Αποστολέας Θέμα: Η εμπειρια μου απο την Ταυλανδη και απ'την Chiang Mai  (Αναγνώστηκε 16222 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ant

  • *
  • Μηνύματα: 25
  • OS:
  • Windows Vista Windows Vista
  • Browser:
  • Microsoft Internet Explorer 7.0 Microsoft Internet Explorer 7.0
Απ: Η εμπειρια μου απο την Ταυλανδη και απτην Chiang Mai
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 28, 2009, 09:54:41 πμ »
φιλε κουκλα η ciang mai το ηγυναικα μου εινε απο κει οσο για το ποβλημα απο το φαγητο την επαθα απο σοκολατα σ ko samui ευτυχως ο φιλος μου βρηκε φαμακειο ς 5 το πρωι

Αποσυνδεδεμένος frape79

  • **
  • Μηνύματα: 85
  • frape
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Firefox 3.0.5 Firefox 3.0.5
Απ: Η εμπειρια μου απο την Ταυλανδη και απτην Chiang Mai
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 28, 2009, 11:19:18 πμ »
Αστα να πανε αμα την παθεις,τωρα ειμαι παθων και ξερω ,οπως ειπε ο φιλος pipipomaniac "πρεπει να γυμνασεις το στομαχι "σιγα σιγα... ;)

Αποσυνδεδεμένος ant

  • *
  • Μηνύματα: 25
  • OS:
  • Windows Vista Windows Vista
  • Browser:
  • Microsoft Internet Explorer 7.0 Microsoft Internet Explorer 7.0
Απ: Η εμπειρια μου απο την Ταυλανδη και απτην Chiang Mai
« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 30, 2009, 13:29:32 μμ »
η γνωμη μου για την ται αστυνομια  δεν εινε κ η καλυτερη τη θεωρο μαλλον εχθρικη προς εμας αντιθετως η τουριστικη αστυνομια εινε ολα τα λεφτα κ εκει πρεπει κατα τη γνωμη μου ν αποταθουμε αν εχουμε καποιο προβλημα το λεω αυτο απο προσωπικη εμπειρια

Αποσυνδεδεμένος frape79

  • **
  • Μηνύματα: 85
  • frape
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Firefox 3.0.5 Firefox 3.0.5
Απ: Η εμπειρια μου απο την Ταυλανδη και απτην Chiang Mai
« Απάντηση #18 στις: Ιανουάριος 30, 2009, 14:24:32 μμ »
η γνωμη μου για την ται αστυνομια  δεν εινε κ η καλυτερη τη θεωρο μαλλον εχθρικη προς εμας αντιθετως η τουριστικη αστυνομια εινε ολα τα λεφτα κ εκει πρεπει κατα τη γνωμη μου ν αποταθουμε αν εχουμε καποιο προβλημα το λεω αυτο απο προσωπικη εμπειρια
σιγουρα δεν αντιλεγω απλα εγω γραφω τα γεγονοτα οπως αυτα εξελιχθησαν και μου εκαναν εντυπωση,για παραδειγμα θα μπορουσε ο αστυνομικος να μου πει"οκ πηγαινε μεσα ξανα στο αεροδρομιο και βρες ενα καρτοτηλεφωνο παρε μια καρτα και τηλεφωνησε της οπως ειχα σκοπο να κανω + θα μπορουσε να μην προσφερθει καν να μου κουβαλησει τις βαλιτσες"ισως ηταν απλα καλος ανθρωπος..... :D

Αποσυνδεδεμένος frape79

  • **
  • Μηνύματα: 85
  • frape
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Firefox 3.0.6 Firefox 3.0.6
Απ: Η εμπειρια μου απο την Ταυλανδη και απτην Chiang Mai
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουάριος 26, 2009, 00:42:34 πμ »
                                                        ΜΕΡΟΣ ΤΕΤΑΡΤΟ

