Αποστολέας Θέμα: Η εμπειρια μου απο την Ταυλανδη και απ'την Chiang Mai  (Αναγνώστηκε 16225 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος frape79

  • **
  • Μηνύματα: 85
  • frape
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Firefox 3.0.5 Firefox 3.0.5
Η εμπειρια μου απο την Ταυλανδη και απ'την Chiang Mai
« στις: Ιανουάριος 24, 2009, 20:36:22 μμ »
                                                                                Μερος πρωτο                                                                                                   βρισκομαι απο νωρις στο Ε.Βενιζελος για την προγραμματισμενη πτηση μου για bkk και απο εκει με εσωτερικη πτηση για την chiang mai,η αγωνια μου
θυμιζε κατι απο μικρο παιδι που περιμενει να ανοιξει το δωρο του την ημερα των χριστουγεννων.
Η πυλη ανοιγει και ετοιμαζομαστε να μπουμε στο αεροσκαφος της ΤΗΑΙ οπου εκει μας υποδεχονται με την κλασσικη τους υποκλιση η χαμογελαστες και εξωτικες
παρουσιες του πληρωματος,για να μη πολυλογω το ταξιδι οσο ευχάριστο και αν προσπαθουνε να το κανουν ειναι κουραστικο για τα δικα μου δεδομενα ,δυστηχως ειχε χαλασει
και το entertaiment system και ουτε μουσικη ουτε ταινια μπορουσες να δεις"που θα παει θα φτασω ελεγα" παρηγορητικα στον εαυτο μου......
                   10 περιπου ωρες αργοτερα η προσγειωση μας βρισκει στο suvanarbumi της bkk οπου εκει θυμηθηκα τα λογια του φιλοu και μελους του site "teosep" οπου
χαρακτηριστικα μου τονισε "οταν κατεβεις απο το αεροπλανο μην χαζεψεις διοτι το αεροδρομιο ειναι τεραστιο και πρεπει να βιαστεις ........ποσο δικιο ειχε  παιδια
το αεροδρομιο για οσους δεν εχουν παει οπως εγω ειναι πραγματικα τεραστιο.Μεχρι να φτασω στο immigration  και να περασω απο κει για να βρισκομαι στη επομενη
πυλη για chiang mai ειχε περασει 1¨30 ωρα στο τσακ εφτασα(ναι ναι χαζευα λιγο δεξια και αριστερα το ομολογω :D)
                     Επομενη σταση με βρισκει στην πολη chiang mai οπου εκει βγαινοντας απο την εξοδο περιμενα μια φιλη να ερθει να με παρει αλλα πουθενα δεν υπηρχε κανενας
φευγοντας και οι τελευταιοι τουριστες εχω μεινει μονος μου στην εξοδο του αεροδρομιου,τηλεφωνο δεν μπορω να παρω διοτι δεν φροντισα να κανω roaming πριν φυγω πισω
δεν μπορω να ξαναμπω διοτι οι πορτες ειναι μονο για εξοδο και οι αστυνομια δεν με αφηνει να ξαναμπω και προσπαθω να δω τι θα κανω...??στην προσπαθεια μου να κανω τον
κυκλο και να ξαναμπω στο αεροδρομιο μεσα, με σταματαν 2 αστυνομικοι οπου με σπαστα αγγλικα μου εξηγουν οτι με βλεπουν 30 λεπτα να πηγαινω πανω κατω και αν θελω
βοηθεια...?  :o Αφου τους εξηγω ο αστυνομικος βγαζει το κινητο του και μου λεει καλεσε την φιλη σου και απομακρυνεται διακριτικα 4-5 μετρα για να μην ειναι παρων στην
συνομιλια μου (και παθαινω πλακα μπραβο αστυνομια!!!!) αφου βρηκα την φιλη που απο λαθος περιμενε στις εσωτερικες πτησεις λεω του αστυνομικου να κανει και αυτος
ενα τηλεφωνο στην κοπελα για νατης εξηγησει που ακριβως βρισκομαι....ο ανθρωπος ευγεναστατος το εκανε και μαλιστα προθυμοποιηθηκε να με βοηθησει και με τις βαλιτσες
μου για να μην περιμενω κατω απο τον ηλιο και να παμε κατω απτο υποστεγο!!!!!(αυτα να τα βλεπουν οι ελληνες αστυνομικοι και να μαθαινουν)
                       H συνεχεια με βρισκει να κοιμαμαι στο δωματιο μου για να παρω δυναμεις πριν απο την πρωτη μου εξορμηση στην πολη συνεχιζεται...

