Αποστολέας Θέμα: Πιστοποιητικά τέλεσης γάμου στις Φιλιππίνες,απο την σελιδα της Πρεσβειας  (Αναγνώστηκε 13454 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Kanenas

• *
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • Firefox 41.0 Firefox 41.0
Κανένα άρθρο για ΔΙΑΖΥΓΙΟ με Φιλιππινέζα δεν βρίσκω εδώ.
Άλλοι λένε θέλη 7 χρόνια, άλλοι μόνο 2. Και θέλω να χωρίσω επειγόντως πριν με φάει το χώμα και πέσω στα ναρκωτικά.
Κι εμένα μου τάπρηξε επί 20 χρόνια και 5 μήνες, αλλά ευχαριστώ δεν άκουσα.
Στο κρεβάτι ήμασταν πάντα τρεις. Έφερνε και την παναγία μαζί. Ο χριστός έπαιρνε μάτι από το παράθυρο μη πάθει κάνα κακό η μάνα του.
ΚΙι όταν την έστειλα πριν 15 μέρες Φιλιππίνες να πιάσει τους κλέφτες που μας κλέψανε όλη την περιουσία, αυτή πήγε και τους πλήρωσε τρεις φορές την αξία της.
Μιλάμε, άλλο πράμα οι άνθρωποι εκεί. Σόρυ για το άνθρωποι.
Μακάρι να πετύχετε σε καλές, αλλά όταν πας σε Dating sites και τις βλέπεις να είναι 22 χρονών και να ψάχνουν μέχρι 80, τότε καταλαβαίνεις ότι "μάλλον" σε έχουν για σκοινί που θα τις βγάλει από τον βόθρο.

Αποσυνδεδεμένος kokkodin

• ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ
  • Windows Vista/Server 2008 Windows Vista/Server 2008
  • Browser:
  • Chrome 45.0.2454.101 Chrome 45.0.2454.101
Αγαπητοι φιλοι και ιδικα οΚΑΝΕΝΑΣ ,ολοι τα ειπαν ακρηβοσ οπωσ εχουν τα πραγματα ,και με τισ ταιλανδεσ μια απο τα ιδια πανω-κατω,9 στισ 10 ιδιεσ συμπερηφορεσ ,πρωτα το σοη και τα κωλυταρια και μετα το κοθονη (εμεισ) ,και αν ορησμενοι την εχουμε σκαπουλαρι ειναι γιατι 1ον εχουμε χωση πολλα εωσ παρα πολλα 2ον υπαρχη παιδι (συνηθωσ) καλοβολεμενω και δεν ρησκαρουν να χαθουν ολα 3ον δεν χολοσκαμε για τιποτε,και κανουμε την ζωουλαμασ,και 4ον και κυριοτερω εχουμε καποια αρκετα μεγαλη ηλικια ,με επακολουθω μεγαλητερη υπομονη,και περησορερη σκεψη.Πρωσοπικα εγω για αποφυγη οιασδηποτε παρεξηγησησ περναω σουπερ εχω μια κορακλα κουκλα 6 χρονων ασχολουμε μαζι τησ ,κανω τα δικα μου(οσοι με γνωριζουν ξερουν) δεν δινω καμια σημασια στισ λεπτομεριεσ,και παλι που και που Μμμμμ-Μμμμμ....Υ.Σ. γνωριζω ομωσ πολλουσ που περνουν ΜΑΥΡΑ....

Συνδεδεμένος humsepyaar1

• **
  • Browser:
  • Chrome 48.0.2564.116 Chrome 48.0.2564.116
"Ετσι παντρεύτηκα την Fe"

Ημουν 55χρονων οταν η πρωην γυναικα μου  ζητησε συνεναιτικο διαζυγιο ενα απογευμα του Ιουλιου του 2014,και φυσικα δεν της το αρνηθηκα.
Χωρις φραγκα γκομενα και ρεμπελλη ζωη δεν γινεται,
ουτε μπορω να σιδερωνω πουκαμισα και να καθαριζω παραθυρα.
Το ζορι βεβαια ειναι η μοναξια.
Ετσι ξεκινησε  το ψαξιμο,με Ελληνικα site οπου συναντησα κυριες που απλα θελουν σπονσορα
για καλη ζωη.
Πηγα παρακατω,
Ρωσικα-Ουκρανεζικα site > ΑΠΕΛΠΙΣΙΑ
Εφτασα στην Ανατολη
για λιγο με μια Ταυλανδεζα,μετα με 2 Φιλιππινεζες
και στην τριτη εκατσε η μπιλλια
γνωρισα την Γυναικα που επρεπε να ειχα παντρευτει στα νιατα μου.

Την γνωρισα στο Filippino Cupid,τον Σεπτεμβριο του 2014
δεν μου ζητησε ποτε  λεφτα για ¨αρρωστη μανα-αδελφο-ανεψι " η να διορθωσει το σπιτι της  η να βγαλει εισιτήριο για να ερθει Ελλαδα κοντα μου.

