Αποστολέας Θέμα: κορωνοϊός Covid-19  (Αναγνώστηκε 95354 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Oytopikos

  • ************
  • Γενικός συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 11003
  • Φύλο: Άντρας
  • สมน้ำหน้า
  • OS:
  • Windows NT 10.0 Windows NT 10.0
  • Browser:
  • Firefox 77.0 Firefox 77.0
    • Thailand
Απ: κορωνοϊός Covid-19
« Απάντηση #60 στις: Ιούνιος 30, 2020, 16:22:57 μμ »


Η Ταϊλάνδη επιβεβαίωσε σήμερα δύο νέα εισαγόμενα περιστατικά μόλυνσης από την COVID-19, συμπληρώνοντας 36 ημέρες χωρίς να έχει καταγραφεί κάποια εσωτερική μετάδοση της πανδημίας.

Οι δύο νέες περιπτώσεις μόλυνσης αναφέρονται σε Ταϊλανδούς που επέστρεψαν από το Κατάρ, όπου και παρέμειναν σε καραντίνα, σύμφωνα με την Πανπράπα Γιονγτκρατούλ, εκπρόσωπο Τύπου του κέντρου διαχείρισης για την COVID-19 που έχει συγκροτήσει η κυβέρνηση.

Συνολικά 58 άνθρωποι έχασαν τη ζωή τους στην Ταϊλάνδη από τον κορωνοϊό, ενώ έχουν καταγραφεί 3.171 περιστατικά μολύνσεων. Από τους ασθενείς αυτούς, οι 3.056 έχουν αναρρώσει.

Αποσυνδεδεμένος Oytopikos

  • ************
  • Γενικός συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 11003
  • Φύλο: Άντρας
  • สมน้ำหน้า
  • OS:
  • Windows NT 10.0 Windows NT 10.0
  • Browser:
  • Firefox 78.0 Firefox 78.0
    • Thailand
Απ: κορωνοϊός Covid-19
« Απάντηση #61 στις: Ιούλιος 16, 2020, 13:09:25 μμ »
 Εμβόλιο κορωνοιός: Ταϊλανδέζοι ερευνητές αναμένεται να αρχίσουν δοκιμή σε ανθρώπους



Εμβόλιο κορωνοιός: Στόχος είναι ένα εμβόλιο που θα μπορεί να είναι έτοιμο για χρήση ως τα τέλη της ερχόμενης χρονιάς.

Αξιωματούχος της Ταϊλάνδης σε  πρόσφατη δήλωσή του ανακοίνωσε πως ερευνητές αναμένεται να ξεκινήσουν τη δοκιμή σε ανθρώπους ενός πιθανού εμβολίου για τον κορωνοϊό τον Νοέμβριο του 2020 και ετοιμάζουν 10.000 δόσεις. Απώτερος σκοπός της κίνησης αυτής είναι ένα εμβόλιο που θα μπορεί να είναι έτοιμο για χρήση ως τα τέλη της ερχόμενης χρονιάς δίνοντας μια «σανίδα» σωτηρίας στους εκατομμύρια ασθενείς που νοσούν καθημερινά από τον φονικό ιό σε παγκόσμιο επίπεδο.

Με γνώμονα λοιπόν τα θετικά αποτελέσματα που είχαν οι δοκιμές σε πρωτεύοντα θηλαστικά, το επόμενο βήμα είναι η παρασκευή δόσεων του εμβολίου για δοκιμές σε ανθρώπους, δήλωσε ο διευθυντής του προγράμματος ανάπτυξης εμβολίου του Πανεπιστημίου Σουλαλονγκόρν της Μπανγκόκ. Για τον κορωνοϊό δεν υπάρχουν εγκεκριμένα εμβόλια. Ωστόσο παγκοσμίως γίνονται δοκιμές σε ανθρώπους για 19 πειραματικά εμβόλια. Όπως ενημέρωσε ο διευθυντής του προγράμματος ανάπτυξης εμβολίου του Πανεπιστημίου Σουλαλονγκόρν της Μπανγκόκ η Κίνα προηγείται στην κούρσα αυτή, με ένα πειραματικό εμβόλιο της Sinovac Biotech Ltd. svg%3E

