Αποστολέας Θέμα: Πιστοποιητικά τέλεσης γάμου στις Φιλιππίνες,απο την σελιδα της Πρεσβειας  (Αναγνώστηκε 11813 φορές)

Αποσυνδεδεμένος humsepyaar1

• **
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 11.0 MS Internet Explorer 11.0
το λινκ για την σελιδα της πρεσβείας στην Μανιλα :

https://sites.google.com/site/grembman/home/servicesforgreekcitizens

3. ΛΗΞΙΑΡΧΙΚΕΣ ΠΡΑΞΕΙΣ

α) Πιστοποιητικά τέλεσης γάμου στις Φιλιππίνες

Απαιτείται καθορισμός ημερομηνίας για αυτοπρόσωπη παρουσία της υποβολής αιτήσεως.

Απαραίτητα δικαιολογητικά:

1) Άδεια γάμου από το Δήμο όπου είναι εγγεγραμμένος ο αιτών.

2) Διαβατήριο του αιτούντος

3) Όνομα πατρός του αιτούντος στην Αγγλική

β) Εγγραφή γάμου σε Δήμο  

Απαιτούνται:

1)Επικύρωση Πιστοποιητικού Γάμου και Πιστοποιητικού Γεννήσεως Συζύγου

2)Θεώρηση των δύο Πιστοποιητικών από της Αρχή μας

3)Μετάφραση των Θεωρημένων και Επικυρωμένων Πιστοποιητικών

4) Απστολή Πιστοποιητικών σε Ειδικό Ληξιαρχείο (Μητροπόλεως 60 Αθήνα)

5) Εγγραφή του γάμου σε οικογενειακή μερίδα του αιτούντος

6)Αποστολή αντιγράφου πιστοποιητικού οικογενειακής κατάστασης του Έλληνα πολίτη στο fax

της Αρχής μας 00 63 2 8120202 και στη συνέχεια υποβολή αντιγράφου κατά την αίτηση για

υποβολή θεώρησης σε σύζυγο εκ Φιλιππίνων

« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 18, 2014, 17:55:58 μμ από humsepyaar1 »

• **
  • Browser:
Ολες οι πληροφοριες που εχουν δημοσιευθεί στα διαφορα θεματα που εχουν αναρτησει συμφοριυμιτες
εδώ στο www.thai.gr αποτελουν έναν πολυτιμο οδηγο για κάθε ενδιαφερομενο που διψα για πληροφορηση,
θελω και εγω να βοηθησω με ότι " φρεσκο εχω "
Διαβασα στο site της πρεσβείας τις οδηγιες  σχετικα με  "Πιστοποιητικά τέλεσης γάμου στις Φιλιππίνες "
αλλα εχοντας τι αποριες μου εστειλα το παρακατω  email στην πρεσβεια στην Μανιλα :

είμαι Ελληνας πολιτης ,μονιμος Δημοσιος υπαλληλος

και τον ερχομενο Μαιο θα παντρευτω Φιλιππινεζα στο Bacolod  του Negros.

Θα προχωρήσω στην εκδοση αεροπορικου εισιτηριου το επομενο διαστημα

και για τον καλυτερο προγραμματισμο ,θα σας παρακαλουσα αν εχετε την καλωσυνη να με ενημερώσετε για τα παρακατω:

1.Ποσες ημερες νωρίτερα πρεπει να επικοινωνήσω μαζι σας για τον καθορισμό ημερομηνίας για αυτοπρόσωπη παρουσία στην υπηρεσια σας,

και  ποσος χρονος απαιτείται για την μεταφραση  των απαιτούμενων δικαιολογητικων

για την τέλεση γάμου στις Φιλιππίνες.

2.Ειμαι διαζευγμένος ,

χρειαζεται καποιο άλλο δικαιολογητικο ,περαν των αναγραφόμενων στην σελιδα της υπηρεσίας σας ?

3.Για το  ονομα πατρός  στην Αγγλική, ποιο εγγραφο να προσκομισω ?

αρκει φωτοτυπια του διαβατηριου του πατρος επικυρωμενη από ΚΕΠ ?

4.Στο Office of the City Civil Registrar του Bacolod αναφέρεται στα απαιτούμενα δικαιολογητικα εκτος του Certificate of Legal Capacity

και το Certificate of No Marriage (Cenomar),θα εκδοθεί και αυτό από την υπηρεσια σας ?

