Αποστολέας Θέμα: Γαμος φιλιππινεζας στην Ελλαδα + επομενες ενεργειες για μονιμη διαμονη  (Αναγνώστηκε 16380 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος cool11

  • **
  • Μηνύματα: 53
  • OS:
  • Mac OS X 10.13 Mac OS X 10.13
  • Browser:
  • Firefox 60.0 Firefox 60.0
fronimitis ευχαριστουμε για τις χρησιμες πληροφοριες.

Οπως καταλαβα, το θεμα 'φερνω την δικη μου φιλιπινεζα στην Ελλαδα', εχει τις σοβαρες δυσκολιες του, οι οποίες απο τη μια ειναι σιγουρα οι γραφειοκρατικες, και απο την αλλη θες και χρημα για να κινηθεις, και φυσικα και να την συντηρεις κλπ.
Πιστευω οτι ο μεσος Ελληνας, ακομη και μηδαμινες απαιτησεις να εχει η φιλιπινεζα(και ειναι αξιες επαινου για την ολιγαρκεια τους),
δυσκολευεται πολυ πλεον να διαχειριστει μια τετοια κατασταση,
που σε θελει με το λεφτο στο χερι.

Ναι, δεν θες μεν πλουτη και περιουσιες για να το καταφερεις, αλλα σιγουρα θες καβατζες και καλα εισοδηματα/μισθους,
πραγματα που στην Ελλαδα πλεον για την πλειοψηφια των Ελληνων, ειναι απιαστα ονειρα....

Αποσυνδεδεμένος North

  • *
  • Μηνύματα: 15
  • OS:
  • Windows 10 Windows 10
  • Browser:
  • Opera 58.0.3135.127 Opera 58.0.3135.127
Χαιρετε, δεν ανοίγω αλλο νήμα καθότι ειναι ήδη αρκετά που αφορούν γάμο στης Φιλιππίνες.

Θα ήθελα κ γω με τη σειρά μου να επιβεβαιώσω κάποιες πληροφορίες σχετικά.

Ληξιαρχική πράξη γεννήσεως ειπαμε μεταφρασμένη και επικυρωμένη απο το υπουργείο εξωτερικών εδώ στην Ελλάδα.
Καποιο αλλο χαρτί μεταφρασμένο χρειάζετε να πάρω μαζί μου στις Φιλιππίνες?

Θα πάρω την άδεια γάμου απ το Δήμο, πιστοποιητικό γεννήσεως, οικογενειακής κατάστασης και θα τα πάω εκει στη πρεσβεία για να πάρω το Legal Capacity.

Οποτε θα πάω στο δημαρχείο της πόλης στις Φιλιππίνες έχωντας το Legal Capacity και μεταφρασμένη τη ληξιαρχική πράξη γέννησεως μου; Το cenomar που διάβασα κάπου τι ειναι κι απο που το παίρνω;



Αποσυνδεδεμένος North

  • *
  • Μηνύματα: 15
  • OS:
  • Windows 10 Windows 10
  • Browser:
  • Opera 58.0.3135.127 Opera 58.0.3135.127
Απ τη πρεσβεία των Φιλλιπίνων στην Ελλάδα θα χρειαστώ κάτι;

Αποσυνδεδεμένος humsepyaar1

  • **
  • Μηνύματα: 119
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • Chrome 73.0.3683.86 Chrome 73.0.3683.86
Το πιστοποιητικο αγαμιας σου ( CENOMAR ) στις Φιλιππινες που θα το βγαλει η νυφη σου

η ληξιαρχικη πραξη πράξη γέννησης την οποια μπορει να την χρειαστεις μπορει και οχι, αλλα δεν το ρισκαρεις,
θα την θεωρησεις για την αυθεντικοτητα  της πρωτα στην περιφερεια στην οποια ανηκει το ληξιαρχειο που θα στην δωσει - εκει να πας θελουν πρωτοτυπο, μετα στο υπουργειο εξωτερικων
θα την μεταφρασεις  σε μεταφραστικο γραφειο με επικυρωση για την ορθοτητα της μεταφρασης απο τον δικηγορο τους
και μετα στην πρεσβεια των Φιλιππινων στην  αθηνα
αυτη η διαδικασια θελει 3- 4 μερες αν εισαι απο Αθηνα και τρεξεις ο ιδιος
τα ιδια θα κανεις και αν εισαι διαζευγμενος
βγαλε και βιζα απο εδω τριμηνη  εκτος αν μεινεις για 30 μερες

