Αποστολέας Θέμα: 2 xronia sthn siam!!!  (Αναγνώστηκε 10453 φορές)

Αποσυνδεδεμένος dimis

• **
  • Φύλο: Άντρας
  • Windows Vista Windows Vista
  • Browser:
  • Microsoft Internet Explorer 7.0 Microsoft Internet Explorer 7.0
2 xronia sthn siam!!!
« στις: Μάρτιος 25, 2009, 01:36:38 πμ »
πρώτη μου επαφή με ταϊλανδέζικο έδαφος έγινε το 2006...
τα παράτησα όλα στην αθηνα για να βρω την τύχη μου εκεί...τι τρελα!!!
ταξίδεψα με την gulf air με στάση στο bahrain...!
με αναμονή στο bahrain 3 ώρες και εκτος elladas για πρώτη φορα...
φτάνοντας στην bkk δεν είχα ιδέα το τι θα συναντήσω...
δεν είχα δει ούτε καν κάποιο ντοκιμαντέρ η να ψάξω για την siam διαφορα στοιχεια...
το μονο που με περίμενε εκεί ήταν η αδερφή μου με τον γαμπρό μου που διατηρούσαν εστιατόριο στο chiang μάη!
κατεβαίνοντας λοιπόν στο παλιό αεροδρόμιο όλα ήταν ποιο απλά σε σχέση με το καινούριο!
δεν μιλούσα καν...μονο χαμόγελο περιμένοντας να γνωρίσω αυτή τη "θαυμασια" χωρα που άκουσα τόσα πολλά από την αδερφή μου...
με περιμένουν σε ένα cafe και η χαρά μου είναι ατέλειωτη...!
πίνω τον πρώτο μου καφέ μετά από πολλές ώρες!
συγκεκριμένα γκάφε λάτε όπως λένε  οι φίλοι μας thai!όλα ήταν υπέροχα...
και γίνανε ποιο υπέροχα όταν μου είπαν ότι θα πάμε οδικώς στο chiang μάη...! :)
κατεβαίνουμε στο parking και το πρώτο που μου έκανε εντύπωση είναι ότι oλα τα αμάξια δεν είχαν χειρόφρενο!
παίρνουμε το αμάξι και ξεκινάμε...φοβερή κίνηση και καυσαέριο στην bkk...
μέχρι που ξεφύγαμε από τη ζούγκλα και ξεχυθήκαμε στην πραγματική ζούγκλα... ;D
ο γαμπρός μου περίμενε να του πω εντυπώσεις και εγώ απλά είχα πραγματοποιήσει ένα μεγάλο μου όνειρο!να βρεθώ στη φύση που τόσο αγαπάω...
(ακόμα και η άσφαλτος ήταν τέλεια)μετά από 8 ώρες περίπου φτάσαμε στο chiang μάη και "κατευθειαν" στο σπίτι στην hang dong για τα απαραίτητα!!!
το σπίτι ήταν όνειρο σε φυλασσόμενη περιοχή...!μετά από τόσες ώρες ταξίδι και όμως...είχα την διάθεση να μείνω ξύπνιος για πολλές μέρες ακόμα...!
πηγαίναμε προς το μαγαζί και κατάλαβα ότι η διαδρομή που ήταν περίπου 20 λεπτά θα αργούσα πολύ να την μάθω...
όλα ανάποδα κινούνται και υπάρχει και το κανάλι στο κέντρο της πόλης που σε δυσκολεύει για πρώτη φορα!
τα tuk tuk τρέχανε μανιωδώς και η ρύπανση σαν τρελή!
παντού χαμογελα και πολύ ζωή...δεν σταματάει να κινείται αυτή η πόλη!φτάνοντας στο μαγαζί το προσωπικό ήξερε ήδη το όνομα μου...
σα_wa_dee_κα mr τζιμης!
δεν κατάλαβα τίποτα... :)δεν είχε σημασία...είχα ανάγκη το διαφορετικό...!
ήθελα να τα δω όλα σε ένα βραδυ!πράγμα αδύνατον...προσπαθούσα να εντοπίσω που βρίσκομαι...είμαι ακόμα στη γη???
τα παιδιά ήταν κουρασμένα(λογικό)και οποτε κλείνουνε το μαγαζί και γυρνάμε στο σπίτι τα μεσάνυχτα...
στην "προσπαθεια" μου να "κοιμηθω" άκουσα ένα δυνατό ήχο στο παραθηρο μου!το γνωστό γκέκο μου θύμιζε ότι βρίσκομαι στη ζούγκλα...!
οι επόμενες ημερες ήταν απλά ονειρεμένες...

« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 27, 2009, 12:59:22 μμ από thailandgr »

Αποσυνδεδεμένος Oytopikos

• Γενικός συντονιστής
  • สมน้ำหน้า
  • Browser:
  • Firefox 3.0.7 Firefox 3.0.7
    • Thailand
Απ: 2 xronia sthn siam!!!
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 25, 2009, 08:55:57 πμ »
Kαλωσόρισες Dimis για άλλη μια φορά!!!Χαρά μας να σε έχουμε στην παρέα μας

Σου μετέτρεψα το μήνυμά σου σε ελληνικούς χαρακτήρες.Αν δεν έχεις ελληνική γλώσσα στον υπολογιστή σου προσπάθεησε να χρησιμοποιήσεις το κουμπάκι μεταροπέας greeklish.Είναι εύκολο στην χρήση του.

Διάβασε σχετικά εδώ ----> http://www.thai.gr/forum/index.php/topic,647.0.html

« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 25, 2009, 09:12:25 πμ από Oytopikos »

Αποσυνδεδεμένος petroso

• **
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 27, 2009, 11:13:47 πμ »
Και μετά και μετά!!!! Αυτό ήτανε; δεν έχει συνέχεια η ιστορία; dimis, περιμένουμε και τα υπόλοιπα...

Αποσυνδεδεμένος dimis

• **
  • Browser:
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 27, 2009, 20:08:48 μμ »
θα το ηθελα πολυ φιλε μου...αλλα ειναι τοσα πολλα που θα μας παρει μερες...θα προσπαθησω παντως!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος petroso

• **
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 28, 2009, 05:16:39 πμ »
Δεν θα ήθελα να γίνω πιεστικός αλλά έχεις ξεκινήσει ένα έργο και το έχεις αφήσει στον πρόλογο, τέλος πάντων 2 χρόνια στην Τάι και εν συντομία να μας τα πεις κάτι θα νιώσουμε και εμείς. Επειδή σε αυτό το φόρουμ πολλοί θα ήθελαν να ζήσουν πιστεύω κάτι παρόμοιο νομίζω πως δείξεις την κατανόηση :D να κάνεις μια περίληψη της ζωής εκεί γιατί πιστεύω ότι θα δώσεις και κάτι διαφορετικό από τα συνηθισμένα που συνήθως αναφέρονται από πολούς φίλους. Μην ξεχνάς ότι οι περισσότεροι από εμάς επισκεφτόμαστε την Τάι το πολύ για ένα δύο μήνες και αποκλειστικά για τουρισμό. Περιμένουμε την συνέχεια ...

Αποσυνδεδεμένος ant

• *
  • Browser:
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 28, 2009, 09:26:39 πμ »
απο οτι βλεπω εχει αλαξει λιγο δεξια εκει που εινε τα τραπεζια ειχε παγκο με γυρο εχω φαει αρκετες φορες συμπαθητικο και σε πολυ καλο σημειο το καλο εινε οτι υπαρχει ακομη. δεν ξερω αν και  τα παιδια που το ειχανε παραμενουνε εκει η αλλαξε χερια

Αποσυνδεδεμένος zeng26

• ฉันเห็นด้วย
  • Browser:
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 28, 2009, 20:05:00 μμ »
Γράψε με την άνεσή σου, και όπως σου έρχεται. Περιμένουμε με ενδιαφέρον.