5.Η Επικύρωση Πιστοποιητικού Γάμου και Πιστοποιητικού Γεννήσεως Συζύγου

η θεώρηση και η μετάφραση τους σε ποσο χρονο γινεται ?

είναι απαραιτητη η φυσικη παρουσια μου

Η μπορει και η Φιλιππινεζα  συζυγος μου να την διεκπεραιωσει ?

και η ευγενεστατη απαντηση της πρεσβειας: στις 1/12/2014

Για την τέλεση γάμου οι Αρχές των Φιλιππίνων ζητούν τα πιστοποιητικά που αναφέρετε στο σημείο (4) του μηνύματός σας.
Αυτά εκδίδονται από το Προξενείο αυθυμερόν και απευθείας στην Αγγλική.

Για την έκδοσή τους θα πρέπει να είστε εφοδιασμένος με την άδεια γάμου σας (από τον οικείο Δήμο) και το διαβατήριο/ταυτότητά σας.

Για το πατρώνυμό σας θα πρέπει να προσκομίσετε πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης.

Για την διαδικασία επικύρωσης Φιλιππινέζικων πιστοποιητικών μπορείτε να συμβουλευθείτε τον ιστότοπο της Πρεσβείας: https://sites.google.com/site/grembman/

Παρακαλούμε όπως επικοινωνήσετε ξανά μαζί μας ένα μήνα προ της αφίξεώς σας, για την παροχή περαιτέρω πληροφοριών.

-----
Στην  την διαδικασια της αυθεντικοποιησης εχω καποια κενα,αλλα
μολις θα εχω και απαντηση από τον εξουσιοδοτημενο από την πρεσβεια δικηγορικο γραφειο
το οποιο εκδιδει το πιστοποιητικο της αυθεντικότητας  που ζητα η πρεσβεια,για την επικυρωση των εγγραφων
Πιστοποιητικού Γάμου και Πιστοποιητικού Γεννήσεως Συζύγου

https://sites.google.com/site/grembman/home/new-authentication-procedure

με το ποσο χρονο χρειαζεται  η επικυρωση της αυθεντικότητας των εγγραφων και από τις  υπηρεσίες  NSO και DFA ,
συμφωνα με την εμπειρια του νεονυμφευμενου συμφορουμιτη DERTILIS ,
ο οποιος ειχε την καλωσυνη να με ενημερωσει σχετικα , θα την αναρτησω.

« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 03, 2014, 00:10:27 πμ από humsepyaar1 »

• **
  • Browser:
και η απαντηση του δικηγορικου ΓΡΑΦΕΙΟΥ στα ερωτήματα σχετικα με την αυθεντικοποιηση των εγγραφων :

We refer to your e-mail of December 2, 2014.

You have to submit the NSO Certified True copies of your Marriage Certificate and your spouse’s NSO Certificate of Live Birth to the Department of Foreign Affairs (DFA) for authentication (Red Ribbon).  Once you have obtained the DFA Authentication, you may send them to us for verification. 

After we have issued the Certificate of Verification, the documents should be returned to the Greek Embassy.  Kindly note that our engagement is limited to the verification of the authenticity of documents attached to the DFA authentication certificate.

We can complete the verification process at least one day from receipt of documents from you or your spouse.

Kindly note that the verification certificate along with the original documents must be personally claimed from our office by the requesting party or his duly authorized representative.

• **
  • Browser:
17 Μαιου φευγω για Μανιλα , με Turkish airlines ,16 ωρες συνολικα το ταξιδι
από Θεσσαλονικη με μια μονο σταση στην Κωνσταντινουπολη 2.50'
το πιο συντομο από Βορεια Ελλαδα,
τιμη 745 ευρω με επιστροφη,το αγορασα στι 13 /2 από την airtickets.
Eνημερωτικα αναφερω πως οι διαζευγμένοι χρειαζεται να προσκομισουν και το διαζυγιο,
μεταφρασμενο και επικυρωμενο από δικηγορο
και την Φιλιππινεζικη πρεσβεια.
Η μελλουσα συμβια μου εχει αγορασει καρτα sim με ενεργοποιημενη περιαγωγη
για να εχω αμεση επαφη μαζι της με το που θα προσγειωθώ
και θα χρησιμοποιησω  κατά την παραμονή μου.
Ακομη τα εισητηρια εσωτερικου
τα αγοράζεις σχεδόν μισοτιμης 1 μηνα πιο μπροστα.
Αν διαβασει το ποστ κανενας φρεσκοπαντρεμενος
ας στειλει π.μ. για τα τελευταια νεα.