στην πρεσβεια πρεπει να στειλεις email ενημερωτικο για την ημερομηνια που θα πας για να βγαλεις το legal capacity
και να εχεις πεσος γιατι ευρω δεν παιρνουν

γαμο στο δημαρχειο η σε δικαστη
οχι ακριβο γαμηλιο δειπνο, σ'ενα νορμαλ εστιατοριο υπολογιζε κανενα 250αρι για καμμια 30-35 ατομα και οχι lechon ( ψητο γουρουνοπουλο  )  συντηρητικα
ξενοδοχειο κατι φθηνο να βρει με κανενα 20- 25ρικο την βραδεια
βερες και δαχτυλιδι γαμου θα παρεις απο εδω , πανε σε κανενα γνωστο και παρτα χωρις αποδειξη
ντυσιμο παντελονι πουκαμισο γραβατα γιατι κανει πολυ ζεστη
και παρε μαζι σου : tazectan για διαρροια , simeco για το στομαχι  , zinadol αντιβιωση αν κανεις πυρετο 38+γιατι την γαστρεντεριτιδα δυσκολα θα την γλυτωσεις
προσεχε τα αιρκοντισιον και τους ανεμιστηρες , ζακεττα μαζι σου στο αεροπλανο γιατι κανει ψοφο και κανενα πονσταν γιατι στο αεροπλανο δεν εχει τπτ αν σε πιασει πονοκεφαλος

σου ευχομαι η ωρα η καλη

υ.γ.
1. μην ξεχνας πως διαζυγιο δεν υπαρχει στις Φιλιππινες παρα μονο ακυρωση γαμου ακριβη και χρονοβορα
2. εκτρωση λογω θρησκειας ξεχνα την
3 ολες οι γυναικες ειναι ιδιες στο θεμα ζηλειας , κατα τα αλλα δεν παιζονται οι Φιλιππινεζες καμμια σχεση με τις καριολες τις δικες μας


Αποσυνδεδεμένος humsepyaar1

  • **
  • Μηνύματα: 119
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • Chrome 73.0.3683.86 Chrome 73.0.3683.86
για να παρεις την αδεια γαμου απο τον δημο , να σου στειλει και ενα πιστοποιητικο αγαμιας δικο της ,
CENOMAR (CErtificate of NOn MARriage ) λεγεται ,απλη μεταφραση,
για να το υποβαλλεις μαζι με την ληξιαρχικη πραξη γεννησης της
απλη μεταφραση και αυτο

« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 09, 2019, 00:52:59 πμ από humsepyaar1 »

Αποσυνδεδεμένος North

  • *
  • Μηνύματα: 15
  • OS:
  • Android 9 Android 9
  • Browser:
  • Opera 51.2.2461.137690 Opera 51.2.2461.137690
Καλημέρα, ευχαριστώ για την απάντηση.

Το cenomar το παίρνω από Ελλάδα κ το μεταφράζω ή το βγάζω από εκεί στη πρεσβεία;

Θα πάρω ληξιαρχική πράξη γεννήσεως μεταφρασμένη και επικυρωμενη στο υπουργείο εξωτερικών. Σίγουρα πρέπει να την πάω και στη πρεσβεία Φιλιππίνων της Ελλάδος;

Μετά άδεια γάμου είπαμε στο Δήμο μου, και την πάω πρεσβεία Ελλάδας στη Μανίλα.