Αποσυνδεδεμένος dimis

• **
  • Browser:
2 xronia sthn siam!!! sunexeia....
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 29, 2009, 12:00:38 μμ »
σε μια πολη 3 εκατομυρριων περιπου μαζι με τα περιχωρα  ξεκιναει μια νεα ζωη!στην προσπαθεια μου να ενταχθω στο κοινωνικο συνολο διαπιστωσα οτι...ειναι τελειως διαφορετικο το να εισαι απλος τουριστας απο το να εχεις μια δικη σου δουλεια!σε αντιμετωπιζουν διαφορετικα!οταν εισαι τουριστας σου πουλανε αυτα που πρεπει...για να μεινεις ευχαριστημενος και σαφως να ξαναπας!εκμεταλευονται τα παντα με το σωστο τροπο συνηθως!δεν υπαρχει περιπτωση να φυγεις απογοητευμενος...!τωρα σε οτι εχει να κανει με τη δουλεια...οι δυσκολιες πολλες!περναγα πολλες ωρες στο μαγαζι για τον απλουστατο λογο οτι δεν μπορεις να εμπιστευτεις ευκολα ταιλανδο!το προσωπικο η θα ειναι φοιτητριες που παλευουν να τα βγαλουν περα και ταυτοχρονα να κανουν την πρακτικη τους στα αγγλικα η θα ειναι φτωχες που κατεβηκαν απο το βουνο...η ακομα και απο βιρμανια παρανομα!για τον λογο του οτι η κυβερνηση δεν σου επιτρεπει να εργαστεις αλλα να εποπτευεις...τοτε υπαρχουν δυσκολιες!η χαλαροτητα που τους διακρινει μπορει να σου φερει δυσκολιες στο φουλ της δουλειας...!επεισης μπορουν να σου φυγουν ανα πασα ωρα και στιγμη γιατι βρισκουν πολυ ευκολα αλλου...υπαρχει μεγαλη ζητηση απο τα μαγαζια!εκμεταλευονται το γεγονος οτι εσυ δεν μπορεις να εργαστεις!ξερουν οτι θα εχεις προβλημα!οποτε υποχωρεις σε πολλα...!οι περισσοτεροι που ξερω...βαζουν τα μαγαζια τους στο ονομα ταιλανδεζας!μεγα λαθος!!!!!!!80% να το χασει!υπαρχουν τροποι να το αποφυγεις αυτο!θυμαμαι ενα περιστατικο...μιας κοπελας που δουλευε στο μαγαζι και ειχε ενα boyfriend οδηγο τυκ τυκ!αυτος ερχοταν καθε βραδυ εξω απο το μαγαζι και μαρσαρε περιμενοντας την να βγει...αυτη φοβοταν και ζηταγε βοηθεια!παω λοιπον να του μιλησω και αρχισε να με βριζει και να κανει τρελα πραγματα!ηταν μεταμορφωμενος σε διαβολο...επερνε γιαμπα(χαπια) και φυσικα δεν θα τα εβαζα μαζι του!οταν ειπα για αστυνομια,,,εξαφανιστηκε!το καλο ειναι οτι ειχαμε μια μαγειρισα που ηταν η μοναδικη που εμαθε πολυ γρηγορα την ελληνικη κουζινα!ειναι γυρω στα 50 και θυμιζε ελληνιδα θεια!καλη γυναικα και μας προσεχε και την προσεχαμε!επεισης ειχε αντρα οδηγο τυκ τυκ και καμια σχεση με τον αλλο!πολυ καλος ανθρωπος!αντιμετωπιζαμε επεισης δυσκολιες σε καποια προιοντα που θελαμε και δεν υπηρχαν στο chiang mai!οποτε περιμεναμε να ερθουν απο αυστραλια!

