Αποστολέας Θέμα: Χώρες με εύκολη τουριστική βίζα προς Ελλάδα  (Αναγνώστηκε 33676 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος cool11

  • **
  • Μηνύματα: 53
  • OS:
  • Mac OS X 10.12 Mac OS X 10.12
  • Browser:
  • Firefox 50.0 Firefox 50.0
Χώρες με εύκολη τουριστική βίζα προς Ελλάδα
« στις: Ιανουάριος 05, 2017, 20:54:01 μμ »
Επειδη μου αρεσει να ξερω ολες τις εναλλακτικες επιλογες που εχω οταν ασχολουμαι ενδελεχως και σοβαρα με ενα θεμα,
ανοιγω αυτο το θεμα που δεν αφορα μεν αποκλειστικα τις Φιλιππίνες (δηλαδη θα μπορουσε να ανοιχτει και για το Βιετναμ/Ινδονησια κλπ), αλλα ολες τις γνωστες ασιατικες χωρες με προσιτες/απλες/αξιολογες γυναικες,  σαν κι αυτες που δεν εχουμε στην Ελλαδα.
Το ζητούμενο: η ευκολη, γρηγορη, διχως ταλαιπωριες εκδοση τουριστικης βιζας προς την Ελλαδα.

Με στόχευση σε υπήκοους απο χώρες:
Φιλιππινες, Βιετναμ, Κινα, Χονγκ Κονγκ, Ταιβαν, Ινδονησία,
θα ηθελα να ξερω, οι υπηκοοι των ανωτερω χωρων, ευρισκομενοι για εργασία ή άλλους λόγους σε χώρες οπως:
1) Κίνα, Χονγκ Κονγκ, Ταιβαν,     καθως και  2) Ενωμενα Αραβικα Εμιρατα, Κουβειτ, Ντουμπάι, αλλα και 3) χωρες Μεσης Ανατολης (Ιορδανια-Ισραηλ-Λιβανος)
σε ποιες χωρες - απο οσα γνωριζετε, μπορουν ευκολα να πεταξουν προς Ελλαδα χωρις πολλα-πολλα.

Γιατι οπως καταλαβα, η ανυπερβλητη δυσκολια στα ορια του σαδισμου εναντιον των Ελληνων/Ευρωπαιων Πολιτων για αρνηση εκδοσης τουριστικης visa για κοπελες που μας ενδιαφερουν σοβαρα, εχει να κανει οχι με την εθνικοτητα της κοπελας αυτη καθεαυτη, αλλα το που μενει η κοπελα (συνηθως βεβαια οι πιο πολλες μενουν στην χωρα τους).

Για να γινει περισσοτερο κατανοητο το σκεπτικο μου, και να μπορεσετε και να συνδραμετε πιθανως και εσεις πιο αποτελεσματικα με τις γνωσεις σας,
πχ μπορει για μια Φιλιππινεζα να ειναι σχεδον αδυνατον να παρει τουριστικη βιζα προς Ελλαδα αν μενει στις Φιλιππινες,
αλλα πιθανως αν δουλευει σε Κινα/Χονγκ Κονγκ/Ταιβαν ή κάποιο απο τα ανωτερω αραβικα κρατη,
η ιδια Φιλιππινεζα να μπορει ευκολα/απλα/γρηγορα να παρει τουριστικη βιζα στην Ελλαδα,
απευθυνομενη προφανως οχι στην ανεκδιηγητη πρεσβεια στη Μανιλα,
αλλα στις αντιστοιχες ελληνικες πρεσβειες/προξενεια σε Κινα/Χονγκ Κονγκ/Ταιβαν/Ντουμπαι/Κουβειτ/Εμιρατα ή του Ισραηλ/Ιορδανιας/Λιβανου κλπ.