By frape79
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 15, 2009, 21:53:04 μμ από frape79 »



kachakohchang

  • Επισκέπτης
Απ: Η εμπειρια μου απο την Ταυλανδη και απτην Chiang Mai
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 24, 2009, 21:20:39 μμ »
Φιλε απο την πρωτη φορα που φτανεις στο "παραδεισο" καταλαβαινεις....
Κατι εχει αλλαξει λες... κ σιγουρα ετσι ειναι...Το νιωθεις μερα με την μερα ωρα με την ωρα...ολα διαφορετικα...

Αποσυνδεδεμένος orbitech

  • **
  • Μηνύματα: 192
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows Vista Windows Vista
  • Browser:
  • Firefox 3.0.5 Firefox 3.0.5
Απ: Η εμπειρια μου απο την Ταυλανδη και απτην Chiang Mai
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 24, 2009, 21:24:51 μμ »
Πηρες μια πρωτη γευση φιλε μου για το τι παει να πει Ταυλανδη και για τους ανθρωπους της.
Ελπιζω και το υπολοιπο ταξιδι σου να ηταν εξισου συναρπαστικο και να περασες πολυ καλα.
Να σε ευχαριστησω παλι για την εξυπηρετηση που μου εκανες και σε περιμενω να τα πουμε και απο κοντα για καφεδακι..

Αποσυνδεδεμένος frape79

  • **
  • Μηνύματα: 85
  • frape
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Firefox 3.0.5 Firefox 3.0.5
Απ: Η εμπειρια μου απο την Ταυλανδη και απτην Chiang Mai
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 24, 2009, 21:35:21 μμ »
ναι παιδια πηρα μια γευση απο τον παραδεισο και τους ανθρωπους,ακομα εχω πολλα να γραψω και το κανω με μεγαλη χαρα  :D
(φιλε orbitech  μολις συνελθω απο την απογοητευση που εφαγα και ακομα τρωω που βρισκομαι πισω στην Αθηνα εννοειται πως θα παμε για καφεδακι!) :D

Αποσυνδεδεμένος orbitech

  • **
  • Μηνύματα: 192
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows Vista Windows Vista
  • Browser:
  • Firefox 3.0.5 Firefox 3.0.5
Απ: Η εμπειρια μου απο την Ταυλανδη και απτην Chiang Mai
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 24, 2009, 21:44:04 μμ »

(φιλε orbitech  μολις συνελθω απο την απογοητευση που εφαγα και ακομα τρωω που βρισκομαι πισω στην Αθηνα εννοειται πως θα παμε για καφεδακι!) :D

Eμ στα ελεγα.. Να πω οτι δεν στα λεγα οπως φανταζομαι και ο φιλος σου; Υπομονη.. Πασχεις απο κλασσικη Ταιλανδιτιδα. Αρρωστια ποθ αν δεν προσεξεις θα γινει ανιατη.. :D

Αποσυνδεδεμένος thailandgr

  • Γενικός συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 8499
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Firefox 3.0.5 Firefox 3.0.5
    • Ταυλανδη - χωρα παραδεισος
Απ: Η εμπειρια μου απο την Ταυλανδη και απτην Chiang Mai
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 24, 2009, 23:25:23 μμ »
(φιλε orbitech  μολις συνελθω απο την απογοητευση που εφαγα και ακομα τρωω που βρισκομαι πισω στην Αθηνα εννοειται πως θα παμε για καφεδακι!) :D

Ελα βρε αυριο στην συναντηση να τα πουμε Live ...
"Δικό σου είναι αυτό που δεν μπορεί να υπάρξει χωρίς εσένα"
The Little Prince - Antoine de Saint-Exupéry

Αποσυνδεδεμένος frape79

  • **
  • Μηνύματα: 85
  • frape
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Firefox 3.0.5 Firefox 3.0.5
Απ: Η εμπειρια μου απο την Ταυλανδη και απτην Chiang Mai
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 25, 2009, 11:22:38 πμ »



