Αποστολέας Θέμα: Απάτες στις συναλλαγές των Τραπεζικών Καρτών  (Αναγνώστηκε 31771 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lakisscorpio(The Butcher)

  • ****
  • Μηνύματα: 737
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Firefox 3.6.3 Firefox 3.6.3
Απ: Απάτες στις συναλλαγές των Τραπεζικών Καρτών
« Απάντηση #45 στις: Απρίλιος 18, 2010, 21:35:51 μμ »
και εγω που εκανα αναληψη 2-3 φορες απο Kasikorn bank ΑΤΜ με την Alpha bank electro visa καρτα μου στην Παταγια και με την Carrefoure Visa δεν ειχα κανενα προβλημα.........Και επισης η Alpha πηρε τηλεφωνο μεσα σε μερικες ωρες στο σπιτι μου στην Ελλαδα για να μου πει οτι γινανε αναληψεις καποιων ποσων στην Ταυλανδη!!!

Αποσυνδεδεμένος tas67

  • *****
  • Μηνύματα: 1354
  • Φύλο: Άντρας
  • life is either a daring adventure or nothing
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Firefox 3.6.3 Firefox 3.6.3
Απ: Απάτες στις συναλλαγές των Τραπεζικών Καρτών
« Απάντηση #46 στις: Απρίλιος 18, 2010, 22:05:40 μμ »

Δεν εννοούμε οτι με κάθε συναλλαγή θα προκύπτει και μπέρδεμα ,
αν είναι δυνατόν  !!

Περί αφύπνισης μιλάμε , προσοχής , και να τηρούνται τα στοιχειώδη  !!!!!

Να επισημάνω οτι  έχει πλακώσει κάτω πολύ "Ρωσία" , (ειδικά πουκετ - παταγια)

-έχουν ειδικότητα-   ;) 

Αποσυνδεδεμένος thailandgr

  • Γενικός συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 8499
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Firefox 8.0 Firefox 8.0
    • Ταυλανδη - χωρα παραδεισος
Απ: Απάτες στις συναλλαγές των Τραπεζικών Καρτών
« Απάντηση #47 στις: Δεκέμβριος 16, 2011, 18:33:45 μμ »
ΚΛΟΠΗ ΠΙΣΤΩΤΙΚΗΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΗΝ ΔΟΥΝ Η ΝΑ ΤΗΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΟΥΝ!
ΝΕΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΠΑΤΗΣ ΜΕ ΤΗΝ ΧΡHΣΗ ΤΗΣ ΠΙΟ ΣΥΓΧΡΟΝΗΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ!

"Δικό σου είναι αυτό που δεν μπορεί να υπάρξει χωρίς εσένα"
The Little Prince - Antoine de Saint-Exupéry

Αποσυνδεδεμένος Barracuda Beach Bar

  • **
  • Μηνύματα: 111
  • Φύλο: Γυναίκα
  • λιγο κρασί, λίγο θάλασσα & το αγόρι μου......
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Firefox 3.6.24 Firefox 3.6.24
    • Barracuda Beach Bar
Απ: Απάτες στις συναλλαγές των Τραπεζικών Καρτών
« Απάντηση #48 στις: Δεκέμβριος 17, 2011, 00:22:16 πμ »
και εγω που εκανα αναληψη 2-3 φορες απο Kasikorn bank ΑΤΜ με την Alpha bank electro visa καρτα μου στην Παταγια και με την Carrefoure Visa δεν ειχα κανενα προβλημα.........Και επισης η Alpha πηρε τηλεφωνο μεσα σε μερικες ωρες στο σπιτι μου στην Ελλαδα για να μου πει οτι γινανε αναληψεις καποιων ποσων στην Ταυλανδη!!!
ξερει κανείς αν η ΑΛΦΑ εχει το σύστημα ειδοποίησης μεσω sms ή mail?? Πηρα τηλέφωνο και μια προκομένη μου είπε οτι δεν υπάρχει η δυνατότητα αλλά πάντα το διασταυρώνω γιατι λίγοι ξέρουν την δουλειά τους καλά...