Αποσυνδεδεμένος MIKEGR

  • **
  • Μηνύματα: 155
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • Firefox 50.0 Firefox 50.0
Απ: Χώρες με εύκολη τουριστική βίζα προς Ελλάδα
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 05, 2017, 22:40:29 μμ »
σαφως και η βιζα εργασιας η ακομα και παλαιοτερες τουριστικες βιζες θεωρουνται επιπλεον προσον. Τουλαχιστον ετσι γραφουν οι πρεσβειες στα σαιτ τους. Εχει να κανει με την κοινωνικη τους θεση νομιζω και οχι με την εθνικοτητα. Ξερω φιλιππινεζα που εβγαλε τουριστικη βιζα, ανετα. Αλλα δουλευε στη jp morgan στη Σιγκαπουρη. Μαλιστα εφαγε κι ενα απιστευτο χουνερι απο τον ελληνα πρεσβη που σηκωνε μηνυση αλλα δεν εκανε τιποτα.
Γενικα αμα ψαξεις στο ιντερνετ θα βρεις σαξες στορυ απο πινεζες- πινεζους που περιγραφουν πως πηραν τη βιζα καθως και ποιες πρεσβειες θεωρουνται καλυτερες και ποιες πιο δυσκολες.
Μια φιλη μου παντως απο Τζιακαρτα που ερχεται κατα καιρους Ευρωπη, μου ειπε πως με ενα 50δολλαρο στο διαβατηριο, εληξε η υποθεση. Στην Ινδονησια απ οτι εχω καταλαβει καπως ετσι κινειται το συστημα γενικα

Αποσυνδεδεμένος diamantis

  • ***
  • Μηνύματα: 533
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Android 6.0.1 Android 6.0.1
  • Browser:
  • Chrome 54.0.2840.85 Chrome 54.0.2840.85
Απ: Χώρες με εύκολη τουριστική βίζα προς Ελλάδα
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 06, 2017, 05:35:31 πμ »
Αυτό με το 50 δολάριο στην Ινδονησία τι μου θύμισες. Στο Μπαλί, (Ντούα Ντούα ) αφού νοικιάσεις μηχανάκι σε σταματάνε οι μπάτσοι και δήθεν δεν έχεις δίπλωμα  ίντερνασιονάλ σου παίρνουν ένα ποσό "μπαχτσίσι" και σε αφήνουν Σε 4 ημέρες έδωσα περίπου 6 ευρωπουλα οπότε λέω στο ξενοδοχείο όπου το  νοίκιασα,άσε δεν θέλω άλλη μέρα, τους ψιλοσιχάθηκα  χαχαχα

Αποσυνδεδεμένος MIKEGR

  • **
  • Μηνύματα: 155
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • Firefox 50.0 Firefox 50.0
Απ: Χώρες με εύκολη τουριστική βίζα προς Ελλάδα
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 06, 2017, 08:37:18 πμ »
Αυτό με το 50 δολάριο στην Ινδονησία τι μου θύμισες. Στο Μπαλί, (Ντούα Ντούα ) αφού νοικιάσεις μηχανάκι σε σταματάνε οι μπάτσοι και δήθεν δεν έχεις δίπλωμα  ίντερνασιονάλ σου παίρνουν ένα ποσό "μπαχτσίσι" και σε αφήνουν Σε 4 ημέρες έδωσα περίπου 6 ευρωπουλα οπότε λέω στο ξενοδοχείο όπου το  νοίκιασα,άσε δεν θέλω άλλη μέρα, τους ψιλοσιχάθηκα  χαχαχα


