Αποστολέας Θέμα: graceland hotel patong pouket  (Αναγνώστηκε 14031 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mourmoura

  • **
  • Μηνύματα: 50
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Microsoft Internet Explorer 7.0 Microsoft Internet Explorer 7.0
graceland hotel patong pouket
« στις: Μάρτιος 30, 2009, 21:43:41 μμ »
θα έλεγα να αποφύγετε το graceland στην πατογκ πουκέτ για το μόνο λόγο ότι έιναι μακριά και θέλει περπάτημα και με τη ζέστη και και την υγρασία ακόμα και το βράδυ δεν λέει! τα ταξί είναι αφαντα ή εγώ είμαι στραβή, και οι τουκ τουκμεν απάραδεκτοι κάτω από 150 βατ δεν πέφτουν .
για βάλε επί 7 μέρες τί κονδύλι βγάινει.η ταυλάνδη που μου υποσχέθηκαν μάλλον έπαψε να υπάσχει.!



Αποσυνδεδεμένος savio13

  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Φύλο: Άντρας
  • ΤΑΪΛΑΝΔΗ FOR EVER
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Microsoft Internet Explorer 7.0 Microsoft Internet Explorer 7.0
Απ: graceland hotel patong pouket
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 30, 2009, 21:49:15 μμ »
Για αυτό οταν πηγαίνεις patong μένεις Royal Paradise
I  LOVE  THAILAND

kachakohchang

  • Επισκέπτης
Απ: graceland hotel patong pouket
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 30, 2009, 23:04:58 μμ »
Αν κρινουμε μια χωρα απο το κοστος του ταξι-τουκ-τουκ τοτε θα ειναι καλυτερα να.."Μενουμε Ελλαδα"..Αν θες φτηνο τουκ τουκ πας Τσιανγκ Μαι, Κραμπι
η Πατταγια οπου ολες οι εσωτερικες μετακινησεις κοστιζουν 20 μπατ..

Αποσυνδεδεμένος mourmoura

  • **
  • Μηνύματα: 50
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Microsoft Internet Explorer 7.0 Microsoft Internet Explorer 7.0
Απ: graceland hotel patong pouket
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 30, 2009, 23:57:10 μμ »
σιγά βρε παιδιά ,
μη βαράτε. δεν θέλω φτηνό τουκ τουκ ουτε μένω μόνο ελλάδα ειρωνικά η όχι .θα ήθελα νόμιμες τιμές ταυλάνδης: 35 βατ είναι η σημαία και αντέχε στα χιλιόμετρα!!!! δεν περίμενα τόση αισχροκέρδεια και αγένεια !λάθος μου ζητώ ταπεινα συγνώμη. αλλη φορά θα την κάνω σε κανένα ερημονήσι μου φάινεται. απλά δεν το περίμενα...ήξερα ότι οι ταυλανδοί είναι τό άκρον άωτον της ευγένειας ,εξ ιδείας πειρας από συμφητήτρια πριν 20 χρόνια βέβαια. πολύ φοβάμαι ότι ο τουρισμός δεν κάνει πάντα καλό.

Αποσυνδεδεμένος Oytopikos

  • ************
  • Γενικός συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 11003
  • Φύλο: Άντρας
  • สมน้ำหน้า
  • OS:
  • Windows Vista Windows Vista
  • Browser:
  • Firefox 3.0.8 Firefox 3.0.8
    • Thailand
Απ: graceland hotel patong pouket
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 31, 2009, 00:44:24 πμ »
σιγά βρε παιδιά ,
μη βαράτε. δεν θέλω φτηνό τουκ τουκ ουτε μένω μόνο ελλάδα ειρωνικά η όχι .θα ήθελα νόμιμες τιμές ταυλάνδης: 35 βατ είναι η σημαία και αντέχε στα χιλιόμετρα!!!! δεν περίμενα τόση αισχροκέρδεια και αγένεια !λάθος μου ζητώ ταπεινα συγνώμη. αλλη φορά θα την κάνω σε κανένα ερημονήσι μου φάινεται. απλά δεν το περίμενα...ήξερα ότι οι ταυλανδοί είναι τό άκρον άωτον της ευγένειας ,εξ ιδείας πειρας από συμφητήτρια πριν 20 χρόνια βέβαια. πολύ φοβάμαι ότι ο τουρισμός δεν κάνει πάντα καλό.

