Αποστολέας Θέμα: Πραξικόπημα στην Ταϊλάνδη - Ο στρατός κατέλαβε την εξουσία  (Αναγνώστηκε 61974 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Oytopikos

  • ************
  • Γενικός συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 11003
  • Φύλο: Άντρας
  • สมน้ำหน้า
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • Firefox 29.0 Firefox 29.0
    • Thailand
Ταϊλάνδη: Βασιλική έγκριση στον αρχηγό στρατού
« Απάντηση #45 στις: Μάιος 26, 2014, 17:49:08 μμ »
Ταϊλάνδη: Βασιλική έγκριση στον αρχηγό στρατού

Ο αρχηγός του στρατού της Ταϊλάνδης στρατηγός Πραγιούθ Τσαν-ότσα που έχει αναλάβει με πραξικόπημα τον έλεγχο της χώρας, δήλωσε σήμερα ότι ο βασιλιάς τον ενέκρινε επισήμως για τη θέση του επικεφαλής του κυβερνώντος στρατιωτικού συμβουλίου.

Ο ίδιος ανέφερε σε ανακοίνωσή του που μεταδόθηκε τηλεοπτικά ότι δεν θα έχει άλλη επιλογή παρά να χρησιμοποιήσει βία αν ξεκινήσουν πάλι διαδηλώσεις διαμαρτυρίας.

Είπε ακόμη ότι στόχος του είναι η διενέργεια εκλογών αλλά δεν διευκρίνισε πότε, όπως μετέδωσε το Αθηναϊκό Πρακτορείο.

Ο στρατός επέβαλε στρατιωτικό νόμο στη χώρα στις 20 Μαϊου και στις 22 Μαϊου ανέλαβε την εξουσία ύστερα από σχεδόν επτά μήνες πολιτικών αναταραχών.

real.gr

Αποσυνδεδεμένος Oytopikos

  • ************
  • Γενικός συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 11003
  • Φύλο: Άντρας
  • สมน้ำหน้า
  • OS:
  • Android Android
  • Browser:
  • Firefox 29.0 Firefox 29.0
    • Thailand
Οκτώ ένοπλοι στρατιώτες εισέβαλαν την Τρίτη σε δημοσιογραφική λέσχη και συνέλαβαν έναν πρώην υπουργό στην Μπανγκόκ της Ταϊλάνδης, ο οποίος είχε χάσει τη θέση του μετά το πραξικόπημα της περασμένης Πέμπτης, σύμφωνα με δημοσιογράφο του πρακτορείου Reuters.

Ο πρώην υπουργός Παιδείας Σατουρόν Τσαϊσάνγκ, ο οποίος βρισκόταν στην παρανομία, καθώς είχε αρνηθεί να παραδοθεί στο στρατό, είχε μόλις πραγματοποιήσει ομιλία στη Λέσχη Ξένων Ανταποκριτών της Ταϊλάνδης.

Είχε κατηγορήσει μάλιστα τον στρατό για το πραξικόπημα, σημειώνοντας ότι το μόνο που θα καταφέρει είναι να εντείνει την αντιπαράθεση σε μια ήδη πολωμένη χώρα.

Και άλλοι πρώην υπουργοί έχουν συλληφθεί από τις ένοπλες δυνάμεις της χώρας μετά την κατάληψη της εξουσίας από στρατιωτικό συμβούλιο στις 22 Μαΐου, μεταξύ αυτών και η πρώην πρωθυπουργός της Ταϊλάνδης Γίνγκλακ Σιναουάτρα, η οποία στο μεταξύ απελευθερώθηκε, ενώ οι κινήσεις άλλων παρακολουθούνται στενά.

Αποσυνδεδεμένος Oytopikos

  • ************
  • Γενικός συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 11003
  • Φύλο: Άντρας
  • สมน้ำหน้า
  • OS:
  • Android Android
  • Browser:
  • Firefox 29.0 Firefox 29.0
    • Thailand
Από απόψε, η απαγόρευση κυκλοφορίας ισχύει από τις 1 τα ξημερώματα έως τις 4 σε όλη την χώρα

Αποσυνδεδεμένος halfway inn

  • ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ
  • ***
  • Μηνύματα: 1233
  • Φύλο: Άντρας
  • IT'S A NICE DAY TODAY IN THAILAND.....KEEP SMILING
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • Firefox 29.0 Firefox 29.0
Από απόψε, η απαγόρευση κυκλοφορίας ισχύει από τις 1 τα ξημερώματα έως τις 4 σε όλη την χώρα

