Αποστολέας Θέμα: Πληροφορίες για κατασκευαστική εταιρεία ή χτίστη στο Ισσαν  (Αναγνώστηκε 3266 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος capriole

  • *
  • Μηνύματα: 20
  • OS:
  • Windows 10 Windows 10
  • Browser:
  • Chrome 55.0.2883.87 Chrome 55.0.2883.87
Καλημέρα σε όλους,

Ψάχνω να βρω πληροφορίες για το κόστος χτισίματος ενός σπιτιού και θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος γνωρίζει / έχει χρησιμοποιήσει κατασκευαστική εταιρεία που να έχει έδρα στο ισσάν και να έχει εμπειρία μαζί τους. Αν και δεν πρόκειται να χτίσω άμεσα θα ήθελα να έχω κάποιες πρώτες επαφές με εταιρείες ή άτομα που ασχολούνται με το χτίσιμο σπιτιού τον απρίλιο που θα βρίσκομαι Ταϊλάνδη (Sawang Daen Din)  ώστε να δούμε αν θα χρειαστεί να γίνει επιχωμάτωση και  τα σχετικά.

Ευχαριστώ




Αποσυνδεδεμένος lostromos

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 4351
  • OS:
  • Windows 10 Windows 10
  • Browser:
  • Firefox 50.0 Firefox 50.0
Απ: Πληροφορίες για κατασκευαστική εταιρεία ή χτίστη στο Ισσαν
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 14, 2017, 10:26:54 πμ »
εχω ακουσει απο αλλα ξενα φορουμ οτι εδω κανουν καλη δουλεια.
ριξε μια ματια δεν εχεις να χασεις κατι

http://burirambuilders.com/

Αποσυνδεδεμένος capriole

  • *
  • Μηνύματα: 20
  • OS:
  • Windows 10 Windows 10
  • Browser:
  • Chrome 55.0.2883.87 Chrome 55.0.2883.87
Απ: Πληροφορίες για κατασκευαστική εταιρεία ή χτίστη στο Ισσαν
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 14, 2017, 14:02:01 μμ »
Ευχαριστώ lostromos, τον έχω βρει τον συγκεκριμένο  (τον Alan the builder) και σε άλλες σελίδες όπως αυτήν http://www.surinhousebuilder.com/contact-us.html (και αυτό με κάνει να αναρωτιέμαι ομολογώ) όπως και σε αναφορές σε διαφορά φόρουμ.


Αποσυνδεδεμένος lostromos

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 4351
  • OS:
  • Windows 10 Windows 10
  • Browser:
  • Firefox 50.0 Firefox 50.0
Απ: Πληροφορίες για κατασκευαστική εταιρεία ή χτίστη στο Ισσαν
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 14, 2017, 18:29:46 μμ »
δεν εχεις να χασεις κατι μπορεις να παρεις μια ιδεα για το τι ζηταει και τι προσφερει.νομιζω αγγλος ειναι και απο οτι λενε ειναι καλος στην δουλεια του .

Αποσυνδεδεμένος samouxos

  • **
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows Vista/Server 2008 Windows Vista/Server 2008
  • Browser:
  • Firefox 50.0 Firefox 50.0
Απ: Πληροφορίες για κατασκευαστική εταιρεία ή χτίστη στο Ισσαν
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 15, 2017, 01:35:14 πμ »
απ οτι ειδα στο Sawang Daen Din αν εισαι εκτος κεντρου κανουν επιχωματωσεις .μαλιστα μετα την επιχωματωση πρεπει να περαση καποιο χρονικο διαστημα να καθιση το χωμα για να ξεκινησεις τις εργασιες   μου ελεγε ενας γνωστος ταιλανδος που κανει αυτη τη δουλεια στο Sawang Daen Daen ειχα παει και μερικα δρομολογια μαζι του με το φορτηγο να δω γινετε


Αποσυνδεδεμένος Oytopikos

  • ************
  • Γενικός συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 11003
  • Φύλο: Άντρας
  • สมน้ำหน้า
  • OS:
  • Windows 10 Windows 10
  • Browser:
  • Firefox 50.0 Firefox 50.0
    • Thailand
Απ: Πληροφορίες για κατασκευαστική εταιρεία ή χτίστη στο Ισσαν
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 15, 2017, 12:31:10 μμ »
απ οτι ειδα στο Sawang Daen Din αν εισαι εκτος κεντρου κανουν επιχωματωσεις .μαλιστα μετα την επιχωματωση πρεπει να περαση καποιο χρονικο διαστημα να καθιση το χωμα για να ξεκινησεις τις εργασιες   μου ελεγε ενας γνωστος ταιλανδος που κανει αυτη τη δουλεια στο Sawang Daen Daen ειχα παει και μερικα δρομολογια μαζι του με το φορτηγο να δω γινετε

Tις περισσότερες φορές κάνουν επιχωματώσεις και περιμένουν να περάσει αυτό το διαστημα , όπως ακριβώς το λες.


Η επιχωμάτωση γίνεται σε περίοδο ξηρασιας.

Συνήθως γίνεται τόσο για την σταθερότητα της κατασκευής , όσο και για υπερηψωθεί η κατασκευή από το επίπεδο του δρόμου για αντιμετώπιση πλημμυρών.

Φυσικά πρέπει να προσέξουμε και το είδος του χώματος που αγοράζουμε

Αποσυνδεδεμένος capriole

  • *
  • Μηνύματα: 20
  • OS:
  • Windows 10 Windows 10
  • Browser:
  • Chrome 55.0.2883.87 Chrome 55.0.2883.87
Απ: Πληροφορίες για κατασκευαστική εταιρεία ή χτίστη στο Ισσαν
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 15, 2017, 13:56:48 μμ »
απ οτι ειδα στο Sawang Daen Din αν εισαι εκτος κεντρου κανουν επιχωματωσεις .μαλιστα μετα την επιχωματωση πρεπει να περαση καποιο χρονικο διαστημα να καθιση το χωμα για να ξεκινησεις τις εργασιες   μου ελεγε ενας γνωστος ταιλανδος που κανει αυτη τη δουλεια στο Sawang Daen Daen ειχα παει και μερικα δρομολογια μαζι του με το φορτηγο να δω γινετε

Το οικόπεδο είναι λιγο εξω απο το sawang daen din (περίπου στα 4 km νότια απο το κέντρο) πιο κάτω και απο τις πληροφορίες που έχω απο την οικογένεια δεν εχουν πλημμυρίσει ποτέ εκει. Σκοπεύω να παμε με το ετερο ημισυ στο Or Bor και να ρωτήσουμε για το έδαφος (εγω απο οτι θυμαμαι ηταν αμμωδης και γκριζωπο) και να δούμε αν προτείνουν επιχωματωση.

Βεβαια απο οτι εχω δει υπαρχει και η δυνατοτητα χτισιματος με piles που απο οτι ειδα κοστιζει παραπανω αλλα για να είμαι ειλικρινής δεν εχω αποφασισει ακόμη μιας και ειμαι μεταξυ πλατφόρμας (http://www.thaidrawing.com/house/kaset-suksabay-house) ή πλάκας (http://www.thaidrawing.com/house/nattida-house-plan).

Σκοπεύω να μιλήσω και με τον Alan αλλα και τον Harry (https://handlos.jimdo.com/massivbau-handlos-about-us/) που εχει και έδρα στο sawang daen din και όποιον άλλον βρω ωστε να εχω όσο το δυνατόν πιο πληρη εικονα αλλωστε δεν χτιζω σπιτι καθε μερα ;)