                Υστερα απο 2 μερες συνεφερα απο την τροφικη δηλητηριαση και ηρθε η ωρα να δω το sunday bazaar οπου και παλι εκανα λαθος,αν πριν πιστευα οτι το Night bazar ηταν μεγαλο αυτο εδω ηταν τεραστιο και οταν λεμε τεραστιο εννοουμε ΤΕΡΑΣΤΙΟ!!!!Γινεται καθε κυριακη στο κεντρο της πολης και επαθα την πλακα μου...δρομοι και παραπλευρα δρομακια τιγκα απο παγκους,κοσμος πατα με να σε πατω στις 2μιση ωρες οπου περπαταγα δεν τα ειχα δει ολα να φανταστειτε...Καποια στιγμη μου ηρθε ορεξη να παρω μπυρα απο μια καντινα,πραγματικα λοιπον την αγορασα αλλα ηθελα καπου να καθισω και μιας και δεν υπηρχαν καρεκλες εκει γυρω σκεφτομουν που να παω...στην απορια μου αυτη που την διακρινε η κοπελα της καντινας μου εδωσε και την λυση...μου λεει λοιπον ελα να κατσεις πισω απο την καντινα στις δικες μου καρεκλες που εχουμε για μας και πραγματικα μου ανοιξε το φως για να βλεπω πισω απο την καντινα σε ενα μικρο χωρο και απολαυσα την μπυρα μου ξεκουραζοντας τα ποδια απο το περπατημα,στο καπακι λοιπον θελαμε να παμε τουαλετα μας ειπε πως πιο κατω εχει καποιες τουαλετες με 5 μπατ το ατομο αν θυμαμαι καλα αλλα αν θελουμε μπορουμε να παμε και στο αστυνομικο τμημα να ρωτησουμε που ηταν διπλα!!!!! ??? ??? ???πραγματικα λοιπον πηγαμε στο αστυνομικο τμημα οπου ρωτοντας εναν αστυνομικο που ηταν στην πυλη μας αφησε και πηγαμε στις τουαλετες της αστυνομιας που βρισκοταν στο ισογειο χωρο του τμηματος(τωρα δεν ξερω αν το κανανε διοτι ηταν και το παζαρι διπλα και θελανε να εξυπηρετησουνε τον κοσμο παντως εμενα μου εκανε μεγαλη εντυπωση οπως και να εχει...αντε να πας στην Ελλαδα να πεις θελω να παω τουαλεττα....το αλλο με τον τοτο το ξερετε??? :D)
                 Ξημερωμα επομενης και βουρ για chiang mai zoo βρισκεται κανα 20 λεπτο απο το κεντρο της πολης μαλιστα πηγαινοντας κοψαμε δρομο απο την "πανεπιστημιουπολη" οπου χαρηκα πολυ τους φοιτητες με τις στολες τους ασπρο πουκαμισακι μπλε σκουρο παντελονι( αν θυμαμαι καλα)αντε παλι ποδαροδρομο καθως ο ζωολογικος κηπος ειναι αρκετα μεγαλος και καπου στο κεντρο του κηπου βρισκεται και ενα "ενυδρειο" chiang mai aquarium οπου εκει το μονο για το οποιο "στραβωσα"¨ηταν οτι μου ζητησανε να πληρωσω διπλασια τιμη στην εισοδο για να μπω...ειπα στην συνοδο μου να παρει 2 κανονικα και να με συναντησει στην εισοδο που δινουμε τα εισητηρια(αντε παλι βρηκα την λυση σκεφτηκα) αλλα δυστυχως λογαριαζα χωρις τον ξενοδοχο καθως τα εισητηρια για τους "ξενους" ειναι πρασινου χρωματος και για τους ντοπιους μπλε(ή το αναποδο) και ετσι δεν την γλυτωσα......!!!!
