Αποστολέας Θέμα: Εμπειρία με την Emirates  (Αναγνώστηκε 3558 φορές)

Αποσυνδεδεμένος giannisnokia

• *
  • Φύλο: Άντρας
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Firefox 3.6 Firefox 3.6
Απ: Εμπειρία με την Emirates
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 01, 2010, 12:44:57 μμ »
Καλημέρα.ταξίδεψα πριν λίγες μέρες από σιγκαπούρη -μελβούρνη με emirates οικονομική και γύρισα σήμερα σιγκαπούρη business.καλά η επιστροφή 7 ώρες δεν κατάλαβα τίποτε .κάθισμα κρεβάτι με massaz φαγητό μέχρι σκασμού μέχρι και τούρτα που έλεγε καλο ταξίδι.αλλα επειδή ταξίδεψα τώρα τελευταία και με singapureairline και μάλιστα με το A-380 τα πληρώματα της singapure δεν παίζονται με τίποτε.ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΑ έτσι apla.me την emirates ήτανε απλά ευγενικά και αυτό που τους έλειπε ήτανε το χαμόγελο κάτι που στην singapure ρέει άφθονο.επίσης στο αεροδρόμιο της σιγκαπούρης το προσωπικό της emirates ...πέρα βρέχει.καμια σχέση.θέλησα να κάνω κάποια μετατροπή στο "εισιτεριο" και απηύδησα.όταν έκανα μια αλλαγή εισιτηρίου στην "σιγγαπουρεπιρα" ελλάδα χωρίς να έχω πετάξει από ελλάδα και η κυρια εκεί ήτανε ευγενέστατη ,,κάτι παράξενο για τα ελληνικά δεδομένα.αυτή ήτανε η εμπειρία μου από emirates

thai.gr

« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 01, 2010, 12:44:57 μμ »

Αποσυνδεδεμένος bestathens1972

• Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • Chrome 26.0.1410.43 Chrome 26.0.1410.43
« Απάντηση #16 στις: Απρίλιος 02, 2013, 15:19:35 μμ »
'Ηρθε λοιπόν και για μένα η ώρα της μικρής επιστροφής στην Ελλάδα και χτές βρέθηκα στην πτήση της Emirates από ΒΚΚ για Αθήνα. Τα πράγματα δεν πάνε καλά για την εταιρία... θα περίμενε κανείς να βελτιώνεται αλλά μετά από ένα χρόνο διέκρινα μια στασιμότητα για να μην πω υποβάθμιση των παρεχομένων υπηρεσιών... Πρέπει να σημειωθεί πως τα αεροπλάνα της κυρίως λόγω του πλάνου συνεργασιών με άλλες αεροπορικές είναι σχεδόν πάντα γεμάτα αλλά...
Σκέλος ΒΚΚ - Dubai, οπού το μεγαθήριο Α-380 είναι η ναυαρχίδα της εταιρίας. Αναχώριση την προγραμματισμένη ώρα 01:35π.μ. αλλά αντί της προγραμματισμένης άφιξης φτάσαμε στο Dubai με περίπου 45 λεπτά καθυστέρηση, (μικρό το κακό). Θα μπορούσα να χαρακτηρίσω το πλήρωμα του αεροσκάφους παντελώς αδιάφορό, πέραν των τυπικών υποχρεώσεών του θύμιζαν περισσότερο δημόσιους υπάλληλους με στιλάκι άντε να βγάλουμε και αυτή την υποχρέωση.
Σκέλος Dubai - Αθήνα εδώ αρχίζουν τα καλά! Με καθυστέρηση περίπου 45 λεπτά επιβίβαση και αναμονή άλλα τόσα μέσα στο αεροπλάνο γιατί δεν είχαμε "σειρά" να φύγουμε άρχισε το πανηγύρι. Αλλά αυτό που ήταν το χειρότερο ήταν τα καθίσματα του αεροπλάνου. Ένα Α 330-200 που παρότι δε φημίζομαι να είμαι πρώτο μπόι τα πόδια μου ακουμπουσαν σχεδόν πάνω στην θέση του μπροστινού... το χειρότερο δε ήταν μια περίεργη ανύψωση που είχε η θέση στο ύψος των μηρών με αποτέλεσμα τα γόνατα να έρχονται σχεδόν στο ίδιο ύψος με την κοιλιά ενώ τα πόδια παρέμεναν κρεμασμένα στον αέρα μην μπορώντας να ακουμπήσουν στο πάτωμα ενώ φυσικά δεν υπήρχε και η πρόβλεψη για κάποια "πατούρα" στο μπροστινό κάθισμα. Το κάθισμα δε ήταν τόσο σκληρό που στην περιοχή των μηρών ένιωθες αφόρητη πίεση... Αποτέλεσμα να βγάλω πάνω από τη μισή πτήση όρθιος αφού η δυσφορία μου ήταν απίστευτη... Τελικά φτάσαμε Αθήνα με μια καθυστέρηση επίσης 40 λεπτών...
Μπορώ να πω πως τα πόδια μου ακόμα και τώρα είναι πιασμένα...
Δεν ξέρω αν έπεσα στην περίπτωση ή αν αποτελεί τακτική της εταιρίας για υποβάθμιση της Αθήνας ως προορισμού...
ΟΞΩ ΟΙ ΚΑΦΡΟΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΑΪΛΑΝΔΗ!!!... Τα κάνουμε πουτ@ν@ και μόνοι μας οι expats!!!