Αποσυνδεδεμένος teosep

  • ****
  • Μηνύματα: 606
  • OS:
  • Windows Vista Windows Vista
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 8.0 MS Internet Explorer 8.0
Απ: Απάτες στις συναλλαγές των Τραπεζικών Καρτών
« Απάντηση #49 στις: Δεκέμβριος 17, 2011, 15:30:06 μμ »
Οταν χρησιμοποιω την cash card στην Ταιλανδη με παιρνουν τηλεφωνο απο την ALPHA ,για να ελενξουν οτι ολα ειναι οκ.

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΡΗΣ

  • ***
  • Μηνύματα: 522
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • Firefox 22.0 Firefox 22.0
Απ: Απάτες στις συναλλαγές των Τραπεζικών Καρτών
« Απάντηση #50 στις: Ιούνιος 03, 2013, 14:12:32 μμ »


ΠροσοχήΠροσοχή Προσοχή στις νέες ηλεκτρονικές κάρτες που εχουν κυκλοφορήσεις τελευταία.
Με μια συσκευή κινητού τηλεφώνου και reader ανετα οι επιτήδιοι μπορούν να κλέψουν τα προσωπικά μας στοιχεία οταν την δίνουμε στο ταμείο.
Ειναι κάρτες που δεν απαιτούν κωδικό απο τον κάτοχο καιαφορούν μικρά ποσά κάτω των £20 ενώ απο την αλλη θέτουν ανώτερο οριο transaction μέχρι πέντε (5) ημερησίως πέραν των οποίων απαιτούν απο τον χρήστη.
να τους δοθεί pin .
Ηδη οπως αναφέρει η daily mail χρησιμοποιούνται πέντε (5) χρόνια και εχουν βρεί ευρεία αποδοχή απο το κοινό.
Απλά οι επιτήδιοι πλησιάζουν τα ανυποψίαστα θύματα προσποιούμενοι οτι περιμένουν κοντά στο ταμείο και κάνουν download ολων των προσωπικών δεδομένων της κάρτας.
Τα ιδια ισχύουν και οταν κάνουμε αγορές on line απο τα γνωστα site.
Eιναι αναλυτικό το reportage και καλό ειναι να του ρίξουμε μια ματιά.
Προσωπικά μου εκανε εντύπωση η δήλωση απο την ειδική ερευνητική ομάδα οτι :
“Mr Emms, who has published a report into contactless card flaws, said: ‘We have produced a phone which speaks the same language as the cards and used this to obtain data from them.”
Exουμε παράγει ενα τηλέφωνο που «μιλάει» την ιδια γλώσσα με την κάρτα (εχει δηλαδή το ιδιο λογισμικό) και να αποκτήσουμε ολες τις πληροφορίες απο αυτήν.
Mε τις συσκευές αυτές ειμαστε ικανοί να πάρουμε να κλέψουμε απο την κάρτα ολα τα στοιχεία του λογαριασμού τον 16 ψήφιο νούμερο οπως και την ημερομηνία λήξης και οχι μόνο αλλά μπορούν να κάνουν download κλέψουν και τις ερωτήσεις ασφαλείας που εκανε η Τράπεζα στον κάτοχο της κάρτας και να κάνουμε αγορές on line.

Πρποσοχή Προσοχή Προσοχή.
http://www.dailymail.co.uk/news/article-2334468/How-30million-wi-fi-credit-cards-plundered-cyber-identity-thieves-exploiting-contactless-payment-technology.html






