Αποστολέας Θέμα: μηνιαίο κόστος συμβίωσης με Φιλιππινέζα  (Αναγνώστηκε 26990 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος cool11

  • **
  • Μηνύματα: 53
  • OS:
  • Mac OS X 10.11 Mac OS X 10.11
  • Browser:
  • Firefox 48.0 Firefox 48.0
μηνιαίο κόστος συμβίωσης με Φιλιππινέζα
« στις: Αύγουστος 26, 2016, 23:41:24 μμ »
Ανήκω και εγώ στην κατηγορία των αγανακτισμένων από τις ελληνίδες, και οι απαιτήσεις τους σε υλικά πράγματα αλλά και χρήματα με διάφορες μορφές, αποτελούν έναν από τους βασικούς λόγους, πέραν όλων των άλλων.
Γνωρίζω ήδη ότι δεν υφίσταται σύγκριση σε αυτο το θέμα με τις Φιλιππινέζες και λοιπες φτωχες Ασιάτισες.
Ωστόσο θα ήθελα να γινει μια σχετική συζήτηση στο θέμα, για να εμπλουτίσω τις γνώσεις μου από εμπειρότερους από εμένα.

Όταν μιλάμε για μη εργαζόμενη κοπέλα, άρα δηλαδη την συντηρεί ο άντρας,
έχει καθίσει κανείς να υπολογισει εστω και χονδρικά, πόσο στοιχίζει τελικά να μπορεί κάποιος να καλύψει πέρα από την προσωπικη του, και την δική της διαβίωση;
Ξέρω οτι ειναι ολιγαρκείς οι κοπελες στις οποιες οι περισσοτερες αναφερομαστε, και η φτωχεια τις εχει κανει να ζουν με λιγα.
Μου εχουν πει συμφορουμιτες οτι ‘δεν ζητανε’, οτι τους αρκει το πιο μικρο/απλο πραγμα κλπ, δηλαδη ονειρικες καταστασεις σε σχεση με το να ζεις με την κλασικη ελληνιδα….
Και για να γινω πιο συγκεκριμενος, δεν με απασχολει τόσο, το ένα ακομη πιάτο φαγητό ή η αγορά κάποιων απλων ρουχων, γιατι πιστευω οτι αν εχω να φαω εγω θα έχει κι αυτή, κι οσο για ρουχα….υπάρχουν και τα κινεζομάγαζα.
Αλλα αναρωτιεμαι για κοστη οπως πχ ιατρικα, και οχι κατι ιδιαιτερο αλλα πχ δοντια/ματια κλπ, αλλα ισως και να υπαρχουν και αλλα εξοδα που δεν μου πανε στο μυαλο τωρα.

Για ολα αυτα, και επειδη ναι μεν εμεις στην Ελλαδα δεν ειμαστε σε τοσο χαμηλο βιοτικο επιπεδο οπως στις Φιλιππινες αλλα βλεπετε την οικονομικη κριση και στενοτητα που βιωνουμε, και επειδη δεν θα ηθελα να ειμαι σε εντελως αχαρτογραφητα νερά σε αυτο το θέμα,
θα ηθελα να συζητησουμε λοιπον, γυρω από το θεμα του μηνιαιου κοστους συντηρησης μιας φτωχης κοπελας απο την Ασια στην Ελλαδα.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 02, 2019, 14:50:52 μμ από Oytopikos »



Αποσυνδεδεμένος thailandgr

  • Γενικός συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 8499
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 10 Windows 10
  • Browser:
  • Firefox 48.0 Firefox 48.0
    • Ταυλανδη - χωρα παραδεισος
Απ: Μηνιαίο κόστος συντήρησης Ασιάτισας/Φιλιππινέζας
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 27, 2016, 10:40:29 πμ »
Κοιτα να δεις το βασικο κοστος ειναι οτι πρεπει να της παρεχεις ιατροφαρμακευτικη περίθαλψη μεσω ασφαλιστικου προγραμματος καθως και την δυνατοτητα να μπορει να επισκευθει  την οικογενεια της στην πατριδατης [ εισητηρια - εξοδα κλπ ].
Ισως μαλιστα να επομιστεις το "βαρος" της οικογενειας γιατι οπως λες θα ειναι "μια φτωχη κοπελα απο την Ασια" οποτε θα ειναι απο φτωχη οικογενεια και εαν ηταν στην χωρα της θα συνεβαλε στην διαβιωση/επιβιωση της οικογενειας .

