Αποστολέας Θέμα: 1η και Πολυ Κακη Εμπειρια με Austrian Airlines(Αυστριακες Αερογραμμες)  (Αναγνώστηκε 18906 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lakisscorpio(The Butcher)

  • ****
  • Μηνύματα: 737
  • OS:
  • Windows 8.1/Server 2012 Windows 8.1/Server 2012
  • Browser:
  • Firefox 29.0 Firefox 29.0
Γεια σας παιδες…θα ηθελα να σας πω την ιστορια μου με τις Αυστριακες αερογραμμες.
Το εισητηριο ειχε ηδη πληρωθει και κοπει….απο Θες/νικη(16.00,28/04/2014) προς Βιεννη(17.00,28/04/2014).Αναμονη 6.5 ωρες και μετα για Μπανγκοκ(23.20,28/04/2014)οπου θα φταναμε με το καλο στις 14.30 τοπικη ωρα

2 ωρες πριν ειμαι ηδη στο αεροδρομιο Μακεδονια…περιμενω στη σειρα για το check-in..Φτανει η σειρα μου,βαζω την βαλιτσα πανω και μου λεει η υπαλληλος εκει ότι εχω 6 παραπανω κιλα(το κανονικο όπως μου λεει είναι 23 κιλα)… προσπαθω να της εξηγησω ότι δεν είναι και τοσα πολλα τα κιλα και αν μπορουμε νατα παραβλεψουμε….επεσα όμως σε στραβοξυλο…δυστυχως δεν ειχα μαζι μου χειραποσκευη(ειχα μονο την τσαντα του Laptop)…ημουν και μονος…αστα να πανε….τελικα αφου ειδα ότι δεν βρισκω ακρη τις λεω ποσο είναι να ελειωνουμε….μου λεει 115 ευρω!!!Επαθα Σοκ!!!!
Ετσι λεει είναι η πολιτικη της εταιρειας(κάθε εταιρεια εχει διαφορετικη πολιτικη)…Εδώ λεει ότι αν η βαλιτσα σου εχει παραπανω κιλα(από 24 ως 32)η τιμη είναι η ιδια!!!
Και αν είναι πανω από 32 δεν ην δεχονται!!!Ετσι μου ειπανε….
Μην σας τα πολυλογω με βαρια καρδια τα πληρωσα και συνεχισα(Βεβαια το εμαθα το Μαθημα μου!!!!και καλα!!)
Αλλα δεν σταματαμε εδώ….εχουμε και συνεχεια….

Όλα κανονικα στην πτηση για Βιεννη…κανενα προβλημα.Φτασαμε στην Ωρα μας(17.00 ωρα Βιεννης)….ειχα λοιπον 6.5 ωρες στην διαθεση μου…εκανα μια βολτα στο αεροδρομιο…..λιγο χαλαρωμα….λιγο ιντερνετ…λιγο παιχνιδια στο τηλεφωνο περασε η ωρα..κατα τις 21.00 λεω να κοιταξω το timetable των αναχωρησεων για να δω σε ποια Θυρα φευγει η πτηση για Μπανγκοκ…Εκει ερχεται το 2ο και μεγαλο Σοκ!!!!!!!!!!!!!!

Delayed….new time 7 am,29/04.2014

Μαλιστα!!!!Καθυστερηση πτησης και νεα ωρα 7 το πρωι την άλλη μερα…..
Αφου εκανα κανα 5λεπτο να συνελθω αρχισα να ψαχνω εκει που ημουν καποιον υπευθυνο να δω τι γινεται….Εξαφανισμενοι ολοι!!!καλα…απ’τις 9 το βραδυ το κλεινουν το μαγαζι?????Εψαχνα για κανα μισαωρο….τιποτα….Ξαφνικα βλεπω κοσμο και μια πυλη ανοιχτη και 2 υπαλληλους της εταιρειας…παω εκει και τους ζηταω να με βοηθησουν….Μου λενε ότι οντως εχει καθηστερηση η πτηση για Μπανγκοκ και να παω στο Lost and Found να μου πουν τι θα γινει….και παω προς τα εκει…ειχε κοσμο εκει(οι πιο πολλοι απ’την πτηση της Μπανγκοκ)..εκει μου λενε ότι υπαρχει καποιο τεχνικο προβλημα στο αεροπλανο και ότι γι’αυτό εχουμε αυτή την καθηστερηση….και όταν ρωταω τι θα γινει τωρα,μου λενε ότι θα παμε σε ξενοδοχειο,θα μας δωσουνε 1 dinner box εκει και στις 4.45 θα ερθει λεωφορειο για να μας παρει να παμε αεροδρομιο(όλα αυτά με εξοδα της εταιρειας….Θυμιζω ότι η πτηση είναι για τις 7 το πρωι….

