Αποστολέας Θέμα: Παιδια βοήθεια!! Γάμος με φιλιππινεζα+παιδί  (Αναγνώστηκε 10962 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

SimidalasGR

  • Επισκέπτης
Παιδια βοήθεια!! Γάμος με φιλιππινεζα+παιδί
« στις: Νοέμβριος 11, 2017, 20:25:26 μμ »
Για σας φίλοι!!
Ειμαι καινούργιος στο φορουμ και εχω διαβασει πολλα σχετικα με γάμο με Φιλιππινεζα, όμως θελω να μου λύσετε κάποιες απορίες.

Αρχικά η κατάσταση μου..

Η κοπελα μου (23 χρονών) ζει στην χωρας της στις Φιλιππίνες και έχει ένα μωρό  (7 μηνων).
Η συμπάθεια ο ένας για τον αλλο έγινε πιο δυνατή λόγω ότι δεχομαι το παιδί της, ομως πιστεύω πως είναι υπέροχη κοπέλα και οτι νιωθει αληθινή αγαπη. Έχω πάει στην χωρα της και με φιλοξένησε η οικογένεια της.

Ειμαι μόνο 23 χρονών και φέτος θα τελειώσω τις σπουδές μου από ΤΕΙ.
Επίσης έχω να παω και για την στρατιώτικη μου θητεια.
Θέλω να την φέρω στην Ελλάδα με γάμο και να ζήσουμε μαζι. Έχει μια θεία στην Αθηνα όπου η κοπέλα μου μπορεί να μείνει για ένα χρόνο στο σπίτι της θείας. Έτσι θα έχω το χρόνο και βοήθεια για μια προετοιμασία στα οικονομικά μου. Αν και με το παιδί πρέπει οικονομία.

Και τώρα στο θέμα μου...
Εχω από την πρακτική των σπουδών μου 3000 συν 2000 μαύρα ευρώ.

1) Το παιδί θα μπορεί να έρθει μαζί με την μητέρα του? Επίσης θα υπάρξει καποιά αλλαγη σε όλη την διαδικασία των χαρτιών που θα χρειαστούμε για να μένει μόνιμα η κοπελα μου στην Ελλάδα?

2) Εγώ μόνο για την πρακτική έχω δουλέψει. Θα μπορώ να φέρω μια κοπέλα με ένα παιδί ενώ δεν εχω ιστορικό, ένσημα από δουλειά? Θέλω να πω θα με αφήσουν να τους φέρω ενώ δεν φαίνεται να έχω εισόδημα?

3) Αν γίνει ο γάμος στις Φιλιππίνες ενω δεν εχω τελειώσει την στρατιωτική μου θητεία, μπορώ πρώτα να τελειώσω τον στρατό και μετά να συνεχίσω την διαδικασία για να έρθει Ελλάδα? Υπαρχει ποινή, παράβολο ή ακύρωση γάμου λόγω ότι θα παντρευτω μόνο στις Φιλιππίνες και θα συνεχίσω την διαδικασία μετά από ένα σχεδόν 8μηνο?

Ελπίζω κάποιος να ξερει και να μπορεί να με βοηθήσει. Προκαταβολικα πολλα ευχαριστω!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 11, 2017, 20:33:56 μμ από SimidalasGR »



Αποσυνδεδεμένος akis51

  • ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ
  • ***
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοσμοπολίτης & αγαπησιάρης
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • Chrome 61.0.3163.100 Chrome 61.0.3163.100
Απ: Παιδια βοήθεια!! Γάμος με φιλιππινεζα+παιδί
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 12, 2017, 11:42:12 πμ »
1. Παντρειά στις Φιλιππίνες σημαίνει ότι η νύφη θα μπορεί να έρθει Ελλάδα, δηλ. να τής δώσει βίζα το Προξενείο μετά από 2 έως 3 μήνες !  ΔΕΝ γράφεις πού μένει ! 
    Αν δεν μένει Μανίλα, θα χρειαστεί να τρέξει προσωπικά η ίδια τουλάχιστον 4 φορές !   

2. Έχεις μετρήσει πόσο χρήμα απαιτείται για γάμο στις Φιλιππίνες ; (εισιτήρια - διαμονή σου...) 