Αποσυνδεδεμένος dimis

• **
  • Browser:
2 xronia sthn siam!!! sunexeia....2
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 29, 2009, 13:32:45 μμ »
να επισημανω οτι το chiang mai κυριως εχει μεγαλη low season!απο ιουνιο μεχρι και δεκεμβριο!δεν εχει τον συνεχομενο τουρισμο οπως αλλα μεροι της ταιλανδης!βαρας μηγες και κουνουπια με την γνωστη ρακετα!!!!!!!!!!!!!!υπαρχαν πολλες στιγμες που βαριομουν την χαμηλη σεζον!τα ειχα γυρισει σχεδον ολα και τοτε ειναι που σου ερχεται στο μυαλο η ελλαδα!σχεση ειχα με ταιλανδεζα!μαλιστα 2 και οχι σχετικα μεγαλες!ειναι φοβερα δυσκολο να δεσεις με αυτο τον λαο!ειμαστε μερα με την νυχτα!η μια δουλευε στο μαγαζι που ηταν και η πρωτη μου εμπειρια...και η δευτερη στο παλατι του βασιλια σαν turist guide!οπως καταλαβεναιτε την πρωτη ηταν πολυ ευκολο να την γνωρισω γιατι ηταν υπαλληλος μου!το ονομα της fai!ειχε το ποιο ομορφο χαμογελο στο chiang mai!μαγευτηκα!σπουδαζε στο payap university!στα τουριστικα επαγγελματα...!την δευτερη που το ονομα της ειναι airy  την γνωρισα στο sunday market!για οσους δεν το ξερουν...ειναι το καλυτερο παζαρι της αρχαιας  πολης!γινεται καθε κυριακη και ξεκιναει περιπου στις 5 στην thae pae gate!φοβερη εμπειρια!πολυς κοσμος και βρισκεις τα παντα!!!!!!!!εκει την γνωρισα και κανονισαμε να βγουμε...μου εδειξε σχεδον τα παντα στην πολη!εμαθα παρα πολλα απο αυτην!ειδα τα καλα μαγαζια...γνωρισα πολυ καλο κοσμο και πολυ φιλικο!καθε βραδυ ειμασταν εξω!με πηγαινε σε μεροι που ημουν σαν την μηγα μες στο γαλα!κανενας ξενος πουθενα...ηταν οτι καλυτερο!!!με κοιταγαν περιεργα και μερικες φορες με φοβοταν κιολας!γιατι??? γιατι τους κοιταγα μεσα στα ματια και δεν ειναι μαθημενοι ετσι!κομπλαρουν!θυμαμαι με πηγαινε και σε κατι μαγαζακια σε απομονωμενα μεροι οπου τα διατηρουσαν παιδια του πανεπιστημιου...μου αρεσε πολυ εκει!ηταν σαν καλυβακια στη σειρα που τα φτιαξαν με τις οικονομιες τους με σκοπο να περνανε καλα και να βγαζουν και καποια εξοδα!ηταν φουλ απο κοσμο...περνανε καλα!!!!!!!!!παρατηρησα επεισης και μου αρεσε πολυ οτι σε ολα τα νυχτερινα μαγαζια σχεδον...εχουν live προγραμμα για αρχη και μετα μπαινει dj!φυσικα ειναι λατρες του hip hop-r n b!εχουν το αμερικανικο μεσα τους!πολυ καραοκε και διαφορους διαγωνισμους στην πιστα σε συγγεκριμενα μαγαζια!το στεκι μου ηταν το hua hin και το warm up για οσους το ξερουν!!!η σχεση λοιπον τελειωσε με πολλες ζηλιες απο μερους της!ειναι πολλοι ζηλιαρες σε βαθμο αρρωστιας!επεισης το βραδυ που κοιμομασταν αντιμετωπιζα τρελα παραγματα!οπως το οτι εβλεπε φαντασματα να περνανε διπλα μας...την γιαγια της συγγεκριμενα οπως ελεγε!δεν το αντεχα...αρχισα να τρελενομαι...και της εξηγουσα οτι δεν πιστευω σε φαντασματα κ.τ.λ. δεν το καταλαβαινε γιατι οι ταιλανδοι πιστευουν σε φαντασματα!δεν τους το αλλαζεις με τιποτα!!!οποτε δεν ηθελα και πολυ...και το τελειωσα...!αλλωστε σε μια τετοια χωρα εχεις πολλες επιλογες!ειναι σχετικα ευκολο να αντικαταστησεις μια κοπελα!παρατηρησα επεισης οτι οι περισοτεροι εχουν ανοιχτες σχεσεις και συγγεκριμενα ηξερα ενα ζευγαρι που βγαινανε μαζι εξω..δεν μιλαγανε ολη νυχτα και ο σκοπος τους ηταν να βρουνε καποιον αλλο-αλλη!αν οχι τοτε γυρναγανε μαζι σπιτι...!μπορω να πω με σιγουρια οτι τα παιδια στα club ηταν πολυ φιλικα...αντρες και γυναικες!σε βαθμο που νομιζες οτι τα αγορια που σε πλησιαζουνε...μηπως ειναι gay?κι ομως οχι!απλα θελανε να μαθουνε απο που ειμαι-τι κανω εκει-να κατσω στο τραπεζι τους και να με κερασουν και ποτο!αυτα παιδια δεν γινονται παντου!αλλα πρεπει να εισαι και εσυ το ιδιο φιλικος!γιατι αν δεν εισαι μπορει να εχεις προβλημα...!!<a target='_blank' title='ImageShack - Im
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 21, 2011, 19:57:24 μμ από dimis »