τον εγραψε για κρανος και μετα πηγανε για μπυρες

https://www.youtube.com/watch?v=OHT1RKkkS3s

Αποσυνδεδεμένος cool11

  • **
  • Μηνύματα: 53
  • OS:
  • Mac OS X 10.12 Mac OS X 10.12
  • Browser:
  • Firefox 50.0 Firefox 50.0
Απ: Χώρες με εύκολη τουριστική βίζα προς Ελλάδα
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 06, 2017, 14:41:44 μμ »
σαφως και η βιζα εργασιας η ακομα και παλαιοτερες τουριστικες βιζες θεωρουνται επιπλεον προσον. Τουλαχιστον ετσι γραφουν οι πρεσβειες στα σαιτ τους. Εχει να κανει με την κοινωνικη τους θεση νομιζω και οχι με την εθνικοτητα. Ξερω φιλιππινεζα που εβγαλε τουριστικη βιζα, ανετα. Αλλα δουλευε στη jp morgan στη Σιγκαπουρη. Μαλιστα εφαγε κι ενα απιστευτο χουνερι απο τον ελληνα πρεσβη που σηκωνε μηνυση αλλα δεν εκανε τιποτα.
Γενικα αμα ψαξεις στο ιντερνετ θα βρεις σαξες στορυ απο πινεζες- πινεζους που περιγραφουν πως πηραν τη βιζα καθως και ποιες πρεσβειες θεωρουνται καλυτερες και ποιες πιο δυσκολες.
Μια φιλη μου παντως απο Τζιακαρτα που ερχεται κατα καιρους Ευρωπη, μου ειπε πως με ενα 50δολλαρο στο διαβατηριο, εληξε η υποθεση. Στην Ινδονησια απ οτι εχω καταλαβει καπως ετσι κινειται το συστημα γενικα

Αρα οπως καταλαινω, Ινδονήσιες αλλά και Φιλιπινεζες κλπ που μενουν/δουλευουν Ινδονησια,
ευκολα παιρνουν τουριστικη βιζα για Ελλαδα. Σωστα;

Αποσυνδεδεμένος MIKEGR

  • **
  • Μηνύματα: 155
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • Firefox 50.0 Firefox 50.0
Απ: Χώρες με εύκολη τουριστική βίζα προς Ελλάδα
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 06, 2017, 15:29:52 μμ »
Αρα οπως καταλαινω, Ινδονήσιες αλλά και Φιλιπινεζες κλπ που μενουν/δουλευουν Ινδονησια,
ευκολα παιρνουν τουριστικη βιζα για Ελλαδα. Σωστα;
αν λαδωσουν ναι.


Αποσυνδεδεμένος cool11

  • **
  • Μηνύματα: 53
  • OS:
  • Mac OS X 10.12 Mac OS X 10.12
  • Browser:
  • Firefox 50.0 Firefox 50.0
Απ: Χώρες με εύκολη τουριστική βίζα προς Ελλάδα
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 06, 2017, 16:21:41 μμ »
αν λαδωσουν ναι.

Ενταξει, λαδωμα 50 ευρου της Ινδονησιας,
το θεωρω τιποτε μπροστα στην απαιτηση για υπαρξη 6.000 ευρω στον λογαριασμο της κοπελας που ζητα (συμφωνα με πληροφοριες) η Ελληνικη πρεσβεια στις Φιλιππινες για να δωσει τουριστικη βιζα σε κοπελα να ερθει Ελλαδα...+ οτι αλλο απο εξτρα χαρτια και οτι τους ερθει στο κεφαλι...


Αποσυνδεδεμένος MIKEGR

  • **
  • Μηνύματα: 155
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • Firefox 50.0 Firefox 50.0
Απ: Χώρες με εύκολη τουριστική βίζα προς Ελλάδα
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 06, 2017, 22:17:21 μμ »
μπα σου ειπανε και το ποσο? Δε το ξερα. Υπ οψιν οτι πρεπει να ειναι στο λογαριασμο 6 μηνες τουλαχιστον πριν την αιτηση για τη βιζα

Αποσυνδεδεμένος diamantis

  • ***
  • Μηνύματα: 533
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Android 6.0.1 Android 6.0.1
  • Browser:
  • Chrome 54.0.2840.85 Chrome 54.0.2840.85
Απ: Χώρες με εύκολη τουριστική βίζα προς Ελλάδα
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 07, 2017, 05:30:39 πμ »
Αρα οπως καταλαινω, Ινδονήσιες αλλά και Φιλιπινεζες κλπ που μενουν/δουλευουν Ινδονησια,
ευκολα παιρνουν τουριστικη βιζα για Ελλαδα. Σωστα;
   Το βίντεο είναι σκετη απόλαυση.Μπράβο που το βρήκες. Βέβαια εγώ είχα ενημερωθεί και έδειχνα το πορτοφόλι με δήθεν 5-6  ευρώ, ότι δεν είχα άλλα μαζί μου, αλιως θα με μαδουσαν κανονικά.Ταϊλάνδη για πάντα, θεϊκή. ....

