Αποστολέας Θέμα: Περιγραφή koh Samui  (Αναγνώστηκε 28587 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος laantonios

  • *
  • Μηνύματα: 12
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Firefox 5.0 Firefox 5.0
Απ: Περιγραφή koh Samui
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 23, 2011, 13:37:03 μμ »
γράφοντας απο το Κο Σαμούι μάλλον θα δώσω μια διαφορετική όψη του νομίσματος...

Έλληνες γαρ αντιφατικοί απο τη φύση μας , δημοκρατικοί πάντα ελπίζω να μείνει το post μου άθικτο.

Ήρθα με τη γυναίκα μου στο νησί αναζητώντας ακόμη ένα εξωτικό προορισμό. Πιστεύαμε οτι το βρήκαμε όμως κάτι τέτοιο δεν είναι αισθητό όταν φεύγεις απο το γραφικό μικρό αεροδρόμιο.

Η Chaeweng είναι όντως 6 χλμ αλλά δεν μπορείς να την περπατήσεις. Τη διασχίζεις απο την εσωτερική της πλευρά, τον απαράδεκτο δρόμο με τους κάθε λογής απίστευτους οδηγούς που κορνάρουν ασταμάτητα αναζητώντας πελάτες. Και αν δεν λιποθυμήσεις απο την δυσωδία των ανύπαρκτων υπονόμων τότε σίγουρα θα ανακατευτείς απο την τάση κάποιων εστιατορίων να ψήνουν σε φλόγα παρακαλώ & όχι σε κάρβουνα τα χοιρινά & τις κότες της κακιάς ώρας. Και αν δεν φοβηθείς απο τους επικίνδυνους οδηγούς Ταυλανδούς ή μη τότε σίγουρα θα τρομάξεις απο τα άπειρα καλώδια του ρεύματος που κρέμονται στα αριστερά πάνω σου.
Φεύγοντας απο την Chaeweng βλέπεις την προσπάθεια για γρήγορη ανάπτυξη παντού και την προσπάθεια εκμετάλευσης των πάντων. Όχι μονο των θρησκευτικών αγαλμάτων του Βούδα και του μοναχού όπου έστησαν χίλια δυο μαγαζάκια τριγύρω αλλά και κάποιων βράχων που αποτελούν λόγο έλξης λόγω του γεννετήσιου σχήματός τους.

Οι παραλίες είναι εξαιρετικά μέτριες για τους Έλληνες που έζησαν στην Χαλκιδική ή στα ελληνικά νησιά. Αυτό μας το διασταύρωσαν και οι ξένοι που ακολουθήσαμε στο σαφάρι. Καθόλου ρομαντικό μέρος. Τα πάντα είναι εμπορεύσιμα.

Ο λαός όμως (αν είναι Σαμουίτες που δεν το νομίζω) γενικά οι Ταιλανδοί είναι ευγενικοί πάρα πολύ όσο σε βλέπουν ή ελπίζουν να σε δουν ως πελάτη. Οφείλω να ομολογήσω όμως οτι μιλούν χαμηλόφωνα όταν είναι αλλοδαπός μπροστά. Ίσως όμως να είναι έτσι και σαν ιδιοσυγκρασία. Αυτό το γνωρίζουν όσοι τους ζουν αρκετά χρόνια.

Η Bophut φέρει και το Fishermans village, ακόμη μια προσπάθεια εμπορευματοποίησης όχι μονο της παραλίας αλλά και ακόμη της προσπάθειας για φρέσκα θαλασσινά. Η Meanam κάτω του μέτριου ενώ η Bangrak απαράδεκτη.
Τη Lamai δεν την είδα ακόμη.

Μας άρεσε:
η μή εμπορική παραλία (ξαπλώστρες & ομπρέλες δώρο; απο το ξενοδοχείο)
η θάλασσα που είναι καθαρή, προτιμώ όμως Χαλκιδική
οι χαμογελαστοί-ευγενικοί άνθρωποι, προτιμώ όμως τον ντομπρο που θα γελάσει οταν το εννοεί

Δε μας άρεσε:
η δυσωδία στους δρόμους της Chaweng
τα καλώδια ρεύματος που κρέμονται σε όλο το νησί
η εμπορευματοποιηση των πάντων (δεν ανέφερα οτι στους καταρράκτες(να τους πω;) η τουαλέτα για το ψιλό = 10 baht)
και όλα τα παραπάνω...


