος υπολογισμος μιας και πας πρωτη φορα κατω θα ηταν 100ευρω/ημερα αλλα αυτο εχει να κανει με πολλα πραγματα οπως πως θες να περασεις τις διακοπες σου,τι εξοδα θα κανεις,σε τι καταλλημα θα μεινεις κ.ασε καποιους οπως εμεις που ξερουμε πως να κινηθουμε και τι παιζει γενικα κατω το ποσο μειωνεται δραστικα σε καποιους που πανε πρωτη φορα το ποσο ειναι περιπου σε αυτο που σου ειπα.

2.ησυχια στο πουκετ.θα σου ελεγα να κατεβεις προς το νοτιο τμημα του νησιου Ναϊ Χαρν ειναι ωραια παραλια και οχι τοσο τουριστικη οπως αλλα μερη.
3.αυτα τα πραγματα θα τα δεις απο μονο σου κατω.
4.δεν υπαρχει κανενα προβλημα ασφαλειας κατω.ολοι νομιζω ακολουθουμε το γνωστο δεν ανακατευομαστε με τα πιτουρα για να μην μας φανε οι κοτες.αν ειναι ησυχος και δεν γυρευεις μπελαδες δεν εχεις απολυτως κανενα προβλημα
5.θα βρεις διαφορα ειδη φαγητου κατω μιας και ειναι τουριστικο το νησι οποτε βρησκεις και ευρωπαϊκου τυπου φαγητα αν νομιζεις οτι θα εχεις προβλημα με τα ταιλανδεζικα.καλο ομως ειναι να τα δοκιμασεις και απλα να τους λες να μην στα κανουν καυτερα αν εχεις ειδιαιτερο προβλημα.

καλο ταξιδι

Αποσυνδεδεμένος Tassos_Thess

  • *
  • Μηνύματα: 6
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Chrome 26.0.1410.64 Chrome 26.0.1410.64
Απ: Phuket πρωτη φορα! Help
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 07, 2013, 16:21:46 μμ »
καλησπερα φιλε μου

και ευχαριστω για το ενδιαφερον και την απαντηση σου!

το θεμα μου ειναι ομως με τα χρηματα γιατι πανω κατω θελω να ξερω τι θα χρειαστω,δυσκολες εποχες;)
γι αυτο σε ρωταω αυτο με τις κοπελες ποσο υπολογίζεις με την εμπειρια σου οτι θα κοστισει, γιατι ειναι συμαντικο?  Οσο για το Ναϊ Χαρν αυτο κοιταω τωρα και μ αρεσει αρκετα.Να σαι καλα!

ηθελα να ρωτησω και κατι ακομα που το σκεφτομαι! φι-φι τον αυγουστο ειναι καλα να πας η οχι? γιατι εκει εχει αυτο που θελω (φανταζομαι απο τις φωτο) ηρεμια και φυση.
επισης οι τιμες που κοιταξα για διαμονη ειναι γυρω στο 500-600 μεχρι 800 ευρω για 20 μερες.(στο booking.com για φιφι) αλλα 20 μερες φι-φι αντεχεις? ή ειναι προτιμοτερο να μοιρασεις την διαμονη σου σε διαφορα μερη στο Πουκετ?

επισης δεν ειμαι κανενας που του αρεσουν οι φασαριες και δεν κανω ποτε τσακουκαδες!! αλλα αν πας σε ενα απομερο μερος σχετικα, υπαρχει προβλημα να σε κλεψουν χτυπησουν κτλ?? τωρα μπορει να λεω και βλακιες αλλα συγχρωρεστε με για την απειρια μου!

ευχαριστω για τις προηγουμενες απαντησεις σου, με βοηθησαν!

Τιμη στο Forum

Αποσυνδεδεμένος lostromos

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 4351
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • Chrome 26.0.1410.64 Chrome 26.0.1410.64
Απ: Phuket πρωτη φορα! Help
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 07, 2013, 16:34:32 μμ »
θα σου πω ενα πραγμα οτι 150 ευρω την ημερα θα εισαι ανετα για ολη την διαμονη σου κατω για τηνακριβεια πολυ ανετα.

