Αποστολέας Θέμα: Air asia Eμπειρίες  (Αναγνώστηκε 48150 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lostromos

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 4351
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Firefox 3.6.8 Firefox 3.6.8
Απ: Βάρος Αποσκευών
« Απάντηση #30 στις: Ιούλιος 27, 2010, 19:33:23 μμ »
απο οτι ξερω η εταιρια εχει αλλαξει τα δεδομενα με τις αποσκευες και χρειαζεται να δηλωσεις τι κιλα θα εχεις μαζι σου και αναλογως πληρωνεις απο πριν

Αποσυνδεδεμένος PEROTA

  • **
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Άντρας
  • ERES EN ME MENTE ALGO MAGICO!
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 8.0 MS Internet Explorer 8.0
Απ: Βάρος Αποσκευών
« Απάντηση #31 στις: Ιούλιος 27, 2010, 19:36:43 μμ »
Σωστά το κακό είναι οτι το έμαθα αφού τα είχα κλείσει.Γνωρίζεις πως είναι οι χρεώσεις?

Αποσυνδεδεμένος lostromos

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 4351
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Firefox 3.6.8 Firefox 3.6.8
Απ: Βάρος Αποσκευών
« Απάντηση #32 στις: Ιούλιος 27, 2010, 19:42:31 μμ »

Αποσυνδεδεμένος thailandgr

  • Γενικός συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 8499
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Firefox 3.6.8 Firefox 3.6.8
    • Ταυλανδη - χωρα παραδεισος
Απ: Βάρος Αποσκευών
« Απάντηση #33 στις: Ιούλιος 27, 2010, 19:43:43 μμ »
"Δικό σου είναι αυτό που δεν μπορεί να υπάρξει χωρίς εσένα"
The Little Prince - Antoine de Saint-Exupéry

Αποσυνδεδεμένος lostromos

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 4351
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Firefox 3.6.8 Firefox 3.6.8
Απ: Air asia Eμπειρίες
« Απάντηση #34 στις: Σεπτέμβριος 01, 2010, 14:08:28 μμ »
αν καποιος δεν εχει πληρωσει απο πριν στο εισητηριο μεσα το κομματι με τις αποσκευες τοτε θα αναγκαστει να πληρωσει στο γκισε ανεξαρτητου βαρους που εχει(εως 15κιλα) και ανερχεται στα 314μπατ.

απο θεμα εμπειριων οπως και περσι,φετος για πουκετ ειχαν βαλει μεν καλυτερο αεροπλανο καινουριο airbus αλλα ο πιλοτος δε για μια ακομα φορα λες και οδηγουσε καρο.ηθελα να ηξερα ποιους κανουν πιλοτους και τι εκπαιδευση περνανε.

καθε αλλο ομως παρα εταιρια χαμηλου κοστους.εαν βαλεις την πληρωμη για αποσκευες και οτι πληρωνεις μεσα για να παρεις κατι να φας τοτε η τιμη σχεδον αφτανει αυτην της thai.

Αποσυνδεδεμένος phohm phuy

  • ***
  • Μηνύματα: 254
  • Happiness is the absence of fear and greed
  • OS:
  • Windows Vista Windows Vista
  • Browser:
  • Chrome 5.0.375.127 Chrome 5.0.375.127
Απ: Air asia Eμπειρίες
« Απάντηση #35 στις: Σεπτέμβριος 01, 2010, 14:47:42 μμ »
η  αληθεια  ειναι  οτι  εχει  ακριβυνει  γενικα  η  airasia!  και  κυνηγαει  και  τις  αποσκευες  παρα  πολυ!   εναλλακτικες  nok air  kai  fly12go  (με  τι  τελευταια  δεν  εχω  πεταξει)  και  οι  2  πετανε  απο  don mueng   (το παλιο  αεροδρομιο  της  μπανγκοκ)   αυτη  δε  που  θελω  πολυ  να  την  "κραξω"  ειναι  η  bangkok airways (χωρις  να  χω  πεταξει, και  μαλλον  δε  θα  το  κανω  ποτε)  δεν  μπορω  να  καταλαβω   πως  εχει  μονοπωλιο   σε  ενα  σωρο  αεροδρομια  στην  ταυλανδη  (μηπως  ειναι, ιδιοκτητα???)  λογικο  να  "κοπαναει"  τις  τιμες
still you may find a gem amongst them