                  Απο τον ζωολογικο κηπο ξεκιναει ενας δρομος που σε παει στους κοντινους λοφους και στον ναο wat doi suthep οπου 306 σκαλια σε οδηγουνε στο στην κορυφη και στον ναο η θέα πραγματικα υπεροχη και οσο βραδιαζε και εβλεπες τα φωτα της πολης απο κατω ηταν ακομα πιο μαγευτικα....καπου εκει στο προαυλιο του ναου υπηρχε μια σειρα απο καμπανες "λενε πως πρεπει να κανεις μια ευχη και να τις χτυπησεις ολες για να πραγματοποιηθει οπως μου ειπαν" μου αρεσε το "παραμυθακι" και ετσι σαν αλλος "κουασιμοδος" αρχισα να χτυπαω τις καμπανες...ντιγκ...ντογκ...!!!!
                  Φευγοντας απο το ναο και ανεβαινοντας ακομα πιο ψηλα επισκεφτηκαμε μια φυλη που ζουσε στα βουνα(νομισα πως θα ειναι εκεινη η φυλη με τους μακρυλαιμηδες που ειχα δει σε καποιο ντοκιματερ αλλα τελικα δεν ηταν)αλλα δεν χαλαστηκα καθολου καθως το τοπιο ,ο κηπος με τα σπανια ανθη,και ο διαγωνισμος τοξου που ειχε με αποζημιωσαν με το παραπανω....!!!(προσοχη ο δρομος ειναι αρκετα ανηφορικος το παπακι τα ειχε φτυσει ανεβαινα με πρωτη πολλες φορες καθως με δευτερα δεν μπορουσα να ανεβω,επισης ο δρομος ειναι γεματος λακουβες και σε μερικα σημεια τοσο στενος που αν βρεθουν 2 αμαξια ενας απο τους δυο θα πρεπει να κανει πισω για να περασει ο αλλος, επισης θα το ξαναπω εκει πανω εχει κρυο τα κοντομανικα ηταν μονο για μελλοντικους επιδοξους ραμπο!!
                  Επομενη μερα και δεν θα μπορουσα να μην παω στο παρκο ελεφαντων "maesa camp elephant" πραγματικα τρομερα τοπια ,οι ελεφαντες κανουν απιθανα πραγματα μεχρι που ζωγραφιζανε ,τα εκθεματα τους ξεκινουσαν για τους υποψηφιους αγοραστες απο τα 4000 μπατ μεχρι 6500μπατ!!!το μεγαλο γελιο ειναι οταν φτασει η ωρα να τους ταισεις...(1 τσαμπι μπανανες καθε 3 δευτερολεπτα κατεβαζουν) ;D ειχε να κανεις και βολτα με τους ελεφαντες στο δασος με 800μπατ για κανα τριωρο αλλα δεν το τιμησα το σπορ καθως το στομαχι μου ,μου επαναλαμβανε μια λεξη...."πειναω"!!!!