Αυτα για αρχη
"Δικό σου είναι αυτό που δεν μπορεί να υπάρξει χωρίς εσένα"
The Little Prince - Antoine de Saint-Exupéry

Αποσυνδεδεμένος ntinos20

  • **
  • Μηνύματα: 162
  • Φύλο: Άντρας
  • Take chances, give everything, forget the past
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • Chrome 52.8.2743.82 Chrome 52.8.2743.82
Απ: Μηνιαίο κόστος συντήρησης Ασιάτισας/Φιλιππινέζας
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 27, 2016, 12:50:12 μμ »
Αυτα που ειπε ο thailand, το πρωτο και βασικοτερο ειναι να καλύπτεις την ιατροφαρμακευτική περιθαλψη και διαφορα ταξιδια προς την χώρα της και πισω ξανα ελλάδα..
Επίσης, εδω στην ελλαδα τι θα την εχεις να κάνει ? Αν δεν γνωριζει την γλώσσα θα ειναι δυσκολο γι'αυτην εκτός  και αν ειναι προθυμη να την μάθει.
Σιγουρα πάντως φαγητο και το γεγονος οτι ειναι απο phil δεν σημαινει αυτοματως οτι θα ζει με ενα 2 πιατα φαγητο οπως εκανε στις φιλιπινες, οι περισσοτερες κοιτανε να βρουνε ενα καλύτερο μελλον και τις δικαιολογώ.
Επίσης, πρεπει να υπολογισεις και τα εξοδα απο τα 2=3=4 ταξιδια που θα κανεις για να την επισκεφθεις και να την γνωρισεις καλύτερα, διοτι το βρισκω απιθανο να πάς σε καποια χωρα 1η φορα για 20 30 μερες και να φερεις καποια ελλαδα γιατι πραγματικά "την αγάπησες" εκτός και αν την θες μονο για σεξ, οπότε τα πράγματα αλλαζουν.
Σε γενικες γραμμες, αν δεν εχεις σταθερη και καλοπληρωμενη δουλεια δεν θα το τολμουσα.. κριμα να κουβαλήσεις καποια εδώ αν δεν εισαι οικονομικά σε καλά επίπεδα.

Αυτα
Nobody is perfect until you fall in love with them

Αποσυνδεδεμένος cool11

  • **
  • Μηνύματα: 53
  • OS:
  • Mac OS X 10.11 Mac OS X 10.11
  • Browser:
  • Firefox 48.0 Firefox 48.0
Απ: Μηνιαίο κόστος συντήρησης Ασιάτισας/Φιλιππινέζας
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 27, 2016, 15:14:05 μμ »
Παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις.

Ειναι λιγο ‘δυσκολα’ αυτα τα θεματα να συζητηθουν, παροτι δεν τα λεμε εδω και σε προσωπικο επιπεδο.
Εχω μια σταθερη δουλεια και ενα νορμαλ μισθο, για τα ελληνικα δεδομενα.
Θα ελεγα οτι ειμαι στον μεσο ορο, ίσως και λιγο καλυτερα απο εναν χαμηλο μεσο ορο.
Αλλα θα εξηγηθω απο την αρχη οτι δεν εχω χρηματα για ταξιδια πηγαινε-ελα στην πατριδα της (διχιλιαρα για πλακα), και ουτε χρηματα για να ‘συντηρω’ την πατρικη της οικογενεια (αλλη περιπτωση μια εντελως εκτακτη περισταση-μια στο τοσο).
Τα δεδομενα ειναι αυτα.
Ή τα δεχεται, ή ας ψαξει για καποιον …πλουσιο.
Μπορω να της παρεχω αξιοπρεπη στεγη, την σιτισή της και απλα ρουχα.
Και φυσικα την ειλικρινη αγαπη μου, σταθεροτητα, loyalty κλπ καθως και μια νορμαλ καθημερινη ζωη.
Πέφτω…λίγος για φιλιπινεζα;
Ή πρεπει να κανω καποιο ‘ρεκτιφιε’ στην αναζητηση και το target group μου;
Πειτε, συζητηση κανουμε.

