Αποστολέας Θέμα: Κοράλια από Σαμούη  (Αναγνώστηκε 14989 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος zeng26

  • ***
  • Μηνύματα: 226
  • ฉันเห็นด้วย
  • OS:
  • Windows Vista Windows Vista
  • Browser:
  • Microsoft Internet Explorer 7.0 Microsoft Internet Explorer 7.0
Κοράλια από Σαμούη
« στις: Μάρτιος 23, 2009, 23:03:42 μμ »
Το πιο ωραίο αεροδρομιο που έχω περάσει είναι στη Σαμούη.
Χθες το πρωϊ, που ξεκίνησα το ταξίδι επιστροφής προς Μπανγκοκ, και Αθήνα, είχα το χρόνο και τη διάθεση να το περιέλθω και να το καμαρώσω με απόλαυση. Ενα πραγματικό κόσμημα, σε μικρή, ανθρώπινη κλίμακα, με στυλ τοπικό, από υλικά ντόπια, μπαμπού και ξύλο,με σωστά επενδεδυμένο και κρυμμένο το απαραίτητο μπετόν και μέταλλο, με επίπλωση και διακόσμηση που θυμίζει καθιστικό αστικού σπιτιού και όχι αεροδρόμιο, περιτριγυρισμένο με κήπους ανθισμένους και χλωρούς, με πολλές γλάστρες στα εσωτερικά, με χώρους που παίζουν ανάμεσα σε ανοικτό και κλειστό με χαριτωμένες εναλλαγές--ένα αεροδρόμιο που δεν μοιάζει με εκείνα που ξέρετε,τα αποξενωμένα και γιγαντοτεράστια, αλλά μοιάζει με μια βίλλα κρεολών της μπέλ επόκ...

Από χθες το πρωϊ ώς σήμερα το πρωϊ ταξίδευα, το πιο κοπιαστικό ταξίδι της ζωής μου ώς τώρα...

Ηταν ωραία.

Η Σαμούη ( κατά την ελληνική παράδοση, η νήσος είναι γένους θηλυκού συνήθως, οπότε δεχθήτε παρακαλώ την ιδιοτροπία αυτή!) είναι μικρή, αλλά γεμάτη κόσμο, πάνω από ένα εκατομμύριο τουρίστες περνούν από εκεί κάθε χρόνο, ενώ ο πλήθυσμός της ο μόνιμος δεν ξεπερνά τις 50000.

Η θάλασσα που με τράβηξε να πάω, είναι γεμάτη κοράλια, πολύχρωμα, κίτρινα, πορφυρά, πράσινα, κόκκινα, μαστοειδή, σφαιρικά και με δαιδαλώδη επιφάνεια σαν τεράστιοι εγκέφαλοι, λεπιδωτά, πτυχωτά, σαν πυκνά κλαδιά δέντρων...

Τα κοράλια γεμίζουν τη ρηχή θάλασσα, και είναι ευδαιμονία να να παρατηρείς με τη μάσκα, να τα εξερευνάς, να τα τρυγάς από τα σαλιγκάρια και τα στρείδια που τα κατοικούν, είναι περιπέτεια όταν χώνεις το χέρι στο βαθύ τους κόρφο, κάτι να αγγίξεις που σε σαγηνεψε, και σε ξαφνιάζει με τη δαγκάνα του ο κάβουρας, που κυνηγάει κι αυτός σαν και σένα, να ξαναγίνεσαι ο μακρυνός ( ; ) πρόγονος, που βγήκε να βρή τροφή και χαίρεται άγρια χαρά που έπιασε ένα ακόμη θήραμα...

Μια φορά τα έδωσα και μου τα έψησαν στο μαγαζί, (ένα ινδικό) που πήγα να φάω, μόνο που τα παραέψησαν στο ταντούρι και ξεράθηκαν τα καημένα. Δεν πειράζει, πάλι γλυκειά ήταν η γεύση της τροφής που μάζεψα μόνος μου!

Ηταν ρηχή η θάλασσα και το κολύμπι ήταν εμποδισμένο από τα πολλά κοράλια και τα φύκια, ήταν και δυπρόσιτη η ακτή για μένα--πολλά σκαλοπάτια-- αλλά οι αναμνήσεις των κοραλιών τα λαμπρύνουν όλα!