Ελα βρε αυριο στην συναντηση να τα πουμε Live ...
                                                                                                                                                                                                                                   μακαρι να μπορουσα λογω οικογενειακης υποχρεωσης δεν θα μπορεσω ,θα χασω αλλη μια συναντηση ,αλλα που θα παει θα βρεθουμε ολοι στην επομενη θελω να πιστευω.καλα να περασετε παιδια... :D                                                                                                                                                                                                                                     
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 25, 2009, 20:09:09 μμ από thailandgr »

Αποσυνδεδεμένος Louis de Funès

  • ***
  • Μηνύματα: 322
  • Φύλο: Άντρας
  • TIT - This is Thailand
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Firefox 3.0.5 Firefox 3.0.5
Απ: Η εμπειρια μου απο την Ταυλανδη και απτην Chiang Mai
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 25, 2009, 11:51:44 πμ »
(αυτα να τα βλεπουν οι ελληνες αστυνομικοι και να μαθαινουν)                 
Φιλε φραπε τα εχουμε σηζητησει και αλλου και χαιρομαι που το παρθενικο σου ταξιδι στεφθηκε με επιτυχια. Περιμενω ομως τα αναλυτικα σου νεα γιατι ακομα δεν εχεις μπει στο ψητο. Τωρα για την εμπειρια σου με τους αστυνομικους, ισως στην Τσιανγκ Μαι να ειναι πιο φιλικοι αλλα επετρεψε μου να επεμβω και να πω οτι σταθηκες τυχερος. Ισως επειδη ειναι και αεροδρομιο να ειναι πιο προσεκτικοι. Η γνωμη μου ειναι καλυτερα μακρια και αγαπημενοι. Αν ρωτησεις ενα μεσο Ταυλανδο να σου αναφερει τις δυο ταξεις εργαζομενων με τη χειροτερη φημη το πιθανοτερο ειναι να σου απαντησει αστυνομικοι και ταξιτζηδες! Φυσικα αυτο δεν ισχυει μονο στην Ταυλανδη. Καλη προσγειωση και οταν συνελθεις περιμενουμε να μπεις στο ψητο    ;)

Αποσυνδεδεμένος ELGEO2

  • ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ
  • ***
  • Μηνύματα: 150
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Firefox 2.0.0.20 Firefox 2.0.0.20
Απ: Η εμπειρια μου απο την Ταυλανδη και απτην Chiang Mai
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 25, 2009, 13:18:58 μμ »
  τριτη μεσημερι   27 ιανουαριου θα ειμαι στην chiang mai............................................ερχομαι.....και μετα  ακομη πιο βορεια ...........