Εξηγειστε μου επισης το θεμα της ιατροφαρμακευτικης περιθαλψης.
Δεν εχω χρηματα για ιδιωτικη ασφαλιση, αν και δεν το λεω επειδη το εχω ψαξει αλλα απο μεσες-ακρες οτι γνωριζω.
Φυσικα μπορω αν γινει γαμος να την ασφαλισω στον δικο μου ασφαλιστικο φορεα(πλεον Εοππυ) ως ‘προστατευομενο’ μελος, αλλα ως γνωστον μας παρεχει πλεον ελαχιστα πραγματα…

Αποσυνδεδεμένος ntinos20

  • **
  • Μηνύματα: 162
  • Φύλο: Άντρας
  • Take chances, give everything, forget the past
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • Chrome 52.8.2743.82 Chrome 52.8.2743.82
Απ: Μηνιαίο κόστος συντήρησης Ασιάτισας/Φιλιππινέζας
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 27, 2016, 16:23:11 μμ »
Οποτε ρε φιλε , θα ζητησεις απο μια κοπελα να ερθει πισω στην ελλαδα χωρις να σε γνωριζει και να την γνωριζεις για να την παντρευτεις, αν μιλαμε για μεσα φιλιπινεζα η οποια δουλευει και εχει τελειωσει καποιο πανεπιστημιο και ηδη ζει μια αξιοπρεπης ζωη στις φιλιπινες με τα εξω της, ψωνια, και γενικα ειναι καλυμενη , τι θα της προσφέρεις ? αν μιλας τωρα για φιλιπινεζα απο μπαρ κλπ... ειναι αλλο θεμα αλλά και φιλιπινεζα να φερεις και οποιαδηποτες εθνικοτητας θα θελησει καποια στιγμη να παει 2--3 φορες να δει τις δικους της μιας και για να ερθει καποιος ασιατης εδω ειναι λιγο δυσκολο λογω visa κλπ.. οπότε χλωμο το βλεπω να ερθουν εκεινοι εδώ.. οποτε θα εισαι διατεθημενος να τα δώσεις? επισης, αν ποτε κατσει κατι και χρειαστει νοσοκομειο κλπ θα μπορέσεις να την καλύψεις? ναι , οκ θα ειναι στο βιβλιοαριο σου οπως λές αλλα δεν ειναι ολα 100 δωρεαν, επισης, θα χρειαστει σιγουρα να πηγαινει και σε κανενα οδοντιατρο κ.ο.κ  ρουχισμο σιγουρα, δεν μπορει να αγορασεις καθε φορα απο κινεζικα.
Σιγουρα θα χρειαστει να δίνεις καποια χρηματα και στους γονεις της οπως ειπε παραπανω ο thailand, αν καποιο εισοδημα των γονιων της, ερχοταν αποκλειστικά απο την κοπέλα, τι θα κανουν οι ανθρωποι ?
Γενικα πάντως, δεν θα εμπαινα σε τετοια τρυπακια , κατσε ψαξε το και βεβαιωσου οτι μπορεις να τα βγαλεις περα, γιατι φερνεις ανθρωπο σε αλλη χωρα και οχι κρέας.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 27, 2016, 16:26:06 μμ από ntinos20 »
Nobody is perfect until you fall in love with them

Αποσυνδεδεμένος cool11

  • **
  • Μηνύματα: 53
  • OS:
  • Mac OS X 10.11 Mac OS X 10.11
  • Browser:
  • Firefox 48.0 Firefox 48.0
Απ: Μηνιαίο κόστος συντήρησης Ασιάτισας/Φιλιππινέζας
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 27, 2016, 20:15:58 μμ »


Αυτο που λες ειναι απολυτα λογικο και ισχυει παντου, οτι αν καποιος εχει αξιοπρεπη ζωη κλπ, δυσκολα θα μεταναστευσει.
Σε 100 εκατομμυρια κοσμο ομως, και σε φτωχη χωρα, απο οσα ξερω, υπαρχουν και καλες κοπελες-οχι μπαροβιες, που θελουν να ζησουν μια ζωη με εναν οχι ασιατη, που να εχουν σεβασμο, που να μην της παρατησει, και φυσικα και καπως καλυτερο επιπεδο ζωης.

Γι’αυτο συζηταω εδω μαζι σας, για να ακουσω εμπειριες απο ανθρωπους που εχουν περασει απο αυτες τις περιστασεις.
Βεβαια, one size does not fits all.
Ολα υπαρχουν, και ολα γινονται.
Και οτι ο ενας πχ θεωρει οτι χρειαζεται Χ χρηματα για να ζησει με την πινεζα του, συμπεριλαμβανοντας στα κοστη αεροπορικα καθε χρονο+βοηθημα στους γονεις της κλπ,
δεν σημαινει οτι ο αλλος δεν μπορει να βρει μια αλλη κοπελα που δεν θα ζηταει να πηγαινει στην πατριδα συχνα ή βοηθεια στους γονεις.

Οποτε θελω να ακουσω γνωμες, αλλα σιγουρα δεν χρησιμευουν και οι μεγαλες γενικευσεις.

