Αποστολέας Θέμα: Low cost flights ? No Thanks!!!!  (Αναγνώστηκε 7354 φορές)

Αποσυνδεδεμένος thailandgr

• Γενικός συντονιστής
  • Φύλο: Άντρας
  • Windows 8.1/Server 2012 Windows 8.1/Server 2012
  • Browser:
  • Firefox 28.0 Firefox 28.0
    • Ταυλανδη - χωρα παραδεισος
Low cost flights ? No Thanks!!!!
« Απάντηση #15 στις: Απρίλιος 04, 2014, 09:34:04 πμ »
Τραυματισμοί επιβατών της Ryanair στο «Ελ.Βενιζέλος» που έκαναν αγώνα δρόμου για μια δωρεάν επίσκεψη στην τουαλέτα

Ένα πολύ δυσάρεστο περιστατικό ελαβε χώρα χθες το βράδυ στο αεροδρόμιο «Ελευθέριος Βενιζέλος», όταν επιβάτες πτήσης της εταιρείας Ryanair με προορισμό τη Θεσσαλονίκη έπεσαν θύματα τραυματισμού.

Όπως είναι γνωστό, το τελευταίο διάστημα η εταιρεία έχει ανέβει κατακόρυφα στις προτιμήσεις των Ελλήνων λόγω των εξαιρετικά χαμηλών τιμών που προσφέρει, με αποτέλεσμα οι περισσότερες από τις πτήσεις της να αγγίζουν το 100% στην πληρότητα των επιβατών.
Έτσι, κατά τη διάρκεια της αναμονής για τη χθεσινοβραδινή πτήση, σημειώθηκε ιδιαίτερος συνωστισμός στην πύλη που οδηγεί στα λεωφορεία που μεταφέρουν τους επιβάτες από τις πύλες στα αεροσκάφη.
Ως εκ τούτου, μόλις άνοιξε η πόρτα, οι επιβάτες επιδόθηκαν σε έναν πραγματικό αγώνα δρόμου για να φτάσουν πρώτοι στο λεωφορείο, κατά τη διάρκεια του οποίου, δύο εξ αυτών σκόνταψαν με αποτέλεσμα να δημιουργηθεί πανικός και να τραυματιστούν δεκάδες άτομα, χωρίς ευτυχώς να κινδυνεύσει η ζωή τους.

Όπως έδειξαν οι έρευνες, το στραβοπάτημα προήλθε από το γεγονός ότι οι δύο επιβάτες φορούσαν τρία και τέσσερα ζευγάρια κάλτσες αντίστοιχα, καθώς και από δύο μπουφάν ο καθένας, σε μια προσπάθειά να μειώσουν το βάρος της χειραποσκευής τους ώστε αυτή να πληροί τις απαραίτητες προϋποθέσεις, με αποτέλεσμα να δυσκολεύονται ιδιαίτερα στην κίνηση.

Όπως μας μετέφερε χαρακτηριστικά μια εκ των επιβατών, η 60χρονη κυρία Σούλα, την ασυνήθιστη βιασύνη προκάλεσαν τα μοναδικά προνόμια που προσφέρονται σε όσους εισέλθουν πρώτοι στο αεροπλάνο της εταιρείας.
Συγκεκριμένα, οι δέκα πρώτοι επιβάτες που θα επιβιβαστούν στο αεροσκάφος δικαιούνται μία δωρεάν επίσκεψη στην τουαλέτα ενώ ταυτόχρονα μπορούν να δεσμεύσουν και μία θέση ακόμα για τον φίλο ή τη φιλενάδά τους μια μικρή επιβάρυνση της τάξεως των 10 ευρώ.
Παράλληλα, αρκετοί από τους επιβάτες της πτήσης ήταν ζευγάρια με μικρά παιδιά, οι οποίοι θέλησαν να επωφεληθούν από τη δυνατότητα επίσκεψης στο πιλοτήριο που προσφέρεται από την εταιρεία στην τιμή-σοκ των 20 ευρώ με Φ.Π.Α για τους είκοσι πρώτους τυχερούς που θα επιβιβαστούν.