οχι τα πιπι ειναι πολυ καλα για εκδρομη 2-3 μερες.ειναι ησυχα αλλα περαν απο αυτο σανα τοπιο ειναι φοβερο.το μενεις εκει ομως ειναι ενα τελειως διαφορετικο πραγμα δεν εχει να κανεις και πολλα.

μιας και πας για τοσες μερες καλο θα ηταν να μην σπαταλησεις τις μερες σου μονο σε ενα μερος.10 μερες πουκετ για να το γυρησεις και να κανεις καμια εκδρομη στα πιπι ειναι καλα νομιζω.πηγαινε και καπου αλλου και φυλαξε 3-4 μερες,μιας και θα ειναι η πρωτη σου φορα,για το τελος στην πρωτευουσα.αποψη μου παντα.

Αποσυνδεδεμένος diamantis

  • ***
  • Μηνύματα: 534
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • Firefox 20.0 Firefox 20.0
Απ: Phuket πρωτη φορα! Help
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 07, 2013, 20:50:16 μμ »
στα πι-πι έχει πολύ μα πάρα πολύ ησυχία,'εχει ωραίες ημερήσιες κρουαζιέρες πας τα βλέπεις και αν σου αρέσει όντως ο.κ. εγώ τόσο μοναξιά δεν την αντέχω. 22 μέρες μπορείς πράγματι να δείς και κάτι άλλο ας  ΠΟΎΜΕ 2-3 μέερς Κράμπι ( ΑΟ ΝΆΓΚ)

Αποσυνδεδεμένος ntinos20

  • **
  • Μηνύματα: 162
  • Φύλο: Άντρας
  • Take chances, give everything, forget the past
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 9.0 MS Internet Explorer 9.0
Απ: Phuket πρωτη φορα! Help
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 08, 2013, 14:20:34 μμ »
Πρώτη φορά τάσο ε? Καλά θα περάσεις καταπληκτικά trust me , θυμάμαι την πρώτη φορά που πήγα και γύρισω μέσα στην καταθλιψη στο Ελλαντα ^^
Oσον αφορά την 4η ερωτηση σου προσωπικά όσες φορες πήγα μόνος μου δεν αντιμετωπισα κάποιο πρόβλημα είναι αναλόγως όμως και στον ανθρωπο άλλος μπορεί να ψαχνει φασαρίες κλπ κλπ εσύ μας είπες ότι δεν είσαι τέτοιος τύπος οποτε δεν νομιζω να έχεις κανένα πρόβλημα. Τώρα δεν ξέρω αν μπορείς να πάρεις κοπέλες μαζί σου μόνο ως massagers , anyway καλο σου ταξιδι και να περάσεις όσο καλυτερα μπορείς ώστε να ερθεις να μας πείς μετά πως πέρασες :D
Nobody is perfect until you fall in love with them

Αποσυνδεδεμένος vasilis44

  • *
  • Μηνύματα: 1
  • OS:
  • Linux (Ubuntu) Linux (Ubuntu)
  • Browser:
  • Firefox 26.0 Firefox 26.0
Απ: Ξενοδοχεία joiner fee????
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 18, 2014, 16:30:04 μμ »
Καλημερα
Ευχομαι σε ολους καλα ταξιδια.. Χαμόγελο Χαμόγελο
νεος στο site το βρηκα τυχαια, ψαχνοντας πληροφοριες για ταιλανδη την οποια σχεδιαζω να επισκεφτω για πρωτη φορα μεσα Μαρτη για περιπου 14 μερες με δυο φιλους.
απιστευτες οι πληροφοριες σας,ενα μεγαλο μπραβο για την υπομονη σας απεναντι σε μας που σχεδιαζουμε να παμε και θελουμε να μαθουμε οσο το δυνατον περισσοτερα..
εχω διαβασει αρκετα πραγματα εχω ψιλομπερδευτει,πολλες οι πληροφοριες αλλα πιστευω ολα θα πανε καλα...
σχεδιαζω να παμε απευθειαςπουκετ με πτηση μεσω καιρου,ειναι η πιο φτηνη και με ανεκτες ωρεσ αναμονης.αυτο που εχω μπερδευτει λιγο ειναι με τα ξενοδοχεια τα οποια δεν ειναι και φτηνα για ασια!!το νησι εχει πολλα αλλα δεν ξερω τις αποστασεις γιατι θελουμε κατι μεν κοντα στη θαλασσα,αλλα να μην ειμαστε και μακρια απο τη διασκεδαση!!μην πληροσουμε σε ταξι τα χρηματα που θα γλυτωσουμε αν παμε καπου πιο εξω απο την πατογκ..(απο οτι βλεπω ειναι λιγο τσιμπημενα σε πατογκ)
επισης θα ηθελα ναρωτησω αν με 35-40e το ατομο προσωπικα ανα ημερα  εξοδα ειναι ο.κ η χρειαζεται περισσοτερα??
να κλεισω ξενοδοχειο για ολες τις ημερες απο εδω ,η για 3,4 μερες και να ψαχτω εκει?
(δεν ξερω αν ειναι ο σωστος τροπος να ξεκινησω τη συνομιλια αλλα δεν ηξερα απο που να αρχισω)