Σιγουρα καποιοι εχουν κανει το εγχειρημα, και προσωπικα πιστευω οτι υπαρχουν κοπελες που δεχονται οτι το Ελλαδα-Φιλιππινες δεν ειναι ‘να πεταχτω ως την Βουλγαρια’, τουτεστιν χιλιαδες ευρω που δεν υπαρχουν στην Ελλαδα της κρισης ουτε και σε μενα, και επισης σιγουρα υπαρχουν και κοπελες που μπορει απλως να θελουν να παντρευτουν εναν καλο δυτικό (σε σχεση με τις τοπικες επιλογες), διχως να ζητανε ο αντρας τους να γινει ‘χορηγος’ της πατρικης τους οικογενειας…



Θα θελα λοιπον να ακουσω αποψεις για την εδω συντηρηση, συνηθισμενα κοστη, αν καποιος εχει κανει χονδρικους υπολογισμους, γιατι οπως σωστα ειπωθηκε τα οικονομικα ειναι θεματα που θελουν προσοχη.

Αποσυνδεδεμένος android

  • ***
  • Μηνύματα: 254
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • Chrome 52.0.2743.116 Chrome 52.0.2743.116
Απ: Μηνιαίο κόστος συντήρησης Ασιάτισας/Φιλιππινέζας
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 27, 2016, 23:10:13 μμ »
Το "βοήθημα" στην οικογένειά της, είτε θα είναι τακτικό είτε έκτακτο.
Ποτέ δεν ξέρεις, βέβαια, τί θα συμβεί με τα έκτακτα, του τύπου "την ερχόμενη εβδομάδα πρέπει να κάνει εγχείριση η μητέρα μου και πρέπει να φύγω και να έχω και χρήματα να την στηρίξω για τόσες μέρες κλπ"

Αλλά σκέψου και το εξής, ακόμη κι αν μιλήσεις με την γυναίκα που σε ενδιαφέρει και, κατά κάποιον τρόπο, ξεκαθαρίσετε μεταξύ σας το θέμα αυτό. Στην Ταϋλάνδη δεν υπάρχει αυτό που εμείς λέμε "σύνταξη" για τους ηλικιωμένους. Προφανώς το ίδιο ισχύει και στις Φιλιππίνες αλλά δεν είμαι 100% σίγουρος, γι'αυτό φέρνω σαν πιο κοντινό παράδειγμα την Ταϋλάνδη. Η γυναίκα σου, λογικά έχοντας μια δουλειά εκεί, θα μπορούσε, μένοντας εκεί εννοώ, να συντηρεί τους γονείς τους ή έστω να τους βοηθά, καθώς γερνούν... Το ίδιο, προφανέστατα, θα έχει στο μυαλό της ακόμη κι αν αλλάξει ήπειρο, για χάρη σου ή ας πούμε για χάρη της αγάπης σας ή όπως θες πες το. Εγώ προσωπικά θεωρώ αυτονόητο πως οποιαδήποτε γυναίκα που έχει μεγαλώσει στις χώρες αυτές και κάποια στιγμή φεύγει μακρυά από τους γονείς της, σκέφτεται και το πώς θα μπορέσει να τους βοηθήσει, οικονομικά, για όσο καιρό ζουν.

Επίσης, τα προσωπικά της έξοδα δεν μπορεί να είναι λιγοστά. Μιλάμε για έναν άνθρωπο με καταναλωτικές ανάγκες, πάντα. Και σε περίπτωση που, κάποια στιγμή, πριν ή μετά τον γάμο, διαπιστώσει μια γυναίκα πως ΔΕΝ ΕΧΕΙ πια την αγοραστική δυνατότητα που είχε όντας ελεύθερη, ε όσο να 'ναι ταράσσεται ψυχολογικά... Και μιλάω ακόμα και για περιπτώσεις που θεωρούνται ή υπολογίζονται από εμάς ως ολιγαρκείς γυναίκες και λοιπά.
Σκέψου επίσης ότι για να έρθει να ζήσει εδώ, λογικό είναι στο μυαλό της να θεωρεί πως εδώ θα είναι καλύτερα από εκεί... Σε όλα... Αλλιώς γιατί να το κάνει; Υπάρχουν και οι εξαιρέσεις που το κάνουν από γνήσιο και καθαρό έρωτα κλπ αλλά εδώ μιλάμε για το τί συμβαίνει συνήθως.