Αμέσως μετά το συμβάν, άνθρωποι της Ryanair φανέρωσαν τρομερά αντανακλαστικά, προσφέροντας την οικονομικότερη λύση για την περίθαλψη των άτυχων επιβατών με κόστος που τελικά δε ξεπέρασε τα 70 ευρώ για τον καθένα, μοιράζοντας απλόχερα χαμόγελα ανακούφισης.
Την ίδια στιγμή, δεσμεύτηκαν να αντικαταστήσουν τα εισιτήρια των επιβατών με μια μικρή επιβάρυνση μέσα στο διάστημα του επόμενου εξαμήνου.
Πάντως, παρά το δυσάρεστο συμβάν, όλοι οι επιβάτες εξακολουθούν να δηλώνουν φανατικοί της Ryanair, σημειώνοντας πως μερικοί μώλωπες δεν είναι αρκετοί για να αντισταθούν στη δελεαστική προσφορά ενός ταξιδίου στην όμορφη συμπρωτεύουσα με μόλις 9 ευρώ και 99 λεπτά.

Tέλος, την κατάσταση φαίνεται πως προσπαθεί να εκμεταλλευτεί τις τελευταίες ώρες και η Aegean Airlines, η οποία προσφέρει σε όλους τους επιβάτες που τραυματίστηκαν ταξίδια στα Ιωάννινα και τη Θεσσαλονίκη με έκπτωση 2% για όλες τις πτήσεις μεταξύ 5 και 8 το πρωί.

χαχαχα Ωραιο το "κουλουρι"
http://www.tokoulouri.com/economy/bryanair/
"Δικό σου είναι αυτό που δεν μπορεί να υπάρξει χωρίς εσένα"
The Little Prince - Antoine de Saint-Exupéry