SimidalasGR

  • Επισκέπτης
Απ: Παιδια βοήθεια!! Γάμος με φιλιππινεζα+παιδί
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 12, 2017, 15:47:34 μμ »
1) μενει 2 ωρες μακρια απο την Μανιλα

2)Έχω λογαριάσει όλα τα έξοδα και είμαι πολύ καλά σχετικά με τα χρήματα που διαθέτω.

Αποσυνδεδεμένος akis51

  • ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ
  • ***
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοσμοπολίτης & αγαπησιάρης
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • Chrome 61.0.3163.100 Chrome 61.0.3163.100
Απ: Παιδια βοήθεια!! Γάμος με φιλιππινεζα+παιδί
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 12, 2017, 18:08:09 μμ »
Για σας φίλοι!!
Ειμαι καινούργιος στο φορουμ και εχω διαβασει πολλα σχετικα με γάμο με Φιλιππινεζα, όμως θελω να μου λύσετε κάποιες απορίες.

Αρχικά η κατάσταση μου..

Η κοπελα μου (23 χρονών) ζει στην χωρας της στις Φιλιππίνες και έχει ένα μωρό  (7 μηνων).
Η συμπάθεια ο ένας για τον αλλο έγινε πιο δυνατή λόγω ότι δεχομαι το παιδί της, ομως πιστεύω πως είναι υπέροχη κοπέλα και οτι νιωθει αληθινή αγαπη. Έχω πάει στην χωρα της και με φιλοξένησε η οικογένεια της.

Ειμαι μόνο 23 χρονών και φέτος θα τελειώσω τις σπουδές μου από ΤΕΙ.
Επίσης έχω να παω και για την στρατιώτικη μου θητεια.
Θέλω να την φέρω στην Ελλάδα με γάμο και να ζήσουμε μαζι. Έχει μια θεία στην Αθηνα όπου η κοπέλα μου μπορεί να μείνει για ένα χρόνο στο σπίτι της θείας. Έτσι θα έχω το χρόνο και βοήθεια για μια προετοιμασία στα οικονομικά μου. Αν και με το παιδί πρέπει οικονομία.

Και τώρα στο θέμα μου...
Εχω από την πρακτική των σπουδών μου 3000 συν 2000 μαύρα ευρώ.

1) Το παιδί θα μπορεί να έρθει μαζί με την μητέρα του? Επίσης θα υπάρξει καποιά αλλαγη σε όλη την διαδικασία των χαρτιών που θα χρειαστούμε για να μένει μόνιμα η κοπελα μου στην Ελλάδα?
ΚΑΝΟΝΙΣΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟΝ ΓΑΜΟ ΣΤΙΣ ΦΙΛΙΠΠΙΝΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ - ΓΡΗΓΟΡΑ - ΑΠΟ ΤΟ NSO ΤΟ ΠΙΣΤ. ΓΕΝΝΗΣΕΩΣ ΤΗΣ ΚΑΙ ΝΑ ΑΡΧΙΣΤΕ ΤΗΝ ΧΑΡΤΟΥΡΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΓΑΜΟΥ !
ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΕΧΕΙ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΤΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ;;  ΑΝ ΤΟ ΕΧΕΙ "ΑΓΝΩΣΤΟΥ" ΕΡΩΤΗΜΑ ΣΤΟ DFA ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΑΞΙΔΕΨΕΙ...


2) Εγώ μόνο για την πρακτική έχω δουλέψει. Θα μπορώ να φέρω μια κοπέλα με ένα παιδί ενώ δεν εχω ιστορικό, ένσημα από δουλειά? Θέλω να πω θα με αφήσουν να τους φέρω ενώ δεν φαίνεται να έχω εισόδημα?
ΑΦΟΥ ΔΗΛΩΘΕΙ Ο ΓΑΜΟΣ ΣΤΟ ΛΗΞΙΑΡΧΕΙΟ ΚΑΙ ΑΝΟΙΞΕΙΣ ΤΗΝ ΝΕΑ ΟΙΚΟΓ. ΜΕΡΙΔΑ ΣΤΟΝ ΔΗΜΟ ΣΟΥ ΤΑ ΣΤΕΛΝΕΙΣ ΣΤΟ ΠΡΟΞΕΝΕΙΟ (..Καινούργια Πρόξενος αφίχθη) ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ
ΑΙΤΗΣΗ Η ΚΑΛΗ ΣΟΥ ΓΙΑ ΕΝΩΣΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ ΚΑΙ ΒΓΑΛΟΥΝ ΤΗΝ ΒΙΖΑ ΤΟΥΣ...  ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΙ ΣΤΟ DFA ΓΙΑ ΔΙΑΒΑΤΗΡΙΟ ΠΑΙΔΙΟΥ.