Αποσυνδεδεμένος thanaposto

  • ***
  • Μηνύματα: 369
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Android 4.4.2 Android 4.4.2
  • Browser:
  • Chrome 28.0.1500.94 Chrome 28.0.1500.94
Απ: Μηνιαίο κόστος συντήρησης Ασιάτισας/Φιλιππινέζας
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 27, 2016, 23:21:07 μμ »
Ανήκω και εγώ στην κατηγορία των αγανακτισμένων από τις ελληνίδες, και οι απαιτήσεις τους σε υλικά πράγματα αλλά και χρήματα με διάφορες μορφές, αποτελούν έναν από τους βασικούς λόγους, πέραν όλων των άλλων.
Γνωρίζω ήδη ότι δεν υφίσταται σύγκριση σε αυτο το θέμα με τις Φιλιππινέζες και λοιπες φτωχες Ασιάτισες.
Ωστόσο θα ήθελα να γινει μια σχετική συζήτηση στο θέμα, για να εμπλουτίσω τις γνώσεις μου από εμπειρότερους από εμένα.

Όταν μιλάμε για μη εργαζόμενη κοπέλα, άρα δηλαδη την συντηρεί ο άντρας,
έχει καθίσει κανείς να υπολογισει εστω και χονδρικά, πόσο στοιχίζει τελικά να μπορεί κάποιος να καλύψει πέρα από την προσωπικη του, και την δική της διαβίωση;
Ξέρω οτι ειναι ολιγαρκείς οι κοπελες στις οποιες οι περισσοτερες αναφερομαστε, και η φτωχεια τις εχει κανει να ζουν με λιγα.
Μου εχουν πει συμφορουμιτες οτι ‘δεν ζητανε’, οτι τους αρκει το πιο μικρο/απλο πραγμα κλπ, δηλαδη ονειρικες καταστασεις σε σχεση με το να ζεις με την κλασικη ελληνιδα….
Και για να γινω πιο συγκεκριμενος, δεν με απασχολει τόσο, το ένα ακομη πιάτο φαγητό ή η αγορά κάποιων απλων ρουχων, γιατι πιστευω οτι αν εχω να φαω εγω θα έχει κι αυτή, κι οσο για ρουχα….υπάρχουν και τα κινεζομάγαζα.
Αλλα αναρωτιεμαι για κοστη οπως πχ ιατρικα, και οχι κατι ιδιαιτερο αλλα πχ δοντια/ματια κλπ, αλλα ισως και να υπαρχουν και αλλα εξοδα που δεν μου πανε στο μυαλο τωρα.

Για ολα αυτα, και επειδη ναι μεν εμεις στην Ελλαδα δεν ειμαστε σε τοσο χαμηλο βιοτικο επιπεδο οπως στις Φιλιππινες αλλα βλεπετε την οικονομικη κριση και στενοτητα που βιωνουμε, και επειδη δεν θα ηθελα να ειμαι σε εντελως αχαρτογραφητα νερά σε αυτο το θέμα,
θα ηθελα να συζητησουμε λοιπον, γυρω από το θεμα του μηνιαιου κοστους συντηρησης μιας φτωχης κοπελας απο την Ασια στην Ελλαδα.

Κανονικά θα έπρεπε να ονομαστεί το ποστ ΜΗΝΙΑΊΟ ΚΌΣΤΟΣ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗΣ HONDA SUPRA X
Είναι πολύ απαξιωτικο  να μιλάς έτσι για τις γυναίκες, και να θέτεις τέτοια ερωτήματα, τι σημαίνει κοστος συντήρησης φτωχής ασιατισας ???? Αν είναι δυνατόν ,λες και μιλάμε για σκυλιά, μάλλον είσαι τσιγκουνης καλύτερα να μην μπλέξεις

Τίποτα φίλε μου λίγο λαδάκι και το μπουζί του οπότε πρέπει ,πολύ οικονομικό ,100 χλμ  2 ευρώ

Αποσυνδεδεμένος cool11

  • **
  • Μηνύματα: 53
  • OS:
  • Mac OS X 10.11 Mac OS X 10.11
  • Browser:
  • Firefox 48.0 Firefox 48.0
Απ: Μηνιαίο κόστος συντήρησης Ασιάτισας/Φιλιππινέζας
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 27, 2016, 23:51:11 μμ »
Το "βοήθημα" στην οικογένειά της, είτε θα είναι τακτικό είτε έκτακτο.
Ποτέ δεν ξέρεις, βέβαια, τί θα συμβεί με τα έκτακτα, του τύπου "την ερχόμενη εβδομάδα πρέπει να κάνει εγχείριση η μητέρα μου και πρέπει να φύγω και να έχω και χρήματα να την στηρίξω για τόσες μέρες κλπ"