Καλώς σας βρήκα, και συνεχίζω αύριο.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 23, 2009, 23:09:35 μμ από zeng26 »



Αποσυνδεδεμένος Oytopikos

  • ************
  • Γενικός συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 11003
  • Φύλο: Άντρας
  • สมน้ำหน้า
  • OS:
  • Windows Vista Windows Vista
  • Browser:
  • Firefox 3.0.7 Firefox 3.0.7
    • Thailand
Απ: Κοράλια από Σαμούη
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 24, 2009, 07:15:14 πμ »
Kαλωσόρισες!

Αποσυνδεδεμένος thailandgr

  • Γενικός συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 8499
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Firefox 2.0.0.11 Firefox 2.0.0.11
    • Ταυλανδη - χωρα παραδεισος
Απ: Κοράλια από Σαμούη
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 24, 2009, 13:37:08 μμ »
Καλως ηρθες πισω .
Αναμενουμε γλαφυρες περιφραγες και χορταστικες φωτογραφιες
"Δικό σου είναι αυτό που δεν μπορεί να υπάρξει χωρίς εσένα"
The Little Prince - Antoine de Saint-Exupéry

Αποσυνδεδεμένος labiko

  • ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ
  • ***
  • Μηνύματα: 651
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Microsoft Internet Explorer 7.0 Microsoft Internet Explorer 7.0
Απ: Κοράλια από Σαμούη
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 24, 2009, 14:56:09 μμ »
καλως ηρθες , σε περιμενουμε να μας ταξιδεψεις με τις φρεσκιες πληροφοριες που μας φερνεις.

Αποσυνδεδεμένος zeng26

  • ***
  • Μηνύματα: 226
  • ฉันเห็นด้วย
  • OS:
  • Windows Vista Windows Vista
  • Browser:
  • Microsoft Internet Explorer 7.0 Microsoft Internet Explorer 7.0
Απ: Κοράλια από Σαμούη
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 25, 2009, 00:50:22 πμ »
Ευχαριστώ για τα καλωσορίσματα!

Ο καιρός ήταν καλός, λίγες οι βροχές, ολιγόλεπτες.

Εμεινα στα εξής ξενοδοχεία:

Να ευχαριστήσω και από εδώ τον Χρίστο Πανοδήμο, που με περίμενε το πρωϊ της 1ης Μαρτίου στο αεροδρόμιο, και μαζί ψάξαμε για ξενοδοχείο τις πρώτες ώρες μου στο νησί. Δυστυχώς δεν βρήκαμε κάτι που να ταιριάζει στα δεδομένα, και έτσι μετά το μεσημέρι απελπισμένος έμεινα στο πρώτο ξενοδοχείο που βρήκα, ένα ακριβό, που λέγεται Ιάρα, στην Τσαβένγκ.

Εμεινα εκεί ώς τις 6 του μηνός, οπότε μετακινήθηκα σε ένα φθηνό, που λέγεται Your Place και είναι μια σειρά μπαγκαλόους, τελείως απέριττα, δωμάτιο και στενό μπάνιο ντους. Ούτε Τιβί, ούτε ψυγείο... Τις πέντε τελευταίες μέρες μετακινήθηκα σε ένα παραδίπλα, αγγλικής ιδιοκτησίας Pub, που λέγεται Cork & Cask ή Les Chablis. Το κλειδί (που δεν κλείδωνε) έγραφε Tomato δωμάτιο 3.
Ανετο, με ψυγείο και τηλεόραση και μεγάλο μπάνιο. Αυτό δεν είχε πρόσβαση στη θάλασσα, αλλά πήγαινα από την είσοδο του διπλανού ξενοδοχείου.

Ως που αφέθηκα στα χέρια της Πονγκ, που έκανε μασάζ. Στα πόδια μου τα πονεμένα, που την ευγνωμονούν, και κάποια μέρα μου ήρθε και ζήτησα μασάζ στη ράχη. Εβαλε η Πόνγκ τόσο τα δυνατά της, που  έβγαλα (έχω ακόμη!) φλύκταινες στη μέση μου...Δεν ήξερα κι εγώ να την αποτρέψω, δεν το κατάλαβε και η ίδια, αλλά λόγω των σιδερικών που μου άφησαν οι εγχειρήσεις στη λεκάνη, δεν κάνει καλό το έντονο μασάζ εκεί!

Εκανα πολλές βόλτες στην πόλη, που είναι γεμάτη κόσμο, κυρίως ευρωπαϊκό, αγόρασα πολλά μπιχλιμπίδια από τα δυο τρία μεγάλα καταστήματα, το Τέσκο Λότας, το Μπίγκ Σί, και τα πολλα σούπερ μάρκετ...

