Αποστολέας Θέμα: διαδικασια για βιζα μικρου παιδιου  (Αναγνώστηκε 4695 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος antaios

  • ****
  • Μηνύματα: 683
  • Φύλο: Άντρας
  • Είχα αρκετό μυαλό για να ζήσω τη ζωή μου ανόητα.
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • Chrome 30.0.1599.69 Chrome 30.0.1599.69
διαδικασια για βιζα μικρου παιδιου
« στις: Οκτώβριος 11, 2013, 18:58:23 μμ »
μηπως ξερει καποιος να μου πει την διαδικασια η τι ειναι το πιο ευκολο για να φερουμε στην Ελλαδα ενα μικρο παιδι τις γυναικας μου?
εχει το επιθετο πατερα τις γυναικας μου και ο γαμοσ που ειχε κανει δεν ειχε δηλωθει κανονικα


Όποιος ξέρει τους άλλους έχει γνώση. Όποιος ξέρει τον εαυτό του έχει σοφία.

Αποσυνδεδεμένος namtok

  • *****
  • Μηνύματα: 1412
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows NT 6.3 Windows NT 6.3
  • Browser:
  • Chrome 30.0.1599.69 Chrome 30.0.1599.69
    • https://plus.google.com/102898417893836622453
Απ: διαδικασια για βιζα μικρου παιδιου
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 11, 2013, 20:44:18 μμ »
μηπως ξερει καποιος να μου πει την διαδικασια η τι ειναι το πιο ευκολο για να φερουμε στην Ελλαδα ενα μικρο παιδι τις γυναικας μου?
εχει το επιθετο πατερα τις γυναικας μου και ο γαμοσ που ειχε κανει δεν ειχε δηλωθει κανονικα

Πιστεύω οτι θα χρειαστεί έγγραφη άδεια από τον πατέρα του παιδιού, αυτόν που είναι τέλος πάντων υπόλογος στο νόμο. Εφόσον υπάρχει αυτή η άδεια και εφόσον η γυναίκα σου έχει άδεια παραμονής στην Ελλάδα ισχύουν τα παρακάτω! http://www.ypes.gr/el/Generalsecretariat_PopulationSC/general_directorate_migratation/diefthinsi_metanasteftikis_politikhs/katigoriesadeiondiamonis/oik_epanenosi/
https://plus.google.com/u/0/102898417893836622453
https://www.facebook.com/catsoulis?ref=tn_tnmn
http://500px.com/catsoulis
I wanted only to try to live in accord with the promptings which came from my true self. Why was that so very difficult?

Αποσυνδεδεμένος teosep

  • ****
  • Μηνύματα: 606
  • OS:
  • Windows Vista Windows Vista
  • Browser:
  • Chrome 30.0.1599.69 Chrome 30.0.1599.69
Απ: διαδικασια για βιζα μικρου παιδιου
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 11, 2013, 21:38:03 μμ »
Νομιζω,οτι η περιπτωση ανηκει στην κατηγορια οικογενειακης επανενωσης μεταναστων .

http://adeiadiamonis.blogspot.gr/2009/05/blog-post_24.html   



« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 11, 2013, 21:43:22 μμ από teosep »

Αποσυνδεδεμένος Argiemarg

  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Φύλο: Άντρας
  • think positive
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 8.0 MS Internet Explorer 8.0
Απ: διαδικασια για βιζα μικρου παιδιου
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 11, 2013, 21:54:44 μμ »
  Πρέπει να πάει η γυναίκα σου στην Ταϊλάνδη .....(με one way εισητήριο-δυστηχώς.....θα καταλάβεις τον λόγο μετά).....και να βγάλει τα έγγραφα που θα σου αναφέρω.....
.... (ίσως χρειαστεί αρκετό καιρό γι αυτό κάντα υπομονή....) αλλά δεν είναι κάτι που να σας τρομάξει...απλά γραφειοκρατία...ΚΑΙ ΕΞΟΔΑ....
Αφού μαζέψετε όλα τα έγγραφα που χρειάζεστε πρέπει μετά..... να τα μεταφράσετε στα Άγγλικα και να πάει στην Ελληνική πρεσβεία στην Μπανκονγκ να τα επικυρώσουν (προσοχή...αυτό είναι πολύ σημαντικό ...αλλίως τα χαρτιά αυτά δεν μπορούν μετά να μεταφραστούν στα Ελληνικά)   .....μετά όλα αυτά σου δίνουν VISA στο παιδί ως τέκνο συζύγου Έλληνα πολίτη και (δυστηχώς... βγάζεις υποχρεώτικα μετ¨επιστροφής (ή και 2 one way κάνουν)...εισητήρια για την γυναίκα σου και το ανήλικο παιδί από   bkk -ath  και ξανά πίσω....ΘΕΛΟΥΝ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΕΙΣΗΤΗΡΙΑ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ 2 γιατί είναι visa...(παιδί  δεν μπορεί να ταξιδέυει μόνο του)......σου προτείνω να επιλέξεις την aigypt και να αγοράσεις one way... bkk-ath....και επιστροφή one way... ath-bkk ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ να την αγοράσεις στην υψηλή τιμή.... ΓΙΑΤΙ  σου δίνει την δυνατότητα να κάνεις πλήρως refund τα εισητήρια της επιστροφής μείον κάποιο αρκετά μικρό ποσό της τάξης των 50 ευρώ.....Οπότε ακυρώνοντας όταν με το καλό έρθει το παιδί στην Ελλάδα το εισητήριο θα πάρεις πίσω τα λεφτά σου.....το έκανα εγώ πριν 5 μήνες για το παιδί της γυναίκας μου και όλα καλά....γλίτωσα περίπου 500 ευρώ...