Αποσυνδεδεμένος lostromos

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 4351
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Firefox 3.6.8 Firefox 3.6.8
Απ: Air asia Eμπειρίες
« Απάντηση #36 στις: Σεπτέμβριος 01, 2010, 15:01:48 μμ »
ναι απο οτι ξερω το αεροδρομιο στο σαμουι αυτη το εχει φτιαξει

Αποσυνδεδεμένος gioro27

  • **
  • Μηνύματα: 87
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 8.0 MS Internet Explorer 8.0
Απ: Tα νέα της Air Asia
« Απάντηση #37 στις: Οκτώβριος 22, 2010, 12:54:21 μμ »
καλησπερα θα ηθελα να μαθω για την air asia διοτι συμφερει οικονομικα απο bkk gia phuket αν ειναι καλη εταιρεια λογω οτι δεν την γνωριζω
αν καπιος εχει ταξειδεψη να με ενημερωση και αν πρεπει να κλεισω τα εισητιρια απο ιντερνετ η μπορω να τα βγαλω απο μπανγκοκ στο αεροδρομιο
ευχαριστω εκ των προτερων

Αποσυνδεδεμένος ELGEO2

  • ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ
  • ***
  • Μηνύματα: 150
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Firefox 3.6.11 Firefox 3.6.11
Απ: Tα νέα της Air Asia
« Απάντηση #38 στις: Οκτώβριος 22, 2010, 13:49:27 μμ »
Η αεροπορικη εταιρεια air asia  ειναι πολυ καλη ...κλεισε τωρα απο το διαδικτυο...οσο πιο νωρις τοσο καλυτερη τιμη...εγω παντα την προτιμω.στις 27 οκτωβριου θα ταξιδεψω παλι με την air asia.