Αποσυνδεδεμένος giannis

  • ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ
  • ***
  • Μηνύματα: 1107
  • Φύλο: Άντρας
  • «Το ψέμα ποτέ δεν ζει για να γεράσει.»
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Firefox 5.0 Firefox 5.0
Απ: Περιγραφή koh Samui
« Απάντηση #16 στις: Ιούλιος 23, 2011, 14:19:33 μμ »
γεια σου φιλε
νομιζω οτι εισαι λιγο υπερβολικος ισως σε 1-2 πραγματα να εχεις δικιο η και να πηγες σε περιοδο που γινετε χαμος επειδη ομως δεν πηγες σε ολο το νησι καλο θα ηταν να ησουν λιγο πιο συγκρατημενος
δεν εχω χρονο να σου γραψω αλλα αυτη τη στιγμη απλα σου στελνω μια φωτο απο την chaweng που δεν σου αρεσε δεν δεν ειχε τιποτε ρομαντικο.......

Αποσυνδεδεμένος zografos

  • ***
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • LIFE IS A JOURNEY...BRING AN OPEN MIND!!
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Firefox 5.0 Firefox 5.0
Απ: Περιγραφή koh Samui
« Απάντηση #17 στις: Ιούλιος 23, 2011, 16:46:17 μμ »
γράφοντας απο το Κο Σαμούι μάλλον θα δώσω μια διαφορετική όψη του νομίσματος...

Έλληνες γαρ αντιφατικοί απο τη φύση μας , δημοκρατικοί πάντα ελπίζω να μείνει το post μου άθικτο.

Ήρθα με τη γυναίκα μου στο νησί αναζητώντας ακόμη ένα εξωτικό προορισμό. Πιστεύαμε οτι το βρήκαμε όμως κάτι τέτοιο δεν είναι αισθητό όταν φεύγεις απο το γραφικό μικρό αεροδρόμιο.

Η Chaeweng είναι όντως 6 χλμ αλλά δεν μπορείς να την περπατήσεις. Τη διασχίζεις απο την εσωτερική της πλευρά, τον απαράδεκτο δρόμο με τους κάθε λογής απίστευτους οδηγούς που κορνάρουν ασταμάτητα αναζητώντας πελάτες. Και αν δεν λιποθυμήσεις απο την δυσωδία των ανύπαρκτων υπονόμων τότε σίγουρα θα ανακατευτείς απο την τάση κάποιων εστιατορίων να ψήνουν σε φλόγα παρακαλώ & όχι σε κάρβουνα τα χοιρινά & τις κότες της κακιάς ώρας. Και αν δεν φοβηθείς απο τους επικίνδυνους οδηγούς Ταυλανδούς ή μη τότε σίγουρα θα τρομάξεις απο τα άπειρα καλώδια του ρεύματος που κρέμονται στα αριστερά πάνω σου.
Φεύγοντας απο την Chaeweng βλέπεις την προσπάθεια για γρήγορη ανάπτυξη παντού και την προσπάθεια εκμετάλευσης των πάντων. Όχι μονο των θρησκευτικών αγαλμάτων του Βούδα και του μοναχού όπου έστησαν χίλια δυο μαγαζάκια τριγύρω αλλά και κάποιων βράχων που αποτελούν λόγο έλξης λόγω του γεννετήσιου σχήματός τους.

Οι παραλίες είναι εξαιρετικά μέτριες για τους Έλληνες που έζησαν στην Χαλκιδική ή στα ελληνικά νησιά. Αυτό μας το διασταύρωσαν και οι ξένοι που ακολουθήσαμε στο σαφάρι. Καθόλου ρομαντικό μέρος. Τα πάντα είναι εμπορεύσιμα.