3) Αν γίνει ο γάμος στις Φιλιππίνες ενω δεν εχω τελειώσει την στρατιωτική μου θητεία, μπορώ πρώτα να τελειώσω τον στρατό και μετά να συνεχίσω την διαδικασία για να έρθει Ελλάδα? Υπαρχει ποινή, παράβολο ή ακύρωση γάμου λόγω ότι θα παντρευτω μόνο στις Φιλιππίνες και θα συνεχίσω την διαδικασία μετά από ένα σχεδόν 8μηνο?
ΕΠΙΣΗΜΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΡΑΤΟΛΟΓΙΑ ΣΤΟ ΡΟΥΦ !!

Ελπίζω κάποιος να ξερει και να μπορεί να με βοηθήσει. Προκαταβολικα πολλα ευχαριστω!!!

SimidalasGR

  • Επισκέπτης
Απ: Παιδια βοήθεια!! Γάμος με φιλιππινεζα+παιδί
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 13, 2017, 06:01:52 πμ »
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Θα ρωτήσω σχετικά με το DFA.
Συγνώμη στο 3ο μου ερώτημα για την λάθος διατύπωση.
Το πρόβλημα δεν είναι ο στρατός παρα αυτό:

Σκοπεύω να παντρευτω σε 6 μηνες μόνο στις Φλιππίνες και να μου στείλει στην Ελλάδα τα χαρτια που εχει να ετοιμασει σχετικα για μετα τον γαμο. Αφού μου στείλει και πάρω τα χαρτιά εγώ θέλω να τελειώσω τον στρατό και μετα να συνεχίσω την διαδικασία για να της βγάλω βίζα. Γίνεται ενώ έχω κάνει τον γαμο νωρις, να κάνω τα χαρτιά μου και να της δώσω βίζα μετά από σχεδόν 1 χρονο?
Προφανώς αν δεν γίνεται πρέπει να τελειώσω τον στρατό.
Ευχαριστώ και πάλι.

Αποσυνδεδεμένος akis51

  • ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ
  • ***
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοσμοπολίτης & αγαπησιάρης
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • Chrome 61.0.3163.100 Chrome 61.0.3163.100
Απ: Παιδια βοήθεια!! Γάμος με φιλιππινεζα+παιδί
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 13, 2017, 07:07:33 πμ »
ΟΚ, κι εγώ με την σειρά μου νόμιζα ότι ήθελες να επωφεληθείς γάμου + παιδιού για συχνές άδειες !  Θυμόμουνα τι ίσχυε τον ...καιρό πριν βγούν οι ...λάσπες πού
είχαμε ΔΥΟ και ΔΥΟΜΙΣΗ ΧΡΟΝΙΑ θητεία...

Το σημαντικό είναι να βγάλεις αμέσως μετά τον γάμο την Ληξιαρχική Πράξη και το Πιστ. Οικογενειακής ώστε αργότερα να φαίνονται οι ημερομηνίες και ΔΕΝ έρχεται ως λευκός γάμος για να βρεί δουλειά οπουδήποτε σε Σένγκεν !


SimidalasGR

  • Επισκέπτης
Απ: Παιδια βοήθεια!! Γάμος με φιλιππινεζα+παιδί
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 13, 2017, 07:32:43 πμ »
Α ωραία να σαι καλα! Με διευκόλυνες πολύ.
Οπότε οταν είναι η κατάλληλη  ώρα θα στείλω στο προξενιο τα χαρτιά για να βγαλουν τις βίζες τους.