Ναι έγινε αλλαγή πριν λίγο στην ώρα απαγόρευσης και η νέα ώρα είναι επίσημα τώρα: 00:01 - 04:00 και ισχύει σε όλη την χωρα
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 27, 2014, 17:30:47 μμ από halfway inn »
วันนี้เป็นวันที่ดีในเมืองไทย ..... ยิ้มแย้มแจ่มใส
It's a nice day today in Thailand....keep smiling



"PG THAI AGENT"

Αποσυνδεδεμένος lostromos

  • ΜΕΛΟΣ Δ.Σ
  • *****
  • Μηνύματα: 4351
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • Firefox 29.0 Firefox 29.0
μια τα ξημερωτα 01:00 η 00:01 δηλαδη τα μεσανυχτα;

Αποσυνδεδεμένος halfway inn

  • ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ
  • ***
  • Μηνύματα: 1233
  • Φύλο: Άντρας
  • IT'S A NICE DAY TODAY IN THAILAND.....KEEP SMILING
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • Firefox 29.0 Firefox 29.0
μια τα ξημερωτα 01:00 η 00:01 δηλαδη τα μεσανυχτα;

00:01 - 04:00
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 27, 2014, 17:59:07 μμ από halfway inn »
วันนี้เป็นวันที่ดีในเมืองไทย ..... ยิ้มแย้มแจ่มใส
It's a nice day today in Thailand....keep smiling



"PG THAI AGENT"

Αποσυνδεδεμένος Mikeviii

  • *
  • Μηνύματα: 5
  • OS:
  • iOS 7.1.1 iOS 7.1.1
  • Browser:
  • Safari 7.0 Safari 7.0
Καλημερα στη παρεα! Υπαρχει κατι νεότερο για την κατάσταση εκει;σχεδιάζουμε πολυ καιρό ταξιδι γαμηλιο για ko samui και Bangkok για τον αυγουστο...ευτυχως ακόμα δεν εχουμε κλείσει αλλα σύντομα θα πρεπει να πάρουμε μια απόφαση...θεωρείτε πως υπαρχει κίνδυνος για τους τουρίστες;;;διάβασα σε προιγουμενες σελίδες για κάποιους που θα ταξίδευαν τωρα μεσα στον Ιούνιο... Τελικα τι κάνατε; Συγνώμη που με το καλημερα πλάκωσα τις ερωτήσεις αλλα μας εχει φάει η αγωνία και πραγματικα αμα ειναι να παμε  και να μπλεξουμε ας το αφήσουμε...  ???

Αποσυνδεδεμένος Oytopikos

  • ************
  • Γενικός συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 11003
  • Φύλο: Άντρας
  • สมน้ำหน้า
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • Firefox 29.0 Firefox 29.0
    • Thailand
Καλημερα στη παρεα! Υπαρχει κατι νεότερο για την κατάσταση εκει;σχεδιάζουμε πολυ καιρό ταξιδι γαμηλιο για ko samui και Bangkok για τον αυγουστο...ευτυχως ακόμα δεν εχουμε κλείσει αλλα σύντομα θα πρεπει να πάρουμε μια απόφαση...θεωρείτε πως υπαρχει κίνδυνος για τους τουρίστες;;;διάβασα σε προιγουμενες σελίδες για κάποιους που θα ταξίδευαν τωρα μεσα στον Ιούνιο... Τελικα τι κάνατε; Συγνώμη που με το καλημερα πλάκωσα τις ερωτήσεις αλλα μας εχει φάει η αγωνία και πραγματικα αμα ειναι να παμε  και να μπλεξουμε ας το αφήσουμε...  ???

H δική μου απάντηση είναι ότι παρακολουθεις τα γεγονότα μένοντας συντονισμένος στο φόρουμ.

Εξαντλειτε όλα τα χρονικά όρια και αποφασίζετε αν θα πάτε.

Αποσυνδεδεμένος Oytopikos

  • ************
  • Γενικός συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 11003
  • Φύλο: Άντρας
  • สมน้ำหน้า
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • Firefox 29.0 Firefox 29.0
    • Thailand
Η στρατιωτική χούντα της Ταϊλάνδης διόρισε σήμερα δύο απόστρατους στρατηγούς που έχουν διασυνδέσεις με το παλάτι ως συμβούλους, προωθώντας ανοικτά ισχυρές προσωπικότητες του συστήματος που είναι εχθρικές προς την οικογένεια Σιναουάτρα, από την οποία προέρχονται δύο πρώην πρωθυπουργοί της χώρας, ο Ταξίν και η Γινγκλάκ.

