Αποστολέας Θέμα: VISA  (Αναγνώστηκε 250453 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος XZaar

  • **
  • Μηνύματα: 56
  • OS:
  • Mac OS X Mac OS X
  • Browser:
  • Safari 5.0.2 Safari 5.0.2
Απ: Visa
« Απάντηση #375 στις: Δεκέμβριος 06, 2012, 15:48:42 μμ »
 Σήμερα παραγγειλα τρίμηνη βίζα (ναι όντως 90 ημερών) απο τη Θεσσαλονίκη χωρίς να χρειαστεί ανανέωση σε immigration εκει. Μέχρι να την έχω στα χέρια μου δεν είμαι 100% αλλα είμαι 90% γιατί είδα κάποιου αλλου που έβγαλε πρόσφατα. Μαζι με το κούριερ και την αμοιβή του τουριστικού γραφείου βγήκε 65 ευρο. Το γράφω ώστε να ενημερώσω ότι γίνεται, για 100% θα ξαναγραψω σε καμμια δεκαριά μέρες που θα την έχω στα χέρια μου.

Αποσυνδεδεμένος Oytopikos

  • ************
  • Γενικός συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 11003
  • Φύλο: Άντρας
  • สมน้ำหน้า
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • Firefox 17.0 Firefox 17.0
    • Thailand
Απ: Visa
« Απάντηση #376 στις: Δεκέμβριος 06, 2012, 16:31:20 μμ »
Σήμερα παραγγειλα τρίμηνη βίζα (ναι όντως 90 ημερών) απο τη Θεσσαλονίκη χωρίς να χρειαστεί ανανέωση σε immigration εκει. Μέχρι να την έχω στα χέρια μου δεν είμαι 100% αλλα είμαι 90% γιατί είδα κάποιου αλλου που έβγαλε πρόσφατα. Μαζι με το κούριερ και την αμοιβή του τουριστικού γραφείου βγήκε 65 ευρο. Το γράφω ώστε να ενημερώσω ότι γίνεται, για 100% θα ξαναγραψω σε καμμια δεκαριά μέρες που θα την έχω στα χέρια μου.

Η έκδοση βίζας θέλει 3 εργάσιμες μέρες.

Ενημέρωσε σε παρακαλώ το φόρουμ , τι είδους βιζα είναι αυτή.

Ενημερωτικά οι σημερινές τιμές για Non-Immigrant  βίζα είναι : 55 Euro για μονή 3μηνη και για multiple entry  130 Euro

Αποσυνδεδεμένος Oytopikos

  • ************
  • Γενικός συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 11003
  • Φύλο: Άντρας
  • สมน้ำหน้า
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • Firefox 17.0 Firefox 17.0
    • Thailand
Απ: Visa
« Απάντηση #377 στις: Δεκέμβριος 26, 2012, 16:51:23 μμ »
Aπό την Πέμπτη 27/12 λανσάρεται μια νέα βίζα που σου δίνει την δυνατότητα να επισκεπτείς τόσο την Ταϊλάνδη όσο και την Καμπότζη.

Αυτό αφορά πολίτες 35 χωρών , ανάμεσα τους και η Ελλάδα.

http://www.destinationthai.com/index.php/single-acmecs-visa-test-run/

Αποσυνδεδεμένος kokkodin

  • ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ
  • ***
  • Μηνύματα: 217
  • OS:
  • Windows Vista Windows Vista
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 7.0 MS Internet Explorer 7.0
Απ: Visa
« Απάντηση #378 στις: Ιανουάριος 13, 2013, 16:36:54 μμ »
3 μηνεσ βιζα περνουν μονο οι παντρεμενοι με ταιλανδη/ο και με την παραδοση (φωτοτηπιασ)ολων των παραστατικων δηλ.γαμου / διαβατηριου ταιλανδησ/ου ενηπογραφα +50 ευρ.
 Μετα απο ημηκρεσιο παιρνουν 2 ακομα μηνεσ εχοντασ φωτοτηπιεσ τα παραστατικα του γαμου/ταυτοτητασ ταιλανδησ/ου/ μονημησ κατηκιασ ενυπογραφα απο την ταιλανδη/ο +1.900μπατ καθωσ και η παρουσια τησ/του συζηγου.