thai.gr

« Απάντηση #16 στις: Απρίλιος 02, 2013, 15:19:35 μμ »

Αποσυνδεδεμένος MAIKOA

• Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • Firefox 19.0 Firefox 19.0
« Απάντηση #17 στις: Απρίλιος 02, 2013, 20:37:09 μμ »
'Ηρθε λοιπόν και για μένα η ώρα της μικρής επιστροφής στην Ελλάδα και χτές βρέθηκα στην πτήση της Emirates από ΒΚΚ για Αθήνα. Τα πράγματα δεν πάνε καλά για την εταιρία... θα περίμενε κανείς να βελτιώνεται αλλά μετά από ένα χρόνο διέκρινα μια στασιμότητα για να μην πω υποβάθμιση των παρεχομένων υπηρεσιών... Πρέπει να σημειωθεί πως τα αεροπλάνα της κυρίως λόγω του πλάνου συνεργασιών με άλλες αεροπορικές είναι σχεδόν πάντα γεμάτα αλλά...
Σκέλος ΒΚΚ - Dubai, οπού το μεγαθήριο Α-380 είναι η ναυαρχίδα της εταιρίας. Αναχώριση την προγραμματισμένη ώρα 01:35π.μ. αλλά αντί της προγραμματισμένης άφιξης φτάσαμε στο Dubai με περίπου 45 λεπτά καθυστέρηση, (μικρό το κακό). Θα μπορούσα να χαρακτηρίσω το πλήρωμα του αεροσκάφους παντελώς αδιάφορό, πέραν των τυπικών υποχρεώσεών του θύμιζαν περισσότερο δημόσιους υπάλληλους με στιλάκι άντε να βγάλουμε και αυτή την υποχρέωση.
Σκέλος Dubai - Αθήνα εδώ αρχίζουν τα καλά! Με καθυστέρηση περίπου 45 λεπτά επιβίβαση και αναμονή άλλα τόσα μέσα στο αεροπλάνο γιατί δεν είχαμε "σειρά" να φύγουμε άρχισε το πανηγύρι. Αλλά αυτό που ήταν το χειρότερο ήταν τα καθίσματα του αεροπλάνου. Ένα Α 330-200 που παρότι δε φημίζομαι να είμαι πρώτο μπόι τα πόδια μου ακουμπουσαν σχεδόν πάνω στην θέση του μπροστινού... το χειρότερο δε ήταν μια περίεργη ανύψωση που είχε η θέση στο ύψος των μηρών με αποτέλεσμα τα γόνατα να έρχονται σχεδόν στο ίδιο ύψος με την κοιλιά ενώ τα πόδια παρέμεναν κρεμασμένα στον αέρα μην μπορώντας να ακουμπήσουν στο πάτωμα ενώ φυσικά δεν υπήρχε και η πρόβλεψη για κάποια "πατούρα" στο μπροστινό κάθισμα. Το κάθισμα δε ήταν τόσο σκληρό που στην περιοχή των μηρών ένιωθες αφόρητη πίεση... Αποτέλεσμα να βγάλω πάνω από τη μισή πτήση όρθιος αφού η δυσφορία μου ήταν απίστευτη... Τελικά φτάσαμε Αθήνα με μια καθυστέρηση επίσης 40 λεπτών...
Μπορώ να πω πως τα πόδια μου ακόμα και τώρα είναι πιασμένα...
Δεν ξέρω αν έπεσα στην περίπτωση ή αν αποτελεί τακτική της εταιρίας για υποβάθμιση της Αθήνας ως προορισμού...
Eνώ αναχώρησε κανονικά το αεροπλάνο απο BKK -DXB  έφθασε με καθυστέρηση 45 λεπτών, ο λόγος; Ο κακός προγραμματισμός του αεροδρομίου του DXB (η λεγόμενη Υ.Π.Α.) που δέχτηκε τόσες πολλές προγραμματισμένες πτήσεις εκείνη την ώρα με το γνωστό αποτέλεσμα , σας είχαν λοιπόν να κάνετε κύκλους αρκετά μακριά απο το αεροδρόμιο του DXB μέχρι να βρεί ένα κενό να το προσγειώση. Επίσης όταν έρθει ένα αεροπλάνο καθυστερημένο συνήθως "τρώει" και άλλη καθυστέρηση διότι πάντα απογειώνονται τα αεροπλάνα που ήρθαν στην ώρα τους και μετά το καθυστερημένο, επίσης αφού έβλεπαν την κίνηση δεν έπρεπε να δώσουν επιβίβαση για να μην ταλαιπωρηθητε μέσα στο αεροπλάνο, σε αυτό ευθύνεται ο καπετάνιος ελπίζοντας να βρεί ένα κενό και να φύγει αλλά είναι πολύ σπάνιο αφού τα "κουκιά είναι μετρημένα" δηλαδή ήξερε πόσα αεροπλάνα ήταν κάτω και ότι αυτοί είχαν προτεραιότητα.[/b]
Να είμαστε πάντα όλοι   καλά  !!

thai.gr

« Απάντηση #17 στις: Απρίλιος 02, 2013, 20:37:09 μμ »