Μια πρώτη μονάδα στην Ταϊλάνδη αναμένεται να ολοκληρώσει την παραγωγή εμβολίων τον Οκτώβριο και να σταλούν αυτά σε μια δεύτερη μονάδα, η οποία αναμένεται να έχει ολοκληρώσει το έργο της ως τον Νοέμβριο, δήλωσε ο Κίατ σε συνέντευξη Τύπου που παραχώρησε.
Ο αρχικός στόχος για τη δοκιμή των πιθανών εμβολίων  ήταν τον Σεπτέμβριο, αλλά όπως σημείωσε ο αξιωματούχος δεν θα καταστεί δυνατό να έχει παραχθεί επαρκής ποσότητα ως τότε

Παράλληλα σημείωσε ότι εγκαταστάσεις στο Σαν Ντιέγκο και το Βανκούβερ θα παράξουν στη συνέχεια 10.000 δόσεις για τη δοκιμή του εμβολίου σε 5.000 ανθρώπους. Η πρώτη ομάδα, ηλικίας 18 ως 60 ετών, θα λάβει διαφορετικές δόσεις του εμβολίου. Στις δοκιμές αυτές δεν θα γίνουν αποδεκτοί εθελοντές «έως ότου λάβουμε έγκριση από την Υπηρεσία Τροφίμων και Φαρμάκων της Ταϊλάνδης και μια επιτροπή δεοντολογίας», πρόσθεσε.
Η ταϊλανδέζικη εταιρεία BioNet-Asia προετοιμάζει τις εγκαταστάσεις της για μεγάλης κλίμακας παραγωγή αν οι δοκιμές του εμβολίου αποδειχθούν επιτυχείς, συμπλήρωσε.

«Αν όλα πάνε βάσει σχεδίου, το εμβόλιο θα είναι έτοιμο για την Ταϊλάνδη το τρίτο ή τέταρτο τρίμηνο του ερχόμενου έτους», κατέληξε ο Κίατ.

https://www.pagenews.gr/2020/07/13/kosmos/embolio-koronoios-tailandezoi-ereunites-tha-arxisoun-dokimi-se-anthropous/

Αποσυνδεδεμένος dimitris mtb

  • *
  • Μηνύματα: 3
  • OS:
  • Windows NT 10.0 Windows NT 10.0
  • Browser:
  • Chrome 84.0.4147.105 Chrome 84.0.4147.105
Απ: κορωνοϊός Covid-19
« Απάντηση #62 στις: Ιούλιος 31, 2020, 22:49:50 μμ »
Καλημέρα σας,
Υπάρχει κάποια επίσημη ανακοίνωση από το κράτος αν θα επιτραπούν ή όχι να έρθουν τουρίστες στην Ταϊλάνδη τον Αυγουστο;

Αποσυνδεδεμένος android

  • ***
  • Μηνύματα: 254
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Chrome 84.0.4147.105 Chrome 84.0.4147.105
Απ: κορωνοϊός Covid-19
« Απάντηση #63 στις: Ιούλιος 31, 2020, 23:14:37 μμ »
Καλημέρα σας,
Υπάρχει κάποια επίσημη ανακοίνωση από το κράτος αν θα επιτραπούν ή όχι να έρθουν τουρίστες στην Ταϊλάνδη τον Αυγουστο;

Για Αύγουστο αποκλείεται. Νομίζω πως τουλάχιστον μέχρι τέλη Σεπτέμβρη δεν θα επιτραπεί η είσοδος σε τουρίστες.
Υπάρχει μόνο ένα μικρό περιθώριο για ιατρικό τουρισμό και για άτομα που έχουν συγγενείς εκεί.

Αποσυνδεδεμένος dimitris mtb

  • *
  • Μηνύματα: 3
  • OS:
  • Windows NT 10.0 Windows NT 10.0
  • Browser:
  • Chrome 84.0.4147.105 Chrome 84.0.4147.105
Απ: κορωνοϊός Covid-19
« Απάντηση #64 στις: Αύγουστος 01, 2020, 01:41:55 πμ »
Για Αύγουστο αποκλείεται. Νομίζω πως τουλάχιστον μέχρι τέλη Σεπτέμβρη δεν θα επιτραπεί η είσοδος σε τουρίστες.
Υπάρχει μόνο ένα μικρό περιθώριο για ιατρικό τουρισμό και για άτομα που έχουν συγγενείς εκεί.


