Αποστολέας Θέμα: Διπλωμα οδηγησης  (Αναγνώστηκε 95770 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος namtok

  • *****
  • Μηνύματα: 1412
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Chrome 19.0.1084.56 Chrome 19.0.1084.56
    • https://plus.google.com/102898417893836622453
Απ: Διπλωμα οδηγησης
« Απάντηση #75 στις: Ιούνιος 26, 2012, 21:30:11 μμ »
Κάποιο κόμπλεξ με την ΕΛΠΑ? Γιατί είναι αηδία το διεθνές δίπλωμα της ΕΛΠΑ? Λόγω εκτύπωσης? (θα μπορούσε να είναι πιο καλαίσθητο αν το αποφάσιζαν οι υπεύθυνοι της F.I.A. και τα αντίστοιχα Υπουργεία Συγκοινωνιών όλου σχεδόν του κόσμου). Και γιατί χαρακτηρίζεις ως "παντόφλα" τα 50€ του κόστους του διπλώματος?
Ως εργαζόμενος στην ΕΛΠΑ επί 20ετία, παρακαλώ για την προσοχή σου στον τρόπο για τον οποίο εκφράζεσαι γι αυτήν. Μην ξεχνάς ότι χωρίς την συμβολή της, ο αυτοκινητισμός στην χώρα μας δεν θα είχε το πρόσωπο που έχει σήμερα, αλλά πολύ χειρότερο. Εαν παρ όλα αυτά θες να συζητήσουμε δημόσια την εμπάθεια που δείχνεις, δεν ε΄χω πρόβλημα, ας ανοιχτεί ένα νέο θέμα και να το δούμε εκεί ΚΟΣΜΙΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΥΣ.
Έλα! Μη παρεξηγιέσαι έτσι. Διάβασε καλύτερα τι γράφω. Αναφέρομαι μόνο στο δίπλωμα της ΕΛΠΑ. Το οποίο είναι υπερβολικά μεγάλο και ακαλαίσθητο. Επί πλέον και πανάκριβο. Αν σκεφτείς οτι τα ταϋλανδέζικα διπλώματα (αυτοκινήτου και μοτοσυκλέτας) μου στοίχισαν περίπου 600 μπατ. Σε μία καλοκαιρινή χώρα που θα το βάλεις αυτό το δίπλωμα? Θέλω να πω όταν φοράς ένα t-shirt και ένα σορτ?
Όταν λέω παντόφλα αναφερομαι στο μέγεθος και όχι στην τιμή.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 26, 2012, 21:32:52 μμ από namtok »
https://plus.google.com/u/0/102898417893836622453
https://www.facebook.com/catsoulis?ref=tn_tnmn
http://500px.com/catsoulis
I wanted only to try to live in accord with the promptings which came from my true self. Why was that so very difficult?