Έχω νοικιάσει έπαυλη από airbnb όπου θα γίνει ο γάμος, ψητά γουρουνοπουλα κτλ... Στην αγγελία που θα δημοσιεύσω στην εφημερίδα ποια βάζω τοποθεσία γάμου;

Αποσυνδεδεμένος humsepyaar1

  • **
  • Μηνύματα: 119
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • Chrome 73.0.3683.103 Chrome 73.0.3683.103
Το πιστοποιητικο αγαμιας σου ( CENOMAR )  που ειναι ενα πιστοποιητικο που δηλωνει οτι δεν εισαι παντρεμενος στις Φιλιππινες , θα το βγαλει η νυφη σου  στις Φιλιππινες στο NSO.

H αυθεντικοποιηση ενος εγγραφου γινεται με μια συγκεκριμενη διαδικασια , αυτην που αναφερω , με τελευταια την επικυρωση απο την Πρεσβεια στην Αθηνα.
Αν εισαι απο Θεσσαλονικη  η γενικα απο Βορειο Ελλαδα μπορεις να απευθυνθεις και στο προξενειο των Φιλιππινων στην Θεσσαλονικη που ειναι κοντα στον Λευκο Πυργο για να αναλαβουν αυτοι την αποστολη των εγγραφων  , οπως επισης και για την εκδοση  βιζας .Προσοχη ,πρεπει να παρεις τηλ και να κλεισεις ραντεβου για να σε δεχθουν.

Αυθεντικοποιημενα πρεπει να ειναι η ληξιαρχικη πραξη γεννησης σου και το διαζυγιο αν εισαι χωρισμενος.

Στην πρεσβεια στην Μανιλα θα υποβαλλεις την αδεια γαμου σου μαζι με το πιστοποιητικο οικογενειακης καταστασης .

Δημοσιευση της αγγελιας του γαμου στις Φιλιππινες νοειται η αναρτηση σε ταμπλω στο δημαρχειο.

« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 10, 2019, 00:33:22 πμ από humsepyaar1 »

Αποσυνδεδεμένος North

  • *
  • Μηνύματα: 15
  • OS:
  • Windows 10 Windows 10
  • Browser:
  • Opera 60.0.3255.27 Opera 60.0.3255.27
Πως το παιρνει το CENOMAR το δικο μου απο εκει φιλε? Αφου θα παω στη πρεσβεία να παρω legal capacity, χρειαζομαι κ κάτι αλλο εκτος του legal capacity? Θα παω μεταφρασμενη τη ληξιαρχική πράξη γεννησεως μου και το legal capacity απο τη πρεσβεια. αυτα τα δυο μονο σωστα?

Επισης στη πρεσβεια στη Μανίλα παω με ραντεβού ή απλα μιά εργάσιμη μέρα/ωρα δέχονται την αίτηση για legal capacity?
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 19, 2019, 19:29:12 μμ από North »

Αποσυνδεδεμένος North

  • *
  • Μηνύματα: 15
  • OS:
  • Windows 10 Windows 10
  • Browser:
  • Opera 60.0.3255.27 Opera 60.0.3255.27
για να παρεις την αδεια γαμου απο τον δημο , να σου στειλει και ενα πιστοποιητικο αγαμιας δικο της ,
CENOMAR (CErtificate of NOn MARriage ) λεγεται ,απλη μεταφραση,
για να το υποβαλλεις μαζι με την ληξιαρχικη πραξη γεννησης της
απλη μεταφραση και αυτο

Φιλε τα λες μπερδεμένα, καλύτερα αν δε το γνωριζεις μην απαντάς γιατι μπορει να διαβάζουν κι άλλοι και να μπερδεύονται.

Στο ΔΗΜΟ μου δε δινω κανενα πιστοποιτικο αγαμιας δικο της για να πάρω αδεια γάμου εγω για μενα.
Τιποτα δε χρειαζομαι να μου στειλει για να βγάλω αδεια γαμου εδω στην ελλαδα.


Αποσυνδεδεμένος humsepyaar1

  • **
  • Μηνύματα: 119
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • Chrome 73.0.3683.103 Chrome 73.0.3683.103
καθολου μπερδεμενα ,απλα δεν μπορεις να καταλαβεις
πριν 4 χρονια παντρευτηκα στις Φιλιππινες και ξερω πολυ καλα τι γραφω !

