Αποστολέας Θέμα: Εντυπωσεις απο Egypt..  (Αναγνώστηκε 74870 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Oytopikos

  • ************
  • Γενικός συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 11003
  • Φύλο: Άντρας
  • สมน้ำหน้า
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • Firefox 31.0 Firefox 31.0
    • Thailand
Απ: Εντυπωσεις απο Egypt..
« Απάντηση #120 στις: Αύγουστος 31, 2014, 11:39:32 πμ »
Μετά από 6 χρόνια σερί χρήσης των υπηρεσιών της Qatarαμένης , αποφάσησα πέρυσι να την <<κερατώσω>> με την Egypt.

Κίνητρο όχι η ομορφιά της,
αλλά η τιμή και τα κιλά της...

Είχα χρησιμοποιήσει το 2000 ξανα την εταιρία σε δρομολόγια Αθήνα-Καϊρο και 4 εσωτερικά στην Αφρική.Τότε δεν είχα κάποια άσχημη εντύπωση,όλα ήταν ΟΚ.

Έτσι έφτασε το πλήρωμα του χρόνου για το Αθήνα-Καϊρο-Μπανγκόκα και αντίστροφα.

Το αεροπλάνο Κάϊρο-ΒΚΚ ήταν το γνωστό μεγάλο Boeing 777, και στα 2 σκέλη της διαδρομής δεν ήταν γεμάτο , με αποτέλεσμα να έχω κενές θέσεις δίπλα μου (η χαρά του ταξιδιώτη).Χωρίς να είμαι ειδικός μου φαινότανε σαν καινούργια ... ενώ ήταν ολοκάθαρα.

Καμιά καθυστέρηση και στα 4 σκέλη του ταξιδιού.

Το φαγητό μετριότατο , σαν το επίπεδο της Qatarαμένης.

Οι αεροσυνοδοί (πλεψηφία αρσενικοί) , όχι και οι πιο ευγενικοί του κόσμου , οι πιο συχνές περασάδες που κάνανε ήταν για την ερώτηση ... "κόφι - τιι" "κόφι - τιι" "κόφι - τιι" "κόφι - τιι" "κόφι - τιι" ......

Το συστημα ψυχαγωγίας στο 777 δούλευε κανονικά.

Το αεροδρόμιο στο Κάϊρο , είναι λίγο δύσκολο και ακριβό ....ενώ είναι πιο εύκολο να πιάσεις το τζόκερ παρά να πάρεις ip από το wi-fi.

Στο τσεκ-ιν της επιστροφής στο Σουβαρναμπουμ , έκανα μισή ώρα χωρίς υπερβολή , διότι λόγω κάποιου λάθους στο ηλεκτρονικό εισιτηριο μου , δεν μπορούσαν να εκδώσουν κάρτα επιβίβασης.

Το πιο άσχημο που συνέβη ηταν στην επιστροφή Καϊρο-Αθήνα και στην αναμονη για επιβιβαση αλλάξανε 3 φορές πύλη εξόδου , ενώ μας είχανε και περιμέναμε 20 λεπτα στον ήλιο μέχρι να έρθει το λεωφορείο , και να μας πάει στο αεροπλάνο.

« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 31, 2014, 11:43:14 πμ από Oytopikos »

Αποσυνδεδεμένος lostromos

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 4351
  • OS:
  • Windows 8.1/Server 2012 Windows 8.1/Server 2012
  • Browser:
  • Firefox 31.0 Firefox 31.0
Απ: Εντυπωσεις απο Egypt..
« Απάντηση #121 στις: Σεπτέμβριος 21, 2014, 20:51:40 μμ »
φετος για πρωτη φορα ταξιδεψα και εγω με την εταιρια αυτη.βεβαια για οικονομικους λογους αλλα και επειδη θα ειμασταν 3 ατομα μαζι στην επιστροφη.