Με την ελπίδα ότι θα δείξουν πως τα πράγματα επιστρέφουν στο κανονικό, ο στρατός μείωσε επίσης τη νυχτερινή απαγόρευση κυκλοφορίας που είχε επιβάλει αφού κατέλαβε την εξουσία με το πραξικόπημα της 22ας Μαΐου και αναμένεται να επιταχύνει τις προσπάθειές του να ανακάμψει η οικονομία έπειτα από μήνες πολιτικής αναταραχής.

Το υπουργείο Πληροφορικής και Τεχνολογίας ανακοίνωσε ότι μπλόκαρε την πρόσβαση στον ιστότοπο κοινωνικής δικτύωσης Facebook έπειτα από αίτημα του στρατού ώστε να περιοριστούν οι διαμαρτυρίες. Όμως ο ιστότοπος λειτουργούσε κανονικά έπειτα από 30 λεπτά και ο στρατός διέψευσε οποιαδήποτε εμπλοκή στο θέμα, λέγοντας ότι η δυσκολία στην πρόσβαση στον ιστότοπο οφείλεται σε τεχνικό πρόβλημα.

Πάντως ο στρατός έχει εκδώσει προειδοποιήσεις για τη διασπορά προκλητικού υλικού στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης.

Οι νέοι σύμβουλοι της χούντας είναι ο στρατηγός Πράουιτ Ουινγκσουάν και ο απόστρατος επικεφαλής του στρατού στρατηγός Ανουπόνγκ Παοτσίντα.

Οι δύο άνδρες είναι σημαντικές προσωπικότητες του στρατού της Ταϊλάνδης και έχουν στενές σχέσεις με τον επικεφαλής του πραξικοπήματος, τον στρατηγό Πραγιούθ Τσαν-ότσα. Και οι τρεις είναι πιστοί στον βασιλιά και συμμετείχαν το 2006 στην ανατροπή του Ταξίν Σιναουάρα, ο οποίος παραμένει στο επίκεντρο της πολιτικής κρίσης στην Ταϊλάνδη.

Το Ρόιτερς είχε αναφέρει τον Δεκέμβριο ότι ο Πράουιτ και ο Ανουπόνγκ υποστήριζαν μυστικά τις αντικυβερνητικές διαδηλώσεις που υπονόμευσαν την κυβέρνησης της πρωθυπουργού Γινγκλάκ Σιναουάτρα, της αδελφής του Ταξίν.
Προς το παρόν δεν είναι ξεκάθαρες οι εξουσίες των δύο απόστρατων στρατηγών, όμως ο διορισμός τους δεν αφήνει πολλά περιθώρια συμβιβασμού με τους Σιναουάτρα.

Παράλληλα ο στρατός έχει προσπαθήσει να ισχυροποιήσει τη θέση του μετά το πραξικόπημα κρατώντας δεκάδες πολιτικούς και ακτιβιστές και επιβάλλοντας λογοκρισία στα μέσα.

Ο αναπληρωτής εκπρόσωπος του στρατού Ουιντάι Σουβαρί δήλωσε ότι 200 άνθρωποι που εκλήθησαν από τον στρατό μετά το πραξικόπημα κρατήθηκαν, όμως οι 124 έχουν πλέον αφεθεί ελεύθεροι. Εβδομήντα έξι κρατούνται ακόμη, ενώ 53 δεν έχουν απαντήσει στο αίτημα να παρουσιαστούν και κινδυνεύουν να καταδικαστούν σε διετή ποινή φυλάκισης.

Αργότερα, ο στρατός άφησε ελεύθερους τουλάχιστον 10 υποστηρικτές του Ταξίν, γνωστούς και ως «κόκκινα πουκάμισα», περιλαμβανομένου του ηγέτη τους Τζατουπόρν Προμπάν.

«Όσοι αφέθηκαν ελεύθεροι πρέπει να μας ενημερώνουν για το πού διαμένουν και για τα μέρη που σκοπεύουν να ταξιδέψουν», είπε ο Ουιντάι. «Αν παραβιάσουν τους κανόνες αυτούς θα κληθούν να παρουσιαστούν ξανά ενώπιών μας», πρόσθεσε. Εξάλλου πρέπει να υπογράψουν ένα έγγραφο με το οποίο δεσμεύονται ότι δεν θα διοργανώσουν νέες διαδηλώσεις, επεσήμανε ο Ουιντάι.