τι δεν καταλαβες απο το οτι για παρεις την αδεια γαμου σου απο το ληξιαρχειο του δημου σου
χρειαζονται τα στοιχεια της νυφης  τα οποια τα παιρνουνε απο την ληξιαρχικη πραξη γεννησης της που θα στειλει απο Φιλιππινες και εσυ πρεπει να την μεταφρασεις για να την δεχτουνε  στο ληξιαρχειο ? 
το οτι ειναι ελευθερη και πρεπει να το αποδειξεις στο ληξιαρχειο ,
και μπορεις να το αποδειξεις μονο  με το πιστοποιητικο αγαμιας της
δλδ το cenomar  , ουτε αυτο δεν καταλαβες ?

το οτι καθομαι και σου τα γραφω ολα αυτα για να σε βοηθησω ,
και απο τις λεπτομερειες που γραφω δεν καταλαβες οτι κατι ξερω ?
και με περισση ευγενεια μου κοπανας  " αν δε το γνωριζεις μην απαντάς γιατι μπορει να διαβάζουν κι άλλοι και να μπερδεύονται "

εχω βοηθησει αρκετους εδω στο φορουμ αλλα μονο εσυ μπερδευεσαι και δεν καταλαβαινεις
γι'αυτο  ψαξε μονος σου απαντησεις για τι αποριες σου
αρκετα ασχοληθηκα μαζι σου !

Αποσυνδεδεμένος North

  • *
  • Μηνύματα: 15
  • OS:
  • Windows 10 Windows 10
  • Browser:
  • Opera 60.0.3255.27 Opera 60.0.3255.27
Και γιατι λοιπον δε μου ζητησαν στο ΔΗΜΟ μου ληξιαρχικη πραξη γεννησης της κοπέλας για να μου δώσουν άδεια γάμου, αλλα ουτε και πιστοποιητικό αγαμίας δικό της?

Και γιατι η κοπέλα πήγε ζητησε απ το ΔΗΜΟ της CENOMAR certificate of non marriage δικό μου και της ειπαν δε χρειάζετε αρκει να έχω το Legal Capacity απ την ελληνική πρεσβεία?

Και γιατι στη μετάφραση στο υπουργειο εξωτερικών μου ειπαν δε χρειάζετε να πάω στη πρεσβεία των Φιλιππίνων οπως ειχες γράψει?

Και γιατι η ελληνική πρεσβεία στη Μανίλα μου απάντησε σε μειλ δε χρειάζετε να κλεισω ραντεβου για να πάω οπως ειπες?

Με συγχωρείς αλλά μπορει να γράφεις καλοπροαίρετα και να προσπαθείς να βοηθήσεις κ σε ευχαριστώ, αλλά κάποια απο οσα λές δεν ισχύουν κ δημιουργούν συγχυση σε οποιον ψάνχετε να παντρευτεί στις Φιλιππινες.


Αποσυνδεδεμένος North

  • *
  • Μηνύματα: 15
  • OS:
  • Windows 10 Windows 10
  • Browser:
  • Opera 60.0.3255.27 Opera 60.0.3255.27
Το να λες σε κάποιον να του στειλει η κοπελα του ληξιαρχικη πράξη γεννησης και πιστοποιητικό αγαμίας δικο της, για να τα προσκομίσω εγώ στο ΔΗΜΟ μου κ εν τέλη να μη μου τα ζητάνε αυτά για να πάρω άδεια γάμου, με συγχωρείς αλλα κάτι τέτοιο μπορει να βάλει κάποιον να τρέχει χωρίς λογο.

Με συγχωρείς αν ήμουν αγενής, απλά οταν γράφουμε για ένα τέτοιο ζήτημα πρέπει να μασετε 100% σίγουροι τι υσχύει.