Ο λαός όμως (αν είναι Σαμουίτες που δεν το νομίζω) γενικά οι Ταιλανδοί είναι ευγενικοί πάρα πολύ όσο σε βλέπουν ή ελπίζουν να σε δουν ως πελάτη. Οφείλω να ομολογήσω όμως οτι μιλούν χαμηλόφωνα όταν είναι αλλοδαπός μπροστά. Ίσως όμως να είναι έτσι και σαν ιδιοσυγκρασία. Αυτό το γνωρίζουν όσοι τους ζουν αρκετά χρόνια.

Η Bophut φέρει και το Fishermans village, ακόμη μια προσπάθεια εμπορευματοποίησης όχι μονο της παραλίας αλλά και ακόμη της προσπάθειας για φρέσκα θαλασσινά. Η Meanam κάτω του μέτριου ενώ η Bangrak απαράδεκτη.
Τη Lamai δεν την είδα ακόμη.

Μας άρεσε:
η μή εμπορική παραλία (ξαπλώστρες & ομπρέλες δώρο; απο το ξενοδοχείο)
η θάλασσα που είναι καθαρή, προτιμώ όμως Χαλκιδική
οι χαμογελαστοί-ευγενικοί άνθρωποι, προτιμώ όμως τον ντομπρο που θα γελάσει οταν το εννοεί

Δε μας άρεσε:
η δυσωδία στους δρόμους της Chaweng
τα καλώδια ρεύματος που κρέμονται σε όλο το νησί
η εμπορευματοποιηση των πάντων (δεν ανέφερα οτι στους καταρράκτες(να τους πω;) η τουαλέτα για το ψιλό = 10 baht)
και όλα τα παραπάνω...


Φιλε Ελληνα ΤΟΥΡΙΣΤΑ,ασκωντας το δημοκρατικο μου δικαιωμα της ελευθεριας γραπτου λογου & μη συμμεριζομενος τη πρωιμη για μελος, καχυποψια/προκαταλληψη σου ως προς τη αλλοιωση των γραφομενων σου προφανως εκ των δημιουργων του Forum,δρατομαι της ευκαιρειας να Σ'ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΩ για την ΕΠΙΚΡΙΤΙΚΗ 'ματια'σου ,των ανυποφορα τεκτενομενων σ'αυτη τη χωρα,την κατα τ'αλλα πολυδιαφημιζομενη ως εξωτικη ...
Οι τσαμπα ομπρελλες και ξαπλωστρες στη παραλια ειναι οτι καλυτερο μου εχει ποτε συμβει κατα τη παραμονη μου σ'αυτη τη εμπορευματοποιημενη χωρα με τους Δηθεν (υποκριτες) ανθρωπους της...
Η ελλειψη PINE TREE ESSENCE στην ατμοσφαιρα καταντα ανυποφορη...
Και τα κρεμομενα-ως αλλη λαιμητομος- ηλεκτροφορα καλωδια αποτελουν σοβαρη απειλη για την ασφαλεια των διερχομενων αναγκαζοντας με προσωπικα κατα την εκει διαμονη μου να μετακινουμαι μεσω της ζουγκλας και πανω σ'ελεφαντα κατι το οποιο δε το βρηκα καθολου,μα καθολου ρομαντικο...
Οι κοτες ειναι λιποβαρης,και επιτελους καποιος πρεπει να τους μιλησει για το καρβουνο...
Η βεβιασμενη ταση προς αναπτυξη ,και εκμεταλλευση των παντων-οντας Ελληνας και Δημοκρατης-παντα μου ηταν,ειναι,και θα ειναι κατι εντελως ξενο και συναμα ανυποφορο εχοντας παντα την Ελλαδα μας ως μετρο συγκρισης...
Και στο κατω κατω ποιος/α συγκινειται με ΜΙΑ Π%^@Α ΒΡΑΧΟ!!
Για αυτο καλε φιλε,ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ...
Υ.Γ
Θελω να πιστευω,πως μετα των οσων βιωσατε μετα της συζυγου σου,θα σας αποτρεψουν στο μελλον του να επιχειρησετε παρομοιο σφαλμα...