Αποσυνδεδεμένος renosteo

  • *
  • Μηνύματα: 34
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows Vista Windows Vista
  • Browser:
  • Firefox 13.0.1 Firefox 13.0.1
Απ: Διπλωμα οδηγησης
« Απάντηση #76 στις: Ιούλιος 15, 2012, 02:48:49 πμ »
Δυατυχώς τη μορφή του διπλώματος δεν την καθορίζουμε εμείς, αλλά γίνεται από κοινού με τις ξένες λέσχες, ώστε το έντυπο να είναι ενιαιο και να μην ψάχνονται σε κάθε χώρα με δίπλωμα που έχει διαφορετικό layout. Όταν λοιπόν θα πρέπει να συμφωνήσουν οι λέσχες όλου σχεδόν του κόσμου σε ένα πιο καλαίσθητο έντυπο (όπως ανέφερα πιο πάνω, θα μπορούσε να ήταν πολύ πιο όμορφο και εξυπηρετικό), μετά θα πρέπει να εγκριθεί και από τα αντίστοιχα υπουργεία συγκοινωνιών όλων αυτών των χωρών. Κατόποιν να ενημερωθούν τα όργανα της τάξης όλων των χωρών για την νέα εμφάνιση. Όπως καταλαβαίνεις αυτό για να γίνει θέλει πολύ χρόνο και ακόμη και αν υπήρχε ο χρόνος αυτός, πάλι δύσκολο το βλέπω. Το μόνο που μπορούμε εμείς ως ΕΛΠΑ να κάνουμε, είναι να κρατήσουμε την ίδια ακριβώς μορφή, αλλά με καλύτερη ποιότητα χαρτιού (όχι όμως ιλουστρασιόν) και καθαρότερη εκτύπωση. Αυτό είναι κάτι που ήδη έχω προτείνει και θα γίνει όταν εξαντληθούν τα αποθέματα που έχουμε.
όσο για την τιμη, 50 € είναι στον καταναλωτή, σε εμάς όμως το "κέρδος" είναι 40,65€ που είναι η τιμή χωρίς ΦΠΑ μείον 20% φόρος εισοδήματος (8€) μας κάνουν 32€. Από το ποσό αυτό αφαίρεσε το κόστος του διπλώματος, το κόστος του εντύπου του φορολογικού στοιχείου που εκδίδεται, τη πλαστική θηκούλα, το αυτοκόλητο που μπαίνει πάνω από την φωτογραφία και τότε θα δεις το πραγματικό κέρδος του Σωματείου. Και δεν βάζω κόστος υπαλλήλου που ασχολείται με αυτή τη δουλειά.
Επίσης, για να έχουμε το δικαίωμα της έκδοσης του διπλώματος (αλλά και άλλων, όπως οι μοναδικοί εκπρόσωποι της Παγκόσμιας Ομοσπονδίας Αυτοκινήτου & Μοτοσυκλέτας - F.I.A. & F.I.M. καθώς και οι μοναδικοί εκπρόσωποι του Παγκόσμιου Οργανισμού Τουρισμού - Α.Ι.Τ.) πληρώνουμε ένα πολύ μεγάλο ποσό ώς συνδρομή στις Ομοσπονδίες αυτές.
Ύστερα από αυτά θα έλεγα ότι το κόστος του είναι πολύ μικρό και ίσα που καλύπτει τα έξοδα του. Άσε που πάνω από 10 χρόνια τω΄ρα η τιμή του έχει αυξηθεί κατά 5€ μόνο, παρ' όλες τις αλλαγές στον ΦΠΑ και στην κατασκευή τους.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 15, 2012, 02:50:58 πμ από renosteo »

Αποσυνδεδεμένος nick70va

  • *
  • Μηνύματα: 2
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Opera 9.80 Opera 9.80
Απ: Διπλωμα οδηγησης
« Απάντηση #77 στις: Σεπτέμβριος 14, 2012, 10:14:36 πμ »
Έλα! Μη παρεξηγιέσαι έτσι. Διάβασε καλύτερα τι γράφω. Αναφέρομαι μόνο στο δίπλωμα της ΕΛΠΑ. Το οποίο είναι υπερβολικά μεγάλο και ακαλαίσθητο. Επί πλέον και πανάκριβο. Αν σκεφτείς οτι τα ταϋλανδέζικα διπλώματα (αυτοκινήτου και μοτοσυκλέτας) μου στοίχισαν περίπου 600 μπατ. Σε μία καλοκαιρινή χώρα που θα το βάλεις αυτό το δίπλωμα? Θέλω να πω όταν φοράς ένα t-shirt και ένα σορτ?
Όταν λέω παντόφλα αναφερομαι στο μέγεθος και όχι στην τιμή.

Έλα! Μη παρεξηγιέσαι έτσι. Διάβασε καλύτερα τι γράφω. Αναφέρομαι μόνο στο δίπλωμα της ΕΛΠΑ. Το οποίο είναι υπερβολικά μεγάλο και ακαλαίσθητο. Επί πλέον και πανάκριβο. Αν σκεφτείς οτι τα ταϋλανδέζικα διπλώματα (αυτοκινήτου και μοτοσυκλέτας) μου στοίχισαν περίπου 600 μπατ. Σε μία καλοκαιρινή χώρα που θα το βάλεις αυτό το δίπλωμα? Θέλω να πω όταν φοράς ένα t-shirt και ένα σορτ?
Όταν λέω παντόφλα αναφερομαι στο μέγεθος και όχι στην τιμή.