Και οντως ετσι εγινε….μας πηρανε Βανακια…πηγαμε ξενοδοχειο(κανα 25λεπτο απ’το αεροδρομιο….για την Ιστορια το ξενοδοχειο λεγεται EventHotel Pyramid)….μας δωσανε 1 κουτι που ειχε μεσα 2 ψωροσαντουιτς,1 μπουκαλακι νερο,1 μικρη σοκολατα ΚιτΚατ και 1μηλο….
Το πρωι 4.45 ημουνα στην ρεσεψιον…το λεωφορειο ηταν ηδη εκει…κατά τις 5.10 ξεκινησαμε για αεροδρομιο….5.35 φτασαμε αεροδρομιο και κατευθειαν για την Θυρα οπου ηταν η πτηση…6.10 ολοι ειμασταν εκει….αλλα η θυρα κλειστη!!!Αρχισε κρυος ιδρωτας να με πιανει!!!Βρε λες να μην πεταξουμε στις 7???Αμαν!!!!Τα λεπτα περναμε βασανιστικα…6.20…..6.30….6,35… Τιποτα!!!τελικα 6.40 ανοιξε επιτελους!!!τελικα στις 7.15 απογειωθηκαμε και ο Θεος Βοηθος..


Αυτά με την Austrian Airlines…
Όμως εχω καποιες ερωτησεις τωρα

1)Μπορω να διεκδικησω χρηματα η κατι άλλο απ’την εταιρεια για την ταλαιπωρια που υπεστη???Μην Ξεχναμε ότι όταν μου ειπανε ότι ειμαι «υπερβαρος» στην Θεσσαλονικη τα 115 ευρω τα εδωσα!!!!Λαθος μου και πληρωσα!!!Αυτοι???δεν πρεπει να «πληρωσουν» για τα λαθη τους??

2)Αν όλα πηγαιναν καλα,θα ημουν Μπανγοκ  στις 14.30…..ειχα κλεισει ηδη το εισητηριο μου με το λεωφορειο για Πατταγια(250 Βαητ)..Τωρα όμως με την καθηστερηση αυτή θα φτασω 10 το βραδυ…μεχρι να περασω ελεγχους και αποσκευες θα παει 11….11 η ωρα δεν υπαρχει λεωφορειο για Πατταγια!!!Η πρεπει να περιμενω να ξημερωσει και να φυγω το πρωι για Παττγια η να πληρωσω ταξι(1000 στο νερο,μιας και ειμαι και μονος μου) η να παω ξενοδοχειο για μια μερα Μπανγκοκ  και να φυγω το πρωι για Πατταγια)
Γι’αυτά τα θεματα η εταιρεια δεν εχει ευθημη??μου αλλαξε ολο το πλανο!!!!


Παιδες,τι μπορω να κανω??δεν θελω να τους αφησω ετσι!!!



Αποσυνδεδεμένος kokkodin

  • ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ
  • ***
  • Μηνύματα: 217
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • Chrome 34.0.1847.131 Chrome 34.0.1847.131
Φιλε Λακισ...Εχω την γνωμη οτι δεν μπορησ να κανεισ τιποτα,ολεσ οι αεροπ.εταιρ.δυστηχοσ κοιτανε να εχουν τον κ@λ@ τουσ καλυμενο.Ασ τα παρουμε ενα-ενα,

1ον υσουν υπερβαροσ,εκει εκανεσ λαθοσ οταν σουπε για 115 ευ.επρεπε να παρησ την βαλιτσα πισω,και αφου δεν ειχεσ χειραποσκευη να βρεισ μια πλαστικη σακουλα(εστω και απο το ντοιουτη-φρι και να βαλεισ εκει τα πιο βαρεια σου πραγματα γυρω στα 5 κιλα οποτε η βαλιτσα θαταν 24 σκαρτα δεν πληρωνησ και κανησ δεν μπορη να σου πη τιποτα,στην χειρωτερη πετα μερικα αχρηστα και αναπληροσετα στην ταιλ.με καινουργια(ζιν νιαου επωνημο 8/12 ευ.).