Αποσυνδεδεμένος MIKEGR

  • **
  • Μηνύματα: 155
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • Firefox 50.0 Firefox 50.0
Απ: Χώρες με εύκολη τουριστική βίζα προς Ελλάδα
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 07, 2017, 09:21:45 πμ »
   Το βίντεο είναι σκετη απόλαυση.Μπράβο που το βρήκες. Βέβαια εγώ είχα ενημερωθεί και έδειχνα το πορτοφόλι με δήθεν 5-6  ευρώ, ότι δεν είχα άλλα μαζί μου, αλιως θα με μαδουσαν κανονικά.Ταϊλάνδη για πάντα, θεϊκή. ....

παρε κι αυτο
https://www.youtube.com/watch?v=E3axH24_4GE

πηγαινε στο 4,45 και μετα. Ο αστυνομικος του πηρε στην κυριολεξια τα λεφτα μεσα απο το πορτοφολι.

Παντως ασχετα με τη διαφθορα στην αστυνομια θεωρω οτι οι ντοπιοι ειναι οι καλυτεροι που εχω συναντησει και τα κρουσματα απατης πολυ λιγοτερα απο Ταϋλανδη.

Αποσυνδεδεμένος cool11

  • **
  • Μηνύματα: 53
  • OS:
  • Mac OS X 10.12 Mac OS X 10.12
  • Browser:
  • Firefox 50.0 Firefox 50.0
Απ: Χώρες με εύκολη τουριστική βίζα προς Ελλάδα
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 07, 2017, 18:05:28 μμ »
Για βοηθηστε ρε παιδια, πειτε αλλες χωρες με ευκολη τουριστικη βιζα περα απο Ινδονησια. Αν υπαρχουν φυσικα, και αν ξερετε.

Αποσυνδεδεμένος MIKEGR

  • **
  • Μηνύματα: 155
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • Firefox 50.0 Firefox 50.0
Απ: Χώρες με εύκολη τουριστική βίζα προς Ελλάδα
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 07, 2017, 21:16:43 μμ »
δεν εχω καταλαβει στο αρχικο σου ποστ τι ζητας γιατι αντιφασκει νομιζω. Μιλας για γυναικες υπηκοες αλλων χωρών ή Φιλιππινεζες που δουλευουν σε αλλες χωρες?

Αποσυνδεδεμένος kosa

  • ****
  • Μηνύματα: 871
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 10 Windows 10
  • Browser:
  • Chrome 55.0.2883.87 Chrome 55.0.2883.87
    • Ταϋλάνδη ένα ταξίδι που κρατάει χρόνια
Απ: Χώρες με εύκολη τουριστική βίζα προς Ελλάδα
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 07, 2017, 22:54:04 μμ »
Για να μην ανακυκλώνουμαι  ένα  χιλιοειπωμένο  θέμα.
Οι προϋποθέσεις  για την ΕΙΣΟΔΟ στην ζώνη Σένγκεν είναι συγκεκριμένες  για όλες τις  χώρες  που  την αποτελούν.
Βέβαια  να αναφέρω σε αυτό το σημείο  ότι, για κάποιον άγνωστο σε  έμενα λόγο, οι Ελληνικές  κατά τόπους προξενικές  αρχές εξαντλούν  στον μέγιστο βαθμό το γράμμα και το πνεύμα  του  νόμου.
 Σε σημείο  που σε 2  τουλάχιστον περιπτώσεις  φιλικά μου πρόσωπα  τα οποία όχι μόνο πληρούσαν τα   όρια που θέτει  η  εν λόγο συνθήκη, αλλά   είχαν   σε   μεγάλο  βαθμό πολύ περισσότερα  από τα  απαραίτητα απορρίφθηκαν εν πρώτης.
Όταν ζήτησα προσωπικά τον λόγο  απόρριψης   τον οποίον είναι υποχρεωμένοι   να  ανακοινώσουν εγγράφως  στον η την αιτούντα.
Σε  δεύτερο έλεγχο έγιναν αυτομάτως  δεκτές.
 