Αφου ζησαμε μια "αγαπη εξ'αποστασεως " γεροντοκαψουρα για μενα,
με το facebook και το skype  4-6 ωρες καθημερινα,για 8 μηνες
εχοντας γνωρισει το σοι και μιλησει με την μανα της
καταληξαμε νωρις στο  να ολοκληρωσουμε τη σχεση με γαμο.
Αυτο ητανε που θελαμε και οι 2

Σεμνή,ντροπαλή,με σεβασμό ,100 φορες την ημερα λεει ευχαριστω και αλλες τοσες συγνωμη.
Δεν ζηταει - δεν απαιτει σας τις δικες μας.
Νοικοκυρα Α'κλασης,που ακομα κοκκινιζει απο  ντροπη μερικες φορες.

Ψαξιμο θελει για  Φιλιππινεζα χωρις παιδια ,χωρις υποχρεωσεις για γαμο χωρις σκοτουρες.
Και το κυριοτερο δεν τις ενδιαφερει η διαφορα ηλικιας και μια καλη διαφορα ειναι 15-20 χρονια για εναν 55 χρονων,αρκει να δουλευει το εργαλειο.
Εγω με την δικια μου εχουμε 17,καμμια Ελληνιδα 39 χρονων δεν θα γυριζε να με δει ,
εκτος αν ειχα φραγκα ;D

Προσοχη θελει στο θεμα θρησκεια ,μην πεσετε σε καμμια θεουσα,ειναι Καθολικοι βαθεια θρησκευομενοι οι περισσοτεροι και υπαρχουν πολλα  Δογματα.

Προσοχη θελει και στο οικονομικο.
Ξεκαθαρισμα απο την αρχη ,αυτα εχω και με αυτα θα περασουμε ,
και αφου το εμπεδωσει με τα ποσα φραγκα ειναι διαθεσιμα ,μετα δεν υπαρχει προβλημα.
Δυστυχως ολες νομιζουν πως εμεις οι Δυτικοι  εχουμε φραγκα πολλα.

Η πιο  συντομη διαδρομη ειναι με την Turkish airlines μεσω Κωνσταντινουπολης - μονο 19 ωρες - και η πιο οικονομικη
750 το εισιτήριο απο Θεσσαλονικη με επιστροφη ,3 μηνες νωριτερα βγαλμενο,
διαλεγουμε  καθημερινες πτησεις για χαμηλοτερες τιμες.
Το ταξιδι ειναι κουραστικο αλλα σχετικα συντομο με αλλες πτησεις,
στην Μανιλα σε περιμενει το ετερον ημισυ,
υπνο στο saintillians  με 35 ευρω η βραδια
http://www.saintilliansinn.com/
οπου κλεινουμε δωματιο  με πιστωτικη καρτα οταν βγαλουμε το εισητηριο.

Δυστυχως η πρεσβεια δεν δινει βιζες ευκολα και ετσι οποιος θελει γρηγορη παντρεια ,
πρεπει να κατεβει στις Φιλιππινες,
εκτος αυτου πρεπει να γνωρισει και το σοι ,να δει απο κοντα με τι ανθρωπους θα μπλεξει
και αυτο ειναι κατι που επιβαλλεται για να ειμαστε σιγουροι οτι παιρνουμε κοριτσι απο Σπιτι
και οχι απο "σπιτι"
με 2 εβδομαδες μεχρι την ωρα του γαμου ,ευκολα μπορουμε να καταλαβουμε με τι ανθρωπο εχουμε να κανουμε και αν δεν μας αρεσει,παιρνουμε το καπελακι μας σαν τον Αντωνακη και φευγουμε.

Ετσι χρειαζονται τα παρακατω  https://sites.google.com/site/grembman/home/servicesforgreekcitizens :

1.αδεια γαμου και πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης απο τον Δημο
2.ληξιαρχικη πραξη γεννησεως  ( και το διαζυγιο αν καποιος ειναι χωρισμενος)
μεταφρασμενα στα Αγγλικα και επικυρωμενα σε δικηγορο  και στην πρεσβεια
3.βιζα για την περιπτωση που θα χρειαστει  πανω απο 21 μερες να μεινεις στις Φιλιππινες για να ολοκληρωσεις τον γαμο σου

Χρειαζεται καλος προγραμματισμος για το εγχειρημα,
ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΜΕ email της Πρεσβειας  αποστολη εδω:   grcon.man@mfa.gr
για την ημερα που θα παμε να βγαλουμε το Legal Capacity και ο χρονοι εχουν ως εξης :

Μανιλα φτανουμε την επομενη της αναχωρησης,μενουμε μια βραδια ,το πρωι αφου ανταλλαξουμε ευρω  σε ανταλλακτηριο συναλλαγματος της WESTERN UNION ,οι τραπεζες δεν ανταλλαζουν,
παμε νωρις στην Πρεσβεια που ειναι κοντα στο ξενοδοχειο που αναφερα.

Στην Πρεβεια 
https://sites.google.com/site/grembman/
παιρνουμε  το Legal capacity μεσα σε μια ωρα.