Αποσυνδεδεμένος humsepyaar1

  • **
  • Μηνύματα: 119
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • Chrome 73.0.3683.103 Chrome 73.0.3683.103
1.στον δικο μου τον δημο αυτα μου ζητησανε
2.στο δικο της τον δημο θελανε και δικο μου cenomar
3.για να ολοκληρωθεο η αυθεντικοποιηση ενος εγγραφου πρεπει να θεωρηθει και απο την πρεσβεια
εσυ πανε κατω  χωρις θεωρηση ιοως σου ειπαν απο το υπεξ
και αν σου ζητησουν , τοτε γυρισε Ελλαδα για να το θεωρησεις
πηρες τηλ στην πρεσβεια να ρωτησεις αν χρειαζεται η οχι ?
4.το 2015 θελανε να κλεισεις ραντεβου στην πρσβεια με email  η τηλ.

PROXENEIO MANILA <grcon.man@mfa.gr>
Προς:

2 Δεκ 2014 στις 5:40 π.μ.

Αξιότιμε κ.

Σας ευχαριστούμε για το μήνυμά σας.

Για την τέλεση γάμου οι Αρχές των Φιλιππίνων ζητούν τα πιστοποιητικά που αναφέρετε στο σημείο (4) του μηνύματός σας.
Αυτά εκδίδονται από το Προξενείο αυθυμερόν και απευθείας στην Αγγλική.

Για την έκδοσή τους θα πρέπει να είστε εφοδιασμένος με την άδεια γάμου σας (από τον οικείο Δήμο) και το διαβατήριο/ταυτότητά σας.

Για το πατρώνυμό σας θα πρέπει να προσκομίσετε πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης.

Για την διαδικασία επικύρωσης Φιλιππινέζικων πιστοποιητικών μπορείτε να συμβουλευθείτε τον ιστότοπο της Πρεσβείας: https://sites.google.com/site/grembman/

Παρακαλούμε όπως επικοινωνήσετε ξανά μαζί μας ένα μήνα προ της αφίξεώς σας, για την παροχή περαιτέρω πληροφοριών
.

Με Εκτίμηση,



Embassy of Greece
Consular Office 

Αποσυνδεδεμένος North

  • *
  • Μηνύματα: 15
  • OS:
  • Windows 10 Windows 10
  • Browser:
  • Opera 60.0.3255.27 Opera 60.0.3255.27
ο χρήστηςΠρεσβεία Μανίλα
<gremb.man@mfa.gr> έγραψε:

Χαίρετε,
 
σχετικά με τα δικαιολογητικά για τέλεση γάμου στις Φιλιππίνες,
θα πρέπει να απευθυνθείτε στην Πρεσβεία των Φιλιππίνων στην Αθήνα.
 
Αυτό που πάντα χρειάζεται κάποιος για να παντρευτεί είτε στην Ελλάδα είτε στο εξωτερικό είναι Πρωτότυπη Άδεια Γάμου.
 
Άρα λοιπόν σας γνωρίζω ότι θα απαιτηθεί ΠΡΩΤΟΤΥΠΗ άδεια γάμου που θα εκδοθεί απο τον Δήμο
 και πιστοποιητικό οικογενειακής καταστασης και πιστοποιητικό γεννήσεως  σας πάλι από το Δήμο
Αν μου προσκομίσετε τα ανωτέρω θα εκδώσω Legal Capacity Πιστοποιητικό το οποίο θα χρησιμοποιήσει στις
Φιλιππινέζικες Αρχές για να γίνει ο Γάμος. Η Άδεια Γάμου που θα μου προσκομίσει, δεν χρειάζεται να είναι ούτε μεταφρασμένη ούτε επικυρωμένη
ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΟΤΥΠΗ.