Αποσυνδεδεμένος frape79

  • **
  • Μηνύματα: 85
  • frape
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Firefox 3.0.5 Firefox 3.0.5
Απ: Η εμπειρια μου απο την Ταυλανδη και απτην Chiang Mai
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 25, 2009, 21:50:55 μμ »
  ΜΕΡΟΣ ΔΕΥΤΕΡΟ                                                                                                                                                                                                                                                         Λοιπον για να μπω στο ψητο οπως ειπε και ο φιλος "ΛΟΥΙ ΝΤΕ ΦΙΝΕΣ" περασα υπεροχα,η διαμονη ολο αυτον τον καιρο εγινε σε ενα συγκροτημα ενοικιαζομενων δωματιων οπου το ενοικιο ξεκινουσε απο τα 3000μπατ το μηνα συμπεριλαμβανομενα φως,νερο,a/c και γραμμη ιντερεντ(κατι σαν studio 20 τ.μ) η τοποθεσια ηταν πισω απο το αεροδρομιο της chiang mai στην περιοχη hang dong (αν θυμαμαι σωστα).Ξεχυνομαι στην πολη με συμμαχο ενα παπακι και παρολο που στο μυαλο μου ειχα ευκολη την οδηγηση με το αγγλικο συστημα μετα τα πρωτα μετρα που εκανα προτιμησα να κατσω στα αυγα μου και να αφησω τις οδηγικες μου ικανοτητες για τους γνωριμους δρομους της Αθηνας.Παρολο που αρκετες φορες μου εσβυσε το παπι στο φαναρι και το φαναρι ειχε αναψει ή που αρκετες φορες αλλαξα λωριδα καπως ατσαλα τρομαζοντας τους διερχομενους οδηγους κανενας ποτε δεν μου φωναξε και κανενας δεν με στολισε με τον ηχο της κορνας που τοσα συχνα εχουμε κανει δευτερη φυση μας εδω στην Ελλαδα.
                        Φτανω σε κεντρικο σημειο της πολης στο δρομο tha pae road οπου βλεποντας την τεραστια πλατεια και το τειχος που δεσποζε χωριζοντας την πολη απο το ποταμι αποφασιζω να διασχιζω πεζος τους δρομους στριβοντας και μπαινοντας σε οποιοδηποτε στενακι ή δρομο για να γευτω την χωρα και να ανακατευτω με τους ταυλανδους!!!Κατα την εξορμηση μου πιανω τον εαυτο μου να περπατα με ενα χαραγμενο χαμογελο στο προσωπο και οχι αδικα αλλωστε αφου απο τα περισσοτερα μερη που μπηκα οι συνεχεις υποκλισεις,τα χαμογελαστα προσωπα,και οι χαιρετισμοι απο διαφορες γυναικειες φωνες με τον πρωτογνωρο ηχο στα αυτια μου του "SAWADEE KHA" δικαιολογουσαν την εκφραση μου!
                        Εντυπωση μου εκανε οι παρα πολλες καντινες που ετοιμαζαν φαγητο στους γυρω δρομους,η μυρωδιες απο τηγανητο κοτοπουλο και σκορδου ακομα βρισκονται στην μυτη  μου!Σταση λοιπον για ρυζι με βοδινο σε μια καντινα και αμεσως μετα την πρωτη μπουκια ζηταω επειγοντως νερο .... :D ενταξει ειπαμε ρε παιδια να φαμε πικαντικο  αλλα αυτο ηταν πυραυλος,μιλαμε πολυ καυτερο για καποιον που δεν εχει συνηθισει οπως εγω!Το απογευματακι υστερα απο ενα τριωρο περπατημα στην πολη και τους διαφορους ναους που επισκεφτηκα με βρισκει πισω στο δωματιο για λιγη ξεκουραση και γεμισμα μπαταριων για το βραδυνο "night bazaar"
                               "προσπαθω να ανεβασω καποιες φωτο αλλα καποιο προβλημα δεν μπορω να συνδεθω στο imageshack θα προσπαθησω αυριο  με το καλο..!

« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 27, 2009, 22:13:48 μμ από frape79 »

Αποσυνδεδεμένος Markos

  • ΜΕΛΟΣ Δ.Σ
  • *****
  • Μηνύματα: 1396
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Chrome 1.0.154.43 Chrome 1.0.154.43
Απ: Η εμπειρια μου απο την Ταυλανδη και απτην Chiang Mai
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 26, 2009, 10:23:28 πμ »
Ανυπομονώ τις επόμενες περιγραφές σου για μία από τις αγαπημένες μου πόλεις στην Ταϊλάνδη...

Πρέπει να ψάξω να βρω φωτογραφίες να ανεβάσω και εγώ...
Η ζωή δε μετριέται από τις αναπνοές που παίρνουμε, αλλά από τα μέρη και τις στιγμές που μας κόβουν την ανάσα!!!!

Αποσυνδεδεμένος frape79

  • **
  • Μηνύματα: 85
  • frape
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Firefox 3.0.5 Firefox 3.0.5
Απ: Η εμπειρια μου απο την Ταυλανδη και απτην Chiang Mai
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 26, 2009, 23:10:44 μμ »
Ανυπομονώ τις επόμενες περιγραφές σου για μία από τις αγαπημένες μου πόλεις στην Ταϊλάνδη...

Πρέπει να ψάξω να βρω φωτογραφίες να ανεβάσω και εγώ...
απο οτι καταλαβα το Imageshack  παιρνει φωτος μεχρι 1.53mb επομενος αυτες που εχω απο την ψηφιακη που ειναι σχεδον 3 mb θελουν resize και μετα ανεβασμα,αν εχεις ανεβασε φωτος πολυ θα μου αρεσε ναδω μερη τα οποια επισκεφτηκα η οχι,αν ξερει κανεις καναν αλλο τροπο για αγρηγορο ανεβασμα ασ μου πει μιας και ειμαι λιγο σκραπας απο κομπιουτερ :D