Αποσυνδεδεμένος kokkodin

• ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ
  • Windows Vista/Server 2008 Windows Vista/Server 2008
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 7.0 MS Internet Explorer 7.0
« Απάντηση #16 στις: Απρίλιος 04, 2014, 14:53:53 μμ »
Να χαρω τον φιλο μου που μου δινει πασα για γκολ. Μολισ αναφερθηκε οτι εχει 100% πληρωτητα Το τι θα γραφουν οι λακεδεσ (των εταιρειων) δεν λεγεται.Και τωρα παμε στα επι μερουσ .
1)γιατι βρε τυρογαλο να τρεξησ του κερατα για να μπησ πρωτοσ να πασ για κατουρημα τζαμπα (που δεν γνωριζω αν υπαρχη η τεραστια πληρωμη του ενοσ 1ευρου) ,Αφου μεσα στην αιθουσα πριν την επιβηβαση εχει τουαλετεσ καργα,να κατουρησησ να το φχαριστηθησ, 5λεπτα πριν την επιβηβαση.
2)γιατι βρε τραγη αφου σου επιτρεπουν 10κιλα και συμφωνησ αφου αγορασεσ εισητηριο πασ να τουσ κοροιδεψησ φορωντασ ακομη και φουστανελα?με την αιρ-ασσια 8κιλα και ολοι κυριοι ουτε διπλα ουτε τριπλα ρουχα,εχεισ βαλιτσα και θεσ για 3ημερη εκδρομη ολοσου το νυκοκηριο πληρωσε βρε λουστη οι αλλοι ομωσ τι σου φτενε .
3)γιατι να μπησ στο κοκπιτ ρε χαχαμικο ,γινετε αφτο σε καμια αλλη αεροπορ.εταιρεια .ΔΕΝ γινεται για λογουσ ασφαλειασ μολισ κλεισουν οι πορτεσ κλειδωνη ο κυβερν.απο μεσα(αν αυτοι βαζουν κοσμο μεσα παρα πολυ κακωσ)και θα ειχε επενβη η Ι.Α.Τ.Α.
4)Αν ταξιδευησ μονοσ  κρετινε γιατι να μπησ πρωτοσ αφου διπλα σου οπωσ και να γινει καποιοσ θα κατση (μπεσ τελευταιωσ και κατσε οπου εχει κενο)το ιδιο ειναι.Αν τωρα ταξιδευησ με ανηλικο παιδι ειναι υποχρεωμενοι να σου βρουν 2αδα να κατσεται μαζι παλι λογο ασφαλειασ, και αν δεν εχει 2 διπλα-διπλα,Αλαζουν εναν μονο του για σενα και το συνοδευομενο.Αν παλι ρε τουρμπο ταξιδευησ με συντροφια παρανομη,ε δε χαθηκε ο κοσμοσ να κατσετε χωρια 2ωριτσεσ θα σφυξουν και τα μελια(γιατι αν ειναι η γυναικα σου, χανω την κρανα μου, μεσα σου θα παρακαλασ να κατσησ διπλα σε κανα μανουλι.
5)γιατι ρε αρτυριοσκλυρικε να αγορασησ οτιδηποτε σου πουλανε ,τι εισαι αγριοσ που θα παρει χαντρεσ.Αυτοι πουλανε εσυ γραφτουσ στα αρτιδια σου (αρτιδια ειναι τα μικρα ψωμακια)αυτη η διευκρινηση για να μην βρουν αφορμη οι admid και μου σβυσουν το ποσταρ
6)Και νε ρε μπαγλαμα να τυπωσισ την κρατηση σου ειναι ασφαλεια για σενα γιατι και στην καλυτερη αεροπορ.εταιρεια μπορη να κανουν διπλοκρατηση η οβερ μπουκινγκ,Η κατα λαθοσ, η καμεια φορα για τα νον-σοου, και μολισ γεμισουν κλεινουν την πτηση εστω και νωριτερα και σου πεζουν τον παπα,σου λεν δεν βρησκω την κρατηση,και μα μου μανταλακια,και αφου φασ την φρικη σου κανουν και την χαρι να σε βαλουν στην επωμενη.
7)Και νε ρε ωμορφαντρα να δωσησ 2,3ευρω στην κρατηση αυτα τα περνουν οι πιστωτικεσ ,οταν η εταιρεια παει για 10/15ετρω να πληρωση και την καρτα?.
Εδω στην ταιλανδη εκτωσ των ποληκαταστηματων ολοι οι αλλοι σου περνουν 2/3% και ολοι μουνγκα-στην στρουγκα (οπωσ λεει και η κανελη).
ΜΑΓΓΙΤΕΣ κουραστικα αυτα για την ωρα,Επαιτε συνεχεια,καποιοσ θα ξαναγραψη παπαρουνια και εδω θαμαστε ....
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 04, 2014, 16:44:53 μμ από thailandgr »

• Γενικός συντονιστής
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
« Απάντηση #17 στις: Απρίλιος 04, 2014, 16:45:55 μμ »
Α ρε ντινο ....
Το κειμενο απο το  www.tokoulouri.com ειναι σατυρικο - χιουμοριστικο και οχι αληθες .....

Αποσυνδεδεμένος kokkodin

• ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ
  • Browser:
« Απάντηση #18 στις: Απρίλιος 04, 2014, 18:53:09 μμ »
Γιωργη μου αυτοι θα γραφουν μια σωβαρα ,μια ταχα χιουμορηστικα ,η λασπη ομωσ θα πεφτη και ο κοσμακησ που δεν κατεχει θα τρωη τον παπα και στο τελοσ μενη ο λεκεσ.Για μενα που ημουν σε αυτη την δουλεια το πρωτο και τελευταιο ειναι η ασφαλεια(να παω και να γυρησω σπιτι μου ,αν δεν απατωμε δεν εχουν χοντρο ατυχημα(κτυπα ξηλο)μεχρη τωρα.2)ειναι το ταξιδη(η εκδρομη)οπωσ εχω προαναφερη,οταν λοιπον εχεισ ασφαλεια/φτυνο εισητηριο/στην ωρα τουσ οι πτησεισ,ξεκινα το ταξιδη με παρα πολλα θετικα αρα και οι πιθανοτητεσ για πετυχημενη εκδρομη πολυ μεγαλεσ.Υ.Σ.σκεφτητε να βαλη Αθηνα-βκκ-Αθηνα 370-400 ευρωπουλα (που λεει και η πανια)και πητε μου πιοσ δεν θα παει γιατι θα πληρωνη 3ευρω εκτιπωση και 1ευρω κατουρημα ,αντε και 2 χ@σημο(για να κανω και καλα και εγω)ΧΙΟΥΜΟΡ.