Ευχαριστώ για την απάντηση. Επίσημα έχει ανακοινώσει μέχρι τις 31/7/20. Αλλά ακόμα δεν έχουν ανακοινώσει την νέα τουριστική οδηγεία.
Γνωρίζεται κάποιο επίσημο site του κράτους που αναρτούνται αυτές οι ανακοινώσεις;

Αποσυνδεδεμένος ntinos20

  • **
  • Μηνύματα: 162
  • Φύλο: Άντρας
  • Take chances, give everything, forget the past
  • OS:
  • Windows NT 10.0 Windows NT 10.0
  • Browser:
  • Chrome 84.0.4147.105 Chrome 84.0.4147.105
Απ: κορωνοϊός Covid-19
« Απάντηση #65 στις: Αύγουστος 01, 2020, 20:52:17 μμ »
Εγω θα σου ελεγα να ξεχάσεις την  ταυλανδη ως τουριστας για φέτος. Με ολα αυτά που έγιναν με τον στρατιωτικο απο την Αιγυπτο και πολλές γειτονικές χώρες να εχουν περισσοτερα και περισσοτερα κρουσματα ανα ημέρα, το κάνει ρεαλιστικά αδυνατο να συμβει κάτι τετοιο.
Αν αλλάξει κάτι, να εισαι σιγουρός θα βγει καποια ανακοινωση στο reddit.com/r/Thailand
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 01, 2020, 20:53:49 μμ από ntinos20 »
Nobody is perfect until you fall in love with them

Αποσυνδεδεμένος dimitris mtb

  • *
  • Μηνύματα: 3
  • OS:
  • Windows NT 10.0 Windows NT 10.0
  • Browser:
  • Chrome 84.0.4147.105 Chrome 84.0.4147.105
Απ: κορωνοϊός Covid-19
« Απάντηση #66 στις: Αύγουστος 01, 2020, 23:56:29 μμ »
Εγω θα σου ελεγα να ξεχάσεις την  ταυλανδη ως τουριστας για φέτος. Με ολα αυτά που έγιναν με τον στρατιωτικο απο την Αιγυπτο και πολλές γειτονικές χώρες να εχουν περισσοτερα και περισσοτερα κρουσματα ανα ημέρα, το κάνει ρεαλιστικά αδυνατο να συμβει κάτι τετοιο.
Αν αλλάξει κάτι, να εισαι σιγουρός θα βγει καποια ανακοινωση στο reddit.com/r/Thailand

Εγώ το γνωρίζω ότι δεν μπορώ να πάω. Το θέμα είναι ότι θέλω να ακυρώσω τις κρατήσεις μου, που έκανα πολύ νωρίτερα από τον covid-19.
Με κάποια ξενοδοχεία και κάποιες αεροπορικές έχω βγάλει άκρη. Στο ένα ξενοδοχείο θα πήγαινα αύριο στις 2/08/20 και μου λέει το γραφείο με το οποίο έχω κλείσει ότι πρέπει να περιμένουμε την νέα ταξιδιωτική οδηγία. Αλλά το σύστημα του γραφείου αργεί να ενημερωθεί 24 ώρες και μου ζήτησαν αν βρω εγώ κάποια επίσημη ανακοίνωση νωρίτερα να τους ενημερώσω. Η παλιά ταξιδιωτική οδηγία έληξε στις 31/7/20. Tο τμήμα έλεγχου ασθενειών δεν έχει ανακοινώσει τίποτα ακόμα.
Γνωρίζει κάποιος αν έχει βγει η νέα ταξιδιωτική οδηγία και αν ναι που έχει αναρτηθεί;;;;;;


 

Αποσυνδεδεμένος android

  • ***
  • Μηνύματα: 254
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Chrome 84.0.4147.105 Chrome 84.0.4147.105
Απ: κορωνοϊός Covid-19
« Απάντηση #67 στις: Αύγουστος 02, 2020, 14:31:32 μμ »
Έχω την εντύπωση ότι ταξιδιωτικές οδηγίες επίσημα βγαίνουν κάθε τέλος του μήνα, κάπως έτσι το πάνε εκεί.

Αποσυνδεδεμένος xaris555

  • *
  • Μηνύματα: 9
  • OS:
  • Android 9 Android 9
  • Browser:
  • Chrome 84.0.4147.105 Chrome 84.0.4147.105
Απ: κορωνοϊός Covid-19
« Απάντηση #68 στις: Αύγουστος 03, 2020, 19:14:30 μμ »
Καλησπέρα.. Έχω κλείσει εισιτήρια για Πουκέτ τα Χριστούγεννα.. Πώς το βλέπετε?? Έχω περιθώριο να τα ακυρώσω 6 μέρες ακόμα και να πάρω όλα τα χρήματα πίσω.. Αλλά θέλω Ν πάω πάλι..