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 24, 2011, 02:39:20 πμ από zografos »
IT'S NOT WHERE YOU ARE FROM,IT'S WHERE YOU ARE AT...

Αποσυνδεδεμένος panos.thess

  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Firefox 5.0 Firefox 5.0
Απ: Περιγραφή koh Samui
« Απάντηση #18 στις: Ιούλιος 23, 2011, 16:52:02 μμ »
καλός ήρθες στην thai...

Αποσυνδεδεμένος Oytopikos

  • ************
  • Γενικός συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 11003
  • Φύλο: Άντρας
  • สมน้ำหน้า
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Firefox 5.0 Firefox 5.0
    • Thailand
Απ: Περιγραφή koh Samui
« Απάντηση #19 στις: Ιούλιος 23, 2011, 18:17:41 μμ »


Έλληνες γαρ αντιφατικοί απο τη φύση μας , δημοκρατικοί πάντα ελπίζω να μείνει το post μου άθικτο.




Δεν υπάρχει καμια παραβίαση κανονισμών του φόρουμ , αρα κανείς λόγος για τροποποίηση.

Υ.Γ. Ζωγράφε σταμάταααααααα  ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος zografos

  • ***
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • LIFE IS A JOURNEY...BRING AN OPEN MIND!!
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Firefox 5.0 Firefox 5.0
Απ: Περιγραφή koh Samui
« Απάντηση #20 στις: Ιούλιος 23, 2011, 21:54:16 μμ »

Υ.Γ. Ζωγράφε σταμάταααααααα  ;D ;D ;D
[/quote][off-topic][/off-topic]
Να θες ν'αγιασεις και να μη σ'αφηνουν...
IT'S NOT WHERE YOU ARE FROM,IT'S WHERE YOU ARE AT...

Αποσυνδεδεμένος deepblue

  • ***
  • Μηνύματα: 420
  • Φύλο: Άντρας
  • Amazing Thailand
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Chrome 12.0.742.122 Chrome 12.0.742.122
Απ: Περιγραφή koh Samui
« Απάντηση #21 στις: Ιούλιος 24, 2011, 14:43:18 μμ »
........Φεύγοντας απο την Chaeweng βλέπεις την προσπάθεια για γρήγορη ανάπτυξη παντού και την προσπάθεια εκμετάλευσης των πάντων........

Κάτι μου θυμίζει από Χαλκιδική αυτό!
Mae Hong Son, Chiang Mai & Rai - My next travel in Thailand. Hope to be there soon

Αποσυνδεδεμένος bestathens1972

  • ***
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Chrome 12.0.742.122 Chrome 12.0.742.122
Απ: Περιγραφή koh Samui
« Απάντηση #22 στις: Ιούλιος 24, 2011, 15:31:38 μμ »
  Υποψιάζομαι πως την κριτική για το σουβλάκι που έφαγες φίλε μου Αντώνη (υποθέτω πως αυτό είναι το όνομά σου), γιατί άν δεν έβρισκες σουβλάκι θα ήταν το πρώτο που θα σε πείραζε, την κρατάς για επόμενο post, (μόνο γύρος κοτόπουλο, την πίτα τη λαδώνουν με φοινικέλαιο και το γιαούρτι στο τζατζίκι ήταν νερουλό...).
  Ειδικά αυτή η σούπα Tom Yum που τη χρυσοπληρώνεις στην Ελλάδα έκανε μόνο 150 baht άρα στην Ελλάδα την κάνουν καλύτερη!!
  Φιλικά πάντα και με δόση χιούμορ!
  Δεν είναι υποχρεωτικό να αρέσει σε όλους η Ταϊλάνδη ούτε βάζουμε και το μαχαίρι στο λαιμό σε κανένα! Είδικά δε για μας τους μόνιμους... Όσο λιγότεροι Έλληνες τόσο καλύτερα! :D
ΟΞΩ ΟΙ ΚΑΦΡΟΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΑΪΛΑΝΔΗ!!!... Τα κάνουμε πουτ@ν@ και μόνοι μας οι expats!!!