Αποσυνδεδεμένος zeng26

  • ***
  • Μηνύματα: 226
  • ฉันเห็นด้วย
  • OS:
  • Windows Vista Windows Vista
  • Browser:
  • Microsoft Internet Explorer 7.0 Microsoft Internet Explorer 7.0
Απ: Κοράλια από Σαμούη
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 27, 2009, 16:47:44 μμ »
Kai κάποια στιγμή, το καρότσι έγινε βαρύ και ασήκωτο. Αμμος από την παραλία όπου πήγαινα για κολύμπι είχε μπεί στον ένα μπροστινό μικρό τροχό και του άλλαξε τον αδόξαστο! Ολα τα ρουλεμάν και ο μισός άξονας είχαν...εξαφανσιστεί! Αντε να το επισκευάσεις εκεί,όπου τα ελάχιστα ( ένα δυο) καρότσια που είδα να κυκλοφορούν ήταν τα παλαιού τύπου βαριά καρότσια νοσοκομείου...

Εκανα ό,τι μπορούσα  ο ίδιος και κράτησε ώς την προτελευταία μέρα της παραμονής μου στην Σαμούη. Μετά κατερρευσε, όπως επέστρεφα στο ξενοδοχείο και πήγαινα ρελαντί και απαλά μη διαλυθή τελείως ο άξονας. Σταμάτησα στου ράφτη (είχα παραγγείλει ένα κοστουμάκι, έτσι για διευρύνω τον κύκλο γνωριμιών, δεν τα φοράω παρά σε εξαιρετικές σπάνιες περιπτώσεις) και ο ράφτης, ο Ραμ, ένας συμπαθέστατος και ευγενέστατος Βιρμανός την καταγωγή, πιστός του θεού Γκανές, που τον είχε ζωγραφιστό να στολίζει τον τοίχο, ανέλαβε την κατασταση. Πήγε το καρότσι σε 'ενα μηχανουργείο μοτοποδηλάτων και σε λίγα λεπτά το έφερε πίσω αποκατεστημένο και με τα σωστά καρούλια, ώστε να κυλάει σαν νεράκι γαργαρο!

Ακόμη δεν το πήγα για επιθεώρηση και επισκευή, τώρα που ήλθα σπίτι. Και καλύτερα να μην έχω τέτοια έξοδα, διότι από το Ταμείο Προνοιας δεν μου εγκρίνουν πια έξοδα ανταλλακτικών για το καρότσι-- λόγω που τους καταγγέλλω διότι δεν μου εγκρίνουν έξοδα για καθετήρες... Το κράτος αυτό ανήκει στους υπαλλήλους του, που κάνουν ό,τι θέλουν ατιμωρητεί.

Και εγώ κουράστηκα κύριε, αλλά δεν το βάζω κάτω. Τι να πούν και τόσοι άλλοι, που περνούν χειρότερα...

Στο αεροπλάνο, πληβείος της οικονομικής θέσεως, πάντα αναρωτιέμαι τι γίνεται στην α' θέση όταν τραβάνε τις κουρτίνες, το σιδηρούν παραπέτασμα, που μας χωρίζει από τους "προνομιούχους"...

Ισως οι πιο νεαρές αεροσυνοδοί να αρχίζουν ένα μουλωχτό και σιγηλό χορό της κοιλιάς, ( οι προνομιούχοι πρωτοθεσίτες ακούνε από τα ακουστικά τη μουσική), ίσως να ξετυλίγονται όργια περιποιήσεως και κανακέματος για τους ολίγους εκλεκτούς. Ολα μπορεί να τα βάλει ο νούς, ακριβώς γιατί σύρεται αυτό το παραπέτασμα απομονώσεως... Για να μη ζηλεύουμε, υποθέτω.