Την επομενη μερα στο δημαρχειο της πολης οπου θα γινει ο γαμος για να βγει η αδεια σε 11 μερες,
γαμος καλυτερα με δικαστη που μπορει να κανονιστει και για την επομενη ημερα
γιατι οι υπολοιπες επιλογες  ειναι λιγο " βαριες " οταν εισαι ολομοναχος .
Με το που γινεται η καταθεση δικαιολογητικων  αδεια γαμου,ακολουθει αμεσως ενα τυπικο σεμιναριο για τον εγγαμο βιο παλι στο Δημαρχειο και το πιστοποιητικο αυτο το καταθετουμε στο γραφειο εκδοσης αδειας γαμου.
Μετα τον γαμο ,ενα τραπεζι στους συγγενεις με 200-300 ευρω,καμμια εβδομαδα το " γλενταμε "και επιστροφη με την συζυγο πλεον στην Μανιλα,1 μερα νωριτερα για να ειμαστε σιγουροι οτι την ημερα αναχωρησης θα ειμαστε πραγματι στο αεροδρομιο.
Τα εξοδα για την χαρτοδουλεια ειναι περιπου 600-700 ευρω μεχρι την στιγμη που θα παρουμε τα αυθεντικοποιημενα πιστοποιητικα γαμου-ληξιαρχικης πραξης γεννησης συζυγου
και θα παμε στο Ειδικο ληξιαρχειο για την δηλωση του γαμου
Διαμονη σε ξενοδοχεια απο 20 ευρω,το ταξι ειναι φθηνο,προσοχη φαγητο μονο φαστφουνταδικα και σε εστιατορια ,με 8-15 ευρω για 2 ατομα
Εμενα 3 εβδομαδες μου φτασανε και ξοδεψα  συνολικα μεχρι να ερθει η γυναικα μου που εκανε 3 μηνες μεχρι να τελειωσει η διαδικασια της αυθεντικοποιησης των εγγραφων,η χαρτοδουλεια εδω στην Ελλαδα ,η εκδοση βιζας της και της καλυπτα τα εξοδα διαβιωσης εγω , 5.500 ευρω που βρεθηκανε με την ευγενη χορηγια 2 πιστωτικων καρτων .
1000 ευρω στην τσεπη σε ρευστο και 2 πιστωτικες αρκουν.
Γινεται και αναληψη μετρητων απο τον τραπεζικο λογαριασμο,
120ευρω ητανε την ημερα,σημερα με τα capital control δεν ξερω τι ισχυει.

Μεχρι αυτη την στιγμη ειμαι απολυτα ικανοποιημενος με την επιλογη μου.
Του χρονου βγαινω στην συνταξη και θα κατεβω Φιλιππινες,
αν μου αρεσει θα μεινω εκει,η γυναικα μου φυσικα " οτι πεις εσυ "
αυτο ειναι που με φτιαχνει 8)
και οτι και να μου ζητησει θα τις το δωσω.
Προσοχη ,θελει αντοχη στην ζεστη ,καλη φυσικη κατασταση ( το μωρο θελει  ;) ,Αγγλικα για δουλεψει η σχεση,ειλικρινεια,
ξεκαθαρισμα απο την αρχη για το εισοδημα μας και τις υποχρεωσεις που εχουμε .
Οι Φιλιππινεζες ειναι  οικονομες, πιστες,ευγενικες,χαμογελαστες,νοικοκυρες,γυναικες για σπιτι,
αλλα ΠΡΟΣΟΧΗ παγιδες υπαρχουν ΠΑΝΤΟΥ.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 29, 2016, 01:47:53 πμ από Oytopikos »

Αποσυνδεδεμένος cool11

• **
  • Browser:
  • Firefox 44.0 Firefox 44.0
Η τροποποιηση δεν παιζει δυστυχως...

Εξτρα ερωτησεις
- Συγκεντρωτικα, μπορουμε να πουμε με τι χαρτια πρεπει να αναχωρησει καποιος απο Ελλαδα;
- Μεταφρασεις απο δικηγορο, αρκουν; Γιατι μεταφραση μονο απο υπ.εξωτερικων δεν βολευει για διαμενοντες στην επαρχία.

Συνδεδεμένος humsepyaar1

• **
  • Browser:
ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ ΣΤΟΝ ΜΟΝΤΕΡΕΙΤΟΡ ΝΑ ΔΙΑΓΡΑΨΕΙ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΑ ΠΟΣΤ -ΟΧΙ ΟΛΑ -ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΚΟΥΡΑΖΕΤΑΙ Ο ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΣ ΜΕ ΤΙΣ ΕΠΑΝΑΛΗΨΕΙΣ - ΔΙΟΡΘΩΣΕΙΣ

Αποσυνδεδεμένος karabε

• Συντονιστής
  • Browser:
    • www.thai.gr
ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ ΣΤΟΝ ΜΟΝΤΕΡΕΙΤΟΡ ΝΑ ΔΙΑΓΡΑΨΕΙ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΑ ΠΟΣΤ -ΟΧΙ ΟΛΑ -ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΚΟΥΡΑΖΕΤΑΙ Ο ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΣ ΜΕ ΤΙΣ ΕΠΑΝΑΛΗΨΕΙΣ - ΔΙΟΡΘΩΣΕΙΣ

humsepyaar1 θερμές ευχαριστίες και πάλι.

Παραθέτω τον Οδηγό, όπως έχει διαμορφωθεί, δίχως άμεσα να φαίνεται να οτι χρειαζεται κάτι, προς ώρας τουλάχιστον.
Θα τα ξαναδω, κι εγω κι εσείς, και σιγουρα μπορουν να γινουν μικροβελτιωσεις.

