Αποστολέας Θέμα: Dubai International Airport  (Αναγνώστηκε 24368 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος atas

  • **
  • Μηνύματα: 98
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Firefox 3.0.11 Firefox 3.0.11
Dubai International Airport
« στις: Ιούνιος 13, 2009, 22:59:17 μμ »
Το site του αερολιμένα  http://www.dubaiairport.com/DIA/English/Home

Όσοι έχουν επιλέξει την Emirates θα έχουν αναμονή 5-10 ώρες στο αεροδρόμιο. Ένας από αυτούς και εγώ.

Για να δούμε πως μπορούμε να σκοτώσουμε αυτές τις ώρες..

Ας μαζέψουμε πληροφορίες για το αεροδρόμιο και την πόλη. 



Αποσυνδεδεμένος labiko

  • ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ
  • ***
  • Μηνύματα: 651
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 7.0 MS Internet Explorer 7.0
Απ: Dubai International Airport
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 14, 2009, 21:50:28 μμ »
εχεις απολυτο δικιο. 5 ωρες αναμονη στο πηγαινε και 10 στην επιστροφη...πειτε καμια ιδεα παιδια...ειναι και βραδυνες νομιζω. σκεφτομουν ακομη και να νοικιασω ενα δωματιο για αυτες τις 10 ωρες καπου πολυ κοντα στο αεροδρομιο.
Η αποψή σας?
εσυ atas ποτε με το καλο ταξιδευεις?


Αποσυνδεδεμένος atas

  • **
  • Μηνύματα: 98
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Firefox 3.0.11 Firefox 3.0.11
Απ: Dubai International Airport
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 14, 2009, 22:25:13 μμ »
Έχει γίνει κράτηση και αύριο με το καλό η αγορά των εισιτηρίων.

4 Αυγούστου αναχώρηση και επιστροφή 25 Αυγούστου.

Ναι δυστυχώς είναι βραδυνές οι ώρες της αναμονής. Η πέντε ώρες όταν πάμε δεν είναι τίποτα και δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να ασχοληθούμε. Κανένα καφεδάκι , καμιά βόλτα μέσα θα περάσει η ώρα.

Στην επιστροφή όμως που θα έχουμε τις μαύρες μας και δέκα ώρες μπροστά μας κάτι πρέπει να γίνει.

Με μια γρήγορη ματιά που έριξα είδα δυο εμπορικά που κλείνουν 22.00 οπότε άκυρο!

Περιμένω από γνωστό και μόνιμο κάτοικο εκεί περισσότερες πληροφορίες.  

  
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 15, 2009, 18:47:40 μμ από atas »

Αποσυνδεδεμένος lostromos

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 4351
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 8.0 MS Internet Explorer 8.0
Απ: Dubai International Airport
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 14, 2009, 23:15:06 μμ »
εχω μαθει απο γνωστη μου που ηταν ξεναγος κατω οτι αυγουστο μηνα πραγματικα ψηνεσε εξω οποτε προσοχη.επισης αν δεν κανω λαθος υπαρχει ενα mall που ειναι ανοιχτο ολο το 24ωρο.καλο θα ηταν να το βρειτε.δεν ξερω τι γινεται ομως με την visa.σιγουρα για να φυγετε απο το αεροδρομιο θα χριαστειτε μια και δεν ξερω αν πληρωνεις.

το dubai mall κλεινει στις 24:00.

kachakohchang

  • Επισκέπτης
Απ: Dubai International Airport
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 15, 2009, 08:08:13 πμ »
Oποιος ενδιαφερεται εχουμε βρει ξενοδοχειο, ωραιο, 10 λεπτα απο το αεροδρομιο με 45 ευρω..