Αποσυνδεδεμένος ntinos20

  • **
  • Μηνύματα: 162
  • Φύλο: Άντρας
  • Take chances, give everything, forget the past
  • OS:
  • Windows NT 10.0 Windows NT 10.0
  • Browser:
  • Chrome 84.0.4147.105 Chrome 84.0.4147.105
Απ: κορωνοϊός Covid-19
« Απάντηση #69 στις: Αύγουστος 04, 2020, 09:05:52 πμ »
Καλησπέρα.. Έχω κλείσει εισιτήρια για Πουκέτ τα Χριστούγεννα.. Πώς το βλέπετε?? Έχω περιθώριο να τα ακυρώσω 6 μέρες ακόμα και να πάρω όλα τα χρήματα πίσω.. Αλλά θέλω Ν πάω πάλι..

Στην θέση σου θα το ακυρωνα χωρίς 2η σκέψη.  Οι μονοι που θα μπουν φετος στην χώρα ειναι αυτοι με visa/work permit/student visa κλπ.. Εχουν βγάλει μια λιστα για τα ατομα που μπορούν να μπουν στην χώρα.
Nobody is perfect until you fall in love with them

Αποσυνδεδεμένος android

  • ***
  • Μηνύματα: 254
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Chrome 84.0.4147.105 Chrome 84.0.4147.105
Απ: κορωνοϊός Covid-19
« Απάντηση #70 στις: Αύγουστος 04, 2020, 13:42:46 μμ »
Ακύρωσέ το, αφού έχεις τη δυνατότητα.
Καλώς εχόντων των πραγμάτων, το 2021 θα μπορέσεις να ταξιδέψεις με περισσότερη σιγουριά.

Αποσυνδεδεμένος xaris555

  • *
  • Μηνύματα: 9
  • OS:
  • Android 9 Android 9
  • Browser:
  • Chrome 84.0.4147.105 Chrome 84.0.4147.105
Απ: κορωνοϊός Covid-19
« Απάντηση #71 στις: Αύγουστος 04, 2020, 16:24:34 μμ »
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.. μόλις τα ακύρωσα με βαριά καρδιά..Ευρώπη φέτος  🤦‍♂️

Αποσυνδεδεμένος YanniF

  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • iOS 10.3.4 iOS 10.3.4
  • Browser:
  • Safari 10.0 Safari 10.0
Απ: κορωνοϊός Covid-19
« Απάντηση #72 στις: Αύγουστος 06, 2020, 11:12:21 πμ »
Αν δεν ανοίξουν μέχρι Νοέμβριο-Δεκέμβριο που ξεκινά η high season θα πέσει μεγάλη πείνα κάτω και η πείνα φέρνει δυσαρέσκεια και άλλα...δεν είναι μόνο να σωθεί ο τουρισμός...
Life is too short to be living somebody else's dream

Αποσυνδεδεμένος Oytopikos

  • ************
  • Γενικός συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 11003
  • Φύλο: Άντρας
  • สมน้ำหน้า
  • OS:
  • Windows NT 10.0 Windows NT 10.0
  • Browser:
  • Firefox 79.0 Firefox 79.0
    • Thailand
Απ: κορωνοϊός Covid-19
« Απάντηση #73 στις: Αύγουστος 06, 2020, 16:11:27 μμ »
 Η Ταϊλάνδη καθυστέρησε τα σχέδια για τη δημιουργία μιας "ταξιδιωτικής φυσαλίδας", μιας ζώνης ασφαλών μετακινήσεων με επιλεγμένες χώρες καθώς ο αριθμός των νέων ημερήσιων κρουσμάτων του κορονοϊού αυξάνεται σε περιοχές της Ασίας, ασκώντας πιέσεις στη ζωτική σημασίας τουριστική βιομηχανία και περιπλέκοντας τις προσπάθειες για ανάκαμψη της οικονομίας.

Η Ταϊλάνδη πρότεινε αρχικά την ιδέα τον Ιούνιο να επιτραπούν οι μετακινήσεις μεταξύ επιλεγμένων χωρών που έχουν χαμηλό αριθμό κρουσμάτων, χωρίς να είναι αναγκαίο να τεθούν οι επισκέπτες σε καραντίνα.

Αλλά τα σχέδια αυτά καθυστερούν, δήλωσαν αξιωματούχοι, εν μέσω νέα έξαρσης των κρουσμάτων σε χώρες της ανατολικής Ασίας που είχαν προηγουμένως θέσει υπό έλεγχο το ξέσπασμα των περιστατικών.