Αποσυνδεδεμένος martz

• Φύλο: Γυναίκα
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
« Απάντηση #19 στις: Απρίλιος 04, 2014, 20:36:56 μμ »
Γιωργη μου αυτοι θα γραφουν μια σωβαρα ,μια ταχα χιουμορηστικα ,η λασπη ομωσ θα πεφτη και ο κοσμακησ που δεν κατεχει θα τρωη τον παπα και στο τελοσ μενη ο λεκεσ.Για μενα που ημουν σε αυτη την δουλεια το πρωτο και τελευταιο ειναι η ασφαλεια(να παω και να γυρησω σπιτι μου ,αν δεν απατωμε δεν εχουν χοντρο ατυχημα(κτυπα ξηλο)μεχρη τωρα.2)ειναι το ταξιδη(η εκδρομη)οπωσ εχω προαναφερη,οταν λοιπον εχεισ ασφαλεια/φτυνο εισητηριο/στην ωρα τουσ οι πτησεισ,ξεκινα το ταξιδη με παρα πολλα θετικα αρα και οι πιθανοτητεσ για πετυχημενη εκδρομη πολυ μεγαλεσ.Υ.Σ.σκεφτητε να βαλη Αθηνα-βκκ-Αθηνα 370-400 ευρωπουλα (που λεει και η πανια)και πητε μου πιοσ δεν θα παει γιατι θα πληρωνη 3ευρω εκτιπωση και 1ευρω κατουρημα ,αντε και 2 χ@σημο(για να κανω και καλα και εγω)ΧΙΟΥΜΟΡ.
Πολύ καλά τα λέει αυτή τη φορά ο kokkodin :D :D :D

Αποσυνδεδεμένος mikelangelo

• Windows 8/Server 2012 Windows 8/Server 2012
  • Browser:
« Απάντηση #20 στις: Απρίλιος 04, 2014, 22:13:17 μμ »
Aψογος για μια ακομη φορα ο kokkodin, που παρ οτι τσιμπησε στο "τυρι" του Thailandgr, εδωσε ενα ακομα αιτιολογημενο ρεσιταλ σε αυτο το ανεπαναληπτο μιγμα greeklish- ελληνικων.
Οσοι εχουν ζησει Λονδινο θα γνωριζουν παρα πολυ καλα οτι οι....σοβαροι Εγγλεζοι την πρωτη μερα των εκπτωσεων συμπεριφερονται ως φανταροι που επεστρεψαν
απο το μετωπο και εχουν να αντικρυσουν θηλυκο κατι μηνες.
Μιλαω για τα ντου που γινονται στα ΜΕΓΑΛΑ ΠΟΛΥΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ σε βαθμο που επιστρατευεται ιδιωτικη ασφαλεια για να ηρεμησει τα αλαλαζοντα πληθη.
Τα ιδια και χειροτερα στη Νεα Υορκη παλi στο ανοιγμα των εκπτωσεων, υπαρχουν και σχετικα βιντεακια στο u-tube.
Nταξει ειμαστε ολιγον γυφτοι οι Ελληνες, ελλειψει καταναλωτικης κουλτουρας, αλλα ο πελατης ειναι παντου ο ιδιος.
"N' αγαπας την ευθυνη.
Να λες εγω,  εγω μοναχος μου
Θα σωσω τον κοσμο.
Αν χαθει, εγω θα φταιω."