kachakohchang

• Επισκέπτης
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 29, 2009, 13:44:57 μμ »
Αντε ντε, αυτες ειναι περιγραφες..! Πες μας κι αλλα, πες μας κι αλλα..

Αποσυνδεδεμένος dimis

• **
  • Browser:
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 30, 2009, 20:38:58 μμ »
οι πτησεις απο bangkok προς chiang mai και αντιστροφα θα προτεινα να μην γινουν με την air asia!ειναι λιγο μπαχαλο η εταιρεια!συχνα εχει καθυστερησεις και γενικοτερα δεν νιωθεις σιγουρος οταν πετας με αυτη!με την nok air που ειναι το ιδιο φτηνη την προτεινω ανεπιφυλαχτα!η αποσταση bangkok προς chiang mai ειναι περιπου 1 ωρα με πετωντας...!οδικως με λεοφωρειο η τρενο περιπου 10 ωρες!
στο chiang mai λοιπον...μεγαλη εντυπωση  μου εκανε η καθαριοτητα...!δεν ειδα ποτε μου σκουπιδακι κατω!παρολο που για καποιο περιεργο λογο δυσκολα βρισκεις και καδους!!!θυμαμαι μια φορα εκανα το τραγικο λαθος να πεταξω κατω μια γοπα σαν βλακας ελληνας που ημουν και αμεσως μου εβαλε χερι ενας ταιλανδος περαστικος!ντραπηκα τοσο και φυσικα απο τοτε...ποτε ξανα!!!επεισης παρατηρησα οτι τα λουλουδια στο καναλι περιμετρικα τα αλλαζουν σχεδον καθε εβδομαδα...τετοια αγαπη για την φυση σπανια την βλεπεις!το οδωστρομα εχει αμερικανικο χαρακτηρα και απο λακουβες?ξεχασε το!!!δεν θα βρεις πουθενα...ολα τα φαναρια εχουν χρονομετρο και φυσικα μην κανεις το λαθος και κορναρεις...θα σε περασουν για τρελο!!!!!!!!!!επεισης η κινηση στους δρομους ειναι μηδαμινη γιατι τα μηχανακια ειναι περισσοτερα απο τα αυτοκινητα!εχω δει πολλα ατυχηματα εκει και παρατηρησα οτι ειναι συνηθισμενοι σε αυτα και πολλες φορες βαζουν και τα γελια οταν βλεπουν ατυχημα!δεν θα κατεβουν να βοηθησουν οπως κανουμε εμεις!δεν το παιρνουν στα σοβαρα...ακομα δεν μπορω να καταλαβω γιατι αντιδρουν ετσι!πολλες φορες εβλεπα παιδια με μηχανακια να πεφτουν κατω γιατι ηταν λιωμα κυριως και κανεις δεν εδεινε σημασια!!!ειδα ταξιτζηδες να χτυπανε μηχανακια μπροστα μας και να μην σταματανε καν!λες και δεν τρεχει τιποτα...απιστευτο!!!
να φυγουμε απο τα ασχημα και να παμε σε κατι ποιο ευχαριστο...η πολη εχει 2 τεραστια εμπορικα κεντρα που βρισκονται στις 2 ακρες τησ πολης!αντιθετα το ενα με το αλλο!το πρωτο και παλιο ειναι το kad swan khaew(καντ σουαν κεου)!απλα τελειο...πασχει απο ζωη και ειναι καθε μα καθε μερα γεματο!φουλ αιρκοντισιον και βρισκεις τα παντα και δεν ξεκολας ευκολα!επεισης απαγορευεται το καπνισμα στο εσωτερικο!αλλα μπορεις να αραξεις εξω απο το εμπορικο στα starbucks και να καπνισεις...αν αντεχεις τη ζεστη!τωρα το δευτερο εμπορικο...τι να πω  γιαυτο!!!απλα το ερωτευεσαι...λεγεται airport plaza η robinsson!ειναι το καινουριο και βρισκεται κοντα στο αεροδρομιο...θα εντυπωσιαστειτε!δεν εχω ξαναδει κατι παρομοιο...ασε που χανεσε και πολυ ευκολα...!μετα παμε στο ζωολογικο κηπο της πολης...chiang mai zoo!βρισκεται στην πολη και απο το κεντρο περιπου 15 λεπτα!εχει αρκετο ποδαροδρομο αλλα αξιζει τον κοπο...δεν θα εχεις ξαναδει κατι παρομοιο!!!λιγο ποιο πανω βρισκεται ενας καταρρακτης που εκει καναμε πικ νικ...η απολυτη χαλαρωση...και οι τουριστες δυσκολο να το ξερουν!!!ανεβαινονατας ποιο ψηλα...μπορεις να δεις την αποκορυφωση της πολης!το doi suthep!ειναι αρκετα ψηλα...περιπου στα 1.200!εχει τον ποιο ωραιο ναο στην πολη και απλα θα χαζεψεις!η διαδρομη μεχρι να φτασω...θα μου μεινει αξεχαστη!!!η αποκορυφωση της φυσης ειναι εκει!δεν πρεπει να το χασεις...   