Ολοι οι αλλοι περνουν 2 μηνεσ +1 απο ημηκρεσιο +1.900μπατ.Περαν αυτου του χρονικου δηαστηματοσ απετητε εξοδοσ απο την χωρα με την ηδια διαδηκασια και για τησ δυο περηπτωσεισ. Υπαρχη και ηλεγομενη δηπλη εισοδοσ 2 μηνεσ +1 και ξανα 2+1 με μονο μια εξοδο αλλα αυτη δηδετε μονο απο το Λαοσ (βιετιαν).Εχω κανη και αλλο ποσταρησμα για το ιδιο θεμα πολυ πιο αναλητικα σε αλλη κατηγορια του φορουμ.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 13, 2013, 17:17:30 μμ από lostromos »

Αποσυνδεδεμένος Oytopikos

  • ************
  • Γενικός συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 11003
  • Φύλο: Άντρας
  • สมน้ำหน้า
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • Firefox 23.0 Firefox 23.0
    • Thailand
Απ: Visa
« Απάντηση #379 στις: Αύγουστος 27, 2013, 15:59:47 μμ »
H σημερινή ανακοίνωση ουσιαστικά περιλαμβάνει την εξής αλλαγή.

Παλαιότερα όταν έπαιρνες επεκταση βίζα η στάμπα έμπαινε στο διαβατήριο μέχρι την ημερομηνία λήξεως του διαβατηρίου.Στην συνέχεια πήγαινες στο ιμιγκρέσιον και έβαζαν νέα σταμπα στο νέο διαβατήριο δωρεάν.

Τώρα με την αλλαγή θα πρέπει να πληρώνεις τα 1900 μπατ + ότι πρέπει να συμπληρώνεις εξ'αρχής τα έγγραφα.

 http://www.thai.gr/forum/index.php?topic=12296.msg73069#msg73069

http://bangkok.immigration.go.th/intro1.html

Αποσυνδεδεμένος kosa

  • ****
  • Μηνύματα: 871
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • Firefox 24.0 Firefox 24.0
    • Ταϋλάνδη ένα ταξίδι που κρατάει χρόνια
Απ: Visa
« Απάντηση #380 στις: Οκτώβριος 06, 2013, 21:03:05 μμ »
Φιλος με διαβατηριο αλβανικο θελει να επισκεφθει την Ταυλανδη.Γνωριζουμε καθολου τη διαδικασια εκδοσης βιζα;
Ο ταξιδιώτης βλέπει ότι βλέπει. Ο τουρίστας βλέπει ότι έχει έρθει να δει.
G.K. Ghesterton

http://thailandmymemories.wordpress.com/

Αποσυνδεδεμένος Oytopikos

  • ************
  • Γενικός συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 11003
  • Φύλο: Άντρας
  • สมน้ำหน้า
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • Firefox 24.0 Firefox 24.0
    • Thailand
Απ: Visa
« Απάντηση #381 στις: Οκτώβριος 07, 2013, 06:30:10 πμ »
Φιλος με διαβατηριο αλβανικο θελει να επισκεφθει την Ταυλανδη.Γνωριζουμε καθολου τη διαδικασια εκδοσης βιζα;

Κανονικά,στην πρεσβεία για τουριστική βίζα

Αποσυνδεδεμένος Oytopikos

  • ************
  • Γενικός συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 11003
  • Φύλο: Άντρας
  • สมน้ำหน้า
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • Firefox 25.0 Firefox 25.0
    • Thailand
Απ: Visa
« Απάντηση #382 στις: Νοέμβριος 06, 2013, 07:13:31 πμ »
Aπό 1η Νοεμβρη 2013 ,

οι κάτοχοι διαβατηρίων  Αγγλίας, USA,Ιαπωνίας,Γερμανίας,Γαλλίας,Καναδά και Ιταλίας λαμβάνουν 30 μέρες βίζα στα χερσαία σύνορα κατά την αφιξή τους στην Ταϊλάνδη (πριν ηταν 15 μέρες)


Άντε και στα δικά μας .....

Αποσυνδεδεμένος dimitlakis

  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Φύλο: Άντρας
  • t-shirt printing and embroidery
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • Firefox 26.0 Firefox 26.0
    • t-shirt printing and embroidery
Απ: Visa
« Απάντηση #383 στις: Φεβρουάριος 05, 2014, 11:00:45 πμ »
Aπό 1η Νοεμβρη 2013 ,

οι κάτοχοι διαβατηρίων  Αγγλίας, USA,Ιαπωνίας,Γερμανίας,Γαλλίας,Καναδά και Ιταλίας λαμβάνουν 30 μέρες βίζα στα χερσαία σύνορα κατά την αφιξή τους στην Ταϊλάνδη (πριν ηταν 15 μέρες)


Άντε και στα δικά μας .....
H σημερινή ανακοίνωση ουσιαστικά περιλαμβάνει την εξής αλλαγή.