• **
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Firefox 38.0 Firefox 38.0

ο γάμος έγινε στις 1 Ιουνίου ,
όλα πήγαν καλά,καμια καθυστέρηση ,
η πρεσβεία έβγαλε άμεσος τα πιστοποιητικά σε 1 ώρα ,κόστος 40 euro ,
γενικά ισχύει : υπομονή - χρόνος - χρήμα
χρήμα βεβαια όχι πολύ,συνολικά μου έχουν φύγει περίπου 2500 euro σε 3 εβδομάδες
μαζί με όλα τα αεροπορικά εισιτήρια.

Μιλάω πάντα για οικονομικά
12 euro το ξενοδοχείο και φαγητό σε τύπου Goodies φαγάδικα με 7 - 10 euro για 2 άτομα
σένα από αυτά πλήρωσα για 2 μερίδες χοιρινή μπριζόλα με ρύζι και νεράκι 196 pesos 4 euro.
Το taxi είναι πάμφθηνο με 1 -2 euro η διαδρομή παο όπου θέλω
οι τιμές είναι για Bacolod Negros,και πάνω κάτω τα ίδια s'oles τις Philippines
Ο κόσμος ήσυχος ,δεν sενοχλεί κανεις,αποφεύγεις τις κακόφημες συνοικίες
και δεν έρχεσαι από Μάρτιο μέχρι Ιούνιο λόγο υπερβολικής υγρασίας και ανυπόφορης  ζεστης
80-90% η υγρασία
και πάνω κάτω τα ίδια s'oles τις Philippines
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 04, 2015, 15:44:33 μμ από Oytopikos »

• **
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Chrome 43.0.2357.130 Chrome 43.0.2357.130
Και οταν με το καλο φτασαμε στο αεροδρομιο της Μανιλας στο τερμιναλ εσωτερικων πτησεων ,
προερχομενοι απο το Νegros , μας την πεφτουνε οι ταξιτζηδες για να μας εξυπηρετησουν.
Ο 1ος ζητησε για συγκεκριμενη διαδρομη ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ -ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ στο ΜΑΚΑΤΙ  1800 pesos,
ο 2ος 1200 και ο 3ος 800.
Η γυναικα ομως   απερριψε ολες τις προσφορες ,ι κατευθυνθηκαμε στην εξοδο,
και πηγαμε στην ουρα που περιμενε στα κιτρινα ταξι τα οποια χρεωνουνε  με το ταξιμετρο.
ΠΛηρωσα 220 pesos .

• **
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Chrome 44.0.2403.130 Chrome 44.0.2403.130
Η ΣΥΖΥΓΟΣ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ ΝΕΟ ΔΙΑΒΑΤΗΡΙΟ ΜΕ ΤΟ ΕΠΙΘΕΤΟ ΤΟΥ ΑΝΤΡΑ ΤΗΣ

Ας γραψω λιγα και για την αυθεντικοποιηση Η ΟΠΟΙΑ ΚΡΑΤΗΣΕ 2 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ και εγινε τελη Ιουλιου 2015
απο την στιγμη που ειχε στα χερια της το colb και το πιστοποιητικο γαμου απο NSO και διεκπεραιωθηκε ολη απο την συζυγο στην Μανιλα:
το colb (ληξιαρχικη πραξη γεννησης ) το βγαζετε  νωρις _ μηνες  πριν τον γαμο _και ελεγχετε αν ολα τα στοιχεια ειναι σωστα,
για τι σε περιπτωση λαθους θελει 4-5 μηνες η διορθωση του.
Δεν χρειαζεται αυθεντικοποιηση.
Στο υπουργειο εξωτερικων,πηγε η γυναικα μου νωρις το πρωι και σε 2 μερες πηραμε τα 2 πιστοποιητικα
αυθεντικοποιημενα.
Μετα στον κ. Ορτεγκα τον ακριβο δικηγόρο για την επιβεβαιωση  της αυθεντικοπιησης
 πηρε 85 ευρω και παραδοση των πιστοποιητιων μετα απο 2 μερες.
Σειρα ειχε η πρεσβεια,οπου πληρωσαμε 60 ευρω και λογω ελλειψης προσωπικου,
παραλαβη μετα απο 6 ημερες.
Λεω στην γυναικα μου αφου τελειωσε την χαρτοδουλεια ,στειλτα με μια αξιοπιστη courrier
και διαλεξε την DHL.
Η αποστολη εφυγε Παρασκευη απο Μανιλα εφτασε σε 3 μερες Ελλαδα,
η δε "αξιοπιστη " DHL αντι να με παρει τηλ. τα παρεδωσε σε αλλον παραληπτη
και καλα που ειχα το tracking number,βλεποντας οτι δεν μου τα φερνουνε πηρα τηλ και μετα απο τα Γαλλικα
την βρηκανε και μου τα παρεδωσαν την Πεμτη. Και πληρωσα 43 ευρω για την ολη ταλαιπωρια,διεκδικω την επιστροφη τους ,
αν τα παρω θα νοιωσω μια ικανοποιηση ,......την αξιοπιστια τους μεσα.
Τεσπα,σειρα για μεταφραση και επικυρωση απο δικηγορο,140 ευρω  με παζαρι πηγε στα 120.
Στο ειδικο ληξιαρχειο δεν σηκωνουν τα τηλεφωνα οτι ωρα και να παρω.
την Δευτερα τα στελνω στην Αθηνα ,εξουσιοδοτω γνωστο μου για να κανει την καταχωρηση
και Θεός βοηθος να το δεχτουνε.
συνεχιζεται .........