Αποσυνδεδεμένος labiko

  • ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ
  • ***
  • Μηνύματα: 651
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • Mozilla Mozilla
Απ: Phuket πρωτη φορα! Help
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 19, 2014, 17:43:35 μμ »
καλησπέρα , με το καλο να πατε και είμαι σιγουρος ότι θα περασετε υπεροχα,
στις ερωτήσεις σου τωρα, ξενοδοχεια υπαρχουν και με 10 ευρω  το δωματιο(απλα βεβαια χωρις πολλα πολλα) ,
 κλεισε ξενοδοχειο για 1-2 μερες και ψαξου εκει για ναβρεις ακριβως αυτό που σου κανει.
 αποστασεις ...θα νοικιασετε μηχανάκια οποτε μην σε απασχολουν ιδιαιτερα...
τα χρηματα που λες για προσωπικα εξοδα δεν μπορω να σου πω την γνωμη μου γιατι δεν ξερω τι θελεις από τις διακοπες σου...φαγητά( ευρωπαικα ή ται) εκδρομες...μπαρακια πολλα ποτα...γυναικεια παρεα...κλπ.

Αποσυνδεδεμένος gioro27

  • **
  • Μηνύματα: 87
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Mac OS X Mac OS X
  • Browser:
  • Safari 7.0 Safari 7.0
Απ: Phuket πρωτη φορα! Help
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 19, 2014, 22:03:59 μμ »
10 ευρώ το δωμάτιο στην πατονγκ  μόνο σε κοιτωνα!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος kokkodin

  • ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ
  • ***
  • Μηνύματα: 217
  • OS:
  • Windows Vista Windows Vista
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 7.0 MS Internet Explorer 7.0
Απ: Phuket πρωτη φορα! Help
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 20, 2014, 07:17:04 πμ »
Bra baramy soi kouan yan 500μετρα απο τον ναο τησ Ban mon 200μετρα απο το See perl villa προσ κατου (πουκετ ταουν)ωραιοτατη πανσιον ονομα ιδιοκτιτη Σαιλεκ μενουν αυτη την στιγμη ο γιοσ μου 1 δωμ.ενασ φιλοσ του 1 δωμ οστελιοσ απο την ροδο 1δωμ με 7000μπατ τον μηνα συν ηλεκτρικο οτι καπσουν (περιπου 1000μπατ τον μηνα) μεγαλο ψυγιο-κεμπλε τ.v-αιρ κον.χωροσ ξεχωροσ για κουζινακη-ωραιο μπανιο -ιντερνετ-ανεμιστηρασ,αν το παρησ βδομαδα +- 2500μπατ δια 44.2 =56.5 ευρ δια 7μερεσ=8 ευρο την μερα πριν λιγο καιρο πικ-σεζον μενανε και αλλοι ελληνεσ (θανασησ-θεσαλ,νικοσ-μυκονοσ,κ.λ.π.Διπλα ακρειβοσ green hill villas ολοκαινουργια διαμερησματα (δεν εχει μπη ακομα ανθρωποσ)90 τ.μ 2υπν.2τουαλ.κουζινα ευροπαικη τραπεζ.σαλονι μεγαλο χωλ μπαλκονη καμπλε-T.V μεσα στο πρασινο θεα θαλασσα 30000μπατ τον μηνα +ηλεκτικο (13000-18000)μηνα για χρονο .Υ.Σ.υπαρχουν παρα πολλεσ πανσιον απο 12-18 ευρ.στην ναναι σοι 8 και σε πολλα αλλα σοι στην ναναι .