Αποσυνδεδεμένος laantonios

  • *
  • Μηνύματα: 12
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Firefox 5.0 Firefox 5.0
Απ: Περιγραφή koh Samui
« Απάντηση #23 στις: Ιούλιος 24, 2011, 18:06:21 μμ »
γεια σου φιλε
νομιζω οτι εισαι λιγο υπερβολικος ισως σε 1-2 πραγματα να εχεις δικιο η και να πηγες σε περιοδο που γινετε χαμος επειδη ομως δεν πηγες σε ολο το νησι καλο θα ηταν να ησουν λιγο πιο συγκρατημενος
δεν εχω χρονο να σου γραψω αλλα αυτη τη στιγμη απλα σου στελνω μια φωτο απο την chaweng που δεν σου αρεσε δεν δεν ειχε τιποτε ρομαντικο.......


δυστυχώς στις πολυήμερες διακοπές μου εδώ το ηλιοβασίλεμα δεν μας φάνηκε καθόλου ρομαντικό συγκριτικά με πχ της Σαντορίνης ή πχ της Σκούλιαρης (πάνω απο το Βελβεντό Κοζάνης)  και γύρισα το νησί αρκετές φορές ποικιλοτρόπος.

Φιλε Ελληνα ΤΟΥΡΙΣΤΑ,ασκωντας το δημοκρατικο μου δικαιωμα της ελευθεριας γραπτου λογου & μη συμμεριζομενος τη πρωιμη για μελος, καχυποψια/προκαταλληψη σου ως προς τη αλλοιωση των γραφομενων σου προφανως εκ των δημιουργων του Forum,δρατομαι της ευκαιρειας να Σ'ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΩ για την ΕΠΙΚΡΙΤΙΚΗ 'ματια'σου ,των ανυποφορα τεκτενομενων σ'αυτη τη χωρα,την κατα τ'αλλα πολυδιαφημιζομενη ως εξωτικη ...

αν και προσπαθώ να μην το εκλάβω ως ειρωνία, αναφερόμουν στο νησί και όχι στην χώρα.

Παράθεση
Οι τσαμπα ομπρελλες και ξαπλωστρες στη παραλια ειναι οτι καλυτερο μου εχει ποτε συμβει κατα τη παραμονη μου σ'αυτη τη εμπορευματοποιημενη χωρα με τους Δηθεν (υποκριτες) ανθρωπους της...

οι τσάμπα ομπρέλλες ξαπλώστρες είχαν και την παρένθεση του ακριβοπληρωμένου ξενοδοχείου μου & δεν είναι οτι καλύτερο μας συνέβει

Παράθεση
Η ελλειψη PINE TREE ESSENCE στην ατμοσφαιρα καταντα ανυποφορη...
Και τα κρεμομενα-ως αλλη λαιμητομος- ηλεκτροφορα καλωδια αποτελουν σοβαρη απειλη για την ασφαλεια των διερχομενων αναγκαζοντας με προσωπικα κατα την εκει διαμονη μου να μετακινουμαι μεσω της ζουγκλας και πανω σ'ελεφαντα κατι το οποιο δε το βρηκα καθολου,μα καθολου ρομαντικο...
Δεν περίμενα να μυρίζει και καρύδα αλλά όχι και βόθρος.... και όσο για τα καλώδια τα πρόσεξαν ζευγάρια Γάλλων και Δανών αρχικά και μετά σήκωσα το κεφάλι με το που φτάσαμε στην περιοχή
Παράθεση
Οι κοτες ειναι λιποβαρης,και επιτελους καποιος πρεπει να τους μιλησει για το καρβουνο...
ποιες κότες; κάτι βουβάλια είδα στο νησί ... μόνο για αγώνες
Παράθεση
Η βεβιασμενη ταση προς αναπτυξη ,και εκμεταλλευση των παντων-οντας Ελληνας και Δημοκρατης-παντα μου ηταν,ειναι,και θα ειναι κατι εντελως ξενο και συναμα ανυποφορο εχοντας παντα την Ελλαδα μας ως μετρο συγκρισης...
Και στο κατω κατω ποιος/α συγκινειται με ΜΙΑ Π%^@Α ΒΡΑΧΟ!!
Για αυτο καλε φιλε,ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ...
Υ.Γ
Θελω να πιστευω,πως μετα των οσων βιωσατε μετα της συζυγου σου,θα σας αποτρεψουν στο μελλον του να επιχειρησετε παρομοιο σφαλμα...
η Ελλάδα ήταν μέτρο σύγκρισης για όλα τα μέρη που έχω επισκεφτεί και φυσικά όχι λίγα. Ειδικά τα ελληνικά νησιά και συμπεριλαμβανομένης της Χαλκιδικής.
Όσο για το "σφάλμα" είναι επιλογή μας