Όπως είπα στην αρχή στην δεύτερη απορία μου, υπάρχει περίπτωση  να μου ζητήσουν να έχω καποιο εισόδημα ώστε  να εξασφάλισω την ασφαλη διαμονή τους στην Ελλάδα?
Και κάτι τελευταίο... Τι σημαινουν τα αρχικα του DFA?

Αποσυνδεδεμένος akis51

  • ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ
  • ***
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοσμοπολίτης & αγαπησιάρης
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • Chrome 61.0.3163.100 Chrome 61.0.3163.100
Απ: Παιδια βοήθεια!! Γάμος με φιλιππινεζα+παιδί
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 13, 2017, 07:57:17 πμ »
DFA = Department of Foreign Affairs = Υπουργείο Εξωτερικών...

NSO = National Statistics Office = Ληξιαρχείο Πράξεων Γάμου - Γεννήσεων - Ραδικιών...

ΟΧΙ !  ...Κόλλησε η βελόνα σου, με το εισόδημα ! Μιλάμε γιά ΕΠΑΝΕΝΩΣΗ οικογένειας ! Γι' αυτό, κάνε και δήλωσε στον Δήμο σου τον γάμο ΑΜΕΣΩΣ !  Μετά και όποτε έρθει
θα δηλωθεί σε Εφορία γιά να πάει ΑΦΜ και καπάκι στο ΙΚΑ για να τούς δηλώσεις στην μερίδα σου...

Καλό ταξίδι... Κοίτα και την www.flyscoot.com μέσω Σιγκαπούρης...
 

SimidalasGR

  • Επισκέπτης
Απ: Παιδια βοήθεια!! Γάμος με φιλιππινεζα+παιδί
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 13, 2017, 17:04:42 μμ »
Έγινε. Ελπίζω ο δήμος μου να με αφήσει να ετοιμάσω τα χαρτιά και να μην χρειάζεται να ερθει η κοπέλα μου... εργάζεται.

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ

Αποσυνδεδεμένος panos96969

  • *
  • Μηνύματα: 9
  • OS:
  • Windows 10 Windows 10
  • Browser:
  • Firefox 56.0 Firefox 56.0
Απ: Παιδια βοήθεια!! Γάμος με φιλιππινεζα+παιδί
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 18, 2017, 23:24:45 μμ »
Παιδιά είμαι  και εγώ ενδιαφερόμενος γιά γάμο με Φιλιππινέζα! Καταρχάς δεν ξέρω αν έναι σωστό που γράφω εδώ στο θέμα του φίλου ή αν θα πρέπει να ανοίξω το δικό μου θέμα, όμως με άγχωσε αυτό που αναφέρει ο φίλος Ακης πιό πάνω, ότι θα χρειαστεί να τρέξει  η κοπέλα 4 φορές. Εννοείς φίλε Ακη ότι θα πρέπει να τρέξει 4 φορές σε Μανίλα;;; Γιατί είναι πολύ μακριά, στο Mindanao... Όπερ σημαίνει θα πρέπει να της πληρώσω εγώ τα εισιτήρια, πράγμα που με βγάζει έξω από το πλάνο που είχα στο μυαλό μου ίσως και κατά ένα χρόνο... καθότι υπάλληλος των 540 ευρό είμαι... Εχω και ένα επιπλέον εισόδημα από ενοίκιο που πηγαίνει στη διατροφή της πρώην γυναίκας μου και των 2 παιδιών μου... Για να καταλάβετε το πλάνο που είχα στο μυαλό μου είναι γιά γάμο σε 2,5 με 3 χρόνια, καλώς εχόντων των πραγμάτων (δηλαδή να έχω δουλειά, και να μην ανέβουν οι οικονομικές απαιτήσεις της πρώην, καθώς μεγαλώνουν και τα παιδιά), αρχής γενομένης με ταξίδι σε ένα χρόνο εκεί, για να γνωριστούμε και από κοντά με την κοπέλα, και όχι μόνο μέσω μηνυμάτων και video chat, να δει και εκείνη αν θα της αρέσω και από κοντά, και να πάμε κάπου μαζί γιά διακοπές... Εχω ενημερώσει την κοπέλα για τα πάντα και συμφωνεί και είναι διατεθειμένη να περιμένει (φυσικά αυτό μένει να αποδειχτεί και στην πράξη) Χρήματα στην άκρη δεν υπάρχουν καθόλου, τώρα έχω αρχίσει να μαζεύω. Εχουμε μιά μεγάλη διαφορά ηλικίας με το κορίτσι -19 χρόνων, εγώ 44, εκείνη 25- κάτι για το οποίο την ενημέρωσα από την πρώτη μέρα και δεν την ενοχλεί. Επίσης είναι ενήμερη για την οικονομική μου κατάσταση, ότι δεν είμαι πλούσιος... Ισως το λογικό θα ήταν να διακόψω μαζί της, όμως μου αρέσει πολύ αυτό το κορίτσι, και εκτός από πολύ όμορφη φαίνεται να είναι και πολύ καλό κορίτσι. Και το λέω αυτό έχοντας και μέτρο σύγκρισης με μία άλλη Φιλιππινέζα που μίλαγα πριν από 2 χρόνια και ήταν ολίγον τι gold digger. Επίσης υπάρχει και ένα άλλο θέμα. Έχει οπως και η κοπέλα του φίλου ένα παιδί (3 χρόνων). Της ζήτησα πιστοποιητικό ότι δεν είναι παντρεμένη -καθ΄όσον ξέρω ότι στις Φιλιππίνες απαγορεύεται το διαζύγιο, οπότε σε αυτή την περίπτωση άκυρα όλα τα σχέδια περί γάμου και κοινής ζωής- και μου το στειλε στα αγγλικά (τη φωτογραφία δηλαδή μέσω viber). Λοιπόν το παιδί θα πρέπει να είναι αναγνωρισμένο γιά να το φέρει Ελλάδα;;; Άλλο πρόβλημα και αυτό...
Λοιπόν, αυτά θα ήθελα να ρωτήσω.
Γιά να συνοψίσω.
1) Χρειάζεται να μεταβεί 4 φορές στη Μανίλα γιά τα χαρτιά του γάμου;;; (Μένει Mindanao)
2) Τι γίνεται σε περίπτωση που το παιδί της δεν είναι αναγνωρισμένο; Δεν θα μπορεί να το φέρει Ελλάδα;
Αν έχει την καλοσύνη ο Ακης ή όποιος άλλος φίλος γνωρίζει να με πληροφορήσει...
Ευχαριστώ πάρα πολύ εκ των προτέρων
 