Αποσυνδεδεμένος pipinomaniac

  • **
  • Μηνύματα: 115
  • OS:
  • Windows Vista Windows Vista
  • Browser:
  • Firefox 3.6.10 Firefox 3.6.10
Απ: Tα νέα της Air Asia
« Απάντηση #39 στις: Οκτώβριος 22, 2010, 14:15:42 μμ »
Η AirAsia ειναι low cost εταιρια.Μεσα στο αεροπλανο δεν σου προσφερουν ουτε νερο δωρεαν...Πρεπει να το πληρωσεις...
Αλλο ενα βασικο μειονεκτημα ειναι το επιτρεπομενο βαρος αποσκευων...Δινουν μονο 15 κιλα...Και εαν κανεις το λαθος και πας στο check-in και η βαλιτσα σου ειναι 25 κιλα,τοτε για τα 10 κιλα παραπανω πληρωνεις προστιμο ισο με αλλο ενα εισιτηριο επιπλεον...
Σου δινεται βεβαια η δυνατοτητα με πολυ λιγα λεφτα να "προαγορασεις" τα εξτρα κιλα την ωρα που εκδιδεις το εισιτηριο σε πολυ φτηνη τιμη...Αν ομως τους τα παρουσιασεις στο "check-in" χωρις να τα εχεις αγορασει απο πριν,ΤΗ ΠΑΤΗΣΕΣ...
Να συμπληρωσω οτι η τελικη τιμη δεν εμφανιζεται στην αρχικη σελιδα αναζητησης του εισιτηριου..Μπορει να λεει "Χ μπατ" ΜΑΖΙ με φορους αεροδρομιων,αλλα εαν προχωρησεις τα βηματα για την εκδοση του εισιτηριου σου προσθετει κι αλλα ποσα για τη βαλιτσα (15 κιλα),αν θελεις insurance,εξτρα κιλα κλπ κλπ...
Το "με συμφερει οικονομικα" δεν ισχυει παντα γιατι οπως προειπα,ειναι low cost εταιρια...
Οι τιμες των εισιτηριων στις low cost εταιριες διαμορφωνονται βαση ζητησης...Υπαρχει μια "αρχικη" τιμη και οσο πλησιαζουμε προς τη μερα που ειναι η προγραμματισμενη πτηση,αναλογα τη ζητηση διαμορφωνεται "προς τα πανω" και σπανιως "προς τα κατω"...
Παραδειγμα...
Ειχαμε προγραμματισει ενα ταξιδι απο Μπανγκοκ για Μακαο...Εκλεισα το εισιτηριο με Air Asia 2 μηνες ΠΙΟ ΠΡΙΝ στα 3200 μπατ πηγαινε-ελα,μεσω του site της...2 μηνες περιπου μετα και συγκεκριμενα μια εβδομαδα πριν την προγραμματισμενη πτηση προς Μακαο,αλλος ενας φιλος εκφραζει την επιθυμια να μας ακολουθησει...Μπαινω επιτοπου στο site της AirAsia για να του κλεισω εισιτηριο και βλεπω οτι η τιμη για τη ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ πτηση που ειχαμε κλεισει,ειχε εκτοξευθει στα 9900 μπατ!!..
ΜΙΑ μερα πριν τη πτηση,ξαναμπαινω στο site και η τιμη ηταν ΠΑΛΙ 3200 ΜΠΑΤ!!!
ΥΠΑΡΧΕΙ ομως εξηγηση...Η AirAsia οσο περνουσε ο καιρος επειδη λογω ζητησης μειωνοντουσαν οι διαθεσιμες θεσεις,ανεβαζε τη τιμη...Μια-δυο μερες ομως πριν τη πτηση,ειχαν μεινει απουλητες θεσεις...Για να δελεασει λοιπον,κατεβασε παλι τη τιμη στην αρχικη προσφορα...ΕΑΝ ομως ειχαν μεινει 2-3 θεσεις τη τελευταια μερα,τοτε μπορει το εισιτηριο να πηγαινε και 10-12.000 μπατ!!!
Αν λοιπον,πας στο αεροδρομιο στη Μπανγκοκ για να βγαλεις τα εισιτηρια ΠΟΤΕ δεν ξερεις τι τιμη θα σου δωσουν...Εξαρταται απο το ποσες ελευθερες θεσεις υπαρχουν...
Οσον αφορα την AirAsia σαν εταιρια,μονο θετικα σχολια μπορω να πω...Αποτελει αναμφισβητητα τη Νο1 επιλογη μου για τις εσωτερικες πτησεις..Δεν ειναι τυχαιο αλλωστε που τα τελευταια χρονια ψηφιζεται ως η κορυφαια low-cost αεροπορικη εταιρια...

Αποσυνδεδεμένος tieland05

  • *
  • Μηνύματα: 10
  • OS:
  • Mac OS X 10.5.8 Mac OS X 10.5.8
  • Browser:
  • Chrome 7.0.517.41 Chrome 7.0.517.41
Απ: Air asia Eμπειρίες
« Απάντηση #40 στις: Οκτώβριος 22, 2010, 18:59:32 μμ »
Ο οικονομικοτερος τροπος να βρεθεις απο τα βορεια της Τσιανγ Μαι μεσα σε 2 ωρες στο πουκετ ειναι με ΑιrAsia.. με απευθειας πτηση , με τιμη γυρω στα 45 ευρω αν το κλεισεις κανα 20ημερο πριν. απο ΒΚΚ και Ντον Μουανγ βεβαια παιζουνε κιαλλες εταιριες για φτηνες εσωτερικες.