Ωστόσο, θα ήθελα να σας επισημάνω ότι πιθανότατα θα  χρειαστεί και το Πιστοποιητικό Γεννήσεωςμεταφρασμένο στην αγγλική
γλώσσα από την Μεταφραστική Υπηρεσία του Υπουργείου Εξωτερικών και επικυρωμενο από την Πρεσβεία των ΦΙλιππινών στην
Αθήνα. Επίσης πριν προσκομίσετε το Πιστοποιητικό Γεννήσεως στην Μεταφραστική Υπηρεσία του Υπουργείου Εξωτερικών θα πρέπει
να το επικυρώσετε από το Υπουργείο Εσωτερικών.ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΝΑ ΤΟ ΡΩΤΗΣΕΤΕ ΑΝ ΤΟ ΧΡΕΙΑΖΕΣΤΕ ΣΤΟΝ ΤΟΠΟ ΤΕΛΕΣΕΩΣ ΤΟΥ ΓΑΜΟΥ!)

 
Εκτός από τα ανωτέρω και επειδή ο γάμος πρόκειται να λάβει χώρα στις Φιλιππινες θα πρέπει η μέλλουσα σύζυγός  να ρωτήσει
τις εδώ αρμόδιες Αρχές μήπως χρειάζεστε και τίποτα άλλο. ( να ρωτήσει στον τόπο τέλεσης του γάμου
αλλά και εσείς με την Πρεσβεία των Φιλιππίνων τι άλλο μπορεί να χρειαστείτε).

Εκ του Προξενικού Γραφείου


                 
Embassy of Greece in Manila
Unit 701, SEDCCO I Building
Rada 120, Legaspi Village, Makati City
Metro Manila, 1229 Philippines
 
Tel: +632 817 2931, 817 4444, 817 3417
email: gremb.man@mfa.gr
Web page: www.mfa.gr/manila


Αποσυνδεδεμένος humsepyaar1

  • **
  • Μηνύματα: 119
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • Chrome 73.0.3683.103 Chrome 73.0.3683.103
" Ωστόσο, θα ήθελα να σας επισημάνω ότι πιθανότατα θα  χρειαστεί και το Πιστοποιητικό Γεννήσεως μεταφρασμένο στην αγγλική
γλώσσα από την Μεταφραστική Υπηρεσία του Υπουργείου Εξωτερικών και επικυρωμενο από την Πρεσβεία των ΦΙλιππινών στην
Αθήνα.
"
 οπως διαπιστωσες απο το υπεξ δεν σου τα ειπανε καλα,

οτι εχω γραψει εδω στο φορουμ ειναι η προσωπικη μου εμπειρια ,
η διαδικασια και τα εγγραφα που μου ζητηθηκαν απο τις υπηρεσιες να υποβαλλω για να ολοκληρωσω ολη αυτην την απιστευτη χαρτοδουλεια
στην Ελλαδα και στις Φιλιππινες , για να μπορω να ζω τωρα με την οικογενεια μου στον τοπο μου.
Δυστυχως σε καποιες τοπικες υπηρεσιες οι ανευθυνο-υπευθυνοι δημοσιοι υπαλληλοι ζητανε εγγραφα που δεν χρειαζονται
τοσο εδω οσο και στις Φιλιππινες , οπως αυτα τα πιστοποιητικα που ζητησανε σε μενα  ενω σε εσενα οχι
Το τι εχω τραβηξει με την χαρτοδουλεια του γαμου και της δηλωσης του παιδιου που γεννηθηκε Φιλιππινες δεν περιγραφεται.

Οποιος ομως διαβαζει αυτα τα ποστ , παιρνει κατευθυντηριες οδηγιες , πρεπει να επικοινωνει προσωπικα ο ιδιος με τις υπηρεσιες γιατι παντα υπαρχουν αλλαγες - διαφοροποιησεις , ενω το 100% σιγουρια απλα δεν υπαρχει

Και εγω διαβασα οτι η γυναικα καλο ειναι να βγαλει διαβατηριο με το επιθετο του αντρα της , το εκανα και μετα ετρεχα στο εισαγγελεα υπηρεσιας για να βγαλω αποφαση προσθεσης επιθετου.

καλο Πασχα ευχομαι σε ολους τους συμφορουμιτες που μας διαβαζουνε ,

και σε σενα ευχομαι η ωρα η καλη !

« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 26, 2019, 10:49:34 πμ από humsepyaar1 »