 Τα χαρτιά που χρειάζεσαι ΠΡΕΠΕΙ να ΠΑΡΕΙΣ ΤΗΛΕΦΩΝΟ την πρεσβεία μας στην Μπανκονγκ να σε ενημερώσουν αυτοί τι χρειάζεσαι.... μια και αυτοί είναι που θα σου βγάλουν και την VISA (εμάς μας έδωσαν 3 μήνες visa ως τέκνο συζύγου Έλληνα) για να ταξιδέυσει μετά βγάλαμε κανονικά άδεια παραμονής (5 χρόνια) και τώρα το παιδί είναι στο προνύπιο...
Λοιπόν..... απλώς ενημερωτικά μια και τα έχω κάνει πολύ πρόσφατα χρειάζεσαι.....


1) Πιστοποιητικό γενήσεως παιδιού
2) Πιστοποιητικό οικογενοιακής κατάστασης (στην Ταϊλάνδη) μητέρα+παδί+κατοικία
3) Διαζύγιο (από τον πρώην εάν υπήρχε γάμος)
4) Πιστοποιητικό επιμέλειας παιδίου....(να έχει νομικά την επιμέλεια η μητέρα του..)
5) Βεβαίωση 'οτι ο πατέρας του παιδιού σηναινεί στο ταξίδι του παιδιού
6)διαβατήριο παιδιού
 δεν ξέρω αν ξεχνώ κάτι....για φωτογραφίες κλπ λεπτομέρειες δεν θέλω να κουράζω...αλλά χονδρικά είναι αυτά...

υπάρχουν και κάποια πράγματα που θα σου ζητήσει επιπλέων η πρεσβεία όπως προκράτηση πτήσης (εντελώς τυπικό)και τουριστική ασφάλεια (αφού σου δώσουν visa)για το παιδί αλλά αυτά τα ζητάνε ούτως η άλλως σε κάθε visa...υποθέτω ότι το παιδί θα πάει σχολείο στην Ελλάδα οπότε μην ξεχάσεις το (ταϊλανδέζικο βιβλιάριο υγείας του)και όταν με το καλό έρθει εδώ  πρέπει να το βάλεις στην αφαλεια υγείας σου ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ απαραίτητο για να σου δωσουν άδεια παραμονής στο παιδί....
Οταν έρθει το παιδί στην Ελλάδα (όλα αυτά τα χαρτία που ΗΔΗ σου έχουν επικυρώσει στην Ελληνικη πρεσβεία στην μπανκονγκ) το προτότυπο και την μετάφραση στα αγγλικά θα τα πας σε ένα δικηγόρο να τα μεταφράσει απο τα αγγλικά στα Ελληνικά και αφού κάνεις και φωτοτυπία το διαβατήριο του παιδιού πας στο αλλοδαπών κα κάνεις αίτηση για άδεια παραμονής ως τέκνο Έλληνα πολίτη και θα σου δώσουν άδεια παραμονής για 5 χρόνια.....

αυτή είναι η εμπειρία μου και την παραθέτω....δεν ξέρω αν ξέχασα κάτι ή αν στην πόλη που ζω η γραφειοκρατεία ζητάει κάτι λιγότερο ή περισσότερο....

ΠΑΝΤΑ να επικοινωνείς με την πρεσβεία στην Μπανκονγκ....υπομονη και όλα γίνονται...
Είναι σκοπός ζωής του ανθρώπου να ταξιδέυει όπως ο Οδυσσέας...αρκεί να μην λησμονήσει την Ιθάκη του...