Νικος Καζαντζακης

Αποσυνδεδεμένος kokkodin

• ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ
  • Browser:
« Απάντηση #21 στις: Απρίλιος 05, 2014, 08:44:18 πμ »
Ακρειβωσ ετσι οπωσ τα λεει ο μικελ.Νεα-υορκι μπλουμινγκντεηλ/μευσησ ,σε εκπτωσεισ οι ουρεσ ατελειωτεσ, Πολοι στυνονται απο τα ξυμερωματα.Θαθελα να σασ αναφερω και μια αλλη παραμετρο στην υποθεση Rayan-air, Εκτοσ των αεροπορικων εταιρειων που χανουν την πιτα,Στο πεχνιδη ειναι και τα ταξιδιωτικα πρακτορεια διοτη δεν τουσ δινει να πουλανε εισητηρια,Τα πουλα μονη τησ για περικοπη εξοδων.ΟΣΟ για τα αρθρα Σοβαρα/χιουμοριστικα/ειρωνικα/υπερβολ./ ΙΔΩΜΕΝ (κοντοσ ψαλμοσ αληλουια).

Αποσυνδεδεμένος diamantis

• Browser:
  • Chrome 33.0.1750.154 Chrome 33.0.1750.154
« Απάντηση #22 στις: Απρίλιος 05, 2014, 12:23:17 μμ »
Οπως πάντα ανυπομονώ πότε θα γράψει και πάλι ο Ντίνος.Πάντα ''χύμα'' χωρίς ''καθωσπρεπισμούς του κ@λου, αλλά με ουσία και πληροφορίες που είναι πολύ χρήσιμες ειδικά όταν προέρχονται από επαγγελματίες. Και όσον αφορά συντακτικά και λοιπά τρίχες κατσαρές και για μένα είναι αυτά. Πάμε σε πραγματικό δικό μου παράδειγμα. Χριστούγεννα 2011 από Πουκέτ-Μπανκόγκ.Οτι πιό ακριβό θέλω ένα εισιτήριο για τη γυναίκα. Τάι 110 ευρώ και δεν υπήρχε διαθέσιμο.Βρίσκω 37 ευρώ με Αίρ-Ασια.Σακίδιο πλάτης ούτε 6 κιλά τα λίγα υπόλοιπα στη δική μου βαλίτσα.Τίποτα άλλες ''κρυφές'' χρεώσεις.Κράτηση μέσω ίντερνετ τσέκ ίν 6 ημέρες? πριν, μπράβο τους, ενώ το δικό μου τσέκ-ιν με τάι πάπαλα. 21.40  αναχώρηση και οι 2 πτήσεις. Αίρ Ασια έφυγε στη ώρα της εγώ 25 λεπτά καθυστέρηση με αποτέλεσμα να με περιμένει στο σεροδρόμιο για να πάμε στο ξεν/χείο. Μετά από αυτή την εμπειρία γιατί να μην ξανακλείσω με λόου-κόστ? εμένα πάντως δεν μου περισσεύουν χρήματα να τα πετάω από το '' παράθυρο'' Εσάς???

Αποσυνδεδεμένος kosa

• Windows 8.1/Server 2012 Windows 8.1/Server 2012
  • Browser:
  • Chrome 33.0.1750.154 Chrome 33.0.1750.154
    • Ταϋλάνδη ένα ταξίδι που κρατάει χρόνια
Ο ταξιδιώτης βλέπει ότι βλέπει. Ο τουρίστας βλέπει ότι έχει έρθει να δει.
G.K. Ghesterton

http://thailandmymemories.wordpress.com/

• Γενικός συντονιστής
  • Browser:
« Απάντηση #24 στις: Απρίλιος 13, 2014, 19:41:27 μμ »
Πως θα παρετε εχτρα (40) κιλα στις low cost εταιριες .
Δειτε !