Αποσυνδεδεμένος kiva

  • ***
  • Μηνύματα: 268
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Firefox 3.5b99 Firefox 3.5b99
Απ: Dubai International Airport
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 15, 2009, 08:37:04 πμ »
Εάν υπάρχει χρόνος και θέλετε να περάσετε την ώρα σας έξω πρέπει να ξέρετε οτι υπάρχει η τράνζιτ βίζα για 96 ώρες παραμονή και πληρώνεται περίπου 10 ευρο προσοχή μέχρι Νοέμβριο 2008 ζητούσαν τα χρήματα μόνο με πιστωτική κάρτα και όχι μετρητά , ξαναλέω ότι αυτοί έχουν αργία την παρασκευή , ο αύγουστος είναι μήνας με θερμοκρασία 50+ κελσίου , δεν είναι για πολύ έξω , εκεί που σας βγάζουν την βίζα δίνουν και πληροφορίες για κάποια τουρ στην πόλη τους σε αυτές τις περιπτώσεις η βίζα ήταν μέσα στην τιμή του τούρ .Εάν τελικά αποφασίσετε να κυκλοφορήσετε μόνοι , να υπολογίζεται σε σεμνές εμφανίσεις μην ξεχνάτε ότι πρόκειται για μουσουλμανική χώρα.Οι δικές μου επιλογές και προτάσεις είναι δύο .    1 ) Dubai Mall, το μεγαλύτερο εμπορικό κέντρο του κόσμου ,με 1,200 κασταστήματα, 150 εστιατόρια, καφετέριες , θεματικά πάρκα, 22  σινεμα  , ένα τεράστιο ενυδρείο και 5 ξενοδοχεία, για ατέλειωτες ώρες .   http://www.thedubaimall.com/en                                                                                
                                                               και 2)  WILD WADI WATER PARK  και καλή σας διασκέδαση                                                    
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 15, 2009, 08:38:48 πμ από kiva »
Στο λάθος ...
... ο έξυπνος το παραδέχεται
... ο πονηρός δικαιολογείται
... ο ηλίθιος επιμένει!

Αποσυνδεδεμένος kiva

  • ***
  • Μηνύματα: 268
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Firefox 3.5b99 Firefox 3.5b99
Απ: Dubai International Airport
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 15, 2009, 14:02:07 μμ »
Για τους νυκτερινούς ατακτούληδες που δεν τους έφτασε η Ταιλάνδη , τους υπενθυμίζω ότι τα μπαράκια κλείνουν στης 03:00 και είναι όλα στα ξενοδοχεία , τους προτείνω τα καλύτερα δοκιμασμένα .                                             Kasbar  στο  One & Only Royal Mirage Hotel βρίσκεται στην μαρίνα του Dubai                                          Pancho Villas στο Astoria Hotel,βρίσκεται στο Bur Dubai                                                                      Buddha Bar βρίσκεται στην μαρίνα του  Dubai .
 

 
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 15, 2009, 14:08:06 μμ από kiva »
Στο λάθος ...
... ο έξυπνος το παραδέχεται
... ο πονηρός δικαιολογείται
... ο ηλίθιος επιμένει!

Αποσυνδεδεμένος kiva

  • ***
  • Μηνύματα: 268
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Firefox 3.5b99 Firefox 3.5b99
Απ: Dubai International Airport
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 16, 2009, 08:37:39 πμ »
Χωρίς να θέλω να προσβάλω κανένα , προς θεού μην ξεχαστείτε και θελήσετε να δείτε το 7αστερο Burj Al Arab και πάτε για κανένα ποτό στο Skyview bar 50 ευρο έχει το ποτάκι , αν και στο Bad Al Yam , ένα από τα εστιατόρια του με διεθνή κουζίνα ο μετρ είναι μια ελληνίδα !!! .                                                                                                    Σας προτείνω αν και καλά θέλετε να πάτε ,το  φαγητό είναι σε πιο λογικές  τιμές και υπάρχει ένα σύστημα με μια τιμή σαν κουπόνι , να πηγαίνεις την ιδια μέρα και να τρως ένα πιάτο από κάθε εστιατοριο τους και είναι νομίζω γύρω στα έξη από διάφορες έθνικ κουζίνες , πλάκα έχει μόνο που είναι σε διαφορετικό όροφο και αναγκάζεσαι να κάνεις τις ίδιες κινήσεις ,τραπέζι νέο ,φαγητό φεύγεις , αλλο όροφο νέο τραπέζι ,φαγητό , φεύγεις , καλό τρέξιμο .   
Στο λάθος ...
... ο έξυπνος το παραδέχεται
... ο πονηρός δικαιολογείται
... ο ηλίθιος επιμένει!