Κι εμάς ούτε τα έξοδα για το καρότσι δεν μας αξιώνουν οι αλήτες των ταμείων...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 27, 2009, 16:49:53 μμ από zeng26 »

Αποσυνδεδεμένος zeng26

  • ***
  • Μηνύματα: 226
  • ฉันเห็นด้วย
  • OS:
  • Windows Vista Windows Vista
  • Browser:
  • Microsoft Internet Explorer 7.0 Microsoft Internet Explorer 7.0
Απ: Κοράλια από Σαμούη
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 27, 2009, 19:10:22 μμ »
Tα κοράλια τα είχα πακετάρει--ένα σφαιρικό με επιφανειακά σχέδια σαν γκοφρέτα, που δεν ήθελα να το αποχωριστώ, τόση εντύπωση μου έκανε με τη συμμετρία και την ομορφιά του--αλλά στην παραλαβή των αποσκευών η κοπέλλα της Τάι με ενημέρωσε ότι έπρεπε να αφαιρέσω τουλάχιστον 5 κιλά αποσκευών, οπότε το κοράλι έμεινε μαζί με κάτι άλλα. Ευτυχώς τα βιβλία μου ( που ελάχιστα εδιάβασα) τα έβαλα στις χειραποσκευές και ξεπεράσαμε το σκόπελο...

Αλλά ότι θα αγκάλιαζα τίγρεις δεν το είχα ονειρευτεί. Και έγινε στο Εθνικό πάρκο της Σαμούης, όπου εναλλάξ μου βάλανε στην αγκαλιά δυο τριμηνίτικα τιγράκια, ένα ζωηρό αρσενικό και ένα χαριτωμένο θηλυκό, που βύζαιναν μπιμπερόν. Βγήκαν και φωτογραφίες, αλλά αυτές ακόμη δεν τις άνοιξα, κάπου κολλώνω με τα τεχνικά της κάμερας. Εχω και πολλές με υποβρύχια θέματα/θάματα. Προσεχώς.

Αποσυνδεδεμένος zeng26

  • ***
  • Μηνύματα: 226
  • ฉันเห็นด้วย
  • OS:
  • Windows Vista Windows Vista
  • Browser:
  • Microsoft Internet Explorer 7.0 Microsoft Internet Explorer 7.0
Απ: Κοράλια από Σαμούη
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 30, 2009, 23:14:52 μμ »
Πήγαμε και στους ελέφαντες!

Είδα ένα νεαρό, μόλις πέντε χρόνων, που μάζευε με την προβοσκίδα του χαρτονομίσματα από τα χέρια των επισκεπτών του πάρκου, και τα έδινε του εκαπιδευτή του. Στο τέλος, όταν δεν έβγαιναν άλλα χαρτονομίσματα, ο ελέφαντας εσαλπιζε με την προβοσκίδα του εις ένδειξιν ευχαριστίας!

(Τι άλλο θα δούμε!)

Ημερα πλάσματα, ζουν λέει όσο περίπου οι άνθρωποι, και αυτό δεν είναι το μόνο κοινό μας χαρακτηριστικό. ΄Εχουν και ωραίες βλεφαρίδες!

Κουβαλάνε και αυτά, τα καημένα!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 30, 2009, 23:16:30 μμ από zeng26 »

Αποσυνδεδεμένος mourmoura

  • **
  • Μηνύματα: 50
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Microsoft Internet Explorer 7.0 Microsoft Internet Explorer 7.0
Απ: Κοράλια από Σαμούη
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 31, 2009, 00:23:16 πμ »
σούπερ ντούπερ καλώς ήρθες και απίθανα πέρασες!εγώ στα πιπι βρηκα μόνο πεθαμένα και σπασμένα κοράλια .τα έπλληξε το τσουνάμι και δεν ανάκαμψαν ακόμη.
τρελάθηκα να βλέπω σκάρους να τρώνε κοράλια σε μωβ ρόζ και φού΄ξια  χρώματα οι σκάροι.τεράστιοι και άφοβοι, όλα  τα ψάρια τα τάιζα στρειδια και μαζευόταν . βρήκα και ένα στρειδοειδές σουπερ νόστιμο που το έφαγα μόνη μου η μοναχοφάισα!!!!!
δεν ξ'ερω αν έχεις ανέβει σε άλογο να δοκιμάσεις θεραπευτική ιπασσία;ο ελέφαντας είναι 1000 φορες καλύτερος τον καβάλησα για κανένα τέταρτο και ένιωσα απίθανα. είνα τόσο ήρεμος αργός και  μαλάκός σις κινήσεις απορώ πωσ δεν τον έχουν σκεφτεί για θεραπευτικούς λόγους .ακόμη και όταν τον ταιζεις είναι τόσο διακριτικός που τον ερωτέυεσαι.
ενιωθα υπέροχα σαν να ήμουνα πολύ δυνατή αν και είχα 39 πυρετό αλλά σστο σβέρκο του ελέφαντα ήμουν "η" υγειής !!!φαντάζομαι θα το γνωρίζεις :στο αεροπλάνο  τα αμεα μπορούν να πάρουν τη δίπλα θέση άδεια και να απλώσουν την αρ'ιδα τους ολίγον, αρκεί να μην καθήσουν ακριβώς πίσω από το διαχωριστικό (τουριστική -1η)γιατί εκεί το διαχωριστικό της θέσης δεν σηκώνεται για να εννωποιήσεις τις θέσεις .ανέβασε φωτο που εγώ αδυνατώ να βρω τον τρόπο να χαρούμε και μεις με τη χαρά σου