Youtube :Sensual Kim Basinger Striptease in 9 1/2 Weeks Movie

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΡΗΣ

  • ***
  • Μηνύματα: 522
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • Firefox 22.0 Firefox 22.0
Απ: Απάτες στις συναλλαγές των Τραπεζικών Καρτών
« Απάντηση #51 στις: Ιούνιος 25, 2013, 14:29:44 μμ »
Χθεσινό δημοσίευμα για τις smart card τις εξυπνες ασύρματες κάρτες πληρωμών που απλά τις περνάμε απο το ταμείο και αφαιρούν ανάλογη χρέωση απο τον κάτοχο.
Λίγο καιρό πριν ειχε αναρτηθεί ανάλογο δημοσίευμα και εκανε λόγο οτι οι smart card με το χαρακτηριστικό σήμα του ασύρματου δυκτίου πάνω δεξιά οπως τις βλέπουμε ευκολα κλέβωνται ολα τα προσωπικά δεδομένα που εχει ο κατοχός της απο κακοποιούς.
Το κάτωθι δημοσίευμα με τίτλο «Travel dilemmas: ‘Smart card’ wise to PIN thieves too» απο την κεντρική αντιπροσωπεία των καρτών αναφέρει οτι  «bad guys from Europe»εχουν την συσκευή που μπορεί να διαβάσει τις κάρτες ολα τα στοιχεί και του κωδικού pin απο απόσταση. (οι Αμερικάνοι και αλλων εθνικοτήτων κακκοποιοί κανελώνουνε το ρυζόγαλο παιδιά και δεν υποκλέπτουν στοιχεία φαίνετε.....).
Στην Αμερική ο τύπος αυτών των καρτών εχει απορριφθεί ενώ και η αντιπροσωπία που τις εκδίδει  συνιστά οι κάτοχοι να προσέχουν οταν ειναι στα καταστήματα για αγορές.
Βασικά υπάρχουν δύο ειδών smart cards.
Οσες εκδίδονται με χαρακτηριστικά Chip and PIN και ο αλλος τύπος Chip and Signature. (εκδοση με pin κωδικό η ηλεκτρονική υπογραφή ανάλογα).
Στην συνέχεια προτείνονται τρία μέτρα προφύλαξης των κατόχων smart cards.
1.O υποκλοπέας θα πρέπει να ειναι σε ελάχιστη απόσταση απο τον κα΄τοχο της κάρτας ισως και μερικών inches ειδάλλως οπως αναφέρετε δεν μπορούν να κλαπούν τα στοιχεία της κάρτας απο την ειδική συσκευή reader των κακκοποιών.
2.Ακόμα και αν το pin του κατόχου παραβιαστεί οι πληροφορίες προστατεύονται και στην ουσία αυτό που υποκλέπτετε ειναι ενα serial number ασχετο με το pin και οπως αναφέρετε δεν  εχει να κάνει ουτε με το ονομα του κατόχου και κανένα αλλο προσωπικό στοιχείο.
3.Ο διευθυντής του Lieberman Software στο Los Angeles αναφέρει οτι καθε φορά που πραγματοποιείτε ενα transaction ο κωδικός pin αλλάζει ακόμα και αν κλαπεί ο κωδικός μια φορά δεν μπορεί να χρησιμοποιειθεί απο κακκοποιούς.
Επιπλέον προστασία μια συσκευή τσέπης Radio Frequency Identification-blocking βοηθά στην αποτροπή κλοπής και ειναι ενα πρόσθετο μέτρο ασφαλείας των κατόχων για να μην κλαπούν ο κωδικός pin ενώ απο την αλλη οταν την βγάζουμε απο την τσέπη για χρήση ειναι ευάλωτη οπως αναφέρετε.

Δεν χρησιμοποιώ τέτοιου ειδους κάρτες αλλά το ολο reportage μου θυμίζει το παλιό τραγούδι «αμπε μπα μπλόμ» ενώ τα μέτρα ασφαλείας οτι θα πρέπει να βρίσκετε ο κακοποιός παρα πολλύ κοντά ακόμα και να ημουν κάτοχος της κάρτας δεν θα με κάλυπτε.
To θυμώμαστε το παλιό τραγούδι «αμπε μπα μπλόμ»?
Βάζω και το link και προσοχή προσοχή την οποιαδήποτε τραπεζική κάρτα την βγάζουμε και την βάζουμε στην θέση της μόνο οταν ειμαστε στην Τράπεζα.

http://seattletimes.com/html/travel/2021260434_smartcardprotectionxml.html


Youtube :Sensual Kim Basinger Striptease in 9 1/2 Weeks Movie