Νομίζω οτι η επιλογή του Πούκετ έπαιξε ρόλο στην άσχημη εμπειρία.Το Πούκετ και ειδικά η Πατόνγκ είναι πλέον ένας ακριβός προορισμός για τα ταϊλανδικά μεγέθη πάντα.
Ταξίμετρα δεν παίζουν εκεί...

Αποσυνδεδεμένος mourmoura

  • **
  • Μηνύματα: 50
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Microsoft Internet Explorer 7.0 Microsoft Internet Explorer 7.0
Απ: graceland hotel patong pouket
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 31, 2009, 01:16:48 πμ »
ναι ίσως .εσεις οι παλιοι ξερετε καλλύτερα. αν και ουτοπικός μια χαρά προσγειωμένο σε βρισκω.ευγε.
από του χρόνου απο αγιουταγια σουκοτάι και πάνω με βλέπω!ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος Oytopikos

  • ************
  • Γενικός συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 11003
  • Φύλο: Άντρας
  • สมน้ำหน้า
  • OS:
  • Windows Vista Windows Vista
  • Browser:
  • Firefox 3.0.8 Firefox 3.0.8
    • Thailand
Απ: graceland hotel patong pouket
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 31, 2009, 01:17:39 πμ »
ναι ίσως .εσεις οι παλιοι ξερετε καλλύτερα. αν και ουτοπικός μια χαρά προσγειωμένο σε βρισκω.ευγε.
από του χρόνου απο αγιουταγια σουκοτάι και πάνω με βλέπω!ευχαριστώ

Ε και μόνο που θα ξαναπας,σημαίνει οτι σου κόλλησε και σενα το μικρόβιο.

Υ.Σ Εγώ προσωπικά δεν είμαι παλιός...Έχω περάσει 140 μέρες απο την ζωή μου στην Ταϊλάνδη.Άλλοι έχουν περάσει πολλές περισσότερες.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 31, 2009, 01:19:35 πμ από Oytopikos »

Αποσυνδεδεμένος jimi

  • ต้องการให้ฉันช่วยอะไรไหมคะ
  • ΜΕΛΟΣ Δ.Σ
  • *****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows Vista Windows Vista
  • Browser:
  • Microsoft Internet Explorer 7.0 Microsoft Internet Explorer 7.0
Απ: graceland hotel patong pouket
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 01, 2009, 18:38:12 μμ »
Σου ζηταω συγγνωμη προκαταβολικα αλλα θεωρω οτι το θεμα σου ειναι τελειως αστοχο και ασχετο καθως το συγκεκριμενο τοπικ εινα καταλλυματα που δεν μας αρεσαν και εσυ τοποθετεις σε αυτο ενα πολλυ καλο ξενοδοχειο χωρις καμια αμφιβολια και μαλιστα χωρις καμια δικαιολογια καθως μας μιλας για τουκ τουκ!!!Παρτε λοιπον καποια τηλ απο τις δεκαδες πιατσες και παρτε μοτορμπαικ ταξι με 1 ευρουλακι!Θεωρω δε απαραδεκτο να δινεις 10πλασιο ποσο για το δωματιο και να σε ενοχλει ο φουκαρας ο τουκ τουκ που κοιταει να σε δαγκωσει 1 ευρω παραπανω για να ζησει!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 01, 2009, 18:46:39 μμ από jimi »
สวัสดีค่ะ ยินดีที่ได้พบคุณ