Αποσυνδεδεμένος humsepyaar1

  • **
  • Μηνύματα: 119
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • Chrome 62.0.3202.94 Chrome 62.0.3202.94
Απ: Παιδια βοήθεια!! Γάμος με φιλιππινεζα+παιδί
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 19, 2017, 00:58:51 πμ »
μελετηστε το αμφοτεροι

http://www.thai.gr/forum/index.php?topic=13305.0

το να σηκωθεις να πας να παντρευτεις στο Μινταναο θελει πολυ κουραγιο φιλε,
Φιλιππινες πας μονο αν εισαι σιγουρος και αποφασισμενος
ειδικα αν δεν εχεις φραγκα ,πας μονο μια φορα για τον γαμο
και εχεις  5-6.000 ευρω στην τσεπη για να τον ολοκληρωσεις
σκεψου ,μονο για δαχτυλιδια θελεις ενα 600αρι  ;)
θελει καλο προγραμματισμο  και ευρωπουλα ,κανε 4 αιτησεις για πιστωτικη και κατι θα τσιμπησεις

μην το αφηνεις γιά γάμο σε 2,5 με 3 χρόνια ,θα βαρεθεις,
η διαφορά ηλικίας μια χαρα ειναι τωρα , στα 60 βλεπεις......

αν εχει καπου να μεινει στην Μανιλα μετα τον γαμο για κανενα 2μηνο να τακτοποιησει την χαρτουρα ,τυχερος θα εισαι θα γλυτωσεις το πηγαινελα,

για το παιδι οτι λεει ο Ακης ,
 παρε ομως και τηλ στην πρεσβεια ζητα τον Δημοπουλο ,αν ειναι ακομη εκει θα σε βοηθησει
αλλιως ζητα τον αρμοδιο για τα ληξιαρχικα θεματα

καλη τυχη και στους δυο !

« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 19, 2017, 01:09:50 πμ από humsepyaar1 »

Αποσυνδεδεμένος panos96969

  • *
  • Μηνύματα: 9
  • OS:
  • Windows 10 Windows 10
  • Browser:
  • Firefox 56.0 Firefox 56.0
Απ: Παιδια βοήθεια!! Γάμος με φιλιππινεζα+παιδί
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 19, 2017, 19:40:15 μμ »
μελετηστε το αμφοτεροι

http://www.thai.gr/forum/index.php?topic=13305.0

το να σηκωθεις να πας να παντρευτεις στο Μινταναο θελει πολυ κουραγιο φιλε,
Φιλιππινες πας μονο αν εισαι σιγουρος και αποφασισμενος
ειδικα αν δεν εχεις φραγκα ,πας μονο μια φορα για τον γαμο
και εχεις  5-6.000 ευρω στην τσεπη για να τον ολοκληρωσεις
σκεψου ,μονο για δαχτυλιδια θελεις ενα 600αρι  ;)
θελει καλο προγραμματισμο  και ευρωπουλα ,κανε 4 αιτησεις για πιστωτικη και κατι θα τσιμπησεις

μην το αφηνεις γιά γάμο σε 2,5 με 3 χρόνια ,θα βαρεθεις,
η διαφορά ηλικίας μια χαρα ειναι τωρα , στα 60 βλεπεις......

αν εχει καπου να μεινει στην Μανιλα μετα τον γαμο για κανενα 2μηνο να τακτοποιησει την χαρτουρα ,τυχερος θα εισαι θα γλυτωσεις το πηγαινελα,

για το παιδι οτι λεει ο Ακης ,
 παρε ομως και τηλ στην πρεσβεια ζητα τον Δημοπουλο ,αν ειναι ακομη εκει θα σε βοηθησει
αλλιως ζητα τον αρμοδιο για τα ληξιαρχικα θεματα

καλη τυχη και στους δυο !


humsepyaar ευχαριστώ πολύ γιά τις πληροφορίες... Συνειδητοποιώ ότι πρέπει να τα βάλω κάτω και να σκεφτώ όλα τα έξοδα, όχι μόνο τα προ του γάμου αλλά και  τα κατοπινά καθώς η κοπέλα σίγουρα θα θέλει να πηγαίνει εκεί γιά να βλέπει τους γονείς της, όπως και να τους στηρίζει οικονομικά, κάτι που κάνει τώρα καθώς δουλεύει εκεί έστω και αν δεν έχει βασικό μισθό (είναι πωλήτρια και αμοίβεται αποκλειστικά με ποσοστά). Το να πάω μία φορά εκεί πριν το γάμο και  να περάσω τουλάχιστον δύο εβδομάδες μαζί της το θεωρώ αναγκαίο κακό, γιατί διαφορετικά θεωρώ ότι μπαίνω σε μεγάλο ρίσκο. Εγώ από τη μεριά μου είμαι κατά 98% σίγουρος, καθώς μου αρέσει πολύ η κοπέλα και από εμφάνιση και από χαρακτήρα, όμως πιστεύω ότι θα πρέπει και εκείνη να με γνωρίσει από κοντά γιά να μη βρεθώ προ δυσάρεστης εκπλήξεως όταν τη φέρω εδώ...
Τα 5000-6000 ευρό που αναφέρεις γιά το γάμο, αφορούν αποκλειστικά το γάμο, ή και τα έξοδα για τα εισιτήρια και την χαρτούρα γιά να τη φέρω εδώ;
Εγώ όσον αφορά το γάμο για δαχτυλίδια και νυφικό είχα στο μυαλό μου...
Ο Δημόπουλος είναι/ήταν στη πρεσβεία στη Μανίλα;