Ειχα σκεφτει να μπουν και κόστη σε κάθε βήμα, για καλύτερο control, γιατί καμια φορά νομίζουμε ότι θα φτάσει το κοντερ τόσο, και παντα σχεδον βγαινουν απροβλεπτα και παει παραπανω. Κι οι εποχες ειναι δυσκολες... Βεβαια και ο humsepyaar1 και αλλου, οπως ειδα παει περιπου max 6000€, με τα απαραίτητα, συντηρητικά, διχως υπερβολες.
Αν μπορουσαν να μπουν και κόστη σε καθε βημα, δεν θα ήταν άσχημο, ενδεικτικα εστω. Οσο πληρεστερο, τοσο καλυτερο, οσο κι αν θα υπαρξουν φυσικα διακυμανσεις τιμων.

Εχω χρεωστικές κάρτες, και θα πρεπει να φορτωθουν με χρήμα πριν την αναχώρηση, το προσθεσα κι αυτο.

Παμε λοιπον:

------ΟΔΗΓΟΣ-----

ΑΝ ΟΛΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ και εχετε καταληξει στο πως & που & ποτε να παντρευτειτε, ακολουθειτε την παρακατω διαδικασια :

1.   Ο ΑΝΤΡΑΣ παει στον ΔΗΜΟ/ΚΕΠ και παιρνει
-   αδεια γαμου  (Η αδεια γαμου + πιστοποιητικο οικογενειακης καταστασης θα χρησιμοποιηθουν στην πρεσβεια για την εκδοση του LEGAL CAPACITY  ενω η ληξιαρχικη πραξη γεννησης που θα μεταφρασθει -επικυρωθει στο δημαρχειο της γυναικας για την εκδοση της αδειας γαμου μαζι με τα υπολοιπα δικαιολογητικα)
-   πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης
-   ληξιαρχικη πραξη γεννησης

Κατοπιν πας σε μεταφραστικο γραφειο για μεταφραση στα Αγγλικα της ληξιαρχικης πραξης γεννησεως και διαζυγιου και αυτοι τα στελνουν σε Δικηγορο, για επικυρωση. Παραλαμβάνεις τα έγγραφα.

Επιπρόσθετες προετοιμασίες:
Αγορα δωρων για πεθερικα - 2 κολωνιες  φθηνες ειναι οκ.
Χαρτες Φιλιππινων στο gps του κινητου.
Χαπια simeco για γαστροεντερικες ενοχλησεις.
Η γυναίκα μετρά το δάχτυλό της με αμερικάνικο νούμερο, και μου λέει, για να αγοράσω βέρες.
Αγορά βέρες και δαχτυλίδι γάμου.
Φορτωμα λογαριασμων, χρεωστικων καρτων, με περιπου 5.000€
1.000€ μετρητά , για να έχω πάνω μου

2.  Εργασιες στην ΠΡΕΣΒΕΙΑ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ:
Τα μεταφρασμενα επικυρωμενα : ληξιαρχικη πραξη γεννησεως + διαζυγιο, για επικυρωση απο την Πρεσβεια
-   Βιζα θα παρεις απο την Φιλιππινεζικη πρεσβεια για 3 μηνες,για να μην τρεχεις στις φιλιππινες.

3. Η ΓΥΝΑΙΚΑ
-   πάει στον ΔΗΜΟ της  και θα βγαλει την δικη της αδεια γαμου στο δημαρχειο της,
ΠΡΟΣΟΧΗ να ζητησει το εγγραφο CENOMAR certificate of non marriage -πιστοποιητικο αγαμιας δικο σου, δλδ οτι δεν εισαι παντρεμενος με αλλη στις Φιλιππινες !
-   βγάζει διαβατήριο δικο της, για πρωτη φορα, για να εχει ιδιο επιθετο με αυτο του πιστοποιητικου γαμου.

4.  ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΣ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΑΝΑΧΩΡΗΣΗ ΑΠΟ ΕΛΛΑΔΑ
Κλεισιμο αεροπορικων εισιτηριων για Φιλιππίνες, με επιστροφη αν δεν εχεις σκοπο να μεινεις περισσοτερο απο 3 εβδομαδες - 1 μηνα. Η διαδικασια του γαμου ολοκληρωνεται μεσα σε 15 μερες + 1 εβδομαδα με 10 μερες περιθωριο για τις μικροκαθυστερησεις που ενδεχομενως να υπαρξουν. Εγω σε 15 μερες τελειωσα και χαλαρωσα  και 1 εβδομαδα.
- Κλεισιμο ξενοδοχειου- saintillians, μεσω booking για 1 βραδια αν η κοπελα δεν μενει Μανιλα.
- Κλεισιμο ξενοδοχειου και στην πολη της ,αν  ειναι εκτος Μανιλας .
- Eκδοση εισiτηριων εσωτερικου 20 μερες νωριτερα για να τα πληρωσεις στην μιση τιμη η και λιγοτερο,αν τα βγαλεις τελευταιες μερες ειναι ακριβα. Η cebu airlines μια χαρα ητανε για Φιλιππινεζικη εταιρεια.
- Κλεισιμο ραντεβου με πρεσβεια, 2 εβδομαδες νωριτερα με email για την εκδοση του legal capacity ,για την επομενη μερα της αφιξης  στην Μανιλα και ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΗ 2 ΜΕΡΕΣ πριν την αναχωρηση.