• **
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
Η αποστολη διακαιολογητικων με φαξ ,δεν χρειαζεται πλεον για την εκδοση βιζας,
 η αμεση και ευγενεστατη απαντηση της πρεσβειας σε σχετικο ερωτημα μου:

Σας ευχαριστούμε για το μήνυμά σας.

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι δεν γίνεται δεκτή η αποστολή δικαιολογητικών με fax για τη χορήγηση θεώρησης εισόδου.
Η σύζυγός σας θα πρέπει να τα καταθέσει κατά την επίσκεψή της στο Προξενικό Γραφείο για την υποβολή της σχετικής αίτησης.
Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τα δικαιολογητικά και τη διαδικασία χορήγησης θεώρησης εισόδου, μπορείτε να επισκεφθείτε τον ιστότοπό μας:

https://sites.google.com/site/grembman/

Ελπίζουμε ότι θα βρείτε τις ανωτέρω πληροφορίες χρήσιμες.

Με Εκτίμηση,

• **
  • Browser:
τελικα δεν γλυτωσα ευκολα απο το ειδικο ληξιαρχειο,
μου ζητησαν επιπλεον μια υπευθυνη δηλωση για το  οτι ειμαι χωρισμενος και ποιος ειναι ο βαθμος του γαμου ,
τωρα το χωρισμενος γιατι το ζητησαν δεν μπορεσα να το καταλαβω,θελει προχωρημενη σκεψη.
Επιπλεον ζητησαν και δειγμα υπογραφης παρ'ολο που εξουσιοδοτησα γνωστο μου με εγγραφο επικυρωμενο απο ΚΕΠ,
η ταλαιπωρια που υφισταμαι απο την γραφειοκρατια στην Ελλαδα και στις Φιλιππινες ειναι απιστευτη,
το τι χαρτι εχω μαζεψει δεν λεγεται,
γι'αυτο οσοι ειστε αποφασισμενοι να παντρευτειτε Φιλιππινεζα ,
παρτε και κανενα lexotanil  - zanax κτλπ και ας κανουμε ολοι τον Σταυρο μας να μας βγει η Φιλιππινεζα καλη
αλλιως παμε για το Ζαλογγο  :-)

• **
  • Windows 10 Windows 10
  • Browser:
  • Chrome 44.0.2403.155 Chrome 44.0.2403.155
ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΛΗΞΙΑΡΧΕΙΟ

Oι Φιλιππινεζες εχουν το επιθετο της μητερας τους σαν μεσαιο ονομα
αντι αυτο του πατρος που εχουμε οι Ελληνες.

Ο ΛΕΒΕΝΤΗΣ υπαλληλος του ληξιαρχειου καταχωρησε το μεσαιο ονομα της συζυγου
σαν ονομα πατρος στην ληξιαρχικη πραξη,το οποιο ειναι φυσικα το επιθετο της μητερας της
και δεν εχει καμμια σχεση με το ονομα πατρος της,
το οποιο αναγραφεται  στο μεταφρασμενο πιστοποιητικο γαμου
και ο υπαλληλος δεν μπηκε στον κοπο να το ελεγξει ,
τωρα οτι Γαλλικα και να πω δεν εχει νοημα,
γι'αυτο προσοχη στο εχει γραφτει στο πιστοποιητικο την στιγμη που το παραλαμβανεται .

ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ
και μονο με προσωπικη παρουσια εγινε η διορθωση,
fax για την διορθωση της λαθος καταχωρησης , τηλεφωνηματα   και συνενοηση δεν υπαρχει
ζουνε σε αλλον κοσμο,μας εχουν γραμμενους κανονικα στα @ρχι@δια τους.

• **
  • Browser:
  • Chrome 44.0.2403.157 Chrome 44.0.2403.157
Σειρα για την βιζα,
η ληξιαρχικη πραξη γαμου που πηρα απο το ειδικο ληξιαρχειο,σταλθηκε με φαξ
στα δημοτολογια του δημου μου,
και την επομενη ημερα πηρα απο ΚΕΠ πιστοποιητικο οικογενειακης καταστασης,
αυτο μαζι με την υπευθυνη δηλωση που ζηταει η πρεβεια,σφραγισμενη απο το ΚΕΠ
και στην οποια δηλωνουμε οτι προσκαλω την:
ονοματεπωνυμο οπως ειναι στο διαβατηριο αριθμο διαβατηριου
και εγγυωμαι  οτι θα  καλυψω ολα τα εξοδα ταξιδιου,διαμονης και ιατροφαρμακευτικης περιθαλψης,
φωτοτυπια ταυτοτητας μπρος πισω  η διαβατηριου
και αυτο σφραγισμενο απο το ΚΕΠ
και τα στελνουμε με την φθηνοτερη COURRIER την UPS,44.40 ευρω
και σε 2 ημερες ειναι Φιλιππινες .
Πριν τα στειλουμε  αιτουμαστε  ΡΑΝΤΕΒΟΥ για καταθεση των δικαιολογητικων χορηγησης βιζας εδω:

visa.man@mfa.gr

γιατι κανουνε 1 εβδομαδα για να απαντησουνε και οταν απαντησουνε δινουνε ραντεβου μετα απο 1 εβδομαδα,δεν ξερω αν ειναι ο κανονας ,αλλα αυτο ισχυσε σε μενα.
Εδω ειναι τα διακαιλογητικα για την χορηγηση της βιζας :

https://docs.google.com/viewer?a=v&pid=sites&srcid=ZGVmYXVsdGRvbWFpbnxncmVtYm1hbnxneDo4M2JiZmNlMzBmYTRmMzk

• **
  • Browser:
  • Chrome 45.0.2454.99 Chrome 45.0.2454.99
και σε 2 εβδομαδες πηραμε την βιζα
αυριο 24 φτανει Ελλαδα και ακολουθουν
ασφαλιση,αμκα,αφμ
και κουραγιο για την :

http://www.euripidis.gr/frontoffice/portal.asp?cpage=RESOURCE&cresrc=1042&cnode=124

Χορήγηση / Ανανέωση Άδειας Παραμονής Αλλοδαπού για σύζυγο Έλληνα ή πολίτη της Ευρωπαϊκής ένωσης   
Δικαιολογητικά   
Αίτηση για Άδεια Διαμονής (χορηγείται από το Δήμο)
(Κάντε click για να κατεβάσετε την πρότυπη αίτηση)
3 έγχρωμες φωτογραφίες
Διαβατήριο σε ισχύ
Θεώρηση Εισόδου
Ακριβές αντίγραφο της ταυτότητας του/της συζύγου
Αντίγραφο της ληξιαρχικής πράξης γάμου, από την οποία να εμφαίνεται η δήλωση του γάμου στο Ειδικό Ληξιαρχείο Αθηνών
Βεβαίωση τι έχει υποβληθεί αίτηση σε ασφαλιστικό φορέα για την κάλυψη εξόδων νοσηλείας και ιατροφαρμακευτικής περίθαλψης
Πιστοποιητικό υγείας που βεβαιώνει οτι ο υπήκοος τρίτης χώρας δεν πάσχει από νόσημα επικίνδυνο για την δημόσια υγεία. Οι μόνες ασθένειες που μπορούν να δικαιολογήσουν άρνηση εισόδου ή του δικαιώματος διαμονής είναι εκείνες που προβλέπονται από την Παγκόσμια Οργάνωση Υγείας, καθώς και άλλες λοιμώδεις, μεταδοτικές ή παρασιτικές ασθένειες, οι οποίες δικαιολογούν τη λήψη μέτρων για την προστασία της δημόσιας υγείας.