Στην Μπανγκόκ πραγματοποιούνται καθημερινά διαδηλώσεις κατά της χούντας, ενώ σήμερα περίπου 200 άνθρωποι ήρθαν αντιμέτωποι με τον στρατό και την αστυνομία στο Μνημείο της Νίκης. Οι διαδηλωτές πέταξαν πλαστικά μπουκάλια και έγραψαν με σπρέι «Φύγετε» και «Όχι στο πραξικόπημα» σε ένα στρατιωτικό όχημα. Τουλάχιστον ένας εξ αυτών συνελήφθη.

Στο μεταξύ μειώθηκε κατά τρεις ώρες η επτάωρη απαγόρευση κυκλοφορίας που έχει επιβληθεί.

Πάντως ο στρατηγός Πραγιούθ δεν έχει ορίσει ένα χρονοδιάγραμμα για τη διεξαγωγή εκλογών, λέγοντας ότι πρώτα πρέπει να γίνουν ευρείες μεταρρυθμίσεις.

Αυτό ενδέχεται να περιπλέξει περαιτέρω τις σχέσεις της Ταϊλάνδης με τις ξένες κυβερνήσεις που έχουν ζητήσει να αποκατασταθεί άμεσα η δημοκρατία στη χώρα, να σταματήσει η λογοκρισία και να αφεθούν ελεύθεροι όσοι κρατούνται.

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ


Πηγή:www.capital.gr
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 28, 2014, 17:24:44 μμ από Oytopikos »

Αποσυνδεδεμένος Alexandra

  • *
  • Μηνύματα: 7
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • Chrome 35.0.1916.114 Chrome 35.0.1916.114
Καλημερα στη παρεα! Υπαρχει κατι νεότερο για την κατάσταση εκει;σχεδιάζουμε πολυ καιρό ταξιδι γαμηλιο για ko samui και Bangkok για τον αυγουστο...ευτυχως ακόμα δεν εχουμε κλείσει αλλα σύντομα θα πρεπει να πάρουμε μια απόφαση...θεωρείτε πως υπαρχει κίνδυνος για τους τουρίστες;;;διάβασα σε προιγουμενες σελίδες για κάποιους που θα ταξίδευαν τωρα μεσα στον Ιούνιο... Τελικα τι κάνατε; Συγνώμη που με το καλημερα πλάκωσα τις ερωτήσεις αλλα μας εχει φάει η αγωνία και πραγματικα αμα ειναι να παμε  και να μπλεξουμε ας το αφήσουμε...  ???

Αγαπητέ/ ή Mikevii

Σε νιώθω απόλυτα! Σχεδιάζω αυτό το ταξίδι εδώ και πολλούς μήνες...έχω ήδη κάνει κρατήσεις και έχω πληρώσει! Και θεωρητικά φεύγω την επόμενη Παρασκευή....
Είμαι και εγώ σε σύγχυση, δεν ξέρω τι να κάνω. Η ελληνική πρεσβεία στη Μπανκογκ δεν ήταν ιδιαίτερα διαφωτιστική, δεν αποθαρρύνουν αλλά ούτε συνιστούν την επίσκεψη στη χώρα!!
Συμβουλή μου: κράτα ενεργά τα σχέδια σου μέχρι την τελευταία στιγμή, κάτι μπορεί να αλλάξει και τελικά να πάτε.
Εγώ δεν έχω ακυρώσει ακόμα, θα περιμένω μέχρι τη Δευτέρα 2/6 και αν δεν έχει αλλάξει τίποτα, τότε δυστυχώς θα αποχαιρετήσω τις καλοκαιρινές μου διακοπές!
Stay tuned στο φόρουμ!

Αποσυνδεδεμένος asoka

  • *
  • Μηνύματα: 7
  • OS:
  • Windows Vista/Server 2008 Windows Vista/Server 2008
  • Browser:
  • Chrome 32.0.1700.102 Chrome 32.0.1700.102
Αγαπητέ/ ή Mikevii