5. ΤΑΞΙΔΙ με Turkish airlines για Φιλιππινες (απο Θεσσαλονικη η πιο φθηνη και πιο συντομη πτηση.)

6. Μολις προσγειωθει το αεροπλανο, ΑΦΙΞΗ ΣΤΗ ΜΑΝΙΛΑ:
Ανταλλαγη στο αεροδρομιο να υπαρχει ρευστο σε πεσος 200 ευρω (μικρο ποσο, την μεγαλη ανταλλαγη, θα την κανω σε western union στην πολη)

7. ΔΙΑΜΟΝΗ σε saintillians , http://www.saintilliansinn.com/ (η κράτηση έχει γίνει ήδη από Ελλαδα)

8. Ανταλλαγη ευρω  σε ανταλλακτηριο συναλλαγματος της WESTERN UNION.

9. Επίσκεψη το επομενο πρωι στις 9 -10 στην ΠΡΕΣΒΕΙΑ ΣΤΗΝ ΜΑΝΙΛΑ:
Διεύθυνση Πρεσβείας Unit 701 SEDDCO Building, 120 Rada street, Legaspi Village, Makati City, Metro Manila, Philippines 1229. τηλ. +632 8174444, 8172931, φαξ +632 8120202, email : gremb.man@mfa.gr

Θα δωσω:
-   αδεια γαμου
-   πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης
Η κοπελα σε κανει παρεα ,θα πληρωσεις  σε πεσος τα τελη εκδοσης για το legal capacity. (40 η 60 ευρω)

10. ΕΠΙΣΚΕΨΗ στο σπιτι - γονεις της κοπελας (να δουμε τι παιζει απο κοντα)

11. ΕΚΔΟΣΗ ΤΗΣ ΑΔΕΙΑΣ ΓΑΜΟΥ ΣΤΟΝ ΔΗΜΟ ΤΗΣ ΚΟΠΕΛΑΣ (βγαινει η αδεια γαμου σας,η κοπελλα βγαζει οπως και εσυ την προσωπικη της αδεια γαμου-legal capacity) , προγαμιαιο σεμιναριο,μετα την εκδοση της αδειας πηγαινετε στα δικαστηρια για να κανονιστει η ημερομηνια  γαμου με δικαστή.

12. ΗΜΕΡΑ ΓΑΜΟΥ
Χρειάζονται δύο (2) μάρτυρες για να υπογράψουν. Κουμπάρος δεν χρειάζεται, μόνο οι βέρες.
Βερες και δαχτυλιδι γαμου( απο Ελλαδα).
Μαρτυρες θα παρεις 2 συγγενεις της.

13. ΤΡΑΠΕΖΩΜΑ (300αρι),εγω την εβγαλα με 200,αλλα μονο τους συγγενεις.Θα κλεισεις εστιατοριο αφου παρεις τιμες απο 2-3 της προκοπης.

14. ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΓΑΜΟ
Ο γάμος θα γίνει με Δικαστή, οπότε την επομενη μερα θα παει να παρακαλεσει την γραμματεα του δικαστη η γυναικα σου για να παρει το το πιστοποιητικο απο το γραφειο του δικαστη,αμεσα δινοντας 500 πεσος μπαχτσισι.
Το παιρνει και πηγαινει στο δημαρχειο για την δηλωση του γαμου,ξανα μπαχτσισι 200 πεσος για να ΣΤΕΙΛΕΙ αμεσα το πιστοποιητικο γαμου στο NSO,την ΕΘΝΙΚΗ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ των Φιλιππινων.
Μετα απο 3 μερες περιπου παιρνεις το πιστοποιητικο γαμου απο το γραφειο του NSO δινοντας ξανα μπαχτσισι 500 πεσος,το οποιο ειναι αυτοματα αυθεντικοποιημενο.

15. ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΓΑΜΟ-ΜΑΝΙΛΑ: Γυριζουμε μαζί στην Μανίλα, εγώ για να γυρισω Ελλαδα, κι η γυναικα για να κανει την αυθεντικοποιηση των εγγραφων :  Πιστοποιητικο γαμου και ληξιαρχικη πραξη γεννησεως της και  πάει
-   στο Υπ.Εξωτερικων (θα το βρει στο ιντερνετ στις Φιλιππινες)
-   μετά στον επισημο συνεργατη της πρεσβειας  GREGORIO F. ORTEGA
(Αυτά χρειαζονται χρονο 4-5 μερες, πρεπει να μεινει μέρες η γυναικα στην Μανιλα)

ORTEGA ADDRESS:
Ortega, Del Castillo, Bacorro
Odulio, Calma & Carbonell
5th & 6th Flrs., ALPAP 1 Bldg.,
140 L.P. Leviste Street,  Salcedo Village
Makati City, 1227 Philippines
P.O. Box 781, Manila.