Αλλά σκέψου και το εξής, ακόμη κι αν μιλήσεις με την γυναίκα που σε ενδιαφέρει και, κατά κάποιον τρόπο, ξεκαθαρίσετε μεταξύ σας το θέμα αυτό. Στην Ταϋλάνδη δεν υπάρχει αυτό που εμείς λέμε "σύνταξη" για τους ηλικιωμένους. Προφανώς το ίδιο ισχύει και στις Φιλιππίνες αλλά δεν είμαι 100% σίγουρος, γι'αυτό φέρνω σαν πιο κοντινό παράδειγμα την Ταϋλάνδη. Η γυναίκα σου, λογικά έχοντας μια δουλειά εκεί, θα μπορούσε, μένοντας εκεί εννοώ, να συντηρεί τους γονείς τους ή έστω να τους βοηθά, καθώς γερνούν... Το ίδιο, προφανέστατα, θα έχει στο μυαλό της ακόμη κι αν αλλάξει ήπειρο, για χάρη σου ή ας πούμε για χάρη της αγάπης σας ή όπως θες πες το. Εγώ προσωπικά θεωρώ αυτονόητο πως οποιαδήποτε γυναίκα που έχει μεγαλώσει στις χώρες αυτές και κάποια στιγμή φεύγει μακρυά από τους γονείς της, σκέφτεται και το πώς θα μπορέσει να τους βοηθήσει, οικονομικά, για όσο καιρό ζουν.

Επίσης, τα προσωπικά της έξοδα δεν μπορεί να είναι λιγοστά. Μιλάμε για έναν άνθρωπο με καταναλωτικές ανάγκες, πάντα. Και σε περίπτωση που, κάποια στιγμή, πριν ή μετά τον γάμο, διαπιστώσει μια γυναίκα πως ΔΕΝ ΕΧΕΙ πια την αγοραστική δυνατότητα που είχε όντας ελεύθερη, ε όσο να 'ναι ταράσσεται ψυχολογικά... Και μιλάω ακόμα και για περιπτώσεις που θεωρούνται ή υπολογίζονται από εμάς ως ολιγαρκείς γυναίκες και λοιπά.
Σκέψου επίσης ότι για να έρθει να ζήσει εδώ, λογικό είναι στο μυαλό της να θεωρεί πως εδώ θα είναι καλύτερα από εκεί... Σε όλα... Αλλιώς γιατί να το κάνει; Υπάρχουν και οι εξαιρέσεις που το κάνουν από γνήσιο και καθαρό έρωτα κλπ αλλά εδώ μιλάμε για το τί συμβαίνει συνήθως.


Δεν λεω οτι αυτα που λες δεν εχουν βαση, αλλα πιστευω δεν ισχυουν παντα.
Οταν καθε οικογενεια εχει καμια δεκαρια παιδια, ε δε νομιζω οτι αν δεν στελνει η μία, η δικια μου, που ετυχε να παντρευτει Ελληνα, οτι θα πεσουν τα καραβια εξω...
Ας δωσει καμια αλλη, που εχει παντρευτει κανεναν αλλον απο πλουσιοτερη χωρα, πχ Βρετανια, Αυστραλια, Αμερικη....

Υπαρχουν απειρες οικογενειες εκει, που δεν εχουν ουτε τα απολυτως βασικα.
Και θα δοθει η ευκαιρια στην φιλιπινεζα, να εχει εδω εναν καλο συζυγο που να την αγαπα, μια στεγη, το φαγητο της, απλα ρουχα, μια ανθρωπινη διαβιωση τελωσπαντων αλλα και εμενα με οτι καλυτερο μπορω να της δινω, και θα πει.....οχι, προτιμω να πουλαω φαγητο στον δρομο, παρα να παω στον .... Ελληνα, που δεν εχει να ενισχυει και την οικογενεια μου, και να μου δινει και εισητηρια καθε τοσο, και το ενα και το αλλο;;;;

Εδω υπαρχουν κοπελες που ζουν σε καλυβες και βαρκες, αλλες δεν εχουν ρευμα, και σεις μου λετε οτι δεν ειναι αρκετα, αυτα εστω οσα μπορω να την προσφερω, για να ζουμε μαζι αγαπημενοι;
Ποια αγοραστικη δυνατοτητα...τι μου λετε...το 60% δεν εχει δουλεια, και το υπολοιπο που εχει....ασε καλυτερα....θα χασει λεει την αγοραστικη της ικανοτητα....λες και δουλευε στον Καναδα και καθαριζε ενα καρο λεφτα, και θα χασει τη δουλεια και θα παθει μετα τα ψυχολογικα της...μην τα λετε ετσι ρε παιδια...