Αποσυνδεδεμένος averel

• *
  • Browser:
  • Chrome 34.0.1847.116 Chrome 34.0.1847.116
Απ: Low cost flights ? No Thanks!!!!
« Απάντηση #25 στις: Απρίλιος 13, 2014, 20:12:48 μμ »
Εντάξει, καταλάβαμε..
Για να μπορέσεις να πάρεις παραπάνω κιλά, πρέπει να γίνεις λέτσος.
Μή σώσω να πετάξω low cost..
Να μου καεί καλύτερα το video και τα σχετικά

• Γενικός συντονιστής
  • Browser:
  • Firefox 32.0 Firefox 32.0
« Απάντηση #26 στις: Οκτώβριος 09, 2014, 20:30:45 μμ »
Η πτήση για γερά νεύρα και η συγνώμη της Ryanair

Πληθαίνουν τα παράπονα για τον ιρλανδικό αερομεταφορέα.

Σε πτήση για γερά νεύρα εξελίχθηκε εκείνη 40 Βρετανών τουριστών τους οποίους εγκατέλειψε στην Κέρκυρα ο Ιρλανδικός αερομεταφορέας Ryanair. 
Οι επιβάτες φυσικά και δεν έχασαν την πτήση επειδή δεν έκαναν στην ώρα τους check -in, αλλά επειδή η αεροπορική εταιρεία αποφάσισε να ακυρώσει την πτήση επιστροφής στη Βρετανία λόγω κακών καιρικών συνθηκών.

Το θέμα πήρε τέτοιες διαστάσεις που ακόμη και τα βρετανικά μέσα ενημέρωσης έκαναν αναφορά στον μη επαγγελματικό τρόπο που διαχειρίζεται η Ryanair τους πελάτες της.
Σε δημοσίευμα της η DailyMail, τονίζει πως οι επιβάτες υποβλήθηκαν σε 72 ώρες αναμονή έως ότου ακούσουν εάν τελικά θα μπορέσουν να επιστρέψουν στο σπίτι τους.
Υπήρξαν δε κάποιοι που υποστήριξαν πως η ενημέρωση που τους δόθηκε ήταν πως ίσως να μην μπορέσουν να φύγουν από την Ελλάδα μέχρι την επόμενη εβδομάδα, τη στιγμή που άλλες αεροπορικές, μεταξύ των οποίων easyJet και Thomas Cook, απογειώνονταν από το αεροδρόμιο της Κέρκυρας όταν οι καταιγίδες ξεσπούσαν στο νησί.
Επιπρόσθετα, στο δημοσίευμα παρατίθενται μαρτυρίες ταξιδιωτών που αδυνατούσαν να προμηθευτούν τα φάρμακά τους ή που απολύθηκαν επειδή δεν κατάφεραν να παραστούν έγκαιρα στην εργασία τους.

Πρόκειται για ένα ακόμα ατυχές περιστατικό που πλήττει την αεροπορική εταιρεία χαμηλού κόστους που το τελευταίο χρονικό διάστημα έχει εδραιώσει την παρουσία της στην ελληνική αγορά.
Πέρα από την πολιτική επιβολής υψηλών προστίμων και χρεώσεων προς στους πελάτες της, στη χώρα μας τουλάχιστον δεν διαθέτει γραφείο και προσωπικό με το οποίο να μπορεί να έρθει σε επαφή ο επιβάτης σε περίπτωση που προκύψει κάποιο πρόβλημα.
Η Ryanair πήρε θέση απαντώντας στην βρετανική εφημερίδα πως υποχρεώθηκε να ακυρώσει δύο πτήσεις για το Μάντσεστερ και το Oslo Rygge από την Κυριακή.

Σύμφωνα με τα όσα δήλωσε εκπρόσωπος της εταιρείας «εξαιτίας των αντίξοων καιρικών συνθηκών στην Κέρκυρα, η Ryanair υποχρεώθηκε να ακυρώσει δύο πτήσεις για το Μάντσεστερ και το Oslo Rygge.
Στους επιβάτες που πλήττονται, έχει παρασχεθεί διανυκτέρευση και κουπόνια για αναψυκτικά στη διάρκεια της καθυστέρησης, σε πλήρη συμμόρφωση με την νομοθεσία EU261».