υγ με χρήστη zografo είχα μια διαφωνία και στο myphone ... με κυνηγάει το nickname??? :D

Κάτι μου θυμίζει από Χαλκιδική αυτό!
 Υποψιάζομαι πως την κριτική για το σουβλάκι που έφαγες φίλε μου Αντώνη (υποθέτω πως αυτό είναι το όνομά σου), γιατί άν δεν έβρισκες σουβλάκι θα ήταν το πρώτο που θα σε πείραζε, την κρατάς για επόμενο post, (μόνο γύρος κοτόπουλο, την πίτα τη λαδώνουν με φοινικέλαιο και το γιαούρτι στο τζατζίκι ήταν νερουλό...).
  Ειδικά αυτή η σούπα Tom Yum που τη χρυσοπληρώνεις στην Ελλάδα έκανε μόνο 150 baht άρα στην Ελλάδα την κάνουν καλύτερη!!
  Φιλικά πάντα και με δόση χιούμορ!
  Δεν είναι υποχρεωτικό να αρέσει σε όλους η Ταϊλάνδη ούτε βάζουμε και το μαχαίρι στο λαιμό σε κανένα! Είδικά δε για μας τους μόνιμους... Όσο λιγότεροι Έλληνες τόσο καλύτερα! :D

δεν έφαγα σουβλάκι κότα απο έξω και κατι απο υπαίθριο και εννοώ στο νησί πάντα απο φόβο για τα στοιχειώδη (δεν πλένουν χέρια & εργαλεία) και η λέξη χλώριο προφανώς δεν υπάρχει... και όσο για τη Tom Yum βασικά και δεν την έφαγα αλλά και πάντα γαστρονομικά προτιμούσα την κοτόσουπα...

όσο για τους μονιμους στο νησί γνώρισα μόνο τον Χρήστο ο οποίος είναι εξαιρετικός... στην Μπαγκοκ θα πάω απο Τρίτη και ελπίζω να αλλάξω άποψη για αυτη τη χώρα...

ευχαριστώ και πάντα σε πνεύμα δημοκρατικό έτσι;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 24, 2011, 18:10:00 μμ από laantonios »

Αποσυνδεδεμένος deepblue

  • ***
  • Μηνύματα: 420
  • Φύλο: Άντρας
  • Amazing Thailand
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Chrome 12.0.742.122 Chrome 12.0.742.122
Απ: Περιγραφή koh Samui
« Απάντηση #24 στις: Ιούλιος 24, 2011, 22:52:04 μμ »
.. στην Μπαγκοκ θα πάω απο Τρίτη.....