Οταν μιλας για 400βαητ για εκδωση διπλοματος, μπορεις να μου πεις σε παρακαλω πως γινετε αυτο? Σ'ευχαριστω :)
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 14, 2012, 10:17:42 πμ από nick70va »

Αποσυνδεδεμένος nick70va

  • *
  • Μηνύματα: 2
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Opera 9.80 Opera 9.80
Απ: Διπλωμα οδηγησης
« Απάντηση #78 στις: Σεπτέμβριος 14, 2012, 10:22:55 πμ »
Καλη μερα ρε παιδια.  Εχω σκοπο να κατεβω Τηαιλανδη για μερικα χρονια, βλεπω στο Φορυμ, οτι η ΕΛΠΑ εκδηδει διεθνες διπλωμα για Ταιλανδη μονο για ΕΝΑ χρονο και οχι τρια, εχει κανεις χρησιμοποιηση τρειετες διπλωμα και ειχε κανενα προβλημα?  Πιεζομε χρονικα, εαν μπορειτε να μου απαντησετε μεχρι την ερχωμενη Τριτη (18 Σεπτ).  Ευχαριστω πολυ :)

Αποσυνδεδεμένος bestathens1972

  • ***
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Chrome 21.0.1180.89 Chrome 21.0.1180.89
Απ: Διπλωμα οδηγησης
« Απάντηση #79 στις: Σεπτέμβριος 14, 2012, 17:30:09 μμ »
Κατ'αρχήν πως είσαι σίγουρος πως θα έχεις visa για μερικά χρόνια? Επί του θέματος αν μπορέσεις να έχεις visa απλά θα πάς να βγάλεις Ταϊλανδικό δίπλωμα...
ΟΞΩ ΟΙ ΚΑΦΡΟΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΑΪΛΑΝΔΗ!!!... Τα κάνουμε πουτ@ν@ και μόνοι μας οι expats!!!

Αποσυνδεδεμένος namtok

  • *****
  • Μηνύματα: 1412
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Chrome 21.0.1180.89 Chrome 21.0.1180.89
    • https://plus.google.com/102898417893836622453
Απ: Διπλωμα οδηγησης
« Απάντηση #80 στις: Σεπτέμβριος 14, 2012, 18:46:56 μμ »
Καλη μερα ρε παιδια.  Εχω σκοπο να κατεβω Τηαιλανδη για μερικα χρονια, βλεπω στο Φορυμ, οτι η ΕΛΠΑ εκδηδει διεθνες διπλωμα για Ταιλανδη μονο για ΕΝΑ χρονο και οχι τρια, εχει κανεις χρησιμοποιηση τρειετες διπλωμα και ειχε κανενα προβλημα?  Πιεζομε χρονικα, εαν μπορειτε να μου απαντησετε μεχρι την ερχωμενη Τριτη (18 Σεπτ).  Ευχαριστω πολυ :)
Αν ζείς στην Ταϋλάνδη και οδηγείς, μετά το τρίμηνο θα έχεις πρόβλημα με το διεθνές. Οτι σου είπε ο bestathens1972. Θα πας να βγάλεις Ταϋλανδικό δίπλωμα. Είναι πάμφθηνο και πανεύκολο να το βγάλεις. Εννοείται οτι με τουριστική βίζα δεν σου το βγάζουν. Χρειάζεται άεια εργασίας η κάτι παρόμοιο.
https://plus.google.com/u/0/102898417893836622453
https://www.facebook.com/catsoulis?ref=tn_tnmn
http://500px.com/catsoulis
I wanted only to try to live in accord with the promptings which came from my true self. Why was that so very difficult?

Αποσυνδεδεμένος halfway inn

  • ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ
  • ***
  • Μηνύματα: 1233
  • Φύλο: Άντρας
  • IT'S A NICE DAY TODAY IN THAILAND.....KEEP SMILING
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 7.0 MS Internet Explorer 7.0
Απ: Διπλωμα οδηγησης
« Απάντηση #81 στις: Σεπτέμβριος 15, 2012, 13:27:04 μμ »
.....Εννοείται οτι με τουριστική βίζα δεν σου το βγάζουν. Χρειάζεται άεια εργασίας η κάτι παρόμοιο.