Αποσυνδεδεμένος kiva

  • ***
  • Μηνύματα: 268
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Firefox 3.5b99 Firefox 3.5b99
Απ: Dubai International Airport
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 16, 2009, 16:26:57 μμ »
Τώρα λέμε ότι είσαι εξερευνητικός τύπος και δεν θέλεις η και έχεις δεί το Dubai η πιο φτηνότερη περίπτωση είναι να νοικιάσεις αυτ/το με οδηγό , μπορείς ακόμη και τον ταξιτζή που περιμένει απέξω ,είπαμε ειναι όλα του Σείχη , 4 άτομα θα έλθει τζάμπα και πες του να σας πάει Abu Dhabi 80 χιλ.περίπου στην πρωτευουσα τους .Στα συνορα τους εάν είναι ημέρα ακόμη ,θα το καταλάβετε ως εξής , όπως πηγαίνετε στην έρημο σε ένα δρόμο απο άσφαλτο ξαφνικά η άσφαλτος από γκρί γίνεται κόκκινη στο χρώμα του τερέν του τένις και εάν είναι νύκτα θα το καταλάβετε από το ότι αριστερά και δεξιά του δρόμου έχει μικρό τοιχάκι με κάγκελο φτιαγμένο με αραβοπερίπλοκο σχέδιο  λευκό με χρυσές λόγχες τελείωμα , εκεί έχει στο πουθενά σκηνή πολύ μεγάλη που μέσα έχει ουρί του παραδείσου με χορούς της κοιλιάς , καλό φαι και ποτό .
Στο λάθος ...
... ο έξυπνος το παραδέχεται
... ο πονηρός δικαιολογείται
... ο ηλίθιος επιμένει!

Αποσυνδεδεμένος atas

  • **
  • Μηνύματα: 98
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Firefox 3.0.11 Firefox 3.0.11
Απ: Dubai International Airport
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 16, 2009, 19:31:50 μμ »
Dubai Mall, το μεγαλύτερο εμπορικό κέντρο του κόσμου ,με 1,200 κασταστήματα, 150 εστιατόρια, καφετέριες , θεματικά πάρκα, 22  σινεμα  , ένα τεράστιο ενυδρείο και 5 ξενοδοχεία, για ατέλειωτες ώρες .

Δεν θα το προλάβουμε.. Η πτήση φτάνει Dubai 00.30 και μετά πετάμε 10.00.

The Dubai Mall Opening Hours:

Sunday - Wednesday             10:00 - 22:00
Thursday - Saturday               10:00 - 24:00

Αποσυνδεδεμένος kiva

  • ***
  • Μηνύματα: 268
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Firefox 3.5 Firefox 3.5
Απ: Dubai International Airport
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 17, 2009, 13:36:06 μμ »
Εάν τελικά , φίλοι μου δεν έχετε καθόλου χρόνο σας προτείνω ,                                                                 ξενοδοχείο μέσα στο αεροδρόμιο , πιο φτηνό είναι στο παλιό αεροδρόμιο , με πλάτη το συντριβάνι είναι δεξιά υπάρχουν πινακίδες (νέο και παλιό ειναι μαζί ) δεν χρειάζεται να βγεις έξω βρίσκεται  στον επάνω όροφο ,μένεις και πληρώνεις με την ώρα ,                                                                                                                        ξενοδοχείο στο νέο αεροδρόμιο πιο ακριβό και                                                                                          τελικά εάν θέλεις να κάνεις οικονομία , στα πλάγια ο φωτισμός ειναι πιο λίγος και οι πολυθρόνες έχουν από κάτω προεκτάσεις για τα πόδια σου καλή ξεκούραση .  
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 17, 2009, 13:38:42 μμ από kiva »
Στο λάθος ...
... ο έξυπνος το παραδέχεται
... ο πονηρός δικαιολογείται
... ο ηλίθιος επιμένει!