2ον απο την στιγμη που ανακοινωσαν τεχνικη βλαβη σασ πηγαν ξενοδοχειο,και σασ εδωσαν μιλ-βοξ(εστω και τρισαθλιο)καλυφθικαν

 3ον αφου δεν ειχεσ αεροπ.ανταποκρηση με αεροπ.εταιρ.συνεργασειασ με την αυστριακη(δικο τουσ εισητ.)δεν ειναι πουθενα υπευθηνοι,ακομη και να ειχεα ανταποκρηση με αλλη αεροπ.εταιρ.


Φιλαρακη ξεχνατα ωσ ενα κακο ταξιδη και παμε γιαλα.Υ.Σ σε καταλαβενω απολυτα για την τσαντιλα  σου αλλα κρατα τα καλα απο το ταξιδη και τα αλλα πετατα.(ΠΑΝΤΑ ΕΝΑ ΣΑΚΙΔΙΟ ΜΑΖΙ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΑΔΕΙΟ)περνησ 8 κιλα...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 04, 2014, 11:02:52 πμ από Oytopikos »

Αποσυνδεδεμένος diamantis

  • ***
  • Μηνύματα: 533
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • Chrome 34.0.1847.131 Chrome 34.0.1847.131
115 θέλανε και τα έδωσες? Σε εκείνο το αεροδρόμιο δεν είχε καμιά τσάντα κανά φθηνό σακίδιο να αγοράσεις, εδώ και εγώ θα συμφωνήσω πάντα ένα σακίδιο μαζί, είναι ''θησαυρός''. Και καλά κάνεις και τα γράφεις να μαθαίνουμε και εμείς συμπεριφορές αεροπορικών εταιριών να ξέρουμε για το μέλλον

Αποσυνδεδεμένος kokkodin

  • ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ
  • ***
  • Μηνύματα: 217
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • Chrome 34.0.1847.131 Chrome 34.0.1847.131
Φιλοι οι αεροπ.εταιρ.ειναι παντα(σχεδων)καλυμενεσ και μασ δινουν ολεσ τισ πληροφ.για τα δικαιωματα μασ/τουσ,στα πολυ ψιλα γραματα (οπωσ και οι ασφαλισ.εταιρ.)αλλα σχεδον κανεισ μασ δεν τα διαβαζει και ετσι πολλεσ φορεσ την παταμε.ΔΙΑΒΑΖΟΥΜΕ για να ξερουμε..

Αποσυνδεδεμένος mikelangelo

  • ***
  • Μηνύματα: 244
  • OS:
  • Windows 8/Server 2012 Windows 8/Server 2012
  • Browser:
  • Firefox 29.0 Firefox 29.0
Αγχωτικη οντως η εμπειρια σου αγαπητε Lakisscorpio...πληροφοριακα να πω για oσους δεν το ξερουν οτι η Austrian απο το 2009 εχει εξαγοραστει απο
την Lufthansa, δηλαδη τους Γερμανους.
Σιγουρα λαθος σου που δεν φροντισες προηγουμενως να ελεγξεις τα κιλα σου, αλλα και η χρεωση 20 ευρω ουσιαστικα το καθε υπερβαρο κιλο αποτελει σκανδαλο.
Νομιζω οτι τετοια μαυαραγοριτικη αντιληψη δεν εχουν ουτε οι "κακες" low cost εταιριες, που καποιοι αναθεματιζουν με την πρωτη ευκαιρια.

Κι οπως σωστα λεει ο απολαυστικος kokkodin οντως δεν μπορεις να τους κανεις τιποτα, ακομα κι αν πας στον Συνηγορο του Καταναλωτη.



« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 04, 2014, 20:41:23 μμ από mikelangelo »
"N' αγαπας την ευθυνη.
Να λες εγω,  εγω μοναχος μου
Θα σωσω τον κοσμο.
Αν χαθει, εγω θα φταιω."

Νικος Καζαντζακης

Αποσυνδεδεμένος Taxidiwtis

  • ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ
  • ***
  • Μηνύματα: 913
  • Φύλο: Άντρας
  • Ubi bene, ibi patria...
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Chrome 34.0.1847.131 Chrome 34.0.1847.131
    • Audiolabs
Εγω παλι νομιζω λακη οτι το λαθος εγκειται στο οτι θελεις 11 το βραδυ να πας παταγια! τι κανεις τετοια ωρα βραδιατικα ρε μαν παταγια?

Αποσυνδεδεμένος Lakisscorpio(The Butcher)

  • ****
  • Μηνύματα: 737
  • OS:
  • Windows 8.1/Server 2012 Windows 8.1/Server 2012
  • Browser:
  • Firefox 29.0 Firefox 29.0
Eυχαριστω παιδια για τις απαντησεις σας......
Τους εχω γραψει 4 emails!!!και το μονο που παιρνω σαν απαντηση ειναι ενα "αυτοποιημενο" email που λεει¨"Το μηνυμα σας εχει καταχωρηθει με ID.........(κατι νουμερα) και θα σας απαντησουμε συντομως"
Εχει δικιο  ο Φιλος ΚΟΚΟΝΤΙΝ οτι η Austrian εξαγοραστηκε απ'τον Ομιλο Lufthansa(σημερα ειδα...δεν ξερω αν κανω λαθος και αλλες εταιρειες στον ομιλο αυτο οπως swissair,egyptair,tap,german wings και αλλες)γιατι ενω εστειλα email στην Austria Airlines το "αυτοποιημενο" email που ηρθε σαν απαντηση ηταν απο Lufthansa!!!!
Εχουμε και συνεχεια...Οταν επικοινωνησα με τα γραφεια της Lufthansa στην Ελλαδα,αυτο που μου ειπανε  οτι τα παραπονα μου και αυτο που θελω μπορω μονο μεσω email να τα πω και να τα ζητησω!!!και οταν τους ειπα οτι ηδη εχω στειλει 4 emails αλλα απαντηση δεν παιρνω,μου ειπανε οτι επειδη ειχαν απεργια οι πιλοτοι της Lufthansa αρχες Απριλιου,εχει μαζευτει πολυ φορτος εργασιας και μπορει να κανουν κανα μηνα και παραπανω να μου απαντησουν!!!

Τωρα που ειμαι στην Βιεννη(στην επιστροφη μου απο Μπανγκοκ)και πηγα στα Γραφεια της Austrian(στο αεροδρομιο)μου ειπανε οτι μονο ΜΕΣΩ email Mπορω να διεκδικησω κατι και να κανω τα παραπονα μου!!!!

Παρτο το αυγο και κουρευτω!!!!!
Τι να πω???

Αποσυνδεδεμένος Lakisscorpio(The Butcher)

  • ****
  • Μηνύματα: 737
  • OS:
  • Windows 8.1/Server 2012 Windows 8.1/Server 2012
  • Browser:
  • Firefox 29.0 Firefox 29.0
Παντως να πω την αληθεια το Αεροδρομιο της Βιεννης σε θεμα Ελευθερου Ιντερνετ και σε Θεμα "να βρεις καπου να αραξεις" η να ξαπλωσεις ειναι ΠΟΛΥ ΒΟΛΙΚΟ...
Απεριοριστο Ιντερνετ(με παρα πολυ καλο σημα)και καναπεδες που ειναι σαν κρεββατι και μπορεις να ξεκουρασεις το ταλαιπορημενο σου κορμι οταν εχεις μεγαλη αναμονη στα transfer
αλλα και τραπεζακι με καθισμα και πριζες για να κατσεις ανετα να φορτισεις laptop,κινητο και οτι αλλο θελεις...