Αποσυνδεδεμένος Kanenas

• *
  • Browser:
  • Firefox 40.0 Firefox 40.0
Μου έστειλε σήμερα ένας φίλος το URL του φόρουμ και είπα να συμμετάσχω κι εγώ με μερικές πικρές αλήθειες. Καλώς σας βρήκα λοιπόν, και θα ήθελα να παραθέσω κι εγώ τις δικές μου εμπειρίες καθότι παντρεμένος επί 20 χρόνια (και άντεξα) με Φιλιππινέζα.
Πριν αναφερθώ στα χαρτιά και τις κινήσεις που χρειάζονται για τον γάμο, θα ήθελα να επιστήσω ΣΤΟ ΚΑΡΓΑ την προσοχή σε όσους θέλουν να παντρευτούν με Φιλιππινέζα. Σαν χώρα μπορεί να είναι όμορφη, αν φυσικά διαθέτεις μπόλικα λίτρα από αντικουνουπικό σπρέι και μπόλικη υπομονή όταν θα σε κλέβουν οι ταξιτζήδες, αλλά από μυαλά είναι σε άλλη διάσταση ή σε άλλο πλανήτη. Δεν ξέρω πώς προσγειώθηκαν εδώ. Ακόμη το ψάχνω. 20 χρόνια γάμου κι ακόμη δεν το βρήκα.
Η θρησκεία είναι μεγάλος ιός για απαίδευτα μυαλά. Έτσι, έχουν εμπεδώσει στις Φιλιππινέζες πως αν μπορέσουν να γεννήσουν έστω ΕΝΑ παιδί, έστω κι άγαμες, θεωρούνται ΕΥΛΟΓΗΜΕΝΕΣ από τον θεό. Κάποια, παρακαλούσε έναν φίλο: «Κάνε μου ένα μωρό και μετά φύγε κι ας μη με παντρευτείς». Ευτυχώς δεν της το έκανε.
Έπειτα, είναι και το άλλο το παλαβό. Μόλις τους κάνεις παιδί, αυτομάτως ΣΤΑΜΑΤΑΝΕ να ενδιαφέρονται για σένα σαν άνθρωπο, σαν άντρα, ακόμη και στο σεξ. Σε παραμελούν εντελώς, εκτός κι αν θέλουν κι άλλο παιδί. Μετά σε ξαναπαραμελούν. Εμπειρίες δικές μου αλλά και φίλων. Φροντίστε τουλάχιστον τα 2 πρώτα χρόνια να μην τεκνοποιήσετε. Τεστάρετε πρώτα χαρακτήρες και συμπεριφορές. Είναι μυστήρια φυλή. Αν δεν την ζήσεις μπορείς να με λες βλαμμένο. Αν όμως την ζήσεις…….. και δεν σε καταλήξουν σε κάνα τρελάδικο……
Και πάμε τώρα στις κινήσεις που χρειάζονται.
Αυτά που αναφέρει ο φίλος «humsepyaar1» είναι σωστά. Το σωστότερο όλων είναι ο γραψαρχ…….μός της πρεσβείας μας. Δεν υπάρχει περίπτωση να απαντήσουν ούτε σε μέηλ σας ούτε σε τηλέφωνο, ακόμη κι αν πάρετε στο εκτάκτου ανάγκης.
Θα σας αναφέρω τις κινήσεις που είπα σε φίλο να κάνει, που παντρεύτηκε Φιλιππινέζα. Καλύτερα όμως να αποφύγετε τον γάμο σε Φιλιππίνες γιατί εκεί το διαζύγιο ΑΝ βγει, θα βγει σε 7 χρόνια. Το Χονγκ Κονγκ είναι δίπλα, πηγαίνετε εκεί.
1) Όσο είστε ακόμη στην Ελλάδα, ζητείστε από το δημαρχείο πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης, ότι δεν είστε παντρεμένος.
2) Τους δηλώνετε ότι θέλετε να παντρευτείτε, (άδεια γάμου) καθώς και ονοματεπώνυμο συζύγου. Προσοχή στην επισήμανση του φίλου «humsepyaar1» να δηλώσετε ΦΩΝΑΧΤΑ ότι το μεσαίο όνομα της γυναίκας είναι όχι το επίθετο αλλά το επίθετο της μητέρας.
3) Ρωτήστε τους αν πρέπει να δηλώσετε τον γάμο σε κάποια εφημερίδα. Αν ναι, τότε το δηλώνετε, αγοράζετε την εφημερίδα και τους την πάτε να δουν την ανακοίνωση γάμου. Δηλώστε ότι ημερομηνία γουστάρετε, αυτοί μόνο την ανακοίνωση θέλουν να δουν. Τους πάτε την εφημερίδα και σας δίνουν το χαρτί που έχετε δηλώσει ότι το χρειάζεστε για τον γάμο. Αυτό που λέει ότι είστε ανύπαντρος. (Τυχεράκηδες. Ξανασκεφτείτε το. Καλύτερα με Ταϊλανδέζα παρά Φιλιππινέζα. Μαζί με εσάς, θα είστε τρεις στο κρεβάτι και δεν θα το ξέρετε, γιατί φέρνουν και τον Χριστό μαζί)