kachakohchang

  • Επισκέπτης
Αναμονη
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 29, 2009, 19:35:54 μμ »
Οσα μελη προκειται να ταξιδεψουν με την emirates κι εχουν μεγαλη αναμονη στο BKK-Dubai (περιπου 9.50-10 ωρες),
σε περιπτωση που θελουν ξενοδοχειο μπορουν να μπουν στο www.hotelscombined.com οπου μπορουν να βρουν διαμονη
πολυ κοντα στο αεροδρομιο απο 25 ευρω.

Αποσυνδεδεμένος jimi

  • ต้องการให้ฉันช่วยอะไรไหมคะ
  • ΜΕΛΟΣ Δ.Σ
  • *****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Άντρας
  • OS:
  • Windows Vista Windows Vista
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 8.0 MS Internet Explorer 8.0
Απ: Αναμονη
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 06, 2009, 21:43:33 μμ »
Φοβαμαι να δωσω τα στοιχεια της καρτας μου,προτιμω να κανω κουμαντο οταν ειμαι εκει,θα εχει λιγο μεγαλυτερη ταλαιπωρια πιθανον,αλλα τι στο καλο ενα δωματιο μεσα στο αεροδρομιο θα το βρω,εχω περασει και αλλες φορες απο εκει αλλα 10 ωρες αναμονη δεν εχω ξανακανει.
สวัสดีค่ะ ยินดีที่ได้พบคุณ

kachakohchang

  • Επισκέπτης
Απ: Αναμονη
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 07, 2009, 00:16:12 πμ »
Φοβαμαι να δωσω τα στοιχεια της καρτας μου,προτιμω να κανω κουμαντο οταν ειμαι εκει,θα εχει λιγο μεγαλυτερη ταλαιπωρια πιθανον,αλλα τι στο καλο ενα δωματιο μεσα στο αεροδρομιο θα το βρω,εχω περασει και αλλες φορες απο εκει αλλα 10 ωρες αναμονη δεν εχω ξανακανει.


Yπαρχει και η λυση της προπληρωμενης, το εχεις σκεφτει?

Αποσυνδεδεμένος Αρίσταρχος

  • ***
  • Μηνύματα: 554
  • Φύλο: Άντρας
  • Super ~ Sonic Jet
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Firefox 3.0.11 Firefox 3.0.11
Απ: Αναμονη
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 07, 2009, 03:38:01 πμ »
Φοβαμαι να δωσω τα στοιχεια της καρτας μου,προτιμω να κανω κουμαντο οταν ειμαι εκει,θα εχει λιγο μεγαλυτερη ταλαιπωρια πιθανον,αλλα τι στο καλο ενα δωματιο μεσα στο αεροδρομιο θα το βρω,εχω περασει και αλλες φορες απο εκει αλλα 10 ωρες αναμονη δεν εχω ξανακανει.

Bάζεις το ποσό που επιθυμείς μέσα στην κάρτα..Π.χ το δωμάτιο κοστίζει 50€ εσύ βάζεις το 50αρικο και δεν φοβάσαι τίποτα.Δεν μπορεί να γίνει καποιο λάθος ή ακόμα και σκόπιμα αφού το όριο σου θα το καθορίζεις εσύ!
Men of vision designed this wonderful machine,men of passion built her.And i hope that it will be said,men of skill and daring flew her

Capt.Adrian Thompson Concorde pilot
                 
                ........................

Last flight            Heathrow-New York