Σε νιώθω απόλυτα! Σχεδιάζω αυτό το ταξίδι εδώ και πολλούς μήνες...έχω ήδη κάνει κρατήσεις και έχω πληρώσει! Και θεωρητικά φεύγω την επόμενη Παρασκευή....
Είμαι και εγώ σε σύγχυση, δεν ξέρω τι να κάνω. Η ελληνική πρεσβεία στη Μπανκογκ δεν ήταν ιδιαίτερα διαφωτιστική, δεν αποθαρρύνουν αλλά ούτε συνιστούν την επίσκεψη στη χώρα!!
Συμβουλή μου: κράτα ενεργά τα σχέδια σου μέχρι την τελευταία στιγμή, κάτι μπορεί να αλλάξει και τελικά να πάτε.
Εγώ δεν έχω ακυρώσει ακόμα, θα περιμένω μέχρι τη Δευτέρα 2/6 και αν δεν έχει αλλάξει τίποτα, τότε δυστυχώς θα αποχαιρετήσω τις καλοκαιρινές μου διακοπές!
Stay tuned στο φόρουμ!
αν πηγαινετε στο νοτο,  αποκλειετε να υπαρχει προβλημα, μιλαω για πουκετ, κο σαμουι, κραμπι
οπαδος του τακσιν δεν υπαρχει ουτε για δειγμα εκει, διαδηλωσεις και ταραχες δεν γινονται ποτε εκει, μπανγκοκ και βορας αλλαζει το πραγμα
κριμα να χασετε τις διακοπες σας  (αφου εχετε πληρωσει) η  νυχτερινη απογορευση πλεον ειναι μονο μετα τα μεσανυχτα
αν εχετε καποιες μερες μπανγκοκ και καποιες νησια, κοψτε τη μπανγκοκ και πατε μονο νησια
My country is the world, and my religion is to do good
"Thomas Paine"

Αποσυνδεδεμένος Mikeviii

  • *
  • Μηνύματα: 5
  • OS:
  • iOS 7.1.1 iOS 7.1.1
  • Browser:
  • Safari 7.0 Safari 7.0
Ευχαριστω πολυ για τις απαντήσεις σας!σιγουρα θα περιμενω μερικές μερες ακόμα...θα περιμενω και ανταπόκριση απο την φίλη Αλεξάνδρα που εύχομαι να ταξιδέψει τελικα!

Αποσυνδεδεμένος Alexandra

  • *
  • Μηνύματα: 7
  • OS:
  • Windows 8/Server 2012 Windows 8/Server 2012
  • Browser:
  • Chrome 35.0.1916.114 Chrome 35.0.1916.114
@ asoka
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! Και εγώ έτσι φαντάστηκα...ότι στα νησιά του νότου είναι ήσυχα τα πράγματα. Η αλήθεια είναι ότι σχεδίαζα και 2 μέρες Bangkok....
Θα περιμένω μέχρι την τελευταία στιγμή....θέλω τόσο πολύ να πάω!!

Αποσυνδεδεμένος diamantis

  • ***
  • Μηνύματα: 534
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • Chrome 35.0.1916.114 Chrome 35.0.1916.114
Το 2010 τον Απρίλιο ήμουν Πουκέτ και Κράμπι και αν δεν είχα ενημέρωση απο τη γυναίκα δεν θα είχα πάρει χαμπάρι για το χαμό που γινόταν στη Μπανκόγκ.Ούτε στο αεροδρόμιο ( Μπανκόγκ ) κατάλαβα κάτι .Επομένως  στο νότο και στα τουριστικά μέρη πράγματι είναι λίγο ''εκτός''.Τώρα βέβαια με τη νυκτερινή απαγόρευση ...αυτό είναι θέμα.

Αποσυνδεδεμένος spyros007

  • ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ
  • ***
  • Μηνύματα: 594
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • Firefox 29.0 Firefox 29.0
Και εγώ ήμουνα τον Απρίλιο στο Κο Σαμούι και στη Μπανγκόκ, μαζί με τη γυναίκα μου και τον εντεκάχρονο γιο μου και δεν συνέβη απολύτως τίποτε. Δεν είχε βέβαια νυχτερινή απαγόρευση κυκλοφορίας. ούτε ήταν ακριβώς επιβολή στρατιωτικού νόμου.
Και βέβαια τα πράγματα ποτέ δεν είναι τα ίδια.

Και εγώ ήμουνα τον Απρίλιο στο Κο Σαμούι και στη Μπανγκόκ, μαζί με τη γυναίκα μου και τον εντεκάχρονο γιο μου και δεν συνέβη απολύτως τίποτε. Δεν είχε βέβαια νυχτερινή απαγόρευση κυκλοφορίας. ούτε ήταν ακριβώς επιβολή στρατιωτικού νόμου.
Και βέβαια τα πράγματα ποτέ δεν είναι τα ίδια.
Του 2010
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 29, 2014, 16:14:42 μμ από Oytopikos »