4) Αφού ήδη είστε στις Φιλιππίνες κι έχετε ανεχτεί το κλέψιμο του περιεχομένου της βαλίτσας σας από τους συγγενείς, και δεν έχετε αποβλακωθεί από τις άστοχες σφαλιάρες που ρίχνετε στον εαυτό σας ενώ ο στόχος ήταν τα κουνούπια, λέτε στην σύζυγο να πάει να κάνει τα χαρτιά της, ταυτότητα, ληξιαρχείο κι ότι άλλο χρειάζεται. Φυσικά τα έξοδα θα τα πληρώσετε εσείς, γιατί αυτοί δεν θα έχουν ακόμη κι αν έχουν. Σε περίπτωση που σας κάνουν τα νεύρα κλωστές και θελήσετε να χριστοπαναγίσετε, μπορείτε να το κάνετε ελεύθερα. Δεν θα σας σκοτώσουν αυτή τη φορά, επειδή ο κόρη ή η αδερφή θα χάσει τον γαμπρό, το κελεπούρι για να φύγει από αυτή την χώρα.
5) Αφού έχετε όλα τα απαραίτητα έγγραφα κι από μεριάς της υπερσούπερ τυχερής συζύγου που έπιασε το Λόττο, φροντίστε ο γάμος να γίνει είτε σε δημαρχείο είτε στο σπίτι με δικαστή. Αν γίνει σε εκκλησία τα έξοδα είναι πολλά. Δηλαδή μηδαμινά είναι, αλλά θα σας τα παραφουσκώσουν επί 50 γιατί είστε ο ξένος, ο Αμερικάνος ας πούμε ο πλούσιος και επιβάλλεται να σας τα φάνε με οποιονδήποτε τρόπο. Ακόμη και με συμφωνία οικογένειας της νύφης και εκκλησίας, στα μισά-μισά τα κέρδη. Στην γιορτή του γάμου φροντίστε να εξαφανίσετε τους περιττούς συγγενείς. Δεν θα αφήσουν κόκκαλο από το σουβλιστό χοιρινό και θα γίνετε ρεντίκολο, επειδή δήθεν δεν φροντίσατε να σουβλίσετε ολόκληρο χοιροστάσιο για πάρτι τους.
6) Παίρνετε όλα τα χαρτιά του γάμου, συν τα δικά σας που φτιάξατε στην Ελλάδα, για αποδείξεις, πάτε στην Ελληνική Πρεσβεία στην Μανίλα, κι αν τους έχει τελειώσει το μελάνι και δεν σας γράψουν στα ……. Ξέρετε πού, περιμένετε στην ουρά και σε 2-3 ώρες θα καταφέρετε να τους δώσετε τα χαρτιά σας. Συν το διαβατήριο δικό σας και της γυναίκας σας, που θα έχει ήδη φροντίσει να βγάλει. Σας σφραγίζουν της γυναίκας σας, με την ένδειξη «Σύζυγος Έλληνα πολίτη». Δεν χρειάζονται δικηγόροι και λοιπά συναπαντήματα. Δεν τελειώσατε όμως εδώ.
7) Αν δεν πάτε εσείς Ελλάδα και να την περιμένετε να έρθει, τότε ενώ ακόμη είστε Φιλιππίνες μπορείτε να στείλετε με κούριερ σε συγγενή σας ή φίλο σας (αφού είχατε φροντίσει να του κάνετε μία εξουσιοδότηση πριν φύγετε για ΦιλιΠΕΙΝΕΣ) όλα τα έγγραφα, να τα πάει στο μεταφραστικό, κι αφού μεταφραστούν, μετά να δηλώσει τον γάμο στο ειδικό ληξιαρχείο στην Αθήνα στην Μητροπόλεως, και μετά παίρνει τα χαρτιά του ληξιαρχείου και πάει να την δηλώσει στην οικογενειακή σας μερίδα στο δημαρχείο που ανήκετε.
Θα ζητήσει όλα τα χαρτιά μετάφρασης εις διπλούν, για περίπτωση που χαθούν όταν σας τα στείλει, γιατί το κούριερ όταν φτάσει σε κείνη την χώρα της χαράς, δεν λέγεται πλέον κούριερ αλλά Μπόνυ και Κλάιντ company. Εγγυημένο, με έχουν κλέψει άπειρες φορές κι άλλες τόσες έχουν αποποιηθεί την ευθύνη.
8) Αφού καταφέρετε και παραλάβετε όλα τα μεταφρασμένα χαρτιά, μπορείτε να πάρετε την σύζυγο και να έρθετε μαζί στην Ελλάδα. Δεν θα σας σταματήσει κανείς στο αεροδρόμιο, δεν έχουν το δικαίωμα, εφόσον ΟΛΑ τα χαρτιά είναι δηλωμένα και είναι νόμιμα.
9) Πάτε μια μέρα στο αλλοδαπών και της φτιάχνετε μια βίζα μακροχρόνιας διάρκειας λόγω γάμου και είστε έτοιμοι. Ο θεός μαζί σας, και το εννοώ.