Το σκέφτηκες καλά? Δεν πας καλύτερα Χαλιδική!
Αν δεν σου άρεσε το Σαμουί και σύμφωνα με τα λεγόμενα, βόθροι, μυρουδιές, καλώδια..
τότε στην Μπανγκόκ πολλαπλασίασε το αρκετά....
Mae Hong Son, Chiang Mai & Rai - My next travel in Thailand. Hope to be there soon

Αποσυνδεδεμένος dstergio

  • ***
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Linux (Ubuntu) Linux (Ubuntu)
  • Browser:
  • Firefox 3.6.13 Firefox 3.6.13
Απ: Περιγραφή koh Samui
« Απάντηση #25 στις: Ιούλιος 24, 2011, 23:13:54 μμ »
γράφοντας απο το Κο Σαμούι μάλλον θα δώσω μια διαφορετική όψη του νομίσματος..
Μιας και γράφεις τις προσωπικές σου εντυπώσεις  δεν είναι απαραίτητο για κάθε τι αρνητικό να επικαλείσαι  και τις σύμφωνες γνώμες τρίτων τουριστών
και συγνώμη κιόλας που δε προειδοποιήσαμε για κάποια θέματα, αλλά π.χ. τα εναέρια ηλεκτροφόρα καλώδια είναι πιο αθώα από τις πτώσεις καρύδας ή για τη μπόχα από το υπόγειο δίκτυο μάλλον θα πέρασε για διακοπές κάποιος πολιτικός μας.

Τέλος πάντων, το θέμα είναι ότι πολλοί τουρίστες μυθοποιούν κάποια πράγματα και δε περνάνε καλά, κυρίως όμως επειδή ταξιδεύουν πάντα με κάποιο μέτρο σύγκρισης.

Ελπίζω στο τελικό απολογισμό τα θετικά να σας βγουν περισσότερα (από ότι βλέπω παραπάνω γίνεται ντέρμπι ;D).

Αποσυνδεδεμένος laantonios

  • *
  • Μηνύματα: 12
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Firefox 5.0 Firefox 5.0
Απ: Περιγραφή koh Samui
« Απάντηση #26 στις: Ιούλιος 25, 2011, 04:34:54 πμ »
Το σκέφτηκες καλά? Δεν πας καλύτερα Χαλιδική!
Αν δεν σου άρεσε το Σαμουί και σύμφωνα με τα λεγόμενα, βόθροι, μυρουδιές, καλώδια..
τότε στην Μπανγκόκ πολλαπλασίασε το αρκετά....

Αν δεν πάω δε θα έχω πλήρη εικόνα. Μετά απο εδώ σίγουρα θα επισκεφτώ ελληνικό νησί & σίγουρα θα χτυπήσω τριήμερο της Παναγίας Χαλκιδική,

Μιας και γράφεις τις προσωπικές σου εντυπώσεις  δεν είναι απαραίτητο για κάθε τι αρνητικό να επικαλείσαι  και τις σύμφωνες γνώμες τρίτων τουριστών
και συγνώμη κιόλας που δε προειδοποιήσαμε για κάποια θέματα, αλλά π.χ. τα εναέρια ηλεκτροφόρα καλώδια είναι πιο αθώα από τις πτώσεις καρύδας ή για τη μπόχα από το υπόγειο δίκτυο μάλλον θα πέρασε για διακοπές κάποιος πολιτικός μας.

Τέλος πάντων, το θέμα είναι ότι πολλοί τουρίστες μυθοποιούν κάποια πράγματα και δε περνάνε καλά, κυρίως όμως επειδή ταξιδεύουν πάντα με κάποιο μέτρο σύγκρισης.

Ελπίζω στο τελικό απολογισμό τα θετικά να σας βγουν περισσότερα (από ότι βλέπω παραπάνω γίνεται ντέρμπι ;D).

Γράφω προσωπικές μου απόψεις, δεν εξέφρασα γνώμες τουριστών...άκουσα τα επιφωνήματά τους και έστριψα το βλέμμα μου στο σημείο που έδειχναν. Δεν γνωρίζω αν έκαναν θετικά / αρνητικά σχόλια .
Το θέμα όμως είναι οτι θεώρησα οτι είναι υπερεκτιμημένο σαν νησί. Ίσως επειδή τώρα χτίζεται και άναρχα και αυτό, ίσως έπεσε θύμα της προσπάθειας γρήγορης εμπορευματοποίησης διοτι άν έλειπαν όλα τα παραπάνω όντως θα είχε μονο θετικά στοιχεία.