Ας πάμε στο θέμα    που αναφέρει ο  εν λόγο φίλος:

Αυτές είναι οι προϋποθέσεις   και τα έγγραφα  που κάποιος η κάποια πρέπει να  διαθέτει  για  την έκδοση  βίζα:
1.έντυπο της αίτησης  για βίζα
2. Δύο πρόσφατες (40 x 60 mm ή 1,6 x 2,4 ίντσες) μη ρετουσαρισμένες φωτογραφίες σε λευκό ή γαλάζιο φόντο
3. Διαβατήριο λήγει τουλάχιστον 3 μήνες μετά την προγραμματισμένη ημερομηνία επιστροφής (+ αντίγραφο), καθώς και τα προηγούμενα διαβατήρια, αν υπάρχουν.
4. Δελτίο Ταυτότητας, Άδεια Εργασίας, Άδεια Παραμονής (+ αντίγραφο)
5. Επιστολή εργοδότη στην όποια  να αναγράφεται ο χρόνος  και το είδος απασχόλησης  καθώς  ότι δίδεται άδεια  στον η στην εν λόγο εργαζόμενο το  διάστημα αυτό (πρωτότυπο) ή απόδειξη της ιδιοκτησίας μιας επιχείρησης του  η της αιτούντος, καθώς και  Πιστοποιητικό εγγραφής της επιχειρήσεως (+ αντίγραφο) και Πιστοποιητικό πληρωμής Φόρου Εισοδήματος ή είσπραξης (ακριβές αντίγραφο)
6. Έξι μηνών δηλώσεις τραπεζών ή βιβλιάρια τραπεζικών λογαριασμών  που  θα αντιγραφούν και να πιστοποιηθούν  από την Τράπεζα ή πρωτότυπο έγγραφο από την τράπεζα (στα αγγλικά) που δείχνει την κίνηση του λογαριασμού.
 7. Κράτηση εισιτήριου μετ επιστροφής
 8. Επιβεβαιωμένη κράτηση ξενοδοχείου ( + αντίγραφο)  Εφόσον  η διαμονή γίνει σε ξενοδοχείο
 9. Τουριστική ασφάλισης υγείας με ελάχιστη κάλυψη το ισοδύναμο των 30.000 ευρώ (+ αντίγραφο)
10. Οι κάτοχοι Τουριστική βίζα πρέπει να είναι σε θέση να αποδείξει την κατοχή της το ισοδύναμο των 50 ευρώ για κάθε ημέρα της παραμονής τους εντός του χώρου Σένγκεν.
11. Για τις επιχειρηματικές συναντήσεις / εταίρους και τα προσκαλούμενα πρόσωπα που διαμένουν στην κατοικία των Ελλήνων πολιτών:
 Πρόσκληση που γίνεται σε ειδικό έγγραφο στο Α.Τ  της περιοχής  διαμονής  του Έλληνα  πολίτη με το γνήσιο της  υπογραφής.
“ Όπου θα αναγράφεται ότι  αναλαμβάνεται  υπεύθυνα την διαμονή  διατροφή  ιατροφαρμακευτική δαπάνη καθώς και τον επαναπατρισμό του καλούμενου  την προκαθορισμένη  ημερομηνία  λήξη της  βίζας  “
( Σε  αυτήν την περίπτωση δεν χρειάζεται η προυπόθεση του σημείου 10)
  Η οποία θα πρέπει να αποσταλεί στην πρεσβεία με φαξ ή e-mail πριν από την ημέρα υποβολής της αίτησης.  Το πρωτότυπο να αποσταλεί με το ταχυδρομείο ώστε να κατατεθεί με τα υπόλοιπα έγγραφα   απ τον  η την αιτούντα  στην πρεσβεία.