Υστερόγραφο:
Φροντίστε να μην την έχετε αφήσει έγκυο σε περίπτωση που θέλετε να πάτε πρώτα εσείς στην Ελλάδα και να την περιμένετε. Στο 50% των περιπτώσεων, δεν έρχονται, και απαιτούν διατροφή επειδή είστε ο πατέρας. Οι νόμοι τους εκεί τους υποστηρίζουν, κι επειδή κάνατε το λάθος να την δηλώσετε κι εδώ, την βάψατε. Κι όπως είπαμε, τα διαζύγια εκεί κάνουν 7 χρόνια να βγουν. Κι ΑΝ θέλει σας το δίνει. Σκεφτείτε το καλά. Και καλή συνέχεια.  :P

• **
  • Browser:
  • Chrome 45.0.2454.101 Chrome 45.0.2454.101
Γι'αυτο εγραψα
 " οσοι ειστε αποφασισμενοι να παντρευτειτε Φιλιππινεζα ,
παρτε και κανενα lexotanil  - zanax κτλπ και ας κανουμε ολοι τον Σταυρο μας να μας βγει η Φιλιππινεζα καλη
αλλιως παμε για το Ζαλογγο  :-)  "

• **
  • Browser:
  • Chrome 45.0.2454.101 Chrome 45.0.2454.101
Η περιφερεια και το γραφειο που εκδιδει τις αδειες παραμονης ζητησε την προσθηκη του επωνυμου μου στην ληξιαρχικη πραξη γαμου που εκδοθηκε απο το Ειδικο Ληξιαρχειο Αθηνων.
Μου εδωσε την βεβαιωση οτι κατεθεσα τα δικαιολογητικα
και ξεκινησα για  :
1.ΑΜΚΑ  στο ΚΕΠ
2.ΑΦΜ στα μητρωα της εφοριας που ανηκω
3.ΙΚΑ στα μητρωα για εκδοση βιβλιαριου υγειας
για να το παρω ομως θελει εκδοση ΚΑΡΤΑΣ ΑΝΕΡΓΙΑΣ
και χρειαστηκαν 7 δικαιολογητικα για βγει,
η πλακα ηταν οταν μου ζητησαν εκκαθαριστικο εφοριας της συζυγου  ;D ;D ;D
και απαντωντας στην υπαλληλο οτι μολις πριν 3 μερες ηρθε στην Ελλαδα,με παρεπεμψε σε
πιο εμπειρο υπαλληλο   ;D
τεσπα
τελειωσαμε και τωρα μενει μονο η διορθωση στο Ειδικο ληξιαρχειο
η Φιλιππινεζα μου παντως ειναι και αυτη θρησκευομενη αλλα πιο συμαζεμενη
αυτο βεβαια εχει και τα καλα του,
γιατι δεν ειναι σαν τις δικες μας τις απελευθερωμενες
αντρογυναικες που μας εχουν γ@μησει την ζωη,
την πρωην Γιαννη την φωναζα  8)
ο Θεος βοηθος ,τι να πω...
εδω την ειχα 27 χρονια και μου επρηζε τα αρχ@δι@ απο το πρωι μεχρι το βραδυ
και ενα ευχαριστω δεν ακουσα,
ενω η Φιλιππινεζα  ευχαριστω για ολα θα πει  ευχαριστω.