DEPARTMENT OF FOREIGN AFFAIRS
Address:
2330 Roxas Boulevard, Pasay City, Philippines
Telephone:
(632) 834-4000
(632) 834-3000

Μετά θα παει στην πρεσβεια για να επικυρωσει τα : Πιστοποιητικο γαμου και ληξιαρχικη πραξη γεννησεως ,

Μολις η γυναικα τελειωσει την διαδικασια της αυθεντικοποιησης,  τα στελνει στην Ελλαδα με courier.

16. ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΞΑΝΑ: μολις λαβεις τα χαρτια με courier από την γυναικα σου:

Πας και τα μεταφραζεις + επικυρωση απο δικηγορο, και πάς αποκλειστικα στο Ειδικό Ληξιαρχείο στη Μητροπόλεως για την καταχώρηση τού γάμου.
(Σημείωση: το Ειδικό Ληξιαρχείο ασχολείται με :
Καταχωρησεις ληξιαρχικών πράξεων γεννήσεων, γάμων, θανάτων που έλαβαν χώρα στην αλλοδαπή και αφορούν Έλληνες πολίτες." http://www.ypes.gr/el/eidlixypes/archiki/

Παίρνεις το Πιστοποιητικό Εγγραφής και το δηλωνεις τον γαμο στον Δήμο σου.
Παίρνεις το  νέο Πιστοποιητικό Οικογενειακής Κατάστασης.

17. Στελνεις στην γυναικα σου  – ΓΙΑ ΕΚΔΟΣΗ VISAS :
- Πιστοποιητικό Εγγραφής τού Ληξιαρχείου,
- το Οικογ. Κατάστασης
- φωτοτυπια ταυτοτητας επικυρωμενη σε ΚΕΠ
στην γυναικα σου με courrier UPS( ειναι η φθηνοτερη )
και αυτη ξεκιναει την διαδικασια εκδοσης της Βιζας της.
(Αυτά όμως τα 3 χαρτια δεν χρειαζονται μετάφραση,θα χρησιμοποιηθουν στην Ελληνικη Πρεσβεια)

18. ΟΤΑΝ ΕΡΘΕΙ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ
παμε για την εκδοση αδειας παραμονης   στην Αποκεντρωμενη Διοικηση της περιοχης με τα παρακατω δικαιολογητικα :
ληξιαρχικη πραξη γαμου απο το ειδικο ληξιαρχειο
χαρτι ΔΕΗ για την διευθυνση σου ,
φωτοτυπια του διαβατηριου ολοκληρου,
4 φωτογραφιες που θα ειναι γραμμενες και σε δισκακι  cd-rom και υποβαλλεις την αιτηση για αδεια παραμονης.

19. ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ:
Με την βεβαιωση που θα παρεις και ισχυει για αδεια παραμονης για εναν χρονο,θα πας σε ΚΕΠ να βγαλεις ΑΜΚΑ,ΕΦΟΡΙΑ για ΑΦΜ, στον ΟΑΕΔ να βγαλει καρτα ανεργιας, και στο ΙΚΑ να βγαλεις βιβλιαριο υγειας.
(Ναι ,θα να την ασφαλισεις   ως ‘προστατευομενο μελος, στο δικο σου ταμειο ασφαλισης)

20. Λιτός Θρησκευτικός γάμος, όταν τα οικονομικά το επιτρέψουν!!!
Λόγος: για όσους πιστεύουν ότι πρέπει ο γάμος να έχει και την ευλογία της εκκλησίας!

------

ΚΟΣΤΗ
600-700 ευρω ειναι τα χρηματα  για ολα τα εγγραφα που θα εκδοθουν απο την αρχη μεχρι το τελος
Δηλαδη, τα αλλα κοστη  ειναι: Αεροπορικα, μετακινησεις, ξενοδοχεια, τραπεζωμα, λοιπα εξοδα,που εξαρτωνται απο το ποσα εχεις σκοπο να ξοδεψεις.
το κοντερ  στην δικη μου περιπτωση πηγε στα 5500 ευρω.

ΓΕΝΙΚΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ
Πάντα μετά από την έκδοση οποιοιδήποτε εγγράφου , να βγάζετε 2 φωτοτυπίες.

------
Π Ρ Ο Σ Ο Χ Η !!!!
Το διαβατηριο πρεπει να βγει με το πατρικο της ονομα ,
ιδιο με αυτο της αδειας γαμου > πιστοποιητικο γαμου > ληξιαρχικη πραξη γαμου  που παιρνουμε απο το ειδικο ληξιαρχειο
-το ΛΑΘΟΣ - Η που μπορει να προκαλεσει -ουν ταλαιπωριες, που συνηθως γινεται στην καταχωρηση σε ολες τις Ελληνικες υπηρεσιες. οι Φιλιππινεζοι εχουν για μεσαιο ονομα το  επιθετο της μανας και οχι το ονομα πατρος που χρησιμοποιουμε οι Ελληνες.
ΔΗΛΩΝΟΥΜΕ ΠΑΝΤΟΥ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ, ΣΕ ΟΤΙ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΦΙΛΙΠΠΙΝΕΖΑ ΜΑΣ
------

ΓΕΝΙΚΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ
Κανει πολυ ζεστη λογω της υψηλης υγρασιας σχεδον ολο τον χρονο,
η γυναικα μου λεει οτι οι Νοεμβριος - Δεκεμβριος - Ιανουριος - Φεβρουαριος ειναι οι πιο δροσεροι μηνες.
Θα κανεις 2-3 μερες να ξεπερασεις την διαφορα ωρας.
Δεν τρως φαγητα με πολλες σαλτσες,
στην Μανιλα να πας σε Γιαπωνεζικο εστιατοριο να φατε ραμεν(παραδοσιακη γιαπωνεζικη σουπα )
στα Chowking να φατε shomai
ρουχα λιγα και απλα ,νερο μονο εμφιαλωμενο
και παρε μαζι σου χαπια simeco για γαστροεντερικες ενοχλησεις.
Παντα με την γυναικα σου,απλα ρουχα,οχι χρυσα ρολογια-δοντια-δαχτυλιδια :-)
βαθεια στην τσεπη  το πορτοφολι και οχι πολυ ρευστο μαζι σου.
Την πρεσβεια θα την ενημερωσεις 2 εβδομαδες νωριτερα,να ελεγξεις και για τις αργιες,δικες μας + δικες τους.
ΝΑΙ μονο 1 ταξιδι εκανα,η γνωριμια μονο απο skype-facebook
Ρουχα  καλοκαιρινα.
Θα μεινεις σε ξενοδοχειο στην πολη της γυναικας σου,κλεινεις δικλινο για να την εχεις  μαζι σου.Ψαχνεις  στο ιντερνετ με tripadvisor,agoda.
Αθήνα-μεταφραστικά:τα μεταφραζουν και τα επικυρωνουν με δικο τους δικηγορο και τα παιρνεις ετοιμα για να πας στην Πρεσβεια των Φιλιππινων για την επικυρωση.

http://www.thai.gr/forum/index.php?topic=13758.0

Συνδεδεμένος humsepyaar1

• **
  • Browser:
  • Chrome 51.0.2704.103 Chrome 51.0.2704.103
Αγαπητε συμφορουμιτη,

επειδη με βοηθησαν πολυ τα προηγουμενα ποσταρισματα συμφορουμιτων στην διαδικασια του γαμου και ηταν πολυτιμη η πληροφορηση που ειχα ,
για αυτο αισθανθηκα την αναγκη να γραψω και εγω  την δικη μου ιστορια γαμου με Φιλιππινεζα απο το ξεκινημα της ,για να βοηθησω και εγω οσους ψαχνονται  και διψανε για πληφορηση,
εχοντας κλεισει λοιπον ενα χρονο παντρεμενος θελω να ενημερωσω τους υποψηφιους γαμπρους πως:

η Φιλιππινεζα μου δεν εχει αλλαξει σε τιποτα,
καθε μερα που περναει γινεται καλυτερη ,εχει προσαρμοσθει στην ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ
τις αρεσει η ζωη εδω
και δηλωνει πως :

θα ζησει οπου θελω εγω
θα κανει οτι θελω εγω
θα ζησει οπως θελω εγω,
με οσα λεφτα εχω στην τσεπη
ειναι ανετη,χαλαρη χωρις γκρινιες γιατι δεν φτανει ο μισθος η γιατι δεν την βγαζω εξω
η δεν τις αγοραζω ρουχα κ.τ.λ.π.
οικονομα,νοικοκυρα,καθαρη καλη μαγειρισσα,συμμαζεμενη
και ευχομαι να παραμεινει ετσι μεχρι τελος  :)

γενικα δεν εχει την νοοτροπια των Ελληνιδων που μια κουβεντα λες
και δεκα εισπραττεις και το μονο τους προβλημα ειναι πως να μας μαμανε την ζωη
με τον ενα η τον αλλο τροπο
και δεν ειναι ευχαριστημενες με τιποτα !

Ετσι λοιπον εχω να πω οτι για εναν Ελληνα η επιλογη Φιλιππινεζας για συζυγο
εχει πολυ καλες προοπτικες αν γινει με προσοχη με τα δικα μου  παρακατω βασικα κριτηρια:

1. 15-20 χρονια μικροτερη
2. Νορμαλ Χριστιανη και οχι φανατικη Καθολικη (ξεκαθαρισμα απο την αρχη)
3. Να εχει τελειωσει λυκειο
4. Να μην εχει παιδια η το πολυ ενα παιδι και αυτο αν εκπληρωνονται τα υπολοιπα κριτηρια
5. Η οικογενεια της να ειναι αστικη και να ζει σε κανονικο σπιτι και οχι σε καλυβα
6. Να υπαρχουν εισοδηματα στην οικογενεια
7. Να δουλευει η να εχει δουλεψει
8. Να θελει να ζησει σε αλλη χωρα
9. Να μην εχει προβληματα υγειας η ιδια η οι γονεις της
10.Να μην πινει - καπνιζει

100.000.000 ειναι ο Φιλιππινεζοι σε 7.500 νησια
ολο και καποια θα βρεθει για αυτον που θελει  ;)

Αποσυνδεδεμένος cool11

• **
  • Mac OS X 10.11 Mac OS X 10.11
  • Browser:
  • Firefox 47.0 Firefox 47.0
humsepyaar1, τα μηνυματα σου με γεμιζουν ελπιδα!
Να σαι καλα, και μην ξεχνας να βοηθας εδω και να ενημερωνεις τον κοσμο, γιατι ρε φιλε εχει πεσει πολυ δυστυχια με τις ελληνιδες!
Μια απλη νορμαλ ζωη θελουμε, με μια νορμαλ γυναικα, και ειναι σαν να ψαχνουμε τον αστροναυτη!
Ευτυχως υπαρχει ακομη η επιλογη της ασιας και των φιλιππινων.
Κρατα επαφη!
Ευχαριστουμε.