Αποσυνδεδεμένος zeng26

• ฉันเห็นด้วย
  • Browser:
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 30, 2009, 23:07:52 μμ »
Οι περιγραφές σου με παρακινούν προς Τσιάνγκ Μάι, παρ' όλο που δεν έχει θαλασσα!

Μπορεί να το συνδυάσω την επόμενη φορά.Παρακαλώ γράψε και άλλα!

Αποσυνδεδεμένος dimis

• **
  • Browser:
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 01, 2009, 18:52:05 μμ »
να συνεχισω αναφερομενος στις γυναικες και αντρες της ταιλανδης σε μεγαλυτερο βαθος σε σχεση με αυτα που γνωριζουν οι περισσοτεροι και παντα απο πρωσοπικη εμπειρια...!να ξεκινησω με τις γυναικες...λεγοντας οτι...σαφως δεν ειναι και οι καλυτερες γυναικες στον κοσμο!εχουν και αυτες πολλα μειονεκτηματα!παρατηρησα οτι...τους αρεσει το ψεμα!μπορω να πω οτι οι περισσοτερες το λατρευουν κιολας!τους αρεσει να δημιουργουν το ψεμα γιατι νιωθουν οτι ανεβαινουν επιπεδο στα ματια κυριως τον ξενων!!!το συναισθημα τους και και την αγαπη τους δεν θα τα εκφρασουν με τον τροπο που ισως εσυ περιμενεις!κυριως αν τα αναζητας...!δεν θα σε αγγαλιασουν και δεν θα σε φιλησουν δημοσια...ειναι πολυ σπανιο!τωρα στην περιπτωση των κοριτσιων απο τα μπαρ...μπορεις να τα περιμενεις αυτα!γιατι?γιατι με τοσους ξενους που εχουν γνωρισει...σαφως εχουν ξεπερασει την κουλτουρα τους κατα πολυ!!!κρατανε οτι τους κανει εντυπωση για να τα χρισημοποιησουν στον επομενο ξενο που θα γνωρισουν!στα μπαρ μην περιμενεις να γνωρισεις κατι αξιολογο...οι κοπελες αυτες ειναι πολυ ταλαιπωρημενες απο τη ζωη...οι περισσοτερες δεν ξερουν καν να γραφουν οι και να μιλανε κιολας!επεισης γνωριζω περιπτωσεις που οι ιδιοι οι γονεις τα σπρωχνουν απο μικρα στην πορνεια! για να ζησουν...!1 κοπελα απο μπαρ μπορει να ζησει ολοκληρη οικογενεια στο χωριο της και να κανει και το κεφι της!οσο υπαρχουν αυτες οι φτωχες οικογενειες...τοσο η κυβερνηση μενει ησυχη!!!εννοω οτι η κυβερνηση στηριζεται οικονομικα απο την πορνεια της ταιλανδης για πολυ μεγαλο ποσοστο!γιαυτο την προωθουναι και την στηριζουν!οι περισσοτερες κοπελες με την πρωτη ευκαιρια που θα βρισκανε σιγουρα θα ηθελαν να φυγουν απο τη χωρα!ειτε ειναι απο μπαρ ειτε φυσιολογικες!αλλα κυριως απο μπαρ...!