Τα λετε καπως ρε παιδια...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 27, 2016, 23:52:53 μμ από cool11 »

Αποσυνδεδεμένος android

  • ***
  • Μηνύματα: 254
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • Chrome 52.0.2743.116 Chrome 52.0.2743.116
Απ: Μηνιαίο κόστος συντήρησης Ασιάτισας/Φιλιππινέζας
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 28, 2016, 00:55:37 πμ »
Άλλο Καναδάς κι άλλο Φιλιππίνες, βρε φίλε... Αγοραστική δυνατότητα έγραψα, καταλαβαίνεις τον όρο αυτό; Δεν είπα ότι είναι πλούσια. 

Τέλος πάντων, αν είναι να έρθει ένας ξένος άνθρωπος στην Ελλάδα του 2016 για να ντύνεται από τα "κινέζικα" και να τρώει ένα πιάτο φαί, όπως επιγραμματικά είπες, γιατί να μην καθήσει στην ωραία του την χώρα, και να κάνει ακριβώς τα ίδια, κοντά στην οικογένειά του, κοντά στο οικείο του περιβάλλον και λοιπά και λοιπά.
Σκέψου το από την πλευρά τους.

Δεν αξίζει, εφόσον δεν είσαι "ανοιχτοχέρης", για να μιλήσουμε και πιο άμεσα, να ταλαιπωρήσεις έναν άνθρωπο επειδή διεπίστωσες, στην ηλικία που βρίσκεσαι, πως δεν σου κάνουν οι Ελληνίδες για νύφες.

Αποσυνδεδεμένος tarutao

  • *
  • Μηνύματα: 6
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • Chrome 52.0.2743.116 Chrome 52.0.2743.116
Απ: Μηνιαίο κόστος συντήρησης Ασιάτισας/Φιλιππινέζας
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 28, 2016, 09:55:48 πμ »

Δεν λεω οτι αυτα που λες δεν εχουν βαση, αλλα πιστευω δεν ισχυουν παντα.
Οταν καθε οικογενεια εχει καμια δεκαρια παιδια, ε δε νομιζω οτι αν δεν στελνει η μία, η δικια μου, που ετυχε να παντρευτει Ελληνα, οτι θα πεσουν τα καραβια εξω...
Ας δωσει καμια αλλη, που εχει παντρευτει κανεναν αλλον απο πλουσιοτερη χωρα, πχ Βρετανια, Αυστραλια, Αμερικη....

Υπαρχουν απειρες οικογενειες εκει, που δεν εχουν ουτε τα απολυτως βασικα.
Και θα δοθει η ευκαιρια στην φιλιπινεζα, να εχει εδω εναν καλο συζυγο που να την αγαπα, μια στεγη, το φαγητο της, απλα ρουχα, μια ανθρωπινη διαβιωση τελωσπαντων αλλα και εμενα με οτι καλυτερο μπορω να της δινω, και θα πει.....οχι, προτιμω να πουλαω φαγητο στον δρομο, παρα να παω στον .... Ελληνα, που δεν εχει να ενισχυει και την οικογενεια μου, και να μου δινει και εισητηρια καθε τοσο, και το ενα και το αλλο;;;;

Εδω υπαρχουν κοπελες που ζουν σε καλυβες και βαρκες, αλλες δεν εχουν ρευμα, και σεις μου λετε οτι δεν ειναι αρκετα, αυτα εστω οσα μπορω να την προσφερω, για να ζουμε μαζι αγαπημενοι;
Ποια αγοραστικη δυνατοτητα...τι μου λετε...το 60% δεν εχει δουλεια, και το υπολοιπο που εχει....ασε καλυτερα....θα χασει λεει την αγοραστικη της ικανοτητα....λες και δουλευε στον Καναδα και καθαριζε ενα καρο λεφτα, και θα χασει τη δουλεια και θα παθει μετα τα ψυχολογικα της...μην τα λετε ετσι ρε παιδια...

Τα λετε καπως ρε παιδια...

Τραγικό θέμα
Κοστολόγηση ανθρωπίνων σχέσεων θα το ονόμαζα
η ακόμα καλύτερα ψάχνω να βρω ένα "αιδιο"  απο  φτηνή  σε  κοστός  ζωής  χώρα
γιατί  τα  έχω  υπολογίσει  και  το  ελληνικο  "αιδιο"  μου  βγαίνει  ακριβότερο
άσε που δεν μου "καθετε"  κι  όλας
γιατί  μου   χαλάτε  το  όνειρο  ρε  παιδία?