δεν θα αλλαξω και πολυ τα γραφομενα του φιλου ουτοπικου πιο πανω.
πηρα την απογευματινη πτηση καθως ειχε δυο την ημερα απο αθηνα για καϊρο ωστε να μην εχω μεγαλη αναμονη για το τρανσιτ.
το αεροσκαφος ενα μικρο embraer 170.γεματο απο κοσμο ενω οι αεροσυνοδοι επιηκως χαλια απο εμφανιση,εχωντας στο μυαλο οτι το επαγγελμα αυτο χαρακτηριζεται απο την ομορφια τουλαχιστον οσων το εξασκουν.
το φαγητο κατω του μετριου γενικα σε ολες τις πτησεις.
γενικα δεν ειχαμε και καθυστερησεις.η επομενη πτηση εγινε με boeing777er μαλιστα φαινονταν καινουριο.οντως χωρις προβληματα και χωρις να αλλαξει κατι απο αεροσυνοδους και φαγητο,περαν της κοπελας που μας σερβιριζε που ηταν ασιατισσα και παντα με το χαμογελο.ενα θεματακι υπηρχε με το αιρκοντισιον μεσα,προφανως η ρυθμιση γινονταν χειροκινητα και καποια στιγμη κρυωνες και καποια στιγμη εσκαγες απο την ζεστη.
μεγαλο ατου ομως για το 9ωρο ταξιδι οι πολυ καλη αποσταση των θεσεων.αρκετος χωρος για να κατσω ακομα και σταυροποδι κατι που ειναι συμαντικο για μια πολυωρη πτηση.τουλαχιστον ειχαμε απλα(ειμαι 1,70) και παντα σε σχεση με την ετιχαντ που ακομα και καθιστος κανονικα ημουν στιβαγμενος σαν σαρδελα.
τα ιδια και στην επιστροφη.το συστημα ψυχαγωγιας αρκετα καλο για να σου κρατησει συντροφια,μετριο φαγητο και οι αεροσυνοδοι να τσακωνονται πιος θα σερβιρει τσαι και ποιος καφε.
τα αλλα παιδια  μου ειπαν οτι στην αναμονη για κατω που ηταν αρκετη τους εδωσαν ξενοδοχειο.και ειχαν την επιλογη και του τουρ η να κανουν και τα δυο μαζι.

τα κιλα παραμενουν 23+23 + χειραποσκευη.
αν διορθωθουν και οι τσαχπινιες που κανει με το να πεταει η οχι τα αεροσκαφη αναλογως του κοσμου τοτε θα ειναι καλη λυση στις διαγραφομενες τιμες που βλεπουμε τα τελευταια χρονια.


οσο για το αεροδρομειο του καϊρου δεν ειναι και κανενα αχανες που να μπερδευτεις και ποιο ευκολα βρισκεις mb απο την ελληνικη εταιρια σου παρα wifi απο εκει.

Αποσυνδεδεμένος sakisde

  • **
  • Μηνύματα: 120
  • OS:
  • Windows Vista/Server 2008 Windows Vista/Server 2008
  • Browser:
  • Chrome 46.0.2490.86 Chrome 46.0.2490.86
Απ: Εντυπωσεις απο Egypt..
« Απάντηση #122 στις: Νοέμβριος 26, 2015, 13:34:28 μμ »
Έχω κλείσει εισιτήριο πρώτη φορά με την egypt για τον Δεκέμβριο μέσω ίντερνετ και δεν μου ζητήθηκε αριθμός διαβατηρίου όπως με τις εταιρίες του κόλπου . Ξέρει κανείς αν υπάρχει πρόβλημα στο αεροδρόμιο ή αν χρειάζεται να δηλώσω κάπου τον αριθμό του διαβατηρίου;

Αποσυνδεδεμένος Oytopikos

  • ************
  • Γενικός συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 11003
  • Φύλο: Άντρας
  • สมน้ำหน้า
  • OS:
  • Windows 10 Windows 10
  • Browser:
  • Firefox 42.0 Firefox 42.0
    • Thailand
Απ: Εντυπωσεις απο Egypt..
« Απάντηση #123 στις: Νοέμβριος 26, 2015, 16:29:43 μμ »
Έχω κλείσει εισιτήριο πρώτη φορά με την egypt για τον Δεκέμβριο μέσω ίντερνετ και δεν μου ζητήθηκε αριθμός διαβατηρίου όπως με τις εταιρίες του κόλπου . Ξέρει κανείς αν υπάρχει πρόβλημα στο αεροδρόμιο ή αν χρειάζεται να δηλώσω κάπου τον αριθμό του διαβατηρίου;

Δεν υπάρχει πρόβλημα

Αποσυνδεδεμένος sakisde

  • **
  • Μηνύματα: 120
  • OS:
  • Windows Vista/Server 2008 Windows Vista/Server 2008
  • Browser:
  • Chrome 46.0.2490.86 Chrome 46.0.2490.86
Απ: Εντυπωσεις απο Egypt..
« Απάντηση #124 στις: Νοέμβριος 26, 2015, 17:21:59 μμ »
ευχαριστώ