Αποσυνδεδεμένος tass79

• *
  • iOS 9.3.2 iOS 9.3.2
  • Browser:
  • Safari 9.0 Safari 9.0
Καλησπέρα σε όλους , τελικά μετά απο 3 χρονια γνωριμίας αποφασίσαμε να κάνουμε πολιτικό γαμο στην πατρίδα της , είχαμε γνωριςτεί στο ντουμπάι , δουλέυει εκέι 11 χρόνια , πάνω κάτω κατάλαβα τι χρειάζεται αλλά έχω κάποιες απορίες,

1. Το όνομα πατρός στα αγγλικά απο που το παίρνω ?

2. Για την θεώρηση της visa μετά το γάμο , μπορεί να κάνει την διαδικασία αυτή στην ελληνική πρεσβεία στα ηνωμένα αραβικά εμιράτα  ? Μπορεί τα χαρτιά του γάμου να τα παραλάβει απο την πρεσβεία των φιλιππίνων στα ηνωμένα αραβικά εμιράτα γιατί μετα θα ξαναγυρίσει στο ντουμπάι μέχρι να τακτοποιηθούν όλα τα χαρτιά , η δουλειά της κ.α

3. Αντί πολιτικό γάμο , μπορούμε να κάνουμε θρησκευτικό , είναι ίδια διαδικασία σε σχέση με το πολιτικό ?

4. Τελικά το επιθετό μου χρειάζεται να γραφεί στην ληξιαρχική πράξη γαμού Η όχι , λίγο μπερδευτηκα με το συγκεκριμένο θέμα ...

Να προσθέσω ότι τουριστική visa για ευρώπη έχει παρει 4 φορες και τέλος του μηνα θα έρθει για 2 εβδομάδες διακοπές , το μόνο χαρτί που της στέλνω για την έκδοση της visa κάθε φορά είναι οτι θα την φιλοξενήσω εγώ και αναλαμβάνω την διατροφή ...

Συγγνώμη εάν σας ζάλισα
Ευχαριστώ εκ προτέρων για τις απαντήσεις σας
Χρήστος.

Συνδεδεμένος humsepyaar1

• **
  • Browser:
  • Chrome 51.0.2704.103 Chrome 51.0.2704.103
Γεια σου Χρηστο
1. Το όνομα πατρός στα αγγλικά θα παρθει  απο το διαβατηριο σου,δεν χρειαζεσαι τπτ αλλο
2.μονο ρωτωντας στις πρεσβειες θα μαθεις,για να παρει ομως βιζα Ελληνα συζυγου πρεπει να κανεις ολη την χαρτοδουλεια της καταχωρησης του γαμου στο ΕΙΔΙΚΟ ΛΗΞΙΑΡΧΕΙΟ ΑΘΗΝΩΝ και στον Δημο που ανηκεις,
3.μην μπλεκεις με Θρησκευτικους γαμους,ποιο το νοημα ?
4.Θα κρατησει το επιθετο της οπως γραφεται στο διαβατηριο,γιατι η ληξιαρχικη πραξη γαμου θα γραφει το πατρικο της επιθετο και οταν θα καταθεσεις στην περιφερεια πρεπει να ειναι ιδια,
για να μην τρεχεις σαν εμενα.
Μην βγαλει διαβατηριο μετα τον γαμο ,γιατι εκει θα μπει το δικο σου.

ειναι μια διαδικασια κουραστικη ,χρονοβορα ,κοστιζει
ακολουθα τον οδηγο μου και  καλο κουραγιο

Συνδεδεμένος humsepyaar1

• **
  • Browser:
  • Chrome 52.0.2743.116 Chrome 52.0.2743.116
ΠΡΟΣΟΧΗ !!!
Μεγαλη προσοχη θελει στην περιπτωση  της εγκυμοσυνης,
ειτε ειναι φυσιολογικο το εμβρυο ειτε εχει προβλημα
λογω θρησκειας ξεχαστε την εκτρωση
οσο και να σας εχει αγαπησει η εγκυμοσυνη θα ολοκληρωθει
ανεξαρτητα απο την θεληση του συζυγου.
" Γηρασκω αει διδασκομενος "
εδω διδαχθηκα οτι το ολα εχουν ενα κοστος,
τιποτα δεν χαριζεται σ'αυτην την ζωη !!!
Ακομη και μια " τελεια " Φιλιππινεζα ολο και καποιο θεμα θα εχει !!!
ΠΡΟΣΟΧΗ λοιπον ,παιδι με Φιλιππινεζα = Ρωσσικη ρουλεττα !!!