Παλαιότερα όταν έπαιρνες επεκταση βίζα η στάμπα έμπαινε στο διαβατήριο μέχρι την ημερομηνία λήξεως του διαβατηρίου.Στην συνέχεια πήγαινες στο ιμιγκρέσιον και έβαζαν νέα σταμπα στο νέο διαβατήριο δωρεάν.

Τώρα με την αλλαγή θα πρέπει να πληρώνεις τα 1900 μπατ + ότι πρέπει να συμπληρώνεις εξ'αρχής τα έγγραφα.

 http://www.thai.gr/forum/index.php?topic=12296.msg73069#msg73069

http://bangkok.immigration.go.th/intro1.html
3 μηνεσ βιζα περνουν μονο οι παντρεμενοι με ταιλανδη/ο και με την παραδοση (φωτοτηπιασ)ολων των παραστατικων δηλ.γαμου / διαβατηριου ταιλανδησ/ου ενηπογραφα +50 ευρ.
 Μετα απο ημηκρεσιο παιρνουν 2 ακομα μηνεσ εχοντασ φωτοτηπιεσ τα παραστατικα του γαμου/ταυτοτητασ ταιλανδησ/ου/ μονημησ κατηκιασ ενυπογραφα απο την ταιλανδη/ο +1.900μπατ καθωσ και η παρουσια τησ/του συζηγου.

Ολοι οι αλλοι περνουν 2 μηνεσ +1 απο ημηκρεσιο +1.900μπατ.Περαν αυτου του χρονικου δηαστηματοσ απετητε εξοδοσ απο την χωρα με την ηδια διαδηκασια και για τησ δυο περηπτωσεισ. Υπαρχη και ηλεγομενη δηπλη εισοδοσ 2 μηνεσ +1 και ξανα 2+1 με μονο μια εξοδο αλλα αυτη δηδετε μονο απο το Λαοσ (βιετιαν).Εχω κανη και αλλο ποσταρησμα για το ιδιο θεμα πολυ πιο αναλητικα σε αλλη κατηγορια του φορουμ.
σημερα πηγα στο ιμιγκρεσιον για 2μηνεσ εκστενσιον παντρεμενου, και αυτο γινετε μονο εαν ι συζιγος ειναι απο το ιδιο μεροσ που ειναι το ιμιγκρεσιον, εμεις που μενουμε 1000 κμ μακρια απο βκκ δεν μας δινανε. με τα πολα και πολες φονες, μασ συμβουλεπσαν να γραφτι ι γυνεκα εδο  που μενουμε(ευτυχοσ εχουμε γνοστουσ και μασ βοηθησαν, εγραπσαν τιν γυνεκα στιν μεριδα τουσ , ποσ ανοικει στο σπιτι σαν μελοσ) και επισις εγραπσα πος αιτουμε  ωισα για να επισκευτο την γηνεκα μου!. τελικα την πιραμε με πολι κοπο 3 μηνεσ απο ελαδα+2 απο καντανγ ιμιγρεσιον

Αποσυνδεδεμένος Oytopikos

  • ************
  • Γενικός συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 11003
  • Φύλο: Άντρας
  • สมน้ำหน้า
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • Firefox 29.0 Firefox 29.0
    • Thailand
Απ: Visa
« Απάντηση #384 στις: Μάιος 10, 2014, 18:22:12 μμ »
Αν και μπήκε και στο αγγλικό τμήμα, το βάζω και εδώ για να ειναι ενημερωμένο.

Τέρμα τα χερσαία περάσματα στα συνορα σε μη έχοντες βίζα.

Μόνο μια χερσαία είσοδος θα επιτρέπεται , και αυτό γίνεται για να αντιμετωπιστεί το φαινόμενο των πολλαπλών εισόδων , από άτομα χωρίς βίζα.

Αν κάποιος θελήσει να ξαναμπεί για δεύτερη φορά , θα πρέπει να πάρει βίζα απο προξενείο.

Κακά τα νέα για πολλούς ...

Αποσυνδεδεμένος jazzy-j

  • **
  • Μηνύματα: 137
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • Firefox 28.0 Firefox 28.0
Απ: Visa
« Απάντηση #385 στις: Μάιος 10, 2014, 18:31:30 μμ »
για να καταλαβω.εχω 2 εντρι βιζα δεν ακολουθω την ιδια διαδικασια,2 μηνες,1 μηνα εξτεισον στο ιμιγκρεισον εξοδο οδικως μαλαισια επιστροφη σταμπα 2 μηνες συν 1 μηνα εξτεισον?