Ο ίδιος πρόσθεσε πως η διοίκηση της εταιρείας εξετάζει την σκοπιμότητα του προγραμματισμού επιπλέον πτήσεων και πως θα επικοινωνήσει με τους πελάτες μόλις επιβεβαιωθεί.
Ζήτησε συγνώμη από όλους τους πελάτες που έχουν πληγεί από τις ακυρώσεις λόγω των δυσμενών καιρικών συνθηκών και ανακοίνωσε πως θα έχουν επίσης την επιλογή να μεταφερθούν σε άλλες διαθέσιμες πτήσεις από άλλα αεροδρόμια της Ryanair, χωρίς χρέωση.

πηγή:fortunegreece.gr

Αποσυνδεδεμένος android

• **
  • Browser:
  • Chrome 37.0.2062.124 Chrome 37.0.2062.124
« Απάντηση #27 στις: Οκτώβριος 09, 2014, 22:36:37 μμ »
Με το μπουκαλάκι στο χέρι, ο άνδρας μένει στήλη άλατος. «Τρία;», λέει και μετά ακολουθεί μια χυδαιότητα που σε κάνει να εύχεσαι ο αεροσυνοδός να μη μιλάει ελληνικά. «Τι λέει ρε ο φίλος;», συνεχίζει ο Ελληνας, «τρία λίτρα νερό θα έπαιρνα στην Ελλάδα με τρία γιούρο». Ο αεροσυνοδός τον κοιτάζει. «Three euros», ξαναλέει παγερά.

Αυτό γιατί του έκανε τόσο πενιχρή εντύπωση;
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 10, 2014, 16:10:58 μμ από Oytopikos »

Αποσυνδεδεμένος jazzy-j

• **
  • Browser:
  • Firefox 32.0 Firefox 32.0
« Απάντηση #28 στις: Οκτώβριος 10, 2014, 09:00:24 πμ »
Εκκληση μη τους δινεται ουτε σεντς,ειναι απαραδεκτη εταιρεια,προσπαθει να αγορασει αλλες αεροπορικες οι οποιες εχουν προβλημα με το προσχημα τα φτηνα εισητηρια,αν τα καταφερουν οι τιμες θα εκτοξευτουν για αυτο μακρυα και αλαργα

• Γενικός συντονιστής
  • Windows 10 Windows 10
  • Browser:
  • Firefox 45.0 Firefox 45.0
« Απάντηση #29 στις: Μάρτιος 11, 2016, 19:40:19 μμ »
Τους «έσωσε» από αναγκαστική προσγείωση και του χρέωσαν το KitKat!

Τις περισσότερες φορές όταν υπάρχει κάποιο περιστατικό έκτακτης ανάγκης κατά τη διάρκεια μιας πτήσης και κάποιος γιατρός σπεύδει να βοηθήσει, η εκάστοτε εταιρεία τον ανταμείβει κατάλληλα διότι αποφεύγονται τα έξοδα της αναγκαστικής προσγείωσης. Μερικές φορές τους προσφέρουν ακόμα και δωρεάν αεροπορικά εισιτήρια!

Δεν ισχύει το ίδιο όμως σε όλες τις αεροπορικές. Κατά τη διάρκεια μιας πτήσης της Easyjet από τη Βρετανία προς την Ελλάδα, ο γιατρός Έντουαρντ Σάουθχωλ φρόντισε έναν συνεπιβάτη του και η εταιρεία τον αντάμειψε με έναν δωρεάν καφέ λέγοντάς του παράλληλα και την τιμή που έπρεπε να πληρώσει για το συνοδευτικό KitKat!