Αποσυνδεδεμένος cool11

  • **
  • Μηνύματα: 53
  • OS:
  • Mac OS X 10.11 Mac OS X 10.11
  • Browser:
  • Firefox 48.0 Firefox 48.0
Απ: Μηνιαίο κόστος συντήρησης Ασιάτισας/Φιλιππινέζας
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 28, 2016, 10:49:08 πμ »
Άλλο Καναδάς κι άλλο Φιλιππίνες, βρε φίλε... Αγοραστική δυνατότητα έγραψα, καταλαβαίνεις τον όρο αυτό; Δεν είπα ότι είναι πλούσια. 

Τέλος πάντων, αν είναι να έρθει ένας ξένος άνθρωπος στην Ελλάδα του 2016 για να ντύνεται από τα "κινέζικα" και να τρώει ένα πιάτο φαί, όπως επιγραμματικά είπες, γιατί να μην καθήσει στην ωραία του την χώρα, και να κάνει ακριβώς τα ίδια, κοντά στην οικογένειά του, κοντά στο οικείο του περιβάλλον και λοιπά και λοιπά.
Σκέψου το από την πλευρά τους.

Δεν αξίζει, εφόσον δεν είσαι "ανοιχτοχέρης", για να μιλήσουμε και πιο άμεσα, να ταλαιπωρήσεις έναν άνθρωπο επειδή διεπίστωσες, στην ηλικία που βρίσκεσαι, πως δεν σου κάνουν οι Ελληνίδες για νύφες.


Ωραια το θετεις.
Μονο που κι εγω θα ειμαι απολυτως ειλικρινης με οποιαδηποτε κοπελα.
Δεν θα ταξω φυκια για μεταξωτες κορδελες.
Θα της πω, αυτα ειναι τα δεδομενα, θελεις ή οχι;
Και πιστευω οτι θα υπαρξουν πολλές επιλογές.

Αποσυνδεδεμένος thanaposto

  • ***
  • Μηνύματα: 369
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Android 6.0.1 Android 6.0.1
  • Browser:
  • Chrome 44.0.2403.133 Chrome 44.0.2403.133
Απ: Μηνιαίο κόστος συντήρησης Ασιάτισας/Φιλιππινέζας
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 28, 2016, 11:32:47 πμ »
Ουρά θα κάνουν φίλε για τον Έλληναρα γαμπρό, πρόσεξε μην έρθει στην Ελλάδα και την ψάχνεις,

Αποσυνδεδεμένος diamantis

  • ***
  • Μηνύματα: 534
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Android 5.0.2 Android 5.0.2
  • Browser:
  • Chrome 52.0.2743.98 Chrome 52.0.2743.98
Απ: Μηνιαίο κόστος συντήρησης Ασιάτισας/Φιλιππινέζας
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 28, 2016, 11:33:38 πμ »
Αν καταφέρεις να βρεις γυναίκα με αυτά που ειλικρινά μπορείς να προσφέρεις και όλα κυλήσουν μια χαρά τι να πω είσαι θεός. Παίξε και κάνα λόττο που ξέρεις τύχη είναι. Σε σχέση που είχα με Ταϊλάνδη, κατάλαβα πως πρέπει να έχω πολλά περισσότερα  χρήματα μηνιαίως από αυτά που έχω για τις πραγματικές ανάγκες ενός ανθρώπου, που θα έρθει στην Ελλάδα από τόσο μακριά. Και ήταν καλός άνθρωπος και δεν ζητούσε τίποτα υπερβολικό, αλλά ήταν άνθρωπος και όχι παρίας,"σκλάβος" . Υ.Γ. Να μην θεωρούμε τους ανθρώπους από αυτές τις "φτωχες" χώρες  "φθηνούς " γιατί με τη  κρήση που έχουμε κινδυνεύουμε να φτάσουμε αργά αλλά σταθερά στη δική τους θέση.

Αποσυνδεδεμένος tarutao

  • *
  • Μηνύματα: 6
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • Chrome 52.0.2743.116 Chrome 52.0.2743.116
Απ: Μηνιαίο κόστος συντήρησης Ασιάτισας/Φιλιππινέζας
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 28, 2016, 11:36:10 πμ »
Εντωμεταξύ  ο  τύπος  που  κοιτάζει  μην  του  "φάει"  1-2  ευρώ  παραπάνω  η  " γυναίκα-αιδιο"   μας  γράφει  απο   "φτηνιάρικη"   apple  συσκευή  χα χα
Τραγική  ειρωνεία, η  τσιγκουνιά?   
τζιν παντελόνι απο τα "κινέζικα"  για  σενα,  iphone 6  και  macbook  για  μένα,   χα  χα 
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 28, 2016, 11:44:27 πμ από tarutao »