"Καθυστερούμε την απόφαση για ρυθμίσεις ‘ταξιδιωτικής φυσαλίδας’ προς το παρόν δεδομένης της κατάστασης με τα κρούσματα σε άλλες χώρες", δήλωσε στο Reuters ο Ταουισίν Ουισανουγιοτίν, εκπρόσωπος της ομάδας δράσης της Ταϊλάνδης για τον κορονοϊό.

Οι ξένες αφίξεις στην Ταϊλάνδη σημείωσαν βουτιά 66% το πρώτο εξάμηνο στους 6,69 εκατ. επισκέπτες. Η τουριστική βιομηχανία έχει προειδοποιήσει ότι φέτος μπορεί να εξανεμιστούν έσοδα ύψους 1,6 τρισεκ. μπατ (51,5 δισεκ. δολάρια). Για το σύνολο του 2019, η Ταϊλάνδη είχε αριθμό ρεκόρ 39,8 εκατ. τουριστών, οι οποίοι ξόδεψαν 1,93 τρισεκ. μπατ.

"Η Ιαπωνία, το Χονγκ Κονγκ και η Νότια Κορέα ήταν μεταξύ των χωρών υπό εξέταση (για μια ‘ταξιδιωτική φυσαλίδα’) διότι αυτές οι περιοχές είχαν χαμηλό αριθμό κρουσμάτων αλλά τώρα έχουν διψήφιο αριθμό άρα οι συζητήσεις καθυστερούν", δήλωσε ο Ταουισίν, αναφερόμενος στον νέο ημερήσιο αριθμό κρουσμάτων.

https://www.capital.gr/diethni/3473016/i-tailandi-kathusterei-ta-sxedia-gia-dimiourgia-zonis-asfalon-metakiniseon-me-epilegmenes-xores

Αποσυνδεδεμένος YanniF

  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • iOS 10.3.4 iOS 10.3.4
  • Browser:
  • Safari 10.0 Safari 10.0
Απ: κορωνοϊός Covid-19
« Απάντηση #74 στις: Αύγουστος 09, 2020, 20:01:38 μμ »
Δύο αλλοδαποί και μια Ταϊλανδή δοκιμάστηκαν θετικά στην κρατική καραντίνα

Τρεις περιπτώσεις Covid-19 επιβεβαιώθηκαν σε κρατική καραντίνα για περίοδο 24 ωρών, ανέφερε την Κυριακή (9 Αυγούστου) το Κέντρο Κυβέρνησης της Covid-19 Situation Administration (CCSA).

Ήταν η 76η ημέρα χωρίς εσωτερικές υποθέσεις από τον Μάιο.

Οι τρεις νέες περιπτώσεις ήταν όλες ασυμπτωματικές και βρέθηκαν σε κρατικά ξενοδοχεία καραντίνας της Μπανγκόκ. Ένας άνδρας έμπορος στο Μπαγκλαντές, 31, μια ινδική γυναίκα 41 ετών, και μια 30χρονη γυναίκα στην Ταϊλάνδη ξενοδοχειακή υπάλληλος, που είχε επιστρέψει από τις Ηνωμένες Πολιτείες, όλοι έδειξαν θετικές.

Εν τω μεταξύ, ένας ασθενής απολύθηκε μετά την ανάρρωση.

Από τις 9 Αυγούστου, ο συνολικός αριθμός επιβεβαιωμένων κρουσμάτων στη χώρα ανήλθε σε 3.351 (414 σε κρατική καραντίνα) - 142 βρίσκονται υπό θεραπεία, 3.151 έχουν αναρρώσει και απολυθεί και υπήρξαν 58 θάνατοι.

Σε παγκόσμιο επίπεδο, ο συνολικός αριθμός επιβεβαιωμένων κρουσμάτων έφτασε τα 19,8 εκατομμύρια, αυξημένα κατά 261.000 το Σάββατο, 12,7 εκατομμύρια έχουν ανακάμψει ενώ οι θάνατοι ανήλθαν σε 729.000. Η Ταϊλάνδη είναι η 112η μεταξύ των χωρών με τις περισσότερες περιπτώσεις. Οι ΗΠΑ έχουν τον υψηλότερο αριθμό (5,1 εκατομμύρια), ακολουθούμενες από τη Βραζιλία (3 εκατομμύρια) και την Ινδία (2,1 εκατομμύρια).
Life is too short to be living somebody else's dream