υγ δε το βλέπω σαν ντέρμπι. Αν κάποιοι είναι φανατισμένοι με το νησί, δικαίωμά τους. Άποψη για την πρωτεύουσα θα σχηματίσω όταν την επισκεφτώ.

Αποσυνδεδεμένος zografos

  • ***
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • LIFE IS A JOURNEY...BRING AN OPEN MIND!!
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Firefox 5.0 Firefox 5.0
Απ: Περιγραφή koh Samui
« Απάντηση #27 στις: Ιούλιος 25, 2011, 05:24:46 πμ »
  Δεν είναι υποχρεωτικό να αρέσει σε όλους η Ταϊλάνδη ούτε βάζουμε και το μαχαίρι στο λαιμό σε κανένα! Είδικά δε για μας τους μόνιμους... Όσο λιγότεροι Έλληνες τόσο καλύτερα! :D
[/quote]
Δε θα μπορουσα να το θεσω καλυτερα...με 'καλυψες' σε δυο προτασεις!! ;)
IT'S NOT WHERE YOU ARE FROM,IT'S WHERE YOU ARE AT...

Αποσυνδεδεμένος laantonios

  • *
  • Μηνύματα: 12
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Firefox 5.0.1 Firefox 5.0.1
Απ: Περιγραφή koh Samui
« Απάντηση #28 στις: Ιούλιος 25, 2011, 05:55:35 πμ »
Παράθεση
Δεν είναι υποχρεωτικό να αρέσει σε όλους η Ταϊλάνδη ούτε βάζουμε και το μαχαίρι στο λαιμό σε κανένα! Είδικά δε για μας τους μόνιμους... Όσο λιγότεροι Έλληνες τόσο καλύτερα! :D

Δε θα μπορουσα να το θεσω καλυτερα...με 'καλυψες' σε δυο προτασεις!! ;)

το λέω για 2η φορά. Εξέφρασα άποψη δικής μου & της συζύγου για το νησί και όχι για την χώρα. Εξάλλου είμαι στο ανάλογο topic.
Εννοείται οτι λέμε ελεύθερα την άποψή μας δίχως μαχαίρια στο λαιμό.
Προσωπικά στεναχωριέμαι για τους έλληνες μετανάστες που έφυγαν απο την χώρα είτε απο επιλογή είτε απο ανάγκη. Κάθε ένας είναι μοναδικός.

Αποσυνδεδεμένος zografos

  • ***
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • LIFE IS A JOURNEY...BRING AN OPEN MIND!!
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Firefox 5.0 Firefox 5.0
Απ: Περιγραφή koh Samui
« Απάντηση #29 στις: Ιούλιος 25, 2011, 06:47:58 πμ »
Δε θα μπορουσα να το θεσω καλυτερα...με 'καλυψες' σε δυο προτασεις!! ;)


το λέω για 2η φορά. Εξέφρασα άποψη δικής μου & της συζύγου για το νησί και όχι για την χώρα. Εξάλλου είμαι στο ανάλογο topic.
Εννοείται οτι λέμε ελεύθερα την άποψή μας δίχως μαχαίρια στο λαιμό.
Προσωπικά στεναχωριέμαι για τους έλληνες μετανάστες που έφυγαν απο την χώρα είτε απο επιλογή είτε απο ανάγκη. Κάθε ένας είναι μοναδικός.
Προσωπικα στεναχωριεμαι για οσους ειναι δεσμιοι καταστασεων(κοινωνικων,πολιτικων,οικονομικων,κ.α) για οσους εθελοτυφλουν,για οσους ζουν υποκρινομενοι,για οσους ζουν με ψευδαισθησεις,για οσους ειναι εξαρτημενοι,για οσους στερουνται επιλογων για οσους ακομα ονειρευονται την "ανοιξη" που δε προκειται να ελθει...Ποσο κριμα...ειναι κι'αυτοι μοναδικοι...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 25, 2011, 07:08:56 πμ από zografos »
IT'S NOT WHERE YOU ARE FROM,IT'S WHERE YOU ARE AT...