Αποσυνδεδεμένος axas

  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 8.0 MS Internet Explorer 8.0
Απ: Air asia Eμπειρίες
« Απάντηση #41 στις: Νοέμβριος 11, 2010, 19:45:05 μμ »
Καλησπερα,σκεφτομαι να κλεισω με την air asia απο Βκκ για πουκετ.Η πτηση μου απο Αθηνα (μεσω Ντοχα) φτανει στις 7.30 (24 Νοε) το πρωι .Μπορει καποιος φιλος,αν γνωριζει,να μου πει μετα απο ποση ωρα, απ 'αυτη της αφιξης μου,να κλεισω την πτηση ?
Γιατι ειναι η πρωτη μου φορα στην Ταυλανδη & δεν γνωριζω τιποτα απο το αεροδρομια της Βκκ.
Γενικα ειναι & το πρωτο μου τοσο πολυωρο ταξιδι με 3 αλλαγες αεροπλανων, μετα απο πολλα χρονια, και τα εχω "παιξει" :P λιγο (εως πολυ...)
Ευχαριστω εκ των προτερων
Ολα αυτα που ειμαστε ειναι το αποτελεσμα ολων αυτων που εχουμε σκεφτει.  <<Σινταρτα Γκαουταμα>>

Αποσυνδεδεμένος lostromos

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 4351
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Firefox 3.6.12 Firefox 3.6.12
Απ: Air asia Eμπειρίες
« Απάντηση #42 στις: Νοέμβριος 11, 2010, 19:54:31 μμ »
λοιπον 24 νοεμβριου εχει πτησεις στις 7:35,8:40,10:50,12:45,14:40,16:55,20:30.21:15 προφανως πετας με καταρ για μπαγκογκ μια εταιρια που δεν συνηθιζει να εχει καθυστερησεις οποτε θα εισαι στην ωρα σου μεχρι να βγεις να περασεις διαβατηρια και αποσκευες θα ελεγα μια ωριτσα για να εισαι μεσα καλο θα ηταν επειδη το αεροδρομιο ειναι μεγαλο να το τρεξεις λιγο για τα διαβατηρια γιατι συνηθως εκει καθυστερεις κανενα μισαωρο σιγουρα.οποτε θα σου ελεγα για 10:50 να εχεις το κεφαλι σου υσηχο και να κανεις μια μικρη βολτα στο αεροδρομιο,να ξεμουδιασεις,να φας κατι αν θες.παντως γνωμη μου ειναι να πεταξεις με thai αν δεις τιμες και το τι σε χρεωνει μετα η airasia βγαινουν σχεδον ιδια λεφτα

Αποσυνδεδεμένος teo

  • **
  • Μηνύματα: 111
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows Vista Windows Vista
  • Browser:
  • Chrome 7.0.517.44 Chrome 7.0.517.44
Απ: Air asia Eμπειρίες
« Απάντηση #43 στις: Νοέμβριος 11, 2010, 19:57:12 μμ »
αν θες.παντως γνωμη μου ειναι να πεταξεις με thai αν δεις τιμες και το τι σε χρεωνει μετα η airasia βγαινουν σχεδον ιδια λεφτα
συμφωνω απολυτα

Αποσυνδεδεμένος Oytopikos

  • ************
  • Γενικός συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 11003
  • Φύλο: Άντρας
  • สมน้ำหน้า
  • OS:
  • Windows Vista Windows Vista
  • Browser:
  • Firefox 3.6.12 Firefox 3.6.12
    • Thailand
Απ: Air asia Eμπειρίες
« Απάντηση #44 στις: Νοέμβριος 11, 2010, 20:07:35 μμ »
Καλησπερα,σκεφτομαι να κλεισω με την air asia απο Βκκ για πουκετ.Η πτηση μου απο Αθηνα (μεσω Ντοχα) φτανει στις 7.30 (24 Νοε) το πρωι .Μπορει καποιος φιλος,αν γνωριζει,να μου πει μετα απο ποση ωρα, απ 'αυτη της αφιξης μου,να κλεισω την πτηση ?
Γιατι ειναι η πρωτη μου φορα στην Ταυλανδη & δεν γνωριζω τιποτα απο το αεροδρομια της Βκκ.
Γενικα ειναι & το πρωτο μου τοσο πολυωρο ταξιδι με 3 αλλαγες αεροπλανων, μετα απο πολλα χρονια, και τα εχω "παιξει" :P λιγο (εως πολυ...)
Ευχαριστω εκ των προτερων

Για ρωτα στην Καταρ...

Έχει κωδικούς πλέον για Πούκετ , μπορεί να σε βολέυει η πτήση.