εισοδος στο ζωολογικο κηπο


μπορει να γερασε αλλα ακομα φερνει λεφτα στο ταμειο...


ωρα γαι ζωγραφικη


ολοι τρεξαν να αγορασουν...


μολις ειδαν τις τιμες εξαφανιζολ


αρε να ξυπνας το πρωι και να βλεπεις....αυτο


παρκο ελεφαντων...


ναος wat doi suthep


doi suthep


χτυπα τις καμπανες και η ευχη σου θα πραγματοποιηθει


150 σκαλια μεχρι εδω αντε ακομα 156 για την κορυφη...


αμα ηταν πιο αποτομα(που δεν ειναι) και φας σαβουρδα θα μετρησεις 306 σκαλια.....προσεχε


village of the mountain tribe απο ψηλα


εριξα ενα αραλικη εκει πανω...αχ τεμπελιες τεμπελιες


παρατηρητηριον....εις διπλουν


εχουμε και πισινα...


αλλα και καταρακτη (μινιον)


οι κοπελες φοραγαν αυτες τις στολες και βγαιναν φωτογραφιες...


μικρο παζαρι μεσα στο χωριο


για να γινεις Σουμαχερ απο καπου πρεπει να ξεκινησεις


ναος μεσα στο χωριο


με μνημειο τα λογια του βασιλια απο καποια ομιλια του...


διαγωνισμος τοξου πρωτα ο ταιλανδος βρηκε στοχο.....


μετα εγω....


γαμωτο που να πηγε το βελος ....


εσκυψα το κεφαλι το οτι εχω δει το ρομπεν τον δασων σε ολες τις εκδοσεις απο το 60 δεν βοηθησε ,τα γελια δικαιολογημενα...ρε που το πεταξε ο φαρανγκ το βελος ακομη το ψαχνουν...


τα παιδακια ξεκινησαν να παιζουν βλεποντας ηλιο


αλλα οπως ειπα εκει πανω κανει κρυο..η φωτια παντα μαζευει κοσμο γυρω της....


πιστος συντροφος σε ολο αυτο το ταξιδι οκ κυριος απο κατω και ας ειχε και 50000χλμ
σε ευχαριστω honda


*στο sunday bazaar βρηκα και κρεπες .πιασε μια μπανανα σοκολατα μπισκοτο ειπα...
?????τιιιι θελεις μπισκοτο στην κρεπα πρωτη φορα το ακουω μου ειπε...χαλαλι..
*υπηρχε ενα μερος "umbrella village" με παραδοσιακες ομπρελες χειροποιητες-οχι δεν ειναι για την βροχη αλλα για διακοσμηση ειναι οτι πρεπει...
*βαριομουν να κανω παζαρια στο παζαρι και ετσι δεν εκανα ποτε, οτι σας αρεσει ο λιγο πιο κατω το εχει στην μιση τιμη και αν οχι μιση παντως αρκετα πιο κατω....(βεβαια αυτο δεν σημαινει να μην κανετε παζαρια)
*η ευχη που εκανα χτυπωντας τις καμπανες ηταν να αξιωθω να ζησω εκει και μακρια απο την Ελλαδα λετε να πιασει....ντινγκ..ντονγκ..!!!!
*2 φορες πηγα να τρακαρω απο τουριστα που εστριβε αριστερα με αναμμενο φλας (ξεχασμενο) για δεξια...μμμ κατι μου θυμιζει αυτο
*ladyboys συναντησα 2 φορες σε εστιατορια καθως δουλευαν σαν γκαρσονια-κανενας δεν καρφωνοτανε και κανενας δεν εκραξε....εχουν απελευθερωθει απο αυτα τα ταμπου ...ευγε.....!
*καθε μερα οι γειτονες ειχαν καραοκε  γυρω απο την φωτια μαζευοντουσαν καμια 20αρια ατομα απο γυρω γυρω ηθελα και γω αλλα το dont talk to strangers απο dio δεν το ειχαν..!!! :D



« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 26, 2009, 00:59:44 πμ από frape79 »

Αποσυνδεδεμένος Louis de Funès

  • ***
  • Μηνύματα: 322
  • Φύλο: Άντρας
  • TIT - This is Thailand
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Firefox 3.0.6 Firefox 3.0.6
Απ: Η εμπειρια μου απο την Ταυλανδη και απ'την Chiang Mai
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουάριος 26, 2009, 04:47:56 πμ »
ΑΨΟΓΟΣ!!

Αποσυνδεδεμένος Markos

  • ΜΕΛΟΣ Δ.Σ
  • *****
  • Μηνύματα: 1396
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Chrome 1.0.154.48 Chrome 1.0.154.48
Απ: Η εμπειρια μου απο την Ταυλανδη και απ'την Chiang Mai
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουάριος 26, 2009, 10:07:24 πμ »
Συγχαρητήρια για την περιγραφή! Απολαυστικότατη...
Η ζωή δε μετριέται από τις αναπνοές που παίρνουμε, αλλά από τα μέρη και τις στιγμές που μας κόβουν την ανάσα!!!!