           Εάν  όλες αυτές οι προϋποθέσεις τηρούνται και  παρόλα  ταύτα  η   προξενική αρχή αρνηθεί   να  εκδώσει την βίζα  τότε ο αιτών εάν δεν του δοθεί εγγράφως  ο λόγος άρνησης   δικαιούται να  ζητήσει το έγγραφο .

Βάσει του εγγράφου αυτού  και των   άλλων αποδεικτικών εγγράφων μπορεί να   απευθυνθεί στο υπουργείο Εξωτερικών στην 

Α11 Δ/ΝΣΗ ΝΟΤΙΑΣ & ΝΟΤΙΟΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΑΣΙΑΣ, ΙΑΠΩΝΙΑΣ & ΩΚΕΑΝΙΑΣ

ΑΚΑΔΗΜΙΑΣ 3, 1ος ΟΡΟΦΟΣ

210 3682003
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 07, 2017, 22:55:55 μμ από kosa »
Ο ταξιδιώτης βλέπει ότι βλέπει. Ο τουρίστας βλέπει ότι έχει έρθει να δει.
G.K. Ghesterton

http://thailandmymemories.wordpress.com/

Αποσυνδεδεμένος MIKEGR

  • **
  • Μηνύματα: 155
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • Firefox 50.0 Firefox 50.0
Απ: Χώρες με εύκολη τουριστική βίζα προς Ελλάδα
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 08, 2017, 13:34:11 μμ »
 συμφωνω με τα παραπανω, εγω προσωπικα θα δηλωνα οτι θα καλυπτα τα εξοδα του προσκεκλημενου και σε περιπτωση απορριψης θα τους ετρεχα με το δικηγορο (με τον οποιο θα προετοιμαζαμε την αιτηση), κοινοποιηση εξωδικου στην επιθεωρηση δημοσιας διοικησης, υπεξ, καναλια κλπ. Αν εχεις ορεξη και χρονο να τους τρεξεις στο τελος θα κανουν πισω. Δε γινεται να παραβιαζουν το νομο και απο την αλλη να εισερχονται χιλαδες λαθροι και να παιρνουν και επιδοματα.

Αποσυνδεδεμένος cool11

  • **
  • Μηνύματα: 53
  • OS:
  • Mac OS X 10.12 Mac OS X 10.12
  • Browser:
  • Firefox 50.0 Firefox 50.0
Απ: Χώρες με εύκολη τουριστική βίζα προς Ελλάδα
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 08, 2017, 13:56:42 μμ »
συμφωνω με τα παραπανω, εγω προσωπικα θα δηλωνα οτι θα καλυπτα τα εξοδα του προσκεκλημενου και σε περιπτωση απορριψης θα τους ετρεχα με το δικηγορο (με τον οποιο θα προετοιμαζαμε την αιτηση), κοινοποιηση εξωδικου στην επιθεωρηση δημοσιας διοικησης, υπεξ, καναλια κλπ. Αν εχεις ορεξη και χρονο να τους τρεξεις στο τελος θα κανουν πισω. Δε γινεται να παραβιαζουν το νομο και απο την αλλη να εισερχονται χιλαδες λαθροι και να παιρνουν και επιδοματα.

Ακριβως αυτο!
Να θελει ενας Ελληνας που για τον α/β λογο δεν βρισκει το ταιρι του στην Ελλαδα να φερει μια κοπελα για συντροφο/γυναικα απο αλλη χωρα και να περνάει τα μαρτυρια του Χριστου μεχρι να τα καταφερει,
κι απο την αλλη να εισερχονται κατα χιλιαδες οι παρανομοι, να μενουν οσο και οπου θελουν, και γενικως πληρη αφασια και ασυδοσια.
Και ολα αυτα που; Στο νο1 ξεφραγο αμπελι της Ευρωπης.
Ε οχι. Να ειμασταν σοβαρο κρατος, να ειμασταν σοβαροι σε ολα μας.
Αλλα να ειναι μπατε σκυλοι αλεστε, κι εμας να μας βγαζουν την ψυχη με τη συνθηκη Σενγκεν, καταντα σαδισμός και βασανισμός.