να συνεχισω λεγοντας οτι ειναι φοβερα ζηλιαρες αν σε καψουρευτουν!επεισης πολυ δυσκολο να τις καταλαβεις και να σε καταλαβουν σε βαθος!ειμαστε οντως πολυ διαφορετικοι!αν βεβαια σου αρκει η εμφανιση...τοτε την εχεις κανει λαχειο!!!επεισης κατι βασικο...δεν τους αρεσουν τα χαιδευματα στο κεφαλι η τα αγγιγματα γενικοτερα!μπορει να θυμωσουν πολυ...αυτο ισχυει και για τα 2 φυλα!πιστευουν επεισης οτι αν περασουν τα 25 και δεν εχουν παντρευτει...νιωθουν πολυ γριες!!!στο θεμα καθαριοτητας τωρα μπορω να πω οτι ειναι πολυ καθαρες σε οτι αφορα το σωμα τους αλλα καθολου καλες στο να καθαριζουν το μερος που ζουνε!ειναι κυνηγοι του χρηματος...και οσο υπαρχουν ανθρωποι με υπαρξιακα προβληματα και πανε στην ταιλανδη για τις γυναικες...τι να πω!καλη τυχη!!!!!!!!!!!
στα θετικα τωρα...μπορω να πω οτι ειναι πολυ περιποιητικες σε οτι αφορα τον ανδρα!θα εκπλαγεις...!επεισης προσεχουν πολυ την διατροφη τους και σπανια θα δεις παχυσαρκη ταιλανδεζα!σε εμπιστευονται πολυ ευκολα οσον αφορα τα προσωπικα τους!μπορω να πω με σιγουρια επεισης οτι οι γυναικες δουλευουν περισσοτερο απο τους αντρες και ειναι ανεξαρτητες εδω και χρονια!θυμαμαι σε μια οικοδομη ξενοδοχειου δεν μπορουσα να διακρινω αντρες...στις 100 γυναικες εβλεπες και 10 αντρες!αν της ρωτησεις για τους αντρες θα σου πουν τα χειροτερα...τεμπεληδες...δεν ειναι καλοι γονεις...πινουν συνεχεια και φυσικα η φυση δεν τους χαρισε μεγαλα προσοντα!ειναι ατριχοι οι περισσοτεροι και με μικρα προσοντα!!!!με καταλαβαινεις.ετσι?οι αντρες τςρα...δυσκολα κρατανε τον λογο τους!επεισης λενε πολλα ψεματα!επεισης ψαχνονται να βρουν και πολλοι απο αυτους τουριστριες για να δοκιμασουν και πως ειναι με μια ξενη-λευκη κ.τ.λ.εαν ειναι και ξανθια?τρελενονται...το κυνηγανε πολυ!επεισης αλλαζουνε γυναικες σαν τα πουκαμισα σε οτι αφορα τις ταιλανδεζες και εχουν μια μονιμη!τους αρεσει να περνανε καλα και η λεξη ελευθερια για αυτους ειναι το α και το ω!βεβαιως υπαρχουν και εξερεσεις...!εγω ημουν τυχερος και γνωρισα καποιες απο τις εξερεσεις!ιδιως οταν αρχισαν να με μαθαινουν και να μπαινουν και αυτοι στην δικια μου κουλτουρα...μου φερθηκανε αριστα μπορω να πω.........................................!