Αποσυνδεδεμένος zeng26

  • ***
  • Μηνύματα: 226
  • ฉันเห็นด้วย
  • OS:
  • Windows Vista Windows Vista
  • Browser:
  • Microsoft Internet Explorer 7.0 Microsoft Internet Explorer 7.0
Απ: graceland hotel patong pouket
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 01, 2009, 21:21:27 μμ »
Συγγνώμην αλλά αυτό που κατάλαβα εγώ από τα γραφόμενα είναι μια ενόχληση, που όλοι έχουμε όταν μας μεταχειρίζονται οι άλλοι σαν κάτι λιγότερο από τον εαυτό τους. Νοιώθω κι εγώ άσχημα όταν μου ζητάνε πέντε φορές περισσότερα από ό,τι στον ντόπιο πληθυσμό, αν κλαι δεν μπορ΄β να κάνω και πολλά για να το αντιμετωπίσω--ίσως να το γράψω εδώ είναι μια έκλυση ατμού από μαζεμένο θυμό ή παράπονο.

Αυτή τη φορά το κουβέντιασα και με τους οδηγούς των ταξί, που αρχικά μου ζητούσαν 300 μπαχτ για να με πάνε από την Τσαβένγκ στο Μπιγκ Σί, πχ, που δεν είναι πάνω από 4/5 χλμ. Του ρώτησα πόσα θα ζητούσαν από τον συμπατριώτη τους και ακολουθούσε σιωπή. Παζάρευα κι εγώ λοιπόν,συνήθως, και κατέβαζα το ποσόν στα μισά, 150 μπαχτ, κάτω του οποίου δεν υποχωρούσαν οι ταξιτζήδες ή και τουκτουκτζήδες (ωραία λέξη έ;). Αλλοτε έδινα όσα μου ζητούσαν, αλλά πάλι δεν φτάνανε, ο οδηγός περίμενε και το εξτραδάκι του στο τέλος, όσα και αν σου ζήτησε αρχικά. Είπαμε, το χρήμα υποκαθιστά όλες τις αξίες, και αυτό είναι το τραυματικό για όλους μας στοιχείο, που δεν μας αγαπούν γι αυτό που είμαστε...

(Ακου τι ζητάει ο άνθρωπος!)

Αποσυνδεδεμένος mourmoura

  • **
  • Μηνύματα: 50
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Microsoft Internet Explorer 7.0 Microsoft Internet Explorer 7.0
Απ: graceland hotel patong pouket
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 01, 2009, 21:33:03 μμ »
Συγγνώμην αλλά αυτό που κατάλαβα εγώ από τα γραφόμενα είναι μια ενόχληση, που όλοι έχουμε όταν μας μεταχειρίζονται οι άλλοι σαν κάτι λιγότερο από τον εαυτό τους. Νοιώθω κι εγώ άσχημα όταν μου ζητάνε πέντε φορές περισσότερα από ό,τι στον ντόπιο πληθυσμό, αν κλαι δεν μπορ΄β να κάνω και πολλά για να το αντιμετωπίσω--ίσως να το γράψω εδώ είναι μια έκλυση ατμού από μαζεμένο θυμό ή παράπονο.

Αυτή τη φορά το κουβέντιασα και με τους οδηγούς των ταξί, που αρχικά μου ζητούσαν 300 μπαχτ για να με πάνε από την Τσαβένγκ στο Μπιγκ Σί, πχ, που δεν είναι πάνω από 4/5 χλμ. Του ρώτησα πόσα θα ζητούσαν από τον συμπατριώτη τους και ακολουθούσε σιωπή. Παζάρευα κι εγώ λοιπόν,συνήθως, και κατέβαζα το ποσόν στα μισά, 150 μπαχτ, κάτω του οποίου δεν υποχωρούσαν οι ταξιτζήδες ή και τουκτουκτζήδες (ωραία λέξη έ;). Αλλοτε έδινα όσα μου ζητούσαν, αλλά πάλι δεν φτάνανε, ο οδηγός περίμενε και το εξτραδάκι του στο τέλος, όσα και αν σου ζήτησε αρχικά. Είπαμε, το χρήμα υποκαθιστά όλες τις αξίες, και αυτό είναι το τραυματικό για όλους μας στοιχείο, που δεν μας αγαπούν γι αυτό που είμαστε...

(Ακου τι ζητάει ο άνθρωπος!)