Αποσυνδεδεμένος zeng26

  • ***
  • Μηνύματα: 226
  • ฉันเห็นด้วย
  • OS:
  • Windows Vista Windows Vista
  • Browser:
  • Microsoft Internet Explorer 7.0 Microsoft Internet Explorer 7.0
Απ: Κοράλια από Σαμούη
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 31, 2009, 00:42:16 πμ »
Γειά σου μουρμούρα, χαίρομαι που με διαβάζεις! Αυτό με την θεραπευτική ιππασία με ελέφαντα μου ακούγεται πολύ ρεαλιστικό, είχα ζητήσει κι εγώ να ιππεύσω τον ελέφαντα στο πάρκο αλλά δεν με ενεθάρρυναν! Θα επιμείνω την επόμενη φορά, διότι ζουλεύω και πολύ με γαργαλάει η ιδέα!

Δυστυχώς στο αεροπλάνο, και στο πηγαινε και στο έλα, ήμουν στην κεντρική σειρά, την τριπλή, και οι θέσεις ήταν κατειλημμένες: Ολη την διαδρομή έγερνα προς την πλευρά του διαδρόμου και δεν ήξερα που να ακουμπήσω το χέρι μου. Στριμωγμένο ταξίδι δέκα ωρών!

Μακάρι να ήταν άδεια η διπλανή θέση, αλλά σπάνια είναι...

Σ΄ευχαριστώ για τις πολύτιμες πληροφορίες!

Αποσυνδεδεμένος Oytopikos

  • ************
  • Γενικός συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 11003
  • Φύλο: Άντρας
  • สมน้ำหน้า
  • OS:
  • Windows Vista Windows Vista
  • Browser:
  • Firefox 3.0.8 Firefox 3.0.8
    • Thailand
Απ: Κοράλια από Σαμούη
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 31, 2009, 01:06:39 πμ »

Αποσυνδεδεμένος mourmoura

  • **
  • Μηνύματα: 50
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Microsoft Internet Explorer 7.0 Microsoft Internet Explorer 7.0
Απ: Κοράλια από Σαμούη
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 01, 2009, 01:03:11 πμ »
για ΟΥΤΟΠΙΚΟ:εννοείται ότι το διαβάσα και ακολούθησα τις οδηγείες αλλά δεν έβγαλα άκρη θα ξαναπροσπαθήσω και σήμερα και ο θεός που δεν πιστέυω βοηθός!!!!
για zeng: σε αυτήν που έκανε την υπεύθηνη όταν είπα για ελεφαντα φυσικά είπε όχι .οι ταυλανδοί νομίζω δεν τους αρέσει και πολύ η πρωτοβουλία και να τους λές τι να κάνουν εκτός αν είσαι ο βασιλιάς τους!!!! ο οδηγός μετά και σε σημείο που δεν έβλεπε η ας πουμε τουριστ γκάιντ με άφησε και μας έβγαζε και τις άπειρες φωτό και χωρίς χέρια και με χέρια και αγκαλιά τον ελέφ....κλπ αλλά είπε να μην πουμε τίποτα και μούγκα!....γιατί σε βγάζουν φωτό εκέινοι σε κάποιο σημείο για να σε γδάρουν μετά. καλύτερα να δίνεις λεφτάκια στους απλούς οδηγους ,μασεζ κλπ παρά στον βασσιλιά γιατί όλα εκεί πάνε και δεν τους τα δίνει και πίσω με κοιν παροχες σχολεία νοσοκομεία κλπ.
γενικά αυτοί που ασχολούνται με τον τουρισμό έχουν λίγο καβαλήσει το καλάμι.γιατί παραμένουν αμόρφωτοι και μας βλέπουν ως φράγκα (κάτι σαν τους δικούς μας πρίν χρόνια) θα τους γυρίσει η μπάλα κάποια στιγμή. το πάν είναι η εκκπέυδευση.
και την ξέρω και την πρόνοια την δικιά μας ,εκεί δεν έχει τέτοια αν και εχει ανθρώπου με προβλήματα.
αντε ανέβασε φωτ.