Αποσυνδεδεμένος thailandgr

  • Γενικός συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 8499
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Firefox 3.0.5 Firefox 3.0.5
    • Ταυλανδη - χωρα παραδεισος
Απ: Η εμπειρια μου απο την Ταυλανδη και απτην Chiang Mai
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 26, 2009, 23:16:58 μμ »
@frape79 δοκιμασε το http://photobucket.com/.
Ανοιγεις λογαριασμο κανεις εκει φακελο και τις εχεις μαζεμενες κατα οπως θες εσυ .
Καλο ειναι αυτες που ανεβαζεις να τις κανεις 800χ600 ( εαν δεν τις κανεις εσυ τις κανει το forum απο μονο του αλλα το σκιζεις )

Πχ δες τα δικα μου Albums http://s483.photobucket.com/albums/rr195/villasg/

Συγχώνευση : Ιανουάριος 26, 2009, 23:18:35 μμ
Α και για resize μαζικο δοκιμασε το
Batch Image Resizer
http://www.jklnsoft.com/
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 26, 2009, 23:18:35 μμ από thailandgr »
"Δικό σου είναι αυτό που δεν μπορεί να υπάρξει χωρίς εσένα"
The Little Prince - Antoine de Saint-Exupéry

Αποσυνδεδεμένος frape79

  • **
  • Μηνύματα: 85
  • frape
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Firefox 3.0.5 Firefox 3.0.5
Απ: Η εμπειρια μου απο την Ταυλανδη και απτην Chiang Mai
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 27, 2009, 23:43:50 μμ »
                                                                          ΜΕΡΟΣ ΤΡΙΤΟ
             Ξεκιναω λοιπον για το night bazzar οπου στο μυαλο μου και χωρις να ξερω (πιστευα οτι προκειται για ενα μικρο παζαρι μερικων παγκων) βρισκομαι σε ενα δρομο οπου βρισκονται εκατονταδες παγκοι μικροπωλητων..τι θες? παπουτσια,ρουχισμο,ζωνες,αναμνηστικα,φωτιστικα,τσαντες,κοσμηματα,φαγητο? Ναι ναι τα εχουμε ολα...και ακομα παρα περα...!Σκεφτηται κατι  το σαν το παλαιο μοναστηρακι στα τελη της δεκαετιας του 80 οπως το θυμαμαι πιτσιρικας τοτε  οπου εκλεινε η Ερμου απο την Πειραιως μεχρι σχεδον πανω το Συνταγμα σε νυχτερινη μορφη...Ο κοσμος λογω το οτι στην μεση η κυκλοφορια δεν ειχε διακοπη για τα αμαξια ηταν στριμωγμενος και μαζεμενος ασφυκτικα,οι χαιρετισμοι και οι παροτρυνσεις των μικροπωλητων ακομα αντηχουν στα αυτια μου"hey mister come good watch here" "hey good price for you lucky elephant for 1500baht.."βεβαια υπηρχαν και οι αλλοι "hello good massage for your feet come come..." αυτοι θα ηταν οι πιο εμπειροι σκεφτηκα διοτι οι περισσοτεροι δεν σου απεφθηναν τον λογω παρα μονο εαν κοιτουσες την πραματια τους.Παρα πολλοι τουριστες οπου και εαν κοιτουσες ανακατεμενοι με τους ταυλανδους μια υπεροχη εικονα οπου ξαφνικα μεσα στον χαμο που γινοταν βλεπω 6-7 αγγλοφωνους τουριστες να κυκλοφορουν με τα μπουκαλια μπυρας στο χερι και να τραγουδανε καποιο σκοπο που δεν πολυ καταλαβα κουβαλωντας και εναν απο αυτους ντιρλα απο το μεθυσι(αρε μπυρα παλι εκανες το θαυμα σου)!!!