Αποσυνδεδεμένος Oytopikos

• Γενικός συντονιστής
  • สมน้ำหน้า
  • Browser:
  • Firefox 3.0.8 Firefox 3.0.8
    • Thailand
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 01, 2009, 20:10:14 μμ »
Μια παρατήρηση μόνο καθώς το θέμα είναι πολύ ενδιαφέρον και ετοιμάζομαι να σας μεταφέρω αποσπάσματα απο ένα πολύ ενδιαφέρον βιβλίο που διαβασα πρόσφατα,από μια εκδιδόμενη Ταϊλανδέζα γυναίκα,σε νέο τόπικ που θ'ανοίξω.

1.Μου φαίνεται δύσκολο εώς απίθανο να μπει ο δυτικός στην νοοτροπία της Ταϊλανδέζας και να την κατανοήσει πλήρως(και το αντίστροφο) όχι σε 2 χρόνια,αλλά ουτε σε 22.

2.Μακριά απο την ιδιοσυγκρασία μου,βρίσκονται τα καλούπια,όπως τα ονομάζω.Συμφωνω λοιπόν οτι μπορεί να υπάρχουν τα κοινά χαρακτηριστικά στον πληθυσμό αλλά δεν βάζω ποτέ τους ανθρώπους στο ίδιο κοπάδι ή καλάθι.

3.Θα ήθελα να μου πεις τι εννοείς "δεν είναι οι καλύτερες γυναίκες στον κόσμο¨".Πώς το συγκρίνεις αυτό και ποιες κατα την γνώμη σου είναι οι καλύτερες?

Αποσυνδεδεμένος antaios

• Είχα αρκετό μυαλό για να ζήσω τη ζωή μου ανόητα.
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Firefox 3.0.8 Firefox 3.0.8
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 01, 2009, 20:32:21 μμ »
Μια παρατήρηση μόνο καθώς το θέμα είναι πολύ ενδιαφέρον και ετοιμάζομαι να σας μεταφέρω αποσπάσματα απο ένα πολύ ενδιαφέρον βιβλίο που διαβασα πρόσφατα,από μια εκδιδόμενη Ταϊλανδέζα γυναίκα,σε νέο τόπικ που θ'ανοίξω.

1.Μου φαίνεται δύσκολο εώς απίθανο να μπει ο δυτικός στην νοοτροπία της Ταϊλανδέζας και να την κατανοήσει πλήρως(και το αντίστροφο) όχι σε 2 χρόνια,αλλά ουτε σε 22.

2.Μακριά απο την ιδιοσυγκρασία μου,βρίσκονται τα καλούπια,όπως τα ονομάζω.Συμφωνω λοιπόν οτι μπορεί να υπάρχουν τα κοινά χαρακτηριστικά στον πληθυσμό αλλά δεν βάζω ποτέ τους ανθρώπους στο ίδιο κοπάδι ή καλάθι.

3.Θα ήθελα να μου πεις τι εννοείς "δεν είναι οι καλύτερες γυναίκες στον κόσμο¨".Πώς το συγκρίνεις αυτό και ποιες κατα την γνώμη σου είναι οι καλύτερες?
συμφωνο
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 01, 2009, 20:35:20 μμ από antaios »
Όποιος ξέρει τους άλλους έχει γνώση. Όποιος ξέρει τον εαυτό του έχει σοφία.

thai.gr

« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 01, 2009, 20:32:21 μμ »