Αποσυνδεδεμένος zeng26

  • ***
  • Μηνύματα: 226
  • ฉันเห็นด้วย
  • OS:
  • Windows Vista Windows Vista
  • Browser:
  • Microsoft Internet Explorer 7.0 Microsoft Internet Explorer 7.0
Απ: Κοράλια από Σαμούη
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 01, 2009, 14:11:04 μμ »
Παράλειψή μου και τη διορθώνω εκ των υστέρων: Η εικόνα με τους σκάρους που τρώνε κοράλια είναι μαγική! Είδα κι εγώ μαγικά πράγματα στο ρηχό βυθό, ένα που μοιάζει είναι στρείδια ( δηλαδή δεν είναι τα γνωστά στρείδια,  αλλά δεν έχω το αληθινό όνομα: είναι εκείνα τα κυματιστά μεγάλα δίπυλα κοχύλια, που τα είχα δεί μόνο σε βιτρίνες και ως εκθέματα, και πρώτη φορά στη ζωή μου είδα δείγμα τους ζωντανό μέσα στο νερό, να ανοίγει και να κλείνει, μόλις το άγγιξα, καλά χωμένο μέσα στις βαθειά κρυψώνα των κοραλιών.

Αποσυνδεδεμένος mourmoura

  • **
  • Μηνύματα: 50
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Microsoft Internet Explorer 7.0 Microsoft Internet Explorer 7.0
Απ: Κοράλια από Σαμούη
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 01, 2009, 21:49:42 μμ »
είπα και γω !πώς σου ξέφυγε!
εγώ κατάφερα και εφερα ένα κοράλι στρογγυλό σαν πετρα το πας απο δω και απο κεί .το θεώρησα ψιόφιο ,ηταν άσπρο αρα λεω δεν θα τους λείψει.απαραδεκτη σκέψη κ πράξη αλλά την έκανα!
η μαγεία ήταν ότι όλα αυτά που εβλεπα τόσα χρόνια σε ατελείωτα ντοκιμαντέρ από κουστώ μέχρι σήμερα, τα είδα όλα μπροστά μου και δεν το πιστευα.
κπαποια ψαράκια δαγκάωσανε καποιους αλλους ,και ένας αχινός ξερεις αυτός με το μισο μέτρο αγκάθι αγκούμπησε καποιον στην στολη και ήτν μουδιασμένο το χέρι του για μία μέρα !
άσχεετο:η μάλτα θεωρείται παράδεισος για  καταδύσεις και τον πλούτο του βύθού της .
όταν καταφέρω να ανεβάσω φωτό θα στείλω το κοράλλι που σήκωσα. αλλά μην το πεις σε κανέναν!!!!!!!!!


Παράλειψή μου και τη διορθώνω εκ των υστέρων: Η εικόνα με τους σκάρους που τρώνε κοράλια είναι μαγική! Είδα κι εγώ μαγικά πράγματα στο ρηχό βυθό, ένα που μοιάζει είναι στρείδια ( δηλαδή δεν είναι τα γνωστά στρείδια,  αλλά δεν έχω το αληθινό όνομα: είναι εκείνα τα κυματιστά μεγάλα δίπυλα κοχύλια, που τα είχα δεί μόνο σε βιτρίνες και ως εκθέματα, και πρώτη φορά στη ζωή μου είδα δείγμα τους ζωντανό μέσα στο νερό, να ανοίγει και να κλείνει, μόλις το άγγιξα, καλά χωμένο μέσα στις βαθειά κρυψώνα των κοραλιών.

Αποσυνδεδεμένος mourmoura

  • **
  • Μηνύματα: 50
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Microsoft Internet Explorer 7.0 Microsoft Internet Explorer 7.0
Απ: Κοράλια από Σαμούη
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 01, 2009, 22:11:15 μμ »
κοράλι από πιπ





επιτελους το βρήκα το ούφο αντεγραφα εκείνς τις ατελείωτες σειρες!
δεν πάαταγα πάνω στη φωτό να ξεστραφωθώ !
την πατήσατε τώρα θα τις ανεβάσω όλες!!!!!!!!
βοήθειά σας!!!!!
εσ' αύριον........
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 02, 2009, 02:09:27 πμ από mourmoura »