              Παρολο το περπατημα οσο περναγε η ωρα αρχισα να κρυωνω ,εδω να πω οτι τα βραδια στην chiang mai μην κανετε το λαθος να μην εχετε ενα μακρυμανικο ειδικα στο φευγα που ημουν πανω στο παπακι εκανε κρυο αρκετοι ηταν και αυτοι που ειχαν προνοησει και μιλαω για τωρα τον Ιανουαριο που ημουν εκει.Στροφη λοιπον σε ενα παραδρομο οπου η μυτη μου πιανει μυρωδιες (πικαντικες κυριως ;)και βρισκομαι μπροστα απο την γνωστη εικονα των μικρων καντινων με τα πλουσια εδεσματα και ξεκιναω σαν αλλος Μαμαλακης να δοκιμαζω τα παντα απο λιγο,καλαμακι με χοιρινο ,με κοτοπουλο και το αγαπημενο μου καλαμακι με καλαμαρι και noodles!!! Προχωροντας παρατηρω μεγαλη ουρα σε μια καντινα οπου πουλουσε κατι σαν γλυκο και εξηγουμαι..ο τυπος εβαζε σε ενα σακουλακι βραστο γαλα με κομματακια πολυχρωμα απο ζελε νομιζω και ενα αυγο στο τελος...ηθελα να δοκιμασω αλλα ειχε τρομερη ουρα δεν πειραζει την επομενη φορα.....
               Το επομενο πρωινο με βρισκει στο PANTY PLAZA ενα καταστημα οπου πωλιουνται μονο αναλωσιμα κομπιουτερς και ηλεκτρονικα ειδη οπου αφου χαζεψα κατεληξα σε ενα εστιατοριο για φαι μαζι με την φιλη και ξεναγο μου στην πολη,ολα καλα το φαι υπεροχο αλλα μιση ωρα αργοτερα κατι δεν πηγαινε καλα ,δεν μπορουσα να παρω τα ποδια μου,ηθελα τοσο να περπατησω μεσα στην πολη αλλα κατι δεν πηγαινε καλα,η φιλη μου πρεπει να παρει το παπι και να παει στην δουλεια και γω λογω το οτι δεν αισθανομουν καλα αποφασιζω να παρω ενα taxi  η ενα τουκ τουκ να παω στο δωματιο,ελα ντε που οταν δεν θες οδηγο τουκ τουκ βρισκονται παντα μπροστα σου ή σταματανε απο μονοι τους και σου λενε αν θες να πας καπου και τωρα που τον ηθελα δεν εβρισκα κανεναν!!!Υστερα απο μιση ωρα περπατηματος βρισκω εναν οδηγο ο οποιος ετρωγε στματημενος σε μια ακρη του δρομου τον παιρνω και φευγουμε(δεν ξερω πως οδηγανε οι αλλοι αλλα ο τυπος πηγαινε με χιλια,τωρα λεω θα αναποδογυρισουμε και θα γινουμε και θεαμα ;) αφου φτανουμε και μπαινω στο δωματιο λες και καποιος πατησε καποιο κουμπι και αρχισα να κανω εμετους σε σημειο που φοβηθηκα οτι θα μεινω στο τοπο!! 1 ωρα αργοτερα η διαροια με αποτελειωσε και με εριξε στο κρεββατι,πηρα ευτυχως καποια imodium και depon που ειχα φροντισει να φερω και αργοτερα η φιλη μου εφερε και καποια χαπια απο το φαρμακειο για σπασμους που εκανε το στομαχι μου ευτυχως αυτο κρατησε 2 μερες αλλιως με εβλεπα για νοσοκομειο!! απο κατω βλεπεται το υπεροχο γευμα που εφαγα αλλα το στομαχι μου και οργανισμος μου δεν αντεξε........συνεχιζεται...........
































« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 27, 2009, 23:51:29 μμ από thailandgr »

Αποσυνδεδεμένος pipinomaniac

  • **
  • Μηνύματα: 115
  • OS:
  • Windows Vista Windows Vista
  • Browser:
  • Firefox 3.0.5 Firefox 3.0.5
Απ: Η εμπειρια μου απο την Ταυλανδη και απτην Chiang Mai
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 28, 2009, 01:05:29 πμ »
Μπα...δεν ειναι απο το γευμα της φωτογραφιας...Ειναι απο τις καντινες που ετρωγες στους δρομους..
Οταν δηλητηριαζεσαι απο φαγητο,χρειαζονται συνηθως 12-16 ωρες για τα πρωτα συμπτωματα...
Γι αυτο βασικος κανονας ειναι οτι ΔΕΝ τρωμε ΠΟΤΕ απο το δρομο...Εκτος και αν εχουμε στομαχι που λιωνει σιδερα,η το "γυμνασουμε" σιγα-σιγα σε αυτου του ειδους τα φαγητα...