Εκτος από το εάν έχεις "Άδεια Εργασίας" η "κάτι παρόμοιο", με σιγουριά σας λέω τώρα ότι το βγάζουν και με Τουριστική Visa.
วันนี้เป็นวันที่ดีในเมืองไทย ..... ยิ้มแย้มแจ่มใส
It's a nice day today in Thailand....keep smiling



"PG THAI AGENT"

Αποσυνδεδεμένος Oytopikos

  • ************
  • Γενικός συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 11003
  • Φύλο: Άντρας
  • สมน้ำหน้า
  • OS:
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Firefox 15.0.1 Firefox 15.0.1
    • Thailand
Απ: Διπλωμα οδηγησης
« Απάντηση #82 στις: Σεπτέμβριος 15, 2012, 16:10:50 μμ »
Εκτος από το εάν έχεις "Άδεια Εργασίας" η "κάτι παρόμοιο", με σιγουριά σας λέω τώρα ότι το βγάζουν και με Τουριστική Visa.

Άλλαξε κάτι ?

Έχεις κάποιο λινκ ?

Αποσυνδεδεμένος halfway inn

  • ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ
  • ***
  • Μηνύματα: 1233
  • Φύλο: Άντρας
  • IT'S A NICE DAY TODAY IN THAILAND.....KEEP SMILING
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 7.0 MS Internet Explorer 7.0
Απ: Διπλωμα οδηγησης
« Απάντηση #83 στις: Σεπτέμβριος 16, 2012, 07:19:03 πμ »
Άλλαξε κάτι ?

Έχεις κάποιο λινκ ?

Όχι Δεν άλλαξε τίποτα.
Εγώ βγάζω διπλώματα και πελατών μου με Τουριστικές Vises εδώ στο Υπουργείο Συγκοινωνιών από πριν 4 χρονια τώρα.

Όχι δεν έχω κάποιο link.
วันนี้เป็นวันที่ดีในเมืองไทย ..... ยิ้มแย้มแจ่มใส
It's a nice day today in Thailand....keep smiling



"PG THAI AGENT"

Αποσυνδεδεμένος makiakos

  • *
  • Μηνύματα: 3
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • Chrome 61.0.3163.100 Chrome 61.0.3163.100
Απ: Διπλωμα οδηγησης
« Απάντηση #84 στις: Οκτώβριος 26, 2017, 18:02:15 μμ »
καλησπερα ξανανοιγω το θεμα γιατι εχω φαει τον τοπο και δεν βρηκα ακρη....για να ενοικιασω μηχανακι εκει στην πατονγ θα χρειαστω τελικα IPD η δεν χρειαζεται καθολου? ευχαριστω!!

Αποσυνδεδεμένος Oytopikos

  • ************
  • Γενικός συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 11003
  • Φύλο: Άντρας
  • สมน้ำหน้า
  • OS:
  • Windows 10 Windows 10
  • Browser:
  • Firefox 56.0 Firefox 56.0
    • Thailand
Απ: Διπλωμα οδηγησης
« Απάντηση #85 στις: Οκτώβριος 26, 2017, 18:06:36 μμ »
καλησπερα ξανανοιγω το θεμα γιατι εχω φαει τον τοπο και δεν βρηκα ακρη....για να ενοικιασω μηχανακι εκει στην πατονγ θα χρειαστω τελικα IPD η δεν χρειαζεται καθολου? ευχαριστω!!

Aν θες να είσαι νόμιμος , θα πρέπει να έχεις διεθνες δίπλωμα το οποίο ισχύει μονο για 3 μήνες από την είσοδο σου στην χώρα.

Τώρα αν δεν έχεις , δεν θα έχεις δυσκολία στο να νοικιάσεις μηχανάκι .Όμως μπορεί να έχεις θέμα σε ενδεχόμενο τροχονομικό έλεγχο και σίγουρα σε περίπτωση εμπλοκής σου σε ατύχημα

Αποσυνδεδεμένος LOUIS640

  • **
  • Μηνύματα: 105
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • Chrome 61.0.3163.100 Chrome 61.0.3163.100
Απ: Διπλωμα οδηγησης
« Απάντηση #86 στις: Οκτώβριος 27, 2017, 16:49:15 μμ »
50ε στην ΕΛΠΑ για 1 χρονο, 80ε για 3 χρονια