Αποστολέας Θέμα: Σκεψεις για μετακομιση σε χωρα της Ν.Α. Ασιας απο Μοναχο  (Αναγνώστηκε 3569 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Mika

  • *
  • Μηνύματα: 8
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • Chrome 57.0.2987.133 Chrome 57.0.2987.133
Καλημερα παιδια και καλως σας βρηκα! Ειμαι μεταναστρια εδω και 6 χρονια στο Μοναχο αλλα δεν ειμαι ευχαριστημενη και σκεφτομαι να κανω ενα νεο βημα προς χωρες της Ανατολικης Ασιας. Ετσι λοιπον ξεκινησα να ψαχνω πληροφοριες -εμπειριες για Ταυλανδη, Νοτια Κορεα,Ιαπωνια και θα θελα να βρω και για Σιγκαπουρη αν γινεται. Καποιος πτυχιουχος ειναι ευκολο να βρει δουλεια η' οχι? Οικονομικα αξιζει να κανεις αυτο το βημα?Δεν λεω να γινεις πλουσιος αλλα να ζεις μια νορμαλ ζωη και να κανεις ανετα και μια φορα το χρονο ενα ταξιδι απλα πραγματα. Η Ευρωπη εχει κριση παντου και εχουν δυσκολεψει κι εδω τα πραγματα δυστυχως οτι παιρνουμε το δινουμε πισω μεσω ενοικιων,παγιων εξοδων,φορων και ανατιμησεων παντου σε μεταφορες και τροφιμα. Ειλικρινα δεν αξιζει να ζει καποιος βορεια ευρωπη πλεον με τοση μουχλα ειδικα αν ειναι μονος του οπως εγω και οχι οικογενειαρχης και να μην εχει και καποιες απολαβες. Αυτος ειναι ο προβληματισμος μου και οι σκεψεις μου για μετακινηση λοιπον προς τα εκει. Εσεις τι αποψη εχετε τι συμβουλες θα μου δινατε?



Αποσυνδεδεμένος kosa

  • ****
  • Μηνύματα: 871
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 10 Windows 10
  • Browser:
  • Chrome 57.0.2987.133 Chrome 57.0.2987.133
    • Ταϋλάνδη ένα ταξίδι που κρατάει χρόνια
Απ: Σκεψεις για μετακομιση σε χωρα της Ν.Α. Ασιας απο Μοναχο
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 21, 2017, 14:06:34 μμ »
Από τις   χώρες που αναφέρεις,  αν και δεν γνωρίζω το  γνωστικό σου αντικείμενο  η Σιγκαπούρη και η  Νότιος  Κορέα  μου φαίνονται  πιο κοντά σε αυτά που ζητάς. 
Η Ιαπωνία  προσφέρει καλές εργασιακές ευκαιρίες αλλά  αντιμετωπίζει  με  ένα   ρατσιστικό τρόπο  τον ξένο  εκτός εργασίας.
 Η Ταϊλάνδη έχει υψηλές απολαβές  για στελέχη  πολυεθνικών εταιριών,   χαμηλό κόστος  ζωής, πιο ανθρώπινες  συνθήκες, αλλά   οι εταιρίες εκεί αναζητούν στελέχη  με πολύ  υψηλό εργασιακό αντικείμενο  και εξειδίκευση. 
Μια  αναφορά στο επίπεδο αλλά  και το γνωστικό σου αντικείμενο θα  βοηθούσε στο  να  στο προτείνω κάτι ποιο συγκρινόμενο.
Ο ταξιδιώτης βλέπει ότι βλέπει. Ο τουρίστας βλέπει ότι έχει έρθει να δει.
G.K. Ghesterton

http://thailandmymemories.wordpress.com/

Αποσυνδεδεμένος Mika

  • *
  • Μηνύματα: 8
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • Chrome 57.0.2987.133 Chrome 57.0.2987.133
Απ: Σκεψεις για μετακομιση σε χωρα της Ν.Α. Ασιας απο Μοναχο
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 21, 2017, 15:10:26 μμ »
Ευχαριστω για την απαντηση ! Πτυχιο οικονομικων εχω και μεταπτυχιακο στο μαναντζμεντ μιλαω αριστα αγγλικα και πολυ καλα γερμανικα. Για Νοτια Κορεα δυστυχως χωρις την γλωσσα δεν υπαρχουν πολλες ευκαιριες εκτος και διδαξεις αγγλικα οπου κι εκει ειναι λιγο δυσκολα τα πραγματα γιατι ζητανε νειτιβ σπικερς. Ιαπωνια ειναι πιο χαλαροι σε αυτο και παιρνουν ανετα σε σχολεια ατομα που δεν ειναι νειτιβ σπικερς απλα περνωντας ενα τεστ και δινοντας μια συνεντευξη, απλα θελουν να εισαι ηδη στην Ιαπωνια κι οχι να σου δωσουν την δουλεια απο μακρυα. Κινα ειναι πανω κατω τα ιδια με την Ιαπωνια . Τωρα για Ταυλανδη τοσα που εχω διαβασει οτι μπορεις να βρεις μπελα απο το πουθενα εχω ψιλοτρομαξει για να πω την αληθεια.

Αποσυνδεδεμένος humsepyaar1

  • **
  • Μηνύματα: 119
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • Chrome 57.0.2987.133 Chrome 57.0.2987.133
Απ: Σκεψεις για μετακομιση σε χωρα της Ν.Α. Ασιας απο Μοναχο
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 22, 2017, 15:50:31 μμ »
συνηθως τον μπελα σου τον βρισκεις  οταν τον ψαχνεις,
οπουδηποτε και αν βρισκεσαι θελει λιγο προσοχη ,
εγω για παραδειγμα βλεποντας στις Φιλιππινες τα καγκελα στα παραθυρα ,
τα αγκαθωτα συρματοπλεγματα στις περιφραξεις ,πηρα εναν φοβο,
σκεπτομενος ομως πως στην μονοκατοικια μου ,στην ασφαλη πατριδα μας ?
μπηκαν 2 φορες σ'εναν χρονο , μου περασε :-)

διαβασε και αυτο το ποστ ενος βετερανου της περιοχης,
Ταιλανδη - Φιλιππινες ,πανω κατω τα ιδια ειναι ,νομιζω !

http://www.thai.gr/forum/index.php?topic=5147.0

Αποσυνδεδεμένος Mika

  • *
  • Μηνύματα: 8
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • Chrome 57.0.2987.133 Chrome 57.0.2987.133
Απ: Σκεψεις για μετακομιση σε χωρα της Ν.Α. Ασιας απο Μοναχο
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 26, 2017, 11:37:02 πμ »
Γενικα απο οσα εχω διαβασει εδω στο φορουμ μονο για διακοπες ειναι εκει η' να ξεφυγεις αν σε ψαχνουν  :P