Όπως αναφέρει ο Independent, η πτήση EZY5091 από το Gatwick προς τη Θεσσαλονίκη απογειώθηκε στις 9 το πρωί της 14ης Ιανουαρίου. Για το πρώτο μισάωρο η πτήση εξελισσόταν ομαλά, όταν μία αεροσυνοδός ανήγγειλε στους επιβάτες ότι μία συνεπιβάτιδα ήταν σοβαρά άρρωστη και ενδέχεται να χρειαζόταν να πραγματοποιήσουν αναγκαστική προσγείωση. Λίγο αργότερα η αεροσυνοδός ρώτησε εάν υπάρχει κάποιος γιατρός η νοσοκόμος ανάμεσα στους επιβάτες.

Ο δρ Σάουθχωλ ανταποκρίθηκε αμέσως. Του ζητήθηκε να φροντίσει μία ηλικιωμένη Ελληνίδα. «Ήταν κάτωχρη και κάθιδρη, ενώ ανέπνεε με δυσκολία», θυμάται ο ίδιος. «Με τη βοήθεια του κιτίου εκτάκτου ανάγκης, που βρισκόταν στο αεροπλάνο, μπόρεσα να εκτιμήσω την κατάστασή της».

«Εξήγησα στο πλήρωμα ότι θα μπορούσα να την φροντίσω ώσπου να φτάσουμε στην Ελλάδα, χωρίς να χρειαστεί να πραγματοποιήσουμε παράκαμψη. Ευτυχώς γρήγορα η κατάστασή της βελτιώθηκε και το χρώμα και η αναπνοή της επανήλθαν. Αργότερα κατάφερε να κοιμηθεί ενώ εγώ επέστρεψα στη θέση μου για το υπόλοιπο του ταξιδιού».

Στη συνέχεια, ο δρ Σάουθχωλ ζήτησε έναν καφέ και ένα KitKat, για να του απαντήσει η αεροσυνοδός ότι ο καφές είναι κερασμένος από την εταιρεία για την βοήθεια που έδωσε, αλλά θα χρειαστεί να πληρώσει 1.20 λίρες το KitKat!

Στο τέλος της πτήσης ο Βρετανός γιατρός περίμενε να συνοδεύσει την ηλικιωμένη κατά την αποβίβαση. «Η ίδια και η οικογένειά της ήταν ευγνώμονες για την βοήθειά μου», αναφέρει ο ίδιος.

Δεν συνέβαινε το ίδιο ωστόσο με την εταιρεία. Επικοινώνησε λοιπόν με το τμήμα δημοσίων σχέσεων της EasyJet για να συζητήσει την πολιτική της εταιρείας σε τέτοια θέματα.

Έγραψε: Θεωρώ ότι η παρέμβασή μου βοήθησε την εταιρεία να αποφύγει μια αναγκαστική προσγείωση, κάτι που σήμανε εξοικονόμηση χιλιάδων λιρών για την εταιρεία. Από την πλευρά σας θεωρείτε ότι ήταν σωστή κίνηση να μου προσφερθεί ένας δωρεάν καφές αλλά να μου ζητηθεί να πληρώσω το KitKat;»

Αρκετό καιρό αργότερα η EasyJet απάντησε προσφέροντάς του μία δωρεάν αποσκευή στο επόμενο ταξίδι του, αξίας περίπου 20 λιρών.

Η συμπεριφορά της εταιρείας εξόργισε τον Βρετανό γιατρό, ο οποίος επικοινώνησε με τον Independent, στον οποίον αφηγήθηκε τα όσα έγιναν.

«Δεν με ενδιαφέρει το KitKat ή η αποσκευή. Αλλά έχει να κάνει με το πόσα χρήματα γλιτώνουν από την καλή μας θέληση», ανέφερε.

Εκπρόσωπος της EasyJet ανέφερε ότι στη συγκεκριμένη περίπτωση ήταν μάλλον αμφίβολο να πραγματοποιηθεί αναγκαστική προσγείωση. «Λυπούμαστε που δεν αντιδράσαμε σωστά στην εθελοντική προσφορά του δρ Σάουθχωλ και, σε ένδειξη καλής θέλησης, του προσφέρουμε ένα δωρεάν εισιτήριο», πρόσθεσε.

thai.gr

« Απάντηση #29 στις: Μάρτιος 11, 2016, 19:40:19 μμ »