Αποσυνδεδεμένος thailandgr

  • Γενικός συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 8499
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Firefox 3.0.6 Firefox 3.0.6
    • Ταυλανδη - χωρα παραδεισος
Απ: Η εμπειρια μου απο την Ταυλανδη και απ'την Chiang Mai
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουάριος 26, 2009, 11:00:27 πμ »
Ευγε .
Μας ταξιδεψες παλι .....
"Δικό σου είναι αυτό που δεν μπορεί να υπάρξει χωρίς εσένα"
The Little Prince - Antoine de Saint-Exupéry

Αποσυνδεδεμένος ladybirdsstar

  • *****
  • Μηνύματα: 1158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Firefox 3.0.6 Firefox 3.0.6
Απ: Η εμπειρια μου απο την Ταυλανδη και απ'την Chiang Mai
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουάριος 26, 2009, 22:11:45 μμ »
Πολυ "ζωντανες " φωτογραφιες, σα να ημασταν εκει...

Αποσυνδεδεμένος PROEDROS69

  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Άντρας
  • PROEDROS69
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 7.0 MS Internet Explorer 7.0
    • http://en.m.wikipedia.org/wiki/Pak_Chong_District
Απ: Η εμπειρια μου απο την Ταυλανδη και απ'την Chiang Mai
« Απάντηση #24 στις: Ιανουάριος 26, 2011, 17:15:39 μμ »
Ολα  καλα  φιλεμου  αλλα  δεν  μασ  ειπεσ ποθ  εμεινεσ  ποσα πληροσεσ για  το  δωματιο  σε  πια  μαγαζια διασκεδασεσ  κ.τλ.π το  κοστοσ  ζωησ [επειδη εμεισ  πηγενουμε πουκετ]και  η  ζωη  εκει εινε σχετικα ακριβα

Αποσυνδεδεμένος frape79

  • **
  • Μηνύματα: 85
  • frape
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Firefox 3.6.13 Firefox 3.6.13
Απ: Η εμπειρια μου απο την Ταυλανδη και απ'την Chiang Mai
« Απάντηση #25 στις: Ιανουάριος 26, 2011, 17:50:12 μμ »
φιλοξενηθηκα και ετσι δεν πληρωσα τιποτα σε ενα συγκροτημα κατοικιων πισω απο το αεροδρομιο στο hang dong η κοπελα που με φιλοξενησε εδινε τοτε 3000baht το μηνα για το δωματιο με ζεστο νερο,a/c,τ.v πλυσιμο ρουχων.φαντασου κατι κατι σαν μια πολυκατοικια με  20 δωματια των 30 τ/μ πως λεμε εμεις rooms to rent στα νησια ,κατι αντιστιχο...μαγαζια ετρωγα κυριως ταυλανδεζικο απο καντινες η στα παζαρια οποτε το κοστος ηταν μηδαμινο αλλα οταν πηγα σε εμπορικα κεντρα και εφαγα και εκει το κοστος ηταν χαμηλο 2 ατομα πληρωναμε 10-15ευρω ,pizza hut,sizslers,kfc chicken,κ.τ.λ,τωρα αν θες κλαμπακια γυρω απο το κεντρο στην thae pae road ειχε καποια αλλα ονοματα δεν θυμαμαι καθως με πηγανε ,αν θες τωρα κλαμπ-bar που να γινεται χαμος και να  εχει και κοριτσια και τετοια πραγματα δεν γνωριζω διοτι δεν πηγα, καθως συνοδευομουνα απο την κοπελα-ταυλανδεζα συντροφο μου και δεν ειχα αναγκη να παω αλλα ουτε και αυτηνης της αρεσανε αυτα τα μαγαζια με farangs τουριστες κ.τ.λ