τα κατάλαβες άριστα. θυμός παράπονο κλπ
εχω πολλά να μάθω ευτυχώς ακόμα, και πρώτο και καλύτερο :την νοοτροπία τις παραδόσεις ηθική κλπ μιας χώρας πριν παω.δεν έχω ξαναπάει ασία. πράγματι αλλόι τρόποι, συμπεριφορές .
μου μένει ομως η καλοσύνη, η εξυπηρετικότητα που είναι αδύνατο να μην τα αναγνωρίσεις ,είτε είσαι δυτικός, αφρικάνος κλπ.
επισης καρατάω και τις εικόνες από αγιουτγια που συνεχίζω να αδυνατώ να ανεβάσω!!!!!!!(ανεπιδεκτη μαθήσεως;;;;;)

Αποσυνδεδεμένος sakisvv

  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Mac OS X Mac OS X
  • Browser:
  • Safari 4.0 Safari 4.0
    • Thai
Απ: graceland hotel patong pouket
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 05, 2009, 13:32:30 μμ »
Αν κρινουμε μια χωρα απο το κοστος του ταξι-τουκ-τουκ τοτε θα ειναι καλυτερα να.."Μενουμε Ελλαδα"..Αν θες φτηνο τουκ τουκ πας Τσιανγκ Μαι, Κραμπι
η Πατταγια οπου ολες οι εσωτερικες μετακινησεις κοστιζουν 20 μπατ..

Ελλάδα δεν μένουμε καθόλου , μόνο Πουκέτ :)

Αποσυνδεδεμένος deepblue

  • ***
  • Μηνύματα: 420
  • Φύλο: Άντρας
  • Amazing Thailand
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • Chrome 27.0.1453.110 Chrome 27.0.1453.110
Απ: graceland hotel patong pouket
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 16, 2013, 12:46:28 μμ »
θα έλεγα να αποφύγετε το graceland στην πατογκ πουκέτ για το μόνο λόγο ότι έιναι μακριά και θέλει περπάτημα και με τη ζέστη και και την υγρασία ακόμα και το βράδυ δεν λέει! τα ταξί είναι αφαντα ή εγώ είμαι στραβή, και οι τουκ τουκμεν απάραδεκτοι κάτω από 150 βατ δεν πέφτουν .
για βάλε επί 7 μέρες τί κονδύλι βγάινει.η ταυλάνδη που μου υποσχέθηκαν μάλλον έπαψε να υπάσχει.!

- Σύμφωνα με τις επαγγελματικές φωτογραφίες του ξενοδοχείου που βλέπω σε διάφορα σελίδες στο internet, δείχνει ως ένα από τα καλύτερα ξενοδοχεία του πλανήτη.
- Σύμφωνα με τα σχόλια που διάβασα για το Phuket Graceland Resort & Spa, υπάρχουν πολλά θετικά σχόλια (βέβαια και αρνητικά, τα οποία δεν βλέπω εδώ).
- Η απόσταση του από την δημοφιλές Bangla Road σύμφωνα με τους Google Maps είναι 1.0 km (ένα χιλιόμετρο) με όχημα, ή/Or Walk 13 λεπτά, όπως γράφει. Επίσης σε ένα σχόλιο στο tripadvisor κάποιος γράφει: The hotel is a 10- 15 minute easy walk to Bangla Road, passing many shops on the way/βρίσκεται 10-15 λεπτά μακριά από την Bangla Road, προσπερνώντας διάφορα καταστήματα καθοδόν).
- Θα συμφωνήσω επίσης με το παραπάνω σχόλιο του χρήστη kachakohchang: Αν κρινουμε μια χωρα απο το κοστος του ταξι-τουκ-τουκ τοτε θα ειναι καλυτερα να.."Μενουμε Ελλαδα"
- Δεν ξέρω για τι είδος Ταϊλάνδη σου υποσχέθηκαν, αλλά διάλεξες λάθος προορισμό για να δεις Ταϊλάνδη. Η Πατόνγκ βέβαια ανήκει στην Ταϊλάνδη, δεν θα κρίνω αν είναι καλός ή κακός προορισμός, όμως αυτό το οποίο γνωρίζουμε όλοι είναι ότι πρόκειτε για τον δημοφιλέστερο μαζί με την Πάταγια προορισμό της χώρας, πίχτρα σε ξένους τουρίστες, οπότε και οι τιμές εδώ είναι τσουχτερές. Όσο πιο δημοφιλές είναι κάτι, τόσο πιο ακριβό είναι, αυτό ισχύει σε όλο τον κόσμο.
- Το σχόλιο σου ακούγεται σαν: Η Ταϊλάνδη είναι μια μάπα χώρα επειδή οι Τουκ Τουκ είναι αγενοίς και απαράδεκτοι στις τιμές στην συκγεκριμένη περιοχή που πήγες.
- Για πιο λόγο το ξενοδοχείο δεν είναι καλό, δεν υπάρχει επιχείρημα, εκτός από τους τουκ τουκ, που δεν έχουν σχέση με το ξενοδοχείο, ούτε το ξενοδοχείο μπορεί να τους επιβάλει τον νόμο.
- Φρόντισε να ταξιδέψεις σε περισσότερους προορισμούς και να δεις περισσότερα πράγματα σε μια χώρα πριν την κρίνεις. 
Mae Hong Son, Chiang Mai & Rai - My next travel in Thailand. Hope to be there soon