Αποσυνδεδεμένος Oytopikos

  • ************
  • Γενικός συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 11003
  • Φύλο: Άντρας
  • สมน้ำหน้า
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • Firefox 29.0 Firefox 29.0
    • Thailand
Απ: Visa
« Απάντηση #386 στις: Μάιος 10, 2014, 19:21:26 μμ »
για να καταλαβω.εχω 2 εντρι βιζα δεν ακολουθω την ιδια διαδικασια,2 μηνες,1 μηνα εξτεισον στο ιμιγκρεισον εξοδο οδικως μαλαισια επιστροφη σταμπα 2 μηνες συν 1 μηνα εξτεισον?

Σε αυτήν την περίπτωση , αν έχεις double entry , δεν αλλάζει κάτι στην διαδικασία

Αποσυνδεδεμένος Oytopikos

  • ************
  • Γενικός συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 11003
  • Φύλο: Άντρας
  • สมน้ำหน้า
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • Firefox 31.0 Firefox 31.0
    • Thailand
Απ: Visa
« Απάντηση #387 στις: Αύγουστος 21, 2014, 20:07:57 μμ »
Έχοντας περάσει μερικές μέρες από την έναρξη εφαρμογής των νέων κανονισμών για τους έχοντες τουριστική βίζα ....

Οι πληροφορίες που έρχονται από τα χερσαία σύνορα , είναι ότι οι κανονισμοί τηρούνται στις περισσότερες περιπτώσεις και έχουμε άρνηση εισόδου στην χώρα από τους αξιωματικούς του immigration σε πάρα πολλούς κατόχους τουριστικής βίζας.

Μόνο όποιος μπορεί να αποδείξει ότι όντως ο σκοπός της εισόδου στην χώρα , είναι ο τουρισμός , έχει πιθανότητες να εισέλθει.

Επίσης οι πρεσβείες στις γειτονικες χώρες , ήδη κόβουν αιτήσεις σωρηδόν.

Πάντα μιλάμε για back 2 back visa


Αποσυνδεδεμένος Oytopikos

  • ************
  • Γενικός συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 11003
  • Φύλο: Άντρας
  • สมน้ำหน้า
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • Firefox 31.0 Firefox 31.0
    • Thailand
Απ: Visa
« Απάντηση #388 στις: Αύγουστος 27, 2014, 19:43:02 μμ »


Aνακοινώθηκαν και επίσημα οι αλλαγές που ισχύουν από 29/8

Τα πιο σημαντικά είναι ότι ....

 Στην βίζα κατα την άφιξη από 7 μέρες που έδιναν παράταση , τώρα μπορούν να δώσουν εώς 30 μέρες (αν κρίνουν ότι τα δικαολογητικά είναι ΟΚ , αλλιώς δίνουν 7 μέρες όπως παλιά και μετά πρέπει να βγεις από την χώρα).

Επίσης στην ED visa ή σε περιπτώσεις εθελοντών κ.α.. , στο τέλος του χρόνου θα χρειάζεται ν βγεις από την χώρα και να κάνεις αίτηση για νέα βίζα.

Αποσυνδεδεμένος Fon

  • *
  • Μηνύματα: 9
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • Firefox 31.0 Firefox 31.0
Απ: Visa
« Απάντηση #389 στις: Αύγουστος 30, 2014, 12:14:38 μμ »
Όπως ήδη ειπώθηκε όποιος κατεβαίνει χωρίς βίζα, πριν λήξουν οι 30 μέρες παραμονής που δικαιούται μπορεί πληρώνοντας στο Εμιγκρέισον 1900 Μπατ να πάρει άλλες 30 μέρες παράταση, αντί για 7 που ίσχυε πριν.
Το νέο που ανακοινώθηκε χθες είναι ότι μπορεί να ξαναπάρει με τον ίδιο τρόπο άλλες 30 μέρες παράταση κάνοντας τις συνολικά 90 !!
           
                                          Tourists can now extend stays for further 30 days
After much confusion amongst tourists regarding the extending of tourist visas, a new regulation was officially announced yesterday by the Thai Immigration Bureau that allows tourists visiting Thailand under the 30-day visa exemption to extend their stay in the country by another 30 days, commencing from today, August 29th 2014.
This will allow tourists from 49 countries to extend their stay for another 30 days – instead of the former seven days, meaning they will be allowed a stay of 60 days in total.
The 30 day extension will also apply to those tourists visiting the kingdom on a 30 day tourist visa, extending their stay to 90 days.
Tourists wishing to extend their stay can apply for their extensions at any immigration office in Thailand at a cost of 1,900 baht.
It is hoped that this move will now provide those tourists wishing to extend their stay a chance to do so, thus boosting tourism.