Αποσυνδεδεμένος gioro27

  • **
  • Μηνύματα: 87
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Mac OS X Mac OS X
  • Browser:
  • Safari 7.0 Safari 7.0
Απ: Phuket πρωτη φορα! Help
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 20, 2014, 07:53:37 πμ »
Ο Βασίλης αναφέρεται για δωμάτιο για 2 εβδομάδες και να είναι κοντά σε όλα ώστε να μην έχει μετακινήσεις ,κέντρο πατονγκ κάτω από 1000 μπατ το βράδυ  άντε το λιγότερο 900 σε αξιοπρεπές δωμάτιο δεν βρίσκεις .

Αποσυνδεδεμένος labiko

  • ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ
  • ***
  • Μηνύματα: 651
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • Mozilla Mozilla
Απ: Phuket πρωτη φορα! Help
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 20, 2014, 12:01:48 μμ »
το 10ευρω που ειπα δεν είναι απαραιτήτως πατονγκ, αλλωστε από την αρχη του προτεινα να νοικιασει μηχανακι.

Αποσυνδεδεμένος kokkodin

  • ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ
  • ***
  • Μηνύματα: 217
  • OS:
  • Windows Vista Windows Vista
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 7.0 MS Internet Explorer 7.0
Απ: Phuket πρωτη φορα! Help
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 20, 2014, 15:55:42 μμ »
Ban-paradise 500-600 μπατ δωματια συμπεριλαμβανι και μηχανακι,πιο κεντρο δεν γινεται.Αυτη την στιγμη μενουν εκει 4 κρητικοι και 2-3 ακομη ελληνεσ.Υ.Σ και επαναλαμβανω το πατονγ ειναι 2500μετρα επι 1500 σχετικα μικρο,ολα γυρο-γυρο

Αποσυνδεδεμένος Antonis53100

  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • iOS 7.1.2 iOS 7.1.2
  • Browser:
  • Safari 7.0 Safari 7.0
Απ: Phuket πρωτη φορα! Help
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 26, 2015, 11:54:22 πμ »
Καλησπέρα στην παρέα σκέφτομαι τον χειμώνα που μας έρχεται να τον βγάλω πουκετ από Δεκέμβριο εώς μέσα Μαρτίου η μονη εμπειρία που εχω από Ασία είναι απο ινδονησια το 2002 με την επέκταση τις visas πως μπορεί να γίνει ένα 500-600 € το μήνα θα μου φτάσει ? δεν αναζητώ ξέφρενες καταστάσεις ότι θα έκανα Αθήνα θα κάνω και εκει ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος namtok

  • *****
  • Μηνύματα: 1412
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 8.1/Server 2012 Windows 8.1/Server 2012
  • Browser:
  • Chrome 40.0.2214.115 Chrome 40.0.2214.115
    • https://plus.google.com/102898417893836622453
Απ: Phuket πρωτη φορα! Help
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 26, 2015, 12:19:38 μμ »
Καλησπέρα στην παρέα σκέφτομαι τον χειμώνα που μας έρχεται να τον βγάλω πουκετ από Δεκέμβριο εώς μέσα Μαρτίου η μονη εμπειρία που εχω από Ασία είναι απο ινδονησια το 2002 με την επέκταση τις visas πως μπορεί να γίνει ένα 500-600 € το μήνα θα μου φτάσει ? δεν αναζητώ ξέφρενες καταστάσεις ότι θα έκανα Αθήνα θα κάνω και εκει ευχαριστω
Δεν ξέρω αν σου φτάνουν, δεν έχω πάει ποτέ μου στο Πούκετ. Νομίζω όμως οτι είναι το πιό ακριβό μέρος της Ταϋλάνδης! Οπότε λογικά δεν θα σου φτάνουν.
https://plus.google.com/u/0/102898417893836622453
https://www.facebook.com/catsoulis?ref=tn_tnmn
http://500px.com/catsoulis
I wanted only to try to live in accord with the promptings which came from my true self. Why was that so very difficult?