Αποσυνδεδεμένος jimi

  • ต้องการให้ฉันช่วยอะไรไหมคะ
  • ΜΕΛΟΣ Δ.Σ
  • *****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 8/Server 2012 Windows 8/Server 2012
  • Browser:
  • Firefox 21.0 Firefox 21.0
Απ: graceland hotel patong pouket
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 16, 2013, 19:43:05 μμ »
Δεν χρειαζετε να επανερχομαστε σε κατι που γραφτηκε πριν τρια χρονια,αλλωστε η συγκεκριμενη φιλη του φορουμ αυτοαποκαλυται μουρμουρα.
Το ολο σχολιο του μελους για εμενα ειναι για τον καλαθο των αχρηστων,το εχω ξαναγραψει αλλωστε.Δεν λαμβανετε καν υποψιν κατα εμε απο την στιγμη που διαμενει σε ενα πολυ καλο και πανακριβο ξενοδοχειο,οντως 10 λεπτα απο μπανγκλα,αλλα κατα τα αλλα την ενοχλει που το τουκ τουκ τις περνει το σκαλπ με 150 μπατ.
Οταν διαθετεις 4000 και 5000 μπατ την βραδια για ξενοδοχειο δεν θελω να δωσω χαρακτηρισμο το τι ακριβως εισαι οταν μιλας για τουκ τουκ.
สวัสดีค่ะ ยินดีที่ได้พบคุณ

Αποσυνδεδεμένος deepblue

  • ***
  • Μηνύματα: 420
  • Φύλο: Άντρας
  • Amazing Thailand
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • Chrome 27.0.1453.110 Chrome 27.0.1453.110
Απ: graceland hotel patong pouket
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 16, 2013, 21:06:39 μμ »
Το ποστ το έγραψα γενικώς για να διαβάζουν και τα υπόλοιπα μέλη και επισκέπτες του φόρουμ, για να επισημάνω ότι δεν κρίνουμε μια χώρα από μια ελάχιστη ομάδα επαγγελματιών οδηγών που δραστηριοποιούνται σε μια συγκεκριμένη περιοχή της, πόσο άλλωστε δημοφιλής περιοχή.
Mae Hong Son, Chiang Mai & Rai - My next travel in Thailand. Hope to be there soon

Αποσυνδεδεμένος dkmaster

  • ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ
  • ***
  • Μηνύματα: 161
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • Chrome 27.0.1453.110 Chrome 27.0.1453.110
Απ: graceland hotel patong pouket
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 16, 2013, 21:52:59 μμ »
Εάν κρίναμε μια χώρα από τους οδηγούς ταξί, τότε δεν θα είχαμε τουρισμό στην Ελλάδα.