Αποσυνδεδεμένος humsepyaar1

  • **
  • Μηνύματα: 119
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • Chrome 62.0.3202.94 Chrome 62.0.3202.94
Απ: Παιδια βοήθεια!! Γάμος με φιλιππινεζα+παιδί
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 19, 2017, 20:36:00 μμ »
η μελλουσα συζυγος δεν θα  πηγαινει κατ'αναγκη συχνα στις  Φιλιππινες,
αν δεν υπαρχουν χρηματα ,οσο φτανει το παπλωμα απλωνεις και τα ποδια σου ,θα βολευτει η κατασταση.
Μια οικονομικη βοηθεια στους φτωχους γονεις 50 - 100 ευρω τον μηνα,νομιζω πως λυνει αυτο το θεμα ,8 ευρω ειναι το βασικο ημερομισθιο  στις Φιλιππινες βγαλε συμπερασματα .
Ειναι πολλα τα λεφτα για να πας απλα να την γνωρισεις ,
εγω πηρα το ρισκο εχοντας στο μυαλο οτι μεχρι να βγει η αδεια γαμου θελει 11 μερες για να βγει και αν κατι δεν μου κατσει καλα ,αντε γεια και τελειωνει η ιστορια.
Δεν υπαρχει περιπτωση να καταλαβεις τιποτα μεσα σε τοσο μικρο χρονικο διαστημα.
Τυχερα ειναι αυτα φιλε,
εδω παιρνεις την καριολα ,την ταιζεις την ποτιζεις ,σου βγαζει την ψυχη και ερχεται μια μερα και σου λεει : ξερεις δεν ταιριαζουμε αλλο και χωριζεις μετα απο 27 χρονια γαμου.
Τα ξερεις αλλωστε ,γι'αυτο μην ξοδευεσαι αδικα ,
με τις γυναικες δυστυχως δεν υπαρχει εγγυηση καλης λειτουργιας  ;D

Εμενα μου βγηκε η ολη ιστορια απο την αρχη μεχρι το τελος 6.000 ευρω,
μεχρι να ερθει Ελλαδα , με ψαξιμο και μεγαλη οικονομια ,λιγοτερα δεν γινεται.

Ο Δημοπουλος μεχρι τον Απριλιο ητανε στην πρεσβεια ,δεν ξερω αν ειναι ακομα.
Μελετησε αυτα που εχω ποσταρει και ολα θα πανε καλα ,

Η Φιλιππινεζα μου ειναι νομιζω μετα απο 2.5 χρονια γαμου και ενα παιδι , η αποζημιωση της ζωης για οσα τραβηξα απο τον Γιαννη ,
οπου Γιαννης η πρωην επι 27ετια συζυγος  ;D


 

Αποσυνδεδεμένος panos96969

  • *
  • Μηνύματα: 9
  • OS:
  • Windows 10 Windows 10
  • Browser:
  • Firefox 56.0 Firefox 56.0
Απ: Παιδια βοήθεια!! Γάμος με φιλιππινεζα+παιδί
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 20, 2017, 21:16:17 μμ »
humsepyaar μου έδωσε αισιοδοξία και κουράγιο το post σου, τα ποσά που αναφέρεις δεν είναι απαγορευτικά.
Καλά να σε χωρίσει η πρώην μετά από 27 χρόνια γάμου με την αιτιολογία ότι δε ταιράζεται... απλά ακατανόητο...
Πραγματικά, στη ζωή τίποτα δεν πρέπει να το θεωρούμε δεδομένο.
Πολύ χαίρομαι που είστε καλά με τη γυναικούλα σου και με ένα παιδάκι :). Η δικιά σου έχει προσαρμοστεί εδώ;



 

Αποσυνδεδεμένος humsepyaar1

  • **
  • Μηνύματα: 119
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • Chrome 62.0.3202.94 Chrome 62.0.3202.94
Απ: Παιδια βοήθεια!! Γάμος με φιλιππινεζα+παιδί
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 21, 2017, 19:51:28 μμ »
η προσαρμογη της ητανε γρηγορη ,
γιατι ζει πολυ καλυτερα απ'οτι στην πατριδα της ,
αν και οικονομικα ειμαστε στριμωγμενοι, δεν αντιμετωπισα σοβαρα προβληματα ,
μαθημενη αλλωστε στα δυσκολα.....

Οι Φιλιππινεζες ειναι και αυτες οπως ολες γυναικες ,
με τις ζηλειες τους ,με τις ευαισθησιες τους
και θελουν την προσοχη  του αντρα τους.
Το καλο ομως ειναι οτι παραμενουν γυναικες και δεχονται την αντρικη κυριαρχια
οχι σαν τις δικες μας τις φεμινιστριες που εχουν μπερδεψει τα μπουτια τους ......